Connect with us

Featured

"זרקתי כיסא על החוטף": רב בית הכנסת "בית ישראל" מטקסס שיחזר את רגעי הבריחה

Published

on

רב בית הכנסת "בית ישראל" בטקסס, שיחד עם עוד שלושה מתפללים הוחזק בשבת האחרונה כבן ערובה במשך כעשר שעות על ידי מחבל בריטי-מוסלמי, חשף בתחילת השבוע פרטים ראשונים על הבריחה הנועזת שלו ושל שניים מהחטופים, כשלוש שעות אחרי שבן ערובה נוסף כבר השתחרר. מדבריו מדבריו של צ׳רלי סיטרון-ווקרמתברר כי למעשה לא היה מבצע חילוץ על ידי השוטרים: הרב ושני המתפללים האחרים הצליחו לברוח בכוחות עצמם, אחרי שסייטרון-ווקר זרק כיסא על החוטף. 

בריאיון לרשת CBS סיפר הרב כי החוטף, מאליק פייסל אכרם בן ה-44, התדפק על דלתות בית הכנסת בעיירה קוליוויל בטקסס בשבת בבוקר, והוא הכניס אותו פנימה, הכין לו כס תה ושוחח עמו. "לא שמעתי שום דבר חשוד. חלק מהסיפור שלו לא היה ברור", אמר הרב. לפתע, סיפר, הוא שמע "קליק" מאקדחו של החוטף – ומשבר בני הערובה החל. 

למרבה המזל, בבית הכנסת שהו באותו זמן רב רק שלושה מתפללים, מלבד הרב: בגלל גל ההדבקה שמחולל זן האומיקרון רוב חברי הקהילה היהודית הקטנה בקוליוויל צפו בתפילה דרך הזום או בשידור החי שהועבר בפייסבוק. החטופים הוחזקו במשך יותר מעשר שעות על ידי אכרם, ובמהלך משא ומתן שניהל מול כוחות הביטחון הוא דרש לשחרר את המחבלת עאפיה סידיקי, מדענית ילידת פקיסטן המכונה "ליידי אל-קאעידה". המשבר הסתיים בשחרורם של כל ארבעת החטופים שלא נפגעו באופן פיזי, ובמותו של החוטף – שטרם ברור אם נהרג מאש כוחות הביטחון או שם קץ לחייו.
במקביל להבאת מזון לבית הכנסת. בשעה האחרונה של המשבר, סיפר הרב, החוטף "לא קיבל את מה שרצה", ולדבריו המצב שם הידרדר: "זה לא נראה טוב ולא נשמע טוב. היינו מבוהלים". הוא אמר כי בשלב מסוים "ראה הזדמנות" כאשר החוטף שהה ב"מיקום פחות טוב", כשהכוונה כנראה מיקום טוב פחות כדי לעצור את הבריחה של החטופים. הרב סיפר כי וידא מול השניים האחרים שהם מוכנים לקום ולרוץ, וכי אז זרק כיסא על החוטף.

"היציאה לא הייתה רחוקה. אמרתי להם לברוח ויצאנו החוצה. הצלחנו לצאת בלי שנורתה ירייה אחת". למרות הטראומה, הוא הבטיח "לחזור לבית הכנסת". הרב ציין כי הוא וחברי הקהילה בבית הכנסת עברו בחודשים האחרונים הדרכה מצד הרשויות וארגונים יהודיים בטיפול באירועים ביטחוניים, כאלו שבהם מתעוררת סכנה לשלום הנוכחים בבית הכנסת: "חווינו קושי גדול אבל האנשים חזקים. זה לא יהיה קל. אני כל כך אסיר תודה שהיו מעט אנשים בתפילה והשאר היו בזום. כולנו חווינו טראומה אבל רק מעט מאיתנו חווינו את זה כל כך קרוב".

אכרם הגיע לארה"ב בטיסה מבריטניה לפני כשבועיים, ונחת בנמל התעופה JFK בניו יורק. כניסתו התאפשרה באמצעות ויזה הניתנת לתיירים מבריטניה. החוקרים בארה"ב סבורים שאת הנשק שלו הוא רכש באופן פרטי אחרי שהגיע לארה"ב. 

Featured

בעלי עסקים תתכוננו: שכר המינימום בקליפורניה יעלה בגלל האינפלציה

שכר המינימום יזנק ב-1 בינואר 2023, ויהיה הגבוה ביותר בכל מדינות ארה"ב * העלייה עלולה לגרום לזינוק מחירים במסעדות, שלהן שולי רווח נמוכים

Published

on

האינפלציה הגואה תגרום לעלייה אוטומטית בשכר המינימום בקליפורניה בשנה הבאה, כך הודיע הממשל של המושל גאווין ניוסום ביום חמישי.

שכר המינימום יזנק ל-15.50 דולר לשעה ב-1 בינואר 2023, הגבוה ביותר בכל ארה"ב. זה עלייה מ-15 דולר לשעה עבור חברות עם יותר מ-25 עובדים ו-14 דולר לשעה עבור חברות עם 25 עובדים או פחות.

מחוקקים בקליפורניה הצביעו על העלאת שכר המינימום ל-15 דולר לשעה ב-2016, אך ההעלאה בוצעה בהדרגה במשך מספר שנים. החוק אומר ששכר המינימום חייב לעלות ל-15.50 דולר לשעה עבור כולם אם יעלה יותר מ-7%. 

ביום חמישי, משרד האוצר של קליפורניה אמר שהם צופים כי האינפלציה לשנת הכספים 2022 – שתסתיים ב-30 ביוני – תהיה גבוהה ב-7.6% מהשנה הקודמת, מה שיגרום לעלייה.

נתוני האינפלציה הרשמיים לא יהיו סופיים עד הקיץ הקרוב. אבל ממשל ניוסום מאמין שהצמיחה תהיה די והותר כדי להפעיל את העלייה האוטומטית.

האינפלציה הייתה בעיה בכל מקום, שכן המחירים לצרכן זינקו ב-8.3% בחודש שעבר לעומת שנה שעברה ודיללו את כוח הקנייה של הצרכן האמריקאי. מחסור בעבודה לאורך המגיפה גרם לחברות רבות להגדיל את השכר לפעמים מעבר לשכר המינימום רק כדי למשוך ולשמור עובדים.

בקליפורניה ישנם כ-3 מיליון עובדים בשכר מינימום, לפי הערכה שמרנית של משרד האוצר של המדינה. העלייה בשכר המינימום תהיה כ-3 מיליארד דולר, או פחות מ-0.1% מההכנסה האישית של 3.3 טריליון דולר שצפויים להרוויח תושבי קליפורניה.

העלייה עלולה לגרום למחירים לזנק במסעדות, שלהן שולי רווח נמוכים. אבל בסך הכל, היא אמרה שלעליית שכר המינימום "צפויה להיות השפעה מינימלית מאוד על האינפלציה הכוללת בכלכלת המדינה".

החדשות מגיעות כאשר ממשל ניוסום הציע לשלוח צ'קים של 1,000 דולר לעובדים בבתי חולים ובבתי אבות כהכרה בעבודתם המסוכנת במהלך המגיפה. כ-600,000 עובדים יהיו זכאים לכסף, שיגיע לכל מי שעובד בבית חולים או בבית אבות – כולל רופאים, אחיות וצוות תמיכה אחר.

לעובדים יובטח המחאה של 1,000 דולר. אבל אם חברות יסכימו להוסיף עוד 500 דולר, המדינה תשווה את זה בסכום כולל של 2,000 דולר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות