Connect with us

חדשות ואקטואליה

המלצת השבוע בקולנוע: The Butler / מאת יהודית קטן

Published

on

"המשרת" הוא סרט עמוס ומתיש אודות ססיל גיינס (פורסט ויטקר), משרת ראשי בבית הלבן בשנים 1957-1986. סיפורו מבוסס באופן רופף על חייו של אדם בשם יוג'ין אלן  שמת ב-2010

TheButler-Glove-FINAL-jpg_165328

חייו של המשרת מסופרים החל מילדותו בשנת 1927 בתקופת הפרדת הגזעים הברוטלית של הדרום, ועד 2008, כאשר ברק אובמה נבחר לנשיאות.

ססיל לומד עוד בנעוריו שאדם שחור באמריקה חייב שיהיו לו שני פנים.  אחד האמיתיות והשני הוא זה שהוא מראה לאדוניו ולמנהליו הלבנים. הוא לומד שהוא חייב לעבוד במסירות, לא לראות ובעיקר אף פעם לא להראות או לומר את מה שהוא באמת חושב. תכונות אלה הן שמביאות אותו בסופו של דבר לעבוד בבית הלבן.

אשתו גלוריה, (אופרה וינפרי), עומדת לצידו לאורך כל סערת השנים הדרמתיות: הלחימה לזכויות האזרח, התנגשויות בחייהם של הנשיא קנדי ומרטין לוטר קינג, המהומות הבין גזעיות, בעית האלכוהוליזם שלה והבעיות בינו לבין בנו הבכור לואיס, אשר רואה באביו אדם מושפל וחלש והופך ללוחם רדיקלי. למרות כל הקושי וההשפלות ססיל גיינס נותר אדם גאה.

העימותים עם הבן מתעצמים בעיקר כאשר לואיס נהיה פעיל פוליטי בארגונים של "הכוח השחור". דרך פעולותיו הפוליטיות של הבן אנו לומדים על צעדות המחאה ועל ההתקלויות האלימות בין המשטרה והמפגינים, על המעצרים הרבים של המפגינים ועל אירוע האוטובוס השרוף בבירמינגהם שבמדינת אלבמה. אנו גם עוקבים אחר התפתחות התנועה לזכויות האזרח על כל ענפיה.

הבעיה היא שיוצרי הסרט מנסים להקיף יותר מדי הסטוריה. כך הם לא מותרים גם על מלחמת וייטנאם וכוללים את ההפגנות ווהתקלויות עם המשטרה גם עם המפגינים נגד המלחמה, ואף מוסיפים סצנה קצרה של חיילים לוחמים בוייטנאם.

מתווספים לכל אלה מצעד חפוז של הנשיאים של התקופות השונות ותגובותיהם לנעשה, דבר שברוב המקרים לא מראה אותם באור חיובי.

מי השחקן מאחורי האיפור הכבד שיהפוך אותו לנשיא אותו הוא מגלם, מעסיק את הצופה לא מעט. חלק מהשחקנים שנבחרו לגלם את הנשיאים, כמו רובין ויליאמס המגלם את הנשיא איזנהואר או אלן ריקמן בתור רונלד ריגן, יוצאים טוב יותר אבל הבחירה של ג׳ון קיוזק לשחק את הנשיא ניקסון היא פחות מוצלחת.  THE BUTLER

סצנות רבות הכוללות אנקדוטות מחיי הנשיאים מיותרות והם לא נוגעות ישירות לנושא הסרט. כך נראה מיותר להראות את הנשיא ג׳ונסון ישוב על האסלה ומבקש מיץ שזיפים מהמשרת, או לכלול סצנה על כאב הגב של הנשיא קנדי.  מעורבותו של ססיל עם הנשיאים ונשותיהם או קטע בה הוא קורא סיפור לקרוליין קנדי נראה לא אמין.

הסרט מסורבל ועובר על אירועים חשובים ביעף. ריבוי הפרטים ההסטוריים מסחרר. הסרט גם כבד, ארוך ומתיש. מה שהבמאי רצה להראות ולהגיד אפשר היה לעשות בזמן קצר הרבה יותר.

השחקנים ברובם משחקים טוב אבל עולה על כולם פורסט ויטיקר המגלם את ססיל גיינס. יש הרגשה שהוא נושא על כתפיו גם את הסבל האישי והקולקטיבי. אופרה וינפרי מצויינת גם היא בתור האשה התומכת והסובלת.

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

לאחר מפגש עם ניצולת שואה: צלבי קרס נתלו בבית ספר באורנג' קאונטי

Published

on

ניצולת השואה שהגיעה למפגש בבית הספר בקליפורניה

שלטים שעליהם צלבי קרס אותרו בבית הספר ניופורט הרבור" שבניופורט ביץ', בדרום קליפורניה. השלטים נתלו במהלך סוף השבוע, לאחר מפגש של התלמידים עם ניצולת שואה, שנקבע לאחר שתלמידים צילמו תמונות אנטישמיות במהלך מסיבה בשבוע קודם לכן. המשטרה הוזעקה למקום ופתחה בחקירה. אחד מתלמידי בית הספר סיפר כי מדובר במקרה מייאש, וכי השלטים נתלו על מנת להעביר מסר לתלמידים היהודים כי הם אינם רצויים במוסד החינוכי.

הרב ראובן מינץ מחב"ד, שמלמד בבית הספר אודות השואה, סבור שהשלטים נתלו על ידי קבוצה חיצונית, שחבריה אינם נמנים על תלמידי בית הספר. לדבריו, מספר תלמידים יהודים נכחו במסיבה שבה צולמו התמונות האנטישמיות, והעובדה שהם לא מנעו מהמעשים לקרות היא "מטרידה". בעקבות פרסום התמונות, שבהם נראו הנערים מצדיעים במועל יד על רקע דגם של צלב קרס, החליט מינץ להזמין את ניצול השואה על מנת שתספר את סיפורה לתלמידים. אחריו המפגש, רבים מהתלמידים שהיו מעורבים בתקרית פרצו בבכי ושיגרו מכתבי התנצלות לקהילה היהודית המקומית.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

סוציאליסט "יהודי" בבית הלבן?

Published

on

ברני סנדרס הוא נביא הזעם של הדור שרוצה למשוך את המפלגה הדמוקרטית בחדות שמאלה • מה הסיכויים שלו להביס את טראמפ ב-2020?

ב "כמעט" של הבחירות האחרונות, ב-2016, הוא הצליח למשוך את הילרי קלינטון, המועמדת החזקה, הבטוחה, לקרב ארוך של הקזת דם. קלינטון הייתה הממסד, המיינסטרים, ברני סנדרס הקשיש היה הצעיר הבועט, המחוצף. היא רצתה לייצב, להרגיע; הוא ביקש לנער, להתסיס. המפלגה הלכה איתה, הצעירים הלכו איתו. כמעט והצליחו.

סנדרס. אם ייבחר, יוכל לטעון לזכות ראשונים (״היהודי הראשון״)

סנדרס, בן 77, הודיע בשבוע שעבר שיתמודד שוב בבחירות המקדימות הבאות. אם אליזבת וורן יכולה, וקמלה האריס וג׳ו ביידן וקורי בוקר ועוד רבים ורבות, טובים וטובות, למה לא הוא? לסנדרס יש תנועה מאחוריו. ויש לו חזון סוציאליסטי. החזון המקורי, לא העתק דהוי של מי שלקח בהשאלה ומחר יחזור בו. סנדרס מבטיח ביטוח בריאות ממלכתי לכל, וביטול הביטוחים הפרטיים; צעדים חריפים לבלימת ההתחממות הגלובלית; פירוק הבנקים הגדולים וגם למסות את העשירים הגדולים. הוא מבטיח שאת הכסף הנדרש לכל אלה יקצץ מתקציב הביטחון המפלצתי, בעיניו.

לסנדרס, כותב שמואל רוזנר ב"מעריב", יש מבקרים רבים. הם אומרים: עשית את שלך אבל זמנך עבר. את המסר ששיגרת ללב הממסד הדמוקרטי יהפכו עכשיו אחרים לקמפיין בחירות, שאולי יביא אותם לבית הלבן. למה שזה לא יהיה דווקא סנדרס? ראשית, כי הוא מבוגר מדי. מבוגר מדונלד טראמפ בחמש שנים. מבוגר מברק אובמה – שכבר היה נשיא, ופרש, ונח – ב־20 שנה. מבוגר מהילרי קלינטון – שניצחה אותו, והפסידה לטראמפ בשש שנים. סנדרס יהיה כמעט בן 80. אומנם, תוחלת החיים התארכה, הזמנים השתנו, אבל גם לזה יש בינתיים גבול. אמריקה מחפשת את הצעיר המסעיר הבא, אולי בטו אורורק שהתמודד על תפקיד הסנאטור מטקסס, וכמעט הצליח. אולי קירסטן ג’יליברנד המצודדת מניו יורק, שעשתה לעצמה שם כאבירת תנועת me too#.

מה גם שסנדרס הוא גבר לבן. בחיים אולי עוד יתרון. בפוליטיקה של המפלגה הדמוקרטית – מפלגת הנשים והמיעוטים – זה חיסרון. הוא נציגו של הענף הפריבילגי. אומנם יהודי – כלומר, אם ייבחר, יוכל לטעון לזכות ראשונים (״היהודי הראשון״) – אבל גם יהודים הם פריבילגים.

אובמה היה השחור הראשון, קלינטון ניסתה להיות האישה הראשונה, ואחריה ינסו כמה אחרות. ויש מי שמביאים לזירה יותר מסיפור אחד. האריס מקליפורניה היא גם אישה וגם בת למהגר ג׳מייקני ומהגרת הודית, יתרון כפול. וישנו ג׳ו ביידן, מי שהיה סגן הנשיא ומככב במקום הראשון בכל סקר מועמדים. אלא שסנדרס איננו פונה למרכז, הוא פונה לאגף השמאלי של המפלגה. סנדרס הצליח יפה עם הצעירים בבחירות הקודמות, אבל את לב המצביעים השחורים לא קנה. מה יודע יהודי מוורמונט על שחורים?

לסנדרס היה העוז לתבוע ביטוח בריאות ממלכתי, אבל כעת עוד מועמדים רבים תומכים בזה. היה לו החזון להשתמש במילה ״סוציאליסט״ בלי להתבלבל. עכשיו יש גם אחרים. היו לו מסר פופוליסטי רדיקלי, רטוריקה מתלהמת של מהפכה, נפנופי ידיים חזקים – טראמפ נהג ללעוג לו, ולהציג אותו כחצי משוגע את כל אלה למדו ממנו אחרים. הם יהיו מלוקקים יותר, נאים יותר, רהוטים יותר, מתוכננים יותר. המהפכה תאבד מקסמה, אבל תוסיף שרירים ותחכום פוליטי. אולי מספיק כדי לא רק להגיע כמעט, אלא להגיע ממש.

האם כל זה אומר שאין לסנדרס סיכוי? אף אחד לא יסתכן בתחזית כזאת. כי לסנדרס
עדיין יש גדודים של אוהדים מסורים, ויש לו כסף גדול בחשבון הבנק, מתרומות קטנות שממשיכות לזרום כל העת, ויש לו את הכריזמה הלא משופשפת שמשדרת אותנטיות. הוא הדבר האמיתי. למי שרוצה את הדבר האמיתי.

שדה המועמדים האינסופי יכול לשרת אותו היטב. כמו ביידן, לסנדרס יש מה שנקרא ״ניים רקוגנישן״. כולם מכירים אותו. סחורה מוכרת מקנה יתרון מיידי למוכר. וכרגע, בסקרים מובילים המוכרים, בד"כ ל על פי אותו סדר. סגן הנשיא לשעבר ביידן בראש, עם קצת יותר מ־20%, אחריו המועמד לשעבר סנדרס, עם קצת יותר מ־15%, ורק אחריהם באות הסנאטוריות האריס ואליזבת וורן, לשתיהן כ-־10%.

סנדרס הוא נביא הזעם של הדור שרוצה למשוך את המפלגה הדמוקרטית בחדות שמאלה. במישור האידיאולוגי, משום שזה מה שסנדרס מאמין בו. במישור הפוליטי, משום שהניסיון לשמור על ממלכתיות ממסדית לא עלה יפה. קלינטון גם הייתה ממלכתית, יחסית, וגם הפסידה לטראמפ. דור הנאמנים לסנדרס, ודור החקיינים שבא אחריו, רוצים להציב מול טראמפ אלטרנטיבה חריפה, ברורה. לא קלינטוניזם, או ביידניזם – מה שיציע ג׳ו ביידן, המועמד הכי ממסדי ברשימה – אלא סנדרסיזם, בין שכזה המיוצג על ידי הסנדרס המקורי, ובין סנדרסיזם משויף יותר, במהדורה נוצצת.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

עורך דינו של טראמפ: "שילמתי דמי שתיקה בשמו – וקיבלתי פיצוי"

Published

on

מייקל כהן מסר עדות לקונגרס וסיפר כי קיבל מהנשיא צ'ק בתמורה לתשלום שהעביר לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס • כהן נדון בדצמבר לשלוש שנות מאסר בגין העבירות שהורשע בהן • "כל משפחתו של טראמפ הייתה מתואמת עם הרוסים", טען

עורך דינו לשעבר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, מייקל כהן, מסר הערב (רביעי) עדות בקונגרס בעניין המעורבות הרוסית בבחירות ובפרשת מתן דמי שתיקה לנשים שקיימו יחסים אינטימיים עם טראמפ באותה תקופה. 

בין היתר, אמר כהן כי ייתכן שכל משפחתו של טראמפ תואמה עם הרוסים בחודשים שקדמו לבחירות 2016. דבי וסרמן שולץ, נציגה דמוקרטית מפלורידה, שאלה אם בנו, בתו וחתנו של הנשיא טראמפ היו מעורבים במיזם מגדל טראמפ שבמוסקבה. על כך ענה כהן כי החברה של טראמפ הייתה מעורבת בעסקה, ולכן המשמעות היא שהמשפחה הייתה מעורבת.

עוד סיפר כהן כי קיבל תשלום מהנשיא על דמי השתיקה ששילם לנשים. לטענתו, אחת ההמחאות חתומה על ידי הנשיא והיא למעשה נועדה לפצות אותו. לשאלה אם מדובר בכסף ששולם לו בעקבות דמי השתיקה לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס, השיב כהן בחיוב. 

attends the 2018 Adult Video News Awards at the Hard Rock Hotel & Casino on January 27, 2018 in Las Vegas, Nevada.

עוד טען בעדותו כהן, כי הנשיא טראמפ ידע על הפריצה לתכתובות האימייל של וועידת המפלגה הדמוקרטית לפני שאלה פורסמו באתר וויקיליקס. ביולי 2016, סיפר כהן, נודע לטראמפ כי תוך כמה ימים ג'וליאן אסאנג' יפרסם מסמכים שיפגעו בהילארי קלינטון. לדברי כהן, טראמפ אמר בתגובה שזה יהיה מצוין. 

כזכור, בקיץ מייקל כהן הודה במסגרת עסקת טיעון בשמונה סעיפים שונים של עבירות פדרליות, בהם שני סעיפים של תשלום דמי שתיקה לנשים שניהלו בעבר קשרים אינטימיים עם הנשיא טראמפ. תשלומים אלה מהווים הפרה של חוקי מימון הבחירות האמריקנים.  

כהן הודה כי שילם את דמי השתיקה לשתי נשים "בתיאום ובהכוונה של מועמד למשרה פדרלית", קרי טראמפ, שהיה אז המועמד הרפובליקני בבחירות הנשיאותיות. הודאה זאת עלולה לסבך את הנשיא טראמפ משפטית ופוליטית.

בנוסף להפרת חוקי מימון הבחירות, כהן הודה בחמישה סעיפים של העלמת מס ובסעיף אחד של דיווח כוזב לבנק. הוא עשוי להישלח לכלא לתקופה של עד חמש שנים ולשלם קנס של כחצי מיליון דולר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות