Connect with us

Featured

ה-BDS סיכל השתתפות מרצים ישראלים בכנס אקדמי

Published

on

אוניברסיטת סטנלבוש בדרום אפריקה ביטלה את השתתפותם של חוקרים מאוניברסיטאות ת"א, בן-גוריון והעברית בכנס שעוסק בפיוס

מאת: נועם (דבול) דביר // ישראל היום

בשבוע הבא צפוי להתקיים באוניברסיטת סטלנבוש בדרום אפריקה כנס בנושא "טראומות היסטוריות לאומיות". בכנס היו אמורים להשתתף אנשי אקדמיה משלוש אוניברסיטאות ישראליות – אוניברסיטת בן-גוריון שבנגב, האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב. אלא שבשבוע שעבר נשלח למארגני הכנס מכתב מטעם ארגוני חרם פלסטיניים ודרום-אפריקניים, ובו דרישה לבטל את השתתפות החוקרים הישראלים – בין היתר, בשל חוק הלאום ופעילות ישראל בעזה. כתוצאה מכך, הודיעו מארגני הכנס לחוקרים הישראלים כי לא יוכלו לקחת בו חלק.

פרופסור שפרה שגיא, העומדת בראש המרכז לחקר סכסוכים באוניברסיטת בן-גוריון, הייתה אמורה לקחת חלק בכנס יחד עם 4 מתלמידיה, אך גילתה ששמה נמחק מרשימת המרצים. "המארגנת של הכנס יצרה איתי קשר לאורך השבוע וסיפרה לי על הקשיים שמולם ניסתה לעמוד. בהתחלה היא דיווחה שהדברים הסתדרו, אך לאחר מכן היא התקשרה להתנצל ושאין אפשרות שנוכל להופיע.

"במכתב ששלחו הפעילים, הם איימו לפוצץ את הכנס אם ישראלים ישתתפו בו", הוסיפה פרופ' שגיא. "זו הפעם הראשונה שבה אני נתקלת בחרם אקדמי בכלל, והוא מאוד בוטה. אני מופיעה בכנסים רבים ומרגישה חלק מהקהילה האקדמית הבינלאומית ולכן מאוד הופתעתי, בטח כשנושא הכנס הוא פיוס. המחקרים שלי עוסקים באפשרויות של קידום הבנה ודיאלוג בין קבוצות בקונפליקט". עוד היא סיפרה: "במקביל לביטול השתתפות שלי בכנס, קיבלתי הודעה מחוקר של האוניברסיטה המארחת, שעימו הייתי אמורה להיפגש, כי הפגישה בינינו מבוטלת בעקבות הקריאה לחרם".

לדברי רקטור אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, פרופ' חיים היימס: "מעבר לבורות ולחוסר ההבנה הבסיסית של המצב בישראל, אין לי אלא לגנות את הקריאה להחרים את האקדמיה הישראלית". לטענתו, "יש כאן כניעה מסוכנת של מארגני הכנס ופגיעה בערכים המרכזיים של האקדמיה".

לדברי פרופ' יוסי קלפטר, יו"ר ור"ה: "מערכת ההשכלה הגבוהה נמצאת בחזית המאבק מול ה-BDS. ראשי האוניברסיטאות סבורים שכל עירוב של סוגיות פוליטיות במדע ובאקדמיה, תוך פגיעה בהעברת הידע בין מדענים, ובשיתופי הפעולה בין אוניברסיטאות – שהם ליבת העשייה המדעית, מסכנים את קידום הידע של האנושות כולה, וכמובן פוגעים במדינת ישראל. אנו קוראים לראשי אוניברסיטת סטלנבוש לחזור בהם מהחלטה פוגענית זו".

Featured

ראש העיר גארסטי נכנע למפגינים (ולפורעים): יקצץ 150 מיליון דולר מתקציב ה-LAPD

Published

on

By

חשבתם שהטיפול של משטרת לוס אנג'לס במהומות השבוע היה שערורייתי? בעתיד זה הולך להיות הרבה יותר גרוע…

ראש עיריית לוס אנג'לס, אריק גרסטי, הודיע ביום רביעי שהוא מבטל את התוכניות לגידול מסיבי בתקציב המשטרה המקומית. גרסטי הודיע על כך לאחר מפגש עם מאות מפגינים זועמים שהתמקמו מול ביתו בשכונת היוקרה הנקוק פארק. 

הפחתת תקציב המשטרה עומדת בראש מעייניהם של מארגני ההפגנות בלוס אנג'לס, שהתירוץ שלהם הוא מותו המחריד של ג'ורג 'פלויד במיניאפוליס.

ה-LAPD היה אמור לקבל עלייה גדולה בתקציב השנתי. מרבית העלאות התקציב היו עבור בונוסים חדשים לשוטרים. גרסטי נכנע לדרישות המפגינים והכריז על קיצוץ של 100-150 מיליון דולר – רק לאחר שפעילים התאספו מחוץ לביתו.

בניו יורק, יותר מ-40 מועמדים למועצת העיר קוראים לקצץ של מיליארד דולר בתקציב של 6 מיליארד דולר של ה- NYPD במשך ארבע שנים כדי לסייע במימון תוכניות אחרות כמו תוכנית התעסוקה לנוער הקיץ בעיר. בערים כמו מיניאפוליס, דאלאס, פילדלפיה, ונאשוויל, תנועות דומות הולכות וצוברות אהדה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות