Connect with us

חדשות ואקטואליה

המרוץ לחיסון נגד הקורונה: אופטימיות זהירה

Published

on

חוקרים מעריכים כי ייתכן שיימצא חיסון בשנה הבאה * האתגרים הייחודים למגפה:ייצור מיליארדי מנות כדי להספיק לחסן את העולם כולו

מאז הכה וירוס הקורונה בעולם, מדעניות ומדענים במדינות שונות משתפים פעולה על מנת למצוא חיסון לנגיף הקטלני. חברות פיתוח רפואי, בהן "מודרנה", "אינוביו" ו"פפייזר", כבר החלו בניסויים בבני אדם בחיסונים השונים, חודשים ספורים לאחר שהנגיף זוהה. גם חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה החלו לערוך ניסויים בבני אדם, והם אומרים כי ייתכן שכבר בספטמבר יהיה חיסון למקרה חירום.

גם ניסויים בבעלי חיים מעוררים ציפיות. חוקרים מהמרכז הרפואי "בית ישראל" שבבוסטון הודיעו בשבוע שעבר כי הצליחו לפתח חיסון שהגן ביעילות על קופים מפני הידבקות בנגיף. הממצאים יכשירו את הקרקע לפיתוח חיסון לבני אדם, אמרו המדענים, שכבר יצרו שותפות עם חברת "ג'נסן".

הדחיפות למצוא חיסון גדולה עד כדי כך, שבמעבדות רבות מאחדים שלבי ניסויים ומקצרים תהליכים שבדרך כלל אורכים שנים רבות — ולעתים אפילו עשור. במעבדות בכל העולם שוררת כיום אופטימיות זהירה לפיה חיסון מפני הנגיף, ואולי אף יותר מחיסון אחד, יהיה מוכן כבר בשנה הבאה.

"נגיף הקורונה הוא פתוגן יציב למדי, שאינו משתנה בצורה משמעותית במיוחד ואינו מתחמק מחיסון", הסביר  לניו יורק טיימס מייקל פרזאן, מומחה לנגיפים ממכון מחקר בפלורידה. "הוא מטרה קלה באופן יחסי, וזה דבר נפלא". ד"ר דן ברוך, וירולוג שעמד בראש המחקר בקופים, הוסיף: "אנשים לא מבינים שבדרך כלל דרושות שנים רבות כדי לפתח חיסון, והניסיון לדחוק את תהליך מציאת החיסון ל–12 עד 18 חודשים הוא חסר תקדים. אם זה יקרה, זה יהיה תהליך פיתוח החיסון המהיר בהיסטוריה".

טכנולוגיה שלא נוסתה

המאמצים העולמיים למצוא חיסון במהרה שונים אלו מאלו באופן שבו הם ניגשים לבעיה. החיסון של "מודרנה" מבוסס על טכנולוגיית mRNA חדשה יחסית, שבה מחדירים חלקים של גנים מהנגיף לתוך תאים אנושיים. המטרה היא שהתאים יתחילו להכין חלבון נגיפי שהמערכת החיסונית תזהה כגורם זר — ולכן תתקוף.

חברות אחרות, כמו "אינוביו", מפתחות חיסונים המבוססים על אותה הגישה, רק תוך שימוש בדנ"א ולא ברנ"א. הטכנולוגיה הזו מעולם לא נוצלה בחיסון שאושר לשימוש קליני, ועל אחת כמה וכמה בחיסון שיידרש לייצר אותו בכמויות תעשייתיות. 

זו היתה אחת הסיבות לביקורת שנמתחה על "מודרנה", שפרסמה תחזיות אופטימיות על סמך ניסויים בקומץ מתנדבים מבלי לספק נתונים מדעיים כלשהם.

מדענים אחרים פנו לשיטות מסורתיות יותר. כמה מהם משתמשים בנגיפים אחרים על מנת להחדיר גנים של נגיף הקורונה לתאים, כדי לאלץ אותם לייצר חלבונים שעשויים ללמד את המערכת החיסונית להתמודד עם הקורונה. החברה הסינית "CanSino Biologics" החלה לערוך ניסויים בחיסון שמבוסס על השיטה הזאת, וכמוה גם צוות המדענים מאוניברסיטת אוקספורד. 

במעבדות אחרות מנסים לפתח חיסונים על בסיס חלקי חלבון קורונה, ובאחרות משתמשים בגרסאות מתות או לא פעילות של הנגיף השלם.

16 מיליארד מנות חיסון

בשל הצורך לוודא שהחיסונים שמפותחים יעילים — וכמובן לא מסוכנים — יש לערוך בהם ניסויים בקנה מידה נרחב. זה חשוב במיוחד כשמדובר במגפה עולמית, שבה כמעט כל אדם נמצא בסכנת הידבקות. כיוון שייתכן שכל אדם יזדקק לשתי מנות מהחיסון החדש כדי שיהיה מוגן לגמרי מהנגיף, יהיה צורך לייצר 16 מיליארד מנות חיסון. 

"כשבחברות מבטיחים לייצר חיסון בתוך שנה או פחות, אני לא חושבת שהם יודעים על מה הם מדברים", אמרה אקיקו איוואסאקי, מומחית לאימונו־ביולוגיה מאוניברסיטת ייל. "אני לא חושבת שהם מבינים שמדובר על חלוקה של מיליארדי מנות ברחבי העולם".

ייצור חיסון בכמויות גדולות הוא סיפור מורכב בהרבה מייצור המוני של נעליים או אופניים, למשל. 

ליצור חיסונים דרושים מכלים גדולים שבהם מגדלים את המרכיבים שלהם בתנאים סטריליים לגמרי. מעבר לכך: אף בית חרושת לא ייצר מעולם מיליוני מנות של חיסון מאושר בעזרת הטכנולוגיה החדישה, זו שנוסתה על ידי "אינוביו" ו"מודרנה".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

הסכנה של "הברית החדשה"

Published

on

למנהיגת BLM בלוס אנג'לס ובתה ת'אנדיווה עבדאללה, שעומדת בראש תנועת הנוער של  Black Lives Matter בעיר, יש רקורד רווי אמירות אנטישמיות •  התמיכה של הקהילה היהודית המקומית במחאה עלולה להיות גול עצמי

בחג השבועות האחרון חוללו כמה מחברי תנועת Black Lives Matter) BLM) מיני פוגרום בפיירפקס, רובע בלוס אנג'לס שהיה מאוכלס בעבר ביהודים רבים. כתובות נאצה רוססו על חמישה בתי כנסת אורתודוקסיים ושלושה בתי ספר יהודיים ומרבית העסקים בבעלות יהודית נבזזו. חברת הקהילה, אליסון טיילור, סיפרה ששמעה את ההמון משמיע קריאות לפעולה נגד המשטרה והיהודים ולפגיעה בהם, וכך גם אריה רוזנפלד, יהודי אורתודוקסי שניסה לשמור על חנותו בערב שבת. העיתונאי דניאל גרינפילד חשף השבוע כי הקריאות האנטישמיות של מחוללי המאורע לא באו במקרה. להפך. המפגינים רצו לפגוע דווקא ביהודים. תנועת BLM בלוס אנג'לס, לפי הדיווח של גרינפילד, מקיימת קשרים קרובים עם "אומת האסלאם" האנטישמית בראשות לואיס פראקאן שמהלל את היטלר ומכנה יהודים "טרמיטים".

לאורך השנים האחרונות צברו מלינה עבדאללה, ראש התנועה בלוס אנג'לס, ובתה ת'אנדיווה עבדאללה, שעומדת בראש תנועת הנוער של BLM בלוס אנג'לס, רקורד רווי אמירות אנטישמיות והמאדירות את פראקאן באופן קבוע. אמנת BLM תומכת בקמפיין החרם ומאשימה את ישראל במשטר "אפרטהייד" ובביצוע "רצח עם" נגד הפלשתינים. ניכר שהמתקפה נגד היהודים בלוס אנג'לס בחודש שעבר היתה מכוונת ולא מקרית. 

יש שני היבטים של האירועים בלוס אנג'לס שמדגישים את הבעייתיות ההולכת וגדלה ביחסי הקהילה היהודית בארה"ב עם השמאל האמריקאי. הראשון הוא היעדר עניין תקשורתי באירוע החמור. האירוע כמעט שלא הוזכר, בוודאי לא כאירוע אנטישמי, זאת משום שהתקשורת האמריקאית ברובה מקבלת על עצמה את המגבלות על חופש הביטוי שמכתיב השמאל. השמאל כיום נשלט בידי שוחרי פוליטיקת הזהויות בראשות אנשי BLM. כפי שחלק מהזרמים ב־BLM הם אנטישמיים, כך גם פוליטיקת הזהויות באמריקה כיום. היהודים – במיוחד ישראלים, יהודים ציונים, ויהודים שמתלבשים כיהודים – נחשבים פחותים. ועל כן, לא במפתיע, כתובת גרפיטי באחד מבתי הכנסת שהושחתו בשבועות היתה נגד היהודים וישראל באותה נשימה.

כאות לכניעת התקשורת להמון הזועם של פוליטיקת הזהויות של השמאל, פיטר ה"ניו יורק טיימס" את עורך הדעות שלו. בשבוע שעבר הודיע העיתון כי עיתונאית פרוגרסיבית למהדרין בשם שארלוט גרינסיט, תחליף את קודמה. בחודש שעבר חיברה גרינסיט בין המשטרה האמריקאית לבין ישראל וצייצה: "כוחות ביטחון ישראליים מאמנים שוטרים על אף היסטוריה של הפרות זכויות אדם שלהם".

ועם הפוליטיקה הנכונה באות השנאות הנכונות, ובראשן שנאת ישראל. ההיבט השני שחשוב לציין ביחס לאותו פוגרום הוא ההתייחסות המינורית שלה זכה מהקהילה היהודית.בעוד היהודים החרדים – שהותקפו – בירכו את השוטרים שעצרו את המהומות וגינו את התוקפים, הקהילה האורתודוקסית המודרנית סירבה לגנות את התוקפים, אפילו שמצאו לנכון להוציא את כל ספרי התורה מבתי הכנסת שלהם כדי לשמור אותם. במקום זאת, הם אמרו שיש לגנות את הגזענות ולעמוד לצד השחורים.

יש למעשה שלושה הסברים לאי־התנגדות היהודים לעוינות הגואה של השמאל האמריקני: או שהם מפחדים לדבר, או שהם לא מכירים בבעיה, או שהם חלק מהבעיה. לא מעט בעלי עסקים יהודים שנבזזו על ידי אנשי BLM הביעו הבנה ואמפתיה כלפי התוקפים. ללא ספק, רבים מהם פשוט מפחדים להגיד דבר רע על הפורעים. במקרים רבים בעלי עסקים שהתקשרו למשטרה או התנגדו בדרכים אחרות הותקפו פיזית והושמצו בתקשורת החברתית כנקמה על כך. 

העיוורון לסכנה הוא פועל יוצא מהסתרת האנטישמיות המובנית של חלק מאנשי BLM בפרט ושל פוליטיקת הזהויות בכלל מהציבור. יהודים אמריקאים ברובם מגדירים את עצמם כדמוקרטים ליברלים. הם לא צופים ב"פוקס ניוז", הם קוראים את ה"ניו יורק טיימס". זאת ועוד, המוסדות היהודיים הגדולים, לרבות התנועה הרפורמית, תומכים בפומבי ב־BLM. וזה מוביל אותנו להסבר השלישי. השבוע קבוצה של ארגונים יהודים קיצוניים פרסמו מכתב לקהילה ובו דרשו מיהודי ארה"ב בכלל והארגונים היהודיים בפרט להתחייב ל"ברית חדשה" המבוססת על שבעה עקרונות חדשים. הראשון – "לתמוך באופן גלוי ב־Black Lives Matter, ללא סייג או תנאי". לא רק שאין התמודדות עם האנטישמיות המובנית של חלק מהזרמים ב־BLM, יש כיום ציווי של יהודים רדיקלים לשאר הקהילה להפוך את התמיכה בהם ליסוד הראשון של הזהות היהודית האמריקאית. גם ארגון הסטודנטים היהודי "הלל" וגם הפדרציה היהודית בסן פרנסיסקו פרסמו מכתבי תמיכה ביוזמה. אחרים, כמו התנועה הרפורמית, מצווים על אנשיהם לתמוך ב־BLM ולטהר את קהילותיהם מ"גזענות מובנית".

במאמר מערכת קראו העורכים של ה"וול־סטריט ג'ורנל" לאנשי שמאל להתעורר ולמרוד נגד משטרת המחשבות של פוליטיקת הזהויות. למרבה הצער, הקורבנות הבולטים של אותה משטרת מחשבות – היהודים – יהיו האחרונים לשמוע או להשמיע את קריאת המרד.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות