Connect with us

חדשות ואקטואליה

היי-סקול בישראל? פרויקט נעלה מציע לכם שלוש שנות לימוד חינם…

Published

on

נעל"ה עלית אקדמי, תוכנית משנה חיים הממומנת ע"י ממשלת ישראל, מציעה בית ספר תיכון חינם לבני נוער יהודים מהתפוצות *  למה זה יכול לעניין אתכם או את ילדיכם המתבגרים ואיפה מבררים…

משתתפי פרויקט נעל"ה בבית ספר תיכון ברחובות. החוויה הישראלית

זרע קטן של רעיון שניטע על ידי ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר בשנת 1992 הפך לאחד מתוכניות הלימוד התיכוניים היהודים המצליחים ביותר בישראל ובעולם. נעל"ה עלית אקדמי, תוכנית משנה חיים, הממומנת במלואה, בית ספר תיכון לבני נוער יהודים מהתפוצות, חוגגת את יום הולדתה ה-21. 

נעל"ה עלית אקדמי היא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, כור היתוך אמיתי של אנשים ממדינות שונות, תרבויות והשקפות. התוכנית החלה בשנות ה-90 המוקדמות לסטודנטים מברית המועצות לשעבר (חמ"ע) וכיום משתתפים בתוכנית תלמידים יהודים צעירים מלמעלה מ 50 מדינות ברחבי העולם. ההצלחה של נעל"ה עלית אקדמי סוכמה על ידי ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"כשאמר: "אין מפעל נעלה יותר מנעל"ה"…

מבט לאחור

במהלך שנות ה -90, יהודים רבים בברית המועצות לשעבר (חמ"ע) היו מודאגים לגבי העתיד של ילדיהם. מערכת החינוך בחבר המדינות התדרדרה וההורים צריכים היו למצוא אפשרויות אחרות, טובות יותר לילדיהם. לדברי בני המשפחה וחברים המתגוררים בישראל, רמת החינוך בארץ הייתה גבוהה מאוד, והם האמינו שזה יהיה מקום טוב לשלוח את ילדיהם. ההורים פנו לשליחים הישראליים על האפשרויות העומדות בפניהם,ולא הרבה אחרי, החששות שהביעו ההורים מצאו את דרכם לאוזניו של ראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל.

יצחק שמיר עצמו כילד שגדל במזרח אירופה, ביקש ללמוד בישראל. הוא שוחח על המצב עם זבולון המר ז"ל שר החינוך דאז, שסבר שלכל יהודי התפוצות יש זכות לחינוך יהודי. לאחר דיונים רבים, נולד הרעיון להביא את הצעירים האלה לבתי הספר בישראל, ללא עלות ומבלי להתחייב לעלות ארצה. ישעיהו יחיאלי, כיום מנהל נעל"ה, גילה על הרעיון ושוחח עליו עם ידידו ומורו אריה קרול, המזכיר הכללי של תנועת הקיבוץ הדתית דאז. השניים ניהלו בעבר תכנית שהביאה צעירים יהודים מרוסיה לישראל לתכנית מנהיגות צעירה. בני נוער הללו היו אמורים לשהות בקיבוץ יבנה במשך שלושה חודשים בלבד, אבל החליטו שהם רוצים להישאר בישראל כדי לסיים את לימודיהם. רובם סיימו את התוכנית ונשארו בה שלוש שנים."

"כששמעתי על הרעיון, ביקשתי מאריה לפנות אל זבולון המר כדי להודיע לו שיש לנו ניסיון בניהול תכנית דומה וכי אנו יכולים לעזור למשרד החינוך להגדיר ולגבש את הרעיון לכדי תוכנית", אומר יחיאלי. "הם התלהבו ושמח על הרעיון שניקח אחריות על הרעיון וביצועו. לאחר שנסעתי לברית המועצות לשעבר, שוחחתי עם מורים לעברית והורים של תלמידים פוטנציאליים, עניתי על שאלות רבות, הייתה לנו רשימה של מעל 300 בני נוער המעוניינים להשתתף בתוכנית. 

"ההמתנה למסמכים והדרכונים הרלוונטיים עלולה הייתה לגרום לכך שהסטודנטים החדשים יחמיצו חודשים של בית הספר בישראל. בעזרתו של משרד חינוך הישראלי, ותוך שבועיים, היו לנו צוות של 30 מורים שהוטסו מישראל והם התחילו את עונת הלימודים עם התלמידים. הקמנו את התוכנית ובית הספר בשטח רוסיה… בחודש נובמבר 1992, הגענו לישראל עם כל 336 התלמידים, ותכונית פיילוט נעל"ה הושקה באופן רשמי", מוסיף יחיאלי.

כיום, בתוכנית נעל"ה עלית אקדמי ישנם 16 בתי ספר לדוברי רוסית 5 בתי ספר שמשרתים את התלמידים דוברי האנגלית מהמדינות מערביות הנעות על פני הספקטרום הדתי מחילונית לחרדי ודתי אורתודוקסיים; וגם 3 בתי ספר לדוברי צרפתית ובית ספר אחד לדוברי הספרדית והפורטוגזית.

העשורים הבאים

"העשור הראשון התמקד בהקמה ובניית מותג נעל"ה, ובהבאת נוער מחבר המדינות", אומר יחיאלי. "ברגע שזו הייתה הצלחה, החליט ישעיהו שהגיע הזמן להתרחב. העשור השני היה העשור "החלום". בשנת 2000, נפתחה התוכנית למדינות המערב, החל בארגנטינה. רבים חשבו שאנחנו משוגעים, אבל שלושה חודשים מאוחר יותר, היו לנו 100 מועמדים ולאחר תהליך המיון והערכה, היו לנו 50 תלמידים, שהתחילו בספטמבר אותה שנה".

מדינות אחרות הלכו בעקבות זאת והפכו את הרעיון לפרויקט בינלאומי. מאז הושקה התכנית, יש כבר יותר מ- 30,000 מועמדים, תלמידים שנבחרו ו14,500- בוגרים מארצות הברית, אירופה, מדינות חבר העמים, דרום אמריקה, גרמניה, פולין ודרום אפריקה ועוד . "האם אי פעם נשמע שמדינה תשלם שכר הלימוד ל- 14,500 זרים שאינם אזרחיה בלי לשאול אותם להתחייב לשום דבר?" שואל יחיאלי. "עם זאת, זה מה שממשלת ישראל עשתה בשני העשורים האחרונים. ועכשיו, כשאנחנו נכנסים לעשור השלישי שלנו, המיקוד שלנו יהיה על תוכניות מיוחדות למצוינות".

במסגרת התוכניות המיוחדות למצוינות, ישנן מספר יוזמות שנעל"ה עלית אקדמי מתעתדת להציע לתלמידי התוכנית. היוזמה הראשונה, שתושק בחודש ספטמבר 2013, תהיה הבאת 15 סטודנטים מהתפוצות ולשים אותם יחד עם 15 תלמידים מישראל, תוך מתן דגש על הכשרתם להיות מהנדסים. מדובר ביוזמה משותפת של אורט העולמי, הטכניון בחיפה ונעל"ה. יוזמות דומות שמתוכננות ל2014- תכלולנה תוכנית שפה, עם דגש מיוחד על לימוד סינית, ותכנית למוזיקאים מצטיינים. "אנחנו רוצים להיות ממוקדים יותר בתחומים ספציפיים כדי לתת לבוגרינו סיכוי טוב יותר כאשר הם עוזבים נעל"ה.

ליבת תוכנית נעל"ה ותוצריה

מתעניינים ומועמדים פוטנציאליים בפרויקט נעל"ה צריכים לעבור סדרה של ראיונות. בנוסף, שתי בחינות נדרשות לפני קבלת המועמדים; אחת כדי לקבוע את רמתם האקדמית במתמטיקה ובאנגלית, ושנייה כדי לקבוע את בגרותם האישית (וכן היכולת שלהם לחיות רחוק מהבית), הדורשת בדיקה פסיכולוגית. כל מי שמתקבל לנעל"ה מקבל מילגה הכוללת כרטיסי טיסה לישראל בתחילת שנת הלימודים, חדר ופנסיון מלא, לימודים חינם, הוצאות נסיעה מחוץ לקמפוס, טיולים להכרת הארץ ואטרקציות מיוחדות, תקציב לשמירה על קשר טלפוני עם משפחה, קצבה חודשית ושירותי כביסה. בנוסף, יש גם אפשרות של מימון שתיים עד שלוש שנות לימוד חינם באוניברסיטה ישראלית, לפני או אחרי הצבא.

כל תלמידי התוכנית שוהים בארץ באשרת תייר מורחבת (אלא אם כן הם ילדים שנולדו לישראלים) ואינם צריכים לעשות "עלייה" מכל סוג על מנת להשתתף בתוכנית. מעמדם אינו משתנה כל עוד הם חיים לבד בארץ ללא הוריהם. תלמידים יכולים, כאשר הם מגיעים לגיל המתאים, להחליט להפוך לאזרחים ישראלים. עבור התלמידים המגיעים ממדינות מערביות, הלימודים בשנה הראשונה מתקיימים באנגלית תוך לימוד השפה העברית. עד שהתלמידים מסיימים את השנה הראשונה ועולים לכיתת י"א, הם כבר לומדים, כותבים, קוראים, נבחנים ומגישים עבודות בעברית.

התלמידים מסיימים תיכון באחד מבתי הספר התיכוניים של נעל"ה בישראל. אחד היתרונות הגדולים ביותר בתוכנית ואולי החשוב מכל: התלמידים לומדים לנהל את הזמן שלהם, לטפל בכספים שלהם, לטפל בעצמם בסביבה מאתגרת ללא ההורים והופכים לעצמאיים – הם מגיעים מוכנים לעולם האמיתי בדרך ששום בית ספר תיכון רגיל אחר יכול להכינם. "החלק הטוב ביותר הוא הלימודים עם בגרות ישראליות", אומרת אחת המשתתפות. "זה הרגשה מדהימה לדעת שאתה עשית דבר כל כך מיוחד, דבר שאחרים רק חלמו עליו. זה בהחלט מדהים שאני יכולה לומר שיש לי חברים בכל רחבי העולם. אוסטרליה, גרמניה, מקסיקו, נורבגיה. זה מטורף לחשוב שיש לי חברים מכל המקומות האלה. אף פעם לא היינו נפגשים אם לא היינו משתתפים בנעל”ה".

הכרה מלמעלה

בחודש מרץ 2012 הוזמנו למשרד ראש הממשלה תלמידים, בוגרים וחברי סגל של נעל"ה עלית אקדמי כדי לחגוג את השנה ה-20 לתוכנית. דובר ראש הממשלה למדינות ברית המועצות לשעבר, אלכס סלסקי, שאירגן את הביקור, הוא בוגר נעל"ה בעצמו… בין המשתתפים בפגישה עם ראש הממשלה נתניהו היו בוגרים ותלמידים מ -15 מדינות. בוגרי נעל"ה בהם קציני צה"ל, מרצים וחוקרים מצטיינים, פעילים חברתיים, אמנים ויזמי הייטק כמו רפאל אוזן, מייסד ושותף של BillGuard. יו"ר הסוכנות היהודית- מר נתן שרנסקי, הדירקטורים של נעל"ה ממשרד החינוך, יחיאל שילה וישעיהו יחיאלי.

"אני מתרשם מהמסע האישי שכל אחד מכם עשה ב[בואו] לישראל", אמר נתניהו לקבוצה. "ההצלחה שלכם היא יוצאת דופן. אני מעריך את זה, הן מבחינה אישית והן ברמה לאומית. אתם בונים את המדינה. החברה ישראלית בנויה על הדור הצעיר. עליכם.

 ===

רוני מימרן  (בתצלום) היא נציגת פרויקט נעל"ה במערב ארה"ב. לפרטים נוספים ולקביעת פגישת היכרות צלצלו לטל': 310-497-9363, דוא"ל: mimran_roni1@hotmail.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

אמריקאי פירסם תמונה מעובדת של אנה פרנק בביקיני – והתנצל

Published

on

עורכי המגזין "הרווארד למפון", היוצא לאור מאז1876. דחו את הטענות לאנטישמיות

מגזין ההומור האמריקאי הוותיק, "הרווארד למפון", התנצל על פרסום תמונה מעובדת של אנה פרנק עם שתלי סיליקון בביקיני בגיליונו האחרון, ודחה מכל וכל את הטענות לאנטישמיות שהופנו נגדו.

התמונה פורסם בגיליון סוף השבוע של עיתון הסטודנטים, שהוקם ב-1876 ויוצא לאור חמש פעמים בשנה. "הלכה לפני זמנה: טכנולוגיה וירטואלית חדשה מראה לנו איך אנה פרנק לולא היתה מתה", נכתב מתחת לתמונה. "תוסיפו את זה לרשימת הסיבות מדוע השואה היתה מבאסת". בהצהרה מטעם העיתון נכתב כי אנו, כאנשים פרטיים וכארגון, רוצים להתנצל על חוסר תשומת הלב שאיפשר את יצירתה ואת הדפסתה של התמונה הזאת. אנו מתנצלים על הצער שגרמנו. מעבר לכך, חשוב לנו להדגיש כי 'הרווארד למפון' מגנה כל צורה של אנטישמיות".

הרווארד למפון" נוסד בסוף המאה ה-19 על ידי שבעה סטו דנט ים מאוניבסיטת הרווארד ,והוא מגזין איך אנה פרנק היתה נראית כיום"ההומור השני הכי ותיק בעולם שעדיין יוצא לאור. לאורך השנים הוציא המגזין גם מספר ספרים והפיק פרדיות על מגזינים ידועים כגון "אנטרטיינמנט ויקלי" ו"ספורטס אילוסטרייטד".

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

לראשונה: אל על מעלה קמפיין שלטי חוצות בעברית באזור סן פרנסיסקו

Published

on

חברת התעופה, שהשיקה את טיסת הבכורה שלה לעיר שבחוף המערבי, פצחה בקמפיין שלטי חוצות בעברית במפרץ סן פרנסיסקו

תחנת אוטובוס בסן חוזה. מגיעים לביקור

נלחמים על כל נוסע: חברת אל על, שהשיקה השבוע את טיסת הבכורה שלה לסן פרנסיסקו, עלתה בקמפיין שלטי חוצות בעברית במפרץ סן פרנסיסקו. אל על החלה השבוע להפעיל שלוש טיסות שבועיות בקו החדש לסן פרנסיסקו במטוסי הדרימליינר החדשים. בקמפיין המיוחד ישתתפו שלוש ישראלים, שיש להם בני משפחה המתגוררים באזור סן פרנסיסקו: נועה פלד, חיילת בודדה (19) שהוריה מתגוררים בעיר; דבי שטרית 24), שאחותה מתגוררת בסיליקון ואלי וד"ר שוקי גושן 69) שבתו ומשפחתה מתגוררים בסן פרנסיסקו.

אל על יצרה שלטים פרסונליים, בהם נועה, דבי ושוקי, מודיעים לבני משפחתם, כי בזכות הטיסות הישירות של אל על מנמל התעופה בן גוריון לסן פרנסיסקו הם בקרוב מגיעים לביקור.

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

הקליפ הרשמי של מדונה עלה בלי הזיופים…

Published

on

מדונה בעת הופעתה בגמר האירוויזיון בתל אביב

מדונה העלתה בערוץ הרשמי שלה ביוטיוב קליפ של הופעתה מעוררת הסערה בגמר אירוויזיון בתל אביב, לאחר העלמת הזיופים בשירתה. העלמת זיופים מהופעה היא לא פרקטיקה יוצאת דופן בקרוב מוזיקאים, אולם לא כך כשהזיופים משודרים בפני כ-200 מיליון צופים ברחבי העולם.

מדונה ביצעה בהופעתה שני שירים. הראשון היה להיטה הענק "Like a prayer", במלאת שלושים שנה לשיר. השיר השני היה "Future", בו השתתף הראפר קוואבו, מתוך אלבומה החדש וה-14, שייצא בחודש הבא.

הופעתה עוררה סערה ברחבי העולם משתי סיבות: בגלל זיופיה שהובילו לעקיצות רבות ברחבי הרשת, ובגלל שלקראת סוף הופעתה נראו שני רקדנים – רקדנית לבושה לבן שעל גבה הופיע דגל פלסטין, ורקדן לבוש שחור שעליו גבו הופיע דגל ישראל, והם נראים חבוקים. בתגובה איגוד השידור האירופי וכאן מסרו כי "חלק זה של המופע לא היה חלק מהחזרות אשר אושרו על ידי תאגיד השידור האירופאי ועל ידי תאגיד כאן. תחרות האירוויזיון הינה אירוע א-פוליטי ומדונה הייתה מודעת לכך".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות