Connect with us

Featured

המלכה שחצתה את הקווים

Published

on

סלפי ופירגון ברשתות החברתיות עם מיס ישראל שינה את חייה של שרה סעבדני-עידן מקצה אל קצה • מלכת היופי העיראקית ב- 2017קיבלה איומים על חייה ובני משפחתה והוגדרה כבוגדת • עכשיו, אחרי ביקור בישראל, היא פותחת בלוס אנג'לס עמותה שתעסוק בחינוך והסברה לעולם הערבי והמוסלמי • חשיפה

שרה סעבדני עידן, מיס עיראק לשנת 2017, לא צפתה את ההתקפות חסרות התקדים שחטפה לאחר שהעלתה לאינסטגרם תמונת סלפי עם מיס ישראל, אדר גנדלסמן, במהלך פגישתם בתחרות מיס יוניברס לפני כשנתיים בלאס ווגאס.

התמונה יחד עם הכיתוב: "אהבה ושלום ממיס עיראק ומיס ישראל“ הביאה עליה דווקא את ההיפך: קריאות בוגדת', איומים לשלוח אותה לכלא מהארגון שבחר בה לתחרות, ניסיון לשלול את אזרחותה כמו גם איומים על חייה בכל המדיות החברתיות הקיימות והתנכלויות חוזרות ונישנות כלפי משפחתה, מה שהביא אותם לברוח מעיראק ולהסתתר.

עידן מתגוררת בארצות הברית, לכאן הגיעה במטרה ליצור לעצמה חיים טובים יותר ולפתח קרייריה מוזיקלית. היא מביטה לאחור על התקופה הקשה בארץ מולדתה, כועסת על הבורות העמוקה שהייתה נחלתה כאשר חיה בעיראק ועל הבידוד של העם העיראקי משאר העולם.

נפגשתי עם עידן לראיון אישי בו סיפרה לי על החיים בבגדד כילדה בזמן ההתקפה של צבא ארצות הברית על ארצה; על הקהילה היהודית בעיר מולדתה; ועל הדרך המעוותת בה כלי התקשורת הערבים מציגים את המציאות במזרח התיכון. עידן חלקה עימי חוויות מהביקור בישראל ממנו חששה תחילה, וגם על כניסתה לעולם הפילנתרופיה עם הקמת ארגון חדש למטרות הסברה וחינוך בשפה הערבית.

שרה אני רוצה להחזיר אותך לילדותך בעיראק. אילו זכרונות יש לך משם? 

״היו זכרונות טובים וגם המון זכרונות לא לטובים. זו בטוח לא הייתה ילדות נורמאלית. החיים עברו די בשקט עד 1998, ואז התחילה המלחמה. חיל האוויר האמריקאי הפציץ את בגדד במשך 4 ימים רצופים. הייתי בת 8 ונורא פחדתי. בכיתי כל הזמן, זרקתי דברים בבית כי לא יכולתי יותר. אין לאנשים מושג איך זה מרגיש להיות מופצץ בטילים גדולים בבית שלך. אם הטילים הללו היו נופלים אפילו במרחק של 6 מייל מהבנין שאנחנו יושבים בו עכשיו, החלונות שלנו היו מתנפצים לרסיסים.

"הייתי רואה מטוסי קרב טסים באויר, שומעת בומים ופיצוצים אדירים ולא מבינה מה קורה. הבית שלנו כל הזמן רעד. היו טילים שנפלו בבית הספר ממש ליד הבית שלי, הרסיסים הגיעו לתוך הסלון שלנו זה היה מפחיד.

אמא שלי כל הזמן ניסתה להרגיע אותי. התחושה הזו שכל הזמן מנסים להרוג אותנו הייתה מפחידה. לא היו לנו מקלטים והיינו כל הזמן במרוץ לחפש מחסה מהתקיפה הבאה.

"ברחוב תמיד אמרו שהאמריקאים באים להפציץ אותנו כי הם רוצים את הנפט של עיראק. זה היה סיוט לילדים ולמבוגרים כאחד. עד היום יש המון אנשים בעיראק שסובלים מחרדות ופוסט טראומה מהמלחמה הזו, ואין בעיראק את הכלים לטפל בהם".

באחד הראיונות שלך אמרת שהמלחמה האמיתית בעיראק היא בתוכה.

״בעיראק יש כל כך הרבה קבוצות: סונים, שעיים, כורדים, סבעין, נוצרים וכולם חיים עם חוקים חברתיים משלהם ולא אכפת להם מאנשים אחרים. הם נילחמו ביניהם בתקופה של סדאם חוסיין ועוד הרבה לפניה. סדאם הגביר את השנאה בין הקבוצות הללו עם שיטת הממשל שלו. בתקופת שהוא שלט, השיעים חיכו שהוא יסתלק כדי לנקום בסונים. כשסדאם מת, השכנים שלנו, שגרו ממש לידנו במשך עשר שנים ביקרו בבית שלנו ואנחנו בשלהם, הלכו ברחובות מתחת לבית וצעקו – זו המדינה שלנו עכשיו!

"זו המנטליות בעיראק, יש הרבה שנאה בין הקבוצות שעוברת אל הדור הצעיר שמחונך להמשיך אותה. קיימת גם הפרדה – בעיראק אם אתה סוני אתה לא תוכל להתחתן עם אישה שיעית ולהפך. מלמדים אותם לחיות בקבוצות שלהם ולדאוג רק לעצמם. זו הסיבה האמיתית המדינה שלנו התרסקה לרסיסים".

אילו זיכרונות יש לך מהקהילה היהודית בעיראק?

״למרות שהיו כל כך הרבה מהפכות בעיראק היהודים תמיד נשארו שם. ההורים שלי סיפרו לי שליהודים בעיר שלנו היו הרבה עסקים מצליחים וחנויות תכשיטים. לא כולם יודעים אבל היהודים היו הראשונים לפרסם ספרים בעיראק, למעשה האנשים הראשונים שהוציאו לדפוס את ספר הקוראן היו יהודים".

אז כיצד נוצרה השינאה הגדולה ליהודים ולישראל בעיראק?

״התושבים בעיראק עברו שטיפת מוח בכל מה שקשור ליהודים ולישראל. בבית הספר לימדו אותנו לשנוא את ישראל, שמדינת פלסטין שייכת לנו ושצריך לשחרר אותה. סאדם תמיד דיבר על ׳שיחרור פלסטין׳. בחדשות הראו לנו כל הזמן חיילים ישראלים יורים באנשים ברחוב. לא הבנו מה הולך אבל הסבירו לנו שהישראלים הם אזרחים אירופאים שהתיישבו בפלסטין והחליטו לקחת את הארץ הזו לעצמם וזה מה שידענו. ציירו לנו תמונת מצב שהיהודים שונאים אותנו ומחפשים להרוג אותנו. תמיד לימדו אותנו שהמטרה של הישראלים היא לחדור ולכבוש את כל האזור מפלסטין, מירדן ועד נהר הפרת. לשלוט בנו ולהפוך את הכל למדינת ישראל. אז כשזה מה שמלמדים אותך מגיל צעיר, איך אתה יכול שלא לשנוא יהודים או לפחד מהם?"

• • •

איך הייתה ההתחלה שלך בארצות הברית?

״הגעתי ב-2009, אח שלי עזר לי לעבור לכאן. נחתתי באריזונה באמצע המדבר והיה חם נורא. אמרתי לו – מה זה הבאת אותי מהמדבר של עיראק למדבר כאן׳? תוך שבוע עברתי לדאלאס טקסס. מצאתי עבודה כפקידת קבלה ב-GOLD GYM ולא אהבתי את זה. כל היום לשרת אנשים ולהכין שייקים. לא הבנתי מה אני עושה שם. בארצות הברית הכל פתאום נהיה הרבה יותר יקר עבורי והתחלתי להרגיש כאן את הלחץ שאני צריכה להחזיק עבודה רק בשביל להתקיים. לא רציתי להישאר לעבוד כפקידת קבלה בחדר כושר כל החיים. אז החלטתי לעבור ללוס אנג'לס וללמוד מוזיקה. זה היה החלום שלי״.

תיכננת להיות דוגמנית או להשתתף בתחרות יופי?

״מעולם לא הייתי דוגמנית לפני כן, אני בכלל מוזיקאית. הגעתי לתחרות היופי של מיס עיראק ממש בטעות. אחותי אמרה לי יום אחד שהיא שמעה על תחרות מיס עיראק USA ושאני חייבת לבוא ולנסות להתקבל. בהתחלה לא רציתי, אבל היא סיפרה לי על מיס עיראק בבריטניה שזכתה וקיבלה חשיפה גדולה. זו נראתה לי כמו דרך טובה לקבל חשיפה שתעזר לי בהמשך בקרייריה המוזיקלית שלי. אני חושבת שזכיתי בתחרות בעיקר בגלל שהשופטים אהבו את התשובות שלי לשאלות שלהם.

"הם שאלו אותי: ׳אם היה לך מסר אחד להעביר לממשלה בעיראק מה הוא היה׳ רוב המתמודדות ענו דברים כמו: אנחנו רוצות שלום, בואו נפסיק עם המלחמה וכאלו. אני אמרתי שהייתי מזכירה להם שהאומה העיראקית היא שילוב של המון תרבויות ויש שם מוסלמים, נוצרים, יהודיים, והם צריכים לייצג את כולם. צוות השופטים כנראה אהב את התשובה שלי ובהמשך הודיעו לי שאייצג את עיראק בתחרות מיס תבל. עיראק לא שלחה ייצוג במשך 45 שנים עד אותה שנה אז זה היה דבר גדול".

ואז במהלך תחרות ׳מיס תבל׳ צילמת את תמונת הסלפי המדוברת עם אדר גנדלסמן. איך זה קרה?

״זה משהו שקרה ברגע בלי יותר מידי מחשבה לפני. ראיתי את אדר בתחרות ובהתחלה לא ממש דיברנו. אבל אז שמתי לב שהיא חייכה אליי. חייכתי אליה בחזרה. היא אמרה לי ׳רציתי לדבר איתך אבל פחדתי לגשת׳, שאלתי אותה ׳למה׳? והיא ענתה ׳בגלל שאני מישראל׳. הסברתי לה שכל המטרה של מה שאנחנו עושות כאן זה להראות שיכול להיות שלום.

היו לי כל כך הרבה שאלות אליה: על איך זה לגור בישראל או איך זה לשרת בצבא בתור אישה. היא סיפרה לי שהיא לא נהנת מזה אבל היא חייבת כי בישראל כולם משרתים בצבא ומגינים ביחד על המדינה, ושהיא מקווה שהילדים שלה לא יצטרכו ללכת לצבא. בהמשך הערב עשינו את הסלפי ביחד כדי להראות לעולם שלא חייבים לשנוא אחד את השני והגיע הזמן שיהיה שלום".

ומכאן הכל השתנה עבורך…

״כן, התעוררתי בבוקר שלמחרת והטלפון שלי היה מפוצץ בהודעות. ההודעה הראשונה שעניתי לה הייתה של המשפחה שלי. הם סיפרו שקיבלו איומים על החיים שלהם. תוך שלושה ימים הם היו צריכים לעזוב את הבית ולברוח מבגדד. קיבלתי טלפונים מפחידים גם מההנהלה של ׳מיס עיראק׳. הם צעקו עליי ׳שרה, אתה רוצה ללכת לכלא? את בגדת במדינה שלך והם יקחו לך את האזרחות׳. עניתי להם שלא עשיתי שום דבר רע ואני לא בוגדת במדינה שלי. הם דרשו ממני להוריד את התמונה אבל לא הסכמתי. אם הייתי מורידה אותה זה היה משדר שעשיתי משהו רע. בהמשך התחלתי לקבל הודעות מזעזעות בפייסבוק ובאינסטגרם ואיומים על החיים שלי. קראו לי בוגדת. הייתי המומה ומפוחדת. חייתי בחרדה בתקופה הזו וגם כעסתי נורא כי כל יום מישהו אחר היה מאיים עליי.

"עד היום יש המון תאוריות קונספרציה עלי בעולם הערבי. יש אתרי חדשות מוסלמיים שכתבו שאני מרגלת אמריקאית, שאני בכלל לא בת 28 אלא בת 37 אתרים ערביים כתבו שהרגתי חיילים עיראקים ושהממשלה הישראלית והאמריקאית ׳שתלו׳ אותי בתחרות מיס יוניברס.

"אדר דווקא הייתה מאוד נחמדה אליי; היא יצרה איתי קשר מישראל ואמרה לי – תגידי להורים שלך שהם יכולים לבוא לישראל ולגור עם המשפחה שלי״.

שרה עידן עם אדר גנדלסמן מיס ישראל 2017 בתחרות מיס תבל בלאס וגאס.

איך את מסבירה את התגובה הכל כך עוינת כלפיך מהתקשורת בעיראק?

״כבר שחייתי בעיראק, באיזה שהוא שלב התחלתי לא להאמין לכל מה שקורה. הבנתי שהכל שקר אחד גדול. אחרי המלחמה הרגשתי שאני לא רוצה להישאר בעיראק. הממשלה והמדיה מספרים סיפורים שחיילים אמריקאים עוברים מבית לבית והורגים משפחות בבתים שלהם. אני יודעת שזה לא נכון. בחשבון האינסטגרם שלי פלסטינים כותבים לי שאני משתפת פעולה עם הצבא האמריקאי. צבא ארצות הברית תמיד היה כל כך הומנטרי, יש לו חוקים ברורים של עבודה. הם לא עוברים ברחוב ויורים סתם ככה על אזרחים תממים.

גם אצלכם בישראל אני רואה איך ילדים וילדות פלסטיניים מתגרים בחיילים שלכם על גדר הגבול וברחובות, ובטלויזיה מראים כל הזמן רק פלסטינים צועדים ותמונות של חיילים ישראלים יורים בהם. יש כל כך הרבה אנשים בעולם שלא יודעים היסטוריה. חלק גדול לא יודעים על השואה למשל ועל מלחמת העולם השניה. הרבה אנשים לא מבינים מדוע היהודים עברו להתגורר דווקא בישראל ומה הקשר שלה לעם היהודי".

עכשיו יש לך תוכניות לשנות את הבורות הזו בעולם הערבי.

כן. הקמתי ארגון ללא מטרת רווח שנקרא HUMANITY FORWARD שהמטרה שלו הוא לבנות גשר בין מוסלמים לבין יהודים, לפרוץ את הגבולות ביניהם ולקדם את ההכרה ובנייה מחדש של היחסים עם סובלנות, הבנה הדדית ושלום. נשתמש בכל הפלטפורמות במדיה החברתית להעביר את העובדות הנכונות. בין היתר, להקים ערוץ מדיה חינוכי שישכיל את העולם הערבי על הדת שלהם, הפוליטיקה, ההיסטוריה והשורשים שלהם וגם ההיסטוריה של העולם של עיראק ושל הקהילה היהודית. יהיה ערוץ תקשורת מיוחד שיפעל לקדם את הדיאלוג בין ערבים לישראלים בפלטפורמות שונות. אנחנו נסיים את הבורות!"

למרות שאת חיה כאן את עדיין מנסה לסייע למדינה בה נולדת וגדלת?

״בשנתיים האחרונות, בעקבות החשיפה התקשורתית שקיבלתי יצרו איתי קשר המון אנשים מעיראק לבקש סיוע הומניטרי ורפואי. בעיקר עם ילדים חולים שחלק מהם זקוקים לניתוחים שקשה לקבל בעיראק. אז כתבתי בכל הרשתות החברתיות אם יש מישהו שיוכל לעזור לילדים חולים בעיראק. חיברו אותי עם סימון פישר המנכ״ל של ׳הצל לבו של ילד׳. ארגון מקסים שכל כך רצה לעזור. דיברתי עם מנהל בית חולים בעיראק שסיפר לי שהצוות שלו לא הוכשר לבצע ניתוחי לב מסובכים ושיש לו ילדים שמתים וצריך לעשות משהו. ׳הצל לבו של ילד׳ הציעו לבוא ולהדריך את הרופאים שלהם וגם להטיס את הילדים החולים לישראל לקבלת טיפול רפואי בישראל. אבל המנהל בבית החולים העיראקי אמר שהוא לא מעוניין בכך וביקש סיוע פיננסי במקום. זה שוב הזכיר לי איזו שחיתות קיימת בעיראק. אני יודעת שאף אחד שם לא יראה את הסיוע הפיננסי והוא ילך למקומות אחרים או למנהל עצמו שיקח את הכסף. אמרתי לו תתבייש לך, אתה יכול לקבל עזרה מארגון הומנטרי רפואי שידריך וילמד את צוות הרופאים שלך ואתה דוחה את זה?״

 • • •

לפני קצת פחות משנה הגעת לבקר בישראל.

״כן. בהתחלה ממש פחדתי להגיע. אבל ארגון AJC שהביא אותי לישראל הרגיעו והסבירו לי שאם אגיע אהיה האזרחית העיראקית הראשונה שמבקרת בישראל ומנסה ליזום שלום. אז הסכמתי, רציתי להיות האישה הזו.

הביקור היה נפלא. הסתובבתי ברחובות וראיתי כל כך הרבה מוסלמים בלבוש המסורתי שלהם וזה ממש הפתיע אותי. פעם חשבתי שכולם גרים בעזה ובשטח של פלסטין. התחלתי לדבר עם הערבים המקומיים. כשביקרתי בחיפה שמתי לב שכל שלטי הרחובות הם בעברית ובערבית, לא האמנתי! זה מראה שישראל מכירה באוכלוסיה הערבית שלה".

מה למדת מהביקור?

״הבנתי את המצב בישראל הרבה יותר טוב וגם ראיתי כמה דברים אנשים במזרח התיכון לא יודעים על ישראל. כשאתה הולך ברחובות בישראל ומדבר עם האנשים בחיי היום יום שלהם ולא עם פולטיקאים אתה מבין את המצב האמיתי. הייתי בוועידה עם פוליטיקאים ישראלים וגם ראש הממשלה שלכם, נתניהו, היה שם. אבל חששתי להיפגש איתו או אפילו לעשות איתו תמונה כי כבר הייתי ׳על הכוונת׳. לא רוצה להצטייר כדמות פוליטית בגלל שאני דואגת למשפחה שלי. אבל בעתיד כשאדע שהמשפחה שלי בטוחה במאה אחוז, אחזור לבקר בישראל ואשמח להיפגש עם פוליטיקאים.״

שרה עידן לאחר הראיון עם כתב ׳שבוע ישראלי׳ אלעד מסורי.

מה הכי אהבת בישראל?

״אהבתי את האוכל, בירושלים בעיקר. את הבמיה בשוק מחנה יהודה. כולם אמרו לי ללכת לתל אביב ושאני חייבת לנסות את האוכל שם. אבל לא ממש אהבתי את האוכל בתל אביב, הוא נראה לי מומצא ולא אמיתי.

ירושלים כל כך יפה! ההיסטוריה שלה, יש לה את הזהות שלה -איך שהביניינים נראים והרחובות. היו בעיר העתיקה אנרגיות מאוד חיוביות וזה היה ביקור מאוד רוחני. כשהייתי בכותל הרגשתי קרובה לאלוהים, לא הרגשתי ככה בשום מקום אחר. ״

מה החלום שלך?

״אני רוצה להצליח עם הארגון החדש שלי HUMANITY FORWARD ולעשות את החיבור הזה בין מוסלמים ויהודים. יש לי עדיין את המנטליות העיראקית והמון נסיון מהמדינה שלי. אני חייתי בפחד ואני מבינה מאיפה האנשים האלו באים ואיך לגשת אליהם.

"ברמה האישית אני רק רוצה שיהיה לי חיים טובים וכשאמות אדע שהיו לי חיים מספקים. יש לי עדיין את המחשבה הזו שאני יכולה למות בכל רגע אפילו אם עכשיו אני באמריקה, זה לא משהו שעובר כל כך מהר. לכן, אני מרגישה שאני חייבת להעביר את המסר שלי עכשיו. הדרך להבנה בין אנשים היא לדעת שלמרות שהם טועים לפעמים, חושבים אחרת מאיתנו ואנחנו לא תמידים מסכימים איתם, עלינו לתת להם את ההרגשה שהם לא פחות טובים מאיתנו.״

 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Featured

פסטיפאן 2019: תעלומה בממלכת החיות

Published

on

נעמה אתל מפיקה כבר בפעם השישית מופע לילדים והורים עם חיזוק משמעותי מהארץ: אבי דור מ'הופה היי' ומיכל הקטנה • המופע ב- 31במרץ יכלול מסר חינוכי, שירים מכל שנות הפסטיפאן וגם חומרים חדשים לגמרי – חוויה לכל המשפחה • ההרשמה בעיצומה

הפנינג הילדים המקומי הכי גדול של השנה נכנס השבוע להכנות אחרונות. וכולם כבר יודעים שאנחנו מדברים על פסטיפאן 2019 שעוד מעט יוצא לדרך.

כמו בכל שנה, נעמה אתל, הידועה בשם הבמה שלה ׳נעמה סופר על׳, מתכננת לילדי הקהילה הישראלית בלוס אנג׳לס שואו גדול עם סיפור חדש, שירים חדשים ומוכרים וכוכבים גדולים שטסים במיוחד כל הדרך מישראל.

הפסטיפאן, שמתקיים זו השנה השישית, הפך למסורת שנתית שמחברת ילדים ומשפחות רבות בלוס אנג׳לס, ניו יורק, מיאמי ובישראל.

נעמה, שזוכה לפופלאריות גדולה גם בארץ, חיה על קו לוס אנג׳לס תל אביב, ולאחר המופע הגדול אצלנו היא תמשיך לסיבוב בחוף המזרחי. לאחרונה התבשרה שהיא גם תהיה חלק מהופעות יום העצמאות החגיגיות בארץ הקודש.

לקוראינו החדשים שאינם מכירים את נעמה נספר שהיא זכתה לפרסום ראשון בישראל כיוצאת להקת״חמסה״, שניפקה להיטי פופ קליטים בישראל ביניהם ״אתה חייב למות עליי״. כאן נעמה היא כוכבת ילדים מוכרת וביחד עם צוות אמנים מוכשרים שמביאה בכל שנה היא דואגת שהילדים היהודים ישראלים בארצות הברית יחשפו לתרבות, למוזיקה, לשפה הישראלית והכל עם המון המון פאן.

פסטיפאן 2019 נקרא תעלומה בממלכת החיות – והוא יקח אתכם למסע מרתק בשילוב סיפור חינוכי, מעשיר ומשעשע על כיצד עלינו לדאוג ולשמור ולהגן על בעלי
החיים סביבנו.

גם השנה נעמה רתמה כוכבים גדולים ומוכשרים מישראל. בראשם אבי דור, מפיק, במאי והשחקן הבלתי נגמר של ׳הופה היי׳- אחת מתוכניות הילדים המצליחות בכל הזמנים. כוכבת גדולה שמצטרפת השנה היא מיכל ויצמן, הידועה בשם הבמה שלה ׳מיכל הקטנה׳. היא התפרסמה בארץ כשהוציאה די-וי-די וספרי ילדים, שיחקה בסדרות שנשאו את שמה ב YES, כיכבה ב׳מותק של פסטיבל׳ 6 ו 7 וזכתה לקמפיינים של חברות נעלים והלבשה.

עוד בצוות הפסטיפאן השנה כוכב הילדים רוי בוי עם השיער הארוך, שמופיע בהצגות ילדים כיכב ב ׳גיבורי האור׳ ובקלטות ילדים רבות. דמות חדשה שמצטרפת לקאסט הוא השחקן עידן שמעוני שמופיע בהצגות ילדים רבות בישראל.

בשיחה אישית נעמה סיפרה לי במה תעסוק העלילה השנה:

״השנה אנחנו נצא למסע בממלכת החיות. נעמה סופר על מגיעה לביקור והופעה בחוות חיות בה יש מנהל מאוד רשע (ריף-רף) שמתעלל בחיות ומתאכזר אליהם. כאשר הוא מקפיא אותם ומכניס אותם לכלוב כמו בכלא. נעמה סופר על מגיעה למקום והחיות נפתחות כלפיה ומספרות לה מה ריף רף הרשע מעולל להם. היא מבינה שצריך לעזור להם וככה היא וחברותיה נתרמים לסייע לבעלי החיים ויוצאים לעזרתם.

על הבמה מספרת לי נעמה הולכים להופיע בובות מיוחדות של בעלי חיים עם דיבובים משעשעים. נעמה: ״הבאנו שחקנים סופר מוכשרים וזה מרגש. אנחנו תמיד מנסים לעשות את המופע יותר גדול ונוצץ. השנה יהיה לנו גם מסך לידים אינטרקטיבי מיוחד שלוקח חלק בסיפור ההצגה. יהיה גם חלק בהופעה שיהיה מוקדש למחרוזת שירים מכל התקופות של הזמר יגאל בשן שכידוע הלך איתנו השנה".

השנה הבאת גם כוכבת קטנה גדולה מישראל.

״כן, ׳מיכל הקטנה׳ מאוד מצליחה בישראל. והיא גם בחורה מקסימה. אנחנו בקשר ממש טוב. פגשתי אותה גם כשהייתי בארץ, יצאנו ביחד התחברנו והילדים שלה יגיעו לאל איי לפגוש את הילדים שלי. ״

את הפסטיפאן השנה כתב וביים אבי דור, והלחנים לשירים המקוריים נכתבו על ידי נעמה שכמו תמיד ערוכה ודרוכה לקראת המופע הגדול: ״יש צוות שלם של אנשים שעובדים איתי ביינהם: הבימוי של אבי דור, ההפקה המוזיקלית של אסי טל, שהיה גם המפיק המוזיקאלי של אקס פקטור ישראל. כוריאוגרפיה של אתי פולישוק שכמובן תגיע עם כל הרקדניות המוכשרות שלה. יש לנו תלבושות חדשות של אודי סויסה ועל הסאונד והתאורה אחראי תומר כהן.

"אני רוצה להודות לעוזרת ההפקה בת אל סלקינדר ולבחרות שעוזרות לי בשיווק: סיגל אבירוש, טלי ספיר וברידג׳יט צדוק".

ציפור קטנה בלב

אל השנה השישית נעמה מגיעה למודת נסיון. היא הבינה את תפקידה המורכב כשחקנית ראשית, זמרת, כותבת, מלחינה ומפיקה. כל אלו העניקו לה את הכלים ליצור ולהפיק פרוייקטים גדולים. בשנה שעברה היא גם פתחה חברת הפקות של אירועים מוזיקלים בלוס אנג׳לס. כמה ימים לפני הפסטיפאן ב -26 במרץ נעמה תערוך את ״ציפור קטנה בלב״ – ערב מחווה מיוחד לזכרו של הזמר יגאל בשן בשילוב סיפורים מעניינים על חייו. ״למדתי עם שנים של עבודה על הפסטיפאן איך להיות מפיקה מהשורה. כשנכנסתי לפרוייקט הפסטיפאן לפני שש שנים לא היה לי מושג מה הולך להיות, אבל החיים לקחו אותי לשם והבנתי שזה בדיוק מה שאני אמורה לעשות".

במשך חצי עשור נעמה יוצרת את הפסטיפאן שהפך להיות המופע המרכזי והמושקע ביותר לילדים הישראלים בלוס אנג׳לס. גם השנה המופע יהיה כולל מסר חינוכי ומתאים, עם שירים מכל שנות הפסטיפאן וגם חומרים חדשים לגמרי – חוויה לכל המשפחה.

נעמה עובדת על המופע במשך כל השנה, וכלל איננה מדברת עימי במושגים של רווח כלכלי. היא פטריוטיות נדירה שחושבת שלילדים הישראלים והאמריקאים מגיע וחשוב שיהיה מופע חינוכי ומבדר בעברית. שיעניק להם את התרבות, הערכים הישראלים, יחזק את השפה העברית ואת הקרבה לתרבות הישראלית. מומלץ וחשוב להגיע ולתמוך בפרוייקט הנהדר הזה. שהוא לטעמי הפקת הילדים הכי טובה ומקצועית שיש לנו כאן.

תודה רבה לנותני החסות על התמיכה במופע החשוב והחינוכי הזה.

1. דורותי אלון – Sophea Interior Design

2. יניב רז – HML Investment

המשך לקרוא

Featured

שאנל אלטיט – מיס ישראל LA לשנת 2019!

Published

on

התחרות נהנתה מצוות סלבס מהארץ, הופעה של כיתריה וטקס מתוקתק ומאורגן להפליא של שני לאובר וחני כהן במועדון MAYAN בדאון טאון

מועדון THE MAYAN בדאון טאון של לוס אנג׳לס התמלא ביום ראשון האחרון ביופי ישראלי-אמריקאי כאשר תחרות מיס ישראל של לוס אנג׳לס הראשונה בהיסטוריה יצאה לדרך. כבר בחמש וחצי בערב החלו להגיע אורחים רבים מהקהילה לאירוע הנוצץ שנפתח על השטיח האדום המסורתי והמשיך בריספשן נפלא עם משקאות ופינגר׳ס פוד של יונתן ארט שף.

אזור המועדון היה מחולק ל-3: מתחם אורחים, בלקוני שהיה מלא בקהל צעיר ותוסס, ומתחם ה-VIP קרוב לבמה שכלל את הורי הבנות, ספונסרים של האירוע ודמויות מתעשיית האופנה בעיר המלאכים. את הטקס הנחו השחקנים רון שחר ומגי אזרזר. בין השופטים: הכוריאוגרפית עדן שבתאי, מנחה הבידור צחי קומה, כוכבת האינסטגרם אלין כהן, מלכת היופי לשעבר ניקול הלפרין ואשת העסקים וחברת הכנסת לשעבר פנינה רוזנבלום. רוזנבלום עוררה התרגשות רבה בקרב הקהל והמנחים ואמרה בין היתר: ״לא הייתי באל-איי כבר 42 שנה. תודות לשני לאובר אני פה איתכם בתחרות. אני שמחה לחזור ולראות את הקהילה הישראלית כאן כל כך מאוחדת. הוליווד והתעשייה כאן היא מקום לא פשוט, אבל כל חלום הוא אפשרי ויש פה המון הזדמנויות אז תמשיכו לחלום".

16 הפיינליסטיות בתחרות עלו להצגה הראשונה שלהם כשהן לבושות בג׳ינס כחול של YMI וחולצה לבנה עם לוגו התחרות והמספר שלהן. על המסכים הוקרן קליפ שסקר את הדרך אותה עשו הבנות במהלך השנה האחרונה, ההכנות לתחרות, עבודה על הכוריאגרפיה, צילומים לעיתון ״שבוע ישראלי, שהיה גם אחד מנותני החסות לאירוע, וגם פעילות ההתנדבות של הבנות בעמותות ׳גדולים מהחיים׳, ׳בשמחה׳, בית מחסה לבעלי חיים ועוד. לאחר מכן נערכה תצוגה נוספת של הבנות, הפעם עם ג׳ינסים קצרצרים טופ חושפני וג׳קט בסגנון ספורטיבי, שהמשיך למופע ריקוד דאנס היפ הופ ללהיט ׳טאקי טאקי׳, כאשר ברקע די ג׳י אביאל נותן בראש ונאמברים לאורך כל הערב. בשלב הזה התבקשו האורחים להוריד את אפליקצית MENTIMER ולהתחיל להצביע למתמודד האהובה עליהם.

את החלק האמנותי מילאה הזמרת הצעירה כיתריה, פיינליסטית ׳הכוכב הבא לאירווזיון׳, שביצעה גירסת כיסוי נפלאה ל-Just the way you are של ברונו מארס, את ׳מראות׳ של ג׳סטין טימברלייק וגם מחווה לזמרת האהובה עליה, ריאנה. הבנות עלו שוב על הבמה ונדרשו לשאלה משותפת: מה הסיבה שבחרתן להשתתף בתחרות?. השופטים נראו מופתעים מהתשובות, שכללו אזכורים רבים לרצון לייצג את הקהילה הישראלית באל-איי ואת מדינת ישראל, והמטרה להרגיש חלק מישראל למרות המגורים בלוס אנג׳לס. קליפ מיוחד של גיא פינס, היישר מישראל, סיפר על ההצלחות הרבות של ישראלים בתעשיית הבידור באל-איי: מחיים טופל ׳בכנר על הגג׳, ׳בטיפול׳, ׳חטופים׳, ׳רמזור׳, ׳פאודה׳ – ואי אפשר בלי גל גדות כמובן.

המועמודות הסופיות עלו על הבמה אחרי הסינון הראשוני באפליקציה. לקראת שמונה
בערב נחשפו הזוכות הגדולות: דורית אלון ויניב רז העניקו את פרס חביבת הקהל, בו זכה תמרה אוחנה. נטלי ויניב אביבי בעלי ׳ביודי סלון׳ העניקו את הפרס (טיפולי יופי למשך שנה שלמה) לזוכה במקום השלישי: אביב גדי. את הפרס למקום השני העניקה רקפת אהרן (מאמנת אישית ומייסדת עמותת ׳גדולים מהחיים׳) יחד עם פנינה רוזנבלום למאי אור, שתקבל קורס אימון אישי ועיסקי. בין לבין מיכל סיאס, מייסדת עמותת ׳בשמחה׳ העניקה אות הוקרה לאופנאית דינה בראל, התומכת הגדולה בפרוייקט מיס ישראל אל-איי.

חני כהן, שני לאובר, שאנל אלטיט, אביאל אלטיט

המתח היה גדול ובני המשפחות את הבנות נעמדו על רגליהם לפני הרגע המרגש בו הוכרזה הזוכה במקום הראשון: שאנל אלטיט היא מיס ישראלLA לשנת 2019 שאנל קיבלה את הסרט וזר פרחים ענקי משני לאובר וחני כהן מ-TopOne Productions, המפיקות והמנהלות בפועל של האירוע הנוצץ והמוצלח. בנוסף שאנל זכתה בכרטיס טיסה לישראל, כתבת שער בעיתון ׳שבוע ישראלי׳ וראיון בערוץ 2.
ברכות למשתתפות ולזוכות – ולהתראות בשנה הבאה.

המשך לקרוא

Featured

הקול כלול

Published

on

נא להכיר: הילה פליטמן, זוכת פרס הגראמי הרושמת הצלחות בקונצרטים בארצות הברית ובישראל • בעלת חגורה שחורה ב"טיי קואן דו", אמנות לחימה קוריאנית ואמא הליקופטר לבנה אש • ולהיט גדול אחד, בשיר הנושא לסרט "קוד דה וינצ'י" בכיכובו של טום הנקס • חשיפה

הילה פליטמן היא תכשיט נוצץ בסצינת המוסיקה הבינלאומית, ידועה בזכות המוזיקה המדהימה שלה, הקול היפה והמיוחד והיכולת לבצע יצירות מאתגרות חדשות. מבחינה קולית היא מוגדרת כ"סופרן קולורטורה", וקולה מתאפיין בצבע ייחודי וביכולת עוצרת נשימה בצלילים הגבוהים של הטווח הקולי. לכך מתווספת אישיות בימתית מקסימה, מלאת חן ועומק הבעה.

היא עבדה עם מנצחים מובילים, והופיעה עם הפילהרמונית של לוס אנג'לס, הפילהרמונית של ניו יורק, התזמורת הסימפונית של לונדון ועוד.

הצליל הגולש של הילה מרחף גבוה מעל במות האופרה העולמית "בקלילות שמיימית שמשווה את איכויות קולה עם אלו של קתלין בַּ אטל או דון אַ ּפשוֹ (שתיים מזמרות האופרה הגדולות ביותר בארצות הברית)", כך קבעו מבקרי הסי.אן.אן לאחר ששמעו את קולה של הילה פליטמן בסרט המצליח "צופן דה וינצ'י".

היה בזמנו ויכוח על איכות הסרט, אבל על איכות קולה של הילה פליטמן הייתה תמימות דעים. התשבחות לא פסקו. "וושינגטון פוסט" דיבר על זמרת עם אנרגיות סטאטוספריות, בהירות מחודדת בדיבור, קול צליל מלאכי בשירה, "אבל אם צריך היא יודעת להפיק קולות יבבניים כמו השרקן".

"לוס אנג'לס טיימס" מספר על זמרת שמתחילה בצליל שהוא כולה אקסטזה לא מרפה ויש אחרים שפשוט מקנאים במיתרי קולה הנפלאים שהטבע העניק לה.

"זה היה תהליך שונה ממה שאני רגילה לו. למען האמת לא קראתי את הספר, וכשהתבקשתי להקליט את הקול שלי לפסקול הסרט, לא היה מדובר בטקסט מילולי מושר אלא טקסט שרומז על פולחן, על משהו מיסטי. ישבתי וצפיתי בסרט והוספתי את הקטעים בקול הדק והגבוה לפי ההנחיות של מצבי רוח וכו'. היו מקרים במהלך העבודה שהצפייה בילבלה אותי, נסחפתי בקטע זה או אחר של הסרט כצופה ושכחתי להיכנס בזמן. היה צריך להתחיל מחדש. דבר אחד שהדריך אותי בהקלטות האלה, ולא רק בהן, הוא הידיעה שזמר אינו צריך להיות בעצמו עצוב על הבמה, הוא צריך לגרום לאחרים להרגיש עצבות. אם הוא השיג את התחושה הזו אצל זולתו, הוא
הצליח. נראה לי שהצלחתי במשימה".

הסופרנו השמימית שנולדה קרוב לאלוהים, בירושלים, מתגוררת בשנים האחרונות בעיר המלאכים, לוס אנג'לס. גרתי בחצי העולם אבל פה זה הבית ומכאן אני מרקיעה שחקים לכל מקום בעולם שמבקשים אותי לשיר", היא אומרת. הילה הגיעה לאל.איי לאחרונה לאחר שהתגוררה מספר שנים עם בעלה לשעבר, המנצח והמלחין אריק ויטקר ובנם אֵ ש בלונדון. "הצליל העברי של המילה 'אש' מצא חן בעיני אריק ולכן נשאר השם…", מסבירה הילה.

פליטמן, זוכת פרס הגראמי על ביצוע יצירה, רושמת הצלחות בקונצרטים רבים בעיקר בארצות הברית, ואפילו בעלת חגורה שחורה ב"טיי קואן דו", אמנות לחימה קוריאנית, שיש בה בעיקר הרבה בעיטות.

מה הקטע הזה של לחימה?
זה היה שיגעון של רגע שנתפסתי לו. באחד המופעים שאריק (בעלה לשעבר המלחין אריק ויטקר), חיבר והיו בו שילובים של טכנו, אופרה, מיוזיקל, ובתוך זה היה עניין של לחימה. ואני תמיד הייתי בן אדם פיזי. זה מאוד אים לי ונדבק".

איך הספורט קשור עם לעשיית מוזיקה?

"בדרך שלי לעשות מוזיקה עם תחושה חזקה של תנועה ותזוזה יש לספורט הזה מקום. אם כי אני חייבת להודות שעכשיו, כשאני עסוקה עם הבן, הורדתי את מינון הטיי
קואן דו".

וזה לא השינוי היחיד. היום, כלומר בשנים האחרונות, הילה משתדלת להיות הרבה עם הבן אֵ ש ולכן היא צמצמה לא רק את העיסוק בספורט אלא גם את מספר הופעותיה באולמות הקונצרטים. אבל לפחות פעם בחודש היא נמצאת על הבמה. וכיוון שהרפרטואר שלה הוא בעיקרו מוזיקה שנכתבת עכשיו, כל הופעה כרוכה בחזרות לא מעטות. "אז אני לוקחת את אש איתי לכל מקום, לפעמים הוא לא כך כך אוהב את ההסתובבות אבל הוא מדי פעם מסוקרן".

בין פופ וקלאסיקה

הכל התחיל אצל הילה כאשר גילתה את המוזיקה דרך הפסנתר בגיל חמש,, מעט לאחר מכן את הזימרה, וממש מאוחר יותר היא גילתה גם את הספורט. אבל כזמרת צעירה במקהלת "אנקור", השילוב של ספורט לא נראה למנצח ארנון מרוז. הוא העמיד בפני הילדה את הברירה: ספורט או מוזיקה". הילה בחרה בספורט, ויתרה על המקהלה. המורה טעה בגדול בזיהוי הכישרון של הילה והעתיד הוכיח עד כמה ההערכה הפדגוגית הייתה שגויה.

הילה ויתרה על המקהלה אבל לא על החינוך המוזיקלי. היא למדה בתיכון שליד האקדמיה בירושלים. מי שהחזיר אותה לכיוון הזמרה הייתה המנצחת מיה שביט (מייסדת מקהלת העפרוני). בתיכון למדה בהדרכתה של פנינה שוורץ, שהקנתה לה את הדרך להעמיק בהבנת הטקסט בחיפוש המשמעות ולפעמים גם את הרובד הפילוסופי
שמאחורי המילים. העיקר שהקשר עם הזמרה לא נותק.

"ביוזמת מיה שביט ניגשתי לאודיציה באופרה הישראלית, עוד באולם נגה ביפו, לתפקיד פלורה (באופרה טבעת החנק' של בריטן) והתקבלתי. שם גם הכרתי את המנצח אשר פיש". התחנה הבאה הייתה בית הספר ג'וליארד בניו יורק. תואר ראשון, תואר שני, אמן, היכרות עם אריק ויטקר, מי שיהיה בעלה וגרושה (אביו של אש).

את מזוהה בעיקר במוזיקה העכשווית שאת שרה.
"נכון, והמקום הזה טוב לי. יצירותיו של קורליאנו, יצירות של דיוויד דל טרדיצ'י, של הפיני המוכר יותר כמנצח אסה פקה סלונן. היצירות מתקשרות עם הקהל בדרכים משלהן. אם בטקסטים של המשוררת היוונייה הגדולה סאפפו או אפילו ביצירות ללא מילים, מעין וקאליזות. יש מסרים חזקים ליצירות האלה.

"גם בישראל אני מופיעה תדיר ולאחרונה שרתי את היצירה של דל טרדיצ'י. ובביצוע בכורה בישראל – 'עיני חמור הים', יצירה למילים של לואיס קרול מתוך החלק השמיני של 'אליס בארץ המראה'. את היצירה הזאת כבר שרתי בעבר עם הפילהרמונית של ניו יורק בניצוח מהטה ומזור. דל טרדיצ'י התעסק הרבה עם אליס, הגיבורה המוכרת של
לואיס קרול".

כשאת שרה את דל טרדיצ'י אבל גם מוזיקה של באך ושל מוצרט. איך זה מסתדר לך לשיר מוזיקה המוכרת, הקלאסית, עם השירה של החומרים המודרניים?
"זו שאלה מורכבת שגם אני מתחבטת בה מדי פעם. למרות השוני בין המוזיקה של באך למשל לזו של דל טרדיצ'י, נראה לי שבשתיהן יש מרכיב של רעננות, של ראשוניות ושל טוהר".

אם איזו מוזיקה את מזוהה יותר?

"אני לא רואה את עצמי כזמרת של סוג מסוים של מוזיקה, אני לא בדיוק זמרת אופרה ולא בדיוק זמרת קונצרטים. בכלל נראה לי שהתיחום המוזיקלי, השייך למגמות שמרניות במוזיקה, הולך ונעלם. איפה נגמר הפופ ומתחילה הקלאסיקה. ככלל רווחת התפיסה שמוזיקה קלאסית היא מורכבת, טעונה, משמעותית, אינטליגנטית והולכת לקצוות, לעומת המוזיקה הפופולרית שהיא בסיסית, פשוטה, משעממת ונטולת עניין. אני מעריצה גדולה של הזמרת ביורק, יש במוזיקה שלה מורכבות גדולה והכל מרתק והיא מקוטלגת כזמרת פופ".

האם את מיישמת את זה בהופעות?

דווקא כן, עם חברת האמרגנות איתה אני עובדת אנחנו מכינים רסיטלים, יענו רסיטלים שיש בהם מוזיקה מודרנית והרבה גרסאות כיסוי לשירים מוכרים, כלומר קלאסיקה של פעם ושל היום ופופ מסוגים שונים ובכלל."

ואיך הקהל מגיב?

"מקבל, אולי בעיקר משום שזה לא צפוי".

היה לכם גם סטוץ של כמה שנים בלונדון?

"ללונדון (צ'לסי) הגעתי לאחר שהות ממושכת בלוס אנג'לס, שם כאמור הייתי בסצנת המוזיקה הקלאסית. המעבר נבע, בעקבות ביקוש גובר לקונצרטים באירופה של בעלי לשעבר – המלחין האמריקאי, אריק ויטקר סיבה נוספת הייתה רצון למצוא בית ספר איכותי לבננו, אש, שהיה אז בן שש, ולקצר את המרחק לארץ. למרות שהייה בדרך
כלל סגרירי, אהבתי את החיים בלונדון… הייתי מאושרת", מציינת פליטמן, כשהיא משווה בין לונדון לאיכות החיים בלוס אנג'לס. העולמות המוזיקליים שלה ושל בעלה מתחברים ואף מתנגשים, כמו במחזמר שהוא כתב, "גן העדן האבוד" שהועלה מספר פעמים בארה"ב והוצג גם בווסט-אנד, ובו פליטמן הייתה אחת הזמרות במופע. "היה תהליך של למידה", היא מספרת על העבודה המאתגרת עם בן זוגה. "צריך ללמוד לא לקחת דברים באופן אישי, משני הצדדים, ולא לתת לרגש להתלקח. עשינו הרבה קונצרטים קלאסיים יחד ולמדנו לדבר בצורה מקצועית".

אך לונדון הייתה גם הקש ששבר את גב הגמל והזוג החליט להיפרד ולחזור ביחד ללוס אנג'לס.

משנה תוקף לבוב דילן

את גם כותבת שירה?
אני צריכה להודות בעניין הזה שוב לאריק. יש לו תכונה של פרגון לכל מי שעובד בסביבתו והוא גורם לו להיות שותף בתהליך היצירה וליצור בעצמו. כך למשל את חמישה שירים עבריים כתבתי אחרי שחברים מגרמניה היו שותפים להזמנת יצירה. אריק עודד אותי בכיוון וכך נולדו השירים, אבל אני לא מלחינה, לכל היותר מחברת מוזיקה".

על איזו יצירה זכית בגראמי?
"זו היצירה 'מיסטר טמבורין' של ג'ון קורליאנו שנכתבה לטקסטים של בוב דילן. לדעתי הנוסח של קורליאנו מעניק לטקסטים החשובים של בוב דילן משנה תוקף ומשנה משמעות. היצירה נכתבה בהתחלה לזמרת הנפלאה סילביה מקניר, שגם שרה אותה בליווי פסנתר באולם 'קרנגי'בניו יורק. אחרי כמה שנים קורליאנו ערך מהיצירה נוסח תזמורתי והוא רצה אותי ליצירה הזאת. אנחנו משתפים פעולה בעוד יצירות".

את מגדירה את עצמך כהצלחה?
"ברגע שנגמר משהו אחד, אני לא אוהבת את מה שאני עושה, ומרגישה שאני מסוגלת להגיע לאיכות יותר טובה ולשפר. אבל החיים, הגיל והניסיון לימדו אותי שאם אתה שלם עם עצמך, אפילו כשיש מקום לשיפור, אם אתה אסיר תודה ומרוצה במה שאתה עושה עכשיו – אז אתה כן הצלחה. לדעתי, זה לא עניין של הישגים חיצוניים גראמי', כסף וכד"'…

אז סוד ההצלחה הוא אושר פנימי?
"אני לא חושבת שאי פעם אגיע לנירוונה. אני לא בן אדם שישיג את זה עד המוות או משהו, אבל אולי הסוד הוא שהחיים הם תהליך, להיות שקוע בתהליך ולנסות ליהנות ממנו".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות