fbpx
Connect with us

בריאות

הרב, הספר והניסים

Published

on

זוית מרתקת על חייו של ראש אבות בתי הדין במרוקו, הרב יאשיהו פינטו * האיש שהצליח לגעת לליבם של מאות אלפי יהודים * מי שהפך לחביבו של מלך מרוקו והיפרה את החיים היהודים בממלכה * וגם: איך הצליחה סגולה יהודית לכבוש את ליבם של עשרות אלפי יהודים מרחבי העולם

קולו השקט והנחוש של הדובר, נשמע רהוט וחד, מאות אלפי איש היו מרותקים למסכים בעשרות מדינות. הימים ימי תחילת מגפת הקורונה, הכאוס העולמי לא נתפס, אנשים סגורים בבתי מפוחדים מבולבלים, מרגישים את האפוקליפסה, 

מידי ערב, יושב במרקש, מבודד, סגור בביתו, הרב יאשיהו פינטו, מאות שאלות זרמו אליו במהלך היום, והוא במשך שעות ארוכות מדבר בלהט סוחף, מבעיר את הלב, נותן אי של יציבות ושפיות, בשיעורים שהפכו ללהיט, תוך שהוא משתמש בכל הרשתות החברתיות ומגיע ליהודים בכל רחבי העולם; מרגיע, תומך מלווה ומלטף.

זו לא הפעם הראשונה שהרב פינטו מוכיח שהוא קרוץ מזן של מנהיגים נדירים, שהוא מצליח לגעת ללב של בני אדם בחכמה, בגישה יחודית, זו שהפכה אותו כבר לפני עשרים שנה לרב הצעיר הכי משפיע בישראל. מאז כבר עברו על מפתנו עשרות אלפי יהודים, דתים וחילונים, אילי הון ופשוטי עם, והוא ממשיך לכבוש את העולם, בבשורה המיוחדת שלו, הכל כך יהודית, כל כך נוגעת ללב.

החכמה, הפשטות והנגישות, הם אלו שהפכו את הרב לכל כך נערץ, כשעסקאות ענק בכל רחבי תבל נחתכות במוצא פיו, אנשי עסקים וחברות גדולות לא מבצעים עסק לפני ההסכמה שלו, כשבמקביל, ישנם אלפי משפחות של תלמידים, שפוזרות בכששים "בתי מדרש" ברחבי העולם, בהם בתי המדרש במנהטן, ניו יורק, ברוקלין, ניו יורק, קווינס, ניו יורק, אורלנדו, פלורידה, פורט לודרדייל, פלורידה, מיאמי, פלורידה, לוס אנג׳לס, קליפורניה, לאס וגאס, ועוד המספר, יש לציין מתעדכן מידי חודש, שכן רק בחודש האחרון נפתחו שלושה בתי מדרש חדשים, 

הקורונה, כמשל, מלמדת יותר מכל על כוחו של הרב וקהילתו, בעוד שבכל העולם נרשמה האטה, בלבול וחוסר אונים, היה זה הרב שהפגין יציבות ובטחון, שניווט את שומעיו בהוראות ברורות ומדויקות, אנשים שאלו על הכל, על המגפה על חובת הזהירות, על המצב הכלכלי, ועל תחושות הנפש הקשות, הרב, בשפתו היחודית ירד אל תוך נבכי הנשמה. "אתה מרגיש שהוא מדבר אליך, ללבטים שלך, לנשמה שלך, סוג של חיבור נדיר, לא נתפס", אומר לנו תלמיד משפט אותו שומעים כמעט מכל מי שמאזין לשיעוריו.

תלמד דברים ויהיה לך ישועה

אחד המותגים איתם מזוהה הרב פינטו יותר מכל הוא "ספר דברים" החלק החמישי מתוך החמישה חומשי תורה, שנקרא בשנים האחרונות מידי שבת על ידי עשרות ומאות אלפי יהודים בכל העולם, בהם כאלה שמעולם לא ביקרו בבית כנסת, ובודאי לא למדו חומש מכל סוג שהוא.

"זה פשוט לא יואמן", מספר  אהוד, אדם שמגדיר עצמו כחילוני, וברשותו בית דפוס ענק, "אני מקבל פניות מאמנים אנשי תקשורת, אנשים שבחיים לא התענינו במשהו שקשור לדת, והם מתחננים תשיג לי ספרי דברים, עם ההקדמה של הרב פינטו, מדובר על למעלה מחצי מליון ספרים שהודפסו בשנה האחרונה, והביקוש רק הולך וגובר.

התופעה מדהימה, בשפה פשוטה, מסבר הרב שהעולם עובר טלטלות קשות, ספר דברים שנאמר כולו על ידי משה רבינו לעם ישראל, מכיל בעצם מספר מילים שמהוים "מפתחות" לשערי שמים, שמעלות את התפילות והבקשות ובוקעות שערי שמים, המושגים הללו אולי נשמעים קצת קבליים, או רחוקים מהבנה של מי שלא מחובר לדת ולתורה, אבל התוצאות בשטח מוכחות.

"יש לנו מאות קבוצות פייסבוק" "ובהם סיפורים ועדויות בלי סוף של אנשים שרואים פשוט ניסים ונפלאות,   אומר ארז,  חסיד של הרב, "מדובר על 'סגולה"'שבשונה מכל סגולה אחרת,  שאינה עולה כסף, לא דורשת השקעת משאבים, את הספרים ניתן לקבל בחינם או להוריד ברשת, וכל מה שנותר הוא להשקיע קצת זמן ולקרוא את הספר".

"אני שמעתי על כך לראשונה מידיד" מספר לידיעות אחרונות אמן מפורסם מהארץ, הוא לא יחידי, עשרות אומנים וידוענים אחרים מצהירים על עצמם שהם קוראים את ספר דברים מידי שבת בשבתו, "אמרתי בא ננסה מה יכול להיות, ני חייב לומר לך שחוץ מהנושא של ניסים וישועות, אני מרגיש סוג של חיבור עוצמתי בקריאת הספר הזה, זה חלק מתורת הנצח של עם ישראל, ויש בזה כוח עצום, שקשה להסביר למי שלא ניסה ולא חווה, מומלץ בחום לכל אחד" 

הרב עצמו חוזר ומבקש, "תדעו שספר דברים הוא הרפואה שלי, זה תפקידי בחיים", וכשהוא מדבר על רפואה, הוא מדגיש את מצבו הרפואי, כמי שעבר סדרת ניתוחים אונקולוגיים קשים, ונמצא ברמת סיכון מידית בכל יום, "אנחנו לא מבינים איך האיש הזה חי בכלל", אומר לנו אחד מתלמידיו, "כאדם חולה מאד, שבקושי חי, הוא פועל עם אנרגיות של חייל קרבי, במרץ בלתי נלאה, מפעיל את אלפי התלמידים, דורש מהם להיות טובים לכל אחד, להיות טובים בכלל".

סיפורי ניסים וישועות סביב "ספר דברים", מתפרסמים מידי יום, הספר שהפך ללהיט, כובש צעירים ומבוגרים עניים ועשירים, בעשרות מדינות, אנשים מכל גווני הקשת, 

בשבועות האחרונים, החלו תלמידי הרב בפרויקט המכונה פרויקט דברים" ובו נערך "גיוס המונים", ואולם שלא כמו בכל גיוס המונים שנועד לאיסוף כספים, במקרה זה נועד ה"גיוס" לגיוס עוד אנשים שיקראו ספר דברים, "כל מי שניסה את זה, כל איש וכל אשה, מדברים על חויה מדהימה, מדברים על סוג של אנרגיה רוחנית בלתי נתפסת, וכאמור רבים מהם מספרים על ישועות וניסים שהם ראו בחיים הפרטיים שלהם"., כלכלית רפואית משפחתית או אחרת, אבל זה הגיע!

הרב פינטו עם חברי קהילת ״שובה ישראל״ בלוס אנג׳לס

להמשיך את השושלת

עם כל האנרגיות האדירות שבו, הרב מודע למצבו הבריאותי, והוא מדבר על כך בגלוי, מתאר את מצבו, ואת ההכנות שלו לעולם שאחרי, וממנף את הרגעים הרפואיים הקשים, לרגעים של עשיה, להט של יהדות לוהטת, ושדרישה בלתי מתפשרת של להיות טוב, ולעשות אך טוב.

חסידיו תלמידיו וכל מי ששומע אותו, מייחל לשלומו, וגם מכיר את "רבי יואל", בנו הבכור של רבי יאשיהו, שנועד לגדולות, אביו מדבר עליו בהערכה של ממש "קדוש מרחם" הוא קורא לו, בחור צעיר, שמשנותיו הראשונות גדל לצד אביו, ינק מהבית את העוצמות העשיה והדרישה הבלתי פוסקת להעניק ולתת.

הדרישה הזו אינה תיאורטית: הרב פינטו דואג מידי שנה לחלוקות לנזקקים בסכומי עתק, במשך שנים הוא ריכז חלוקה של מזון כסף ומצרכים לרבבות משפחות מידי שנה. ככל שקהילת "שובה ישראל" התרחבה, גברה גם הדרישה מכל מי שהשתייך לה "לתת לאחרים", וכך למשל השנה, במשבר הכלכלי העצום של הקורונה, דרש הרב והפעיל את אנשים בעשרות הקהילות השונות, שיעשו כל מאמץ לסייע לכמה שיותר יהודים נזקקים, ללא הדל אורח חיים גיל מוצא וכדומה.

בנו בכורו, רבי יואל, פיקד על העשיה, שהגיעה לסכומי עתק, ולעשרות אלפי יהודים שנהנו והצליחו לעבור את חג הפסח, יהודים במרוקו, בישראל בצרפת בארה"ב והכל בזכות אותה דרישה בלתי מתפשרת, לעשות רק טוב.

בשבועות בהם הרב פינטו מרותק למיטתו או אושפז, היה זה רבי יואל שמסר את השיעורים, הוא מכיר אישית את התלמידים בכל מקום, והפך לדמות משפיעה. "מדובר על אדם צעיר עם רוגע ושלוה בלתי נתפסים, חכמת חיים כשל אדם מבוגר, ואחריות ציבורית הוא יודע מה העול שמוטל על כתפיו, ונמצא צמוד לאביו שסומך עליו בעיניים עצומות, ביודעו שהאמפריה הגדולה שנקראת "שובה ישראל" תהיה בידים טובות גם בדור שאחרי".

הופכים את מרוקו

שנה וחמישה חודשים חלפו מאז מונה הרב פינטו לתפקידו כראש אבות בתי הדין במרוקו, באירוע מרגש, שלווה בנציגי השלטון וראשי הקהילה שעטו לראשו את הכובע המסורתי של רבני מרוקו, ואת הגלימה והצעיף שאפיינו את גדולי התורה של מרוקו במשך שנים רבות

הקשר העמוק עם המדינה ובית המלוכה החל כבר לפני מאות שנים, בני המשפחות פינטו ואבוחצירא, סבותיו של הרב, גדולי משפחת פינטו מחד וגדולי משפחת אבוחצירא מצד אמו (שהיא נכדת ה"בבא סאלי" ובת ה"בבא מאיר"), ספרו תמיד על ה"מלכות של חסד" של מרוקו.

כניסתו של הרב למרוקו לוותה בפעילות עניפה שנועדה לעורר את החיים היהודיים במדינה, מדינה בה יש קהילות יהודית ועשרות אלפי יהודים מבקרים מידי שנה בשנה, כשהתברר לו שבני הקהילה היהודית משוועים לבשר כשר למהדרין, הקים הרב פינטו ישיבה בקזבלנקה, לשם עבר לגור אחיו מנחם,  הישיבה בה יש כמה עשרות בחורים מישראל ומארצות הברית, הפכה למרכז תורני, כאשר הרב פינטו מייבא למרוקו צוות שוחטים מקצועיים שמלמדים את תלמידי הישיבה את מקצוע השחיטה, וכך בתוך מספר חודשים החלו תלמידי הישיבה לספק בשר כשר ומהודר לכל יהודי מרוקו ולמטיילים בה.

הלהט של הפעילות דבק גם בתלמידי הישיבה, כאשר גם בימי הקורונה, כשנפש חיב לא יצאה מביתה, יצאו התלמידים לבית המטבחיים, ולא וויתרו על אספקת הבשר הכשר, בחלק מהמקרים הגיע הרב פינטו עצמו לבית המטבחים לפקח באופן אישי, ולתת חיזוק מעשי לשוחטים וליהודי המדינה., 

הרב פינטו ביקר במדינה כבר בילדותו ומאז שהה בה פעמים רבות, כשהקשרים עם המלך מוחמד השישי, וראשי השלטון, מתהדקים, הרב עצמו לא חושך במילים כדי לתאר את המלך, את טוב לבו וחכמתו, מלך שמזכיר את מלכי קדם, אלה מהסיפורים, כמו גם את היותה של מרוקו מדינה בה ניתן להגיע להצלחות כלכליות ורוחניות, הרב עצמו קרא לאנשי עסקים עשירים להשקיע במדינה, והוא עצמו מתכנן לפתוח בחודשים הקרובים קומפלקס תורני נוסף וגדול במרק, בו ישהו כמה מאות בחורים ואברכים.

בנוסף החל הרב בהקמת ועד הרבנים העולמי של רבנים יוצאי מרוקו וצפון אפריקה, אליו הצטרפו כבר רבני קהילות מכל רחבי העולם, הנוהגים כמנהגי יהודי מרוקו, כאשר הרב פינטו, מתיחס כבר בשיעורים שנמסרו בחודשים האחרונים, להקפדה על מסורת ההלכות והמנהגים של יהדות מרוקו, כפי שקיבל מאבותיו, גדולי רבני אבוחצירא – פינטו, כאשר בקרוב צפוי הכינוס הראשון של הועידה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

בריאות

זריקות בוסטר נגד זן האומיקרון הקטינו ב-50% את הסיכון לאשפוז בארה"ב

Published

on

שני מחקרים הראו את יעילות הבוסטר בקרב מבוגרים וקשישים. במערכת הבריאות הפדרלית מקווים להחיות את ההיענות לחיסונים: "אנשים עדיין ממשיכים למות פשוט כי לא חיסנו אותם"

זריקות חיסון בוסטר מעודכן חיזקו את ההגנה של אמריקאים מפני נגיף הקורונה והקטינו את סיכוייהם להתאשפז בעקבות הידבקות בנגיף בכ-50%, בהשוואה למחוסנים שלא קיבלו בוסטר – כך הודיע ביום שישי האחרון המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) בשני מחקרים שפירסם. אלה הם המחקרים הראשונים מסוגם שערך ה-CDC לצורך בחינת יעילות הבוסטר – שנועד להגן מפני הווריאנטים החדשים של זן האומיקרון – ומידת הצלחתו במניעת תחלואה חמורה ואשפוזים בבתי חולים עקב הידבקות בנגיף הקורונה.

במערכת הבריאות הפדרלית קוראים לאזרחי ארה"ב להתחסן בבוסטרים המעודכנים, על רקע ההאטה בהיענות לקמפיין החיסונים. עד כה, פחות מחמישית מהאוכלוסייה הבוגרת בארה"ב ורק כשליש מבני 65 ומעלה קיבלו חיסון בוסטר.

וריאנטים חדשים של נגיף הקורונה צוברים תאוצה ומספר החולים והמאושפזים עלה מאוד בשבועות האחרונים. מדי יום מתים מהמחלה כ-375 אמריקאים בממוצע, קפיצה של 50% בשבועיים. הווריאנטים החדשים פוגעים במיוחד במבוגרים וקשישים שאינם מחוסנים. הנגיף מוסיף לקשיים שאיתם מתמודדת מערכת הבריאות בארה"ב, שגם כך מתקשה לתפקד בגלל ההתפרצות המחודשת של נגיף השפעת ונגיף RSV (Respiratory syncytial virus), אחרי שנתיים שבהן נרשמה ירידה בשכיחות התחלואה, עקב מדיניות הריחוק החברתי.

אף שגורמים במערכת הבריאות הפדרלית מעודדים עריכת בדיקות קורונה ושימוש במסכות במקרים מסוימים, בפועל השימוש בהם פחת באופן דרסטי. כמו כן, קיים מחסור בתרופות שהוכחו יעילות לטיפול בחולי קורונה, כמו פקסלוביד. "סביר להניח שלא נראה יותר גלי קורונה כמו אלה שהיו לנו בעבר, וזה טוב, אבל אנשים עדיין ממשיכים למות כי לא חיסנו אותם", אמר ד"ר דייויד דאודי, חוקר בריאות הציבור בבית הספר לרפואה ציבורית בבית החולים ג'ונס הופקינס.

באחד המחקרים שפירסם ה-CDC הוסבר כיצד הזריקות המעודכנות הגנו על אנשים מפני תחלואה קשה ואשפוז בעקבות הידבקות בקורונה. המחקר, שבו נבדקו כ–15 אלף אשפוזים, נערך מאמצע ספטמבר עד אמצע נובמבר, כשרוב ההידבקויות היו בווריאנט BA5 – אחד הזנים שהבוסטר אמור להגן מפניו. עם זאת, באחרונה הופיעו הווריאנטים BQ1 ו–BQ1.1, שהם גרסאות חמקניות יותר של אומיקרון, ולא ברור אם המסקנות של המחקר רלוונטיות לווריאנטים החדשים האלה ובאיזו מידה.

המחקר השני הציג את היתרונות של הבוסטרים המעודכנים בקרב אמריקאים קשישים, שהיו מאושפזים ב-22 בתי חולים מתחילת ספטמבר ועד סוף נובמבר. בקרב בוגרים בני 65 ומעלה, החיסונים המעודכנים צימצמו את הסיכון להתאשפז בגלל קורונה ב–84% לעומת בני גילם שלא התחסנו, וב-73% לעומת אנשים שחוסנו לפחות פעמיים בחיסונים המקוריים.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות