Connect with us

גוף ונפש

הכל נשאר במשפחה

Published

on

אני חוששת שלאריק יש מאהבת. פתאום הוא התחיל בדיאטה חריפה, יוצא לריצות בערבים ונעלם למבצעים שונים"

איריס הייתה אשתו של איש משרד הביטחון, בכיר וידוע בתחומו. כשטלפנה לקבוע פגישה ביקשה לשמור על דיסקרטיות שאינה מאפיינת לקוחות רגילים. לפגישה הגיעה בשעות הערב המאוחרות כשהמשרד היה ריק מאנשים. קשה היה שלא להתפעל מיופייה. אישה גבוהה, דקת גזרה, שיער קארה שחור ועיניים כחולות גדולות. לאחר לחיצת יד רפה וכוס קפה התחילה בסיפורה."אני נשואה לאריק שלושים שנה באושר ועושר. גידלנו בן ובת. הבן בן 25 עומד להינשא בקרוב. גם הוא בעסקים הסודיים עם אבא שלו. הבת חיילת יפה ומתוקה".

״חיי מעולם לא היו קלים" משיכה, "טיילתי בעולם מבלי שרציתי בכך, החלפתי מקומות עבודה בעל כורחי. היו מצבים שלא ראיתי את בעלי במשך שבועות, אבל למדתי לחיות עם זה. מעולם לא חשבתי שאזדקק לשירותיו של חוקר פרטי, אבל לאחרונה אני חוששת שלאריק יש מאהבת. פתאום הוא התחיל בדיאטה חריפה, יוצא לריצות בערבים ונעלם למבצעים שונים. כשהבן סיפר לי שאבא לא יצא למבצעים כבר זמן רב, התחלתי לחשוד". הצעתי לה לבצע מעקב אחר הבעל. "לא תצליחו. הוא ישרוף אתכם כבר בדקה הראשונה", היא חייכה. בהמשך נתרצתה אבל ביקשה שאעבוד עם כמה שיותר אנשים. הבנתי מיד שמולי יושבת אישה שמבינה עניין.

למחרת בבוקר כינסתי את חמשת העוקבים שלי לשיחת מוטיבציה."אנחנו הולכים לעקוב אחרי בכיר במשרד הביטחון", הכנתי אותם, "זה יהיה קשה מאד, זהיר מאד ומקצועי מאד". ראיתי את האור בעיניהם. כעבור יומיים לאחר אישור טלפוני מאיריס התחלנו בשעה חמש בבוקר יום עבודה לא שיגרתי לחלוטין. שישה עוקבים בשישה כלי רכב שונים – ארבע מכוניות ושני קטנועים – חיכו לו ברחוב קטן בצפון תל אביב. כשיצא מביתו העברתי הוראות פעילות במכשיר הקשר ויצאנו לעבודה. בכל 200 מטר התחלף רכב מאחורי זנבו של אריק כדי לא לעורר את חשדו. כעבור שעה הוא הגיע למטה משרד הביטחון באזור המרכז. המתנו לו מצפים ליציאתו. עד לשעות הערב התייבשנו במקום. כשיצא נכנסנו לנוהל קרב. הוא נסע לכיוון תל אביב עד שהגיע סמוך לביתו אך במקום להיכנס לבניין המגורים היוקרתי בו התגורר, הוא פנה
למרכז מסחרי צמוד.

חמשת העוקבים שלי ואני יצאנו רגלית וסגרנו כל תנועה שלו. הוא נכנס לסופרמרקט המקומי וקנה מצרכי מזון. ביציאה פגש עלמה צעירה, כנראה שכנה או חברה של המשפחה, והחליף איתה כמה מילים. אחר כך חזר לביתו. כעבור מספר דקות קיבלתי טלפון קצר לנייד. איריס ביקשה לרדת מהמעקב ו"מחר כרגיל" אמרה וניתקה.

המעקב למחרת בבוקר היה רגיל, אבל ב-12:00 בצהריים אריק נראה יוצא מהמטה ונוסע לכיוון הרצליה. ברחוב סוקולוב המרכזי נכנס לבית מרקחת ויצא משם עם שקית קטנה בידו. כנראה תרופות, חשבתי, ומיד ישוב לעבודה. אך לא. הוא נסע לכיוון חוף הים. בצומת קרובה לחוף, בתחנת דלק, הוא אסף צעירה שיצאה מפיאט אונו חדשה. מבט נוסף בצעירה הבהיר שמדובר בצעירה מהסופרמרקט של יום לפני כן. כחוקר, הפסקתי להאמין בצירוף מקרים. השניים המשיכו בנסיעה לכיוון חוף הים והחלו מתרחקים לחוף מבודד. נתתי הוראה לחוקריי לרדת רגלית ולהיות זהירים שבעתיים. שניים מהם הרחיקו לכת, פשטו בגדיהם, קפצו למים ואיגפו את השניים באיגוף שחייה גדול.

המעקב הרגלי לא היה קל. אריק והצעירה החלו מתרחקים וניכר שחיפשו מקום מסתור מבודד. אט אט סגרנו את הטווח אבל קשה היה לצלם. כל קירבה אליהם הייתה שורפת אותנו. הופתעתי מכך שאריק לא עשה אף תרגיל של ניעור מעקב, הוא לא נראה חשדן כלל וכלל, ובטח לא זהיר. כעבור שעה שנמשכה נצח הגיעו השניים לספינת דיג נטושה ושבורה ונשענו עליה. המצלמות התחילו לעבוד במרץ. תחילה התנשקו השניים בעדינות, אחר כך בלהיטות. ואז אריק, שנראה יותר כמו אביה של הבחורה, הפך למאהב צעיר, חלץ נעליו ופשט את בגדיו, הביט ימינה ושמאלה והפשיט את הצעירה. מוזר, אריק נראה טיפוס שחדר נקי בבית מלון יוקרתי היה הולם אותו יותר, אבל כפי שהפתיע אותי ברמת הזהירות הנמוכה שלו, כך הפתיע לגבי מקום הבגידה.

הוא כלל לא שם ליבו למספר צעירים שהשתזפו שם בעירום מלא, והמצלמות שהונחו סמוך לבגדיהם תיעדו את השניים בשיא האקט. לאחר שעתיים בחוף הים הוריד אריק את הצעירה במקום בו אסף אותה ושב למטה. שניים מאיתנו ישבו לה על הזנב כדי לקבל זיהוי מוחלט. כעבור מספר שעות ידעתי את שמה, מקום עבודתה וגילה – גיל ילדיו של אריק…

למחרת נפגשתי בשעות הערב המאוחרות עם איריס, שוב במעטה של חשאיות מוחלטת.ישבנו על כוס קפה."שום דבר לא יפתיע אותי" היא ציינה שנייה לפני שהפעלתי את סרט הוידיאו. אחרי שלוש דקות של צפייה היא התחילה להחוויר ולרעוד. מזגתי לה כוס מים קרים והיא שתתה הכל בלגימה אחת. מסתבר שהיא בכל זאת הופתעה. היא התקשרה לבנה וביקשה שיבוא מיד למשרד. הוא ניסה לשאול מה קרה אבל כששמע את קולה הרועד של אמו הבין שהעסק רציני. כעבור חצי שעה לערך התייצב במשרדי גבר צעיר וחסון במכנסי טרנינג וחולצה קצרה. "מה הסיפור אמא?", שאל.

איריס הצביעה על הקטע בסרט הווידאו בו נראו אריק והצעירה משתגלים. הבן היה בהלם מוחלט. הוא לקח כיסא, ישב מולי וביקש לדעת את הסיפור מההתחלה. איריס התחילה לספר ואני המשכתי.

את סוף הסיפור קראתי בעיתון היומי 4 ימים לאחר שהשניים עזבו את משרדי בלחיצת יד רפה. הכותרת בישרה "בכיר במשרד הביטחון נתפס מנהל רומן עם כלתו לעתיד". בגוף הכתבה תואר לפרטי פרטים המעקב שערכתי לאריק. עוד נכתב כי הצעירה היתה החברה של בנו של הבכיר במשך 4 שנים וכי העניין נחשף שלושה
שבועות טרם חתונתם.

חתונה לא הייתה. הכותבת, אגב, הייתה… איריס. הפעם הייתי אני בשוק מוחלט.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

ילדים נדבקים פחות?

Published

on

8 מיתוסים על וירוס הקורונה

1. האם מייבשי ידיים בשירותים הורגים את נגיף הקורונה?

לא, המייבשים אינם אפקטיביים נגד וירוס הקורונה החדש. כדי להתמגן, יש לשטוף את הידיים במשך 20 שניות לפחות במים וסבון, או באמצעות סבון המכיל אלכוהול מחטא.

2. האם אור אולטרא סגול משמיד את הנגיף?

נורות UV, המשמשות לחיטוי מיכשור רפואי או ידיים, אינן יעילות נגד נגיף הקורונה, ואף עלולות לגרום לגירוי העור.

3. עד כמה יעילים מדי חום אינפרא אדומים באיתור נדבקים?

מדי חום אינפרא אדומים יעילים באיתור חולים שפיתחו חום גבוה. עם זאת, בחלק גדול מהמקרים הנדבקים אינם מראים כל תסמין, כולל חום. לרוב, תקופת הדגירה נמשכת יומיים עד 10 ימים לפני שהנשאים מפתחים חום גבוה, כך שאת רוב הנדבקים כלל לא ניתן לאתר באמצעות מדידת חום.

4. האם בטוח לקבל חבילה מסין?

כן, זה בטוח. אנשים שמקבלים חבילות או מכתבים מסין, אינם נמצאים בסיכון גבוה ללקות בווירוס הקורונה. מניתוח הממצאים עד כה, הנגיף אינו שורד זמן רב על משטחים כמו מכתבים או חבילות.

 5. האם חיות מחמד יכולות להדביק בווירוס הקורונה?

אין עדות לכך שחיות מחמד כמו כלבים וחתולים נדבקים בווירוס הקורונה. עם זאת, תמיד כדאי לשטוף ידיים במים וסבון לאחר כל מגע עם חיות, במיוחד כדי למנוע הדבקה בחיידקים שכיחים צואתיים כמו אי קולי וסלמונלה שידוע שעוברים מבעלי חיים לבני אדם.

6. האם שטיפת אף בתרסיסים, שטיפת הפה במי פה או מריחת קרמים חוסמים את חדירת הנגיף לגוף?

שטיפת אף בתרסיסים המכילים מי מלח, עשויים להקל במעט על הצטננות הנגרמת מווירוסים, אולם היא אינה מונעת הדבקה מווירוס הקורונה.למרות שמי פה עשויים להשמיד חיידקים בחלל הפה, אין להם כל השפעה על נגיף הקורונה. גם מריחת קרמים לא תחסום את הנגיף החודר דרך ריריות העיניים, האף או הפה.

7. האם נגיף הקורונה מדביק פחות תינוקות וילדים?

בני אדם בכל הגילאים עלולים להידבק בנגיף הקורונה. עם זאת, בסיכון גבוה יותר נמצאים אלה הסובלים מבעיות רפואיות (אסתמה, סוכרת, מחלות לב ומחלות חסר חיסוני). מסיבה לא ברורה, ולמרבה המזל, הווירוס פוגע פחות בתינוקות וילדים.

8. האם יש תרופה אחרת שמונעת הדבקה או מטפלת בנגיף?

נכון להיום, אין כל טיפול תרופתי המונע או מטפל במחלה. עם זאת נערכים מספר ניסויים בסין על תרופות אנטי ויראליות שונות, ובהן תרופות נגד נגיף ה-HIV. בינתיים, לא פורסמו תוצאות ממחקרים אלו.

המשך לקרוא

גוף ונפש

דיאטה, קווים לדמותה

Published

on

זאת בכלל אשתך שמכווצת את הבגדים בכביסה, והגשם בחוץ שלא מאפשר לרוץ * או שהגיע הזמן להפסיק להדחיק ולהפנים – אתה צריך לאכול פחות 

כבר הרבה זמן שאני צריך דיאטה. במשך חודשים שכנעתי את עצמי שזה רק בראש שלי ולא בכרס. אבל הימים חלפו, והרמיזות הלכו וגברו. זה התחיל כשלקח לי זמן לבחור בגדים בבוקר. והנה טיפ ראשון: גבר, אם לוקח לך יותר מדי זמן לבחור בגדים בבוקר, אתה צריך דיאטה. אבל האמת שהתובנה נפלה כשהמזכירה במשרד זרקה לי פתאום בחוסר טאקט משווע: "חשבתי שאשתך ילדה את התאומים". אמנם זה היה קצת מעליב, אך אני מודה לה על הכנות שהכריחה אותי לעשות מעשה.

כדי שאתם לא תיקלעו לאותה סיטואציה, אספתי כמה סימנים מקדימים שבאמצעותם תגלו אם אתם צריכים דיאטה. ואם כבר התחלתם את התהליך – כך תוכלו לדעת שאתם באמת בדיאטה ולא סתם פספסתם ארוחת צהריים.

 – אם אתה מתנשף אחרי פעולות פשוטות, ואני לא מדבר על ספורט, אלא על צחצוח שיניים – זה סימן שאתה צריך דיאטה.

– אם אתה מפנטז במהלך היום על דברים שבחיים לא חשבת שתחשוק בהם, כמו מצב הרוח הטוב שמתפשט בגוף 10 דקות לפני שיהיה מותר לאכול תפוח – אתה בדיאטה, אחי.

– אם אתה מזמין פסטה במסעדה, ובערך חמש דקות לתוך המנה המלצרית שואלת אם אתה מעדיף כף – סימן שאתה צריך דיאטה (מבוסס על השפלה אמיתית).

– אם אנשים מתחילים לבאס אותך גם על מאכלים שחשבת שמותר לך לאכול: "באמת? אכלת תפוז? אתה לא יודע שזה מפוצץ אסורלוז? זה כאילו אכלת ארבע לאפות" – אז כן, אתה בדיאטה.

– אם אתה מתחיל לשכנע את עצמך שלפחות יש לך אחלה אופי – אתה צריך דיאטה בדחיפות.

– אם אתה מוצא את עצמך מתעצבן על הילדים על דברים שלא התעצבנת מהם מעולם. למשל: מי אוכל רק חצי קליק? רבאק, יש ילדים באפריקה וגברים ברמת גן שאין להם אפילו את זה! – סימן שאתה בדיאטה.

– אם אתה מוריד מעליך דברים בהגזמה לפני שאתה עולה על המשקל – אתה זקוק לדיאטה. עם כל הכבוד, ה־100 גרם ששוקל צרור המפתחות לא יעשו את ההבדל. במקום להוריד נעליים, תוריד לאפות.

סימן שאתה בדיאטה: אתה מספר לכולם שאתה בדיאטה

אם אתה מוצא את התירוצים הכי הזויים בעולם לא לצאת לעשות ספורט – מי יוצא לרוץ ביום הזיכרון לחללי מלחמת פוקלנד? – כנראה אתה צריך דיאטה.

כשאתה מתחיל לחשב הכול לפי פרוסות לחם: אתה מן הסתם עמוק בדיאטה. ידעתם ששבעה זיתים הם כמו פרוסת לחם? ידעתם שעשרה בוטנים הם פרוסת לחם? ידעת ששתי ביצים הן כמו פרוסת לחם? ידעת שפרוסת לחם היא כמו פרוסת לחם?

הסימן המובהק ביותר לכך שאתה צריך דיאטה הוא כשאתה בוכה פתאום ברחוב, ככה סתם, בלי סיבה, ליד שווארמייה.

סימן שאתה בדיאטה: אתה מנסה פתאום דברים חדשים כמו בורגול, קינואה, אורז מלא. אגב, לא רבים יודעים שקוראים לו אורז מלא כי ייקח לו עוד מלא זמן להגיע לטעם של אורז.

אם אתה קם בבוקר ומתלבש, ופתאום קולט שכל החולצות קטנות עליך, ואז רב עם אשתך כי היא כיבסה לך את כל החולצות בכביסה – התחרפנת, אתה צריך דיאטה.

אכול כפי הקדמון

דברים שקורים בזמן דיאטה: אנשים פתאום מתחילים לגעת לך בבטן. זה הזמן להגיד בקול – כמו שזה לא לגיטימי לגעת בפתאומיות בבטן ההריונית ולשאול "באיזה חודש?", כך זה לא לעניין לתת לי שתי צ'פחות על הכרס ולזרוק "חי טוב, אה, זמרי?". אני כבר מעדיף שתשאלו באיזה חודש אני.

אתה צריך דיאטה אם כשאתה חוזר הביתה מהעבודה אשתך יושבת על הספה בסלון, מדפדפת באלבום החתונה שלכם, ואין לה בעיניים מבט של "איזה יפים היינו פעם", אלא מבט של "חייבת לבדוק רגע איך קיבלתי את המוצר".

אתה יודע שזו דיאטה אם כשאתה נכשל אתה מתרץ זאת בכך שבחרת את השיטה הלא נכונה. הרבה פעמים זה נובע מחוסר הבנה. בהתחלה הלכתי על דיאטה של שומרי משקל עם הנקודות. הבעיה היא שאף אחד לא עדכן אותי שהמטרה היא לא לצבור נקודות. זה היה מאוד מביך כשבמאה נקודות התקשרתי אליהם ושאלתי איפה הבונוס. בסוף עברתי לדיאטת פלאו, שהמטרה בה היא לאכול כמו האדם הקדמון. איזה שטויות, בחיי, כאילו האדם הקדמון היה רזה כי הוא אכל רק בשר וירקות, ולא כי הוא רדף אחרי קרנף כל הבוקר.

לפת ליד ההמבורגר

והנה עוד סימן שאתה בדיאטה: אתה מתחיל להבין כמה קלוריות יש בכל דבר. מתי אתה מתחיל להבין את זה? כשאתה מתחיל לרוץ, דופק אימון של החיים, גומר ריצה של עשרה קילומטרים, ומגלה בסופם ששרפת עוגייה.

כשאתה מתחיל לשנוא מילים כמו פחמימות, נוגט, צ'יפס, זה סימן לצורך בדיאטה. למען השם, למה עשית את כל המאכלים המשמינים עם שמות כל כך טעימים? לא עדיף הפוך? תחשבו מה היה אם היו נותנים לצ'יפס שם מבאס. אני מבטיח לכם שלאף אחד לא היה חשק להזמין קערת לפת ליד ההמבורגר.

כשאתה הופך פתאום מבנאדם חי, נושם וחושב למשאית מטען, ומוצא את עצמך מסרב לצהריים על חומוס: "לא אחי, אני מוותר, יש לי שקילה יותר מאוחר" – כבר לא תוכל לברוח מהדיאטה.

כשאתה מוצא את עצמך צופה בתוכנית הבוקר בטלוויזיה רק כי השלט נמצא על הספה השנייה ואין לך כוח ללכת שני מטר להביא אותו – וואו, זה כבר הופך להיות דחוף.

כשלקראת אמצע טור על דיאטות אתה מפסיק להשקיע בטיפים כי כל מה שיש לך בראש זה מחשבות על קינוחים – הו, זה בהחלט סימן שאתה בדיאטה.

המשך לקרוא

גוף ונפש

שליטה עצמית: משחק של אם ואז

Published

on

התהפכו היוצרות: היום ישראל לא זקוקה לכספה של יהדות ארה״ב, ובעתיד הלא רחוק יהודי אמריקה יזדקקו לישראל כבית וכמפלטאנחנו נוטים להעדיף את התגמול המיידי, הנראה לעין והקרוב על פני הרחוק
התהפכו היוצרות: היום ישראל לא זקוקה לכספה של יהדות ארה״ב, ובעתיד הלא רחוק יהודי אמריקה יזדקקו לישראל כבית וכמפלט

שהייתם קטנים בוודאי שיחקתם במשחק: "חם וקר". חוקי המשחק פשוטים מאוד: ככל שאתם מתקרבים לאובייקט שהסתירו עבורכם, ניתן לכם רמז חמים יותר. ככל שאתם מתרחקים ממנו, מספרים לכם שהטמפרטורות צונחות. כך אם מישהו צועק: "רותח", תדעו שעוד רגע אתם שם, ואם אמרו לכם: "קפוא", כדאי לחשב מסלול מחדש.

גם בחיים הבוגרים יש לנו מטמונים שאנחנו רוצים להשיג. חלקם קרובים יותר ואחרים רחוקים. תענוג קרוב יכול להיות עוגת שוקולד מפתה, בינג' של סדרות, או קנייה של עוד כמה חולצות לארון הקיץ. מטרות אחרות נמצאות ממש בקצה האופק; הפנסיה השמנה שתגיע בגיל הפרישה, הגוף שיצליח לתפקד גם בגיל 80, הפיגורה שתגיע אחרי סשן אימונים בן כמה חודשים, והילדים שיגדלו להיות מבוגרים שאפשר להתגאות בהם. את ההנאות הקרובות קל לראות ולהרגיש. הן ממש פה, כל כך פה, שממש מתחשק לצעוק: "חם, לוהט!", כמו במשחק הילדים ההוא. את המטרות הרחוקות קצת יותר קשה לחוש. הן רחוקות מהישג יד וממש קרירות. אנחנו נוטים להעדיף את התגמול המיידי, הנראה לעין והקרוב על פני הרחוק. פסיכולוגים מכנים את התופעה הזאת בשם "ביטול העתיד". התופעה הזאת מסבירה למה אנחנו מתעצלים להגיע לחדר הכושר למרות שאנחנו רוצים להיכנס לבגד הים, ומדוע הנאה רגעית משגעת לנו את המערכת. המוח שלנו מעניק תגמול גדול יותר לפרסים מיידים ואימפולסיביים מאשר לפרסים שיגיעו בעתיד הרחוק.

מי שולט כאן?

שליטה עצמית היא היכולת להתאפק, לדחות סיפוקים, לבחור בין אלטרנטיבה אחת על פני אחרת ולתכנן פעולה כדי להגיע למטרה. כל זה מתוך בחירה חופשית ללא השפעה של גורם חיצוני. או בקיצור, להמתין עם אכילת מרשמלו. אחד המחקרים המפורסמים ביותר אודות שליטה עצמית מכונה: "מחקר המרשמלו" של פרופ' וולטר מישל מאוניברסיטת סטנפורד. נתנו לילדוד'ס קטנים, בני 2-4, אפשרות בחירה; הם יכלו לקבל מרשמלו אחד, או להתאפק ולקבל שני מרשמלו כשהחוקר ישוב לחדר בעוד מספר דקות. רבים מהילדים לא הצליחו להתאפק ואכלו את הממתק עוד לפני שהדלת הפסיקה להיסגר. אחרים חיכו מעט, ואז זללו את הריבוע המסוכר. שליש מהילדים הצליחו לשלוט בעצמם עד בוא החוקר וקיבלו כפרס את המרשמלו הנוסף המובטח. כעבור 14 שנים חזר מישל אל חבורת הילדים שלו, שעמדה לפני סיום תיכון. הוא מצא שהילדים שהתאפקו התאפיינו ביכולות חברתיות ולימודיות מפותחות יותר, הם נהנו מהצלחה אקדמית, והתמודדו טוב יותר עם לחץ ותסכול. 

בנוסף ליתרונות הללו, שליטה עצמית מפתחת באלה המצליחים להחזיק בה תחושת מסוגלות. אנשים שמפעילים שליטה עצמית אומרים לעצמם: "שלטתי בעצמי ובסיטואציה, ולכן הגעתי לאן שהגעתי". תחושת המסוגלות בתורה תורמת להגברת השליטה העצמית, כי אם הצלחתי להשיג מה שרציתי אז, יש לי בוודאי כישורים שיעזרו לי להשיג מה שארצה גם עכשיו. וזה רבותי, מעגל משובח.

לקרר את עכשיו ולחמם את אחר כך

בספרו ״מבחן המרשמלו – מיומנות השליטה העצמית, הבסיס להצלחה בחיים״, מסביר וולטר מישל מה ניתן לעשות כדי להתגבר על הנטייה הטבעית הזאת. הוא מציע להפוך את היוצרות, לקרר את העכשיו ולחמם את "אחר כך", או בשפת בני האדם: לגרום למטרות ארוכות הטווח שלנו להיות נגישות בתודעה. במחקר מעניין מאוניברסיטת קולומביה הצליחו לגרום לאנשים מעשנים להשתוקק פחות ופחות לסיגריות. הנבדקים הוכנסו למכונת סריקה מוחית מסוג fMRI וצפו בתמונות מגרות ומושכות של סיגריות. סיגריות קטנות, גדולות, ארוכות וקצרות. סיגריות בכמה דולרים וסיגרים יקרים. בכל סבב הונחו המשתתפים לחשוב על האפקט הקצר: "כמה טוב וכיף לעשן", או על האפקט ארוך הטווח: "אם אעשן אני עלול לחלות בסרטן ריאות". עצם ההתמקדות המחשבתית בהשלכות ארוכות הטווח הורידה משמעותית את ההשתתוקקות של הנבדקים לסיגריות. עוד דבר מדהים שראו החוקרים היה המשחק בין אזורי המוח הפעילים. במקום פעילות מוגברת באזורי הגמול, פעלו אזורים באונה המצחית הקשורים לשליטה עצמית. החוקרים הנלהבים יצאו מהמעבדה והכריזו: "ניתן לשלוט בחשקים על ידי משחק עם פרספקטיבת הזמן. חשבו על "אחר כך", ותמנעו מהחלטות רעות".

מה שעובד נפלא בסביבה הסטרילית של מעבדות הפסיכולוגיה, לא תמיד עובד מחוץ להן. אחרי הכל, לא רודף אחרינו נסיין נלהב וקורא: "חשוב על אחר כך, דמיין את מחר". יש פיתויים שאנחנו נמשכים אליהם מבלי לשים לב. ישנם אנשים וסיטואציות שממש דוחפים אותנו לקראת הפיתוי. איך בכל זאת ניתן לנצל את הכלי שמצאו החוקרים בקולומביה? להתאמן. 

מה היה קורה אילו?

1. החליטו מראש על נוסחת "אם – אז":מישל מציע לנסות ולהקליט בראשנו מסר שיופיע בכל פעם שנראה את הפיתוי המגרה. אם נכין מראש תוכנית פעולה, נהיה מוכנים להתמודד גם עם עוגת השוקולד המושחתת ביותר. הוא מסביר שיש לייצר תרחישי: "אם – אז". "אם בן זוגי משאיר את הכלים בכיור שוב, אצא להתאוורר לפני שאני מעירה לו על כך", "אם אני רואה חלון ראווה של מאפייה – אעבור לצד השני של הכביש", "אם ארגיש עייפות קיצונית, לא אתקרב למגירת המתוקים".

2. אתרו את הטריגר:גם אם הבטחתם לעצמכם שמעתה תתנהגו אחרת, ואתם מבלים ימים שלמים בשינון, "אורח חיים בריא לחיים ארוכים ומאושרים", יכול להיות שתמצאו את עצמכם זוללים באישון לילה מבלי להבין למה. ככל הנראה היה שם טריגר שגרם לכוונות הטובות שלכם להישכח. בקבוצות אכלנים אנונימיים משתמשים בראשי התיבות: "עכב"ר": עייפות, כעס, בדידות, רעב. אלה למעשה מצבים רגשיים שעשויים להביא לאכילה לא רצויה. כשיודעים מראש שמצבים מסוימים מעוררים את ההשתוקקות למתוקים, סיגריות או סשן קניות אימפולסיבי, קל הרבה יותר להגיד: "אני עצבני עכשיו, אני לא באמת צריך את החולצה הנוספת הזאת".

3. פתחו יומן ניטור:זה שהרבה אנשים נעשים עצבניים יותר כשהם רעבים, לא בהכרח אומר שגם אתם תהפכו לענק הירוק כשהארוחה שלכם תתאחר. לכל אחד מאיתנו יש מצבים שמועדים לנפילה, והם שונים מאלה שיגרמו לחבר שלנו לאבד את דעתו ולחזור לסורו. נהלו יומן של כל הפעמים בהם מצאתם את עצמכם סוטים מהדרך, וכך תוכלו לתכנן מראש, להתכונן ולבחור דרך פעולה. 

במבט ראשון השיטה הזאת נראית קלה: רק לשים לב ולבחור התנהגות. בפועל זה קצת יותר קשה. צריך לצלוח כמה תרגולים מוצלחים לפני שהמוח שלנו מתרגל להסתכל קדימה והרחק על פני הסיפוק המיידי והרגעי. כמו כל דבר אחר, אחרי עבודה מאומצת מגיע התגמול – הפעם הוא החיים והמטרות שאתם באמת רוצים להשיג.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות