Connect with us

גוף ונפש

הקשר בין המשחק בטבע להתפתחות פיזית תקינה

Published

on

במסגרת עבודתי כמרפאה בעיסוק, אני רואה יותר ויותר ילדים עם בעיות בקואורדינציה, תזוזה מגושמת, יכולת סיבולת נמוכה, אי יכולת לשבת להתרכז ,יציבה לקויה וקשיים עם מוטוריקה עדינה ויכולת לכתוב • מה הקשר בין קשיים אלו ומשחק בחוץ, בטבע?

שיעור הילדים המשחקים בחוץ ואורך הזמן אשר הם בוחרים לשחק מחוץ לבית ירד בצורה דרמטית בשנים האחרונות. הסיבות לכך הן מרובות, אך אם נתבקש לציין כמה סיבות עיקריות, הראשונה תהיה העלייה החדה בשימוש בטכנולוגיה, הטאבלטים והריבוי בשימוש הרשתות החברתיות. בנוסף, הפחד המוצדק שלנו ההורים ממשחק לא מבוקר בחוץ, הפחד מחטיפות ופשע, גורם לכך שאנחנו בבית הרבה יותר וילדינו מבלים בחוץ הרבה פחות. עיניהם על מסך הטלפון, גופם שפוף ומכופף למסך, הצוואר למטה והעיניים מהופנטות. מה התוצאות של ירידה משמעותית במשחק טבע?

מבחינה חושית, פיזית, ומוטורית, ההשלכות של כך הן משמעותיות מאוד וגורמות למגוון בעיות ריכוז ולמידה. הקשר הוא פשוט מאוד – ככל שהילד מבלה פחות זמן במשחק אקטיבי ופיזי, היכולת שלו לשבת ולהתרכז בלמידה יפחת. כמו כן, היכולות הפיזיות שלו יהיו מוגבלות. במסגרת עבודתי כמרפאה בעיסוק, אני רואה יותר ויותר ילדים עם בעיות בקואורדינציה דו צדדית, תזוזה מגושמת, יכולת סיבולת נמוכה, אי יכולת לשבת להתרכז , שרירי ליבה חלשים, יציבה לקויה, וקשיים עם מוטוריקה עדינה הבאים לידי ביטוי בקשיי כתיבה.

אתם בטח שואלים את עצמכם מה הקשר בין קשיים אלו ומשחק בחוץ, בטבע? התשובה מצוייה ביתרונות הלא מבוטלים שכרוכים במשחק בחוץ, יתרונות שבלעדיהם ילדינו מפסידים את ההזדמנות למצות את הפוטנציאל הפיזי והקוגניטיבי המלא הטמון בתוכם.

משחק בחוץ משפר את יכולת הסיבולת של ילדכם

מחקרים רבים מראים שילדים צריכים לפחות 4 שעות של תזוזה אינטנסיבית ביום להתפתחות פיזית תקינה. לעומת זאת, ילדים כיום מקבלים פחות משעה של תזוזה פיזית ביום בית ספר ממוצע. הם באים הביתה ומבלים עוד זמן בישיבה מול המחשב או הטאבלט, שיעורי הבית, וברכב. הזמן בחוץ מצטמצם ויכולת הסיבולת הפיזית יורדת, זאת אומרת שהם צריכים לקחת יותר הפסקות בזמן פעילות פיזית ומפעילים פחות קבוצות שרירים גדולות – פאקטור חשוב להתפתחות שרירית תקינה.

התוצאה היא קואורדינציה לקויה, יכולת סיבולת נמוכה, וכישורים פיזיים נמוכים. בקליניקה אני עובדת עם הילדים על יכולת הסיבולת שלהם; הם מקבלים הזדמנויות לרוץ, להרים, ולטפס. היכולת שלהם לשבת ולהתרכז לאט לאט עולה, וכך גם ההישגים שלהם בכיתה. אני עדה פעם אחר פעם לפליאת ההורים והמורים שלא הבינו למה לילד היה כל כך קשה לשבת ולכתוב שני פסקות ללא הפסקה, ואחרי מספר שבועות של טיפולים של תזוזה ומשחק פיזי מותאם, הילד מצליח לכתוב ללא קושי.

משחק בחוץ עוזר לחיזוק שרירי הליבה ויציבה נכונה

שרירי הליבה מורכבים משרירי הבטן, הגב, הסרעפת, ואגן הירכיים. יציבה נכונה חיונית לייצוב הגוף ומקנה לנו את היכולת לנוע באופן יעיל. קחו למשל לדוגמה את הפעולה של טיפוס על מתקן שעשועים וירידה במגלשה: הילד מפעיל את שרירי הליבה בטיפוס, מאתגר את גופו בשלל זוויות, משתמש בקואורדינציה של הגוף העליון והתחתון, ומפתח קישורים חברתיים בו זמנית (לדוגמא כאשר נתקל בילד אחר בדרכו). חיזוק שרירי הליבה ויציבה נכונה נותנים את הבסיס החזק לשאר הגוף לנוע, וכן, גם לשבת בצורה יציבה בלי לזוז כאשר הגיע הזמן ללמוד. ילד שלא מקבל את התזוזה הזאת במהלך היום, עלול למצוא את עצמו זז ללא בקרה בזמן השיעור, נשען על השולחן, ונרכן קדימה בכיעור גב יתר על המידה בזמן הכנת שיעורי בית. במסגרת ריפוי בעיסוק הילד נחשף לשלל פעילויות כמו משחקים עם כדור בתנוחת ״סופרמן״ על הבטן עם הידיים והרגליים באוויר לחיזוק הגב, ישיבה על נדנדה בשילוב רגליים וישיבה זקופה, ועוד פעילויות המשפרות כמעט מיידית את יכולתו להתרכז בלמידה.

משחק בחוץ עוזר לשיפור מוטוריקה עדינה ושיפור הכתב

הקשר במשחק בטבע למוטוריקה עדינה אולי נשמע מופרך, אך הוא לגמרי חזק ומוכח. שרירי הליבה מהווים את הבסיס לתנועות הידיים – כך כאשר הם יציבים וחזקים, לשרירי הידיים. יש בסיס יציב חזק לתזוזה, וכך מתאפשרות תזוזות מדויקות החיוניות לפעולות כמו כתיבה מסודרת, החזקת העיפרון בצורה נכונה, וחיבור צעצועים קטנים כמו לגו, וכו׳.

משחק בחוץ עוזר לפיתוח יכולות מגננה פיזיות חיוניות

כמה פעמים עמדתם קרוב קרוב לילדכם בפארק ועצרתם אותו מנפילה עם אנחת רווחה? אל תהיו בטוחים שעשיתם לו טובה. למרות הרצון הטוב שלנו כהורים לגונן על ילדינו, כאשר הם נופלים הם לומדים על בשרם מה בטוח ומה לא. המערכת המוטורית-חושית שלהם מקבלת פידבק מהסביבה ומפתחת ויזכרון מוטורי למגננה מפני נפילות בעתיד. למשל, היכולת להושיט את הידיים קדימה במהירות בזמן נפילה בזמן ריצה, ולהזיז את הגוף מצד אחד לשני בזמן נפילה מאופניים. הגוף מסתגל בזכות עצמו. זה משהו שהורים לא יכולים ללמד את הילד – אלא הילד צריך לפתח את היכולות הפיזיות בזכות עצמו דרך חוויות במשחק פיזי.

כאשר אנו מצמצמים את האפשרויות בפני ילדינו וחוסמים אותם מלחוות על בשרם את ההזדמנות ליפול, אנו גם מונעים מהם מללמוד איך להגן על עצמם מפני פגיעות אלה בכוחות עצמם- כישור שחיוני להם לחיים עצמאיים. במסגרת טיפוליי בילדים עם אתגרים במוטוריקה עדינה וגסה, אנו משחקים בסביבה בטוחה אשר נותנת להם את הכלים ליפול בצורה מבוקרת ובטוחה, המהווה ״מדרגה״ לנפילות בסביבות לא מבוקרות, כך שהם לומדים ליפול בצורה בטוחה ומקבלים ביטחון לאתגר את עצמם בחוץ.

במידה ואתם מזהים קשיים המוזכרים הנ״ל אצל ילדכם, סביר להניח שריפוי בעיסוק יוכל לעזור לילדכם לשפר את תיפקודו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

פיתרון חלומות

Published

on

״כן למדנו, כי כפי מה שהאדם, כן מראים לו בחלומו, וכן רואה, וכן עולה הנשמה להשיג, כל אחד ואחד כפי מדרגתו כראוי לו״ (ספר הזוהר, פרשת מקץ, פסוק כד)

חכמת הקבלה מייחסת חשיבות רבה לשינה ולפיתרון החלומות. מכיוון שיש קונפליקט גדול בין הנשמה לגוף, הנשמה היא כח של נתינה והגוף הוא כח של רצון לקבל לעצמו בלבד, לכן הנשמה שואפת לעזוב את הגוף בזמן השינה, על מנת להיטען. מטרת השינה, היא להשתיק את מודעות הגוף והרצון לקבל, על מנת לאפשר  למודעות הנשמה שלנו לחזור למקום שממנו היא באה, ואף לקבל מסרים על התהליך הרוחני אשר עלינו לעבור.

ע״פ המסורת, חלום הוא כמו איגרת, המגיעה ישירות אל האדם, ומגלה לו  סודות ומסרים אשר עליו ללמוד ולפענח. בתקופות קדומות היו פותרי חלומות מקצועיים, אשר היה ניתן להתייעץ איתם בכל בוקר על משמעות החלומות. פותרי החלומות היו יודעים להבחין בין החלק האמיתי לחלק השקרי בחלום. לעיתים אדם רואה בחלומו דברים הקשורים במה שהוא חווה באותו יום, וזה לא מראה את המסר שעליו לקבל.

לעומת זאת, ישנם חלומות בעלי משמעות עמוקה בעבור החולם או החולמת, וכדאי למצוא את הדרך לפרש את החלום.

החלום הוא המראה של הנשמה, אם האדם מעורר במשך היום את מודעות הנשמה והולך בדרך האמת בהתנהלות היום יומית שלו, אז הוא זוכה שבלילה יראו לו חלומות בהירים ואמיתיים. לעומת זאת, אדם אשר מנוהל ע״י האגו והרצון לקבל לעצמו, נשמתו לא מצליחה לעלות בזמן השינה ולכן החלומות שלו מגיעים ממקום נמוך עם מסרים אשר מעורבים בשקר. ישנם אנשים אשר ״ לא חולמים כלל״ אולם ספר הזוהר מלמד, כי בכל לילה  כל אדם אשר ישן חולם כמה וכמה חלומות, וחוסר היכולת לזכור אותם מורה כי על האדם לעורר יותר את מודעות הנשמה שלו במשך היום.

החלום הולך אחר פיתרונו

"מכאן נשמע, שהחלום הולך אחר הפיתרון… דהיינו בכח הפיתרון ההוא שפתר לו שהיה מוכרח להתקיים כך,וכתוב ויהי כאשר פתר לנו כך היה״ (ספר הזוהר, פרשת  מקץ,  פסוק לא)

בסיפור המפורסם על יוסף אשר נמכר על ידי אחיו והושלך לכלא המיצרי למשך  12 שנים, מסופר כי שני שריו של פרעה היו עימו בכלא, שר המשקים ושר האופים (לא רק היום יש תפקידים מוזרים…). שניהם חלמו חלום, אשר גרם להם להם לחשוש על חייהם: שר המשקים חלם שהוא סוחט ענבים לכוס של פרעה, ואילו שר האופים חלם שעל ראשו היו סלים עם דברי מאפה, וציפור גדולה באה ואכלה את המאפים. הם פנו ליוסף בבקשה שיפתור להם את חלומותיהם. יוסף פתר לשר המשקים כי הוא ייצא מהכלא ויחזור לתפקידו כשר של פרעה, ולשר האופים הוא פתר שבעוד שלושה ימים פרעה יתלה אותו על העץ. זה בדיוק מה שקרה, שר המשקים השתחרר וחזר לתפקידו הרם, ושר האופים נתלה כפי שיוסף פתר.

מכאן אנו למדים, כי החלום הולך אחר פיתרונו. למילים ולמחשבות שלנו יש כח עצום, הרבה יותר ממה שנדמה לנו. כאשר אדם חולם חלום, חשוב לא לספר לאנשים אשר לא רוצים בטובתו, או לאנשים אשר אינם מבינים בפיתרון חלומות. מכיוון שהפיתרון של אנשים אשר אינם רוצים בטובת החולם, עלולים לפרש את החלום לרעה, ישנה סכנה שהפיתרון יהפוך למציאות.

ע״פ המסורת, פותר החלום צריך להתחיל את פיתרון החלום במילים ״חלום טוב, חלום שלום״ על מנת להכניס אנרגיה טובה ולכוון את פיתרון החלום למקום טוב.

כדאי לזכור חלום טוב

המילה זיכרון נובעת מהמילה זכר אשר מייצג המשכיות. כאשר מופיע חלום טוב, המביא עמו בשורות טובות, כדאי לזכור אותו ולהמשיך את האנרגיה, כי הוא יכול להתגשם גם אחרי 20 שנים מהלילה שבו הוא התגלה. כאשר יוסף חלם כי השמש והירח ואחד עשר הכוכבים כורעים בפניו, האחים שלו קינאו בו, וראו בו כנער מפונק, מבלי להבין את האחריות הקוסמית אשר היתה לו לפרנס את העולם.

ספר הזוהר מלמד, כי בגלל שיוסף סיפר את החלום לאחיו, הוא גרם שהחלום ייצא לפועל באיחור רב. יוסף זכר את חלומו במשך 22 שנים, עד שהוא יצא לפועל, והוא הפך להיות השליט של מצרים ואחראי על כל הכסף בעולם. בדיוק  כפי שהוא ראה בחלום: 11 האחים שלו באו וכרעו בפניו, ואילו יוסף סלח להם וחילק איתם את השפע, כי הוא הבין שהכל היה צריך לקרות בדיוק כך. הבורא סיבב את הכל כדי שהוא יגיע למעמד הזה, אך יחד עם זאת הוא הקפיד להזכיר לעצמו את החלום בכל יום, כדי לגרום לו להתממש.

אם אתם חולמים חלום טוב, תכתבו אותו, תזכרו אותו, אפילו להמון שנים. כל עוד אתם זוכרים אותו, הוא עוד יכול להתגשם.

הסיבה לסיוטי לילה

סיוטי לילה אשר חוזרים על עצמם, מראים כי האדם עובר תהליך כואב ועל כך שהנשמה שלו זועקת לשינוי. מומלץ לטהר  את הבית בקטורת אחת לשבוע, ואף לנקות את החדר –  ניקיון פיסי גורם לניקיון רוחני.

הזוהר מספר על אדם אשר ניסים היו מתרחשים בחייו באופן קבוע, וכאשר הוא נשאל מה הדבר המיוחד שהוא עושה שכל כך הרבה ניסים קורים לו, הוא הסביר כי בכל לילה לפני השינה, הוא לא יכול להירדם עד שהוא עובר תהליך שבו הוא סולח לכל מי שפגע בו באותו יום, והיה נוהג אף  לברכם. ניתן לעשות חשבון נפש קצר לפני השינה על מנת לסלק את כל המשקעים ולאפשר לנשמה לעלות ולהיטען באנרגיה של התחדשות. חכמי הקבלה נוהגים לאמר את קריאת שמע שעל המיטה, על מנת להדביק את המחשבות שלהם עם אורו של הבורא לפני השינה.

מומלץ להכניס את ספרי זוהר לתוך הבית, מכיוון שכאשר הזוהר נכנס, כל החושך מסתלק. סריקה בעיניים של  מספר פסוקים לפני השינה, מעלה את המודעות שלנו על מנת שנוכל לחלום חלומות טובים. הנוכחות של ספר הזוהר משרה אור של הגנה על כל מי שנמצא בבית. 

פיתרון חלומות נפוצים 

להלן מספר דוגמאות של חלומות ופיתרונם:

חלום על נחש – סימן לפרנסה; הנחש מכיש את האדם- פרנסתו נכפלת; האדם הרג את הנחש- פרנסתו מתמעטת; חלום על נשר – מראה על גדולה; חלום על אריה- מראה על אויבים; האריה בורח מפניו- האויבים שלו לא יוכלו לו; חלום על ביצה- מה שביקשת עומד תלוי; ביצה שבורה – בקשתך התקבלה.

חלום על אדם שנפטר – מראה על אריכות ימים; נפטר המופיע בחלום ונותן משהו – סימן טוב; הנפטר לוקח נעל מהאדם – סימן לא טוב; חלום על כבשים – מראה על הצלחה גדולה; חלום על גמל – היה על האדם דין והוא ניצל; חלום על גזירת שיער – סימן למיתוק דינים; חלום על ענבים – מראה על הצלחה כלכלית.

חלום על פיל – מראה על ניסים ונפלאות; הרואה את עצמו ערום – מראה כי האדם חסר הגנה רוחנית; הרואה כלב בחלום- כלב מראה על אויבים; אם הכלב בורח ממנו – האויבים שלו לא יצליחו לפגוע בו; הרואה אווז בחלום – יצפה לחכמה.

איך מרגישים בבוקר בזמן שמתעוררים?

הדבר החשוב ביותר בהבנת פיתרון החלום, הוא לשים לב לתחושה ולהרגשה כאשר מתעוררים. אם התחושה היא לא נעימה, מלווה בפחדים, כנראה שהחלום לא היה טוב, וההיפך: אם התחושה היא טובה, מלווה בשמחה כנראה שקיבלתם מסר חיובי, מעורר השראה ובבשורות טובות.

כאשר קשה לקום בבוקר ויש נטייה לקום בתחושה של עייפות, כנראה שעל האדם ליצור שינוי בחייו. לתת יותר עדיפות לגדילה הרוחנית. יחד עם זאת, עלינו לזכור כי מטרת החלומות היא להראות לנו את השינויים אותם עלינו לעבור, על מנת להגשים את הייעוד האישי. ידוע כי לדוד המלך, היו רק חלומות רעים, ולכן הוא לא הפסיק להעריך כל רגע בחייו, וידע שתמיד יש עוד מקום לגדול, לבוא ממקום של נתינה, וזה מה שעשה אותו ראוי להיות המנהיג של ישראל. אל תפחדו לחלום!

==

למעוניינים לקבל ייעוץ רוחני במגוון נושאים אישיים כגון פרנסה, זוגיות, בריאות ועוד, ניתן לפנות אליי במייל: Avner.madar@kabbalah.com, או בטל': 323-616-3270

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות