Connect with us

נפש

חכמת הקבלה: ההילולה למשה רבינו

Published

on

השבוע אנו חוגגים את יום ההילולה של משה רבינו. משה נולד ב ז׳ באדר ועזב את העולם ב-ז׳ באדר, דבר המראה על שלמות נשמתו. ע״פ חכמת הקבלה ביום שבו הצדיק עוזב את העולם מתגלה כל האור אשר הוא גילה במהלך חייו, ובכל שנה באותו התאריך העברי ניתנת לנו האפשרות להתחבר לכל האור אשר הוא גילה בעולם.

ע״פ המסורת השם משה ניתן ע״י בתיה, בת פרעה אשר משתה אותו מין היאור, אולם אנו יודעים שמשמעות השם משה היא עמוקה יותר. האר״י הקדוש מלמד כי השם משה הוא שם בעל איזון מושלם: האות מ׳ מייצגת את אנרגיית החסד הנקראת קו ימין. האות ה׳ מייצגת את אנרגיית הגבורה הנקראת קו שמאל ואילו האות ש׳ מייצגת את ספירת תפארת הנקראת קו אמצע. שלושת האותיות הללו, מ ש ה מעבירות את אנרגיית אור הבורא בצורה הטהורה ביותר. לכן צירוף האותיות המשפיע אור של רפואה לעולם הוא הצירוף מ.ה.ש אשר כולל בתוכו  את אותיות השם משה. ( מ.ה.ש הוא אחד מה72 שמות של הבורא והוא מעביר אור של רפואה)

מדוע נבחר משה להיות המנהיג של ישראל?

כאשר הבורא מדבר אל משה מתוך הסנה ומבשר לו על תפקידו להיות המנהיג אשר יגאל את ישראל משעבוד מצרים, משה מסרב ואומר לבורא שיש נשמה יותר גדולה ממנו אשר מתאימה יותר לתפקיד. (משה התכוון לנשמתו של רבי עקיבא) למרות זאת, הבורא בוחר בו להנהיג את עם ישראל.

את הסיבה לכך ניתן למצוא במידרש: ״אין הקב״ה נותן גדולה לאדם עד שבודקהו בדבר קטן ואחר כך מעלהו לגדולה. ואף משה, לא בחנו הקב״ה אלא בצאן". אמרו רבותינו: כשהיה משה רבינו רועה את צאנו של יתרו במדבר, ברח ממנו גדי ורץ אחריו.. נזדמנה לו בריכה של מים ועמד הגדי לשתות. כיוון שהגיע משה אצלו אמר: אני לא הייתי יודע שרץ היית מפני צמא – עייף אתה! הרכיבו על כתפו והיה מהלך. אמר הקב״ה: יש לך רחמים לנהוג צאנו של בשר ודם, כך חייך, אתה תרעה צאני ישראל״.

מכאן אנו למדים כי הרגישות והרחמים שהיו למשה גרמו לבורא לבחור בו כמנהיג של ישראל. משה היה מסוגל לראות את הצרכים של אחרים לפני הכל ואף היה מוכן למסור את נפשו בעבור ישראל.

בספר הזוהר כתוב כי משה היה בבחינת ״עבד נאמן״ – מושג קבלי המתאר את הרמה הרוחנית הגבוהה ביותר אשר אדם יכול להשיג. ידוע כי למרות כל הגדולה וכל האותות והמופתים אשר משה זכה לראות ולדבר פנים בפנים עם הקב״ה, הוא אף פעם לא לקח שום דבר לעצמו, אלא תמיד חשב שזאת לא הזכות שלו אלא הזכות של עם ישראל והוא רק היה מכוון תמיד לשלומם וטובתם של ישראל. ״ומשם קרא אותך הקב״ה עבד נאמן.. אח״כ עלית להיות מלך..  ואח״כ בן בית למעלה.. ומי גרם לך זה, משום השתדלותך בתורה ומצוה ליחד הקב״ה ושכינתו, להביא המלך על מקומו.. למעלה ועל ישראל למטה״, (ספר הזוהר, פרשת קדושים, פסוק נ״ו)

כל מעשיו של משה היו רק לשם שמים. בלי שום אג׳נדה או קבלת הערכה מאנשים, אלא רק כדי לגלות את האור של הבורא ולחבר את כל נשמות ישראל עם הקב״ה.

ניתן לקבל ממשה את הכח לגלות את האור שבאנו לגלות בעולם בלי פשרות וללא פחד מה אחרים מצפים מאיתנו.

משה רבינו ורבי שמעון בר יוחאי

ע״פ חכמת הקבלה, רבי שמעון בר יוחאי הוא ניצוץ נשמתו של משה. משה גילה את התורה שבכתב ואילו רבי שמעון גילה את התורה את האור העצום של ספר הזוהר.

המורה שלי, הרב ברג, תמיד נהג לאמר: ״זה הכל תלוי בספר הזוהר״ כיוון שספר הזוהר מאפשר לכל אדם להתחבר לאור הבורא בדרך העוצמתית ביותר. כל האור אשר התגלה בזמן  בריאת העולם נגנז ולאחר מכן ניתנה הרשות לרבי שמעון בר יוחאי לגלותו הספר הזוהר. כיוון שספר הזוהר מאפשר לכל אדם לגלות את אור הבורא אשר בתוכו ולהתנהג באהבה בין אדם לחבירו, שבזה תלוי הכל, נאמר כי בזכות הפצת ספר הזוהר בעולם תתגלה הגאולה לכל העולם.

באחת מהשיחות של משה רבינו עם רבי שמעון בר יוחאי, משה מגלה לנו שרק בזכות החיבור לספר הזוהר והאור של רבי שמעון בר יוחאי בעולם תבוא הגאולה השלמה: ״והמשכילים יזהירו כזוהר הרקיע בהאי חבורא דילך דאיהו ספר הזוהר… ובגין דעתידין ישראל למטעם מאילנא דחיי, דאיהו האי ספר הזוהר, יפקון היה מן גלותא ברחמי״ (ספר הזוהר, פרשת נשא, פסוק צ׳)

משה רבינו קורא לכולנו להתחבר עם ספר הזוהר על מנת שנוכל להתחבר לאור העצום של נשמתנו. ספר הזוהר הוא הכלי העוצמתי ביותר אשר עוזר לנו לשנות את המודעות שלנו ולהבין כמה אור וברכות רוצים להיכנס לחיינו. הכאב של משה היה שהוא ידע כמה טובות אנו מונעים מעצמנו כאשר אנו מתנהגים בצורה אנוכית וכמה ברכות אנו יכולים למשוך לחיינו אם אנו מעוררים את מודעות הנתינה בתוכנו.

שזכותו של משה רבינו תגן עלינו ועל כל העולם!

Avner.madar@kabbalah.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

נפש

ספר הזוהר: חובה בכל בית

Published

on

זהו לא רק ספר של לימוד על חוקי היקום, אלא כולל בתוכו אנרגיה ואור של שפע לכל מי שאוחז בו

ספר הזוהר נכתב לפני כאלפיים שנים ע״י רבי שמעון בר יוחאי אשר ביאר את פנימיות התורה וגילה את חוקי היקום. בזמן שחכמי יוון העתיקה טענו כי כדור הארץ הוא שטוח, רבי שמעון כבר כתב בספר הזוהר כי כדור הארץ הוא עגול. 

ע״פ המסורת ניתנה הרשות לרבי שמעון להעביר אור אין סופי של בריאות,הגנה, עושר, אהבה וגדילה רוחנית דרך צירופי האותיות. מכיוון שהעולם נברא דרך 22 האותיות העבריות, מטרת ספר הזוהר כמו מטרת התפילה המורכבת מאותיות עבריות, היא לעזור לנו להתחבר לשורש הרוחני שלנו, לגדולה ולייעוד האמיתי שכל אחד ואחת מאיתנו באנו לגלות בעולם.

העובדה שספר הזוהר נכתב בארמית, שפה אשר היתה ידועה כשפת העם בזמן כתיבתו, מעידה על כך שמטרת כתיבתו של הזוהר היתה לאפשר דוקא לפשוטי העם ללמוד ולהתחבר לאור הגנוז בזוהר.   בנוסף, המקובלים ידעו שכוח השפה היחידה אשר המלאכים אינם מבינים היא השפה הארמית, דבר המאפשר לכל מי שקורא בספר הזוהר להתחבר ישירות לאור הפשוט של הבורא. באור של הבורא יש את הכל ולכן ספר הזוהר מחבר אותנו לכל האור.

רבי שמעון בר יוחאי

רבי שמעון בר יוחאי היה ידוע כגדול המקובלים אשר עליו נאמר ״הקב״ה גוזר ורבי שמעון מבטל״ – לא היתה גזירה אשר רבי שמעון לא ביטל. באחד מהסיפורים המפורסמים בזוהר מסופר על אחד מתלמידיו של רבי שמעון בשם רבי יצחק, אשר היה צריך לעזוב את העולם, אולם רבי שמעון לא נתן למלאך השלילי להיכנס לביתו עד אשר התפלל וביקש להשאיר את רבי יצחק בחיים. מייד יצאה בת קול מהשמים אשר בישרה לרבי שמעון כי הוא יהיה ערב לחייו של רבי יצחק והגזירה בוטלה.

״אין גזר הדין קיים במקום של רבי שמעון״ – זהו פסוק מספר הזוהר, אשר מלמד על כך שכל אדם אשר מתחבר לספר הזוהר, מגלה אור כל כך גדול אשר  בכוחו לבטל את כל הדינים מחייו. מכאן ההבנה כי ספר הזוהר הוא לא רק ספר של לימוד על חוקי היקום, אלא כולל בתוכו אנרגיה ואור של שפע לכל מי שאוחז בו.

רבי שמעון שהה במערה בפקיעין במשך כ13- שנים עם בנו אלעזר ושם התגלו אליו כל סודות התורה. משה רבינו ואליהו הנביא היו באים ללמדו פעמיים ביום. רבי שמעון הגיע למדרגה שבה הוא השיג את כל האורות המקיפים של כל הנשמות ביקום, ולכן יש בכוחו של ספר הזוהר לעזור לכל אדם להשלים ולהעצים את הכוח הרוחני והגשמי שלו, אפילו מבלי להבין את מה שהוא קורא (העין היא החלון של הנשמה, ניתן לסרוק את האותיות של הזוהר ולמשוך שפע עצום של אור לחיינו).

מחבר את האדם לייעוד שלו

בשל העובדה כי כל האור אשר התגלה בזמן בריאת העולם נגנז ונכנס לאחר מכן בספר הזוהר, ניתן ע״י הקריאה בספר הזוהר להתחבר לשלמות הרוחנית שלנו בצורה הפשוטה והמהירה  ביותר.

במקום לעבור ניסיונות בחיים, אשר בד״כ מגיעים דרך כאב ואתגרים קשים, ניתן להתחבר  דרך הקריאה בזוהר למציאות של עץ החיים. מציאות שבה הכל נמצא באחדות והחושך חייב להסתלק. בנוסף, כל אדם אשר מתחבר לספר הזוהר, מרגיש כי הוא רוצה לתת יותר לאחרים ובמקביל לנקות את התכונות האנוכיות שלו.

לכן, אין זה מקרה, שיש אנשים אשר ברגע שספר הזוהר נקרה בדרכם, הם מייד מרגישים את האור שבתוכו ומשתוקקים ללמוד ולקרוא בו, לעומת אנשים אחרים, אשר טוענים, בחוסר הבנה, שלא כדאי לקרוא בזוהר, פשוט בגלל שהם אינם מוכנים להכילו. לכן ההכנה היחידה הנדרשת על מנת לקרוא בזוהר היא פשוטה ביותר: להיות פתוח להכניס יותר אור לחיי.

מדוע כדאי לקרוא בספר הזוהר?

בכל פעם שאנו מוציאים מילים מפינו, חלקים מאנרגיית הנשמה עוזבים אותנו ואנו מקבלים אנרגיה חדשה בחזרה. אם האדם מדבר בצורה שלילית אז האנרגיה אשר חוזרת אליו היא שלילית והופכת להיות מקור המילוי שלו. לעומת זאת כאשר האדם קורא מהזוהר, האור הגנוז של ספר הזוהר נכנס אליו בחזרה והופך להיות מקור המילוי שלו. ממש כמו שעושים החלפת שמנים לרכב, כך, כאשר קוראים בספר הזוהר, האנרגיה השלילית יוצאת מאיתנו ונכנסת אנרגיה של אור בחזרה.

גדולי המקובלים בכל הדורות העבירו מסר לכל תלמידיהם וזה המסר שקיבלתי ממורי, הרב ברג: ״זה הכל תלוי בספר הזוהר״

מדוע היה איסור ללמוד מהזוהר?

״ ומצאתי כתוב מה שנגזר למעלה שלא יתעסקו בחכמת האמת בגלוי, היה לזמן קצוב, עד תשלום ה׳ אלפים ר״נ ( 1490) ומשם ואילך נקרא ״דור בתראה״ ( דור אחרון) והותרה הגזירה והרשות נתונה להתעסק בספר הזוהר. (רבי אברהם אזולאי, גדול מקובלי מרוקו, הקדמה לספרו ״אור החמה״)

 במרוצת הדורות קמו רבנים רבים אשר התנגדו ללימוד מספר הזוהר, בטענה שהאנשים אינם מוכנים לכך, אך רבי שמעון ידע שזה חלק ממלחמת האור בחושך, מכיוון שהאור של הזוהר הוא כל כך עצום, ויכול לסלק את כל החושך מהעולם, ההתנגדות אליו תלך ותגדל. רבי שמעון ידע שאם בני אדם היו מודעים לאור שיש בספר הזוהר, אור אשר יכול לרפא כל אדם ולחברו מייד למציאות טובה יותר, אף אחד לא היה מרשה לעצמו לעבור יום מבלי להתחבר לאור של הזוהר. העין משמשת כחלון לנשמהולכן, המליצו חכמי ישראל, לקרוא או לסרוק את אותיות הזוהר גם אם לא מבינים את מה שקוראים.   העובדה שפעולה זאת היא קלה ופשוטה, גרמה לרוב האנשים להימנע מקריאה בספר הזוהר במשך מאות שנים.

האור של ספר הזוהר מתגלה בדורנו

״כשהחיבור הזה של ספר הזוהר יתגלה בעולם, המונים יתאספו ללמוד בו״

(זוהר חדש, עמוד קמ״ח). ספר הזוהר, כולל ידע וכלים שמתאימים לחיינו היום: בריאות וריפוי,עושר ופרנסה,  מציאת הזיווג הנכון וחיזוק הקשר הקיים, הגדלת הרצון, חיבור לייעוד ועוד. כך למשל, לחיזוק מערכת החיסון ואנרגיה של רפואה מומלץ לקרוא בפרשת פנחס, העוסקת בענייני גוף האדם. לנישואין ולמציאת זוגיות טובה, מומלץ לקרוא בפרשת תרומה, העוסקת באיחוד שני חלקיה של הנשמה. לפרנסה בשפע, מומלץ לקרוא בפרשת מקץ, העוסקת בסיפורו של יוסף הצדיק, שהפך להיות צינור לכל השפע בעולם. כמובן שניתן לקרוא כל שבוע על המשמעות הפנימית של פרשת השבוע. לימוד אשר מעורר השראה לכל השבוע.

כאשר משה רבנו שהוריד את התורה לכל העולם פגש את רבי שמעון בעולמות העליונים הוא אמר לרבי שמעון: ״והמשכילים יזהירו כזוהר הרקיע בהאי חבורא דילך דאיהו ספר הזוהר… ובגין דעתידין ישראל למטעם מאילנא דחיי, דאיהו האי ספר הזוהר, יפקון היה מן גלותא ברחמי״ (ספר הזוהר, פרשת נשא, פסוק צ׳) והפירוש: והמשכילים יזהירו כזוהר הרקיע, בחיבור הזה שלך, של רבי שמעון בר יוחאי, שהוא ספר הזוהר. ומשום שעתידים ישראל לטעום מעץ החיים שהוא ספר הזוהר הזה, יצאו בו מן הגלות ברחמים. 

האור של ספר הזוהר, האור של רבי שמעון בר יוחאי, מאפשר לכל מי שרוצה, להפוך את החושך לאור בדרך הפשוטה ביותר: הביאו את ספר הזוהר לבתיכם! 

==

אשמח לעשות את המשלוח עד אליכם ולהסביר באופן אישי כיצד להתחבר לברכות של ספר הזוהר.

Avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות