fbpx
Connect with us

Featured

"זדון ממשי": ג'וני דפ זכה בגדול במשפט נגד אמבר הרד – תיאלץ לשלם לו 15 מיליון דולר

חבר המושבעים קבע שג'וני דפ זכה בתביעה נגד גרושתו, ואמבר הרד לנצח תיזכר כאישה מטורללת שדרדרה את הקריירה של אחד מהשחקנים הגדולים בעשורים האחרונים

Published

on

פיירפקס, וירג'יניה: חבר מושבעים פסק ביום רביעי לטובת ג'וני דפ בתביעת הדיבה שלו נגד אשתו לשעבר אמבר הרד, ופסק לדפ פיצויים בסך 15 מיליון דולר, תוך שהם מציינים שההצהרות נאמרו מתוך "זדון ממשי".

חבר המושבעים גם הגיע לפסק דין לגבי תביעה נגדית של 100 מיליון דולר שהוגשה נגד דפ. הרד אמרה שהיא הושמצה כאשר עורך דינו של דפ כינה את הטענות על ההתעללות שלה כמתיחה.

פסקי הדין היו אמורים להיקרא בבית המשפט בווירג'יניה בשעה 3:00 אחה"צ אבל השופטת שלחה את חבר המושבעים בחזרה כי הוא לא מילא את הטופס במלואו. חבר המושבעים האזרחי בן שבעה אנשים נאלץ להגיע להחלטה פה אחד כדי להגיע לכל פסק דין. הם התלבטו במשך כ-12 שעות במשך שלושה ימים.

דפ תבע את אשתו לשעבר ב-50 מיליון דולר, והאשים אותה בהעלבתו במאמר מ-2018 שכתבה שתיארה את עצמה כ"אישית ציבורית המייצגת התעללות במשפחה". הרד הגיש תביעה נגדית של 100 מיליון דולר נגד כוכבת "שודדי הקאריביים", לאחר שעורך דינו כינה את טענותיה כמתיחה. כל אחד מאשים את השני בהרס הקריירה שלהם.

העדויות במהלך המשפט שנמשך שישה שבועות כללו פרטים מפחידים על נישואיהם הקצרים והפכפכים. הרד העידה כי דפ תקף אותה פיזית או מינית יותר מתריסר פעמים. דפ אמר שהוא מעולם לא פגע בהרד, שהיא רקחה את האשמות ההתעללות, ושהיא זו שתקפה אותו פיזית, מספר פעמים.

המושבעים היו חייבים להכריע בשתי הטענות בהתבסס על השאלה אם ההצהרות נאמרו מתוך "זדון ממשי", כלומר ידעו שמה שהם אומרים היה שקרי, או פעלו תוך התעלמות פזיזה מהאמת.

במהלך טיעוני הסיום, שני הצדדים אמרו לחבר המושבעים שפסק דין לטובתם יחזיר ללקוחותיהם את חייהם.

דפ לא חיכה בווירג'יניה להחלטה. הוא בילה את הימים האחרונים על הבמה, שר וניגן בגיטרה עם ג'ף בק בבריטניה. "הנוכחות שלך מראה היכן סדרי העדיפויות שלך, אמר דובר של הרד בהצהרה. "ג'וני דפ מנגן בגיטרה בבריטניה בעוד אמבר הרד מחכה לפסק דין בווירג'יניה. דפ לוקח את הגחוכים וחוסר הרצינות שלו בסיור".

מי המפסיד או המפסידה האמיתיים במשפט הזה? האם זה השחקן המהולל שבשנים האחרונות איבד תפקידים רבים עקב ההאשמות ושמו הטוב ירד לטמיון? או שמא זו השחקנית הצעירה שעוברת עכשיו ביוש אינסופי ברשתות ומתויגת כאישה ספק מטורפת ספק זדונית, למרות שייתכן ואכן עברה אלימות מצד דפ? 

תקציר היסטורי: אי שם בחודש מאי 2016 דיווחו הצהובונים האמריקאים כי מקץ 15 חודשי נישואין, השחקן המפורסם ג'וני דפ והשחקנית הצעירה אמבר הרד מתגרשים. סיפור לא מעניין. גירושים בהוליווד מעניינים בערך כמו פקק ב-405 בשעות הבוקר. אבל בסוף אותו חודש מוצפות הרשתות בסרטון אותו צילמה הרד ובו רואים את השחקן המפורסם מתנהג באלימות. הוא נראה טורק דלתות מטבח וצועק עליה, בעודה מנסה להרגיע את הסיטואציה מחוץ לעדשת המצלמה. יום לאחר פרסום הסרטון, פנתה אמבר הרד בבקשה לבית המשפט להוציא צו הגנה מפני השחקן היות והוא אלים כלפיה. אל בית המשפט היא מגיעה עם חבורה גדולה על פרצופה. 

לאורך כל הדרך, דפ ניסה להגן על עצמו וטען שמעולם לא פגע באף אישה. הוא אף תבע את עיתון הסאן הבריטי, אחרי שהאחרון קרא לו "מכה נשים". הוא הפסיד. אבל אז, כשנראה שגורלו של דפ נחרץ כגורלם של שאר ענקי הוליווד שנפלו במהפכת #MeToo, הגיעה תביעת הדיבה המדוברת. התביעה סבבה סביב הטענה של דפ כי גרושתו העלילה עליו עלילות שווא והיא למעשה הצד המתעלל ביחסים והיא מנסה להרוס את חייו. המשפט, לטובת מי שלא צפתה במאורע, הפך לתאונת רכבת שאי אפשר להסיר ממנה את העיניים. צהוב כמו שיצא במשפט הזה לא יצא באף תכנית ריאליטי, באף מדינה, אף פעם.

לאורך סיקור המשפט, עלתה תובנה תקשורתית-חברתית מאוד ברורה: אמבר הרד שקרנית ומשוגעת וג'וני דפ הוא הנפגע האמיתי, נקודה. במשפט הציבורי אמבר הרד הפסידה, אין על כך עוררין. בשבוע שעבר נגמר המשפט עצמו וחבר המושבעים התכנס כדי לקבל החלטה ולהכריע אחת ולתמיד (לפחות בפני החוק) מי הוא הנפגע ומי הפוגעת. חבר המושבעים קבע שדפ זכה, והרד לנצח תיזכר כאישה מטורללת שדרדרה את הקריירה של אחד מהשחקנים הגדולים ביותר של העשורים האחרונים. 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

אמריקה במתח: האם לאחר מעצרו של טראמפ יצאו תומכיו לרחובות; ומה זה אומר על סיכוייו להיבחר כנשיא

Published

on

לראשונה בהיסטוריה האמריקאית, נשיא לשעבר צפוי להיות תחת כתב אישום. לפי הדלפה של שלושה מקורות מוסמכים לאתר "פוליטיקו" ביום שני, הנשיא ה-45 צפוי להיות מואשם בהפרת חוקי מימון הבחירות של מדינת ניו יורק לכל המאוחר ביום רביעי בתצלום: פוטו-שופ של המעצר המתוכנן).  לפי הדיווח, משטרת עיריית ניו יורק כבר החלה להיערך לכתב האישום, וגורם שמעורב בתכנון אמר לאתר כי "אנחנו מדברים על הדרך שבה נביא את טראמפ".

טראמפ הזהיר ברשתות החברתיות בסוף השבוע כי הוא צפוי להיות מובל למעצר "ביום שלישי" וקרא לתומכיו לצאת לרחובות למחות על כך. גורם שמעורב בדיונים אמר ל-"פוליטיקו" שלא הוחלט איך תתבצע הבאתו הרשמי של טראמפ לרשויות אכיפת החוק. 

כתב האישום, שצפוי להיות מוגש לבית משפט על-ידי הפאנל המיוחד שהקים התובע המחוזי של מנהטן, יתייחס לתשלום של 130 אלף דולר מטעמו של טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס במהלך המרוץ לבית הלבן בשנת 2016.

התשלום בוצע בפועל על-ידי עורך דינו של ארגון טראמפ בזמנו, מייקל כהן, במטרה להביא להשתקתה בכל הנוגע ליחסים שלכאורה היו לה עם הנשיא העתידי עשור לפני כן. כהן עצמו הורשע בבית דין פדראלי על כך שהונה את הרשויות משום ששילם באמצעות חברת קש באופן שלמעשה היווה תרומה אסורה לקמפיין של טרמאפ. בכתב האישום של מדינת ניו יורק ככל הנראה יוצגו טענות דומות נגד טראמפ עצמו, בגין הפרת חוקי הבחירות המדינתיים. סביר שהתביעה תטען שמדובר בשימוש לא ראוי בכספים פוליטיים ללא דיווח כדין ונראה שהיא תסתמך על דבריו של כהן עצמו בבית המשפט. הוא הורשע בסעיפים דומים והודה שעשה זאת "מטעם מועמד פוליטי". 

לפי הנוהל הרשמי של מעצר, ברגע שמוגש כתב אישום לבית המשפט, משרד התובע המחוזי רשאי לדון עם עורכי דינו של הנאשם בדרכים שבהם הוא צריך להתייצב אצל התביעה. אם טראמפ לא יגיעו מרצונו החופשי, ייתכן ויוחלט להוציא צו מעצר כדי להביאו, על כל המשתמע מכך. במקרה כזה, התובע רשאי להחליט לאזוק אותו כמו כל עצור אחר. 

בכירים רפובליקנים חזרו בסוף השבוע על טענתו של הנשיא לשעבר כי כתב האישום נגדו  הוא רדיפה פוליטית, בעוד בכירים דמוקרטים מנגד הזהירו כי הקריאה שלו לתומכיו לצאת להפגין עלולה לעורר מהומות וכאוס כמו אלה שהתחוללו בפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021. סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס שעשוי להודיע בקרוב על ריצה לבית הלבן, אמר לרשת ABC: "אני נחרד מהרעיון שנשיא לשעבר של ארה"ב יועמד לדין בשעה שהעיר ניו יורק סובלת מגל פשיעה. התחושה היא שמדובר פה בתביעה טעונה פוליטית. אני מרגיש שזה פשוט לא מה שהעם האמריקאי רוצה לראות".

אם כתב אישום אכן יוגש נגד טראמפ, הוא יהפוך כמור לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב – נשיא מכהן או נשיא לשעבר – שעומד לדין פלילי. במקרה כזה יהיה עליו, כמו על כל נאשם בניו יורק, להתייצב בפני שופט, למסור טביעות אצבע – ולהצטלם לתמונת פנים. עם זאת, כנשיא לשעבר זוכה טראמפ כל העת לאבטחה של השירות החשאי, ומכיוון שלשירות צפויה להישמר המילה האחרונה בנוגע לאופן שבו ינוהל ההליך הבירוקרטי הכרוך במעצר, סביר להניח שחלק מההליך ייחסך ממנו, אולי גם איזוק ידיו.

בניו יורק נערכים לאפשרות הסבירה למדי של מהומות ומראות כאוטיים מחוץ לבית המשפט, וה-Daily Beast דיווח  כי משטרת ניו יורק מתכוונת לתגבר את כוחותיה בכ-700 שוטרים המתמחים בפיזור הפגנות. כוחות הביטחון עוקבים אחר הדיונים ברשתות החברתיות כדי ללמוד על כוונותיהם של תומכי טראמפ.

עצם האפשרות שיוגש כתב אישום נגד טראמפ משלהבת את היצרים במחנה הרפובליקני לקראת הפריימריז שייפתחו רשמית בתחילת השנה הבאה. לפי כל הסקרים טראמפ מוביל במרוץ לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, כשאחריו, בפער לא גדול, מושל פלורידה רון דה סנטיס שצפוי להכריז על מועמדותו בהמשך השנה. סגן הנשיא לשעבר פנס והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי משתרכים הרחק מאחור. טראמפ הדגיש כי ירוץ לנשיאות גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, תומך נלהב של טראמפ, אמר על האפשרות שכתב אישום יוגש נגד הנשיא לשעבר כי מדובר ב"מאמץ בלתי-נגמר להרוס את דונלד טראמפ, הכול סביב דונלד טראמפ". אפילו מושל ניו המפשייר כריס סונונו, מבקר חריף של טראמפ ומי שלפי הדיווחים שוקל להתמודד מולו בפריימריז, הזהיר כי הגשת כתב אישום עלולה לגרור תגובת נגד חריפה.

"אני חושב שזה בונה הרבה סימפתטיה לנשיא לשעבר", אמר היום סונונו לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN. "זה משנה דרסטית את הפרדיגמה לקראת בחירות 2024. כתב אישום כזה הולך להיות קרקס". מומחים לענייני משפט אומרים כי אם כתב אישום יוגש נגד טראמפ, משפטו יתחיל רק בעוד יותר משנה, כך שהוא ייערך במקביל לחודשים הראשונים של קמפיין הנשיאות שלו.

בצד הדמוקרטי הביעו בכירים חשש שקריאתו של טראמפ תוביל לאלימות. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי הזהירה כי הודעתו של טראמפ פזיזה וכי הוא מנסה "לעורר תסיסה בקרב תומכיו".

יושב הראש המכהן של בית הנבחרים, הרפובליקני קווין מקארתי הזהיר  כי מעצר של טראמפ יהיה "ניצול מקומם של סמכות מצד תובעים רדיקליים", והוסיף כי ינחה ועדות בבית הנבחרים לחקור אם גורמים כלשהם עושים שימוש בכספים פדרליים "כדי להטות את הדמוקרטיה".

האם טראמפ יוכל להיבחר לנשיא אם יוגש נגדו כתב אישום?

השאלה: מה קורה למירוץ 2024, וליכולתו של דונלד טראמפ להשתתף בו, אם יגיע לכתב אישום פלילי?התשובה הקצרה היא, לא הרבה. אין מגבלות בחוקת ארה"ב המונעות מכל מי שהוגש נגדו כתב אישום או הורשע בפשע, או אפילו מרצה כעת, לרוץ או לזכות בנשיאות. גם אם הוא נשפט ויורשע באחד ממה שנקרא "משפטים מהירים" הוא הריע שוב ושוב את ממשלת סין על כך שהיא פועלת במקרים של עבירות סמים, מר טראמפ עדיין יכול לנהל את מסע הבחירות שלו לנשיאות מתא כלא.

מה שהרבה פחות ברור הוא מה היה קורה אילו ינצח בתרחיש הזה. כשם שאין הגבלות בחוקה לאדם להתמודד בזמן כתב אישום, אין הסבר למה צריך לקרות במקרה שהוא יזכה. אין שום דבר במסמך שיעניק לטראמפ דחייה מעונש מאסר באופן אוטומטי, למעט הסבירות שכל האשמות שהוגשו על ידי הרשויות הפדרליות, אם הן עדיין נמצאות בדין בנקודה שבה טראמפ נכנס לתפקיד הנשיא בפעם השנייה, ירדו מהפרק עקב סירובו של משרד המשפטים להעמיד לדין נשיא מכהן.האשמות ברמת המדינה רודף הן הרבה יותר מסובכות, והן ייפלו מחוץ לסמכות החנינה של טראמפ אם יגיעו להרשעה. אם הרשעה באישומי מדינה תתרחש לצד ניצחון של טראמפ בבחירות, סביר להניח שהדבר יוביל למאבק משפטי מסיבי כדי לקבוע אם יש דרך לנשיא לשעבר לפלס את דרכו מזמן כהונתו.אם טראמפ לא היה מסוגל להימנע מתוצאה זו, זה יוביל כמעט בוודאות להדחתו או להדחתו באמצעות התיקון ה-25, המאפשר לקבינט להדיח נשיא שאינו מסוגל לבצע את תפקידו. יש הרבה תפקידים ומלכודות של הנשיאות שפשוט אי אפשר יהיה להפעיל אותם או לבצע אותם מתא כלא, צפייה בחומרים מסווגים רק לפי שמו.כל הרשעה פוטנציאלית של טראמפ עדיין מאוד רחוקה. אבל השיחות שהוא פתח עם ריצתו לנשיאות למרות חקירות פליליות מרובות כבר הפכו חלקים מהחוק החוקתי התיאורטי של ארה"ב למקום הרבה יותר אמיתי ממה שמומחים רבים דחפו אי פעם שחשבו שהוא יראה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות