Connect with us

בריאות

הרצון האמיתי של הנשמה

Published

on

״להתעלות  מעל הרצון לקבל לרמת מודעות גבוהה יותר, זאת המהות של התפילה (קרן ברג)

חכמת הקבלה מלמדת כי מהותנו היא רצון לקבל. אחת מהסיבות העיקריות שאנו לא מקבלים את מה שאנו רוצים, היא שאנו לא יודעים מה אנו רוצים. בד״כ גם אחרי שאנו מקבלים את מה שחשבנו שאנו רוצים, אנו כבר לא נהנים כמו שציפינו. הנאה ביום אחד נעלמת ביום שאחרי, ואז עלינו להתאמץ שוב.

מטרת חכמת הקבלה היא לעורר באדם את הרצון האמיתי של הנשמה, על מנת לקבל מילוי מתמשך. הכלים אשר המקובלים העבירו אלינו מדור לדור, מאפשרים לנו להתמקד, בלנקות את הרצון הקטן, ובכך להגדיל את הרצון האמיתי של הנשמה. הסיבה לכל סוג של חיסרון בחיינו נובעת מהחיבור לרצון מוגבל. כדאי לזכור כי מטרת החוסר היא לעורר רצון גדול יותר של האדם, אולם בד״כ תחושת החוסר גורמת לאדם לחפש מילוי קל יותר במקום להגדיל את הרצון.

הרב אשלג, בעל פירוש הסולם לספר הזוהר, היה נוהג לאמר, כי כאשר האדם אומר לעצמו, ברגעים של ייאוש, ״ די עשיתי כבר מספיק״, צריך לזכור את המשל שאם אדם עומד על יד הנר אפילו עשרים שנים, כאשר יילך ממנו – הנר לא יאיר. כלומר, אי אפשר להפסיק את הגדילה הרוחנית, אי אפשר להפסיק את הגדלת הרצון האמיתי שלנו.

חכמי הקבלה ידעו במשך אלפי שנים כי השורש לכל הכאוס, הוא הרצון לקבל לעצמו.

הדרך לסלק את הכאוס היא רק דרך שינוי הטבע שלנו, מהרצון לקבל לעצמי, לרצון לקבל על מנת לתת. ספר הזוהר מלמד, כי אילו רק היינו יודעים כמה זה נכון, היינו יכולים להביא את האור של חיי נצח לעולם.

מה זה אומר רצון לקבל לעצמו?

רצון לקבל לעצמו מורה על אדם אשר לוקח יותר ממה שהוא נותן. להלן מספר דוגמאות על מנת לעורר בנו השראה לשינוי שעלינו לעבור בחודש אלול:

רצון לקבל בזוגיות: ניתן לראות מקרים בהם זוגיות אשר התחילה בהתלהבות ואהבה גדולה, הפכה להיות מערכת יחסים שבה כל אחד מסתגר בתוך עצמו. הרצון לקבל בזוגיות בא לידי ביטוי בכך שכל אחד רואה את עצמו יותר ממה שהוא רואה את בן או בת הזוג. קשה להרגיש את האחר כאשר אנו עסוקים בלהרגיש את עצמנו. במידה ויש כעסים כדאי להכניס חמלה. אין שוויון בזוגיות, האישה היא הכוח העיקרי בבית ועל הגבר ללמוד להעריך אותה יותר כי רק בזכותה הוא יכול לגדול רוחנית. הכלל הוא שכל מי שנותן , הנתינה חוזרת אליו הרבה יותר.

רצון לקבל בעסק: השורש של כל עסק הוא הרצון לקבל, אולם המטרה שלשמה האדם קיבל את העסק היא על מנת לתת. כדאי להגדיל את הרצון לשפע, אבל תמיד לשאול, איך אני יכול לשרת את הציבור ואת העולם. כדאי לחשוב תמיד איך להגדיל את העסק ויחד עם זאת איך להגדיל את רמת השירות והנתינה.

בעל העסק צריך לשמור על העסק שלו ולדחוף תמיד להצלחה, למרות התחרות, אך יחד עם זאת לזכור תמיד שהשפע מגיע רק מהבורא. מודעות של נתינה בעסק מביאה שפע תמידי.

רצון לקבל בבריאות: הרפואה מגיעה כאשר האדם נמצא באיזון רוחני. כאשר ישנם יותר מדי דאגות ולחץ נפשי, הדבר יכול ליצור לחץ שלילי, אשר יכול לגרום בעיות בריאותיות חס ושלום. חשוב להקדיש כמה דקות בשעות הבוקר, למדיטציה, לרגיעה ולחיבור עם מה באמת חשוב לי להשיג במשך היום. המדיטציה הכי מהירה ויעילה אשר נכתבה לפני כאלפיים שנים, ופורסמה בעולם ע״י מרכז הקבלה, נקראת ״אנא בכח״ אשר חוזרת לזמן הבריאה כשהכל היה בשלמו. (ניתן לקבל העתק של המדיטציה, נא לכתוב ל-Avner.madar@kabbalah.com).

רצון לקבל עם חברים: רצון לקבל בין חברים בא לידי ביטוי כאשר כל אחד עסוק במחשבות ובדאגות שלו ולא באמת דואג לחברו. המילה חבר, באה מהמילה חיבור, והכוונה היא לחיבור ברמת הנשמה. חבר טוב, הוא לא רק אדם אשר מנחם ומסכים איתך על כל דבר, אלא יודע גם לעורר השראה ולהראות לך את הדרך להשתנות. בנוסף, כאשר רואים בהצלחתו של חבר, צריך לשמוח בהצלחתו ולברכו.

כאשר אנו שמחים בהצלחתם של חברינו, אנו מושכים את אותה הצלחה לחיינו.

רצון לקבל בדיבור: כאשר אנו חווים חיסרון, הדרך המהירה לקבל מילוי זמני, היא בלדבר על אחרים. הרצון לקבל לעצמו בדיבור בא לידי ביטוי בדיבור רע על אחרים. דיבור, אשר אשר גם לא ממלא אותנו באמת, וגם גורם לירידה מתמדת באנרגיה. כאשר האדם עסוק לגלות אור בעסק שלו, במשפחה ובעבודה הרוחנית שלו, אין לו זמן לדבר על אחרים. נסו להימנע מלדבר רע על אחרים ותגלו כמה האנרגיה שלכם הולכת ומתחזקת. בנוסף, כאשר תיפגשו את האדם, שיכולתם לדבר עליו רע ולא דיברתם, תופתעו לגלות כמה טוב האדם הזה מביא לחייכם.

רצון לקבל ביחסי מין: מטרת יחסי המין היא ליצור חיבור עמוק ברמת הנשמה – חיבור אשר אמור להביא אור והמשכיות בעולם. הנאה ממין נחשבת לאחד משלושת הדברים המזכירים את התענוג אשר קיים בגן עדן( השניים האחרים הם יום השבת והשמש). בשל האור הגדול המתגלה ביחסי מין, כך הנטייה של החושך להיכנס.

הרצון לקבל לעצמו בהנאה ממין בא לידי ביטוי בהמון דרכים. ספר הזוהר מלמד כי עיקר העבודה הרוחנית של הגבר היא להגיע למצב שבו הוא מתגבר על היצר שבא מצד הרצון לקבל לעצמו ביחסי מין. שפיכת זרע לבטלה נחשבת כאחת הסיבות העיקריות לחוסר באנרגיה ועצבות אצל הגבר.

הרצון לקבל בראייה: כאשר אדם מסתכל על משהו מתוך תחושה של חיסרון, הוא יכול לקחת את האנרגיה מאותו דבר שהוא מסתכל עליו. המקובלים קוראים לזה ״עין רעה״, מכיוון שהעיניים מקושרות לספירת חכמה, יש כוח רב לעיניים וכדאי להשתמש בהם על מנת לתת אנרגיה ולברך אחרים. הרצון לקבל בראייה בא לידי ביטוי בהסתכלות על אנשים ועל רכושם ולקיחה האנרגיה מהם.

מתי כדאי לחשוב על השינוי שעליי לעבור?

״ בכל יום ויום כשבא הלילה, צריך להסתכל ולבדוק בכל מה שעשה כל אותו היום, כדי שישוב בתשובה עליהם, ויסתכל בהם תמיד כדי שישוב לפני רבונו כמו שאתה אומר וחטאתי לנגדי תמיד כדי שישוב עליהם״ (ספר הזוהר פרשת וישב, פסוק ר״נ).

ידוע שאפילו ניצוץ של רצון להשתנות בחודש אלול, פותח בפנינו את כל השערים ליצירת שינויים גדולים אשר אנו מצפים לראות בחיינו.

מאחל לכולנו הצלחה ושפע של ברכות!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

ואחרי החיסון הפעיל הראשון? בלאגן אחד גדול

Published

on

החיסונים הראשונים לקורונה צפויים לספק הגנה חלקית בלבד ואין תוכנית שמשווה את החיסונים אחד לשני ויכולה להכריע מי מהם הטוב ביותר * בניגוד להבטחות הנשיא, מומחים לחיסונים  בארה"ב אומרים שיש לצפות לשנה מבלבלת ומתסכלת

medium

ארה״ב עשויה להיות כעת במרחק חודשים ספורים מנקודת מפנה משמעותית במאבק נגד נגיף הקורונה: החיסון הפעיל הראשון. מדענים שעובדים ללא הרף והשקעות ממשלתיות של מיליארדי דולרים עשויים להביא לאישורו של חיסון יעיל ובטוח בתוך פחות משנה – צעד שינפץ שיאי מהירות. בהנחה שמספיק אנשים יוכלו לקבל את החיסון, ייתכן שהוא יאט את התקדמות המגפה, שכבר גבתה את חייהם של יותר ממיליון בני אדם ברחבי העולם.

מפתה להסתכל על החיסון הראשון כפי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ רואה אותו: מעין מתג הפעלה שיחזיר בבת אחת את החיים למסלולם הרגיל. "ברגע שתתקבל ההוראה להתקדם, אנחנו נייצר אותו ונביס את הנגיף", אמר טראמפ במסיבת עיתונאים בחודש שעבר. אלא שמומחים לחיסונים אומרים שיש לצפות, במקום זאת, לשנה מבלבלת ומתסכלת.

החיסונים הראשונים עשויים לספק הגנה חלקית בלבד – כה נמוכה שיהיה עדיין נבון להסתובב עם מסכה. עד האביב או הקיץ הבאים, ייתכן שיהיו זמינים כמה חיסונים בינוניים, שלא יהיה ברור כיצד לבחור מביניהם. בשל מגוון האפשרויות, יצרני חיסונים טובים יותר שנמצאים בשלבים מוקדים של הניסויים הקליניים עשויים להתקשות להשלים את הבדיקות.

"כמעט ואף אחד עדיין לא התחיל להבין שבחודשים הבאים ישררו כאוס ובלבול בגלל מורכבות הבעיה", אומר  ל"ניו יורק טימס" ד"ר גרגורי פולנד, מנהל של קבוצת מחקר המתמחה בחיסונים בחברת ״מאיו קליניק״. 

שלוש שנים לשלב השלישי

חלק מהבלבול הוא בלתי נמנע, אבל חלק אחר הוא תוצאת האופן שבו תוכננו הניסויים למציאת החיסון לנגיף הקורונה: כל אחת מיצרניות החיסון עורכת כעת ניסויים משלה ומשווה בין התוצאות שמתקבלות מקבוצת הנבדקים שלה לבין אלו שקיבלו פלצבו. בדרך כלל, למדענים ישנן כמה שנים להיערך עם החיסון לפני שמתחילים לבדוק אותו על בני אדם. השלבים המוקדמים של הבדיקות הקליניות – הידועים כשלבים 1 ו-2, נמשכים באופן טיפוסי כמה שנים.

אם הכל מתקדם כפי שצריך, ובדרך כלל זהו לא המצב, מתחיל שלב 3 והסופי של הניסויים. בשלב זה משווים בין אלפי בני אדם שמקבלים את החיסון לאלפים שמקבלים פלצבו. לעתים נחוצות עוד שלוש שנים כדי לקבל את התוצאות של שלב זה. רק אז, עשור או יותר מתחילת המחקר, תחל יצרנית החיסון לבנות את המפעל שבו יפיקו את המנות בפועל.

כשהמגפה החלה להתפשט בתחילת השנה, חוקרי חיסונים מרחבי העולם ידעו שלא ניתן להמתין כל כך הרבה זמן. ארגון הבריאות העולמי (WHO) אסף קבוצת מומחים עבור מה שנודע ״ניסוי סולידריות בחיסונים״. כמה חיסונים היו אמורים להינתן באופן אקראי לקבוצה אחת גדולה של מתנדבים, וקבוצה קטנה יותר היתה אמורה לקבל פלצבו.

לדברי מונסף סלאווי, היועץ הראשי של Operation Warp Speed – הגוף שמאגד את המאמץ של הממשל האמריקאי להאיץ את פיתוח החיסונים והטיפולים לקורונה – ניסוי בקנה מידה נרחב לא היה מעשי. "אילו נערכו כל החיסונים תחת פרוטוקול על אחד היה צורך להמתין חודשים לפני תחילת הניסוי ולגייס במקביל 200 אלף מתנדבים״.  בסופו של דבר העדיף הממשל את מה שאנשיו תיארו כ"גישה הרמונית", לפיה יצרני חיסונים יורשו לערוך בנפרד את הניסויים שלהם, אבל רק אם יתנהלו לפי הנחיות מסוימות ויאפשרו למכונים הלאומיים לבריאות (NIH) לבדוק באותה צורה את כל המתנדבים. בתמורה לכך יוכלו החברות להיכנס לרשת הניסויים הקליניים הגדולה של NIH, ולקבל תמיכה כספית משמעותית. דרך התוכנית הזו, הממשל הבטיח עד כה להעביר עשרה מיליארד דולר ליצרניות החיסונים.

עד כה התחילו חברות אסטרה זנקה, ג'ונסון אנד ג'ונסון ומודרנה לערוך ניסויים ברשת של NIH. נובה וואקס וסאנופי צפויות להתחיל את ניסויי שלב 3 שלהן בחודשיים הבאים. אך פייזר, אחת היצרניות המובילות, לא הצטרפה לרשת והעדיפה לערוך את הניסויים לבדה. 

עלויות נלוות אדירות

אם הניסויים האלה יוכתרו בהצלחה, צופים מומחים שהחברה תבקש ממינהל המזון והתרופות (FDA) אישור חירום להפיץ את החיסון שלה, לפחות בקרב אנשים בסיכון גבוה. לאחר מכן היא תשתדל להגיש במהירות בקשה לקבל אישור קבוע, שיאפשר לה להפיץ את החיסון בקרב כלל האוכלוסייה.

ההיתר להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא מעניק. ביוני קבע FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או יעילות פחותה. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

האישור להפצת החיסון יהיה תלוי במידת ההגנה שהוא יעניק בשלב 3 – מה שמדענים מגדירים כיעילות החיסון. ביוני, קבע ה-FDA יעילות של 50% כיעד להפצת חיסון. עם זאת, היעילות בניסוי לא בהכרח תואמת ליעילות בעולם האמיתי. הסיבה לכך היא שכמו בכל מחקר סטטיסטי, לניסויי שלב 3 יש מרווח טעייה. לחיסון שעמד בתנאים של ה-FDA יכולה להיות בפועל יעילות גבוהה יותר מ–50%, או נמוכה מכך. החיסון עלול להתגלות כיעיל רק ב–35% מהמקרים.

המצב עלול להיות עוד יותר גרוע עבור חיסונים שנמצאים בשלבים המוקדמים של הניסויים. אלה יצטרכו כנראה להוכיח שהם עדיפים על חיסונים שכבר אושרו. ההבדל בין שני החיסונים יהיה קטן יותר מאשר בין החיסון לבין פלצבו, וכתוצאה מכך, הניסויים יצטרכו להיות מקיפים יותר ולהימשך זמן רב יותר. העלויות האדירות הנלוות לכך עלולות להיות גדולות מדי עבור חברות קטנות שעומלות על פיתוח חיסון חדשני. 

"זה בעצם מונע את הפיתוח של חיסונים טובים יותר", מציין ד"ר נאור בר־זאב, מומחה לחיסונים מבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "בהתחשב בהשקעה האדירה מכספי משלם המסים, הציבור צריך לדרוש יותר מכך".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות