Connect with us

Featured

השר האמריקאי לביטחון המולדת: "ישראל מועמדת להצטרף לרשימת המדינות הפטורות מוויזה לארה"ב!"

ישראל היא אחת מ-4 מדינות שעשויות להצטרף לתוכנית שנותנת לאזרחיהן אפשרות להיכנס לארה"ב ללא ויזה בשהייה של עד 90 יום

Published

on

השר לביטחון המולדת אלחנדרו מיורקאס הודיע השבוע רשמית כי ישראל היא אחת מארבע המדינות שעשויות להצטרף לתוכנית הפטור מוויזה בכניסה לארה"ב.  "יש לנו ארבע מועמדות – ישראל, קפריסין, בולגריה ורומניה", אמר מיורקאס על המדינות המועמדות להצטרף לרשימה הכוללת עתה 40 מדינות, שלאזרחיהן אפשרות להיכנס לארצות הברית ללא ויזה בשהייה של עד 90 יום. "אנחנו ממוקדים מאוד בתוכנית", הוסיף מיורקאס וציין כי יש לכך תועלות כלכליות וביטחוניות.  שרת הפנים איילת שקד  אמורה לצאת בחודש הבא לביקור בארה"ב, שם תיפגש עם השר לביטחון המולדת מיורקס. השניים צפויים לדון בנושא צירופה של ישראל לתוכנית הפטור מוויזה.

על מנת להיות מועמדת להצטרפות לתוכנית, על כל מדינה לעמוד בשורת דרישות הנוגעות בין היתר למלחמה בטרור, אכיפת החוק ואכיפת הגירה. בחודש שעבר אמרו במחלקה לביטחון המולדת כי בין היתר "הדרישות כוללות סירוב מתן ויזה הנמוך מ-3%, ועבודה צמודה עם הרשויות האמריקניות לאכיפת החוק ולמלחמה בטרור". 

במקרה שיוחלט על פטור מוויזה לישראלים, ישראל מצדה תצטרך להפסיק את האפליה נגד אזרחים אמריקנים ממוצא פלסטיני, שבהגיעם לנתב"ג או אפילו עוד לפני שהמריאו מארה"ב – סורבו כניסה לישראל; או שעם הגיעם לישראל נלקחו לתשאולים.

Featured

הבלאק פריידיי של עולם הפשע: גל חריג של גניבות בקניונים בקליפורניה

שורה של מעשי "שוד והרס" – פריצות מהירות לחנויות ובזיזה של סחורה – ליווה השנה את בלאק פריידיי, בעיקר בלוס אנג'לס וסן פרנסיסקו • משטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים

Published

on

בלאק פריידיי , יום הקניות העמוס ביותר בשנה בארצות-הברית, לווה השנה בשורה ארוכה וחריגה של מעשי בזיזה המוניים. למשל, אל סניף של הכלבו נורדסטרום בלוס אנג'לס פרצו כ-80 שודדים ברגע אחד והצליחו להימלט עם שקים מלאים בסחורה גנובה. כוח המשטרה שהגיע למקום הצליח לעצור רק שלושה מהם.

הדוגמאות רבות: במונטריי שבקליפורניה נשדדו משקפי שמש בשווי של 30 אלף דולר על ידי ארבעה שודדי ממרכז קניות הומה ביום שישי האחרון אחר-הצהריים, באירוע שנמשך שתי דקות בלבד, לפי עדותו של מנהל החנות; בשיקגו, דיווחו כלי התקשורת על ארבעה מקרי שוד דומים בסוף השבוע של בלאק פריידיי ממרכז מסחרי מקומי; במינסוטה, קבוצה המונית של כ-30 אנשים פרצה לסניף של בסט ביי ויצאה ממנו עם שלל מוצרי אלקטרוניקה. גם בסן פרנסיסקו דיווחו חנויות היוקרה ברברי ולואי ויטון על מעשי שוד מהירים. סן פרנסיסקו פגיעה יותר מהשאר מול התופעה, בגלל הכמות הגדולה של קמעונאי היוקרה שם והריכוז הגבוה של תושבים עשירים.

בסרטונים שמופצים בימים האחרונים ברשתות החברתיות נראות דמויות רעולות-פנים שפורצות לחנויות, אוספות מכל הבא ליד ונסות החוצה עם שקי הסחורה הגנובה, אל מכוניות מילוט שממתינות להן בחוץ. מנכ"לית בסט ביי, קורי בארי, סיפרה בקשר לתופעה הזאת שלעתים השודדים שולפים אקדח מאיים ולעתים משתמשים במוטות ברזל, ומשטרת לוס אנג'לס דיווחה על שני מקרים אלימים – במקרה אחד רוססו העובדים בגז מדמיע ובמקרה נוסף נדחפו העובדים לרצפה במנוסתם של השודדים.

המשטרה חוקרת האם מדובר בתופעה של פשע מתוכנן, ומודאגת בעיקר מהאופי חסר הבושה של המעשים הללו, בהם מעורבים עשרות שודדים המסתערים בבת אחת אל תוך החנויות, בשעות צפופות לעיני כל.

קרימינולוגים טוענים כי הזינוק במקרי שוד מהסוג הזה מאפיין את עונת החגים לאורך שנים רבות, אלא שבשנים האחרונות הם נעשו אלימים ותוקפניים יותר, בין השאר בגלל שיפור אמצעי האבטחה בחנויות. עוד מוסיפים המומחים כי קשה לבודד גורם אחד להקצנה של התופעה, אבל ציינו במיוחד את המחסור העונתי במוצרים קמעונאיים מול הביקוש העצום בעונת בחגים, וכן את ארגוני פשע העוסקים בסחר קמעונאי "שחור", המבקשים להצטייד בסחורה לקראת עונת החגים – ממש כמו הקמעונאיות הלגיטימיות. לפי ההערכות, אם אכן מדובר בארגוני פשע – המשטרה תצליח לעקוב אחרי מסלול הכסף והסחורה ביתר יעילות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות