fbpx
Connect with us

Featured

הכלכלה מתחממת: חצי מיליון משרות נוספו לשוק התעסוקה בארה"ב – האבטלה בשפל היסטורי של יותר מחמישים שנה

Published

on

מספר המשרות בשוק התעסוקה בארה"ב צמח בינואר זה החודש ה-25 ברציפות, וקפץ בשיעור החד ביותר מזה שישה חודשים, למרות עליית הריביות וחששות מהאטה בצמיחה. בה בעת, האבטלה בכלכלה הגדולה בעולם ירדה במפתיע לרמתה הנמוכה מאז שלהי שנות ה-60. קצב עליית השכר ירד לרמתו הנמוכה מאז אוגוסט 2021, וממשיך להיות נמוך משמעותית מהאינפלציה. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה נותר ללא שינוי.

517 אלף משרות נוספו לשוק התעסוקה בינואר, הזינוק החודשי החד ביותר מאז יולי 2022, לעומת תוספת של 260 אלף משרות בדצמבר. תחזית הכלכלנים הייתה לגידול של 187 אלף משרות בלבד בחודש שעבר, לאחר גידול של 223 אלף שעליו דווח במקור בדצמבר.  קצב צמיחת המשרות בארה"ב ממשיך להיות גבוה לעומת צמיחה חודשית ממוצעת של 164 אלף משרות ב-2019, לפני משבר הקורונה.

מגזר הפנאי והאירוח הוביל את הצמיחה במשרות בינואר, עם תוספת של 128 אלף משרות. צמיחה איתנה נרשמה גם במשרות במגזרי השירותים המקצועיים והעסקיים (גידול של 82 אלף משרות), במשרות במגזר הממשלתי (74 אלף) ובמשרות במגזר שירותי הבריאות (58 אלף).

לפי הנתונים שפורסמו היום, שיעור האבטלה בארה"ב נותר בינואר ללא שינוי ברמה של 3.4% – הרמה הנמוכה ביותר מאז מאי 1969. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה באבטלה לרמה של 3.6%. שיעור האבטלה נמוך כעת ב-11.3% משיאו במהלך משבר הקורונה – 14.7% – רמת האבטלה הגבוהה ביותר בארה"ב מאז שנות ה-40.

קצב עליית השכר ממשיך להיות נמוך מהאינפלציה, שנמצאת ברמה של 6.5% במונחים שנתיים. הבנק הפדרלי מעוניין שקצב עליית השכר השנתי – שטיפס באביב לכ-5.5%, רמתו הגבוהה מאז ראשית שנות ה-80 – יאט לרמות של 2%-3%, שבהן היה לפני מגפת הקורונה.

"מפחית הסיכוי לעצירת העלאות הריבית"

דו"ח התעסוקה החזק שפורסם היום עשוי להגביר את נחישותו של הבנק הפדרלי להמשיך ברצף העלאות הריבית החד ביותר מאז שנות ה-80 כדי לצנן את הכלכלה בניסיון לרסן את האינפלציה.

"דו"ח התעסוקה של ינואר הפתיע לטובה, ובגדול", אמר קורט לונג, הכלכלן הראשי של האגודה הלאומית של איגודי אשראי מבוטחים פדרלית (NAFICU). "גם אם לוקחים בחשבון את התנודתיות האופיינית לדו"חות חודש ינואר, שוק העבודה לוהט מדי מכדי לאפשר מיתון לפי שעה. התעוררות מחדש של האינפלציה מהווה מקור דאגה גדול יותר, והדו"ח הזה מפחית את הסבירות לעצירת העלאות הריבית בקרוב".

יו"ר הפד, ג'רום פאואל, הפתיע בשבוע את השווקים עם נימה יוֹנית (dovish) בדבריו במסיבת העיתונאים לאחר החלטת הריבית, אשר חיזקו את ההערכות כי כלכלת ארה"ב נמצאת בדרכה לנחיתה רכה, ותצליח לחמוק ממיתון. "אנחנו יכולים לומר כעת בפעם הראשונה כי התהליך הדיס-אינפלציוני התחיל. אנחנו יכולים לראות זאת ואנחנו רואים את זה ממש במחירי סחורות עד כה", אמר פאואל.

הבנק הפדרלי העלה שלשום את הריבית בארה"ב ב-25 נקודות בסיס, מ-4.5% ל-4.75% – העלאת הריבית הקטנה ביותר מאז העלאת הריבית הראשונה במחזור ההעלאות הנוכחי, במארס 2022.

שוק עבודה הדוק היסטורית

שוק העבודה בארה"ב ממשיך להיות הדוק (tight) במונחים היסטוריים, למרות פיטורים במגזרים מסוימים כמו היי-טק, כפי שהעיד דו"ח מקיף על מצב התעסוקה (JOLTS) שפירסם משרד העבודה האמריקאי ביום רביעי. הדו"ח הראה כי מספר המשרות הפנויות בשוק התעסוקה בארה"ב קפץ בדצמבר ל-11 מיליון, שיא של חמישה חודשים, לעומת 10.4 מיליון בחודש הקודם – הזינוק החודשי החד ביותר מאז יולי 2021.

דו"ח JOLTS מצא גם כי מספר המתפטרים נותר בדצמבר כמעט ללא שינוי ברמה של 4.1 מיליון – חודש 19 ברציפות שבו מספר המתפטרים גבוה מ-4 מיליון. זאת לעומת מספר מתפטרים חודשים ממוצע של 2.6 מיליון בשני העשורים שקדמו למשבר הקורונה.

עדות נוספות לחוסנו היחסי של שוק התעסוקה בארה"ב סיפקו נתוני תביעות האבטלה השבועיים שפורסמו. מספר המובטלים החדשים ירד במפתיע בשבוע שעבר ל-183 אלף, שפל של תשעה חודשים, וירידה רביעית בחמישה השבועות האחרונים, לפי משרד העבודה האמריקאי.

מנגד, נתונים שפירסמה שלשום חברת שירותי משאבי האנוש ADP הצביעו על כך שמספר המשרות שנוספו למגזר הפרטי בארה"ב בחודש הראשון של 2023 היה הנמוך ביותר זה למעלה משנתיים. 106 אלף משרות נוספו למגזר הפרטי בינואר, המספר הנמוך ביותר מאז ינואר 2021, לפי נתוני ADP.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

אמריקה במתח: האם לאחר מעצרו של טראמפ יצאו תומכיו לרחובות; ומה זה אומר על סיכוייו להיבחר כנשיא

Published

on

לראשונה בהיסטוריה האמריקאית, נשיא לשעבר צפוי להיות תחת כתב אישום. לפי הדלפה של שלושה מקורות מוסמכים לאתר "פוליטיקו" ביום שני, הנשיא ה-45 צפוי להיות מואשם בהפרת חוקי מימון הבחירות של מדינת ניו יורק לכל המאוחר ביום רביעי בתצלום: פוטו-שופ של המעצר המתוכנן).  לפי הדיווח, משטרת עיריית ניו יורק כבר החלה להיערך לכתב האישום, וגורם שמעורב בתכנון אמר לאתר כי "אנחנו מדברים על הדרך שבה נביא את טראמפ".

טראמפ הזהיר ברשתות החברתיות בסוף השבוע כי הוא צפוי להיות מובל למעצר "ביום שלישי" וקרא לתומכיו לצאת לרחובות למחות על כך. גורם שמעורב בדיונים אמר ל-"פוליטיקו" שלא הוחלט איך תתבצע הבאתו הרשמי של טראמפ לרשויות אכיפת החוק. 

כתב האישום, שצפוי להיות מוגש לבית משפט על-ידי הפאנל המיוחד שהקים התובע המחוזי של מנהטן, יתייחס לתשלום של 130 אלף דולר מטעמו של טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס במהלך המרוץ לבית הלבן בשנת 2016.

התשלום בוצע בפועל על-ידי עורך דינו של ארגון טראמפ בזמנו, מייקל כהן, במטרה להביא להשתקתה בכל הנוגע ליחסים שלכאורה היו לה עם הנשיא העתידי עשור לפני כן. כהן עצמו הורשע בבית דין פדראלי על כך שהונה את הרשויות משום ששילם באמצעות חברת קש באופן שלמעשה היווה תרומה אסורה לקמפיין של טרמאפ. בכתב האישום של מדינת ניו יורק ככל הנראה יוצגו טענות דומות נגד טראמפ עצמו, בגין הפרת חוקי הבחירות המדינתיים. סביר שהתביעה תטען שמדובר בשימוש לא ראוי בכספים פוליטיים ללא דיווח כדין ונראה שהיא תסתמך על דבריו של כהן עצמו בבית המשפט. הוא הורשע בסעיפים דומים והודה שעשה זאת "מטעם מועמד פוליטי". 

לפי הנוהל הרשמי של מעצר, ברגע שמוגש כתב אישום לבית המשפט, משרד התובע המחוזי רשאי לדון עם עורכי דינו של הנאשם בדרכים שבהם הוא צריך להתייצב אצל התביעה. אם טראמפ לא יגיעו מרצונו החופשי, ייתכן ויוחלט להוציא צו מעצר כדי להביאו, על כל המשתמע מכך. במקרה כזה, התובע רשאי להחליט לאזוק אותו כמו כל עצור אחר. 

בכירים רפובליקנים חזרו בסוף השבוע על טענתו של הנשיא לשעבר כי כתב האישום נגדו  הוא רדיפה פוליטית, בעוד בכירים דמוקרטים מנגד הזהירו כי הקריאה שלו לתומכיו לצאת להפגין עלולה לעורר מהומות וכאוס כמו אלה שהתחוללו בפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021. סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס שעשוי להודיע בקרוב על ריצה לבית הלבן, אמר לרשת ABC: "אני נחרד מהרעיון שנשיא לשעבר של ארה"ב יועמד לדין בשעה שהעיר ניו יורק סובלת מגל פשיעה. התחושה היא שמדובר פה בתביעה טעונה פוליטית. אני מרגיש שזה פשוט לא מה שהעם האמריקאי רוצה לראות".

אם כתב אישום אכן יוגש נגד טראמפ, הוא יהפוך כמור לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב – נשיא מכהן או נשיא לשעבר – שעומד לדין פלילי. במקרה כזה יהיה עליו, כמו על כל נאשם בניו יורק, להתייצב בפני שופט, למסור טביעות אצבע – ולהצטלם לתמונת פנים. עם זאת, כנשיא לשעבר זוכה טראמפ כל העת לאבטחה של השירות החשאי, ומכיוון שלשירות צפויה להישמר המילה האחרונה בנוגע לאופן שבו ינוהל ההליך הבירוקרטי הכרוך במעצר, סביר להניח שחלק מההליך ייחסך ממנו, אולי גם איזוק ידיו.

בניו יורק נערכים לאפשרות הסבירה למדי של מהומות ומראות כאוטיים מחוץ לבית המשפט, וה-Daily Beast דיווח  כי משטרת ניו יורק מתכוונת לתגבר את כוחותיה בכ-700 שוטרים המתמחים בפיזור הפגנות. כוחות הביטחון עוקבים אחר הדיונים ברשתות החברתיות כדי ללמוד על כוונותיהם של תומכי טראמפ.

עצם האפשרות שיוגש כתב אישום נגד טראמפ משלהבת את היצרים במחנה הרפובליקני לקראת הפריימריז שייפתחו רשמית בתחילת השנה הבאה. לפי כל הסקרים טראמפ מוביל במרוץ לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, כשאחריו, בפער לא גדול, מושל פלורידה רון דה סנטיס שצפוי להכריז על מועמדותו בהמשך השנה. סגן הנשיא לשעבר פנס והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי משתרכים הרחק מאחור. טראמפ הדגיש כי ירוץ לנשיאות גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, תומך נלהב של טראמפ, אמר על האפשרות שכתב אישום יוגש נגד הנשיא לשעבר כי מדובר ב"מאמץ בלתי-נגמר להרוס את דונלד טראמפ, הכול סביב דונלד טראמפ". אפילו מושל ניו המפשייר כריס סונונו, מבקר חריף של טראמפ ומי שלפי הדיווחים שוקל להתמודד מולו בפריימריז, הזהיר כי הגשת כתב אישום עלולה לגרור תגובת נגד חריפה.

"אני חושב שזה בונה הרבה סימפתטיה לנשיא לשעבר", אמר היום סונונו לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN. "זה משנה דרסטית את הפרדיגמה לקראת בחירות 2024. כתב אישום כזה הולך להיות קרקס". מומחים לענייני משפט אומרים כי אם כתב אישום יוגש נגד טראמפ, משפטו יתחיל רק בעוד יותר משנה, כך שהוא ייערך במקביל לחודשים הראשונים של קמפיין הנשיאות שלו.

בצד הדמוקרטי הביעו בכירים חשש שקריאתו של טראמפ תוביל לאלימות. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי הזהירה כי הודעתו של טראמפ פזיזה וכי הוא מנסה "לעורר תסיסה בקרב תומכיו".

יושב הראש המכהן של בית הנבחרים, הרפובליקני קווין מקארתי הזהיר  כי מעצר של טראמפ יהיה "ניצול מקומם של סמכות מצד תובעים רדיקליים", והוסיף כי ינחה ועדות בבית הנבחרים לחקור אם גורמים כלשהם עושים שימוש בכספים פדרליים "כדי להטות את הדמוקרטיה".

האם טראמפ יוכל להיבחר לנשיא אם יוגש נגדו כתב אישום?

השאלה: מה קורה למירוץ 2024, וליכולתו של דונלד טראמפ להשתתף בו, אם יגיע לכתב אישום פלילי?התשובה הקצרה היא, לא הרבה. אין מגבלות בחוקת ארה"ב המונעות מכל מי שהוגש נגדו כתב אישום או הורשע בפשע, או אפילו מרצה כעת, לרוץ או לזכות בנשיאות. גם אם הוא נשפט ויורשע באחד ממה שנקרא "משפטים מהירים" הוא הריע שוב ושוב את ממשלת סין על כך שהיא פועלת במקרים של עבירות סמים, מר טראמפ עדיין יכול לנהל את מסע הבחירות שלו לנשיאות מתא כלא.

מה שהרבה פחות ברור הוא מה היה קורה אילו ינצח בתרחיש הזה. כשם שאין הגבלות בחוקה לאדם להתמודד בזמן כתב אישום, אין הסבר למה צריך לקרות במקרה שהוא יזכה. אין שום דבר במסמך שיעניק לטראמפ דחייה מעונש מאסר באופן אוטומטי, למעט הסבירות שכל האשמות שהוגשו על ידי הרשויות הפדרליות, אם הן עדיין נמצאות בדין בנקודה שבה טראמפ נכנס לתפקיד הנשיא בפעם השנייה, ירדו מהפרק עקב סירובו של משרד המשפטים להעמיד לדין נשיא מכהן.האשמות ברמת המדינה רודף הן הרבה יותר מסובכות, והן ייפלו מחוץ לסמכות החנינה של טראמפ אם יגיעו להרשעה. אם הרשעה באישומי מדינה תתרחש לצד ניצחון של טראמפ בבחירות, סביר להניח שהדבר יוביל למאבק משפטי מסיבי כדי לקבוע אם יש דרך לנשיא לשעבר לפלס את דרכו מזמן כהונתו.אם טראמפ לא היה מסוגל להימנע מתוצאה זו, זה יוביל כמעט בוודאות להדחתו או להדחתו באמצעות התיקון ה-25, המאפשר לקבינט להדיח נשיא שאינו מסוגל לבצע את תפקידו. יש הרבה תפקידים ומלכודות של הנשיאות שפשוט אי אפשר יהיה להפעיל אותם או לבצע אותם מתא כלא, צפייה בחומרים מסווגים רק לפי שמו.כל הרשעה פוטנציאלית של טראמפ עדיין מאוד רחוקה. אבל השיחות שהוא פתח עם ריצתו לנשיאות למרות חקירות פליליות מרובות כבר הפכו חלקים מהחוק החוקתי התיאורטי של ארה"ב למקום הרבה יותר אמיתי ממה שמומחים רבים דחפו אי פעם שחשבו שהוא יראה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות