Connect with us

תרבות ובידור

ותזכרו: יש לנו ארץ מאוזנת

Published

on

אחרי 16 עונות שבהן חבטה בעיקר בצד הימני של המפה הפוליטית, נראה שבעונתה החדשה "ארץ נהדרת" מקפידה כבר לצחוק על כולם * תוסיפו לזה מערכונים מוצלחים ואת הכישרון של ערן זרחוביץ', ותקבלו תחילת עונה נהדרת

דבר מוזר קרה. העונה החדשה של "ארץ נהדרת" עלתה כבר לפני חודש למרקע ערוץ 12, ואיכשהו – אולי לראשונה מאז פרוץ התוכנית לחיינו לפני יותר מ־16 שנה – לא נלוותה לפרק הראשון או השני שורה של טרוניות, טענות ומרמורים מצד ימין של המפה הפוליטית. האם אפשר לקבוע בזהירות המתבקשת כי ספינת הדגל של סאטירת השמאל עוברת שינוי לטובה ומתאזנת? למרבה התדהמה התשובה היא שלפחות כרגע, ככל הנראה התשובה חיובית. וכאילו כדי לחזק את התזה, התבשרנו השבוע על צירופו של חנוך דאום, לפינה שתלווה את מערכת הבחירות.

זה לא שכותביה הראשיים של התוכנית התחילו להצביע לעוצמה יהודית, ולא שהעורך הראשי מולי שגב התפקד לליכוד. בסופו של דבר מדובר בתוכנית מובילה בערוץ מסחרי, העם הולך ימינה וכנראה גם בבית "קשת" ברמת־החייל הבינו שאי אפשר להתחפר לנצח בנישת השמאלנים, לקבל אולי מחמאה מטיים־אאוט אבל במקביל לאבד את העם. גם כך "ארץ" מתמודדת כמו כל עולם הטלוויזיה עם דורות צעירים שכבר לא צופים בה אלא נמצאים עמוק באינסטוש ובטיק־טוק, דור שלא יודע את אייל קיציס ולא נראה שהוא חסר לו באיזשהו אופן. אז כן, זה לקח הרבה יותר מדי זמן, עם בטישות ברגליים כי הדבר מנוגד ל־DNA של יוצרי התוכנית וכותביה, אבל ככל הנראה זה קורה. כך, למשל, המערכון הפותח את התוכנית השנייה של העונה ה־17 הוקדש לחיבור המוזר בשמאל, וכלל לא מעט קטילות שנונות על חשבונם של סתיו שפיר (קצת מטרה קלה מדי אבל מילא), אורלי לוי־אבקסיס, ניצן הורוביץ ועמיר פרץ.

אחד מהרגעים המצוינים עד כה היה במערכון ששיקף את היסטריית המִחזור בקרב מה שמכונה בימינו "ישראל הראשונה". מסיבת יום הולדת שהופכת למפגן פסיכוטי של שמירה מוקצנת על איכות הסביבה ("זה שולחן מפלסטיק? נראה לך, זה שולחן אכיל") עד שבאה האמא הערסית של השכבה, עם הלקסוס המזהמת, ומתחילה לפנק את הילדים בכל מה שלא בריא, שעטוף ומנוילן בכל מה שמזהם. 

ואז, כשההורים הממחזרים וההמומים נוזפים בה – "זה מעלי אקספרס? את רוצה להגיד לי שהטסת את הכול לכאן? את יודעת שטיסות זה הכי מזהם?" – פונה האם לקבוצה הנדהמת ושואלת: "די חאלס, אתם רוצים להגיד לי שאתם לא טסים?". מראה פניהם המכורכמות של הממחזרים בשניות שלאחר מכן הוא אחד מרגעי הסאטירה הטובים ביותר שנעשו כאן בשנים האחרונות. ואחריהם גם התירוצים העבשים – "אנחנו מנסים לצמצם לשלוש טיסות בשנה"; "אנחנו טסים עם כיוון הרוח"; "אנחנו לא מדפיסים את הבורדינג פס"; "על כל טיסה אנחנו נוטעים עץ, ואם יש קונקשן אז גם מוסיפים שיח". נפלא.

"ארץ נהדרת" הייתה ונותרה ספינת הדגל של הבידור הישראלי. עם השנים ניסו כל מיני מתחרים־לרגע לשכפל או לאתגר את ההצלחה שלה, והכישלונות היו מהדהדים ומחפירים. ואם פעם, לא מזמן, לפחות בחלק הראשון והפוליטי של התוכנית איש ימין היה נאלץ להביט בה בחשש מה, לראות איך הפעם יציגו אותו ואת האידיאולוגיה שבו הוא אוחז באופן מעוות ופוגעני – היום, כאמור, זה קורה פחות. ולא פחות חשוב מכך, גם הצד השני נחבט יותר מאשר בעבר.

לא הכול מושלם. גם כיום יש בפרק ממוצע של "ארץ נהדרת" נפילות ורגעים משעממים. בתוכנית השנייה של העונה היה זה קטע סתמי עם מארק צוקרברג שמשיב בסמיילים (הבנו את העיקרון אחרי פעם אחת) ומערכון על הנסיך הארי, מייגן והמלכה אליזבת שהיה צפוי ומעייף. אבל אז הגיע צח בראטר והכול הסתדר.

צח בראטר הוא עוד דמות שיובאה ישירות מתוכנית הרדיו היומית של ערן זרחוביץ' ושרון טייכר ברדיו תל־אביב, ומקבלת כאן סדרה משלה על משבר המלונאות באילת, כסמנכ"ל השיווק והניו־מדיה של מלון אילתי טיפוסי. זרחוביץ' מהווה כבר כמה עונות טובות המרענן הרשמי של התוכנית הזו, והצבתו במרכז המערכונים היא עוד אות לחשיבותו ההולכת וגוברת באנסמבל של "ארץ". שתהיה לכולנו עונה גרנד רילקס.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

תרבות ובידור

סערה בהוליווד: חקירה רשמית בעקבות תלונות עובדים בתוכנית האירוח של אלן

Published

on

מה שהתחיל כשרשור טוויטר מחתרתי ובהמשך אף תפס צורה לכדי תחקיר עיתונאי הופך השבוע לחקירה של ממש: המגזין וראייטי דיווח כי חברת וורנר מדיה, המחזיקה בין היתר באולפני האחים וורנר, החלה לבצע בדיקה רשמית בכל הנוגע לסביבת העבודה בתכנית האירוח של אלן דג'נרס, המצולמת באולפני החברה בברבנק. זאת בצל טענות על סביבת עבודה רעילה, שעל פי עדותה של אחת העובדות בתכנית, כללה גם יחס גזענים מצד מפיקים בכירים.

כותרות הסודקות את תדמיתה החייכנית והאהובה של המנחה והקומיקאית הגיעו מגולשים שחלקו סיפורי זוועות על דג'נרס ממפגשיהם האישיים איתה, והזעם נגד המנחה התבטא גם בטענות על "התעללות בקשישים" ואפילו שמועות שקריות על מותה. בתחילת השבוע אף דווח כי ביתן של דג'נרס ובת זוגה פורשיה דה רוסי נפרץ בעודן בתוכו, אך לא ברור האם אותה פריצה הייתה מכוונת ספציפית נגד המנחה.

במקביל לביקורת האישית נגד דג'נרס, וראייטי פירסם טענות מטעם עובדי התכנית על יחס מזלזל והרעה בתנאי ההעסקה שלהם, זאת בצל המעבר לשידור מביתה של דג'נרס. האתר באזפיד הציג תחקיר על סביבת העבודה הבעייתית בתכנית. בין התלונות: טענות של עובדים שפוטרו לאחר שניצלו את ימי המחלה שלהם או החסירו ימי עבודה בעקבות הלוויות משפחתיות, וגם מקרים בהם עובדים הונחו שלא לפנות לדג'נרס באופן ישיר בעודם במשרד. אחת העובדות, ממוצא אפרו-אמריקאי, סיפרה שספגה הערות גזעניות מצד כמה מהקולגות ואף זכתה לתשלום נמוך יותר משל יתר העובדים.    

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות