fbpx
Connect with us

חדשות

היי-סקול בישראל? פרויקט נעלה מציע לכם שלוש שנות לימוד חינם…

Published

on

נעל"ה עלית אקדמי, תוכנית משנה חיים הממומנת ע"י ממשלת ישראל, מציעה בית ספר תיכון חינם לבני נוער יהודים מהתפוצות *  למה זה יכול לעניין אתכם או את ילדיכם המתבגרים ואיפה מבררים…

משתתפי פרויקט נעל"ה בבית ספר תיכון ברחובות. החוויה הישראלית

זרע קטן של רעיון שניטע על ידי ראש הממשלה לשעבר יצחק שמיר בשנת 1992 הפך לאחד מתוכניות הלימוד התיכוניים היהודים המצליחים ביותר בישראל ובעולם. נעל"ה עלית אקדמי, תוכנית משנה חיים, הממומנת במלואה, בית ספר תיכון לבני נוער יהודים מהתפוצות, חוגגת את יום הולדתה ה-21. 

נעל"ה עלית אקדמי היא מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית, כור היתוך אמיתי של אנשים ממדינות שונות, תרבויות והשקפות. התוכנית החלה בשנות ה-90 המוקדמות לסטודנטים מברית המועצות לשעבר (חמ"ע) וכיום משתתפים בתוכנית תלמידים יהודים צעירים מלמעלה מ 50 מדינות ברחבי העולם. ההצלחה של נעל"ה עלית אקדמי סוכמה על ידי ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"כשאמר: "אין מפעל נעלה יותר מנעל"ה"…

מבט לאחור

במהלך שנות ה -90, יהודים רבים בברית המועצות לשעבר (חמ"ע) היו מודאגים לגבי העתיד של ילדיהם. מערכת החינוך בחבר המדינות התדרדרה וההורים צריכים היו למצוא אפשרויות אחרות, טובות יותר לילדיהם. לדברי בני המשפחה וחברים המתגוררים בישראל, רמת החינוך בארץ הייתה גבוהה מאוד, והם האמינו שזה יהיה מקום טוב לשלוח את ילדיהם. ההורים פנו לשליחים הישראליים על האפשרויות העומדות בפניהם,ולא הרבה אחרי, החששות שהביעו ההורים מצאו את דרכם לאוזניו של ראש הממשלה יצחק שמיר ז"ל.

יצחק שמיר עצמו כילד שגדל במזרח אירופה, ביקש ללמוד בישראל. הוא שוחח על המצב עם זבולון המר ז"ל שר החינוך דאז, שסבר שלכל יהודי התפוצות יש זכות לחינוך יהודי. לאחר דיונים רבים, נולד הרעיון להביא את הצעירים האלה לבתי הספר בישראל, ללא עלות ומבלי להתחייב לעלות ארצה. ישעיהו יחיאלי, כיום מנהל נעל"ה, גילה על הרעיון ושוחח עליו עם ידידו ומורו אריה קרול, המזכיר הכללי של תנועת הקיבוץ הדתית דאז. השניים ניהלו בעבר תכנית שהביאה צעירים יהודים מרוסיה לישראל לתכנית מנהיגות צעירה. בני נוער הללו היו אמורים לשהות בקיבוץ יבנה במשך שלושה חודשים בלבד, אבל החליטו שהם רוצים להישאר בישראל כדי לסיים את לימודיהם. רובם סיימו את התוכנית ונשארו בה שלוש שנים."

"כששמעתי על הרעיון, ביקשתי מאריה לפנות אל זבולון המר כדי להודיע לו שיש לנו ניסיון בניהול תכנית דומה וכי אנו יכולים לעזור למשרד החינוך להגדיר ולגבש את הרעיון לכדי תוכנית", אומר יחיאלי. "הם התלהבו ושמח על הרעיון שניקח אחריות על הרעיון וביצועו. לאחר שנסעתי לברית המועצות לשעבר, שוחחתי עם מורים לעברית והורים של תלמידים פוטנציאליים, עניתי על שאלות רבות, הייתה לנו רשימה של מעל 300 בני נוער המעוניינים להשתתף בתוכנית. 

"ההמתנה למסמכים והדרכונים הרלוונטיים עלולה הייתה לגרום לכך שהסטודנטים החדשים יחמיצו חודשים של בית הספר בישראל. בעזרתו של משרד חינוך הישראלי, ותוך שבועיים, היו לנו צוות של 30 מורים שהוטסו מישראל והם התחילו את עונת הלימודים עם התלמידים. הקמנו את התוכנית ובית הספר בשטח רוסיה… בחודש נובמבר 1992, הגענו לישראל עם כל 336 התלמידים, ותכונית פיילוט נעל"ה הושקה באופן רשמי", מוסיף יחיאלי.

כיום, בתוכנית נעל"ה עלית אקדמי ישנם 16 בתי ספר לדוברי רוסית 5 בתי ספר שמשרתים את התלמידים דוברי האנגלית מהמדינות מערביות הנעות על פני הספקטרום הדתי מחילונית לחרדי ודתי אורתודוקסיים; וגם 3 בתי ספר לדוברי צרפתית ובית ספר אחד לדוברי הספרדית והפורטוגזית.

העשורים הבאים

"העשור הראשון התמקד בהקמה ובניית מותג נעל"ה, ובהבאת נוער מחבר המדינות", אומר יחיאלי. "ברגע שזו הייתה הצלחה, החליט ישעיהו שהגיע הזמן להתרחב. העשור השני היה העשור "החלום". בשנת 2000, נפתחה התוכנית למדינות המערב, החל בארגנטינה. רבים חשבו שאנחנו משוגעים, אבל שלושה חודשים מאוחר יותר, היו לנו 100 מועמדים ולאחר תהליך המיון והערכה, היו לנו 50 תלמידים, שהתחילו בספטמבר אותה שנה".

מדינות אחרות הלכו בעקבות זאת והפכו את הרעיון לפרויקט בינלאומי. מאז הושקה התכנית, יש כבר יותר מ- 30,000 מועמדים, תלמידים שנבחרו ו14,500- בוגרים מארצות הברית, אירופה, מדינות חבר העמים, דרום אמריקה, גרמניה, פולין ודרום אפריקה ועוד . "האם אי פעם נשמע שמדינה תשלם שכר הלימוד ל- 14,500 זרים שאינם אזרחיה בלי לשאול אותם להתחייב לשום דבר?" שואל יחיאלי. "עם זאת, זה מה שממשלת ישראל עשתה בשני העשורים האחרונים. ועכשיו, כשאנחנו נכנסים לעשור השלישי שלנו, המיקוד שלנו יהיה על תוכניות מיוחדות למצוינות".

במסגרת התוכניות המיוחדות למצוינות, ישנן מספר יוזמות שנעל"ה עלית אקדמי מתעתדת להציע לתלמידי התוכנית. היוזמה הראשונה, שתושק בחודש ספטמבר 2013, תהיה הבאת 15 סטודנטים מהתפוצות ולשים אותם יחד עם 15 תלמידים מישראל, תוך מתן דגש על הכשרתם להיות מהנדסים. מדובר ביוזמה משותפת של אורט העולמי, הטכניון בחיפה ונעל"ה. יוזמות דומות שמתוכננות ל2014- תכלולנה תוכנית שפה, עם דגש מיוחד על לימוד סינית, ותכנית למוזיקאים מצטיינים. "אנחנו רוצים להיות ממוקדים יותר בתחומים ספציפיים כדי לתת לבוגרינו סיכוי טוב יותר כאשר הם עוזבים נעל"ה.

ליבת תוכנית נעל"ה ותוצריה

מתעניינים ומועמדים פוטנציאליים בפרויקט נעל"ה צריכים לעבור סדרה של ראיונות. בנוסף, שתי בחינות נדרשות לפני קבלת המועמדים; אחת כדי לקבוע את רמתם האקדמית במתמטיקה ובאנגלית, ושנייה כדי לקבוע את בגרותם האישית (וכן היכולת שלהם לחיות רחוק מהבית), הדורשת בדיקה פסיכולוגית. כל מי שמתקבל לנעל"ה מקבל מילגה הכוללת כרטיסי טיסה לישראל בתחילת שנת הלימודים, חדר ופנסיון מלא, לימודים חינם, הוצאות נסיעה מחוץ לקמפוס, טיולים להכרת הארץ ואטרקציות מיוחדות, תקציב לשמירה על קשר טלפוני עם משפחה, קצבה חודשית ושירותי כביסה. בנוסף, יש גם אפשרות של מימון שתיים עד שלוש שנות לימוד חינם באוניברסיטה ישראלית, לפני או אחרי הצבא.

כל תלמידי התוכנית שוהים בארץ באשרת תייר מורחבת (אלא אם כן הם ילדים שנולדו לישראלים) ואינם צריכים לעשות "עלייה" מכל סוג על מנת להשתתף בתוכנית. מעמדם אינו משתנה כל עוד הם חיים לבד בארץ ללא הוריהם. תלמידים יכולים, כאשר הם מגיעים לגיל המתאים, להחליט להפוך לאזרחים ישראלים. עבור התלמידים המגיעים ממדינות מערביות, הלימודים בשנה הראשונה מתקיימים באנגלית תוך לימוד השפה העברית. עד שהתלמידים מסיימים את השנה הראשונה ועולים לכיתת י"א, הם כבר לומדים, כותבים, קוראים, נבחנים ומגישים עבודות בעברית.

התלמידים מסיימים תיכון באחד מבתי הספר התיכוניים של נעל"ה בישראל. אחד היתרונות הגדולים ביותר בתוכנית ואולי החשוב מכל: התלמידים לומדים לנהל את הזמן שלהם, לטפל בכספים שלהם, לטפל בעצמם בסביבה מאתגרת ללא ההורים והופכים לעצמאיים – הם מגיעים מוכנים לעולם האמיתי בדרך ששום בית ספר תיכון רגיל אחר יכול להכינם. "החלק הטוב ביותר הוא הלימודים עם בגרות ישראליות", אומרת אחת המשתתפות. "זה הרגשה מדהימה לדעת שאתה עשית דבר כל כך מיוחד, דבר שאחרים רק חלמו עליו. זה בהחלט מדהים שאני יכולה לומר שיש לי חברים בכל רחבי העולם. אוסטרליה, גרמניה, מקסיקו, נורבגיה. זה מטורף לחשוב שיש לי חברים מכל המקומות האלה. אף פעם לא היינו נפגשים אם לא היינו משתתפים בנעל”ה".

הכרה מלמעלה

בחודש מרץ 2012 הוזמנו למשרד ראש הממשלה תלמידים, בוגרים וחברי סגל של נעל"ה עלית אקדמי כדי לחגוג את השנה ה-20 לתוכנית. דובר ראש הממשלה למדינות ברית המועצות לשעבר, אלכס סלסקי, שאירגן את הביקור, הוא בוגר נעל"ה בעצמו… בין המשתתפים בפגישה עם ראש הממשלה נתניהו היו בוגרים ותלמידים מ -15 מדינות. בוגרי נעל"ה בהם קציני צה"ל, מרצים וחוקרים מצטיינים, פעילים חברתיים, אמנים ויזמי הייטק כמו רפאל אוזן, מייסד ושותף של BillGuard. יו"ר הסוכנות היהודית- מר נתן שרנסקי, הדירקטורים של נעל"ה ממשרד החינוך, יחיאל שילה וישעיהו יחיאלי.

"אני מתרשם מהמסע האישי שכל אחד מכם עשה ב[בואו] לישראל", אמר נתניהו לקבוצה. "ההצלחה שלכם היא יוצאת דופן. אני מעריך את זה, הן מבחינה אישית והן ברמה לאומית. אתם בונים את המדינה. החברה ישראלית בנויה על הדור הצעיר. עליכם.

 ===

רוני מימרן  (בתצלום) היא נציגת פרויקט נעל"ה במערב ארה"ב. לפרטים נוספים ולקביעת פגישת היכרות צלצלו לטל': 310-497-9363, דוא"ל: mimran_roni1@hotmail.com

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

עוד מכה לעסקים בקליפורניה: חוק חדש יחייב את המעסיק לחשוף כמה העובדים האחרים מרוויחים 

Published

on

מושל קליפורניה גאווין ניוסום חתם השבוע על חוק חדש המחייב מעסיקים בקליפורניה לפרסם טווחי שכר עבור פרסום משרות "במאמץ לצמצם את הפער בין המינים והגזעים".

לפי SB-1162, מעסיקים עם 15 עובדים או יותר יידרשו לכלול טווחי שכר בפרסומי משרות, ואלה עם 100 עובדים או קבלנים או יותר יצטרכו לדווח על תעריפי שכר חציוניים וממוצעים לפי קטגוריית עבודה ו"כל שילוב של גזע , אתניות ומין."

"לקליפורניה יש את חוקי שוויון השכר החזקים ביותר במדינה, אבל אנחנו לא מוותרים על משימתנו כדי להבטיח שכל הנשים במדינתנו יקבלו את התשלום המגיע להן ויקבלו יחס שווה בכל תחומי החיים", אמר ניוסום. "הצעדים הללו מביאים לשקיפות חדשה להתמודדות עם פערי שכר, להפסיק את התמחור המפלה של מוצרים על בסיס מגדר ולהרחיב את התמיכה בנפגעי התעללות ותקיפה. אני מודה לוועדת הנשים המחוקקת על המנהיגות והשותפות שלהן בבניית קליפורניה שוויונית יותר לכולם".

בנוסף לדרישת טווחי שכר, החוק החדש אומר שמעסיקים בכל הגדלים צריכים לספק את טווח השכר לעובד עבור התפקיד שהם ממלאים אם הם מבקשים זאת. משמעות הדבר היא שהעובדים הקיימים יכולים לבדוק היכן המשכורת שלהם ממוקמת בטבלת השכר בחברה שלהם, להעלות חוסר עקביות בשכר ולנהל משא ומתן או לבקש התאמה.

מושל קליפורניה גם אישר את חוק איגוד העובדים החקלאי. החוק יחייב חברות עם 100 עובדים או יותר שנשכרים דרך סוכנויות כוח אדם של צד שלישי להגיש דוחות נתוני שכר לסוכנות לזכויות האזרח של קליפורניה עבור אותם עובדים, בחלוקה לפי מגדר, גזע ומוצא אתני.

מבחינה לאומית, לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית מעריכה שנשים מרוויחות 82 סנט על כל דולר שמרוויח גבר, והפער מתרחב עבור נשים רבות ממגזרים לא לבנים.

בקליפורניה משלמים לנשים בערך 88 סנט על כל דולר שמשלמים לגבר, כשהפער גדל אצל נשים "צבעוניות". נשים במדינה מפסידות בסך הכל 87 מיליארד דולר מפערי השכר מדי שנה, על פי ארגון ״השותפות הלאומית לנשים ומשפחות״.

החוק יכנס לתוקף ב-2023.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות