Connect with us

טיולים

ויוה מקסיקו!

Published

on

מפגש עם מרסלה סלריו, הקונסולית המקסיקנית החדשה בלוס אנג'לס, החולשת על 180 עובדים ומטפלת במיליוני בני אדם, וגם משחזרת חוויות מתקופת שירותה הדיפלומטי בישראל ולימודיה במרכז הבינתומי בהרצליה

האם האדם עושה את התפקיד או התפקיד את האדם? סגנית השגריר של מקסיקו בישראל סיימה את תפקידה בארץ הקודש. היא מספרת שלפני שקיבלה את התפקיד, ניסו לשכנע אותה במלוא המרץ והכוונה שלא לנסוע לארץ. ״זה אזור מסוכן, מדוע את צריכה את זה?״ נאמר לה. מסתבר שלא דובים ולא יער, והתקופה בארץ היתה עבורה מלאת עשיה ומשמעות. היא אפילו הספיקה ללמוד בבינתחומי ע״ש רקנטי בהרצליה, כתוספת לתארים המתקדמים שכבר באמתחתה משפטים, דיפלומטיה ובטחון לאומי). היא דוברת מספר שפות ובעברה גם לימדה משפט בינלאומי. היא משרתת בשרות החוץ של מקסיכו מאז שנות התשעים – הן במשרד החוץ בתפקידים בכירים והן במשימות בחו״ל, ובהן בארה״ב בוושינגטון, ניו יורק וסן דייגו, בבלגיה ובאחוד הארופי, בישראל ועתה חזרה בארה״ב.

אדם ממשיך מחיל לחיל. גם לנו היתה כאן קונסולית שאמונה היתה על דיפלומטיה ציבורית והמשיכה – מרגע אחד למשנהו, למגינת לבו של סגן הקונכ״ל דאז – להיות סגנית השגריר בהודו.

ומדוע מזכיר אני דוקא דיפלומטית-אישה? שכן למדינת ישראל לא היתה דיפלומטית בכירה אישה, לא בחוף המערבי ולא בוושינגטון הבירה. אולי בעתיד תעלנה נשים לדרגה גבוהה יותר מזו המתאפשרת להן בזמן זה אולי בעתיד גם תהיה לארה״ב נשיאה.

אם מחצית האוכלוסיה, לערך, הוא נשים, מדוע מספרן בקרב הדיפלומטים (ונבחרי הציבור גם כן) כה זעום? דווקא למדינת ישראל היתה מנהיגה-אישה, גולדה גרין-מאיר. הגיע הזמן שתהיינה מנהיגות נוספות בעלות שיעור קומה. דווקא בארה״ב תחת הנשיא אובמה היה מספר לא מבוטל של שגרירות-נשים, וטוב שכך.

חזרה סגנית השגריר למקסיקו וקיבלה את תפקידה הבא, נשלחה היא לריכוז האוכלוסיה המקסיקנית הגדול ביותר מחוץ למקסיקו סיטי, קרי ללוס אנג׳לס.

השגרירה מרסלה סלריו יכולה להתגאות בהשג הבא: זו הפעם השניה ב-133 שנים שאישה מכהנת כדיפלומטית הבכירה ביותר של מקסיקו בחוף המערבי, וודאי שיש דברים בגו.

הקונסוליה המקסיקנית נותנת מענה מקומי למיליונים רבים מאד של אזרחי מקסיקו החיים כאן בצורה חוקית ולא חוקית. בקונסוליה מועסקים כ-180 עובדים, בהם כעשרים דיפלומטים. בין למעלה ממאה הנציגויות הזרות בלוס אנג׳לס, הקונסוליה המקסיקנית גדולה מאד. ועתה על הכל אחראית אישה. מספרת אחת מעובדות הקונסוליה, על זוג המגיע לשער גן עדן, ומכריזים עליהם. עבר רחש בין המתגודדים שם בשער, ״שגריר מקסיקו הגיע.״ מסתכל המשגיח על הבעל ואומר ״כבוד השגריר, הנך מוזמן לראש התור.״ ״לא,״ מתקנים אותו מיד, ״הוא לא השגריר. הוא בעלה של השגרירה!״

אנחנו מרגישים מיד שנושבת רוח חדשה. בקבלת פנים פרטית, השגרירה נואמת באנגלית, אף לא מילה בספרדית (למרות שכל המוזמנים, למעט שנים, דוברי ספרדית). היא גם מקפידה לזכור את כל השמות, וכך בהמשך הערב, כל אחד ואחת מרגישים כאילו ההיכרות היא רבת שנים. חשוב לא פחות שיום למחרת יש המשך. השגרירה עצמה כותבת, וכך מתהדק הקשר שנוצר לו
ביום האתמול.

עד כמה גישה זו רעננה ונכונה. כמה פעמים נפגש אדם עם דיפלומטים המייצגים אותו, ואלו מרגישים את עצמם חשובים כל כך, כאילו האדם אמור לשרתם ולא להפך. ואילו פה, הדיפלומטית הבכירה ביותר של מדינתה בונה גשרים, מהמסד עד הטפחות. מומלץ מאוד ללמוד, אלא שאנשים בגיל מסוים (וביוחד אלו המשוכנעים שהם יודעים הכל ויודעים יותר טוב מכל אחד אחר) לא ניתנים לשינוי וחבל על המאמץ. עדיין, טוב להתפעל ממה שרואות עינינו, ועוד נכונים לנו גדולות ונצורות.

סגל דיפלומטי רב ומגוון חי בעיר לוס אנג׳לס. כאמור, למעלה ממאה נציגויות שונות. נציגות היא למעשה בבואה של העומד (או העומדת) בראשה. נוכחנו זאת כולנו במשך חמש שנות כהונתו של דיויד סיגל כדיפלומט הבכיר ביותר של ישראל בחוף המערבי. לא היה דיפלומט בהא הידיעה טוב ממנו משך יובל שנים. את מה שהוא עשה, אותו חריש עמוק בשטח, אותם יחסים שיצר ובנה וטיפח ופרויקטים והסכמים שקידם וחתם, ניתן להרגיש עד עצם היום הזה – לא נס ליחם. יתרה מכך, אותם שתילים ששתל גבהו, חזקו והתרחבו, והיום הם נותנים פירות.

דוגמא למופת יש למדינת ישראל, ועתה נראה שיש תחרות ממקסיקו. נמשיך לעדכן אותך הקורא ואת עצמנו, האם הציפיה תעמוד במבחן המציאות. בדבר אחד אני בטוח – התחלה כזו כבר מזמן לא חוויתי. וכנראה לא בכדי שרתה השגרירה בישראל קודם הגעתה ללוס אנג׳לס. כבר בקבלת הפנים קידמו אותה בעברית ב״שלום״ נחרץ!

bussel@m.com: לתגובות

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

Idyllwild: שוויצריה הקטנה של דרום קליפורניה

Published

on


במהלך השנים האחרונות אנחנו מבקרים ומטיילים בפאלם ספרינגס ופאלם דזרט; גם בגלל שההורים הנפלאים של גיסי וגיסתי מתגוררים שם שנים רבות, אז זו תמיד אטרקציה עבורנו להגיע לביקור ולשלב טיולים מסביב.לפני מספר שנים ניסינו לעשות טיול משפחות בהמלצתו של גיסי ותכננו בהתלהבות יתרה את הנסיעה לשוייצריה הקטנה; אבל לדאבוננו, היו סופות גשמים והדרך במעלה ההר והכניסה לכפר הייתה סגורה למבקרים מחשש למפולת שלגים. הדרך לשם אורכת כשעה מפאלם ספרינגס. היינו בהתלהבות מהביקור הזה ונשבעתי שאני חוזרת בקרוב.בחורף האחרון, תקופת קוביד כמובן, החלטנו לנסות שוב בתקופת הכריסטמס וחזרנו אנחנו וגיסינו לביקור נוסף, והפעם התאפשרה הכניסה וההתלהבות וההפתעה היתה מלהיבה אף יותר.

אז הנה סיקור קצר על העיירה הנפלאה הזו, שלא סתם זכתה בתואר "אחת מהעיירות הקסומות בארה"ב".

Idyllwild, Pine Cove ו- Fern Valley הן שלוש קהילות לא מאוגדות סמוכות, מתוכן Idyllwild היא הגדולה ביותר, וממוקמת בהרי סן ג'סינטו שבמחוז ריברסייד, קליפורניה. קהילת Idyllwild כוללת בדרך כלל גם את הכפרים של מרכז ההר ועמק גארנר, אם כי תושבים בודדים מאמצים את ההתאחדות הזו בדרגות שונות. 

"Idyllwild Mile High" הוא אתר נופש הרים פופולרי בדרום קליפורניה, בגובה של מייל אחד. אידילווילד מוקף על ידי שתי תצורות סלע גדולות ואחת קטנות יותר, פסגת טקיץ (עם סלע לילי הסמוך) וסלע התאבדות, המפורסמות בחוגי טיפוס סלעים בדרום קליפורניה, והר אטלס. אחת האטרקציות של Idyllwild היא שהיא מציעה את כל ארבע העונות, ובכל זאת בחורף היא רק שעה נסיעה למדבר על Pines to Palms Scenic Byway. הוא אינו מציע כיום סקי; לפיכך "הגבעה" פותחה באופן מינימלי לאורך השנים ונשארה מרכז לטיולים רגליים, טיפוס הרים וסלעים ורכיבה על סוסים. 

מה לעשות ומה לראות שם? 

אז ככה,  להיכנס לכפר ולהתחיל בארוחת בוקר קלילה וכייפית באחד מבתי הקפה המקסימים של המקום:    HIGHER GROUNDS COFFE HOUSE.  לקחת את ארוחת הבוקר , להנות מהקפה הטעים והמאפים ולהמשיך ל-LAKE FULMOR.  אגם פולמור ידוע באזור כאגם דייגים נהדר. יש גם מסלול די קצר להליכה, שעובר לאורך שפת האגם. בעוד שלאגם עצמו יש שטח של כשלושה דונם בלבד, זהו סוג של מקום שמזכיר לאנשים לעתים שיש לפעמים יותר ממה שנראה לעין, במיוחד כשזה משהו בטבע. הנוף שמסביב לאגם פולמור עשוי לעבור ל"הרי העשן הגדולים" או לסייראס. שביל ההליכה המתפתל סביב האגם עובר ליד מזח הדייגים ומעל גשר.זו חוויה מהממת לכל המשפחה , גם מסלולי ההליכה, גם הדרך היפיפיה לשם וגם הפשטות והטבע עוצר הנשימה המוקף בעצים ירוקים וגבוהים. 
אחרי הטבע הקסום , נשוב לתוך העיירה המושלמת הזו , נשוטט רגליים בין בתי הקפה, החנויות המעניינות, עבודות האמנות וגילופי העץ ברחבי העיירה. נבקר במוזיאון ללמוד קצת על המקום והתרבות.                                                                                                                                                      
Historical Society Museum


מוזיאון החברה ההיסטורית של אזור אידילווילד נמצא בבעלות ומופעל על ידי ארגון ההתנדבות עטורת הפרסים של אידיוילווילד. אזור היסטורי, המוקדש לשימור ותערוכת ההיסטוריה של הרי סן חסינטו באזור. הבקתה הכפרית של המוזיאון משנת 1930 היא ביתם של כמה תערוכות הקשורות למספר קהילות הרים, כולל אידילווילד, פינווד, עמק גרנר, אלנדייל, מרכז ההר ומיין אורן. במוזיאון מוצגים גם תערוכות מתחלפות המציעות משהו חדש למבקרים. נושאי תערוכה אחרים כוללים בילוי הרים, חוות בקר, נסיעות בכבישים בהרים, יצירת סרטים, ועוד.


THE TOWN GALLERY 


כמובן שבתור חובבת אמנות ומוזיקה, אני תמיד מחפשת אחר מקומות, מוזיאונים וגלריות מעניינות וייחודיות, והגלריה הזו היא המקום האידיאלי מאחר ורבים מהיצירות המוצגות בה  הם של תושבי המקום.
                                                                                                                                                                                    LA CASITE RESTAURANT                                 

  משם מומלץ להמשיך במסעדה המפורסמת "לה קאסיטה" שמעוצבת כביקתה מוקפת בעצים ירוקים באמצע העיירה, שזה קסם בפני עצמו; מרגישים שנמצאים בבקתה שלך באמצע חופשה. זה כמובן נותן ערך מוסף והופך את הארוחה למעין ארוע מיוחד במינו.מסעדת La Casita היא מסעדה מסבירת פנים בכפר ההררי הנעים אידילווילד. המסעדה בעיירה הקטנה והציורית מספקת חווית אוכל ייחודית לאורחים בין עצי האורן וחיות הבר שיש לאזור להציע. מסעדת לאס קסיטה מציעה מנות ומשקאות לכולם עם תפריט הכולל טאקו, נאצ'וס, טוסטדה, בוריטוס, אנצ'ילדות, פאג'יטאס, קווסדילות, טמלה, צ'ימיצ'אנגות ועוד. ארוחת הבוקר מוגשות גם הן כל היום. חברים ומשפחות יכולים ליהנות מארוחה בפנים או לשבת בחוץ.


 THE VILLAGE SHOPS


האזור הנקרא "השופינג של הכפר" הוא מעין סמטא לא ארוכה של המון חנויות בוטיקים ייחודיות של מוזיקה, ביגוד , הנעלה, חפצי אמנות , עתיקות, צעצועים לילדים ומשחקים. כל בני המשפחה יימצאו משהו שיעניין אותם. שם גם מצאתי תקליט של ספרינגסטין הבוס ומשם, באותה שורה של תקליטים ישנים, ביצבץ לי תקליט באידיש, שירים יהודיים ישנים.


מקום לינה מומלץ: THE GRAND IDYLLWILD LODGE 

יהיה לכם קסם של חופשה באם תבחרו לבלות שם יום שלם או שני לילות. להיות בבסטייל אחר בהרים מוקפים באוויר צלול, נוף מדהים שכולל מסעדות , גלריות , גלריות יין, ופעילויות בתוך הטבע מה שיהפוך את החוויה הזו לחופשה בלתי רגילה וכמובן בלתי נשכחת.


להתראות בטיול הבא!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות