Connect with us

בריאות

ואחרי החיסון הפעיל הראשון? בלאגן אחד גדול

Published

on

החיסונים הראשונים לקורונה צפויים לספק הגנה חלקית בלבד ואין תוכנית שמשווה את החיסונים אחד לשני ויכולה להכריע מי מהם הטוב ביותר * בניגוד להבטחות הנשיא, מומחים לחיסונים  בארה"ב אומרים שיש לצפות לשנה מבלבלת ומתסכלת

medium

ארה״ב עשויה להיות כעת במרחק חודשים ספורים מנקודת מפנה משמעותית במאבק נגד נגיף הקורונה: החיסון הפעיל הראשון. מדענים שעובדים ללא הרף והשקעות ממשלתיות של מיליארדי דולרים עשויים להביא לאישורו של חיסון יעיל ובטוח בתוך פחות משנה – צעד שינפץ שיאי מהירות. בהנחה שמספיק אנשים יוכלו לקבל את החיסון, ייתכן שהוא יאט את התקדמות המגפה, שכבר גבתה את חייהם של יותר ממיליון בני אדם ברחבי העולם.

מפתה להסתכל על החיסון הראשון כפי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ רואה אותו: מעין מתג הפעלה שיחזיר בבת אחת את החיים למסלולם הרגיל. "ברגע שתתקבל ההוראה להתקדם, אנחנו נייצר אותו ונביס את הנגיף", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים בחודש שעבר. אלא שמומחים לחיסונים אומרים שיש לצפות, במקום זאת, לשנה מבלבלת ומתסכלת.

החיסונים הראשונים עשויים לספק הגנה חלקית בלבד – כה נמוכה שיהיה עדיין נבון להסתובב עם מסכה. עד האביב או הקיץ הבאים, ייתכן שיהיו זמינים כמה חיסונים בינוניים, שלא יהיה ברור כיצד לבחור מביניהם. בשל מגוון האפשרויות, יצרני חיסונים טובים יותר שנמצאים בשלבים מוקדים של הניסויים הקליניים עשויים להתקשות להשלים את הבדיקות.

"כמעט ואף אחד עדיין לא התחיל להבין שבחודשים הבאים ישררו כאוס ובלבול בגלל מורכבות הבעיה", אומר  ל"ניו יורק טימס" ד"ר גרגורי פולנד, מנהל של קבוצת מחקר המתמחה בחיסונים בחברת ״מאיו קליניק״. 

שלוש שנים לשלב השלישי

חלק מהבלבול הוא בלתי נמנע, אבל חלק אחר הוא תוצאת האופן שבו תוכננו הניסויים למציאת החיסון לנגיף הקורונה: כל אחת מיצרניות החיסון עורכת כעת ניסויים משלה ומשווה בין התוצאות שמתקבלות מקבוצת הנבדקים שלה לבין אלו שקיבלו פלצבו. בדרך כלל, למדענים ישנן כמה שנים להיערך עם החיסון לפני שמתחילים לבדוק אותו על בני אדם. השלבים המוקדמים של הבדיקות הקליניות – הידועים כשלבים 1 ו-2, נמשכים באופן טיפוסי כמה שנים.

אם הכל מתקדם כפי שצריך, ובדרך כלל זהו לא המצב, מתחיל שלב 3 והסופי של הניסויים. בשלב זה משווים בין אלפי בני אדם שמקבלים את החיסון לאלפים שמקבלים פלצבו. לעתים נחוצות עוד שלוש שנים כדי לקבל את התוצאות של שלב זה. רק אז, עשור או יותר מתחילת המחקר, תחל יצרנית החיסון לבנות את המפעל שבו יפיקו את המנות בפועל.

כשהמגפה החלה להתפשט בתחילת השנה, חוקרי חיסונים מרחבי העולם ידעו שלא ניתן להמתין כל כך הרבה זמן. ארגון הבריאות העולמי (WHO) אסף קבוצת מומחים עבור מה שנודע ״ניסוי סולידריות בחיסונים״. כמה חיסונים היו אמורים להינתן באופן אקראי לקבוצה אחת גדולה של מתנדבים, וקבוצה קטנה יותר היתה אמורה לקבל פלצבו.

לדברי מונסף סלאווי, היועץ הראשי של Operation Warp Speed – הגוף שמאגד את המאמץ של הממשל האמריקאי להאיץ את פיתוח החיסונים והטיפולים לקורונה – ניסוי בקנה מידה נרחב לא היה מעשי. "אילו נערכו כל החיסונים תחת פרוטוקול על אחד היה צורך להמתין חודשים לפני תחילת הניסוי ולגייס במקביל 200 אלף מתנדבים״.  בסופו של דבר העדיף הממשל את מה שאנשיו תיארו כ"גישה הרמונית", לפיה יצרני חיסונים יורשו לערוך בנפרד את הניסויים שלהם, אבל רק אם יתנהלו לפי הנחיות מסוימות ויאפשרו למכונים הלאומיים לבריאות (NIH) לבדוק באותה צורה את כל המתנדבים. בתמורה לכך יוכלו החברות להיכנס לרשת הניסויים הקליניים הגדולה של NIH, ולקבל תמיכה כספית משמעותית. דרך התוכנית הזו, הממשל הבטיח עד כה להעביר עשרה מיליארד דולר ליצרניות החיסונים.

עד כה התחילו חברות אסטרה זנקה, ג'ונסון אנד ג'ונסון ומודרנה לערוך ניסויים ברשת של NIH. נובה וואקס וסאנופי צפויות להתחיל את ניסויי שלב 3 שלהן בחודשיים הבאים. אך פייזר, אחת היצרניות המובילות, לא הצטרפה לרשת והעדיפה לערוך את הניסויים לבדה. 

עלויות נלוות אדירות

אם הניסויים האלה יוכתרו בהצלחה, צופים מומחים שהחברה תבקש ממינהל המזון והתרופות (FDA) אישור חירום להפיץ את החיסון שלה, לפחות בקרב אנשים בסיכון גבוה. לאחר מכן היא תשתדל להגיש במהירות בקשה לקבל אישור קבוע, שיאפשר לה להפיץ את החיסון בקרב כלל האוכלוסייה.

ההיתר להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא מעניק. ביוני קבע FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או יעילות פחותה. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

האישור להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא יעניק בשלב 3 – מה שמדענים מגדירים כיעילות החיסון. ביוני, קבע ה-FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של ה-FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או נמוכה מכך. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

המצב עלול להיות עוד יותר גרוע עבור חיסונים שנמצאים בשלבים המוקדמים של הניסויים. אלה יצטרכו כנראה להוכיח שהם עדיפים על חיסונים שכבר אושרו. ההבדל בין שני החיסונים יהיה קטן יותר מאשר בין החיסון לבין פלצבו, וכתוצאה מכך, הניסויים יצטרכו להיות מקיפים יותר ולהימשך זמן רב יותר. העלויות האדירות הנלוות לכך עלולות להיות גדולות מדי עבור חברות קטנות שעומלות על פיתוח חיסון חדשני. 

"זה בעצם מונע את הפיתוח של חיסונים טובים יותר", מציין ד"ר נאור בר־זאב, מומחה לחיסונים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "בהתחשב בהשקעה האדירה מכספי משלם המסים, הציבור צריך לדרוש יותר מכך".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

10 דרכים להפחית את השומן הבטני

Published

on

לכולנו יש חשק למתוק במהלך היום. איך מפחיתים אותו? ואיך מורידים את השומן הבטני העיקש? טיפים מנצחים לתזונה בריאה

1. צלחת מנצחת
חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת מבחינת פחמימות. כשאנחנו אוכלות פחמימות, האינסולין נכנס לתמונה. יש לו תפקיד בהכנסת הסוכר לתאים אך הוא גם מכניס את השומן לתאים. מה שאומר שככל שיהיה לנו יותר אינסולין, תהיה לנו יותר אגירת שומן. אנחנו צריכות להקפיד על רמות מאוזנות של אינסולין, כלומר, שמירה על אינדקס גליקמי נמוך. איך עושים זאת? באמצעות צלחת מנצחת – מחצית מהצלחת בכל ארוחה תהיה מורכבת מחלבונים (ביצים, בשר, עוף, סייטן, דגים, גבינות, טופו וכדו'). להשתדל שהחלבון יהיה רזה (כמו עוף, למשל) כי זה חשוב לבריאות הלב וכלי הדם. רבע מהצלחת יהיה מורכב מירקות ושומנים והרבע הנותר פחמימות. ככל שנצרוך פחמימות מלאות, כך נשמור על אינדקס גליקמי נמוך ונאזן את רמות האינסולין בארוחה. 

2. שתייה מתוקה/מיצים – לא בבית ספרנו
מיצים טבעיים הם פשוט מחוץ לחוק! נכון שבפרי עצמו יש ויטמינים ומינרלים, סיבים תזונתיים שמספקים לנו שובע. הבעיה היא שבמיץ טבעי אנחנו מקבלות רק את הסוכרים שבו ואילו כל הסיבים התזונתיים והחלקים הכי חשובים שלו נשארים מחוץ למיץ. זאת לעומת שייק, ששם אנחנו מקבלות את הפרי עם הסיבים התזונתיים שלו. המיץ הטבעי מקפיץ את רמות הסוכר בגוף ללא כל עיכוב הספיגה שנעשית על ידי הסיבים התזונתיים שנשארו מחוצה לו. מה שאומר שיש עלייה של אינסולין וזה יוביל לאגירת שומן.

3. צריכת סיבים תזונתיים
ישנם שני סוגים של סיבים תזונתיים: סיבים תזונתיים בלתי מסיסים – כמו שהוא נכנס לפה, ככה הוא יוצא (כמו תירס). התפקיד שלו הוא להגביר תנועתיות וחיזוק שרירי המעיים ובכך גורם להתרוקנות טובה יותר. הסוג השני הוא סיבים מסיסים – הם בעצם הג׳וקר שלנו. סיב מסיס זה סיב שאוכלים אותו ובמגע עם מים הוא הופך לג׳ל. אותו ג׳ל סופח כולסטרול מהמעיים ועוזר באיזון השומנים בדם אך לא רק, הוא גם מאט את פירוק המזון מהמעיים. ככל שהמזון מתפרק לאט יותר, הסוכר עולה לאט יותר, כך יש פחות אינסולין ופחות אגירת שומן. איפה מצויים הסיבים המסיסים? בצ׳יה, בקוואקר, בפירות וירקות וגם בקטניות. חשוב לאכול 5 סוגי ירקות ביום. הסיבים האלה לא נהרסים בחימום ואפשר בחורף לאכול ירקות חמים (למשל, אנטיפסטי).

4. פעילות גופנית
המטרה היא לשמור על עצמנו. עלינו לפנות לעצמנו זמן לפעילות גופנית, למשך חצי שעה ביום לפחות. צריך להפוך את המטרה הזו למטלה, ממש כמו שיש לנו זמן לעשות כביסה ולהכין אוכל! ניפוץ מיתוס לגבי פעילות גופנית לחיטוב אזורים בגוף – אין פעילות גופנית שהיא מכוונת לאזורים בגוף. התזונה תגרום לנו להתמיד לטווח ארוך ותסייע בהורדת אחוזי השומן בגוף וכך נוכל באמצעות אימוני החיטוב להדגיש את השרירים במקומות שונים בגוף. לפעילות גופנית יתרונות רבים, בהם איזון רמות הקורטיזול בגוף, שהוא הורמון הלחץ ונפרט על זה בנקודה הבאה;

5.. תרגיעי ומהר!
איזון רמות הקורטיזול; הורמון הקורטיזול הוא הורמון הסטרס, הורמון סטרואידי המופרש מיותרת הכליה, בלוטה האדרנל. ברגע שאנחנו בלחץ כרוני (אם בעבודה היומיומית שלנו או בטיפול בילדים), הגוף דורש יותר אנרגיה ולכן הורמון הקורטיזול מעלה לחץ דם, מעלה את הסוכר בדם כדי לעזור לגוף ״להישאר בחיים״, לשרוד, ממש כמו מנגנון הגנה ממוות. קולטני הקורטיזול נמצאים באזור הבטן ולכן יש הרבה נשים רזות שיש להן היקף בטן רחב כי הן לחוצות במהלך היום, לא ישנות טוב בלילה. תסמינים שעלולים להעיד על רמות קורטיזול גבוהות (שכל אחת תבדוק עם עצמה): השמנה קלה ללא הסבר, ירידה חדה ברמות האנרגיה (נשים שהיו פעילות ופתאום צונחות אנרגטית), ירידה בדחף המיני, בעיות זיכרון קלות. עלינו לדאוג לרמות נמוכות של קורטיזול.  פעילות גופנית מורידה ומאזנת את רמות הקורטיזול, לכן חשוב לעשות פעילות גופנית חצי שעה ביום, זו ממש מטלה. אפשר לעשות מדיטציה, 10 דקות ביום. חשוב ללמוד לנשום ולתרגל שחרור מתח.

6. עשו כושר
תא שריר הוא כמו תחנת כוח, הוא לא נח לעולם, גם במנוחה. הוא תמיד דורש דלק, תמיד עובד. אם נרים משקולות ונעשה אימוני התנגדות, נגרה את השריר לגדילה. ככל שתהיה לנו מסת שריר גדולה יותר, נשרוף יותר קלוריות גם בזמן מנוחה. כמו כן, עם הגדלת מסת השריר, לא בהכרח נראה מספר נמוך יותר במשקל, אך נוכל לראות יותר צמצום היקפים. מי שרוצה לשרוף יותר במנוחה ולרדת במשקל בקלות, כדאי לעשות אימון כוח והתנגדות. 

7. שימו לב לתחושת רעב ושובע
חשוב שלא נאכל כל הזמן, אלא לפי תחושות רעב ושובע. רמות האינסולין יורדות ומתאזנות כשיש מרווח של כמה שעות בין הארוחות וזה מה שאנחנו רוצות להשיג. אם אנחנו לא רעבות, אין צורך בארוחת ביניים. עלינו להתמקד בתחושות רעב ושובע ולשאול את עצמנו אם אנחנו באמת צריכות את זה או שהצורך נובע מסיבה אחרת. עם השנים, קצב חילוף החומרים יורד ולכן גם אנחנו אמורות לאכול פחות.

8. דיאטות כאסח
נשים שעושות דיאטות צום ולא אוכלות במשך כמה ימים או אוכלות כמעט כלום, הגוף בהתחלה מפרק ונראה ירידה במשקל אך הגוף לא פראייר! מאחר שלגוף יש מנגנון הישרדות, ברגע שנכניס מעט קלוריות, הגוף יוציא מעט קלוריות. בפועל, הגוף בהמשך יתחיל להוריד מערכות שאינן חיוניות, יכולת הריכוז תיפגע, קצב חילוף החומרים ייפגע ועוד. מה שיקרה זה כשנחזור לתהליך נכון של ירידה במשקל ואכילה מסודרת, הגוף יתחיל לאגור שוב ולכן לא נראה ירידה במשקל כל כך מהר.

9. לשמור על אנרגיה
פופאי אהב תרד וברגע שאכל תרד, כולו היה נדלק מזה! בדרך כלל האנרגיה שלנו נופלת מאוד בשעות אחר הצהריים. דווקא שם אסור לנו לוותר על עצמנו ואנחנו יכולות להתניע את עצמנו מחדש עם משהו טעים ומתוק.. אז קינוח קטן בשילוב קפה יכול להיות מדהים אבל אנחנו צריכות לפנות לעצמנו זמן בשביל זה, גם אם זה רק 5 דקות. זה יעמיק את התהליך, זה יגרום לנו להתמיד ובכלל, לאהוב את עצמנו ולשמוח שהצלחנו. 

10. ארוחת ערב קלילה
הרמב״ם אומר ״בבוקר תאכל כמו מלך, בצהריים כמו נסיך ובערב כמו אביון״. כשאנחנו בשיא הערות, אנחנו צריכות להעניק לגוף שלנו אנרגיה. אם הגענו לארוחת הערב מורעבות, זה אומר שלא אכלנו מספיק טוב במהלך היום. אולי לא אכלנו מנת ביניים, אולי לא אכלנו מספיק חלבונים. הגוף למעשה מפצה על אכילה בלתי מספקת במהלך היום. אם אנחנו רעבות בערב, אנחנו צריכות להבין מה עשינו לא נכון ואיך נתקן את זה. מצד שני, אם הגענו לערב לא מורעבות, זה אומר שאכלנו כמו שצריך במהלך היום ואין תחושה טובה מזו. נוכל להסתפק בארוחת ערב קלילה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות