Connect with us

Featured

הצעת חוק בלוס אנג'לס: מס על מכירת נכסים מעל 5 מיליון דולר למימון דיור להומלסים

נדל"ניסטים תתכוננו: אם החוק יאושר בנובמבר, הוא ייצור מס של 4% על נכסים שנמכרו ביותר מ-5 מיליון דולר, ו- 5.5% על נכסים שנמכרו ביותר מ-10 מיליון דולר

Published

on

בעקבות עצומה מוצלחת של קואליציה של איגודי עובדים וארגונים אחרים, והחלטת מועצת העיר ביום רביעי, מצביעי לוס אנג'לס בנובמבר ישקלו חוק מקומי חדש שיטיל מס על רכוש של מיליוני דולרים מכירות למימון פתרונות לחסרי דיור, לרבות דיור קבע.

אם החוק יאושר, הוא ייצור מס של 4% על נכסים שנמכרו ביותר מ-5 מיליון דולר, ומס של 5.5% על נכסים שנמכרו ביותר מ-10 מיליון דולר. מנהלת הברית לתחבורה ציבורית בלוס אנג'לס, לורה ריימון, אמרה כי ההכנסות שיגבו מהמס יושקעו בדיור בר השגה וקבוע, כמו גם פיקוח על אופן הוצאת כספי המס, באמצעות מפקח כללי ייעודי.

הקואליציה החלה לאסוף חתימות עבור צעד ההצבעה של United To House LA בינואר, במטרה להשיג 65,000 חתימות כדי להעפיל לבחירות הכלליות בנובמבר 2022. ב-2 במאי הקבוצה הגישה 98,043 חתימות, עם מספר מספיק מאומת על ידי פקיד העירייה. ביום רביעי החליטה מועצת העיר להוסיף את הצעת החוק לקלפי הבחירות הכלליות בנובמבר במקום לקיים על כך בחירות מיוחדות.

אם יאושר על ידי רוב המצביעים בנובמבר, הצעד ייצור מס של 4% על נכסים שנמכרו ביותר מ-5 מיליון דולר, ומס של 5.5% על נכסים שנמכרו ביותר מ-10 מיליון דולר. "ברגע הזה, אנחנו צריכים לעשות משהו גדול באמת. United to House LA תהיה ההשקעה הגדולה ביותר שהעיר עשתה אי פעם לחסרי בית ותספק מאות מיליונים בשנה לדיור בר השגה", אמרה מנהלת Alliance for Community Transit-לוס אנג'לס, לורה ריימונד, היושבת ראש משותפת של United To House LA. .

הקבוצה טוענת שהמס היה מניב כ-800 מיליון דולר בין מרץ 2019 למרץ 2020, על ידי מיסוי של רק 3% ממכירות הנדל"ן באותה שנה.

הקואליציה צופה שהצעד ייצור יותר מ-26,000 בתים להומלסים או שנמצאים בסיכון לחוסר בית, ויסייע לכ-69,000 אנשים במהלך 10 השנים הבאות. הקבוצה גם טוענת שההשקעה במניעת חסרי בית יכולה לעזור ליותר מ-475,000 שוכרים בסיכון להישאר בבתיהם מדי שנה.

המצביעים בנובמבר 2016 אישרו את הצעת HHH להשתמש ב-1.2 מיליארד דולר לבניית 10,000 יחידות עבור תושבי לוס אנג'לס חסרי בית, במטרה יותר מלשלש את הייצור השנתי של לוס אנג'לס של דיור תומך. אבל העלות הגבוהה של פרויקטים במימון Proposition HHH זכתה לביקורת. דו"ח מינואר 2022 של הבקר רון גלפרין אמר כי העלות הממוצעת של פרויקטים של Proposition HHH היא 600,000 דולר ליחידה, לעומת 530,000 דולר בשנת 2020. כאשר ההצעה התקבלה על ידי המצביעים, העיר צפתה שכל יחידת דיור תומך תעלה בין 350,000 ל-414,00 אלף דולר.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות