Connect with us

ארה"ב-ישראל

הפסד צורב

Published

on

עיריית ווסט הוליווד אישרה הקרנת סרט אנטי ישראלי • למה זה חשוב לכל אחד מאיתנו

השימוע בווסט הוליווד. 2 תמכו בצד שלנו,3 התנגדו

בפיצר קולג׳ בקלרמונט קליפורניה הצביעו לבטל את תוכנית הלימודים בחו״ל באוניברסיטת חיפה, דבר מצער כשלעצמו, שכן דוקא באוניברסיטת חיפה יכול סטודנט ליברל-מתקדם מארה״ב להרגיש עד כמה מדינת ישראל דמוקרטית. נשיא האוניברסיטה שייך לדור קודם, והוא החליט שלא לכבד את ההחלטה שהתקבלה. אלא שהדור החדש, אותו דור המתחנך בימים אלו ממש בפיצר קולג׳ כמו גם באוניברסיטאות ברחבי ארה״ב, לא מוכן לקבל דבר כזה. הדור וכחי התחנך שכל מה שהוא עושה הוא טוב, שכולם מנצחים ושאם יש תוצאה שאינה לרוחו, הרי שיש לשנות את המציאות בכדי שלא ייגרם לו מפח נפש, ולו קל שבקלים.

כשהנשיא טרמאפ זכה בבחירות יצאו סטודנטים להפגין, השמידו רכוש וגרמו לנזק רב. הם הרגישו כל כך לא בנוח עם תוצאות הבחירות, שבאוניברסיטאות העמידו יועצים ופסיכולוגים לרשות הסטודנטים והמרצים, הגדירו מקומות מסוימים באוניברסיטאות כמקומות ״בטוחים״ שם הסטודנטים יוכלו להרגיש בנוח ואפילו ביטלו כיתות בהרבה מקרים. גידלנו דור רגיש ביותר, עדין במיוחד, שאם חלילה וחס קורה משהו שלא מוצא חן בעיניו, הוא מיד נעלב, מתפרע, פוגע, משתולל ודורש תשומת לב מיוחדת של כפפות משי.

כך גם עם נשיא הקולג׳, פרופסור מלוין אוליבר. הסטודנטים כל כך נפגעו מעזות מצחו וסירובו לקבל את עמדתם ומרותם, שהם העבירו החלטה שאם תוך עשרה ימים הוא לא יחזור בו, הרי שחובה עליו להתפטר או שצריך יהיה להרחיקו בכוח. ולמי שנדמה שהאוניברסיטה תגן על נשיאה, הרי שלא כך פני הדברים היום. בהרבה מקרים, שאינם קשורים כלל לישראל, פרופסורים ליברלים הורחקו בשל השמעת דעה שלא מצאה חן בעיני הסטודנטים. למעוניינים להחשף ביתר פירוט לתופעה זו, צפו סרטם החדש של דניס פרגר ואדם קורולה ״אין מקום בטוח״ (2019, עדין לא באקרנים) עוסק בדיוק בכך.

מדוע נקודה זו חשובה? משתי סיבות. ראשית, לגבי ישראל. בהרבה מהאוניברסיטאות המובילות בארה״ב הועברו החלטות חרם, אלא שאלו אינן מוצאות לפועל תודות לעומדים בראשי האוניברסיטאות. אם נשיאי האוניברסיטאות יפחדו למלא את חובתם בשל לחץ ״ציבורי,״ הרי שהמגן האחרון שעוד לצידנו יעלם. שנית, לגבי עתיד ארה״ב. הדור המתחנך היום באוניברסיטאות ינהיג את ארה״ב בעתיד. אך איזה עתיד זה יהיה אם רק לפי מחליט ההחלטות ישק דבר, ולאו – דמנו בראשנו?

שבוע האפרטהייד

באותו זמן בו בחוף המערבי החליטו שאסור לקיים שיתוף פעולה עם אוניברסיטה בארץ, בחוף המזרחי, באוניברסיטת הרווארד, החליטה מועצת הסטודנטים לעזור במימון שבוע האפרטהייד, שכן חשוב מאד לחנך את הסטודנטים כולם באוניברסיטה המובילה בעולם על שקורה שם – בפלסטין – תחת הכיבוש האכזרי. מדובר בסכום זעום ביותר, אך החלטה רשמית מקנה גושפנקה של שותפות ואישור. הרווארד, האוניברסיטה הידועה ביותר בעולם תומכת במאבק הפלסטינים לעצמאות, שכן הגיע הזמן להשתחרר מעבותות השלטון הציוני.

תנועת החרם כל כך מצליחה שכל מי שאומר ״פלסטין״ נחשב מיד לגיבור וראוי לתמיכה, בעוד מי שצועק ״גוואלד, אנטישמיות!״ זכאי מיד לבעיטה שכן כבר נמאס לשמוע על היהודים הנרדפים ואנטישמיות, שכן ביקורת נגד ממשלת הימין-הקיצון בישראל היא לגיטית לחלוטין! כך לפי הפעילים נגד ישראל והיהודים.

חבל רק שהגופים הרשמיים של מדינת ישראל, כמו גם שריה ויועציה, חושבים שידם על העליונה במלחמה נגד תנועת החרם, שכן אין ממש תוצאות כלכליות (עדיין) לחרם. אילו רק היו אלו מפנימים שחוזקה וגדולתה של תנועת החרם והסכנה הטמונה בה בדמוניזציה של היהודים, הפיכתם לתת- או ללא-אנושיים ודה-לגיטימציה של עצם קיומם, שלושה קריטריונים שפירושם שכל מה שיקרה ליהודים תקף ומוצדק. ירצחו יהודים – טוב לעולם. יעמידו יהודים לדין – טוב לעולם. רק אנחנו חושבים שאנחנו מנצחים, שלא יאונה לנו כל רע, כי אנחנו סופרמנים.

דמוניזציה, דיומיניזציה ודהלגיטימציה. שלושה רכיבים שביחד יובילו לרצח עם, והעולם יעלוץ וישתתף בחדווה, כפי שכבר עשה בדיוק לפני שמונים שנה.

ווסט הוליווד

ווסט הוליווד היא העיר הליברלית ביותר בארה״ב, בית הקהילה הגאה. בעיר המונה כ-34,000 אנשים גרים רוסים, פרסים וקומץ ישראלים ויהודים שאינם קשורים כלל לקהילה הגאה. הם גרו כאן לפני 1984, שנת מיסוד העיר. מרבית תושבי העיר הם מעט משפחות עם ילדים והרבה מאד צעירים לא נשואים או זוגות חד-מיניים. בסופי שבוע אוכלוסיית העיר גדלה עד כדי 200-250 אלף אנשים הבאים לבלות, ובזמנים מסוימים כדי כפליים או יותר מכך.

בעיר תוכנית של ״זכויות אדם״ שמשך שנים הביאה הרבה מאד מרצים ובשנים האחרונות התמקדה בהקרנת סרטים בנושא. לפני מספר חודשים נכלל בתוכנית גם סרט על ה"נכבה", סרט תיעודי-לכאורה (אלא שהעובדות לא בדיוק מתקשרות למציאות, לדוגמא: מדינות ערב תקפו את מדינת ישראל עם הכרזת העצמאות ולא להפך).

תושבי העיר היהודים (ובהם קומץ ישראלים לשעבר), רובם חברי הקהילה הגאה, קשורים בעיקר לבית כנסת רפורמי בשם ״קול עמי״ שבראשו עומדת הרבנית דניס אגר. הקהילה הגאה מאוד פעילה, מארחת מבקרים מהארץ ותומכת בישראל. כמו מרבית היהודים הרפורמים ברחבי ארה״ב, כך גם בווסט הוליווד (ובבוורלי הילס השכנה בבית הכנסת עמנואל) – האנשים ליברלים ביותר. הם ילחמו עד חורמה בחזקת הרבנות על מי הוא יהודי (קרי על חתונות שכן חתונות ע״י רבנים קונסרבטיבים או רפורמים אינן מוכרות בישראל) כמו גם ברב של המקומות הקדושים על הפרדת גברים-נשים בכותל. רבים מאותם יהודים רפורמים וקונסרבטיבים שוקדים על ״תיקון עולם״ ולא מהססים לבקר את ישראל על מדיניות הכיבוש ועל כך שלא הגענו עדיין לשלום בר קיימא עם הפלסטינים. אך מסתבר שבניגוד למה שקורה ברחבי ארה״ב, בווסט הוליווד היהודים יודעים לעבוד זה עם זה, והם רוצים להגן על מדינת ישראל. אולי מבינים הם שלמעט בעירם, המקום היחיד בעולם בו יוכלו לחיות בביטחה הוא במדינת ישראל, שם לא רודפים הומואים, לא זורקים אותם מגגות בתים או תולים אותם לראווה, שיראו וייראו.

התארגנו חברי הקהילה, צירפו אליהם קומץ שראלים, פרסים ורוסים, וביקשו מהעיר:
אל תראו את הסרט. מי שירצה לצפות בסרט בסלון ביתו, ישלם 12 דולר. מדוע שהעיר
תתן חסותה ותהפוך לעיר הראשונה בארה״ב שמראה את הסרט? הלא הדבר ישמש כדלק על מדורת האנטישמיות הבוערת, ויגרום לקהילה שלמה שתרגיש נרדפת. לשימוע בפני חמשת חברי המועצה הופיעו כ-140 אנשים, מתוכם עשרה אחוזים של מתנגדי ישראל. הקהל ישב משך ארבע שעות בסבלנות, ולכל משתתף ניתנו שתי דקות להביע דעה. בנוסף, התקבלו עשרות רבות של פניות הציבור בכתב. בסופו של הערב הצביעו חברי המועצה. הפסדנו 2:3.

הגדילה חברת המועצה היהודיה, לורן מייסטר, כשאמרה שיהדות היא דת ותרבות והיסטוריה, סיפרה שהיתה פעמים בארץ ושלימדו אותה להקשיב לכל מיני דעות. היא ראתה את הסרט והוא – כך קבעה – אינו סרט שנאה. הוא גם (לדעתה) לא מנקודת מבט אנטישמית. זו פשוט נקודת ראות מסוימת. היא לא הרגישה מאוימת. היא מתביישת מחוסר הסובלנות (מצד היהודים והמתנגדים) ואינה חושבת שהיא צריכה להסביר את עצמה (מתחיל להשמע בדיוק כמו הדור החדש – לפיהם ישק דבר).

מייסטר הצביעה בעד הקרנת הסרט, וכך הפכה העיר ווסט הוליווד לעיר הראשונה בארה״ב התומכת בסרט ויוצריו. ווסט הוליווד היא גם בין הערים הראשונות שחתמו על מזכר הבנה עם ישראל (בנושא איידס). ווסט הוליווד היא ביתם של הומואים ולסביות, שבמדינות ערב ירדפו אותם עד מוות. ווסט הוליווד בחרה להתמקד דווקא בישראל ולהוציא דיבתה ברבים, במקום להגן ולקדם את המדינה היחידה שהיא בית ומפלט לקהילה הגאה.

הכל קרה בגלל ״חופש הדיבור". אלא שיש גם חופש לבחור, ואין המדובר באי נוחות כי אם באנטישמיות גלויה. האם היו נותנים להביא סרט דוקומנטרי-לכאורה הטוען ששחורים אונסים נשים לבנו, או סרט שלפיו כל ההומואים נושאי מחלות והתפרצות מחלת האיידס היא כתוצאה מעיוות הטבע הקורה על ידם? חבל שנציגי מדינת ישראל, שחיזרו אחרי העיר שתחתום על מזכר ההבנה, לא היו נוכחים וגם לא פעלו קודם להחלטה ״מאחורי הקלעים". לא רק הם חסרים היו, כך גם הקהילה היהודית הממוסדת (הפדרציה והארגונים העיקריים) והקהילה הישראלית, לה סניפים ונוכחות בכל רחבי ארה״ב, כמו גם תקציב של עשרות מיליוני דולרים לשנה. דבר אחד ודאי – אם אותו שימוע היה נערך בפני חברת מועצת העיר השכנה, היא בוורלי הילס, התוצאה היתה 5:0 לטובתנו. כך היה בעבר, כך גם בהווה. בעיר בוורלי הילס (שגם היא ליברלית ביותר), דבר כזה לא היה קורה.

מחוף לחוף, דרך כל האוניברסיטאות ועתה גם ערים שונות, אנחנו מפסידים בקרב אחר קרב. ושרינו, יועציהם ונציגיהם מכריזים קבל עם ועולם ״ידינו על העליונה!״ חבל שלא באתם ופעלתם, אולי הייתם חשים את השנאה כלפינו. אולי הייתם מצליחים במקום בו אנו נכשלנו.

לתגובות: bussel@m.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

רמת טראמפ: מתנת ישראל לנשיא ארה"ב ביומולדת ה -73

Published

on

"תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר לאחר שהממשלה אישרה הקמת ישוב בגולן על שמו

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (2nd-R) and US Ambassador to Israel David Friedman (L) applaud after unveiling the place-name sign for the new settlement of "Ramat Trump", or "Trump Heights" in English, named after the incumbent US President, during an official ceremony in the Israeli-annexed Golan Heights on June 16, 2019. (Photo by Jalaa MAREY / AFP)

נשיא ארה"ב דונלד טרמאפ הודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שעות אחרי שהממשלה אישרה קריאת
יישוב ברמת הגולן על שמו – "רמת טראמפ". "תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר.

קודם לכן הממשלה קיימה ישיבה חגיגית בצפון רמת הגולן לציון ההכרה של טראמפ בריבונות הישראלית בגולן ובמהלכה אושר קריאת היישוב על שמו. בפתח הישיבה, שבה נכח גם שגריר ארה"ב בישראל, נתניהו בירך את טראמפ ואמר המחווה נועדה לחלוק "כבוד גדול לידיד גדול של ישראל".

"אנחנו ביום היסטורי", אמר נתניהו בפתח הישיבה שהתקיימה ביישוב ברוכים קלע אלון. "אנחנו הולכים
לעשות שני דברים: להקים יישוב חדש ברמת הגולן, דבר שלא נעשה שנים רבות, אקט של התיישבות
וציונות ראשון במעלה; ושנית, לכבד את ידידנו, ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל, הנשיא דונלד טראמפ,
שהכיר לאחרונה בריבונות ישראל ברמת הגולן, המנהיג הבינלאומי הראשון שעשה זאת".

עוד אמר נתניהו: "הוא פשוט קרע את המסכה מעל כל מסך הצביעות הזה, שלא מכיר במובן מאליו. לכן בגין אמר, כשהעביר את 'חוק הגולן', שלפעמים גם את המובן מאליו צריך לעשות".

דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, הודה בשמו של הנשיא טראמפ על הקמת היישוב הנושא את שמו. "ביום שישי חגג טראמפ את יום הולדתו ואני לא יכול לחשוב על מתנה יותר נאותה ויפה להעניק לו מאשר רמת טראמפ. האוויר כאן טהור, השמש מרהיבה, הנוף מדהים", אמר.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

מרגש: משפחת נרצחי הפיגוע בפיטסבורג ב"בית אורי" בעפולה

Published

on

בני משפחתם של ססיל ודיוויד רוזנטל, שנרצחו בפיגוע בפנסילבניה, ביקרו במוסד לבעלי מוגבלויות ושתלו עץ לזכר יקיריהם

כשמונה חודשים לאחר הפיגוע הקטלני בבית הכנסת בפיטסבורג שבפנסילבניה, שגבה את חייהם של 11 מתפללים ונחשב כמתקפת הטרור הגדולה ביותר על הקהילה היהודית בארה"ב, הגיעו קרובי משפחתם של שניים מהרוגי הפיגוע לסיור מרגש במוסד לבעלי מוגבלויות בעפולה. הוריהם ושתי אחיותיהם של ססיל ודיוויד רוזנטל ז"ל, שני אחים בעלי צרכים מיוחדים שנרצחו בפיגוע, הגיעו ל"בית אורי" שבעפולה, המשמש ככפר לילדים ומבוגרים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית. זאת לאחר שדיירי המקום שתלו עץ זיכרון למען שני האחים וריגשו את משפחתם עם המחווה לשני יקיריהם שנרצחו בפיגוע. אלי רוזנטל (האב) אמר בהתרגשות: "זכינו לבקר במקום מקסים ומיוחד בזכות הבנים שלנו".

בני המשפחה הגיעו לארץ בעזרת קרן פרס בראשית וארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה JFNA . הפיגוע בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג התרחש באוקטובר 2018 , לאחר שרוברט באוורס, בעל רקע אנטישמי, התפרץ למקום במהלך תפילת שחרית ביום שבת ופתח בירי לעבר המתפללים תוך שהוא צועק "כל היהודים חייבים למות". בפיגוע נהרגו 11 איש ו 6- נפצעו, בהם 4 שוטרים.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים"

Published

on

צעיר מקליפורניה איים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי ליד סן דייגו, "רק עם מדים נאציים"

רוס פארקה, צעיר בן 23 מאזור סן פרנסיסקו, מואשם שאיים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי, "רק עם מדים נאציים" – כך נמסר מהמשטרה המקומית. על פי ההודעה מואשם הצעיר, תושב העיירה קונקורד, באיומים, החזקה לא חוקית של נשק וייצור נשק. הרשויות מצאו בביתו
של פארקה, המתגורר יחד עם אמו, רובה AR-15 חצי אוטומטי, ספרות נאצית, בגדי הסוואה, חרב ומחסניות עם קיבולת גדולה. במשטרה אמרו כי הוא רכש מוקדם יותר השנה את הרובה כשהוא אינו שלם, ובהמשך שדרג אותו.

מכתב האישום עולה כי פארקה היה על הרדאר של ה- FBI והמשטרה כטרוריסט פוטנציאלי. חוקרי ה- FBI איתרו את הדברים שהוא כתב ברשת, וכללו בנוסף גם איומים לפגוע בשוטרים. הוא נהג להשתמש ברשת החברתית ,Steam שם היו כינויו " Adolf Hitler ((( 6 Million )))". פארקה כתב שהושפע מאירוע הירי ההמוני בבית הכנסת בפאווי שבאזור סן דייגו ומהטבח במסגדים בקרייסטצ'רץ' בניו זילנד מוקדם יותר השנה, וכינה את המחבל שביצע אותו "גיבור". פארקה כתב שישדר את הטבח בחי. בפוסטים אחרים, לפי הפרסום, הוא כתב שיבחר מטרה טובה יותר מאשר "סתם בית כנסת אקראי", והתייחס ליהודים כאל "תתי אדם".

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים ואז בערך חמישה שוטרים, כי גם הייתי מחליט להיאבק עד מוות", הוא כתב באחד הפוסטים. פארקה אושפז במוסד לחולי נפש בשנת 2011 לאחר שנאבק בשוטרים שהועזקו לביתו בעקבות סכסוך משפחתי. עובדת מרכז האזורי של איסט ביי, המסייע לאנשים הסובלים ממוגבלות התפתחותית, אמרה לרשויות בשנת 2015 כי היא מאמינה שהוא מתאים לפרופיל של מבצעי ירי המוני. האירוע מצטרף לידיעות נוספות על פשעי שנאה נגד יהודים ברחבי ארה"ב מהימים האחרונים.

בין היתר, תושב פלורידה, ג'ושוע ג'ון לף בן ה -40 , נעצר לאחר שאיים ברשתות החברתיות להרוג
קבוצות מיעוט שונות, בהן יהודים. בפוסטים שכתב ברשת, שיבח הנאשם את ג'ון ארנסט, בן ה 19- שביצע את הירי בבית הכנסת בפאווי, ואמר כי הוא מצטער שהוא לא הרג יותר בני אדם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות