Connect with us

כלכלה

המיתון כבר כאן? תשאלו את הצרכנים

Published

on

בשבועות האחרונים קיצצו משקי הבית בארה"ב ברכישות גדולות בשל המחירים הגואים * אך בתפנית מדאיגה הנתונים מראים שהקיצוצים מגיעים ליציאה למסעדות, תוכניות חופשה ואפילו שירותים שגרתיים כמו מניקור, תספורות וניקיון

יותר ויותר אמריקאים מתחילים להימנע מטיסות, תספורות, בניית בריכות שחייה פרטיות והחלפת גגות דולפים – כמה סימנים לכך שמנוע הצרכנות של המשק האמריקאי הולך ומאט. בשבועות האחרונים כבר קיצצו משקי הבית ברכישות גדולות בשל המחירים הגואים, אך בתפנית מדאיגה הקיצוצים מגיעים ליציאה למסעדות, תוכניות חופשה ואפילו שירותים שגרתיים כמו מניקור, תספורות וניקיון. בעלי עסקים מעלים מחירים, מה שפוגע בחסכונות והחשש מפני התדרדרות הכלכלה גובה מחיר מהחלטות ההוצאות.

הוצאות הצרכנים מהוות שני שלישים מהמשק האמריקאי; הן נותרו חזקות בחודש אפריל למרות שהאינפלציה עלתה לשיאים של ארבעה עשורים, אך גוברים הסימנים לכך שגל ההוצאות מתקרב לסיומו. המכירות הקמעונאיות האטו בחודש שעבר, לראשונה השנה: מכירת המכוניות ירדה ב-4%, הזמנות הטיסות ירדו ב-2.3%, ואמריקאים מכל השכבות מוציאים פחות על שירותים. ההוצאות על נסיעות ומסעדות, שעלו אשתקד ב-30% לעומת שנת הקורונה 2020, עולות כעת במחצית הקצב הזה.

עד כה התקווה הייתה שלאחר שנתיים של הצטיידות במוצרים כמו מכוניות, רהיטים וציוד, האמריקאים יוציאו יותר על חופשות, מסעדות, מניקור ושירותים אחרים מהם נמנעו לאורך הקורונה. בינתיים, מדד אחד מראה שהעלייה בענפי השירותים הואטה לקצב הנמוך ביותר מאז פברואר 2021. מספר חיפושי הטיסות באתר ההזמנות Kayak ירד החודש ב-13%, ואילו מספר ההזמנות במסעדות באתר Open Table ירד ב-11% בשבוע שהסתיים ב-16 ביוני.

משפחות בשכבות הנמוכות נפגעו קשות מן האינפלציה, אך גם משפחות בשכבות הגבוהות מתחילות לקצץ, במיוחד כשהן רואות את שווי השקעותיהן צונח. עושר משקי הבית ירד לראשונה בשנתיים האחרונות לאורך רוב הרבעון הנוכחי, במיוחד בשל הצניחה של 3 טריליון דולר בשווי המניות בשוק. החובות באשראי, אשר צנחו בזמן הקורונה כאשר האמריקאים השתמשו בכספי המזומנים של הסיוע הממשלתי, חזרו לשיאם. ב-1 ביוני הגיע חוב הצרכנים ל-868 מיליארד דולר, עלייה של 16% לעומת אשתקד. ובעוד העשירים ביותר ממשיכים לשכור מכוניות למבורגיני ובנטלי, נרשמה ירידה חדה בהזמנות לחופשות יוקרתיות.

הססנות הצרכנים באה בעקבות חודשים בהם האינפלציה נמצאת בשיא של 40 שנה. בחודש מאי הגיעה האינפלציה השנתית ל-8.6%, כאשר בולטים במיוחד המחירים של מוצרים חיוניים ובהם הדלק שהגיע לשיא של חמישה דולרים לגלון. הנתון החיובי ביותר במשק ממשיך להיות שוק העבודה, כאשר האבטלה נמצאת בשפל של 3.6% בעוד הביקוש לעובדים ממשיך להרקיע שחקים ומספר המשרות בערך כפול ממספר המובטלים. הבקשות השבועיות לדמי אבטלה עולות בצורה מתונה, אך רחוקות מאוד משיעורן לאורך רוב הקורונה. 

ה"פד" הזניק בשבוע שעבר את הריבית ב-0.75 נקודת האחוז בתקווה לצנן את המשק מבלי לגרום מיתון. אבל למרות שהבנק המרכזי משוכנע שהוא יכול להוביל ל"נחיתה רכה", עסקים ומשקי בית מודאגים יותר ויותר ממצב המשק וממצבם הפיננסי האישי. אמון הצרכנים ירד החודש לרמתו הנמוכה ביותר אי-פעם ועסקים קטנים ברחבי ארה"ב מדווחים על סימנים להתרחקות לקוחות. חברת בריכות היוקרה מורהד עמוסה בהזמנות עד לקיץ הבא, אבל מספר הפניות החדשות ירד השנה ב-30%. המנכ"ל מייקל מוּר אומר כי כאשר מחיר הדלק הממוצע חוצה את קו ארבעת הדולרים לגלון, הלקוחות סבורים שהכנסותיהם אינן מספיקות כדי לפצות אותם על ההתייקרויות. ואילו חברת הגגות נוֹפְקֶה, שרשמה שיאי הזמנות בזמן הקורונה, חשה כעת שלקוחות רבים מעדיפים לתקן גגות מאשר להחליף אותם, ורבים עוברים לחומרים זולים יותר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחקר של רימקס: ירידה תלולה במספר הבתים שנמכרו בלוס אנג'לס בשנה האחרונה

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי נדל"ן אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר * עם זאת, בתים בלוס אנג'לס נמכרו בשנה האחרונה ב-3.3% יותר מהמחיר המבוקש

Published

on

שוק הנדל"ן התחרותי בארצות הברית ממשיך להוות מחסום עיקרי עבור אנשים המעוניינים לרכוש בתים. במקומות רבים, בתים יוצאים לשוק ותוך מספר ימים בלבד נמכרים באלפי דולרים מעל המחיר המבוקש. אולי בשום מקום הבעיה הזו נפוצה לכאורה יותר מאשר באזור לוס אנג'לס רבתי. הביקוש לבתים זינק במהלך מגיפת ה-COVID-19, ולפעמים, זה מרגיש כאילו זה נמשך גם לתוך 2022.

אבל מחקר חדש שפרסמה ענקית הנדל"ן RE/MAX מראה שמספר הבתים הכולל שנמכר ירד בצורה דרסטית במהלך השנה האחרונה בהשוואה לשנה הקודמת, והבתים הקיימים נשארים בשוק תקופה ארוכה יותר. המחקר מראה שכמעט 25% פחות בתים נמכרו בלוס אנג'לס ממאי 2021 עד מאי 2022, בהשוואה לאותה מסגרת זמן בשנה הקודמת. הירידה של 24.4% בהשוואה לשנה בבתים הנמכרים היא הירידה הגדולה ביותר מבין כל המטרופולינים במדינה, על פי המחקר.

מאי הוא אחד החודשים העמוסים ביותר עבור רוכשי דירות על פי רי/מקס, אך למרות זאת, כל המדינה ראתה ירידה של 8.5% בבתים שנמכרו השנה לעומת מאי שעבר. הסיבה לירידה במכירות? גידול במלאי וריביות גבוהות יותר על המשכנתאות.

ג'יימס סנדרס הוא מתווך ובעלים של RE/MAX Estate Properties בלוס אנג'לס. לדבריו, הטירוף של הערכת היתר בשוק הדיור היה "לא בר קיימא" ואומר שהוא מצפה שהשוק יתייצב בחודשים הקרובים. "סביבת הריבית העולה החזירה את שוק הדיור בלוס אנג'לס לשוק נדל"ן טיפוסי יותר", אמר סנדרס. "ראינו ירידה בביקוש מ-10% ל-15%. המלאי שלנו גדל ב-36% מהשנה שעברה, אבל עדיין יותר מ-75% מתחת לרמות הטרום-מגיפה האופייניות שלנו".

סנדרס אמר שהבתים נשארים בשוק זמן רב יותר, רובם במשך 40 יום או יותר. במהלך שיא "השוק המטורף", בתים נחטפו תוך כ-25 ימים בממוצע. סנדרס גם אומר שבתים רואים קומץ הצעות על בתים במחיר תחרותי, לעומת תריסר ההצעות הנוספות על כל נכס בשנה האחרונה ואילך.

אבל אל תצפו שהמחירים יצנחו מכיוון שפחות בתים נמכרים ונראה שהביקוש התקרר. לפי RE/MAX, בתים בלוס אנג'לס בשנה האחרונה נמכרו ב-3.3% מהמחיר המבוקש. מדובר בעלייה של 3.8 נקודות אחוז משנת 2021, אז נמכרו בתים ב-99.6% מהמחיר המבוקש."אנחנו לא רואים שהמחירים מתקנים את עצמם כמו שהם עשו במהלך המיתון הגדול", אמר סנדרס. "לבעלי בתים יש יותר מדי הון עצמי בנכסים שלהם וכתוצאה מכך, אנחנו לא רואים שוק מכירה גדול במצוקה".

זה נכון בכל היבשת: מחיר המכירה החציוני של בית שנמכר בארה"ב עלה בכ-50,000 דולר ממאי 2021 למאי 2022. אז פחות בתים נמכרים, פחות הצעות מוצעות ובתים נשארים בשוק זמן רב יותר. אבל המחירים עדיין ממשיכים לעלות למרות הגורמים הללו, לפחות לעת עתה. "גם כשהריביות נעות סביב 6%, הן עדיין נמוכות מבחינה היסטורית, ונדל"ן בלוס אנג'לס היה היסטורית השקעה מצוינת", אמר סנדרס.

הירידה במכירות בתים אינה מוגבלת ללוס אנג'לס.  בסן דייגו, מכירות הבתים ירדו ב-20.4% באותו פרק זמן.

להלן חמשת השווקים המובילים שחוו את הירידה הגדולה ביותר משנה לשנה במכירות בתים ממאי 2021 עד מאי 2022:

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות