Connect with us

Featured

"המשחק הפך לתראפיה שלי"

Published

on

אהרון כהן נולד בקנדה, עבר ללוס אנג'לס, עלה לישראל ושירת ביחידת דובדבן * בהוליווד הוא שימש כמאבטח האישי של בראד פיט *  היום הוא מומחה ללוחמה בטרור, מאמן שחקנים בשימוש בנשק ומשחק בעצמו בסרטים 

אהרון כהן, 43, התחיל את קריירת המשחק שלו בגיל מאוחר יחסית כשהוא כבר בשנות ה-30 לחייו ובעל עסק מצליח ללוחמה בטרור. הוא הספיק לאמן ולהכשיר אלפי אנשים ביחידות ימ"מ, כוחות מיוחדים של צבא ארה"ב ויחידות צבא ומשטרה ברחבי העולם. מדי פעם הוא גם מאמן שחקנים בשימוש בנשק ובאיך ל"שחק אותה" בכישורי האבקות וקרב מגע. 

כהן ששימש כמסתערב ביחידת דובדבן. הוא התחיל לעבוד כיועץ טכני ומאמן על סט סרטו של המפיק סטיבן סודרברג "בגידה כפולה" ב-2011. במשך שלושה חודשים אימן את כוכבי הסרט צ'נינג טייטום, אוון מקרגור, מייקל פסבנדר ואנטוניו בנדרס. "לימדתי אותם איך להשתמש בכלי נשק וסייעתי בעיצוב הפעולות בסרט כך שיראו אמיתיות", נזכר כהן, "ואז סטיבן נתן לי גם תפקיד קטן עם כמה סצינות בסרט וככה נתפסתי. נזכרתי כמה שאהבתי לשחק בתיכון וידעתי שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים".

מאז הצליח כהן להוסיף לרזומה שלו עוד שני סרטי קולנוע: "211" בכיכובו של של ניקולאס קייג' שם גם שימש כיועץ טכני; ותפקיד שני בסרטו של סילבסטר סטאלון "רמבו 5 – המשחק האחרון", שיצא בשנה שעברה לאקרנים. שני הסרטים אגב, הם בהפקת אופני מילניום של המפיק הישראלי אבי לרנר. 

כהן: "גדלתי עם הסרטים של סליי, מרמבו ועד רוקי. תמיד אהבתי אותו. אז כשהתקשרו אלי ואמרו לי שיש להם תפקיד בשבילי, מאוד שמחתי. טסתי לבולגריה והיתה לי סצינה נהדרת עם סליי וגם אימנתי את הפעלולנים איך להשתמש בנשקים. זו היתה חוויה נהדרת, נהנתי מכל רגע על הסט".

כהן, נשמע ישראלי לחלוטין אבל הוא נולד בכלל בקנדה להורים יהודים. לאחר גירושי הוריו, אמו התחתנה עם התסריטאי אייבי מן, שכתב את התסריט לסרט "משפט ניורמברג" עליו זכה באוסקר והמשפחה עברה ללוס אנג'לס. "אבי החורג היה ציוני והאמין מאוד במדינה היהודית. כשהייתי בן 16 לערך, הוא עבד על סרט על משה דיין אליו היה מאוד קרוב, והזמין גנרל ישראלי אלינו הביתה במסגרת עבודתו על התסריט. הגנרל נשאר אצלנו בבית שבועיים ובמהלך הזמן הזה ייעץ לי לנסוע לישראל ולראות על מה מדובר מקרוב ואולי יתאים לי להתגייס. 

"האמת היא שלי כבר נמאס מהבולשיט ההוליוודי ובאמת רציתי לשנות אווירה ומקום. שנה לאחר מכן, טסתי לארץ והתגוררתי בקיבוץ, למעשה שניים, מעיין צבי והזורע. העברתי שם ארבעה חודשים בלימודי עברית והתאהבתי בישראל. כשהגיע הזמן שלי להתגייס, התגייסתי לצה"ל ליחידת דובדבן והפכתי למסתערב. השתתפתי בלמעלה מ-200 פעולות במסגרת השירות הצבאי שלי." 

לאחר שלוש שנות שירות, כהן מצא עצמו לבד בארץ, ללא משפחה וללא המסגרת הצבאית. היו אלו זמנים בהם המושג חייל בודד היה פחות מוכר ולא היו מסגרות תומכות רבות בחיילים בודדים משוחררים. למרות האהבה שלו לארץ, כהן לא הצליח למצוא את עצמו והחליט לשוב לארה"ב. 

כהן: "השירות הצבאי די עיצב אותי ואת מה שעשיתי בהמשך חיי. התחלתי לעבוד כמאבטח במשך שנה. עבדתי עבור חברת אבטחה והייתי המאבטח של בראד פיט במשך שנה וחצי כמעט. הוא היה אז נשוי לג'ניפר אניסטון. אחרי שסיימתי את העבודה הזאת החלטתי שאני יכול לעשות את זה לבד ופתחתי את חברת האבטחה שלי, צ'ריס.  איבטחתי סלבס רבים כמו פינק, קייטי פרי, צ'ארלי שין כשהוא יצא למסע ההופעות שלו, לאחר התמוטטותו הנפשית. 

"שנתיים לאחר שפתחתי את החברה וזמן קצר לאחר 9/11 פנו אלי דרך האתר שלי לאמן יחידה למלחמה בטרור. לאחר שאימנתי יחידה אחת, התחילו לפנות אלי יחידות נוספות, יחידות משטרה וחילות צבא וגיליתי שהם לא יודעים שום דבר על איך להתמודד מול מחבל. ברגע שאתה עושה עבודה טובה ושומעים עליך, אתה מקבל עוד ועוד פניות וזה מה שקרה, התחלתי לקבל פניות מכל העולם, דרום אמריקה, אירופה, אסיה ואפריקה. סך הכל אני מעריך שאימנתי 3,000 איש ביחידות השונות בעולם".

בין אימון שוטרים וחיילים בארה"ב ובעולם, התחיל כהן גם לאמן שחקנים כיצד להשתמש בנשק, ערך להם אימוני כושר, קרב מגע וכיצד לפעול כחייל בזמן פעולה. בין השאר הוא אימן את קיאנו ריבס עבור תפקידו בסרט ג'ון וויק ואימן גם את מורן אטיאס.

למרות שהעבודה כמאמן יחידות צבא ללוחמה בטרור היא עבודה משתלמת כלכלית, כהן אומר שהוא רוצה לעבור להיות שחקן במשרה מלאה, גם אם המקצוע פחות רווחי, לפחות נכון לעכשיו. "משחק הוא התשוקה בחיי, יש לי כבר סוכן ואני הולך לאודישנים. אני לא מנסה להיות השחקן המוביל בסרט, הבראד פיט הבא, אבל תמיד יש צורך בשחקנים לתפקידי משנה טובים. זהו משהו שאני מרגיש צורך לעשות".

החברים שלו מרימה גבה לנוכח החלטתו להפוך לשחקן ככה באמצע החיים, אבל כהן אומר שלמרות הכל, מגלים תמיכה מלאה. "הם יודעים שזה עוזר לי להתגבר על העבר הצבאי שלי. יש משהו באמנות המשחק שתמיד האמנתי שמוציא אותי מהמקום החשוך. בזמן שירותי הצבאי, הייתי חשוף לצד השחור שבטבע האדם, על כל כיעורו. אין ספק שאנו נושא אתי מטען משירותי הצבאי. כשאתה משרת ביחידה כדובדבן וממשיך לאמן יחידות ללוחמה בטרור בעולם, קשה מאוד להתנער מהחלק הזה בחייך. השירות הצבאי אמנם עיצב אותי, תרם לביטחון העצמי ודחף אותי ללכת קדימה אחרי מה שאני רוצה, אבל היתה לו גם השפעה שלילית עלי, מה שבא לביטוי בקשר שלי במערכות יחסים וכן בעסקים. אתה הופך ליותר מדי קר, אגרסיבי וקשוח. זה טוב אמנם לעסקים אבל לא כל כך טוב במערכות יחסים. לקחתי כיתות משחק על מנת להשתחרר מכל זה ולצאת מהקונכיה שלי. המשחק הפך לתראפיה שלי, הוא נתן לי קרן אור ותקווה.

"אני ממשיך לעשות את מה שאני עושה, החברה שלי ממשיכה לעבוד, אבל אשמח להחליף את הכדורים החיים בכדורי סרק, הרבה יותר בטוח. בכלל, הוליווד פחות מסוכנת, אני מתכוון בהדרגה להתרכז יותר בקריירת המשחק שלי".

החברים שלו מימי שירותו הצבאי, הספיקו לראות אותו ברמבו והתלהבו מהחבר שהפך לשחקן. אנשים שלא שמע מהם מזמן, יצרו קשר ופירגנו. "אני בקשר עם חלק מחברי בצבא. כל החברים שלי שנשארו בצה"ל, מחזיקים במשרות בולטות, חלקם עדיין משרתים בצבא בתפקידים בכירים, חלקם רופאים או עורכי דין. וכן, הם ראו אותי ברמבו ומתים על זה".

כששואלים אותו אם הוא צפה בפאודה ועד כמה הסדרה נאמנה למה שהוא עבר בשירותו הצבאי, הוא עונה: "כשצפיתי בסדרה בהתחלה, חשבתי שהיא מגוחכת, אבל ככל שצפיתי ביותר פרקים, נדלקתי ולא הפסקתי לצפות. אחד הבמאים שהייתי מאוד שמח לעבוד איתם בארץ הוא במאי העונה הראשונה, אסף ברנשטיין".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Featured

ליל הסגר: פסח ייראה השנה אחרת לחלוטין

Published

on

בעקבות וירוס הקורונה, ביטול טיסות וסגירת בתי מלון; פסח תש"פ צפוי להיות העמוס ביותר מאז הקמת המדינה

מגפת הקורונה מטלטלת עולם ומלואו, אבל מבחינת לוח השנה היהודי, לעיתוי פריצתה יש משמעות כואבת נוספת: שבועות ספורים לפני חג הפסח, שמדי שנה מתקיימים בו לילות סדר משפחתיים וציבוריים, ושמאות אלפים טסים לחגוג אותו ברחבי העולם. חג הפסח של שנת תש"פ ייראה אחרת לחלוטין, מכל הבחינות. ההסגר הלאומי והבינלאומי צפוי גם להקשות על ההיערכות הלוגיסטית לקראתו.

"כמעט כל בתי המלון בירושלים כבר סגורים, ומי שלא – ייסגר בקרוב. אין היגיון עסקי, בריאותי או חברתי להחזיק מלון פתוח", אומר ישי ברנע, מנכ"ל מלון יהודה בירושלים ויו"ר התאחדות המלונות בבירה. לדברי ברנע, כ־90 אחוזים מעובדי בתי המלון בירושלים הוצאו לחל"ת. 

אחד מבתי המלון היחידים שצפוי לפעול בחג הקרוב למרות הכול הוא 'קרלטון' תל־אביב, זאת אף שהרוב המוחלט של לקוחותיו הקבועים הם תיירים מרחבי העולם. המלון פועל כעת במתכונת מצומצמת, אך למרות הביטולים הרבים הכוונה היא להשאירו פתוח במהלך הפסח. "בעלי המלון הם יהודים מגרמניה", מספר לנו מנכ"ל המלון יוסי נביא, "והם העבירו לי הוראה חד־משמעית: 'המלון חייב להישאר פתוח גם אם נפסיד, ממניעים ציוניים. אף פעם לא סגרנו את המלון, ומבחינתנו הוא יישאר פתוח בשביל מי שיצטרך וירצה לבוא, גם אלה יהיו אנשים מעטים'". מתוך מאות העובדים, הרוב המוחלט הוצאו לחופשה ללא תשלום. המלון מצוי כעת בתפוסה של כ־15 אחוזים, עם מספר עובדים מצומצם.

זיו קורן, מנכ"ל חברת התיירות גוליבר, מספר שעד לפני כשבוע אנשים עדיין הזמינו טיסות וחופשות בחו"ל ובישראל. "היו שחשבו שאולי אם יתחמם בארץ – המצב ישתפר. כעת אנחנו יודעים שפסח 2020 יהיה שונה מכל פסח שהיה אי פעם בישראל. הישראלים יהיו בבית, לא בחו"ל ולא בבתי מלון בישראל. כמעט כל ההזמנות בוטלו". מנכ"ל רשת המרכולים 'ויקטורי', אייל רביד, מתריע מפני מחסור שעלול להיווצר במזון כשר לחג: "מדי שנה יש לך מאות אלפי ישראלים שנסעו לחג לבתי מלון בחו"ל. השנה הם כולם בארץ, בבתיהם", הוא אומר. "מדובר בכ־500 אלף בתי אב שבשנים עברו לא רכשו מוצרים לפסח, והשנה כן. גם צה"ל והמשטרה נערכים לכוננות גבוהה, והם מושכי מוצרים לפסח ויש להם קדימות על הציבור הרחב, והנה חוסר נוסף. מי שלא ירכוש מוצרים עכשיו, לא בטוח שיישאר לו משהו בעוד שבועיים. חומרי הניקוי גם אוטוטו נגמרים".

בקיבוץ נען הסמוך לרחובות מקיימים מדי שנה ליל סדר המוני, לדבריהם "הגדול ביותר בישראל". 1,300 משתתפיו כוללים את חברי הקיבוץ, בני משפחותיהם וחברים. מפיקת ליל הסדר ב־15 השנים האחרונות היא רעיה בן־אברהם, מנהלת הקהילה בקיבוץ. "זה ליל סדר שהוא לא רק כמו ארוחה במלון", היא מציינת. "יש מופע, במה מרכזית, יש לנו הגדת פסח מיוחדת שמורכבת מהפן החקלאי של עונות השנה, וגם את החיבור המסורתי: ריקוד של ארבעת הבנים, ילדי כיתה א' שרים את מה נשתנה, וילדי כיתות ה'-ו' יודעים שריקוד חד גדיא שמור להם. זה ריטואל קבוע שכולם אצלנו מכירים".

השנה המסורת המקומית הזו כמובן לא תחזור על עצמה, לראשונה מאז נוסד הקיבוץ. "חשבנו בהתחלה שנעשה אירוע יפה על הדשא, אבל הבנו שאין סיכוי לכך עם ההנחיות המעודכנות", אומרת בן־אברהם. "אולי נוציא דיסק עם השירים של פסח ונעביר לחברים, או נקיים אירוע אינטרנטי סגור בדף הפייסבוק של הקיבוץ. ענף המזון בקיבוץ ימכור גם אוכל לליל הסדר, ומי שירצה – יקנה".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות