Connect with us

גוף ונפש

הקשר בין המשחק בטבע להתפתחות פיזית תקינה

Published

on

במסגרת עבודתי כמרפאה בעיסוק, אני רואה יותר ויותר ילדים עם בעיות בקואורדינציה, תזוזה מגושמת, יכולת סיבולת נמוכה, אי יכולת לשבת להתרכז ,יציבה לקויה וקשיים עם מוטוריקה עדינה ויכולת לכתוב • מה הקשר בין קשיים אלו ומשחק בחוץ, בטבע?

שיעור הילדים המשחקים בחוץ ואורך הזמן אשר הם בוחרים לשחק מחוץ לבית ירד בצורה דרמטית בשנים האחרונות. הסיבות לכך הן מרובות, אך אם נתבקש לציין כמה סיבות עיקריות, הראשונה תהיה העלייה החדה בשימוש בטכנולוגיה, הטאבלטים והריבוי בשימוש הרשתות החברתיות. בנוסף, הפחד המוצדק שלנו ההורים ממשחק לא מבוקר בחוץ, הפחד מחטיפות ופשע, גורם לכך שאנחנו בבית הרבה יותר וילדינו מבלים בחוץ הרבה פחות. עיניהם על מסך הטלפון, גופם שפוף ומכופף למסך, הצוואר למטה והעיניים מהופנטות. מה התוצאות של ירידה משמעותית במשחק טבע?

מבחינה חושית, פיזית, ומוטורית, ההשלכות של כך הן משמעותיות מאוד וגורמות למגוון בעיות ריכוז ולמידה. הקשר הוא פשוט מאוד – ככל שהילד מבלה פחות זמן במשחק אקטיבי ופיזי, היכולת שלו לשבת ולהתרכז בלמידה יפחת. כמו כן, היכולות הפיזיות שלו יהיו מוגבלות. במסגרת עבודתי כמרפאה בעיסוק, אני רואה יותר ויותר ילדים עם בעיות בקואורדינציה דו צדדית, תזוזה מגושמת, יכולת סיבולת נמוכה, אי יכולת לשבת להתרכז , שרירי ליבה חלשים, יציבה לקויה, וקשיים עם מוטוריקה עדינה הבאים לידי ביטוי בקשיי כתיבה.

אתם בטח שואלים את עצמכם מה הקשר בין קשיים אלו ומשחק בחוץ, בטבע? התשובה מצוייה ביתרונות הלא מבוטלים שכרוכים במשחק בחוץ, יתרונות שבלעדיהם ילדינו מפסידים את ההזדמנות למצות את הפוטנציאל הפיזי והקוגניטיבי המלא הטמון בתוכם.

משחק בחוץ משפר את יכולת הסיבולת של ילדכם

מחקרים רבים מראים שילדים צריכים לפחות 4 שעות של תזוזה אינטנסיבית ביום להתפתחות פיזית תקינה. לעומת זאת, ילדים כיום מקבלים פחות משעה של תזוזה פיזית ביום בית ספר ממוצע. הם באים הביתה ומבלים עוד זמן בישיבה מול המחשב או הטאבלט, שיעורי הבית, וברכב. הזמן בחוץ מצטמצם ויכולת הסיבולת הפיזית יורדת, זאת אומרת שהם צריכים לקחת יותר הפסקות בזמן פעילות פיזית ומפעילים פחות קבוצות שרירים גדולות – פאקטור חשוב להתפתחות שרירית תקינה.

התוצאה היא קואורדינציה לקויה, יכולת סיבולת נמוכה, וכישורים פיזיים נמוכים. בקליניקה אני עובדת עם הילדים על יכולת הסיבולת שלהם; הם מקבלים הזדמנויות לרוץ, להרים, ולטפס. היכולת שלהם לשבת ולהתרכז לאט לאט עולה, וכך גם ההישגים שלהם בכיתה. אני עדה פעם אחר פעם לפליאת ההורים והמורים שלא הבינו למה לילד היה כל כך קשה לשבת ולכתוב שני פסקות ללא הפסקה, ואחרי מספר שבועות של טיפולים של תזוזה ומשחק פיזי מותאם, הילד מצליח לכתוב ללא קושי.

משחק בחוץ עוזר לחיזוק שרירי הליבה ויציבה נכונה

שרירי הליבה מורכבים משרירי הבטן, הגב, הסרעפת, ואגן הירכיים. יציבה נכונה חיונית לייצוב הגוף ומקנה לנו את היכולת לנוע באופן יעיל. קחו למשל לדוגמה את הפעולה של טיפוס על מתקן שעשועים וירידה במגלשה: הילד מפעיל את שרירי הליבה בטיפוס, מאתגר את גופו בשלל זוויות, משתמש בקואורדינציה של הגוף העליון והתחתון, ומפתח קישורים חברתיים בו זמנית (לדוגמא כאשר נתקל בילד אחר בדרכו). חיזוק שרירי הליבה ויציבה נכונה נותנים את הבסיס החזק לשאר הגוף לנוע, וכן, גם לשבת בצורה יציבה בלי לזוז כאשר הגיע הזמן ללמוד. ילד שלא מקבל את התזוזה הזאת במהלך היום, עלול למצוא את עצמו זז ללא בקרה בזמן השיעור, נשען על השולחן, ונרכן קדימה בכיעור גב יתר על המידה בזמן הכנת שיעורי בית. במסגרת ריפוי בעיסוק הילד נחשף לשלל פעילויות כמו משחקים עם כדור בתנוחת ״סופרמן״ על הבטן עם הידיים והרגליים באוויר לחיזוק הגב, ישיבה על נדנדה בשילוב רגליים וישיבה זקופה, ועוד פעילויות המשפרות כמעט מיידית את יכולתו להתרכז בלמידה.

משחק בחוץ עוזר לשיפור מוטוריקה עדינה ושיפור הכתב

הקשר במשחק בטבע למוטוריקה עדינה אולי נשמע מופרך, אך הוא לגמרי חזק ומוכח. שרירי הליבה מהווים את הבסיס לתנועות הידיים – כך כאשר הם יציבים וחזקים, לשרירי הידיים. יש בסיס יציב חזק לתזוזה, וכך מתאפשרות תזוזות מדויקות החיוניות לפעולות כמו כתיבה מסודרת, החזקת העיפרון בצורה נכונה, וחיבור צעצועים קטנים כמו לגו, וכו׳.

משחק בחוץ עוזר לפיתוח יכולות מגננה פיזיות חיוניות

כמה פעמים עמדתם קרוב קרוב לילדכם בפארק ועצרתם אותו מנפילה עם אנחת רווחה? אל תהיו בטוחים שעשיתם לו טובה. למרות הרצון הטוב שלנו כהורים לגונן על ילדינו, כאשר הם נופלים הם לומדים על בשרם מה בטוח ומה לא. המערכת המוטורית-חושית שלהם מקבלת פידבק מהסביבה ומפתחת ויזכרון מוטורי למגננה מפני נפילות בעתיד. למשל, היכולת להושיט את הידיים קדימה במהירות בזמן נפילה בזמן ריצה, ולהזיז את הגוף מצד אחד לשני בזמן נפילה מאופניים. הגוף מסתגל בזכות עצמו. זה משהו שהורים לא יכולים ללמד את הילד – אלא הילד צריך לפתח את היכולות הפיזיות בזכות עצמו דרך חוויות במשחק פיזי.

כאשר אנו מצמצמים את האפשרויות בפני ילדינו וחוסמים אותם מלחוות על בשרם את ההזדמנות ליפול, אנו גם מונעים מהם מללמוד איך להגן על עצמם מפני פגיעות אלה בכוחות עצמם- כישור שחיוני להם לחיים עצמאיים. במסגרת טיפוליי בילדים עם אתגרים במוטוריקה עדינה וגסה, אנו משחקים בסביבה בטוחה אשר נותנת להם את הכלים ליפול בצורה מבוקרת ובטוחה, המהווה ״מדרגה״ לנפילות בסביבות לא מבוקרות, כך שהם לומדים ליפול בצורה בטוחה ומקבלים ביטחון לאתגר את עצמם בחוץ.

במידה ואתם מזהים קשיים המוזכרים הנ״ל אצל ילדכם, סביר להניח שריפוי בעיסוק יוכל לעזור לילדכם לשפר את תיפקודו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סקס וגיל המעבר

Published

on

נכון, החשק לסקס יורד דווקא בסביבות הגיל הזה, אבל במחקר חדש נטען כי זה הזמן לא לוותר על יחסי המין

נשים שמקיימות יחסי מין לפחות פעם בחודש נמצאות בסיכון נמוך יותר להיכנס מוקדם לגיל המעבר, ביחס לנשים עם חיי מין פחות פעילים, כך מצאו מדענים.

מחקר שנערך על כמעט 3,000 נשים בארצות הברית הראה כי אלה שאמרו כי היו פעילות מינית פעם בשבוע או בתדירות גבוהה יותר – כולל קיום יחסי מין, מין אוראלי ואפילו אוננות – היו בסבירות נמוכה ב-28 אחוזים להכנס מוקדם גיל המעבר, מאשר נשים שאמרו כי קיימו יחסי מין פחות מפעם בחודש באותו גיל.

חוקרים מאוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL), הסבירו לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אם אישה לא מקיימת יחסי מין ואין סיכוי שהיא תכנס להריון, הגוף 'בוחר' לא להשקיע בביוץ, מכיוון שזה יהיה חסר טעם".

התקופה שבין גיל הפריון לגיל המעבר נמשכת ארבע שנים, מתחילה בדרך כלל בגיל 45-48 ומאופיינת בתנודתיות הורמונלית. לדבריהם, הממצאים מחזקים את הרעיון כי גיל המעבר האנושי התפתח במקור כדי להפחית את הסכסוך הרבייתי בין דורות של נשים, ולאפשר לנשים מבוגרות לשמור על הכושר הפיזי שלהן באמצעות השקעה דווקא בנכדיהן. בנוסף, נשים רגישות יותר למחלות בזמן הביוץ, מכיוון שמערכת החיסון שלהן מדוכאת במהלך תקופה זו. כשאין ביוץ – הן בריאות יותר.

החוקרים טוענים כי "הסחר הביולוגי" לכאורה, נובע מכך שזה מיותר להשקיע אנרגיה בתהליך הביוץ אם נשים מקיימות יחסי מין מועטים או כלל לא מקיימות, ולכן אין זה סביר שיכנסו להריון, כך שהגוף מפנה את משאבי האנרגיה להגנה על טיפול בצאצאים קיימים.

"גיל המעבר הוא כמובן בלתי נמנע עבור נשים, ואין התערבות התנהגותית שתמנע אותו", הבהירו החוקרים, "עם זאת, תוצאות אלה הן אינדיקציה ראשונית לכך שתזמון גיל המעבר עשוי להיות סתגלני בתגובה לסבירות להיכנס להריון".

המחקר פורסם בכתב העת Royal Society Open Science והתבסס על נתונים ממחקר שנערך בארה"ב בנושא בריאות נשים ברחבי המדינה, המכונה גם מחקר SWAN.

המשך לקרוא

גוף ונפש

הנחיות חדשות לטיפול בטסטוסטרון בגברים

Published

on

בעקבות מחקרים מ-20 השנים האחרונות שהתבצעו ברחבי העולם: טיפול בטסטוסרון אינו יעיל!

בניגוד להנחיות קודמות, המלצות חדשות קובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים אינו יעיל: האיגוד האמריקאי לרפואת משפחה יוצא בהנחיות חדשות הקובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים מבוגרים לא פותר בעיות זיכרון ואנרגיה, ובעל יעילות קלה בפתרון בעיות בתפקוד המיני.  

ההמלצות החדשות מתבססות על נתונים מחקריים מהשנים 1997 ל-2018, אודות היעילות בטיפול בטסטוסטרון אצל גברים הסובלים מרמות נמוכות של ההורמון. המחקרים בדקו את יעילות הטיפולים בקרב גברים מארצות הברית, אירופה, אסיה ואוסטרליה בתחומי התפקוד המיני והגופני, איכות החיים, חיוניות, דיכאון, תפקוד שכלי, ואת הסיכון לתופעות לוואי חמורות כמו מחלות לב, שבץ מוחי וסיכון תמותה.

המחקרים כללו גברים, לרוב מעל גיל 60, שקיבלו טיפול בטסטוסטרון דרך זריקות, ג'ל או מדבקות במשך פחות מ-12 חודשים ועד שלוש שנים. בסקירה החדשה נמצא שהגברים בעלי רמות הטסטוסטרון הנמוכות, הסובלים מבעיות בתפקוד המיני, עשויים להפיק תועלת קלה בלבד מהטיפולים. בנוגע לשיפור אנרגיה, תפקוד גופני וקוגניציה – אין הוכחות מספיקות ליעילות הטיפול.

באשר לתופעות לוואי, מציינים החוקרים כי מספר מועט של מחקרים הראו כי טיפול בתחליפי טסטוסטרון עלול להגביר את הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי, אולם הממצאים היו חלשים מכדי להגיע למסקנות נחרצות באשר לבטיחות בריאות הלב בטיפול הזה.

רמות הטסטוסטרון בקרב גברים יורדות בכ-1.6 אחוזים לשנה, החל מאמצע שנות השלושים. כך, בערך 20 אחוז מהגברים בגיל 60 ומעלה סובלים מרמות נמוכות של טסטוסטרון. מספר זה עולה ל- 30 אחוזים בקרב גברים בשנות ה-70 לחייהם ול-50 אחוז אצל גברים בשנות ה-80 לחייהם. בתוך כך, ההנחיות החדשות מגיעות אחרי שנים בהן נטען כי טסטוסטרון – אותו הורמון המופרש אצל האחראי על התפתחות אברי הרבייה הגבריים, ייצור תאי זרע ומסת שריר ועצם – יכול להחזיר את "מעיין הנעורים" האובד.  

בין 2000 – 2010 מכירות מוצרי ההורמון שילשו את עצמן, אך החל בשנת 2013 המגמה התהפכה, עם פרסומם של מחקרים שהצביעו על כך שמתן ההורמון עלול להגביר את הסיכון לשבץ והתקפי לב. בשנת 2016, מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA, הורה ליצרנים לרשום אזהרות על הסיכון לתופעות לוואי אלה. אלא שהתרופות נשארו פופולריות בארה"ב.

המשך לקרוא

גוף ונפש

ממשלת ארה"ב מרגיעה: שימוש בטלק אינו מסרטן!

Published

on

אמריקאים תובעים שוב ושוב יצרניות טלק כמו ג'ונסון את ג'ונסון בטענה שבמוצרים מעורב גם אסבסט

מחקר מטעם ממשלת ארה"ב לא מצא הוכחות קשיחות שמחברות בין אבקת טלק לסרטן השחלות. הממצאים כונו "מרגיעים באופן כללי" במאמר מערכת בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי. "המידע מייצג את הנתונים הטובים ביותר שיש לנו בנושא", אמרה קייטי אובריאן, מדענית בכירה במכון הלאומי למדעי הבריאות הסביבתיים, ממובילות המחקר.

חששות בריאות מאבקת טלק הובילו לאלפי תביעות בארה"ב מצד נשים שטוענות כי אסבסט באבקה גרם להן ללקות בסרטן. טלק הוא מינרל הדומה במבנה לאסבסט המסרטן, ולעיתים הם נכרים בסמוך. בשנת 1976 הסכימה תעשיית הקוסמטיקה לוודא שמוצרי הטלק שלה אינם מכילים כמויות ניתנות לגילוי של אסבסט.

למחקרים קטנים יותר שחקרו קשר אפשרי בין אבקת טלק לסרטן היו תוצאות סותרות, אם כי ברובם לא נמצא כל קשר כזה. הפרסום החדש כלל תוצאות מארבעה מחקרים ארוכי־טווח שכללו 250 אלף נשים אמריקאיות, שנשאלו מעת לעת על השימוש באבקה. כ־40 אחוז ענו שהשתמשו בה. במהלך 11 שנות מעקב, 2,168 מהנשים פיתחו סרטן שחלות, בשיעור דומה, בין שהשתמשו באבקה ובין שלא.

התביעות בארה"ב התמקדו בתאגיד התרופות המוביל "ג'ונסון אנד ג'ונסון". אף שבכמה מקרים פסקו מושבעים פיצויים בשווי מיליוני דולרים לתובעים נגד החברה, כולם בוטלו או נמצאים כעת בהליכי ערעור. ג'ונסון אנד ג'ונסון אומרת שהאבקה שלה נבדקת באופן שגרתי כדי להבטיח שאין בה אסבסט.

השבוע הוכרז על הסדר יוצא דופן בתביעה בקליפורניה, במקרה שבו אישה טענה כי אסבסט באבקה גרם לה לפתח מזותליומה ממאירה, סרטן שעלול להשפיע על הריאות ועל איברים אחרים. דוברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, קימברלי מונטנינו סירבה לחשוף את התנאים או את הנימוקים להסדר, "שבשום אופן לא משנה את עמדתנו הכוללת כי הטלק שלנו בטוח, אין בו אסבסט ואינו גורם לסרטן". בשבוע שעבר תבעה ניו־מקסיקו את החברה בטענה שבמשך עשרות שנים שיווקה החברה שיווק מכוון לנשים וילדים שחורים והיספנים אבקות המכילות אסבסט ואבקות טלק אחרות ב"מסרים כוזבים" על בטיחות. ג'ונסון אנד ג'ונסון מכחישה את הטענות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות