Connect with us

ארה"ב-ישראל

וושינגטון: הדמוקרטים מעכבים את החוק בסנאט להגנת ישראל

Published

on

החוק לא עלה להצבעה בגבעת הקפיטול השבוע, כפי שתוכנן • העיכוב: במחאה על השבתת הממשל • החקיקה אמורה לסייע למאבק ב-BDS

מרקו רוביו עם איילת שקד. החוק הראשון של השנה

ההצבעה על החוק להגנת ישראל, שהייתה אמורה להיערך הערב (שלישי) בסנאט, ככל הנראה תידחה בעקבות החלטה של הדמוקרטים בסנאט. החוק מסייע למאבק ב-BDS ומאשרר באופן צהרתי את הסיוע הביטחוני לישראל.

החוק נועד בין היתר לסייע למאבק בחרם על ישראל. את החקיקה יזם ומוביל הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו, אשר השלים את ההליכים עוד בתקופת הסנאט הקודם שסיים את כהונתו לפני שבועיים. השבוע עם תחילת תפקודו של הסנאט החדש רוביו שב והציג את החוק, ועל כן הוא קיבל את השם 1S, כלומר החוק הראשון של הסנאט.

מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, הודיע כי סיעתו מתכוננת לנסות לחסום את ההצבעה על החוק, לא בשל התנגדות לתוכנו, אלא במחאה על השבתת הממשל וניסיון להפעיל לחץ על הנשיא טראמפ לסגת מעמדותיו בנושא ההשבתה.

החקיקה שיזם רוביו ונתמכת בידי המפלגה הרפובליקנית מסדירה היבטים רבים של מדיניות ארה"ב במזרח התיכון. בין היתר, החוק מאשרר את הסיוע הביטחוני של ארה"ב לישראל, הסיוע לירדן וההגנה על אזרחי סוריה. סעיף אחר בחוק, משמעותי מאוד מבחינתה של ישראל, מעניק תוקף מטעם הסנאט לחקיקה נגד תנועת החרם על ישראל שאישרו בשנים האחרונות 26 מדינות בארה"ב. על פי אותה חקיקה, המדינות לא יקיימו קשר כלכלי או עסקי עם חברות וארגונים שמשתפים פעולה עם תנועת ה-BDS.

כך למשל, חברת Airbnb נאלצה לחזור בה מהכוונה להסיר פרסום של בתים להשכרה ביהודה ושומרון, בשל חקיקה במדינת פלורידה ובמדינות נוספות בארה"ב. אלא שתומכי החרם העלו טיעון משפטי לפיו על פי החוקה האמריקאית למדינות המרכיבות את ארצות הברית אסור לעסוק במדיניות החוץ. כדי לשמוט מידם את הטיעון הזה נאמר בחוק החדש שיזם רוביו כי בעיני הקונגרס "החוקים המדינתיים למניעת שיתוף פעולה עם ה-BDS לא נחשבים כהתערבות במדיניות החוץ".

החוק החדש זוכה לתמיכה מלאה של המפלגה הרפובליקנית שלה רוב בסנאט, ולכן ההערכה שכאשר יעלה להצבעה – יאושר. גם סנאטורים דמוקרטים הובילו את החוק כאשר הוצג לראשונה לפני שנה וחצי.

עם זאת, באגף הרדיקלי של המפלגה הדמוקרטית, הסנאטור היהודי ברני סנדרס מוביל את ההתנגדות לחוק. "זהו אבסורד שכאשר הממשל נמצא תחת השבתה, החוק הראשון שיעביר הסנאט הוא עונש לאמריקאים שמממשים את זכויותיהם הפוליטיות והחוקתיות", כתב סנדרס ברמז לכך שחרם על ישראל הוא עמדה פוליטית לגיטימית. לדבריו, הצטרפה חברת בית הנבחרים הפלסטינית החדשה, ראשידה טליב, שטענה כי יוזמי החוק "שכחו את מי הם מייצגים".

במערכת המדינית בישראל רואים בחקיקה האמריקאית הפדרלית והמדינתית כלי אסטרטגי במאבק נגד תנועת החרם. עם זאת, בישראל נזהרים מפעולה לקידום החוקים, כיוון שלא מקובל להתערב בהליכי חקיקה במדינות אחרות.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

רמת טראמפ: מתנת ישראל לנשיא ארה"ב ביומולדת ה -73

Published

on

"תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר לאחר שהממשלה אישרה הקמת ישוב בגולן על שמו

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (2nd-R) and US Ambassador to Israel David Friedman (L) applaud after unveiling the place-name sign for the new settlement of "Ramat Trump", or "Trump Heights" in English, named after the incumbent US President, during an official ceremony in the Israeli-annexed Golan Heights on June 16, 2019. (Photo by Jalaa MAREY / AFP)

נשיא ארה"ב דונלד טרמאפ הודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שעות אחרי שהממשלה אישרה קריאת
יישוב ברמת הגולן על שמו – "רמת טראמפ". "תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר.

קודם לכן הממשלה קיימה ישיבה חגיגית בצפון רמת הגולן לציון ההכרה של טראמפ בריבונות הישראלית בגולן ובמהלכה אושר קריאת היישוב על שמו. בפתח הישיבה, שבה נכח גם שגריר ארה"ב בישראל, נתניהו בירך את טראמפ ואמר המחווה נועדה לחלוק "כבוד גדול לידיד גדול של ישראל".

"אנחנו ביום היסטורי", אמר נתניהו בפתח הישיבה שהתקיימה ביישוב ברוכים קלע אלון. "אנחנו הולכים
לעשות שני דברים: להקים יישוב חדש ברמת הגולן, דבר שלא נעשה שנים רבות, אקט של התיישבות
וציונות ראשון במעלה; ושנית, לכבד את ידידנו, ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל, הנשיא דונלד טראמפ,
שהכיר לאחרונה בריבונות ישראל ברמת הגולן, המנהיג הבינלאומי הראשון שעשה זאת".

עוד אמר נתניהו: "הוא פשוט קרע את המסכה מעל כל מסך הצביעות הזה, שלא מכיר במובן מאליו. לכן בגין אמר, כשהעביר את 'חוק הגולן', שלפעמים גם את המובן מאליו צריך לעשות".

דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, הודה בשמו של הנשיא טראמפ על הקמת היישוב הנושא את שמו. "ביום שישי חגג טראמפ את יום הולדתו ואני לא יכול לחשוב על מתנה יותר נאותה ויפה להעניק לו מאשר רמת טראמפ. האוויר כאן טהור, השמש מרהיבה, הנוף מדהים", אמר.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

מרגש: משפחת נרצחי הפיגוע בפיטסבורג ב"בית אורי" בעפולה

Published

on

בני משפחתם של ססיל ודיוויד רוזנטל, שנרצחו בפיגוע בפנסילבניה, ביקרו במוסד לבעלי מוגבלויות ושתלו עץ לזכר יקיריהם

כשמונה חודשים לאחר הפיגוע הקטלני בבית הכנסת בפיטסבורג שבפנסילבניה, שגבה את חייהם של 11 מתפללים ונחשב כמתקפת הטרור הגדולה ביותר על הקהילה היהודית בארה"ב, הגיעו קרובי משפחתם של שניים מהרוגי הפיגוע לסיור מרגש במוסד לבעלי מוגבלויות בעפולה. הוריהם ושתי אחיותיהם של ססיל ודיוויד רוזנטל ז"ל, שני אחים בעלי צרכים מיוחדים שנרצחו בפיגוע, הגיעו ל"בית אורי" שבעפולה, המשמש ככפר לילדים ומבוגרים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית. זאת לאחר שדיירי המקום שתלו עץ זיכרון למען שני האחים וריגשו את משפחתם עם המחווה לשני יקיריהם שנרצחו בפיגוע. אלי רוזנטל (האב) אמר בהתרגשות: "זכינו לבקר במקום מקסים ומיוחד בזכות הבנים שלנו".

בני המשפחה הגיעו לארץ בעזרת קרן פרס בראשית וארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה JFNA . הפיגוע בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג התרחש באוקטובר 2018 , לאחר שרוברט באוורס, בעל רקע אנטישמי, התפרץ למקום במהלך תפילת שחרית ביום שבת ופתח בירי לעבר המתפללים תוך שהוא צועק "כל היהודים חייבים למות". בפיגוע נהרגו 11 איש ו 6- נפצעו, בהם 4 שוטרים.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים"

Published

on

צעיר מקליפורניה איים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי ליד סן דייגו, "רק עם מדים נאציים"

רוס פארקה, צעיר בן 23 מאזור סן פרנסיסקו, מואשם שאיים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי, "רק עם מדים נאציים" – כך נמסר מהמשטרה המקומית. על פי ההודעה מואשם הצעיר, תושב העיירה קונקורד, באיומים, החזקה לא חוקית של נשק וייצור נשק. הרשויות מצאו בביתו
של פארקה, המתגורר יחד עם אמו, רובה AR-15 חצי אוטומטי, ספרות נאצית, בגדי הסוואה, חרב ומחסניות עם קיבולת גדולה. במשטרה אמרו כי הוא רכש מוקדם יותר השנה את הרובה כשהוא אינו שלם, ובהמשך שדרג אותו.

מכתב האישום עולה כי פארקה היה על הרדאר של ה- FBI והמשטרה כטרוריסט פוטנציאלי. חוקרי ה- FBI איתרו את הדברים שהוא כתב ברשת, וכללו בנוסף גם איומים לפגוע בשוטרים. הוא נהג להשתמש ברשת החברתית ,Steam שם היו כינויו " Adolf Hitler ((( 6 Million )))". פארקה כתב שהושפע מאירוע הירי ההמוני בבית הכנסת בפאווי שבאזור סן דייגו ומהטבח במסגדים בקרייסטצ'רץ' בניו זילנד מוקדם יותר השנה, וכינה את המחבל שביצע אותו "גיבור". פארקה כתב שישדר את הטבח בחי. בפוסטים אחרים, לפי הפרסום, הוא כתב שיבחר מטרה טובה יותר מאשר "סתם בית כנסת אקראי", והתייחס ליהודים כאל "תתי אדם".

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים ואז בערך חמישה שוטרים, כי גם הייתי מחליט להיאבק עד מוות", הוא כתב באחד הפוסטים. פארקה אושפז במוסד לחולי נפש בשנת 2011 לאחר שנאבק בשוטרים שהועזקו לביתו בעקבות סכסוך משפחתי. עובדת מרכז האזורי של איסט ביי, המסייע לאנשים הסובלים ממוגבלות התפתחותית, אמרה לרשויות בשנת 2015 כי היא מאמינה שהוא מתאים לפרופיל של מבצעי ירי המוני. האירוע מצטרף לידיעות נוספות על פשעי שנאה נגד יהודים ברחבי ארה"ב מהימים האחרונים.

בין היתר, תושב פלורידה, ג'ושוע ג'ון לף בן ה -40 , נעצר לאחר שאיים ברשתות החברתיות להרוג
קבוצות מיעוט שונות, בהן יהודים. בפוסטים שכתב ברשת, שיבח הנאשם את ג'ון ארנסט, בן ה 19- שביצע את הירי בבית הכנסת בפאווי, ואמר כי הוא מצטער שהוא לא הרג יותר בני אדם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות