fbpx
Connect with us

בריאות

הקשר בין המשחק בטבע להתפתחות פיזית תקינה

Published

on

במסגרת עבודתי כמרפאה בעיסוק, אני רואה יותר ויותר ילדים עם בעיות בקואורדינציה, תזוזה מגושמת, יכולת סיבולת נמוכה, אי יכולת לשבת להתרכז ,יציבה לקויה וקשיים עם מוטוריקה עדינה ויכולת לכתוב • מה הקשר בין קשיים אלו ומשחק בחוץ, בטבע?

שיעור הילדים המשחקים בחוץ ואורך הזמן אשר הם בוחרים לשחק מחוץ לבית ירד בצורה דרמטית בשנים האחרונות. הסיבות לכך הן מרובות, אך אם נתבקש לציין כמה סיבות עיקריות, הראשונה תהיה העלייה החדה בשימוש בטכנולוגיה, הטאבלטים והריבוי בשימוש הרשתות החברתיות. בנוסף, הפחד המוצדק שלנו ההורים ממשחק לא מבוקר בחוץ, הפחד מחטיפות ופשע, גורם לכך שאנחנו בבית הרבה יותר וילדינו מבלים בחוץ הרבה פחות. עיניהם על מסך הטלפון, גופם שפוף ומכופף למסך, הצוואר למטה והעיניים מהופנטות. מה התוצאות של ירידה משמעותית במשחק טבע?

מבחינה חושית, פיזית, ומוטורית, ההשלכות של כך הן משמעותיות מאוד וגורמות למגוון בעיות ריכוז ולמידה. הקשר הוא פשוט מאוד – ככל שהילד מבלה פחות זמן במשחק אקטיבי ופיזי, היכולת שלו לשבת ולהתרכז בלמידה יפחת. כמו כן, היכולות הפיזיות שלו יהיו מוגבלות. במסגרת עבודתי כמרפאה בעיסוק, אני רואה יותר ויותר ילדים עם בעיות בקואורדינציה דו צדדית, תזוזה מגושמת, יכולת סיבולת נמוכה, אי יכולת לשבת להתרכז , שרירי ליבה חלשים, יציבה לקויה, וקשיים עם מוטוריקה עדינה הבאים לידי ביטוי בקשיי כתיבה.

אתם בטח שואלים את עצמכם מה הקשר בין קשיים אלו ומשחק בחוץ, בטבע? התשובה מצוייה ביתרונות הלא מבוטלים שכרוכים במשחק בחוץ, יתרונות שבלעדיהם ילדינו מפסידים את ההזדמנות למצות את הפוטנציאל הפיזי והקוגניטיבי המלא הטמון בתוכם.

משחק בחוץ משפר את יכולת הסיבולת של ילדכם

מחקרים רבים מראים שילדים צריכים לפחות 4 שעות של תזוזה אינטנסיבית ביום להתפתחות פיזית תקינה. לעומת זאת, ילדים כיום מקבלים פחות משעה של תזוזה פיזית ביום בית ספר ממוצע. הם באים הביתה ומבלים עוד זמן בישיבה מול המחשב או הטאבלט, שיעורי הבית, וברכב. הזמן בחוץ מצטמצם ויכולת הסיבולת הפיזית יורדת, זאת אומרת שהם צריכים לקחת יותר הפסקות בזמן פעילות פיזית ומפעילים פחות קבוצות שרירים גדולות – פאקטור חשוב להתפתחות שרירית תקינה.

התוצאה היא קואורדינציה לקויה, יכולת סיבולת נמוכה, וכישורים פיזיים נמוכים. בקליניקה אני עובדת עם הילדים על יכולת הסיבולת שלהם; הם מקבלים הזדמנויות לרוץ, להרים, ולטפס. היכולת שלהם לשבת ולהתרכז לאט לאט עולה, וכך גם ההישגים שלהם בכיתה. אני עדה פעם אחר פעם לפליאת ההורים והמורים שלא הבינו למה לילד היה כל כך קשה לשבת ולכתוב שני פסקות ללא הפסקה, ואחרי מספר שבועות של טיפולים של תזוזה ומשחק פיזי מותאם, הילד מצליח לכתוב ללא קושי.

משחק בחוץ עוזר לחיזוק שרירי הליבה ויציבה נכונה

שרירי הליבה מורכבים משרירי הבטן, הגב, הסרעפת, ואגן הירכיים. יציבה נכונה חיונית לייצוב הגוף ומקנה לנו את היכולת לנוע באופן יעיל. קחו למשל לדוגמה את הפעולה של טיפוס על מתקן שעשועים וירידה במגלשה: הילד מפעיל את שרירי הליבה בטיפוס, מאתגר את גופו בשלל זוויות, משתמש בקואורדינציה של הגוף העליון והתחתון, ומפתח קישורים חברתיים בו זמנית (לדוגמא כאשר נתקל בילד אחר בדרכו). חיזוק שרירי הליבה ויציבה נכונה נותנים את הבסיס החזק לשאר הגוף לנוע, וכן, גם לשבת בצורה יציבה בלי לזוז כאשר הגיע הזמן ללמוד. ילד שלא מקבל את התזוזה הזאת במהלך היום, עלול למצוא את עצמו זז ללא בקרה בזמן השיעור, נשען על השולחן, ונרכן קדימה בכיעור גב יתר על המידה בזמן הכנת שיעורי בית. במסגרת ריפוי בעיסוק הילד נחשף לשלל פעילויות כמו משחקים עם כדור בתנוחת ״סופרמן״ על הבטן עם הידיים והרגליים באוויר לחיזוק הגב, ישיבה על נדנדה בשילוב רגליים וישיבה זקופה, ועוד פעילויות המשפרות כמעט מיידית את יכולתו להתרכז בלמידה.

משחק בחוץ עוזר לשיפור מוטוריקה עדינה ושיפור הכתב

הקשר במשחק בטבע למוטוריקה עדינה אולי נשמע מופרך, אך הוא לגמרי חזק ומוכח. שרירי הליבה מהווים את הבסיס לתנועות הידיים – כך כאשר הם יציבים וחזקים, לשרירי הידיים. יש בסיס יציב חזק לתזוזה, וכך מתאפשרות תזוזות מדויקות החיוניות לפעולות כמו כתיבה מסודרת, החזקת העיפרון בצורה נכונה, וחיבור צעצועים קטנים כמו לגו, וכו׳.

משחק בחוץ עוזר לפיתוח יכולות מגננה פיזיות חיוניות

כמה פעמים עמדתם קרוב קרוב לילדכם בפארק ועצרתם אותו מנפילה עם אנחת רווחה? אל תהיו בטוחים שעשיתם לו טובה. למרות הרצון הטוב שלנו כהורים לגונן על ילדינו, כאשר הם נופלים הם לומדים על בשרם מה בטוח ומה לא. המערכת המוטורית-חושית שלהם מקבלת פידבק מהסביבה ומפתחת ויזכרון מוטורי למגננה מפני נפילות בעתיד. למשל, היכולת להושיט את הידיים קדימה במהירות בזמן נפילה בזמן ריצה, ולהזיז את הגוף מצד אחד לשני בזמן נפילה מאופניים. הגוף מסתגל בזכות עצמו. זה משהו שהורים לא יכולים ללמד את הילד – אלא הילד צריך לפתח את היכולות הפיזיות בזכות עצמו דרך חוויות במשחק פיזי.

כאשר אנו מצמצמים את האפשרויות בפני ילדינו וחוסמים אותם מלחוות על בשרם את ההזדמנות ליפול, אנו גם מונעים מהם מללמוד איך להגן על עצמם מפני פגיעות אלה בכוחות עצמם- כישור שחיוני להם לחיים עצמאיים. במסגרת טיפוליי בילדים עם אתגרים במוטוריקה עדינה וגסה, אנו משחקים בסביבה בטוחה אשר נותנת להם את הכלים ליפול בצורה מבוקרת ובטוחה, המהווה ״מדרגה״ לנפילות בסביבות לא מבוקרות, כך שהם לומדים ליפול בצורה בטוחה ומקבלים ביטחון לאתגר את עצמם בחוץ.

במידה ואתם מזהים קשיים המוזכרים הנ״ל אצל ילדכם, סביר להניח שריפוי בעיסוק יוכל לעזור לילדכם לשפר את תיפקודו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מדוע דווקא דבש בראש השנה? חמישה טעמים רוחניים ובריאותיים לאכילת התפוח דווקא בדבש 

Published

on

מ נהג ישראל לאכול תפוח בדבש בראש השנה, כדי שתהיה לנו שנה טובה ומתוקה. אבל למה דווקא דבש? למה לא סילאן? ובכלל, התפוח עצמו מתוק, למה צריכים עוד המתקה נוספת? אז הנה 5 הסיבות הרוחניות מדוע דווקא דבש:

1. דבש מופק באמצעות דבורה 

הדבורה היא בעל חיים עוקץ ומכאיב ולמרות זאת היא זו שמפיקה את הדבר המתוק ביותר.   אנחנו אוכלים דבש כדי לסמל שגם אירועים 'עוקצים' בחיים, בפנימיות שלהם יש הרבה טוב עבורנו. במיוחד לקראת השנה החדשה, אנחנו מאחלים לעצמו שנרגיש שכל הכאב והארס שאנחנו מקבלים בחיינו, הוא בעצם מקור להרבה טוב.

2. הדבורה היא בעל חיים טמא, שאסור באכילה

יש כלל בהלכה שכל היוצא מן הטמא – טמא. אם כך, דבש היה אמור להיות טמא, אבל הדבש הוא הרי כשר למהדרין!   איך זה יתכן? מבחינה טכנית, הסיבה היא שהדבש לא מופק מגופה של הדבורה (כמו חלב שמופק מגופה של הפרה), אלא היא רק הפועלת שמייצרת אותו מצוף הפרחים. אכילת הדבש מסמלת שגם דבר טמא יכול להיות אמצעי ליצירה של משהו טהור ושאם נתקל במשהו 'טמא' בשנה הקרובה, נזכור שהוא יכול להיות אמצעי להביא לנו הרבה טוהר לחיים.

3. הדבש טוב לנו, אך לא לחיידקים! 

חיידקים לא שורדים בדבש ולכן הוא משמש גם כחומר חיטוי וכחומר משמר. הפרעונים השתמשו בדבש כחלק מרכזי מנוזל החניטה שלהם.   אכילת הדבש מסמלת שבשנה זו נקבל את הטוב לנו, אך אלו שעלולים לפגוע בנו – לא יהנו ממנו.

4. הדבש נחשב למאכל מרפא

בכל התרבויות הקדומות השתמשו בדבש כתרופה. בתרבויות רבות ייחסו לדבש תכונות שמחזקות את הפוריות, הן של הגבר והן של האשה.   הסיבה שהדבש הינו מאכל מרפא, היא שהוא מכיל חומרים פעילים שיש בפרחים. הוא בעצם מרכז אותם. כל דבש מכיל חומרים פעילים שונים בהתאם לסוג הפרחים בהם ליקטו הדבורים את הצוף.
כיום יש ענף שלם ברפואה שעוסק בחקר ההשפעה הרפואית של סוגי דבש שונים בהתאם לפרחים השונים ממנו הוא הופק. לדבש יש יכולת למצות את כל הטוב שיש בפרחים. אכילתו בראש השנה מסמלת את היכולת שלנו למצות את הטוב מכל מה שאנחנו נתקלים בו בחיים.
 

5. הדבש שומר על איכותו גם לאחר מאות ואפילו אלפי שנים! 

בחפירות במצרים מצאו כדי דבש בני אלפי שנים. כאשר טעמו אותו גילו שהדבש מצויין וראוי למאכל. אכילת הדבש בראש השנה מסמלת שגם אנחנו נהיה כמו הדבש ונשמור על האיכות שלנו להרבה שנים מבלי לאבד כהוא זה מהתכונות הטובות והיכולות שלנו.

אז כעת, כאשר תאכלו תפוח בדבש בראש השנה, תדעו מהן התכונות שאתם מטמיעים בתוככם.

המסר של אכילת הדבש לחיינו רלוונטי תמיד. במיוחד בתקופה האחרונה, בה סדרי עולם השתנו ואנשים רבים חוו מצוקה גופנית / כלכלית / רגשית ועוד. חשוב לזכור להפיק את המתיקות מתוך כל הכאב והעוקץ.

==

לקבלת תכנים נוספים: www.rambam-medicine.org.il

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured3 ימים ago

לאן הגענו? בתי הספר הציבוריים בלוס אנג'לס יצויידו בתרופה נגד מנות יתר מעורבות בפנטניל, שגרמו להתמוטטות שבעה תלמידים בחודש האחרון

Featured3 ימים ago

מגניבייישן: שיעור נגינה על יוקולילי תוך כדי טיסה להוואי – שת"פ בין סאות'ווסט איירלינס וגיטר סנטר בלוס אנג'לס  

Featured3 ימים ago

התרסקות מפוארת: מארק צוקרברג הפסיד השנה 70 מיליארד דולר — וכבר אינו בין 20 עשירי העולם

Featured3 ימים ago

"מוות לישראל": מפגינים ריססו כתובות נאצה על קירות שגרירות ישראל במקסיקו-סיטי

Featured3 ימים ago

Pretty Pretty Good: לארי דיוויד עשה 'פליפ' בדרום קליפורניה – והרוויח יותר ממיליון דולר תוך פחות משנה

Featured4 ימים ago

סוף סוף: קליפורניה חושפת מתי יישלחו כספי הסיוע ל"הקלה באינפלציה" – עד 1,050 דולר למשפחה 

Featured4 ימים ago

משיבים מלחמה: בני זוג בטרזנה התעוררו מקולות שבירת זכוכית. בעל הבית שלף רובה ציד – והניס את הפורצים

Featured4 ימים ago

ניו יורק: הכתבת הבכירה של סי.אן.אן סירבה לעטות רעלה – נשיא איראן ביטל את הראיון

כתבות שבועיות