Connect with us

כלכלה

זינוק דרמטי: משקי הבית בעולם חסכו 5.4 טריליון דולר בזמן משבר הקורונה

Published

on

לפי נתוני סוכנות הדירוג מודיס שיעור החיסכון מתוך התזרים זינק בכל מדינות ה-OECD | לחסכון זה צפויה להיות השפעה על אופי היציאה מהמשבר

זינוק חסר תקדים בחיסכון הפרטי העולמי במהלך משבר הקורונה: על פי סקירה של סוכנות הדירוג מודיס משקי הבית בעולם חסכו 5.4 טריליון דולר בזמן המגיפה. סכום כסף זה עשוי להביא לעלייה דרמטית בביקושים בזמן הקרוב ולתרום להתאוששות כלכלית כשהמשקים באירופה וארה"ב יפתחו מחדש. מדובר בחסכונות עודפים, או במילים אחרות גידול בחסכונות של משקי הבית לעומת הרמה בסוף שנת 2019, שחברת דירוג האשראי מעריכה שעמדו לרשות משקי הבית בסוף הרבעון הראשון של 2021. הגידול המשוער ברמות החיסכון של משקי הבית עומד על יותר מ-6% מהתוצר העולמי לעומת סוף שנת 2019. זאת כתוצאה מהירידה החדה ביכולת לצרוך במהלך משבר הקורונה, יחד עם רשת הביטחון שפרסמו ממשלות העולם לאזרחיהם, וששמרו על רמת הכנסה ניכרת גם למי שהוצא לחל"ת או פוטר בעקבות המשבר.

על פי מודי'ס, בחלק גדול ממדינות ה-OECD, מדובר בשיעורי החיסכון הפרטי הגבוהים ביותר שנראו מאז תחילת המאה. "השילוב בין שחרור ביקושים משמעותיים בסיום הסגרים באירופה וארה"ב וקיומם של חסכונות משמעותיים למשקי הבית צפוי להביא לעלייה ניכרת בצריכה הפרטית" כתב מרק זנדי, הכלכלן הראשי של מחלקת המחקר בחברה.

לרמות הגבוהות של החיסכון בקרב משקי הבית עשויות להיות השלכות נרחבות על היציאה ממשבר הקורונה. כך למשל, במודי'ס מעריכים גם שהוצאה של רק שליש מהסכום שנחסך למשקי הבית בתקופה הזו בסיום תקופת הסגר תביא לעלייה של כ-2% בצמיחה העולמית השנה ובשנה הבאה. החוקרים מעריכים כי בארה"ב בלבד, העלייה ברמות החסכון של משקי הבית עומד על כ-2 טריליון דולר לעומת סוף שנת 2019. אם משקי הבית האמריקאיים אכן יבחרו להוציא חלקים ניכרים מהחיסכון שצברו בחודשים האחרונים הדבר יצטרף לתכניות ההשקעה הגדולות שיוזם ממשל ביידן- מתוכם חבילת סיוע בהיקף של 1.9 טריליון דולר שכבר מיושם, ויתרום להתאוששות משמעותית בביקושים ובפעילות הכלכלית.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

כמעט מיליון דולר: מחירי הבתים בסן פרננדו וואלי זינקו ב-26 אחוזים!

Published

on

כדי להרשות לעצמם את בית ממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה * החדשות הטובות: המחיר החציוני של דירות קונדו יורד

המחירים החציוניים של בית בעמק סן פרננדו בלוס אנג'לס הגיעו לשיא האחרון בחודש מאי, וזינקו ב 26% בשנה לכדי -945,000 דולר, כך לדברי "האגודה האזורית סאות'לנד". במקביל, המכירות בעמק הוכפלו יותר מהשנה שקדמה לה.

כדי להרשות לעצמם את הבית הממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה.

"מחירי הנדל"ן מתגמלים את המוכרים, אך עם זאת מחירים גבוהים מקטינים את הנגישות לרכישת נדל"ן באזור ומאיימים על קיימות שוק המגורים כולו", אמר טים ג'ונסון, מנכ"ל אגודת המתווכים האזורית סאות'לנד.

"אנחנו מקווים שלבעלי בתים יהיה יותר נוח והם יהיו מוכנים  למכור, לאחר שהמשק ייפתח מחדש לחלוטין ואיום המגפה יוסר. אם זה יקרה, זה עשוי לשחרר חלק מהלחצים על המחירים ויתן למשפחות אפשרויות לרכישת בתים נוספות".

מכירות החודש עלו על השיא הקודם שנקבע באפריל, כאשר מחיר המכירה החציוני עמד על 935,000 דולר, והיתה זו רק הפעם השלישית ברשומה שהמחיר החציוני של בית משפחתי בעמק סן פרננדו הגיע למעל 900,000 דולר.

המחיר החציוני לדירות קונדו בעמק סן פרננדו בחודש מאי היה 530,000$, עלייה של 18.4% לעומת החודש המקביל אשתקד, אך ירידה של 1.9% לעומת אפריל, אז הגיע המחיר החציוני ל540,000$. כדי לקנות דירה בעמק, אדם יצטרך להרוויח כ- 100,000 דולר בשנה, על פי העמותה.

העמותה דיווחה כי במהלך חודש מאי נמכרו 497 בתים ו-174 דירות קונדו, עלייה של 108.8% ו -163.6% בהתאמה, בהשוואה לשיא באותה תקופה בשנה שעברה, כאשר המגיפה הובילה לסגר לעסקים והישארות בבית.

"אנו גאים באופן שבו מתווכים מקומיים הגיבו לפני שנה לנוכח מצוקה ומאושרים כאשר ההתאוששות הכלכלית נמשכת, עם פתיחה מוחלטת של ממש," אמרה דיאן סידל, נשיאת העמותה המונה 10,300 חברים.

"אין מספיק נכסים למכירה וביקוש אדיר למגורים דוחף את מחירי המכירה מחדש ומעלה אותם בכל חודש", הוסיפה.

בעוד שמחירי המכירה בעמק עלו, והאזור חווה ביקוש כבד של קונים, המכירות היו מוגבלות בגלל חוסר מלאי, כך דיווחה העמותה. העמותה דיווחה על סך 685 רישומים פעילים בסוף מאי, ירידה של 34.1% לעומת השנה שעברה. מספר הרישומים עלה משפל השיא שנקבע באפריל, אז היו באזור 620 רישומים בלבד.

בתים הנמצאים באסקרו, שלדברי העמותה הם מדד לפעילות עתידית, עלו ב 43.4% בחודש מאי בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, עם סך של 715 בתים בפיקדון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות