Connect with us

קהילה

הניתוח‭ ‬שישנה לכם‭ ‬את‭ ‬החיים

Published

on

גברים רבים הסובלים מבעיית פרוסטטה ישמחו לשמוע על ניתוח מהפכני * תוך שעה אחת בלבד, התהליך הרפואי החדשני יפתור להם את הבעיה אחת ולתמיד

הסיוט של מרקו התחיל בזמן חופשה. הישראלי תושב לוס אנג'לס, הנמצא בשנות ה-50 לחייו, נחת בקולומביה ב-8 בפברואר. למחרת היום כשניגש לשירותים הוא לא הצליח להטיל שתן ונכנס לפאניקה. "ידעתי שיש לי בעיית פרוסטטה, אבל הייתי על כדורי הרגעה לפרוסטטה רגיזה והם עבדו במשך שנתיים ואז פסקו", מספר מרקו. "הגעתי לחדר המיון ושם עשו לי אולטרסאונד וגילו שהפרוססט חסם את שלפוחית השתן לחלוטין. חיברו לי קטטר וחזרתי מייד ללוס אנג'לס. 

"הייתי בכאבים קשים ודיממתי. זה נורא להיות מחובר לקטטר. מייד לאחר ששבתי לעיר הלכתי לחדר מיון שם החליפו לי את הקטטר, תהליך לא סימפטי לחלוטין. ד"ר ריצ'ארד שפירו, שטיפל בי עוד לפני כן ונתן לי את הכדורים, הסביר לי שיש שיטה חדשנית ומאוד מתקדמת ללא תופעות לוואי לטיפול בבעיה".

לאחר ששמע את ההסבר מהאורולוג, ביקש מרקו מייד לעבור את הניתוח. היום, חודשיים אחרי, הוא מרגיש שחזר לעצמו ומבקש לספר לכל מי שרוצה לשמוע על הניתוח משנה החיים, ה- Aquablation. מדובר בהליך רובוטי מתקדם המשתמש בסילון מים חזק שנע כמעט במהירות הקול. באמצעת שילוב של אולטרסאונד בזמן אמת וראייה ישירה באמצעות מצלמה זעירה המוכנסת דרך השופכה, הרובוט שולט בהסרת רקמת הערמונית העודפת. מחקרים מראים שההליך בטוח ויעיל ביותר, מביא לדימום מינימלי ושומר מפני סיבוכים הכוללים תופעות לוואי מיניות ובריחת שתן. 

המרכז הרפואי פרובידנס סידרס-סיני בטרזנה הוא בית החולים הראשון בוואלי ובקהילות שמסביב ואחד בלבד מתוך שלושה במחוז לוס אנג'לס שמציע את הטיפול המתקדם. ד"ר ריצ'רד שפירו וד"ר עלי אפשר ביצעו את שלושת טיפולי האוובליה הראשונים של בית החולים. השינוי בקרב המטופלים הינו מיידי.

"הניתוח מתקיים בהרדמה מלאה, אין שום כאבים או תופעות לוואי ולמחרת היום כבר מטילים שתן ללא בעיה", מספר מרקו, "בזמן הניתוח המנתחים רואים את הפרוסטטה על המסך באולטרה סאונד, מכניסים את הרובוט לארבע דקות, מסמנים איזה חלק אפשר להוריד ועל ידי ג'ט של מים קרים מסירים את הרקמות. כל ההליך הזה אורך כשעה בלבד וניתן בעיקרון להשתחרר באותו היום, אבל ממליצים לחכות עד למחרת".

הבעיה של מרקו עם הפרוסטטה החלה לפני כשנתיים. הוא נהג להתעורר מספר פעמים בלילה לשירותים והרגיש שזרימת השתן אינה כמו תמיד. החששות החלו להתגנב לליבו אבל כמו גברים רבים הוא דחה את הקץ וכשלא היתה ברירה, הוא הגיע לרופא המשפחה שהמליץ לו לעשות בדיקת דם. "בבדיקה גילו שה- PSA  בדם הוא 7.23 שזה גבוה מאוד ואינדיקציה לכך שהפרוסטטה מוגדלת. ד"ר שפירו נתן לי מרשם לכדורים שנתנו לי אפשרות להטיל שתן. מדי יום לקחתי אותם עד שהם הפסיקו לפעול כי הפרוסטטה גדלה מאוד. חששתי מאוד מה יקרה, האם אוכל אי פעם להטיל שתן ללא עזרה, האם אוכל לקיים יחסי מין? כשהבנתי שיש פיתרון לבעיה באמצעות ניתוח פשוט, הוקל לי מאוד. כבר למחרת הניתוח שבתי לתפקוד מלא ואני מטיל שתן כמו צעיר בן 20. רמת ה- PSA  שלי ירדה מ-7.23 ל-2. אני אומר לכל גבר שאני פוגש לא לחכות, לגשת לעשות את בדיקת הדם. מדובר בבדיקת דם רגילה. מרבית הגברים שמגיעים לגיל 40-50 מרגישים שהלחץ של השתן יורד והם קמים מספר פעמים בלילה לשירותים. אין להם מודעות שיש לכך פיתרון קל. רבים דוחים את הקץ ולא מבינים שבמשך הזמן הפרוסטטה רק גדלה ושהבעיה לא תחלוף לה לבד".

מרקו מרגיש שזו ממש שליחות עבורו ליידע גברים בנוגע לניתוח החדשני. "הניתוח הזה הציל את חיי, פשוטו כמשמעו" הוא מדגיש "אני מרגיש שאני חי מחדש ואני אסיר תודה לד"ר שפירו על כך. מי שעוד מאוד עזר לי בתקופה ההיא הוא פרופסור יעקב קנטי, ששימש כמנהל מחלקת האורולוגיה בבית החולים סורוקה והוא גם קרוב משפחה שלי. מתחילת המסע שלי הוא ליווה אותי לאורך כל הדרך, הרגיע אותי והיה שם בשבילי. אני מודה לו מקרב לב על כל מה שעשה עבורי. הוא רופא בחסד עליון".

גברים שכן הספיקו לשמוע על הטיפול המהפכני מיהרו לקבוע תור לניתוח אצל ד"ר שפירו. האורולוג הידוע מאמין שההליך יחליף את כל הטיפולים הסטנדרטיים הקיימים בערמונית מוגדלת.  המערכת הרובוטית Aquabeam היא הרובוט הניתוחי הראשון שאושר על ידי ה- FDA  המשתמש בכריתת רקמות באמצעות רובוט. אפשרות זאת זמינה עבור גברים שניסו טיפול תרופתי אך מבקשים פתרון בר קיימא עם סיכון מינימלי לסיבוכים בלתי הפיכים. 

עבור גברים שנפגעו מהיפרפלזיה שפירה של הערמונית, טיפול באקוובלציה מאפשר להם לחוות הקלה ארוכת טווח, להפסיק לקחת כדורים ולרוץ לשירותים לאורך הלילה.

לקח זמן לתפוס את ד"ר שפירו לראיון. האורולוג העסוק מתפנה לבסוף לשיחה בשעות אחר הצהריים לאחר שהספיק לעשות ארבעה ניתוחי אקוובלציה. מסתבר שמהרגע שנודע למטופלים הסובלים מפרוסטטה מוגדלת על הניתוח החדשני, הוא לא מפסיק לקבל פניות.

שלום ד"ר שפירו, באילו גילאים בד"כ גברים עוברים את הניתוח?

"בין גילאי 50-80 כי נכון לעכשיו הממשלה לא מאשרת ניתוח כזה לבני 81 ומעלה".

מתי הם מגיעים אליך עם בעיית פרוסטטה?

"כשהבעיה מתחילה להציק להם יותר ויותר. כשהם מתחילים לרוץ לשירותים כל הזמן או מתעוררים מספר פעמים בלילה כדי ללכת לשירותים. כשהם מרגישים שהם לא יכולים לסבול יותר את המצב, רק אז הם מגיעים לטיפול".

מהו הטיפול הראשוני שמוצע להם?

"אנחנו תמיד מנסים קודם תרופות אבל לפעמים המטופלים לא אוהבים את תופעות הלוואי ולפעמים גם התרופה לא פותרת את הבעיה. הניתוח הזה עם זאת פותר את הבעיה מיידית וגם את הצורך לקחת תרופות".

האם זה משנה אם מגיעים אליך בשלב מתקדם יותר של הבעיה?

"לא. זאת טכניקה שפותרת כל סוג של פרוסטטה – קטנה, בינונית, גדולה או אקסטרה-גדלה".

היו ניתוחים אחרים עד שפותחה הטכניקה החדשה?

"היתה שיטה אחרת בה השתמשנו עד שה—Aquablation  פותח אבל היו לה תופעת לוואי. מה שיפה בניתוח החדשני הזה הוא שהטעות האנושית היא הרבה יותר קטנה כי אנו משתמשים ברובוט ועל ידי שרטוט על המסך לאחר החדרת הרובוט, אנו יכולים לסמן בדיוק איפה נמצאת הפרוסטטה ואיזה חלק בדיוק יש להסיר. בנוסף, אנו לא משתמשים בחום אלא בזרנוק מים על מנת לבצע את הפעולה".

האם משתחררים הביתה כבר למחרת?

"כן, רוב הפציינטים נשארים ללילה והולכים למחרת הביתה וחלק קטן יצטרך להישאר מספר ימים".

עד היום כל הניתוחים היו מוצלחים?

"כן. התוצאות מדהימות. אני מאמין שרוב הגברים הסובלים מבעיית פרוסטטה, יבקשו לבצע את ההליך ברגע שישמעו עליו".

האם הניתוח מכוסה על ידי חברות הביטוח?

"כן, התחלנו לבצע אותו בנובמבר 2021 ובדצמבר של השנה שעברה הוא אושר על ידי מדיקר".

דע את האויב: מה היא ערמונית מוגדלת?

ערמונית מוגדלת (הגדלה שפירה של הערמונית, באנגלית (Benign Hypertrophy Prostate היא מצב שבו בלוטת הערמונית (פרוסטטה) צומחת לתוך חלל השופכה (הצינור שמוביל את השתן משלפוחית השתן). לאחר זמן מה עלולה הערמונית המוגדלת לגרום לחסימה במוצא של שלפוחית השתן. עם זאת – כפי שעולה מהשם של האבחנה – מדובר בגידול לא סרטני.

הערמונית נמצאת באזור של צוואר שלפוחית השתן והיא חובקת את השופכה. תפקידה הוא לייצר נוזל שמגן על תאי הזרע. במילים אחרות: הערמונית מייצרת חלק מנוזל הזרע שהוא חיוני לפוריות הגבר.

ממה נגרמת ערמונית מוגדלת?

בסביבות גיל 35 מתחילה הערמונית לגדול בהדרגה. קצב צמיחתה משתנה מגבר לגבר ומושפע מתנאים סביבתיים והורמונליים.

מהי היפרפלזיה שפירה? 

היפרפלזיה שפירה של הערמונית הוא המונח הרפואי להגדלה של בלוטת הערמונית וגברים רבים בשנות ה-50 ומעלה לחייהם סובלים מהמצב המתסכל הזה. ללא טיפול, ערמונית מוגדלת עלולה לגרום לבעיות בריאותיות משמעותיות כולל נזק בלתי הפיך לשלפוחית השתן או לכליות. אבנים בשלפוחית השתן ובריחת שתן. המצב יכול גם לגרום לתסמינים הכוללים הטלת זרימת שתן לקויה וכן להוביל לחסימה מוחלטת. אפשרויות טיפול כירורגי מאלצות לעיתים קרובות גברים לבחור בין הקלה בסימפטומים לבין סיבוכים בלתי הפיכים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קהילה

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Published

on

עמית מקל, סגן הקונסול הכללי החדש בלוס אנג'לס, נולד בדליית אל כרמל, שירת בצנחנים, דובר ארבע שפות ובעל חגורה שחורה בקראטה * כדיפלומט, הוא הספיק לשרת בשלוש יבשות, לגדל ילדים בינלאומיים ולחזק את הקשר של מדינת ישראל עם אוכלוסיות מגוונות ברחבי העולם* עכשיו בלוס אנג'לס, הוא נהנה מקבלת הפנים החמה לה הוא זוכה, במיוחד לאחר שירותו באירופה הביקורתית כלפי ישראל * ראיון

באוגוסט 2021 כשהקורונה היתה עדיין בעיצומה, עטינו מסכות ונאלצנו להיענות למגבלות המגיפה, נחת בלוס אנג'לס סגן הקונסול הכללי החדש, עמית מקל, סגן ראש הנציגות של הקונסוליה הישראלית בלוס אנג'לס. 

מקל כבר רגיל להגיע למקומות שעוברים תהליכים לא רגילים. ֿלמעשה, השליחות הראשונה שלו היתה בקהיר בשנת 2011, אז שימש כדובר השגרירות הישראלית. הוא הגיע לשם ביחד עם אשתו קרן ובנו התינוק אלון שהיה בן חודשיים בלבד. זמן קצר לאחר מכן פרצו המהומות בקהיר. המון מצרי זועם פרץ לתוך השגרירות ואלפי מפגינים הפגינו ליד השגרירות במשך שעות. בשעת הלילה הם מוטטו את חומת הביטחון שהקיפה אותה, נכנסו למתחם, השליכו מסמכים ישראלים רשמיים מחלונות השגרירות והסירו את דגל ישראל ממנה. באותו הזמן, היו נצורים בשגרירות כמה אנשי ביטחון ישראלים וכח קומנדו מצרי חילץ אותם. 

מקל ומשפחתו שהו באותו הזמן בביתם ששכן לא הרחק מהשגרירות, הצטרכו להתארגן במהירות לעזוב את מצרים עוד באותו לילה. הם טסו בחזרה לארץ ובהמשך הוחלט במשרד החוץ למנות שניים מהם לתפקידים חדשים במדינות שונות כי לא ניתן היה להמשיך ולהתנהל בחוסר וודאות במיוחד כשיש משפחה עם ילדים קטנים. מקל היה אחד מהשניים. הוא מונה לתפקיד חדש בקונסוליה הישראלית בסאו פאולו בברזיל. שם נשאר במשך שלוש שנים. בהמשך, הוא הוצב בבלגיה שם שימש כיועץ מדיני לתהליך השלום במשלחת לאיחוד האירופי ונאט"ו. אתגר מורכב בהתחשב במדיניות השלילית של מספר מדינות חברות באיחוד האירופי כלפי ישראל.

לכן, הנחיתה בלוס אנג'לס, הגם שהיתה בשיאה של הקורונה, היוותה שינוי מרענן במיוחד עבור משפחת מקל. 

"כן, זהו שינוי חד לחלוטין" אומר מקל, "יש כאן קהילה יהודית וישראלית גדולה מאוד. הבנתי שיש כרבע מיליון ישראלים באזור לוס אנג'לס ואתה כל הזמן מוצף ברצון לסייע, לעזור ולקדם יוזמות חיוביות, הסכמים, שיתופי פעולה, משלחות שטסות לארץ, אז כן, זה באמת שינוי גדול מהשליחות האחרונה".

איך הילדים מקבלים את השינויים כשבכל פעם מגיעים למדינה אחרת?

"כשהם היו קטנים יותר הם ואנחנו לא הרגשנו את הקושי. אלון היה תינוק כשהגענו לקהיר ובברזיל היה עדיין קטן מדי מכדי להבין את המשמעות שבמעבר מישראל לברזיל. איתן נולד בבלגיה אבל היה תינוק כששבנו לישראל ועבור אריאל בן ה-3.5 זאת הייתה שליחות ראשונה. אז עבור הגדולים החוויה הזאת היא ראשונית אבל עבור אלון זה יותר מורכב כי הוא כבר בן 11 ומתגעגע מאד לחברים שלו בישראל. 

"בכל שליחות יש את האתגרים והקשיים שלה אבל אנחנו תמיד נצמדים למטרה שלשמה הגענו, וזה לייצג את מדינת ישראל".

לא הספקת למצות את השירות שלך במצרים בגלל המהפכה, היית רוצה לחזור לשם?

"בהחלט. זוהי מדינה מרתקת ואני ממשיך לעקוב אחריה גם היום, הייתי שמח לחזור לשם יום אחד".

מקל, נולד בכפר הדרוזי דליית אל כרמל בצפון הארץ ושירת בצה"ל בצנחנים כחמש שנים. הוא דובר ארבע שפות ובעל חגורה שחורה בקראטה. את אשתו קרן, מנהלת חשבונות בקונסוליה, הוא הכיר בזמן הלימודים לתואר ראשון, קרן היא דור שני לניצולי שואה שמעטים ממשפחתה שרדו את זוועות הנאצים. "נושא השואה מלווה אותי בעשייה הדיפלומטית שלי בה המונח NEVER AGAIN הוא לא רק סיסמה אלא כוונה ורצון יום יומי להבטיח שאכן זה לא יקרה. 

לכן זה מדהים שגם עכשיו יש כל כך הרבה שינאה כלפי ישראל באירופה. היית אומר שהיה זה השירות המאתגר ביותר שלך?

"אני מסכים שבמשלחת לאיחוד האירופי האתגר היה מורכב ולא פשוט. עבדנו שם קשה, ממש מסביב לשעון, על מנת לסכל יוזמות שליליות נגד ישראל שהגיעו ממספר מדינות באיחוד האירופי וגם מחלקים מהפרלמנט האירופי".

והצלחתם לחסום אותן?

"לרוב כן, זה היה מאבק יומיומי של הצוות שלנו. זה היה סיכול מדיני על כל המשתמע מכך. ביקורת כלפי מדינת ישראל כן, שנאה ואנטישמיות לא, ואנחנו נאבקים בכל גורם שינסה לפגוע במדינת ישראל מהמקום הזה. משרד החוץ משקיע מאמצים רבים במאבק מול תנועת החרם נגד מדינת ישראל, ואנחנו בדרך הנכונה". 

איך היה השירות בברזיל?

"ברזיל היתה עולם אחר ותרבות אחרת, הם אנשים מאוד חמים ולבביים. בסאו פאולו התעסקתי בתחום הקהילות: הקהילה היהודית, הסורית לבנונית והקהילה האפרו ברזילאית. הקהילה הסורית-לבנונית לבדה מונה כ-10 מיליון איש ויש לה יחסים מאוד חמים עם הקהילה היהודית. היה מרגש לראות את היחסים החמים בין הקהילות".

מהם תחומי העיסוק שלך בקונסוליה בלוס אנג'לס?

"המיקוד שלי כאן הוא בנושאים מדיניים-פוליטיים, בעיקר מפגשים עם נבחרי ציבור פדרליים ומדינתיים. בשנה האחרונה לבדה נפגשנו הקונסול הכללי הלל ניומן ואני עם כ-50 חברי קונגרס וסנטורים פדרליים, ועשרות חברי פרלמנט מדינתיים. בנוסף אני אחראי גם על הקשר עם הקהילות בדגש על הקהילה ההיספנית והאפרו-אמריקאית. הספקתי כבר לבקר במספר מדינות הנמצאות באחריות הקונסוליה הישראלית בחוף המערבי כמו אריזונה, יוטה, נבדה, והוואי. המטרה היא לחזק את התמיכה בישראל, ולהעמיק את הקשרים בין המדינות. תפיסת העבודה של הקונסוליה שהתמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו, ואנחנו עובדים קשה מאוד להסביר, ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום".

מה הכי הפתיע אותך כשהגעת ללוס אנגל'ס?

"הופתעתי לשמוע עברית בכל מקום, זה מדהים. כדיפלומט, הקהילה הישראלית כאן היא מכפיל כוח משמעותי עבור מדינת ישראל ואנו נעזרים בה".

איך בדיוק?

"אנו רוצים לעבוד עם הדור הצעיר של הקהילה, ולבחון אפשרויות לחזק את הנוכחות הישראלית בקמפוסים".

זה בטח שינוי נחמד להתקבל בסבר פנים יפות לעומת התגובות בהן נתקלת במשלחת לאיחוד האירופי.

"אכן השינוי הוא חד. ממעבר של סיכול מדיני של יוזמות שליליות ממספר מדינות חברות באיחוד האירופי שמטרתן לפגוע במדינת ישראל, למקום בו אתה מוצף ביוזמות חיוביות מכל כיוון להמשיך לחזק ולהעמיק את היחסים בין המדינות".

יש איזו מדינה שהיית מעוניין לשרת בה בעתיד ולמה?

"הייתה שמח לחזור ולשרת כשגריר ישראל בקהיר. זו מדינה מרתקת, עם תרבות והיסטוריה עשירה. היחסים בין המדינות הם עוגן ליציבות האזורית במזרח התיכון, ואני שמח לראות שהיחסים ממשיכים להתפתח ולהתחזק".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured19 שעות ago

טירוף הנדל"ן: המלאי מתרחב אבל המחירים ממשיכים לטפס עם האינפלציה; פורבס ממליץ על טיפים לקניה ומכירה בחלק השני של 2022

Featured19 שעות ago

פרצה בבכי מספר פעמים: ונסה בראינט במשפט התביעה נגד מחלקת השריף על הפצת תמונות של חלקי גופות מהתאונה בקלאבסס

Featured19 שעות ago

אחרי התאונה במאר ויסטה: השחקנית אן הייש "בתרדמת", משטרת לוס אנג'לס לקחה דגימה מדמה בחשד לנהיגה תחת השפעה

חדשות20 שעות ago

אורנג' קאונטי: רופאת עור מואשמת ששפכה בכוונה חומצת "דריינו" ללימונדה של בעלה

טוב לדעת20 שעות ago

"ענק אבל עדין": 'החתול הכי גדול בעולם' מתנשא לגובה של ילד בן שנתיים – ואנשים חושבים שזה כלב…

קהילה22 שעות ago

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Featured2 ימים ago

אלבקרקי, ניו מקסיקו: המשטרה עצרה מהגר אפגני החשוד ברצח סדרתי של מוסלמים בעיר

Featured2 ימים ago

אחרי שיא של 41 שנים -האינפלציה בארה"ב ירדה ל-8.5%; וול סטריט מזנקת במפתיע

כתבות שבועיות