Connect with us

כלכלה

המאבק על שכר המינימום: מכת מוות לעסקים קטנים באמריקה?

Published

on

שכר המינימום הפדרלי עומד כבר 11 שנה על 7.25 דולר לשעה * בבחירות הבטיח ביידן להעלות אותו ל-15 דולר, אבל בקונגרס מערימים קשיים * התומכים בטוחים: "מיליונים יחולצו מהעוני" * המתנגדים מזהירים: "עסקים ייסגרו, המונים יפוטרו"

אלפי עובדים ברשתות מזון מהיר קיימו בשבוע שעבר שביתת מחאה ב-15 ערים ברחבי ארצות הברית, בדרישה להעלות את שכר המינימום הפדרלי מ-7.5 דולר לשעה ל-15 דולר. השביתה נערכה כשברקע פוחתים הסיכויים שהנשיא החדש ג'ו ביידן יצליח לקיים את הבטחת הבחירות שלו להגדיל את שכר המינימום פי יותר משניים ולהעמיד אותו על 15 דולר לשעה. בשביתה השתתפו בין השאר עובדי הרשתות וונדיס, מקדונלדס וברגר קינג, והיא נערכה בערים כמו שיקגו, מיאמי ומילווקי.

שכר המינימום הפדרלי בארה"ב נקבע על 7.25 דולרים בשנת 2009, וב-11 השנים שעברו מאז הוא לא עודכן. מאז קביעת שכר המינימום הראשון ב-1938, אחרי השפל הגדול, לא קרה מעולם ששנים רבות כל כך חלפו בין העלאה אחת לאחרת. כשמתאימים את שכר המינימום של 2009 לשיעור האינפלציה, הוא צריך לעמוד על כ-8.80 דולרים לשעה. ההצעה שביידן העלה רדיקלית-משהו: אף שנשיא ארה"ב מציע העלאה הדרגתית, שבתחילתה יעלה השנה השכר ל-9.5 דולרים לשעה, הוא מבקש להשלים את העלייה ל-15 דולר עד לשנת 2025, כלומר בעוד ארבע שנים. לפי תוכניתו, משם והלאה יגדל שכר המינימום באותו קצב כמו השכר החציוני.

להעלאת שכר המינימום עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת על חייהם של עובדים בארה"ב ועל העסקים שמשלמים להם משכורת, אבל על השאלה מה יהיו ההשלכות האלה יש מחלוקת גדולה. ממשל ביידן מצדו טוען כי העלאה כזו תסייע לחלץ מיליונים מהעוני, תפחית את חוסר השוויון האדיר ותעזור להמריץ את הכלכלה. "שום אמריקאי לא צריך לעבוד במשרה מלאה ולחיות בעוני", אמרה לאחרונה דוברת הבית הלבן רוזמרי בוגלין. "המחקרים מלמדים שהעלאת שכר המינימום מפחיתה את העוני ושיש לה תועלת כלכלית לעובדים, למשפחותיהם, לקהילותיהם ולעסקים המקומיים שבהם הם משקיעים את הדולרים הנוספים שהם מרוויחים".

מבקרי התוכנית, מנגד, טוענים כי העלאת שכר המינימום תכביד את המעמסה הכלכלית על המעסיקים, תאלץ אותם לקצץ משרות – ובסופו של דבר תפגע בדיוק באותם עובדים ששכר המינימום נועד לעזור להם. במיוחד הם מזהירים מהסכנה הטמונה בהעלאה חדה כל כך, של יותר מ-100% בתוך ארבע שנים. הכלכלנים מייקל פרולי ודניאל סילבר מ-JPMorgan Chase מציינים כי בדרך כלל כאשר מעלים את שכר המינימום נהוג להעלותו ב-5% עד 15%, והעלאה של 100% בפרק זמן קצר כל כך היא עלייה חריגה ביותר. עם זאת, הם מזכירים גם כי העובדה שמדובר בהעלאה מדורגת תאפשר לקובעי המדיניות לעצור את התהליך אם יזהו סימנים שליליים.

על כובד משקלה של ההחלטה הניצבת בפני ביידן והמחוקקים מעידה גם הערכה של לשכת התקציב של הקונגרס שפורסמה החודש. לפי הערכה זו, העלאת שכר המינימום ל-15 דולר עד 2025 אמנם תגדיל את שכרם של 17 מיליון איש ותחלץ 900 אלף בני אדם מהעוני, אבל היא גם תביא לחיסולן של 1.4 מיליון משרות, משום שמעסיקים ייאלצו לקצץ משרות כדי לפצות על השכר הגבוה יותר שיהיה עליהם לשלם.

עתידה של יוזמת שכר המינימום של ביידן אינו ברור: הנשיא ניסה לשלב את היוזמה בתוך חבילת הסיוע למשבר הקורונה, בסך 1.9 טריליון דולר, שהוא מקדם כעת בקונגרס, אבל בשבועות האחרונים הודה כי נראה שייאלץ להסירה מהחבילה בשל התנגדות המחוקקים. ביידן כבר אותת כי הוא נכון לקדם גם העלאה צנועה יותר של השכר, למשל ל-12 או 13 דולרים עד שנת 2025.

רבים מדגישים כי אין זמן גרוע יותר להעלאה של שכר המינימום מאשר ימי הקורונה שבהם מצויה ארה"ב: עסקים רבים שמשלמים שכר שכזה, כגון מסעדות, בתי מלון ובתי קולנוע – משתייכים לענפים שנפגעו קשה מהמגפה ומההגבלות הכרוכות בה. אם עסקים אלה ייפגעו גם מההעלאה, הם מזהירים, העובדים החלשים שמתפרנסים מהם יהיו הראשונים לשלם את המחיר.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

כמעט מיליון דולר: מחירי הבתים בסן פרננדו וואלי זינקו ב-26 אחוזים!

Published

on

כדי להרשות לעצמם את בית ממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה * החדשות הטובות: המחיר החציוני של דירות קונדו יורד

המחירים החציוניים של בית בעמק סן פרננדו בלוס אנג'לס הגיעו לשיא האחרון בחודש מאי, וזינקו ב 26% בשנה לכדי -945,000 דולר, כך לדברי "האגודה האזורית סאות'לנד". במקביל, המכירות בעמק הוכפלו יותר מהשנה שקדמה לה.

כדי להרשות לעצמם את הבית הממוצע בעמק סן פרננדו כיום, הקונים יצטרכו להרוויח 178,187 דולר בשנה.

"מחירי הנדל"ן מתגמלים את המוכרים, אך עם זאת מחירים גבוהים מקטינים את הנגישות לרכישת נדל"ן באזור ומאיימים על קיימות שוק המגורים כולו", אמר טים ג'ונסון, מנכ"ל אגודת המתווכים האזורית סאות'לנד.

"אנחנו מקווים שלבעלי בתים יהיה יותר נוח והם יהיו מוכנים  למכור, לאחר שהמשק ייפתח מחדש לחלוטין ואיום המגפה יוסר. אם זה יקרה, זה עשוי לשחרר חלק מהלחצים על המחירים ויתן למשפחות אפשרויות לרכישת בתים נוספות".

מכירות החודש עלו על השיא הקודם שנקבע באפריל, כאשר מחיר המכירה החציוני עמד על 935,000 דולר, והיתה זו רק הפעם השלישית ברשומה שהמחיר החציוני של בית משפחתי בעמק סן פרננדו הגיע למעל 900,000 דולר.

המחיר החציוני לדירות קונדו בעמק סן פרננדו בחודש מאי היה 530,000$, עלייה של 18.4% לעומת החודש המקביל אשתקד, אך ירידה של 1.9% לעומת אפריל, אז הגיע המחיר החציוני ל540,000$. כדי לקנות דירה בעמק, אדם יצטרך להרוויח כ- 100,000 דולר בשנה, על פי העמותה.

העמותה דיווחה כי במהלך חודש מאי נמכרו 497 בתים ו-174 דירות קונדו, עלייה של 108.8% ו -163.6% בהתאמה, בהשוואה לשיא באותה תקופה בשנה שעברה, כאשר המגיפה הובילה לסגר לעסקים והישארות בבית.

"אנו גאים באופן שבו מתווכים מקומיים הגיבו לפני שנה לנוכח מצוקה ומאושרים כאשר ההתאוששות הכלכלית נמשכת, עם פתיחה מוחלטת של ממש," אמרה דיאן סידל, נשיאת העמותה המונה 10,300 חברים.

"אין מספיק נכסים למכירה וביקוש אדיר למגורים דוחף את מחירי המכירה מחדש ומעלה אותם בכל חודש", הוסיפה.

בעוד שמחירי המכירה בעמק עלו, והאזור חווה ביקוש כבד של קונים, המכירות היו מוגבלות בגלל חוסר מלאי, כך דיווחה העמותה. העמותה דיווחה על סך 685 רישומים פעילים בסוף מאי, ירידה של 34.1% לעומת השנה שעברה. מספר הרישומים עלה משפל השיא שנקבע באפריל, אז היו באזור 620 רישומים בלבד.

בתים הנמצאים באסקרו, שלדברי העמותה הם מדד לפעילות עתידית, עלו ב 43.4% בחודש מאי בהשוואה לחודש המקביל אשתקד, עם סך של 715 בתים בפיקדון.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות