Connect with us

טיולים

ויוה איטליה!

Published

on

למה רבים בעולם מפרגנים לאיטלקים אבל ברגע שמזכירים ישראלים עולה להם הג'ננה?

מהרגע שעליתי למטוס אל-איטליה, הרגשתי שאני בחו״ל, ולא סתם בחו״ל, כי אם באיטליה. התאהבתי מיד. קיבלו את פניי צבעי ירוק ואדום שזורים בלבן, והאיטלקים, כך נראה, מאוד גאים בארצם ובמורשתם. לכל מקום לשם הפנתי את מבטי – צבעי הדגל. המטוס, המדים, הנייר על המגש- נושאים בגאון את צבעי הדגל ואת סמל האות i, האות הראשונה בשם חברת התעופה. כך גם בעצירה של פחות משעה והחלפת מטוס. בין ה״בונג׳ורנו״ לבין הדיבור שלהם המתנגן לו ורוקד בו זמנית, מזמין ומדרבן להצטרף במבינו (ילד), חשבתי לי על צבעי הדגל שלנו – כחול ולבן – ותמהתי האם גם אנחנו כה גאים, כה שמחים בארצנו. אני כמו בחור מאוהב, מנגינה מתנגנת לה בלבי, אופרה איטלקית, ובה כל האלמנטים של החיים, וכשמגיע הזמן להגיד אריוודרצ׳י, שלום, עד הפעם הבאה! אני כבר מתגעגע.

האם זו כוחה של אהבה? לא, זו פשוט תגובה לאיטלקיות שבאיטלקים הפורצת לה לכל עבר, כמו רוח סתו לאחר קיץ חם במיוחד או יום אביבי לאחר חורף קשה. האיטלקים במטוס אפילו מחאו כפים עת נחתנו, ובחור (שטס עם חברתו ועוד זוג) קם ונאם לנו עד שפתחו את הדלתות על כך שישו התגלה לו בגיל צעיר, ושעלינו כולנו להודות, לשבח ולהלל את הנביא מנצרת. עמדתי ליד הדייל הראשי שנדהם מפרץ זה ברבים ולא החליט אם לגשת להפסיק או להניח לבחור לשאת את דבריו, ואמרתי בבת צחוק, ״הוא התנסה בקצת יותר מדי ׳תל אביב וירושלים׳״…

מסתבר שזה נוהג מאד איטלקי בעת נחיתה – למחוא כפיים בשמחה על השיבה למולדת מטיול לניו יורק, תל אביב או מחוזות אחרים.

את האיטלקים אוהבים בכל העולם, והם מאוהבים בעצמם ובחיים בכלל. לנו, לעומתם, בעיות חמורות: פה מכים יהודי (באנגליה זה היה רב, בצרפת בחור צעיר), כאן נכנסים לבית כנסת או לאיטליז או סתם לחנות יהודית בכדי להרוג יהודים. את המוצרים שלנו העולם מסמן. בארה״ב פעילי תנועת החרם נכנסים לחנות למוצרי ים המלח וזורקים אותם על הרצפה, כך גם ברשת טריידר ג׳ו׳ז, שם אוהבים במיוחד את התבלינים הקפואים ושאר מוצרים ישראלים (למעט הבמבה שנמכרת שם בדולר פחות סנט עבור חבילה גדולה). משום מה הם עדיין לא הגיעו ליינות הישראלים, ואלו הולכים ומשתבחים, הכרמים מחליפים גידולי שדה אחרים והיקבים הולכים ומתרבים וכבר יש כמה מאות בכל רחבי ישראל.

אם בארה״ב פועלים נגדנו, הרי שבאירופה לא מתביישים – שכחו את שהם עצמם עוללו לפני שמונה עשורים – ודורשים לסמן מוצרים. פעם היה זה טלאי צהוב. מסתבר שאנו חוזרים לאותם הימים. האם זה נעשה מסוכן לישראלי לטייל ברחבי העולם, או לחיות בכל הארצות בהן בחרנו לחיות? בצרפת ובוונצואלה מסוכן ליהודים. גם בבריטניה מורגש שאין היום והמחר כתמול שלשום. בארצות הסקנדינביות ודאי שלא טוב ליהודים וכך ניתן לעבור על העולם כולו ולהגיע אפילו לארה״ב, כאן היהודים (כך נאמר) שולטים בכל, וגם שם כבר לא בטוח ואפילו מתחיל להיות מסוכן.

יש רק מקום אחד עבור כל 14 מיליון היהודים החיים היום ברחבי העולם, ומקום זה הוא מדינת ישראל. זו מסקנה פשוטה ורבים יטענו שבכלל אין מקום לדאגה. דאגה אולי לא, אך צריכים להיות מוכנים. כיוון שמדינת ישראל לא עוסקת במלחמה על דעת הקהל הבינלאומית ומצבנו הולך ומדרדר, הרי שמחויבותה לפחות להגן על הבית. כיוון שאנחנו לא יצאנו עדיין למתקפה (וישנן אמתלתאות שונות ומשונות שיסבירו למה ומדוע), לפחות מוטלת עלינו החובה לבצר את הבית, להיות מוכנים למגננה שפירושה קליטת המוני עולים שיגיעו בלית ברירה, בשל רדיפות או סכנה ממשית לחייהם. צריך יהיה לדאוג להם לדיור, ללמדם עברית, לסגלם לחיים בארץ, למצוא להם מקומות עבודה, לוודא שמערכת החינוך יכולה לקלוט את ילדיהם ואותם בצורה הטובה ביותר שניתן. פעם היה זה במעברות, היום צריך להתכונן, כי הזרם בוא יבוא, בשעה הכי לא צפויה וכנראה הכי לא נוחה.

מה עושים בינתיים?  מזרימים כספים לגופים שפעם היו חשובים ומזמן היו צריכים לנוח על משכבם – הסוכנות, קרן היסוד, קק״ל ועוד עשרות גופים שחיוניותם תמה, התפוגגה ונעלמה. אך בכוח האינרציה, מאות מיליונים ולפעמים גם מילארדים זורמים אליהם ודרכם בשצף קצף, ויש להמציא סיבות מדוע הם עדיין רלוונטיים, מדוע הם אפילו ״חיוניים״ (רק בעיני מקבלי המשכורות אצלם). פעילות הסוכנות היהודית כמו גם של גופים אחרים לקרב את יהדות התפוצות לארץ – זוהי זריקת כסף משוועת, אך אוי למי שיעז להגיד זאת. "איך הוא מעז, הוא פשוט לא מבין. זהו סדר עדיפויות והממשלה רואה בקשר ערך עליון" (ממשלה – איזו ממשלה? זו שפעמיים כבר נכשלה והפכה לממשלת מעבר קבועה).

ויהדות ארה״ב? זו זנחה את הארץ מזמן. אמנם היא מתהדרת עדיין בשם ״יהודי״ (אך כך גם ״קול יהודי לשלום״, מגדולי השונאים שלנו) ומגיעה לביקורים בארץ (שמטרתם בעיקר ללמוד על כל העוולות שאנו עושים), אך פועלת ללא לאות נגד המדינה. למה? כי יהדות ארה״ב משוכנעת שהיא יודעת יותר טוב מישראל איך להביא שלום, ושבישראל יש להתנהג כפי שהיא רוצה, שכן מזה שבעה עשורים היא תמכה ושילמה ועזרה. אבוי לאהבה שכזו.

בארץ מסבירים עתה שהמצב כה טוב שהתהפכו היוצרות. פעם ישראל באה ביד מושטת בבקשה לעזרה, היום יהודי ארה״ב מצפים מהמדינה שתזרים כספים עבור משימות ממשימות שונות: תגלית, לימודים בבתי ספר יהודים, הגנה על מוסדות יהודים, ועוד כהנה וכהנה. ישראל חייבת להתרחק מהם שכן זה לא תפקידה. סוף כל סוף יש לנו מדינה מודרנית, ותפקידה לחנך את הדור הבא לאהבת המדינה, להכרת המורשת, לידיעת ההיסטוריה. המדינה גם מופקדת על מערכת החינוך (זו בארץ). תרצו, הגיע הזמן שתבואו הביתה – עלו ארצה!  ולמי שמפגין ופועל לשנות סדרי בראשית בארץ, אין זו זכותכם. רוצים להתפלל בכותל בשונה מהישראלים שחיים בארץ? עלו ארצה ונסו לשנות את השיטה מבפנים. מבחוץ זכותכם היחידה היא לבוא ולהתנהג כמנהג המקום – כאורחים קרובים, חשובים ואפילו בעלי זכות שיבה ללא תנאים, אך בסופו של דבר זרים. 

הכסף הנשפך היום על ״בניית גשרים״ עם יהדות התפוצות וזו בארה״ב בפרט מונח על קרן הצבי, כוסות רוח שלא תגרומנה לתחיית המתים, שכן המת כבר מת, בוודאות, ואין דרך להשיבו לחיים.

פתחתי בהרגשה של בחור מאוהב כשרק ראיתי את ״איטליה״. ״מגניפיקה – נהדר״ פעם זו היתה ההרגשה כשמטוס נחת בארץ, ורצית במורד גרם המדרגות פשוט לנשק לאדמה, התגשמות כל תקוותיך ומשאלותייך זה אלפיים שנה. עברו חלפו להם הימים, וכל סממן יהודי או ישראלי בחו״ל מוחבא – המגן דוד, הכיפה, אפילו המבטא. פעם היינו אומרים בגאווה ״אני ישראלי״ והיום פירוש הצהרה כה נוראית כזו הוא שאתה כובש, נאצי, גולית, גונב וגוזל, אכזר, נמצא בארץ לא לו ועוד ועוד. אפילו למי שמנסה להיות תרבותי ולא יתקוף אותנו בפנינו, ״אני ישראלי״ פירושו שאני מתנהג כאילו העולם שלי, חסר נימוסים ואלים במיוחד. אוי שהגענו לכך.

חלפו הימים בהם הייתה הרגשה קסומה באוויר שמדינת ישראל היא נס אמיתי בהתהוותו נגד עינינו ממש. אנחנו צריכים להסתגל למציאות חדשה בה המילה ״ישראל״ שוות ערך היא לדבר רע וגרוע, בה במידה שהמילה ״איטליה״ היא בליל של שכרון חושים נפלא ומסחרר. מסתבר שנכשלנו גם במיתוג ישראל, דבר שציפי לבני, בהיותה שרת החוץ וממלאת מקום ראש הממשלה דאגה להזרים עשרות מיליונים לבצעו. מסתבר שכסף הוא אינו תרופה וגם אינו ערובה להצלחה. ביזבזנו את הכסף משך למעלה מעשור, פתרונות לא הבאנו, את המציאות לא שינינו, אז מה כן עשינו?

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

סנטה פאולה: הבירה העולמית של ההדרים

בדאון טאון סנטה פאולה יש בתי קפה נפלאים, ציורי קיר למכביר ותחושה של עיירה בה כולם מכירים את כולם. רוב התושבים הם חקלאים והעיירה מוקפת בפרדסים, שדות ומרחבים עצומים * ביקור במקום נחבא אל הכלים אבל בהחלט שווה סופ"ש

Published

on

כתבה וצילמה: שרון סקולניק

לפני מספר שבועות בדרכי ל-OJAI , קיבלתי עידכון בווייז לדרך קצרה יותר, דרך עיירה הקטנה הנקראת סנטה פאולה. רשמתי לפניי לשוב ולבקר בה, ולא רק לעבור בה לקיצור דרך. כמובן ששוב הופתעתי לטובה ונהנינו עד מאוד, כולל הבת הקטנה . 

אז קצת על סנטה פאולה, קליפורניה, הנקראת גם בירת ההדרים של העולם. הממוקמת בלב עמק נהר סנטה קלרה בדרום קליפורניה, שוכנת בין מטעי ההדרים. מזג האוויר הנוח שלה, המכונה הטוב ביותר במחוז ונטורה, הוא הרקע המושלם לפסטיבלי התרבות, מופע האמנות והצילום של סנטה פאולה בפברואר, פסטיבל ההדרים ביולי וטיול הרוחות באוקטובר. 

חוויית סנטה פאולה כוללת את ציורי הקיר של סנטה פאולה, רחוב ראשי ציורי, נמל התעופה האינטימי, מוזיאון הנפט ההיסטורי של קליפורניה, "גלן טברן אין" המפורסם, מחסן הרכבות של סנטה פאולה ופארק רכבת פלאזה, מחסן הרכבות המקורי הוותיק ביותר שנותר במלון מחוז ונטורה ועוד. סנטה פאולה מתהדרת גם במספר הגדול ביותר של בנייני מגורים ומסחר היסטוריים במחוז ונטורה. 

 CALIFORNIA OIL MUSEUM 

מוזיאון הנפט בקליפורניה, השוכן במטה המקורי של חברת הנפט יוניון משנות ה -90, מציע מבט לאחור על ההיסטוריה, המסחר והתרבות של האזור תוך חקר מדעי כדור הארץ ועתיד האנרגיה. ברחבי המוזיאון תוכלו למצוא תצוגות אינטראקטיביות, חפצים, תצלומים, קטעי וידאו, מזכרות ומתקן קידוח אותנטי מהמאה ה- 19. 

המוזיאון מציע גם תערוכות מתחלפות מרגשות לאורך כל השנה המתמקדות במדע, אנרגיה והיסטוריה. מעבדת החינוך לאנרגיה, המתמקדת באנרגיה חלופית ובמדעי כדור הארץ, מציעה פעילויות STEM מהנות וחינוכיות לכל הגילאים.

לבדוק מראש, אם המוזיאון פתוח. יש לו שעות מיוחדות עקב הקוביד.

SANTA PAULA ART MUSEUM

117 NORTH 10TH ST, SANTA PAULA 

805-525-5554 

מאחורי המבנה מצאנו עוד מוזיאון יפהפיה, אינטימי ומזמין מאוד. שתי קומות של תצוגות של אמנים מקומיים ותערוכה מיוחדת ומעניינינת עד מאוד של יצירת ( לא רק ציורים, איורים וצילומים ) של תקופת הקורונה, שנקראת WORK FROM HOME 

אמנות יוצרת קהילה. זו המנטרה של המוזיאון לאמנות סנטה פאולה: "אנו מאמינים שאמנות מחזקת את הקהילה   על ידי מתן הזדמנויות לביטוי עצמי, חיבור, למידה ושמחה". מוזיאון האמנות של סנטה פאולה, המשתרע על שני בניינים היסטוריים משופצים להפליא בלב העיר כולל תערוכות מתחלפות של אמנות וינטאג 'ועכשווית, שיעורי אמנות לילדים ולמבוגרים, ימי משפחה חינם, אירועי קהילה יצירתיים, חנות מתנות ועוד.

דאון טאון סנטה פאולה

לאחר הביקור בשני המוזיאונים , והכל ברגל, צועדים למרכז הקטן והיפה. שדרת ה OLD TOWN שבה חנויות מעניינות ובתי קפה נפלאים, יש המון STREET MURALS על הקירות ברחובות העיירה.

יש תחושה של עיירה בה כולם מכירים את כולם. רוב התושבים הם חקלאים, העיירה מוקפת בפרדסים, שדות ומרחבים עצומים.

MUSEUM OF VENTURA COUNTY

לא הרחק משם, יש את מוזיאון החקלאות. האקלים והגיאוגרפיה הייחודיים של מחוז ונטורה, כמו גם כושר ההמצאה והחרוצות של אנשיה חידשו ועיצבו את תעשיית החקלאות באזור החוף המרכזי. מוזיאון החקלאות של מחוז ונטורה ("מוזיאון אג") שומר ומציג את ההיסטוריה העשירה הזו וחוקר את ההווה והעתיד של התעשייה.

בשנת 2011, מוזיאון מחוז ונטורה (MVC) הגשים חלום של עשרות שנים ליצור מוזיאון המוקדש לתולדות החקלאות והחקלאות של האזור. הוא ממוקם בבניין הטחנה ההיסטורי שנבנה בשנת 1888 במרכז העיר סנטה פאולה. מוזיאון אג כולל תערוכות ואוסף רחב של טרקטורים, כלי חקלאות, כוורת חיה ותחנות פעילות אינטראקטיביות לילדים. מוצגים אלה עוזרים למבקרים בכל הגילאים להבין את חשיבות החקלאות במחוז ונטורה ובעולם. הבת שלי בת ה 13 מאוד נהנתה במוזיאון עצמו, וכאשר יוצאים החוצה, יש ספסלים ושולחנות. ניתן לשבת שם ולעשות פיקניק, לצידי גן ירק, פרחים ועצים באווירה פסטורלית קסומה .

 926 

RAILROAD AVE, SANTA PAULA 

805-525-3100

SANTA PAULA CANYON FALLS/ PUNCH BOWLS 

וכמובן , שחייבים לשלב טבע אמיתי והייק טוב, אז משם ממשיכים ל –   SANTA PAULA CANYON FALLS/ PUNCH BOWLS 

מוקף רכסים גבוהים ומחוספסים בהרי הטופאטופה, סנטה פאולה קריק פורס דרך סלע הקניון של סנטה פאולה, ומגלף בריכות ומפלים מפתים הנקראים פונצ'בול (או פאנצ'בולס). ב-Punchbowl יש מפל 25 מטר ובריכה אתה יכול להירגע ליד.

ה- Punchbowl ממוקם בין מחנה ביג קון לקרוס קמפ, שני קמפינגים לאומיים של יערות לוס פדרס במזלג המזרחי של קניון סנטה פאולה. 

צאו לטיול הלוך ושוב של כ-5 מייל  מכביש 150 בסנטה פאולה במעלה שביל קניון סנטה פאולה למחנה ביג קון ולפונצ'בול. שמונה מאות רגל אנכית מפרידות בין הנקודות הגבוהות והנמוכות של הטיול הזה, אך כמה עליות במסלול דורשות מאמץ נוסף.

מומלץ להמשיך לבית הקפה החביב שם, הנקרא,  FLIGHT 123 CAFE בו ניתן להנות מופל אמריקאי טוב וסלטים טובים וטריים. וניתן לטייל בדאון טאון הקטנטן והאינטימי הזה.

תהנו מסנטה פאולה וניפגש בטיול הבא!

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות