Connect with us

חדשות ואקטואליה

"זה בסדר להתפלל בכותל עם מכנסיים קצרים?״

Published

on

התיירות הנכנסת לישראל שוברת הקיץ שיאים. על מה ולמה / מאת ארי בוסל

ההתלהבות מביקורים בארץ מרגשת. הנה, פסטור נוצרי שהיה פעמים רבות ונחשב לאחד התומכים הגדולים שלנו, שלח לי תמונה של קבוצת פיילוט שלקח ארצה, כחלק מתוכנית חדשה.  רקע אותה כיפת הזהב על הר הבית, שכן זו כנראה התמונה המוכרת ביותר של ירושלים. הוא לא היחיד כמובן. באירוע בבוורלי הילס לחיזוק קשרי מזרח-מערב, צויר על ההזמנה גשר, כשבצידו האחד – איך ניחשתם – אותה כיפת הזהב כסמל ירושלים.

אולי ניתן לתרץ פסטור נוצרי שעשה את שעשה בשגגה, בתום לב או ללא מחשבה, אך כשההזמנה יוצאת מאתנו, הדבר אומר דרשני: חוסר הבנה בסיסית?  בערות הדעת? חוסר תשומת לב לפרטים? או אולי פשוט חוסר ידע בסיסי? בן של חבר טוב שלי (ושל מדינת ישראל) שוהה עכשיו ב״ביקור מולדת״ במסגרת תוכנית תגלית. האבא הגאה שולח תמונות, הנה הבן על מצדה, משקיף על ים המלח. הנה הוא עם עוד חברים בנהר הירדן, במים עד המתנים. הנה הבן מתפלל בכותל, כשמימינו ומשמאלו שני חרדים.   ״האם זה בסדר שהוא עומד במכנסים קצרים?״, שואל האב בחשש, ואני ממהר להסתכל בתמונה. הבן עם כיפה וטלית, ואכן, כשבחוץ חום ולחות הקיץ הישראלי, האם אפשר לצפות מחברה צעירים שיהיו במכנסים ארוכים ואולי גם מעונבים?

מאוד התרשמתי מהטלית, שכן כשאני מבקר בכותל אני מסתפק בכיפה. ארץ הגמלים אך התמונה הטובה ביותר היא התמונה של הבן עם חבר על גב גמל, ואני שובר את הראש ומנסה להבין היכן בדיוק יש לנו גמלים בארץ. צורת התחבורה המקובלת היא מכוניות פרטיות, לרוב חדשות לגמרי, כולן ממוזגות ועם צפצפה מעולה (שכן צפירות הן דרך דיבור בארץ, דבר חריג ומחריד לזרים, אך מקובל לחלוטין בקרב המקומיים). כן, יש תחבורה ציבורית מעולה – אוטובוסים ומוניות ציבוריות – ואפילו את האפליקציה שקדמה לאובר.

הכל ניתן למצוא בארץ, אבל גמלים כאמצעי תחבורה? אין ספק שניתן לקפוץ לגן החיות (הספארי) ברמת גן, ושם למצוא יצורים מופלאים ואף להצטלם אתם, אך בתודעה הבינלאומית, כנראה, עדין משייכים את המושג ״ישראל״ עם מדבר אותו צריך לחצות על גב גמלים, או בחורים ובחורות עם נשק צמוד או מדינת דת פנאטית, דוגמאת אפגניסטן, ערב הסעודית או אירן (אכן אנחנו בחברה טובה). ניחא, אולי גמלים טובים מלהיות משויכים ל״קופים וחזירים״ בעיני מילארד או יותר מוסלמים מאמינים.

נתונים מרשימים משרד התיירות מבשר לנו על ״ששת החודשים הטובים ביותר בהיסטוריה של תיירות נכנסת!״ 303 אלף תיירים נכנסו למדינת ישראל ביוני, 28% מאותה תקופה אשתקד. עליה של 76% במספר הנכנסים מסין, 30% מרוסיה ו-20% מארה״ב, המקור הגדול ביותר לתיירות נכנסת. מתוך 300 אלף הנכנסים, 275 אלף הגיעו באויר והשאר במעברי הגבול, מהם 24 אלף מירדן ו-4,500 ממצרים. במחצית הראשונה של 2017 נכנסו 1.74 מיליון תיירים, 26% אחוז יותר מאותה תקופה אשתקד. כמובן ששר התיירות, יריב לוין, הכריז בראש חוצות: ״המדיניות שלנו ממשיכה להוכיח את עצמה ולשאת פירות, ואנחנו רואים שאסטרטגית שיווק נכונה יכולה להביא את ישראל לגבהים חדשים!  אנחנו ממשיכים ליישם פעילויות שיווק חדשות ותהליכים חדשניים למתג את ישראל ולהביא חברות וקווי תעופה חדשים לישראל, וכל הפעילות הזו מוכיחה את עצמה, חודש אחר חודש".

אכן, מי שמסתכל על טבלת הנכנסים לפי חודש בשבע השנים האחרונות, יזהה מיד את השפעת המבצעים בעזה: עמוד ענן (נובמבר, 2012) וצוק איתן (יולי, 2014).  כל מבצע כזה התרגם לשלושה חודשים של ירידה משמעותית במספר הנכנסים, ומיד חזרה לקדם, ואף המשך הטיפוס לגבהים חדשים. אין ספק שהמדינה שהעולם אוהב לשנוא ביותר היא יעד תיירותי מבוקש, ושאפילו מבצעים בעזה אינם מרתיעים את התיירים מלהגיע.

נשאלת לפיכך רק השאלה, האם התיירים מגיעים כתוצאה מפעילות משרד התיירות, או שמא שר התיירות נהנה מהקורה והמוגש אליו על מגש הכסף, ללא כל מאמץ מצידו (או ללא כל תועלת שולית ממאמצים של משרדוֹ?) דבר אחד ודאי: ״מיתוג ישראל״ דורש עדיין עבודה, שכן כיפת הסלע המוזהבת אינה, לא היתה ואסור שתהיה סמלה המוכר ביותר של ירושלים הבירה!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

יאיר נתניהו בראיון בארה"ב: "הנשיא טראמפ נערץ כמו כוכב רוק בישראל"

Published

on

בראיון לערוץ האמריקאי "בלייז", בנו של רה"מ ייעץ לנשיא טראמפ על חשיבות בניית החומה עם מקסיקו: "הוא הידיד הטוב שהיה לנו אי פעם בבית הלבן"

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר השבוע בראיון לערוץ האמריקאי-הימני "בלייז" כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נערץ בישראל כמו "כוכב רוק" בשל ההכרה האמריקאית בירושלים וברמת הגולן. בחלק מהראיון שצולם בארה"ב, נתניהו נשאל על בניית הגדר בגבול עם מקסיקו וסיפר כי הגדר שבנתה ישראל בגבול עם מצרים עצרה את ההגירה אליה מאפריקה. "לפי דעתי, הנשיא טראמפ הוא הידיד הטוב ביותר שהיה לישראל והעם היהודי אי פעם בבית הלבן", אמר בנו של ראש הממשלה.

"הוא ייזכר בהיסטוריה היהודית לנצח על העברת השגרירות לירושלים והכרה בה וברמת הגולן. העם היהודי עדיין זוכר את כורש מלך פרס שהכיר בירושלים לפני 2,500 שנה, יש לנו זיכרון ארוך טווח, והרוב המכריע של הישראלים מעריץ את אמריקה ואת הנשיא טראמפ, הוא כוכב רוק אמיתי בישראל".

נתניהו הבן העירך כי הגדר בגבול עם מצרים מנעה את "השמדתה" של מדינת ישראל. "הייתה לנו בעיה שהחלה בשנות ה 2000- המוקדמות עם הגבול עם מצרים שהוא מדבר פתוח. החלה זרימה גדולה של מהגרים לא חוקיים שחצו מאפריקה. הם פשוט הלכו מסודן למצרים ואז ישר לתוך ישראל וכל הדרך עד לתל אביב, ממדינות עולם שלישי למדינת עולם ראשון. בישראל יש רק 8 מיליון בני אדם אז בסופו של דבר עשרות ואף מאות אלפי מהגרים היו מביאים להשמדת ישראל. ב 2011- בנינו גדר גבול מחוף לחוף ומאז שנבנתה ההגירה הבלתי חוקית נעצרה לחלוטין", הוסיף נתניהו.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ריספקט: דרייק מרים ליצירה ישראלית

Published

on

רשת HBOהשיקה בלוס אנג'לס את הגרסה האמריקאית של הסדרה
הישראלית "אופוריה" בין האורחים שהגיעו להקרנה החגיגית היו המוזיקאי הקנדי החצי-יהודי הפופולרי, וכוכב "האנטומיה של גריי"

המשפט הנודע אומר שהראש היהודי ממציא לנו פטנטים, אבל זה לא הדבר היחיד שהוא ממציא: הסדרה הישראלית המצליחה "אופוריה" מבית HOT נמכרה לרשת HBO והגרסה האמריקאית הושקה בשבוע שעבר בלוס אנג'לס.

מי שהגיעו לצפות ולצעוד על השטיח הסגול היו המוזיקאי הלוהט דרייק, המשמש כאחד המפיקים בפועל לצד רון לשם והדס מוזס-ליכטנשטיין, שאף הובילה את המכירה ל-HBO. גם אריק דיין, שמגלם את ד"ר סלואן בתוכנית "האנטומיה של גריי", הגיע לפרמיירה בנוכחות כוכבת הסדרה, זנדאיה, סידני סוויני, מוד אפאטו ועוד.

מי שבלטו ליד הכוכבים ההוליוודיים היו אנשי הצוות הישראליים, שהגיעו לייצג את היצירה שלהם בכבוד. יוצרי הסדרה רון לשם ודניאל אמסל, יוצרת הסדרה והבמאית דפנה לוין ומנהלת הדרמה של HOT מירית טובי.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

רצח הישראלית באוסטרליה: הנאשם הודה במעשה

Published

on

קודי הרמן, שהואשם באונס וברצח איה מסארוה
בת ה-23, הודה בפני שופט באישומים נגדו. מסארוה, מבאקה אל גרבייה, למדה במלבורן במסגרת תוכנית לחילופי סטודנטים

קודי הרמן, בן ה-21 שמואשם באונס וברצח הסטודנטית הישראלית איה מסארוה בחודש ינואר השנה ליד מלבורן באוסטרליה, הודה השבוע באישומים נגדו. הוא צפוי להופיע שוב בשבוע הבא בפני בית המשפט, לצורך קביעת מועד השמעת פסק הדין. אם יורשע, העונש המקסימלי באוסטרליה בגין רצח הוא מאסר עולם והעונש המקסימלי בגין אונס הוא 25 שנות מאסר. המשטרה שוחחה עם משפחתה של מסארוה, שמתגוררת בבאקה אל גרבייה, ועדכנה אותה על הליכי המשפט.

הרצח, שזעזע אוסטרלים רבים ועורר תשומת לב בינלאומית, התרחש ב-16 בינואר השנה. מסארוה בת ה-23 למדה באוסטרליה במסגרת תוכנית חילופי סטודנטים, והתגוררה בפרבר של מלבורן, בנדורה. הרמן, אוסטרלי מקומי, רצח אותה זמן קצר לאחר שירדה מהחשמלית בדרכה חזרה למקום מגוריה.

בערב שלפני הרצח נכחה מסארוה באירוע לאנשים שרצו לתרגל את האנגלית שלהם. לאחר מכן היא הגיעה למופע סטנד-אפ קומדי בצפון מלבורן. אחרי ההופעה, חבריה סיפרו כי עלתה על חשמלית קו 86 בשעה 22:50 לכיוון בנדורה, שם התגוררה בזמן לימודיה באוניברסיטת לה טרוב הסמוכה. בסביבות השעה 00:10 היא ירדה מהחשמלית, בתחנה המרוחקת כקילומטר מביתה. באותו זמן היא דיברה בפייס-טיים עם אחותה בישראל. החוקרים סבורים כי היא הותקפה באותו זמן,
בעת שהייתה 50 מטרים בלבד מתחנת החשמלית.

הרמן, ראפר שאפתן, נעצר יומיים לאחר הרצח בפארק קטן בפרבר גרינסבורו הסמוך למלבורן. שבוע לפני הרצח הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "ילדה בינלאומית של מסתוריות, את יודעת מי את". הרמן למד בקולג' עד 2016, וציין כי הוא מתמודד עם בעיות נפשיות. "אני נאבק בשטן", כתב הרמן. בפוסט שפרסם ב-10 בינואר כתב הרוצח: "זאת זעקה לכל אלה שעברו הרבה מבלי שתהיה להם אפשרות לפנות למישהו, כי העולם הזה לימד את הגברים שלנו להסוות את הרגשות שלהם".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות