Connect with us

תרבות ובידור

הלב על הצלחת

Published

on

המתכון אותו מתכון, אבל בין הגרסה הישראלית לגרסה האמריקאית של "מאסטר שף" יש כמה הבדלים מהותיים

14 פרקים תמימים נמשך חלק האודישנים של "מאסטר שף" בעונתה השמינית בישראל. ואולי זה לא מפתיע שהחלק הזה בתוכנית, שאמור להיות רק השלב המקדים לדבר האמיתי – התחרות עצמה, הולך ותופס יותר נפח מעונה לעונה. כי הרבה לפני שמאסטר שף היא תוכנית על בישול ועל אוכל, היא תוכנית של סיפורים אישיים, רצוי סוחטי דמעות. ובזה היא מצטיינת.

נכון, השלב הראשון של האודישנים הוא עיוור. השופטים – אייל שני, מיכל אנסקי, ישראל אהרוני וחיים כהן – מקבלים מנה בלי לראות מי האיש שמאחוריה. עובדה שלא מונעת מהם לפתוח בסדרה של ניחושים לגבי זהותו ("זו בחורה, דור שביעי בארץ, גרה בצפת", קובע אהרוני באחד המקרים). כי גם הם וגם אנחנו יודעים היטב: אישיותו של המתמודד קריטית להמשך דרכו בתחרות.

קחו לדוגמה את האודישן שזכה בשם "מנת הנקמה". הרבה לפני שאנסקי לחשה על אוזנו של אהרוני שהיא חושדת באסף גל הקיבוצניק שהוא מנסה להרעיל אותם, ניכר היה שהשופטים פשוט לא מרוצים מהריאיון שערכו עם המתמודד בזמן התקנת המנה. כותרות בלי טקסט", מטיח בו שני, כאשר גל לא מצליח לספק את הסחורה ומתעקש שהוא "בחור רגיל ולא דמות טלוויזיונית".

וזהו למעשה ההבדל המרכזי בין הגרסה הישראלית של מאסטר שף", לגרסת האמריקאית (הפורמט המקורי הוא בריטי), בכיכובו של השף הזועם גורדון רמזי.

גם בעונתה השמינית, שמשודרת ב"פוד נטוורק"", מקפידים גורדון וחבריו השופטים להתייחס לאוכל, ופחות למי שבישל אותו. ברור שלכל בשלן יש רקע והיסטוריה, אתנית ותרבותית, ואם הוא ממש מצטיין יש לו פרופיל טעמים שמאפיין אותו וחותמת אישית. אבל בסופו של יום, בגרסה האמריקאית המתמודד נשפט על הצלחת שהגיש, לא על המטבח שגדל בו.

כל זה משפיע כמובן גם על הסנטימנטים שמפגינים השופטים כלפי המתמודדים. בזמן שבמאסטר שף הישראלית, ניכר כי השופטים – בלי יוצא מן הכלל – מקפידים בכבודם של הבשלנים (בוודאי אחרי הסתלקותו של יונתן רושפלד מהצוות), סימפטיים ואמפתיים כלפיהם, עבור רמזי וחבורתו המוטו הוא "מנה רעה תקבל יחס רע".

וכך, נאלצים חלק מהמתמודדים להביט כיצד השופטים מרוקנים את תוכן הצלחת ישר אל פח האשפה, או במקרה של רמזי – משגרים אותו היישר מהפה ביריקה מלאת כוונות.

בגרסה הישראלית לא רק המתמודדים מקבלים במה נרחבת לסיפור חייהם ואישיותם. גם ארבעת השופטים זוכים בזמן מסך משמעותי בהרבה מזה של עמיתיהם האמריקאים. עובדה שמוקצנת במקרה של אייל שני ותיאוריו המפליגים שהפכו כבר לפטנט רשום של התוכנית, אבל קיימת גם במקרה של חבריו לצוות. כל
אחד מהם מקבל את הזמן שלו לזרוח.

וכך, למרות שהמתכון הוא אותו מתכון, מדובר בסוף בשתי מנות שונות במהותן. "מאסטר שף" האמריקאית היא תוכנית לאנשים שאוהבים בישול, הגרסה הישראלית שלה מיועדת לאנשים שפשוט אוהבים בני אדם.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

תרבות ובידור

סערה בהוליווד: חקירה רשמית בעקבות תלונות עובדים בתוכנית האירוח של אלן

Published

on

מה שהתחיל כשרשור טוויטר מחתרתי ובהמשך אף תפס צורה לכדי תחקיר עיתונאי הופך השבוע לחקירה של ממש: המגזין וראייטי דיווח כי חברת וורנר מדיה, המחזיקה בין היתר באולפני האחים וורנר, החלה לבצע בדיקה רשמית בכל הנוגע לסביבת העבודה בתכנית האירוח של אלן דג'נרס, המצולמת באולפני החברה בברבנק. זאת בצל טענות על סביבת עבודה רעילה, שעל פי עדותה של אחת העובדות בתכנית, כללה גם יחס גזענים מצד מפיקים בכירים.

כותרות הסודקות את תדמיתה החייכנית והאהובה של המנחה והקומיקאית הגיעו מגולשים שחלקו סיפורי זוועות על דג'נרס ממפגשיהם האישיים איתה, והזעם נגד המנחה התבטא גם בטענות על "התעללות בקשישים" ואפילו שמועות שקריות על מותה. בתחילת השבוע אף דווח כי ביתן של דג'נרס ובת זוגה פורשיה דה רוסי נפרץ בעודן בתוכו, אך לא ברור האם אותה פריצה הייתה מכוונת ספציפית נגד המנחה.

במקביל לביקורת האישית נגד דג'נרס, וראייטי פירסם טענות מטעם עובדי התכנית על יחס מזלזל והרעה בתנאי ההעסקה שלהם, זאת בצל המעבר לשידור מביתה של דג'נרס. האתר באזפיד הציג תחקיר על סביבת העבודה הבעייתית בתכנית. בין התלונות: טענות של עובדים שפוטרו לאחר שניצלו את ימי המחלה שלהם או החסירו ימי עבודה בעקבות הלוויות משפחתיות, וגם מקרים בהם עובדים הונחו שלא לפנות לדג'נרס באופן ישיר בעודם במשרד. אחת העובדות, ממוצא אפרו-אמריקאי, סיפרה שספגה הערות גזעניות מצד כמה מהקולגות ואף זכתה לתשלום נמוך יותר משל יתר העובדים.    

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות