Connect with us

חדשות ואקטואליה

היכונו לביאת המשיח

Published

on

סידרה חדשה ומדוברת בנטפליקס מערבבת אותנו עם הביאה השנייה בנצרות והבלאגן בעולם המוסלמי * שווה צפייה, עם כל ההסתיגויות

רוצים סדרה מעוררת סערה? שידברו עליכם ברשתות החברתיות? קבלו מתכון מנצח: ערבבו קצת סכסוך ישראלי-פלסטיני, פזרו קצת טענות על אלימות של צה"ל נגד פליטים חסרי ישע, והכניסו לתנור. בתוך שלוש עד ארבע דקות תקבלו מוצר מנצח. זה מה שקורה אחרי צפייה בשני הפרקים הראשונים של הסדרה החדשה של נטפליקס  "Messiah". זהירות, ספוילרים.

הדרמה, בכיכובם של מישל מונאהן ("בלש אמיתי"), מהדי דהבי ("איש מבוקש מאוד") וג'ון אורטיז ("אופטימיות היא שם המשחק"), מתארת מה קורה כאשר נראה כי איש מסתורי במזרח התיכון מחולל ניסים. הוא מפציע בסוריה ונדמה שמצליח לרתום את איתני הטבע כדי להדוף את כוחות דעא"ש הצובאים על דמשק ופוגעים באוכלוסיה החפה מפשע. אף אחד לא יודע מי הוא ומהיכן הגיע, ואף שפה ושם נזרקים רמזים באשר למקורותיו, כולל נקודה יהודית, הוא פשוט מכונה "אל-מסיח" – המשיח. כמתבקש, מיד מתעורר ויכוח בין מאמינים שהולכים אחריו לבין רשויות חוק למיניהן – בכללן ה-CIA, ה-FBI, השב"כ, הצבא הישראלי וכיו"ב – החוששות כי מדובר בראש כת, נוכל או במישהו שבונה לעצמו צבא של יותר מסתם מאמינים.

מנקודת הפתיחה הזו בוראת הסדרה מעשייה מעניינת. מוטיב הגאולה הוא עניין שקיים כמעט בכל דת – הביאה השנייה בנצרות, "אני מאמין באמונה שלמה בביאת המשיח" ביהדות וכן הלאה. המחשבה שמאחורי מיטיבה לדמיין עד כמה יהיה קשה לבני אדם להתמודד עם דבר כזה כאשר יקרה. נוכחת ככל שתהיה האמונה הזו, התרחיש האמיתי לא באמת נתפס.

כדי למתוח את הקו בין הנבואות הקדומות לבין המציאות הגיאו-פוליטית המסובכת של ימינו, הסדרה מנוקדת במחוות תנ"כיות. כמו משה רבנו, אל-מסיח מוביל את מאמיניו במדבר אל הארץ המובטחת, במקרה שלו גבולה הצפוני של ישראל, וכמו בני ישראל גם הם מתאוננים בפניו על היעדר מזון ומים. כמו משה הוא גם עולה על הר, או גבעה במקרה הזה, כדי לקבל את דבר האל. כמו ישו הוא מרפא בידיו פצעים של חולים. כמו מוחמד הוא קורא להפסיק את שפיכות הדמים בין המאמינים. אחד מאנשיו שמוצא את עצמו אבוד במדבר נעזר בעמוד ענן קטן – שהוא בעצם עמוד אבק – כדי להגיע אל מחוז חפצו. בהתאם לימינו הוויראליים, רוב הדברים האלה ואחרים מתרחשים מול מצלמות של סמארטפונים ומיד יוצרים תהודה ברחבי כל העולם, מה שהופך את אל-מסיח, על אף שנראה כי כוונותיו טהורות ואכן מונחות מן האל, לפתיל בחבית חומר נפץ.

גם אם לאוזנינו הישראליות העברית והערבית של כוכב הסדרה מישל מונהאן נשמעות רצוצות להפליא, וגם אם דמותו של סוכן השב"כ אבירם דהן (תומר סיסלי הישראלי-צרפתי) היא קריקטורה מפחידה על הבריון הישראלי האלים בשירותי הביטחון, רוב הזמן "Messiah" עשויה טוב. בישראל שמוצגת בה מדברים בעברית (כולל שלל שחקנים מקומיים, בהם רונה לי שמעון, שכבר מוכרת לצופי "פאודה" בנטפליקס, וגם אורי פפר, מכרם חורי, דביר בנדק ואחרים), בסוריה מדברים ערבית וכך הלאה, מה שתורם לנופך האמין החיוני בסיפור פנטסטי כמו שהיא מגוללת. את הסיפורים האישיים של הדמויות היא מנצלת לטובת המפגשים שלהן עם אל-מסיח בחדר החקירות – הם לא יודעים עליו כמעט דבר, אבל הוא מכיר את קורותיהן באופן שמעורר בהן תהיות. 

בפרק השני, אותו משיח מסתורי מגיע למסגד כיפת הסלע בירושלים. מכיוון שהוא נמלט מהשב"כ בדרך מסתורית, מזהים אותו לוחמי מג"ב שנמצאים במקום ומסתערים לעברו בעודו נושא מסר של שלום ואחדות. ירייה נשמעת, ילד נופל פצוע והנוכחים מתחילים לצעוק לעבר הלוחמים "לכו לכאן" ו"זו המדינה שלנו". אומנם, נרמז שלא היו אלו החיילים שירו בילד אלא מעין מעשה אלוהי, אך הנזק לישראל כבר נעשה. אינתיפאדה חדשה פרצה, אנחנו אשמים. 

האם היוצרים מונעים משנאת ישראל? התשובה בעיקרה שלילית. הם חוטאים בצורה הרבה יותר בנאלית – ברצון להרוויח עוד קצת עניין ציבורי באמצעות שימוש בקונפליקטים אזוריים. הבעיה, לדעת מבקרי הסידרה, היא שהצופים אינם כה מתוחכמים. שימוש בסוגיות נפיצות כדוגמת הסכסוך הישראלי-פלסטיני או זכות הכנסת פליטים מהמלחמה בסוריה לישראל הינם דרך נפלאה לייצר עניין, אבל הצופים מקבלים גרסה רדודה של המציאות.

וללא קשר לנרטיב כזה או אחר, היוצרים חטאו חטא נוסף – בפשטנות. הסדרה מתהדרת כאמור בשחקנים ישראלים ותמוה שאלו לא העירו את תשומת ליבו של הבמאי לטעויות בסיסיות במיוחד בתסריט. גבול ישראל-סוריה מוצג, לטובת תדמית "משה רבינו" של אותו משיח מסתורי, כאמצעו של מדבר צחיח. הבעיה היא שגבול זה נמצא באזור הירוק ביותר של מדינת ישראל – רמת הגולן. 

גם האבטחה של הגבול שמוגדר כבר שנים כמסוכן והנפיץ ביותר מבין גבולות ישראל הוא ביזארי לגמרי בסדרה – מתברר שכל אדם יכול לגשת לגבול ולעבור אותו, באמצעות מעבר של גדר תיל פשוטה. אולי כדאי לעדכן את האיראנים, שידעו… 

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

השגריר באו"ם: "ישראל עומדת לצד העם האירוני"

Published

on

מועצת הביטחון של האו"ם התכנסה השבוע לדיון בנושא המצב במזרח התיכון. שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון הפתיע בנאומו את הנוכחים בחדר כאשר החל לדבר בפרסית: "ישראל עומדת לצד העם האירני". דנון הציג לחברות המועצה את תמונתה של ניקטה אספנדני בת ה-14 שנהרגה בידי אנשי המשטר כאשר יצאה להפגין ברחובות בנובמבר האחרון. "לאחר הרצח הנורא, המשטר ניסה לטייח את המוות של ניקטה. בהתחלה פרסם שהיא מתה מסיבות אחרות ולאחר מכן הכריח את הוריה לומר שהיא מתה מהרעלה". דנון הוסיף: "לשכנינו הפרסים יש מורשת עשירה שהם צריכים להיות גאים בה. העם הפרסי הוביל את ההכרזה על זכויות אדם, סייע לביטול העבדות ונתן לאנשים את הזכות לבחור את דתם. מערכות המים, אלגברה, אנימציה, שחמט – כולן המצאות אירניות… זה אבסורד שעם שהמציא את זכויות האדם ופעל למען חופש דת נשלט בידי משטר שרומס את שתי הזכויות הללו. אסור לקהילה הבינלאומית לעמוד מהצד בזמן שהמשטר האיראני משתיק, כולא ומוציא להורג את תושביו".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

מדוע נתניהו הפסיק לעבוד עם יועצי הקמפיין של טראמפ?

Published

on

קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי הובאו כדי לרענן את הצוות הוותיק של הליכוד, וגיבשו קמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של נתניהו. הם חזרו הביתה אחרי חודש

קורי לנדובסקי בשימוע בקונגרס, בשנה שעברה

ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד הפסיקו לעבוד עם היועצים הפוליטיים שעבדו עם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, ושנועדו לקחת חלק בקמפיין המפלגה לבחירות הקרובות. "הארץ" מדווח כי בימים האחרונים החליטו בליכוד להפסיק את ההתקשרות עם זוג היועצים, קורי לבנדובסקי ודיוויד בויסי, לאחר עבודה של חודש. 

נתניהו שכר את שירותיהם של היועצים לאחר שהגיע למסקנה שהצוות שמלווה אותו זה תקופה ארוכה – טופז לוק, יונתן אוריך, עופר גולן ושרוליק איינהורן – זקוק לרענון. לבנדובסקי ובויסי ערכו כמה פגישות וגיבשו אסטרטגיה לקמפיין חיובי ששם דגש על הישגיו של ראש הממשלה, ללא "נגטיב" ועם הרבה עבודת שטח. בעקבות תום ההתקשרות בין הצדדים, היועצים חזרו לארה"ב.

לבנדובסקי ניהל חלק מהקמפיין של טראמפ לנשיאות, אך הוחלף בפול מנפורט קצת לפני הניצחון בפריימריז. הוא פעיל במפלגה הרפובליקנית בניו המפשייר, המשיך להיות מקורב לטראמפ ותומך נלהב שלו בתקשורת. בויסי הוא יועץ רפובליקאי ותיק, ששימש כסגן מנהל הקמפיין של טראמפ החל מספטמבר 2016. לנתניהו ממשיך לייעץ אהרון קליין, עיתונאי שעומד בראשות אתר החדשות הימני ברייטברט בישראל. קליין הפך בחודשים האחרונים למשפיע מאוד בסביבת ראש הממשלה. 

במקביל פורסם כי נתניהו מתכוון לנצל את בואם של כ–40 מנהיגים מרחבי העולם לפורום השואה העולמי שיתקיים ביום חמישי ביד ושם, כדי לגייס אותם למאבקה של ישראל בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג. נתניהו קורא להטיל סנקציות על בית הדין הבינלאומי. בראיון ברשת הטלוויזיה הנוצרית TBN, ששודר ביום שלישי במאות תחנות טלוויזיה בארה"ב, אמר נתניהו כי הוא מפציר בצופים "לדרוש פעולה קונקרטית, סנקציות, נגד בית הדין הבינלאומי, פקידיה, תובעיה, כולם". 

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

ממשל טראמפ מאפשר שינוי בהליך ויזה למומחים בארה"ב

Published

on

מעסיקים אמריקאים יוכלו לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד 

ממשל טראמפ יאפשר למעסיקים בארה"ב לרשום מועמדים לקבלת ויזת H1B – אשרה להעסקת מומחים – להגרלה אלקטרונית בעלות של 10 דולר בלבד. זאת לפני שיגישו עבורם את הבקשה המלאה, שעלותה אלפי דולרים. לפי ההליך החדש, רק בגין העובדים שנבחרו בהגרלה יידרש להגיש עתירה מלאה.

רשות האזרחות וההגירה של ארה"ב (USCIS) פירסמה בשבוע האחרון רפורמה בנוגע לאשרה במטרה לייעל את ההליך, להפחית ניירת ולאפשר חיסכון למעסיקים. מדובר באשרה שאותה ממלאים מעסיקים אמריקאיים המעוניינים להעסיק באופן זמני עובדים זרים במקצועות ייחודיים, בעלי ידע ייחודי ותואר ראשון לפחות או ניסיון תעסוקתי מקביל.

האשרה משמשת בשנים האחרונות בעיקר עובדי תעשיית ההייטק, שיכולים להגיע לעבוד בארה"ב לתקופה של עד שלוש שנים. המהלך מגיע אחרי זינוק של מאות אחוזים לאחרונה בדחיית בקשות של חברות אמריקאיות לאשרת מומחים כזו והקשחת התנאים לקבלתה, כחלק ממדיניות טראמפ "עובדים אמריקנים תחילה" המגבילה כניסה לשוק התעסוקה בארה"ב בעיקר בתחום ההייטק והרפואה.

על פי מחקר שערכה הקרן הלאומית למדיניות אמריקנית (NFAP), שניתחה את נתוני רשות ההגירה והאזרחות USCIS, בשנת 2015 עמד שיעור הסירוב לבקשות ראשוניות לוויזה מסוג H1B על 6%. במרץ השנה חלה קפיצה לרמה של 33%. מדובר בעלייה בשיעור של 450%. ההקשחה במדיניות באה לידי ביטוי בהכבדת הבדיקות על מבקשי האשרה וכפועל יוצא גם במספר הבקשות שנדחו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות