fbpx
Connect with us

לייף סטייל

"פורד מאבריק״: זה הקטן, גדול יהיה

מבחינת הגודל החיצוני והפנימי, איכות נסיעה ומבנה הרכב אין ספק שה- הMaverick החדש הוא רכב פרטי • מבחינת תא המטען החיצוני, יכולת הגרירה והפרקטיות – מדובר בטנדר לכל דבר • במונחים יהודיים, ה-Maverick הוא פרווה, לא חלבי ולא בשרי • מבחן בדרכים

Ford Maverick 2022

בעידן ש Pronounce זה אלמנט חשוב בהגדרה הקיומית של אדם (וחווה) וקיים סוג של לחץ חברתי להגדיר מוסכמיות כלשהן (כמעט לכל דבר) פורד החליטו לנסות את מזלם עם דגם חדש ״קשה הגדרה״.  ה Maverick, לצורך הענין, הגיע ושבר מוסכמות אלו בהגדרת עצמו.  אומנם ה Maverick זכה בתואר ״טנדר השנה״ לשנת 2022 על ידי איגוד עיתונאי הרכב NACTOY, אבל האם ה Maverick באמת טנדר או רכב פרטי?  כמו עם כל ״Pronounce״, תלוי את מי שואלים.  מבחינת הגודל החיצוני, הגודל הפנימי, איכות נסיעה ומבנה הרכב כ unibody אין ספק שה Maverick הוא רכב פרטי.  מבחינת התא מטען החיצוני, ה tailgate והפרקטיות, ה Maverick הוא טנדר לכל דבר.  במונחים יהודיים, ה Maverick פרווה, לא חלבי ולא בשרי.

בתחלס ה Maverick לא מציג רעיון חדש אלא מחודש.  לקראת סוף שנות החמישים, פורד הציגו את ה Ford Ranchero שהציע שילוב של רכב פרטי עם תא מטען פתוח, נסיעה נעימה יותר ותצרוכת דלק סבירה יחסית לטנדרים של בתקופה.  המתחרה מבית גנראל מוטורס מיהרו והציגו את ה Chevrolet El Camino כשנתיים אח״כ.  התחרות בין שני הדגמים נמשכה לאורך שנים רבות וכיום שני הדגמים זכו למקום מכובד ופופולארי בעולם האספנות.  

מאז מספר יצרנים ניסו את מזלם עם רכבים ״דו-שימושיים״ אבל לא זכו להצלחה רבה ושבירת שיאי מכירות.   אלה שרצו טנדר, קנו.  ואלו שרצו רכב פרטי, גם קנו.  השוק פשוט לא הסכים לקבל (ולקנות) רכבים עם  ״Pronounce״ לא ברור והגדרי (חצי טנדר – חצי רכב פרטי).  חלק מדגמי ה״חצי-חצי״ אפילו ישמעו מוכרים לחובבי רכב מביניכם: 

Dodge Rampage, Ford Falcon, Subaru Brat, VW Rabbit Pickup, VW Caddy Minitruck 

המשותף לכולם?  כולם ניסו, כולם ניכשלו (בסופו של דבר) וכולם נעלמו כלא היו.  כיום בשוק הרכבים היחודי הזה ישנם שני מתמודדים ברורים: ה Maverick לבית פורד וה Santa Cruz לבית יונדאי.  ה״מתכון״ קצת השתנה, עם העובדה שמיני-טנדרים האלו מגיעים עם ארבע דלות בניגוד לרוב אבותיהם בעלי שתי הדלתות עם המראה הקלאסי.  סובארו ניסו את מזלם עם ה Subaru Baja וארבע דלתות אבל ה״נסיון״ ניגנז לאחר כ 3 שנים של מכירות נמוכות.   העיצוב אמר דרשייני.  רק מכורי סוברו הסכימו להעלים עין ולהתמקד בפרקטיות של הרכב.  לאומתו ה Maverick בעל עיצוב נאה, שמרני ועדיין חדשני.  

פרטי העיצוב השונים ששומרים על מראה פורד המשפחתי עם שילוב אינטגראלי בין הגריל הקדמי והפנסים.  קוי אופי ישרים ונקיים לאורך כל הרכב.  עיצוב נקי שמתאים גם לשווקי שוק שונים בעולם.  עם ה Maverick פורד בחרו ללכת על בטוח ולא לנסות מראה חיצוני ראדיקאלי שעלול להרחיק קונים פוטנציאלים.  ה Maverick נראה ומרגיש כמו האח הקטן של הטנדר F-150 אבל בגירסה משפחתית בניגוד ל Ranger שקצת יותר גדול ומקרין פחות משפחתיות ויותר ״טנדר״. מין גרסה מודרנית לפורד  Ranchero. 

רכב המבחן הגיע לידי בגירסה היברידית החדשה, עם מנוע 2.5L והספק של 191כ״ס, 155 lbft, בסיס גלגלים של ״121, גיר אוטומטי רציף (CT), ורמת גימור XLT שמגיעה עם גלגלי ״17. הגירסה ההיברידית מגיעה רק עם הנעה קידמית.  יכולת הגרירה של הרכב מוגבלת לכ 2000 lbs.  הרכב הספציפי שנבחן, נבנה במקסיקו ומגיעה עם אחריות לשלוש שנים.  תג המחיר עומד על $26,950 שכולל מספר אופציות בסיסיות, ו destination and delivry charges.  המחיר הבסיסי ללא כל התוספות עומד על  MSRP של $22,280.  מחיר סביר ביותר עם תמורה מצויינת (נתוני יצרן – כ 42 mpg בכביש המהיר ו 33 בעיר).  כמובן שקיימים דגמים נוספים שכוללים גירסה בנזין רגילה (250 כ״ס) והנעה 4X4.  בנסיעות המבחן צריכת הדלק נעה בין 34 ל 41 mpg, עם ממוצע שבועי של 39.4 (שרובן נסיעות בין עירוניות).  תג המחיר יכול לזנק מעלה בכ $10000 עם התוספות הללו.  במצב השוק הנוכחי יש תור המתנה די ארוך לשני הדגמים (היברידי ובנזין ecoboost) כך שהמבחר מצומצם והמחיר הסופי עולה בהתאם ל Mark-up של סוכניות הרכב.

רמת הגימור XLT סבירה ביותר עם מספר מכובד של אופציות סטנדרטיות.  העיצוב הפנים צעיר, מרענן והשימוש במבחר פלסטיקים גדול, לא הרגיש ״זול״ אלא מעשי ונוח לניקוי.  עם תו המחיר הסביר, חיפשתי בחשדנות את ה״בעיותיות״ ברמת הגימור ואיכות יצור הרכב אבל האמת שהופתעתי לטובה וברובו הרכב בנוי היטב ומספק תמורה נאותה למחירו.  אומנם מצאתי מספר קטן של דוגמאות רמת גימור לא מקובלות ואותן אשתף באתר (עם תמונות) אבל בגדול, הן זניחות יחסית. 

גודל הרכב יחסית סביר מבחוץ ונסיעה וחניה בעיר לא היוו בעיה.  הרכב נכנס כמעט לכל חניה שמתאימה לרכב פרטי, במצב שטנדר לא היה מסוגל לתמרן.  קוטר הסיבוב של הרכב גם קצר יחסית (אפילו טוב ממספר רכבים פרטיים שבחנתי).  תא המטען קצר (כמובן) אבל מכיל כ 10 נקודות קיבוע לקשירת מטען, מסילות צדדיות לקשירת מטען ותאורה מתאימה לתנאי חושך ממספר כיוונים.  בנוסף קיימות שתי נקודות חיבור ל 400W/120V (אחת בתא המטען החיצוני ואחת לנוחיות הנוסעים במושב האחורי).  דלת הנהג מצויידת גם ב Ford SecuriCode Keyless Entry Keypad.  צלעות החיזוק במעטפת הגג מפוצלות כך שניתן להוסיף חלון-גג לחפצים בדבר.

פנים הרכב מעוצב עם דגש על יעילות, איחסון וקלות ניקוי.  מגוון הצבעים ברכב נאה, מרענן ופשוט (במובן טובה).  בכל ארבעת הדלתות יש מקומות איחסון עם יעודים שונים ותאי איחסון מגוונים.  גם בקונסול המרכזי כל חלקה אפשרית לאיחסון תוכננה בהתאם.  רמת האיחסון לחפצים קטנים גבוהה מהממוצע אבל מקום מטען סביר לא קיים למעט מקו שנוצר מקיפול המושב האחורי.  גם המקום הזה יחסית קטן בהתחשב בבסיס הגלגלים הקצר (יחסית) של הרכב.  המושבים בסיסים אבל נוחים גם בנסיעות ארוכות עם תמיכת גב מקובלת (גם לכאבי גב שלי).  מסך ה ״8 מובנה היטב לתוך מרכז לוח המחוונים אולם התפריט והאופציות מינימאליות ביותר.  סביבת הנהג נאה עם מגע ספורטיבי שעוזר לרגע לשכוח את העובדה שהרכב ״חצי טנדר״.  לוח השעונים עדכני ומאובזר עם כל הנתונים החשובים לביצועי הרכב ונהיגה יעילה.  אישית לא אהבתי את כפתור הברירה לגיר שניתן לשנותו ביתר קלות דבר שעלול ליצור סכנה במצבים מסויימים.  השעון השמאלי משלב נתוני צריכת אנרגיה וטעינה, שעון שרוב התמקדותי היתה נתונה אליו.  בזמן נהיגה מהירה בעליות התלולות של ה Grapevine הרכב שייט בכ 75-70 מייל לשעה עם תצרוכת אנרגיה חשמלית של 40% ותצרוכת דלק ממוצעת של 37.9 מייל לגלון.  עם מיכל דלק מלא הגעתי ל 500 מייל המיוחלים שהיצרן הצהיר מלחתחילה. 

בזמן נסיעה לא אובחנו רעשים שונים ממגוון הפלסטיקים ברכב וה Maverick הרגיש סולידי.  בנסיעה עירונית המיתלים הרגישו קצת קופצניים אבל בהתחשב במצב הכבישים בלוס אנג'לס והעובדה שלא נשאתי מטען כלשהו, יתכן שהבעיה תפתר עם כבישים טובים יותר.  התמרון בתוך העיר נוח ונגיש כברכב פרטי.  עם הגיר הרציף, התאוצה מאפס זריזה והרכב מרגיש חזק יותר ממה שהוא. מחוץ לעיר ובמהירות גבוהות יותר, הרכב הרגיש יותר ניחוח עם נסיעה חלקה ונעימה יותר.  ה״תשלום״ לנהיגה מהירה יותר באה בצורת רעשי רוח חזקים משני צדדי עמודי השמשה הקידמית.  יתכן שהסיבה לרעשי הרוח החזקים נובעת מהמראות צד הגדולות יחסית (סטייל טנדר) שגורמות לעליה בהתנגדות לזרימת הרוח.  רמת הבידוד ברכב טובה וחוץ מרעשי הרוח במהירות גבוהה לא היו רישרושים ורעשים מכלל הרכב עצמו.  השילוב בין מספר החלונות ברכב לקורות העבות מגביל את הראות מסביב.  המראה האחורית ממש קטנה וחסרת תועלת.  מיד התגעגתי למראות הפנוראמיות הגדולות שהיה נהוג בארץ להוסיף לכל רכב (למי שגדל וזוכר זאת).

להפתעתי ניתקלתי במשך השבוע ב Maverick נוסף (לא רואים הרבה) אבל בגירסת הבנזין המפוארת (Lariat First Edition) ויצא לי להשוות בין השניים.  ההבדלים המרכזים היו ברמת הגימור (מושבים דמוי עור), מבחר האופציות (כולל גג נפתח ואפילו כספת לשמירת חפצים יקרים ו/או נשק) וכמובן הנעה כפולה (4×4),  בעלת הרכב סיפרה שהזמינה את ״כל התוספות האפשריות״ ומחירה הגיע לסביבת ה $40000.  היא פשוט היתה מאוהבת ברכב ולא הפסיקה לפרגן (לא חקרתי אם היא עובדת בשביל פורד). בתכלס, שני הרכבים מציעים תמורה נאה למחירם.  כל אחד לתקציב וציפיות אחרות. 

לסיכום ניתן לומר שהרכב ביצע את תפקידו ויעודו כראוי בזמן המבחן.  רכב קטן אבל גדול.  רכב פשוט אבל מספק.  כל אלמנט ברכב תוכנן בקפידה וההרגשה הכללית שהרכב סולידי ומהווה תמורה נאה מאוד יחסית למחיר המבוקש.  הרכב אינו רכב פלצני שמנסה להציג עצמו כמשהו שאינו הוא.  הפקארטיות של הרכב באה לידי ביטוי בסוג מסויים של צניעות ללא התיימרות כלשהיא.  What you see is what you get וזה טוב מאוד.  במונחים יהודיים הרכב מהווה דוגמה טובה לקינוח פרווה טוב, במחיר טוב (למי שמצליח למצוא אחד או מוכן לחכות).  ניתן לומר שהמאבריק, מבריק בפשטותו.

כנסו, תראו, תהנו, וכמובן שתפו.

www.facebook.com/AllAboutCarsbyShlomoFattal

Featured

כחול-לבן? 4×4? פורד? צעצוע פרקטי? מבחן הדרכים של הברונקו החדש

הברונקו, מיום היוולדו בשנות השישים, היה להיט יחודי לבית פורד.  רכב בסיסי, אמין עם עבירות שטח מעולה היתה תגובה נאותה לג’יפ המיטולוגי ששלט בשוק.  במשך כשני עשורים, פורד עדכנו את הברונקו לדורותיו עד שנות השמונים בו יצאה גם גירסה מוקטנת בשם ברונקו II.  בשלב זה מכירות הברונקו החלו לדעוך ולבסוף הדגם הגיע לסוף דרכו והוחלף בשם אחר.  יתכן שגם התקרית/מרדף אחר סימפסון בברונקו הלבן זירזה את הקץ הבילתי נמנע. מעל לעשור המותג נגנז עד שמעצבי פורד החליטו להחיותו במתכונתו הנוכחית. 

בניגוד לברונקו, ולג'יפ המתחרה בשוק כיום, דלתות וגג הרכב אינם ניתנים להסרה.  הברונקו ספורט בגירסתו הנוכחית הינו SUV לכל דבר ופחות רכב שטח במובן הטהור של המונח.  מבחינה עיצובית, הברונקו ספורט שומר אמונים לגירסת הברונקו המקורית משנות השישים אולם מבחינה מעשית וגודלו בפועל, אמונתו שמורה לברונקו II משנות השמונים.  הנתונים בשוק כיום מעידים שלמרות הביקוש החזק (לברונקו הגדול והספורט) גדול על ההיצע, ולמרות ההמתנה הארוכה לרכב, שמירת ערך הרכב כמשומש אינה מקבילה לג’יפ בשוק המשומשים (איבוד ערך של 49.4% לפורד לאומת 8.9% בג’יפ).

"כחול-לבן” – צבעי ישראל, צבעי הלאום, הדגל, ההיסטוריה של העם.  ביום העצמאות, ראש השנה ובשאר החגים שילוב הצבעים הזה מחמם את ליבנו.  גם בבית היצרן פורד, החליטו שהשילוב של ״כחול-לבן״ מנציח את ההיסטוריה המוטורית שלהם ובעיקר את דגם הברונקו ספורט ה – Heritage Limited. לגוון הכחול, פורד קראו Robin’s Egg Blue או בעיברית … ״תכלת בוהק״ שבהק עוד יותר עם גג וגלגלים לבנים.

ואכן כן, פורד השיקו השנה את גירסאות ה Heritage Limited Edition עם כ 275 hp ו 315 Lb/Ft ואת גרסת ה Heritage Edition עם כ 315 hp ו 410 Lb/Ft בגרסת 2 ו 4 דלותות. כ 1966 יחידות ייוצרו מכל גירסה להנציח את שנת 1966 שבה ברונקו הושק לראשונה. 

מין הסתם, רכב ״הקידום״ לעיתונאים הוצג בגרסת ה ״כחול-לבן״ הרטרו עם חישוקים תואמים בלבן.  הרכב במראיתו, נותן הרגשה של צעצוע חמוד, משהו כייפי שקשה לקחת ברצינות ממבט ראשון.  התזמון של הנסיעת מבחן יצא לי בול בזמן השקת הסרט בארבי, כשכל רחבי העיר מוצפים בורוד סגנוני, לי יצא לנהוג בתכלת הבוהק של הברונקו.  השילוב הצבעוני בין הברונקו וברבי יצא קטלני ותשומת הלב בכל מקום רק הוסיפה לכייף של מבחן הדרכים.

האמת, שלאחר כשבוע ברשותי, התרשמתי שהרכב לא רק מרשים במראו אלה ביכולתיו בכביש ובשטח.  העיצוב הנאה לא הסתיים בחזותו בלבד אלא גם בפרטים קטנים בתוך הרכב, שלמעשה הופכים את הרכב לשימושי ונוח בחיי היום יום.  היחידת כוח ברכב המבחן היתה של המנוע 2.0 ליטר Ecoboost עם תיבת הילוכים אוטומטית בת 8 מהירויות שסיפקה תאוצה נאותה בכל מצב ועבירות השטח (קלילה) גם היתה סבירה מאוד עם מרווח גחון של 8.8 אינץ.  תצרוכת הדלק ממוצעת לקבוצת רכב בהתאם עם ממוצע משוכלל של 23 מייל לגלון (21 בעיר ו26 בכביש המהיר).

מתחת לשכבת העיצוב החמוד, הגוונים הבוהקים והרגשת הצעצוע בגודל מלא, קיים רכב שימושי, מעשי ויעיל לכל דבר.  רכב שבהחלט ניתן לחיות איתו ביום יום ולא להרגיש שבחירה כייפית של עיצוב מושך גרמה לפשרה מעשית כלשהי.  פנים האוטו גם מעוצב בהקפדה עם תשומת לב לשימוש יומי, מושבים נוחים ותאי איחסון רבים (והגיונים) לא רק בסביבת הנהג, אלא גם ליתר הנוסעים (קידמי ואחורי).  מוטיב העיצוב החיצוני, הגריל והפנסים הקידמים מצאו את דרכם לפנים הרכב ובאו לידי ביטוי בצורות שונות שמעידות על הקפדה לפרטים בכל קטגוריה שהיא כמו דלתות וידיות הרכב, הקונסול המרכזי וכפתורי בקרה שונים.

גירסת המבחן הגיעה עם תג מחיר של $46,400.  מחיר לא זול לרכב פנאי קטן יחסית בגודלו.  המחיר כולל מבחר תוספות אטרקטיביות גם בתחום הפינוקים, גם בתחום העיצוב החיצוני ובעיקר בתחום הנהיגה, ביצועי כביש ושטח.  הרכב באמת מאובזר לחלוטין ואפילו מגיע עם שידרוגי שטח במיתלים, בצמיגים חובקי גלגלים יחודיים בקוטר 17״, ו״אלקרוניקה״ תומכת לשבילי עפר.

למרות גודלו החיצוני הקטן יחסית של הברונקו, העיצוב הפנימי האיכותי, אינו ממזער את המרווח הפנימי לנוסעים ולמטען.  עם מושב אחורי מתקפל לרצפה שטוחה, ניתן להגדיל את הנפח אף יותר (65.2 cubic feet).  המדף האחורי, מגיע עם שני ״רגלים״ מתקפלות שמאפשרות להשתמש בו כמין שולחן או מדף הגשה בזמן חניה.  פורד אפילו הוסיפו סרגל מדידה כאלמנט שימושי נוסף.  זו רק דוגמה אחת מני רבותלחשיבה העמוקה שהמעצבים השקיעו על מנת ליצר רכב יחודי ומעשי כאחד.

היה כיף לבחון את הרכב. נחמד לראות שיצרן גדול כמו פורד משקיע בתוצר שכזה.  קשה למצוא תמורה נאה יותר בקבוצת רכבי פנאי בגודל זה ובטח לא עם עיצוב רטרו יחודי שגם בולט בכל מקום על הכביש.  החיוכים מכל עבר מצדיקים את ההשקעה.  למרות שהגירסה הנוכחית של הברונקו שונה במהותה מהגירסה המקורית, ניתן לומר בביטחה שהגירסה העדכנית מספקת תמורה יחודית בעלת אופי עצמאי ועדכני שאינה מביישת את עברו העשיר של המותג.

לתמונות ופרטים נוספים של הרכב מבפנים ומבחוץ אנא בקרו באתר העיתון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featuredשבוע 1 ago

חשד: רוצח סדרתי בדאון טאון לוס אנג'לס לאחר ששתי דוגמניות נמצאו תוך שבוע ללא רוח חיים בדירות יוקרה

Featured4 שבועות ago

עוזרת בית התחבאה עם תינוק בחדר האמבטיה לאחר שגברים רעולי פנים ניסו לפרוץ לבית בפיקו-רוברטסון. צפו בסרטון

Featured3 שבועות ago

הרצח שמעזע את לוס אנג'לס: בני זוג הוצאו להורג במכוניתם במגרש חניה – כשהתינוק בן השנה שלהם במושב האחורי

Featured3 שבועות ago

ישראלים בין עשרות האלפים שנלכדו בפסטיבל ׳ברנינג מן׳ בנבאדה אחרי שכמות גשם של חודשיים ירדה ביממה אחת

Featured4 שבועות ago

סינגלס בלוס אנג'לס? זה הסכום המינימלי שתצטרכו להרוויח בשנה כדי לחיות בנוחות בקליפורניה 

Featured3 שבועות ago

הטרנד החדש בלוס אנג'לס: מנצלים את משבר הדיור ומשכירים קרוואנים למשפחות של הומלסים

Featured3 שבועות ago

דודי אזולאי הפיק והזמר ישי ריבו עשה היסטוריה בהופעה בפני 15 אלף מעריצים במדיסון סקוור גארדן

Featured3 שבועות ago

קלאבסס: גנב בקבוק בשווי 1,000 דולר לאחר מאבק  עם עובד חנות המשקאות האלכוהוליים. צפו בסרטון

כתבות שבועיות