Connect with us

כלכלה

הישראלית שמייעצת לנטפליקס ומיקרוסופט: "יש מיליוני עובדים אומללים בעולם"

Published

on

הפסיכולוגית הארגונית דליה פלדהיים, שהירצתה בחודש שעבר בלוס אנג'לס,  טוענת שכ-85% מהעובדים מאמינים שבמקום העבודה לא מתייחסים אליהם כבני אדם, ולא מופתעת מתופעת "ההתפטרות הגדולה" * וגם: הבוס שהשפיל אותה עם חבילת טישו, והנישואים ליזם שהסטארטאפ שלו יונפק בקרוב בוול סטריט

דליה פלדהיים מרגישה מתוסכלת. כפסיכולוגית ארגונית היא מתריעה שהתנהלות לא נכונה של מנהלים כלפי עובדיהם מביאה את שוק העבודה על סף תהום, והמצב רק הולך ומחריף. אמנם, היא אומרת, בהסתמך על מחקר בנושא, 86% מהמנהלים מסכימים כי עליהם לתת עדיפות ראשונה בתוכנית העבודה שלהם להתייחסות לעובדים כאל אנשים ולא כאל עובדים, אלא שתיאוריה לחוד ומציאות לחוד, ובפועל, רק 26% מהם בנו ומיישמים תוכנית עבודה כזו. "המצב בשוק העבודה הוא 'דיזססטר'", היא מסבירה בראיון, שמתובל במילים ובמושגים באנגלית. "העלות לשוק העבודה בגלל עובדים לא מרוצים שמתפטרים מהמערכת מוערכת בכ-7 טריליון דולר בשנה. המספר עלול להגיע ל-30 טריליון דולר בשנה אם לא יהיה שינוי במצב. 

"עוד ב-2018, כשהתחלתי לעסוק בנושא, אמרתי שאנחנו ב'קרייסס', והקורונה הוציאה את זה החוצה. ב-2021 יותר מ-47 מיליון אמריקאים עזבו את מקום עבודתם, ונכון להיום כ-40% מהעובדים בארה"ב טוענים שיתפטרו בשנה הקרובה. התופעה מתרחשת גם בישראל". 

בכל רגע נתון יש מיליוני עובדים בעולם שמרגישים אומללים, חשים תיאוב או שנאה כלפי מקום העבודה שלהם ורוצים לעזוב?

"בדיוק כך. מחקרים שונים מצביעים על הנתונים לפיהם בממוצע באופן גלובלי כ-20% מהעובדים במקומות העבודה השונים מרגישים אומללים באופן קבוע, ומאמללים בגלל זה עובדים אחרים. אחד מכל ארבעה עובדים סובל מהפרעות נפשיות, וכ-85% מהעובדים מאמינים שהחברה לא מתייחסת אליהם כבני אדם. לעיתים, כשאני מצביעה על הנתונים הללו, ומסבירה שחלק בלתי נפרד מהצלחת כל חברה היא הנחלת תרבות של אושר, והבאת עובדים להרגיש מאושרים, מסתכלים עליי במבט משונה. יש החושבים שאושר במקום העבודה זה Fluky, משהו הפכפך ובלתי יציב". 

וזה לא?

"ממש לא. במחקרים נמצא שהסיבה המרכזית להתפטרות עובדים היא סביבת עבודה טוקסידית (רעילה. י.ו.). בקורונה אנשים הבינו שעבודה היא לא רק שכר. כל הזמן שומעים על מנהלים שלא מכבדים את העובדות והעובדים שלהם, והעובדים של היום לא מוכנים לחיות עם ההרגשה הזו כמו בעבר. מנהלים ומנהיגים קשובים מונעים מתוך שירות לייעוד של העסק, ולא ממניעי עוצמה או כסף, ולא מתמקדים ב'אני' אלא ב'אנו'. מה שהיה נכון בתפיסה הניהולית של שנות ה-60 וה-70 לא רלוונטי לעולם הניהול של היום, בו כבר לא מדובר רק על פרודוקטיביות (יצרנות), אלא גם על תכונות כמו גמישות מחשבתית וקריאטיביות, כמובילות להצלחה. 

"אפקטיביות ופרודוקטיביות עולים כשהמוח שלנו נמצא במצב של אושר, ולא במצב של פחד. מנהל שלא משקיע באושר במקום העבודה צריך לשאול את עצמו אם הוא מתאים להיות מנהל. דור ה-Y. אלו שנולדו בשנות ה-80 וה-90 עד שנת 2000, לא מקבלים את מה שהדור שלנו קיבל. הם יותר ממוקדים בייעוד, וזה הערך הכי חשוב להם במקום העבודה. אם הם לא ירגישו שהייעוד שלהם מתחבר לייעוד של מקום העבודה, ולא יהיו מאושרים בגלל זה, הם יתפטרו". 

מה בכל זאת נשאר מהעולם העסקי הקודם?

"העולם העסקי של היום עדיין מקדש ערכים של תחרותיות, הישגיות, לוגיקה ורציונליות. עדיין קיים מודל מנהיגות שמתאים לגבריות רעילה, שיצר אובססיה למספרים ולא לאנשים. אבל בניגוד לעולם של פעם, היום עובדים כבר לא מגלים נאמנות לחברה אחת, הם קופצים מחברה לחברה, לכן מנהלים צריכים להיות מאוד אמפתיים לאנשים שלהם, אחרת הם פשוט לא יהיו שם. אני מאמינה בתורתו של דיפאק צ'ופרה, שעוסק בדרכים שמגבירים את האושר של האדם, ומאמין בקשר שבין גוף ונפש. גם אני רוצה להביא את הרוחניות למקום העבודה, אבל עם גישה מעשית. לכן הקמתי את חברת uppiness. יש להילחם בתרבות הטוקסידית ולהתחבר לתכונות המנהיגות של הלב". 

את ידועה באמונה שלך בהעצמה נשית ובניהול באמצעות תכונות "נשיות". מה זה אומר?

"אני לא פמיניסטית, אבל מאמינה שבעולם העבודה המשתנה יש לנו, הנשים, דברים קריטיים להצלחה ניהולית כמו אמפתיה או אינטואיציה. הרי אי אפשר להביא לחדשנות כשאין אמפתיה להבין את צרכי הלקוחות, ואי אפשר בלי אינטואיציה כשאין את כל המידע, ועדיין צריך לקבל החלטות. היום מאמצים בניהול את התכונות הנשיות החיוביות, אבל במקביל לתכונות מנהיגות גבריות חיוביות, כמו לוגיקה והצבת יעדים. בנוסף, יש חמישה P, שמובילים להצלחה של חברה, בהתקיימם".

והם?

"Purpose: להנהיג עם מטרה ולהתמיד בה. Physical Wellness: העולם הפיזי שלנו. נשים יותר מקטרות מגברים, גברים יותר מתים מהתקף לב, כי הם לא מדברים. People: ה-P החשוב במיוחד, שנוגע באנשים. כשאני שואלת אם יש לך חברים טובים בעבודה, זו לא שטות, זה מניע מספר 1 לאושר בעבודה. Positivity זה להביא את כל כולך לעבודה, עם הרגשות החיוביים ועם השליליים, כי למי אין רגשות שליליים? כמו שאומר ד"ר טל בן שחר, מומחה בהתנהגות ארגונית ומרצה בנושאי פסיכולוגיה חיובית ואושר, רק לפסיכופטיים או למתים. מנהל טוב צריך לדעת לתת מקום גם לרגשות שליליים, ולדעת לעזור לאנשים לצאת מהמקום הזה עם תקווה והתמקדות במה שיש, ואז כל המדדים של התפוקה עולים. ה-Perspective: נקודת מבט נכונה. לדעת שנכשלים לפעמים, אבל צריך להמשיך להתמיד. לנשים אין בעיה לבקש עזרה, הן מבינות שהן לא יודעות הכל ולא חוששות להיכשל, לשאול ולהמשיך".

היא נולדה וגדלה בקרית ביאליק להורים שעלו מאנגליה. בנערותה הייתה ספורטאית מצטיינת בהתעמלות קרקע, ובצבא שירתה כמ"מ טירוניות. "בצבא למדתי את החשיבות של אומץ, והבנתי את החשיבות של להאמין באנשים. אנשים יצמחו אם הציפיות שלך מהם יהיו גבוהות, ויצנחו אם לא תאמין בהם". 

 בסיום השירות הצבאי פנתה ללימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה ומינהל עסקים באוניברסיטת תל אביב ובסיומם החלה לעבוד בתאגיד הענק פרוקטר אנד גמבל כמנהלת שיווק לשוק הישראלי, והתקדמה עד לתפקיד מנהלת השיווק לכל יבשת אסיה של אולוויז וטמפקס, מותגים בבעלות P&G. במשך 24 שנים התגוררה עם משפחתה בז'נבה, במוסקבה ובסינגפור, כשלפני כארבע שנים החליטה לצאת לעצמאות, להתמקד בנושא קידום נשים ופיתוח מנהיגות נשית והנחלת תרבות האושר בעבודה. היום היא יועצת ארגונית בנושאים אלו, כשבין לקוחותיה נמצאות חברות ענק כמו נטפליקס ולינקדאין. בחודש שעבר יצא לאור בארה"ב ספרה Dare to Lead like a girl. "הספר מאחד את כל הנקודות שהביאו אותי למקום בו אני נמצאת היום, ואת התובנות. בין היתר אני מספרת בו על מקרים מהם הבנתי באופן אישי כמה מנהל יכול להזיק או להועיל לעובד בגלל שיטת הניהול שלו".

את יכולה לפרט?

"בזנ'בה עבדתי תחת בוס שהשליט על העובדים אווירת פחד. יום אחד הוא קרא לי למשרד ומתח עליי ביקורת בצורה משפילה במכוון, וגם העליב את האנשים שלי. תחושת חוסר הצדק שבדבריו גרמה לי לדמוע. הוא חייך והגיש לי חבילת טישו, וגיליתי שבצד השני של החבילה כתוב 'קופסת הטישו של דליה'. בוס אחר שלי, שעבדתי מולו לפני כן, גם הושיט לי חפיסת טישו כשבכיתי במשרדו וניסיתי להסתיר את הדמעות. רק שבניגוד לבוס הטרוריסט, הוא אמר לי שלא בושה לבכות, כי זה סימן לתשוקה ולכוח שלי. שני קצוות של מנהלים, שדרכם אפשר להבין איזה מנהל צריך להיות". 

היא נשואה לדרור פלדהיים, היזם והבעלים של חברת טראקס (Trax), מפתחת טכנולוגיה לניתוח התנהגות צרכנים באמצעות מצלמות, שבפברואר האחרון נערכה להנפקה בניו יורק בשווי 3.5 מיליארד דולר, ובאפריל 2021 גייסה 640 מיליון דולר לפי שווי מוערך של כ-2.25 מיליארד דולר, שהיה הגיוס הגדול בארץ אי פעם עד אותו זמן. "דרור הוא הנשק הסודי שלי. אנחנו דוגמא לחשיבות של dual career. הייתי המפרנסת הראשית בבית במשך 10 שנים, בזמן שהוא הקים חברה. כשהחלטתי לעזוב ולהיות עצמאית, וירדתי ממשכורת מטורפת לאפס עד שהצלחתי לבנות את עצמי מחדש, הוא תמך בי בלי עוררין. שריל סנדברג (סמנכ"לית התפעול של פייסבוק העולמית, י.ו.), אמרה שההחלטה העסקית הטובה ביותר שאי פעם קיבלה הייתה בחירת בן זוגה. אני מרגישה כמוה. לא הייתי מצליחה להגיע לאן שהגעתי בלי התמיכה שלו, בלי המודל שיישמנו, של קריירה והורות שוויוניים".

מה המסר העיקרי שלך למנהלים של היום?

"אצל דור ה-Y אין בולשיט. עובדים לא מרוצים עוזבים. מנהלים בחברות ענק עושים לעובדים מסיבות ומחלקים להם מתנות יקרות ערך. זה חשוב, אבל זה לא העיקר. מנהלים טובים צריכים להתחיל בזה שהם ינהלו טוב את עצמם ויבינו את הפסיכולוגיה של עצמם ואת הייעוד שלהם. כשייעוד אישי של מנהל ושל עובד מתחבר לייעוד של מקום העבודה, כולם מרוויחים מכך".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

טירוף הנדל"ן: המלאי מתרחב אבל המחירים ממשיכים לטפס עם האינפלציה; פורבס ממליץ על טיפים לקניה ומכירה בחלק השני של 2022

Published

on

 מחירי הנדל"ן בארה"ב ממשיכים לעלות למרות שיעורי המשכנתאות הגבוהים והעלייה בהיצע הדיור – גורמים שבדרך כלל מפעילים לחץ כלפי מטה על מחירי הדירות. והמספרים עדיין מראים שהשוק די גמיש אבל יקר.

ביוני, המחיר החציוני הארצי עבור בתים צמודי קרקע היה 450,000 דולר, עלייה של 16.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד ויותר מ-31% מיוני 2020, לפי Realtor.com.  עם בתים שמתקרבים לחצי מיליון דולר, הקונים מתחילים לצאת מהשוק. בקשות למשכנתאות ירדו לרמה הנמוכה ביותר בסוף יוני, מה שסימן את השפל הגדול ביותר מזה 22 שנים, לפי איגוד הבנקאים למשכנתאות (MBA).

השינוי הנוכחי בשוק הדיור נובע בחלקו מהכלכלה הכללית ומהסנטימנט הצרכני. ונכון לעכשיו, הכלכלה נמצאת על "חולות נודדים" – מצד אחד, ישנם סימנים להיחלשות הכלכלה מכיוון שהתוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) ירד במשך שני רבעונים רצופים, מה שלדברי כמה כלכלנים מעיד על מיתון. אבל מצד שני, שוק העבודה וההוצאות הצרכניות עדיין חזקות. ה-MBA לא כלל מיתון בתחזית הבסיס שלהם, אבל הם אומרים שזה "היפוך מטבעות בנקודה זו", שמעריך בערך 50% סיכוי של ארה"ב להיכנס למיתון במהלך 12 החודשים הבאים.

גורמים רבים בתחום הדיור מזהירים את הקונים מפני ניסיון לתזמן את השוק בזמן שהכלכלה עוברת את תקופת אי הוודאות הזו. "ההחלטה לקנות עכשיו או לחכות תהיה תלויה במוטיבציה ובמצב של הקונה. ייתכן שהמתנה לא תהיה אפשרות מעשית", אומרת קריסטה פורסברג, סוכנת נדל"ן ב-Keller Williams Realty באדינה, מינסוטה. "גם אם קונה יכול לדחוף את הפסקת הקנייה להמשך השנה או 2023, לא סביר שיהיה שיפור משמעותי במחירים או בריבית".

מומחי דיור אומרים שהם שמים עין פקוחה על הכלכלה, שנמשכת לכל הכיוונים על ידי האינפלציה, מחירי הגז המרקיעים שחקים, המלחמה באוקראינה וקוביד, אם להזכיר כמה. בעוד שהנדל"ן היה "הכוכב" של כלכלת ארה"ב בשנים האחרונות, ישנם סימני שחיקה – כלומר, עליית שיעורי הריבית מקשה על הקונים לרכישת לדיור בר השגה.

"אני מאמין שהעלייה החדה בריבית מפחידה קונים ומוכרים כאחד; הם לא יודעים אם התעריפים יישארו או ימשיכו לעלות. חוסר הניבוי הזה גורם לקונים ומוכרים רבים פשוט לשבת ולחכות", אומר סטיב סימונס, מייסד "אוקטובר נדל"ן" בלוס אנג'לס. "אך אחרים יסתערו על מכירה או רכישה לפני שהמצב יחמיר."

מכירות הבתים הקיימים ירדו ב-5.4% ממאי עד יוני, מה שמציין את החודש החמישי ברציפות של ירידה במכירות, על פי איגוד המתווכים הלאומי (NAR). עם זאת, מחיר המכירה החציוני של בתים אלו הגיע לשיא של 416,000 דולר ביוני, עלייה של 13.4% לעומת שנה שעברה. כל זה מצביע על כך שמחירי הנדל"ן לא ירדו בקרוב.

האם מחירי הנדל"ן בארה"ב ימשיכו לעלות?

האינפלציה, שיעורי המשכנתאות הגבוהים ומחירי הנכסיםהגבוהים שיא פוגעים בסבירות הדיור. תשלום משכנתא חודשי טיפוסי גבוה ב-75% היום מאשר ביוני 2019, על פי דוח של זילו. והרווחים לא עומדים בקצב העלויות המנופחות. השכר צמח ב-6.7% ביוני, בירידה מאחורי העלייה של 9.1% באינפלציה.

גם כלכלני MBA לא רואים את מחירי הנדל"ן יורדים בעתיד הקרוב. הם דיווחו על מחיר מכירה חציוני של בית קיים ב-361,400 דולר ברבעון הראשון, כאשר הם מצפים לעלות ל-402,000 דולר ברבעון השני, ולאחר מכן הרמה קלה ל-379,000 דולר ברבעון השלישי.

תחזיות מלאי הנדל"ן לשנת 2022

המחירים עשויים להמשיך ולעלות, אבל גם האפשרויות יגדלו, לדברי כמה כלכלנים. תחזית המלאי של Realtor.com עשתה שינוי חד במהלך מתחילת השנה ועד עכשיו, ועברה מעלייה של 0.3% בלבד במלאי לתחזית הנוכחית שלהם לקפיצה של 15% במלאי הנכסים למכירה.

"בעוד שעלויות הדיור נותרו גבוהות, מה שדוחף את הקונים בתים לעשות בחירות קשות לגבי סדרי העדיפויות התקציביים שלהם, מספר הבתים למכירה צפוי להמשיך ולגדול, בהתבסס על המהפך שהחל במאי", על פי דוח Realtor.com.

"ככל שיותר בעלי בתים מחפשים לבצע התאמות כדי להתאים לצרכים האישיים המשתנים ולנצל את תנאי השוק הנוחים כדי לגשת לכמות המשמעותית של ההון העצמי שסביר להניח שצברו, לקונים בתים יהיו יותר אפשרויות בחירה."

האם לקנות עכשיו בית או לחכות?

רכישת בית – בכל שוק – היא החלטה אישית ביותר. מכיוון שבתים מייצגים את הרכישה הגדולה ביותר שרוב האנשים יבצעו במהלך חייהם, חיוני להיות במצב כלכלי איתן לפני שצוללים פנימה.

השתמש במחשבון משכנתא כדי לגלות כמה עלויות הדיור החודשיות שלך יהיו בהתאם למקדמה ושיעור הריבית שלך.

ניסיון לתזמן את השוק או לחזות מה עלול לקרות בשנה הבאה אינו האסטרטגיה הטובה ביותר לרכישת דירות. במקום זאת, עדיף לקנות על סמך התקציב והצרכים שלך. אם אתה מוצא בית שאתה אוהב באזור שאתה אוהב והוא גם מתאים לתקציב שלך, רוב הסיכויים שהוא עשוי להתאים לך. עם זאת, אם אתה מקריב יותר מדי קורבנות רק כדי להשיג בית, אתה עלול להסתיים עם חרטה של הקונה ואלבטרוס יקר שאתה צריך להוריד.

טיפים לקנייה בשוק נדל"ן חם

התחל עם תקציב וערוך הסכם עם עצמך כדי לעמוד בו. אפילו עם עלייה קלה במספר הבתים למכירה, הרוכשים עדיין מתמודדים עם מחירים גבוהים וריביות משכנתא בטווח של 6%.״ יש הרבה גורמים שקונים עכשיו לקנייה, ולמען האמת, הרבה אנשים מפחדים לטעות", אומרת ג'ניפר בפטיסטה, סוכנת נדל"ן ב-Fresh Starts Registry באנדובר, מסצ'וסטס. "כסוכן ותיק, אני שואל את הלקוחות שלי בראש ובראשונה, 'מה תחושת הבטן שלך אומרת?' אם [התזמון] מרגיש שגוי, תמיד תמצא את הבית הלא נכון, אז פשוט חכה".

רייצ'ל לונה, המנהלת של Patriot Title ביוסטון, ממליצה גם לקונים להאט את הקצב. מנטליות המחסור בשוק גרמה לאנשים לקבל החלטות מהירות, שיכולות להפוך במהירות לחרטה של הקונה. הבעיה היא שאתה לא יכול להחזיר את הבית אם אתה מבין ששילמת יותר מדי או סתם קנית מקום שאתה לא אוהב. העלויות של המוכר יכולות להגיע עד 10% ממחיר המכירה של הבית, כך שאתה עלול להפסיד כסף אם תסתובב ותמכור אותו.

"תהיה סבלני," אומרת לונה. "מה שחשוב באמת בעת רכישת בית הוא הכספים האישיים והיציבות הכלכלית לטווח ארוך. שאל את עצמך: האם אתה נטול חובות? האם יש לך קרן חירום להוצאות של שלושה עד שישה חודשים? האם התשלום החודשי שלך לבית יהיה 25% או פחות מהשכר החודשי שלך עבור הכנסה? אם אתה לא עומד בנוחות בכישורים האלה, זה לא משנה אם השוק הוא לטובתך".

טיפים למכירה בשוק נדל"ן חם

הצעד הראשון למכירה מוצלחת הוא למצוא סוכן נדל"ן שמכיר את האזור ומגיע עם המלצות. סוכן טוב יעבוד איתך בשיתוף פעולה הדוק כדי לתמחר את הבית שלך בצורה תחרותית תוך הצגת שאלות והצעות של קונים פוטנציאליים.

בינתיים, הצג את הבית שלך באור הטוב ביותר האפשרי. לא לכולם יש מזומנים שמוקדשים לשיפוצים ותיקונים, אבל מעט הון עצמי של זיעה יכול להגיע רחוק. הצעד הראשון הוא לסדר, לארגן ולנקות.

החביאו ערימות של שטרות וקבלות, אחסנו צעצועים וודאו שהמטבח שלכם מסודר. תאורה בהירה היא גם דרך מצוינת לגרום לבית שלך להרגיש מרווח וקליל.

גם אם הבית שלכם מיושן, חלל נקי נותן לקונים הזדמנות לדמיין את הפוטנציאל של הבית החדש.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured18 שעות ago

טירוף הנדל"ן: המלאי מתרחב אבל המחירים ממשיכים לטפס עם האינפלציה; פורבס ממליץ על טיפים לקניה ומכירה בחלק השני של 2022

Featured18 שעות ago

פרצה בבכי מספר פעמים: ונסה בראינט במשפט התביעה נגד מחלקת השריף על הפצת תמונות של חלקי גופות מהתאונה בקלאבסס

Featured18 שעות ago

אחרי התאונה במאר ויסטה: השחקנית אן הייש "בתרדמת", משטרת לוס אנג'לס לקחה דגימה מדמה בחשד לנהיגה תחת השפעה

חדשות19 שעות ago

אורנג' קאונטי: רופאת עור מואשמת ששפכה בכוונה חומצת "דריינו" ללימונדה של בעלה

טוב לדעת19 שעות ago

"ענק אבל עדין": 'החתול הכי גדול בעולם' מתנשא לגובה של ילד בן שנתיים – ואנשים חושבים שזה כלב…

קהילה21 שעות ago

"התמיכה בישראל אינה דבר מובן מאליו; אנחנו עובדים קשה מאוד להסביר ולשכנע בצדקת דרכנו בכל מקום"

Featured2 ימים ago

אלבקרקי, ניו מקסיקו: המשטרה עצרה מהגר אפגני החשוד ברצח סדרתי של מוסלמים בעיר

Featured2 ימים ago

אחרי שיא של 41 שנים -האינפלציה בארה"ב ירדה ל-8.5%; וול סטריט מזנקת במפתיע

כתבות שבועיות