fbpx
Connect with us

Featured

הצעיר הגזען שתקף בית כנסת של חב״ד בדרום קליפורניה נידון למאסר עולם כפול

Published

on

שלושה בני אדם, ביניהם ילד בן 8, נפצעו ויהודיה בת 60, לורי גילברט-קיי, נהרגה לאחר שארנסט נכנס לבניין חמוש ברובה טעון במלואו.  מריק גרלנד, התובע הכללי של ארה"ב: המתקפה על בית הכנסת בפאווי היא תקיפה של הערכים המכוננים של אמריקה באותה מידה

צעיר אמריקאי ותומך של תנועת "הגזע הלבן", אשר ביצע מתקפת ירי על בית כנסת בדרום קליפורניה לפני יותר משנתיים, קיבל מאסר עולם נוסף בסיום משפטו ביום שלישי האחרון.

ג'ון ארנסט בן ה-22 נידון למאסר עולם עם 30 שנות מאסר נוספות, שלושה חודשים בלבד לאחר שנגזר עליו מאסר עולם ע"י בית המשפט על הפיגוע שביצע ב-27 באפריל 2019 בבית הכנסת של חב"ד בפאווי. שלושה בני אדם, ביניהם ילד בן 8, נפצעו ויהודיה בת 60, לורי גילברט-קיי, נהרגה לאחר שארנסט נכנס לבניין חמוש ברובה טעון במלואו.

ארנסט הודה בעבר בכתב אישום של 113 סעיפי אישום, 54 מהם בעקבות פשעי שנאה שביצע, 55 בשל הפרת החוק המגן על מקומות דתיים וארבע עבירות על החזקה של כלי נשק. לאחר גזר הדין של ארנסט, מריק גרלנד, התובע הכללי של ארה"ב, אמר כי המתקפה על בית הכנסת בפאווי היא תקיפה של הערכים המכוננים של אמריקה באותה מידה."לכל האנשים במדינה שלנו מגיעה הזכות לממש את דתם בחופשיות מבלי לחשוש שיתקפו אותם", אמר גרלנד בהצהרה. "הפשע הנורא הזה הוא הפרה של עקרונות היסוד של האומה שלנו. מערכת בתי המשפט איתנה בהתחייבותה להתעמת עם פשעי שנאה ולהטיל דין וחשבון על האחראים לכל מעשה שנאה ואלימות".

עפ"י מסמכים מבית המשפט, ארנסט תיכנן את הטבח מספר שבועות לפני כן. לאחר שנמלט מהמקום, הוא התקשר למוקד 911 והודה ש"ירה בבית הכנסת". החוקרים מצאו פרסומים של ארנסט שכללו הצהרות אנטישמיות ואנטי-מוסלמיות, עם הבעת רצון להרוג אנשים בשל אמונתם היהודית והבעת צער על כך שהוא "לא יכול היה להרוג יותר".

ארנסט הודה גם כי ב-24 במרץ 2019 הוא ניסה להצית את מסגד דאר-אל-ארקם באסקונדידו, קליפורניה, בגלל שנאתו למוסלמים והאופי הדתי של הבניין.

האנה קיי, ביתה של לורי בת ה-60 שנהרגה מהירי בבית הכנסת, אמרה לתחנת החדשות המקומית KTLA שהיא מוכנה להיפגש עם ארנסט באופן אישי. לדבריה, זה "מעבר ליכולת ההבנה" כיצד ארנס –  סטודנט, ספורטאי ומוזיקאי מוכשר שלמד להיות חובש באוניברסיטת קליפורניה בסן מרקוס – נפל לדרך כה חשוכה של אנטישמיות אלימה. היא אף הביעה נכונות להיפגש איתו בשלב מסויים.

Featured

בלאק פריידי וסייבר מאנדיי באווירת מיתון: תנועה ערה במולים, אמזון כבר לא בצמרת חיפושי המבצעים

Published

on

עֿונת קניות החגים בארה"ב נפתחה בסוף השבוע האחרון עם תחזיות מתונות לעלייה במכירות, בצל האינפלציה המאמירה וסכנת המיתון. במקביל, סקרים מנבאים עונה טובה לקניונים בזכות דעיכת מגפת הקורונה, שהרחיקה לקוחות בשנתיים החולפות. קניות בחנויות פיזיות נחשבות השנה לדרך הטובה ביותר לנצל מבצעים, לאחר שקמעונאים חתכו מחירים כדי לפנות מלאים עודפים. בה בעת, ברוח הזמנים, צרכנים דיווחו כי בכוונתם לערוך קניות מחושבות היטב ולא לרכוש פריטים בגחמה. "חיכינו להנחות", סיפר לסוכנות רויטרס לקוח בחנות של בסט ביי בלוס אנג'לס, שחסך 500 דולר על מסך 85 אינטש של סמסונג. 

הקמעונאים נלחמים על ארנקי הצרכנים בעונת קניות הצפויה להיות איטית יותר לעומת שנים עברו. לפי נתוני פדרציית הסחר האמריקאית, ההוצאות על קניות החגים בנובמבר ובדצמבר צפויות לעלות בין 6% ל־8% לעומת השנה שעברה — כאשר בשיקלול האינפלציה מדובר למעשה בירידה לעומת 2021. הקניות המקוונות בחודשיים הללו צפויות לצמוח ב־2.5% בלבד ל־209.7 מיליארד דולר, בהשוואה לעלייה חדה של 8.6% בשנה שעברה. 

ואכן, ביריית הפתיחה לעונת הקניות, החסכנות נתנה את הטון. נכון ליום שישי בבוקר, קמעונאית הענק וולמארט, המועדפת על צרכנים המחפשים מחירים נוחים, ניצבה בצמרת החיפושים אחר מבצעי בלאק פריידיי. החיפושים אחרי הנחות בוולמארט זינקו ב־386% לעומת 2021 ועקפו את היריבה אמזון, אשר בשנה שעברה הגיעה לצמרת סקר Captifiy  של הקמעונאים עם מספר החיפושים הגדול ביותר. השנה, ענקית הטכנולוגיה הגיעה רק למקום הרביעי, אחרי רשתות טרגט וקוה'לס, בהתאמה.

לפי נתוני פדרציית הקמעונאים האמריקאית, כ־166 מיליון אמריקאים, 8 מיליון יותר לעומת 2021, תיכננו לערוך קניות לחגים בסוף השבוע של חג ההודיה שננעל ביום שני עם מבצעי סייבר מאנדיי.  לפי סקר של ICSC, ארגון המייצג מרכזי קניות ושאר פלטפורמות פיזיות, בכוונת הצרכנים להוציא 10% יותר בעונת החגים הנוכחית לעומת 2021, כאשר 89% צפויים לערוך את הקניות בין חג ההודיה לסייבר מאנדיי.

סקר אחר מצא כי כ־75% מהצרכנים מתכננים להגיע למרכז קניות כלשהו בחמשת ימי הקניות שהחלו ביום חמישי שעבר, מתוכם, 59% יערכו קניות. בילויים מתוכננים אחרים כוללים ביקור במסעדה (48%) ובקולנוע (29%) או השתתפות באירועי חג מיוחדים (21%).

לפי סקר בלאק פריידיי וסייבר מאנדיי של דלויט, במכירות סוף השבוע יוציאו צרכנים 12% יותר לעומת 2021. דלויט גם מצאו כי הדורות הצעירים צפויים לייצג את עיקר הרכישות, עם 86% מבני דור ה־Z שדיווחו על תוכניות לנצל את המבצעים, ו־89% מהמילניאלס.

המכירות המקוונות בבלאק פריידיי צפויות להגיע לסכום של 9־9.2 מיליארד דולר — כך לפי דו"ח של אדובי אנליטיקס — עלייה צנועה של כ־1% לעומת השנה שעברה, בזכות התחזקות הקניונים. לפי סקרי אדובי, צרכנים רכשו מוצרי אפל, כמו שעונים ואיירפודס, רמקולים חכמים וטלוויזות, מכונות אספרסו וקונסולות גיימינג. הצעצועים הפופולריים כללו בובות Funko, האצ'ימלס ובובות סקווישמלו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות