fbpx
Connect with us

Featured

היא בדאלאס, הוא בלוס אנג'לס 

Published

on

נטלי ודניאל הם אח ואחות להורים ישראליים העוסקים בנדל"ן בו זמנית בקליפורניה ובטקסס * ערכנו איתם סיעור מוחות: האם זהו הזמן הטוב ביותר לקנות? למכור? ואיפה בדיוק כדאי להשקיע? * מצב הריל אסטייט – סקירת עומק

אשת הנדל"ן נטלי עמיאל נולדה בלוס אנג'לס להורים ישראלים שעסקו בתחום הריל אסטייט. אביה היה קבלן שיפוצים ואמה בעסקי ההלוואות. "גדלנו לתוך זה, כל הילדים במשפחה. גם אחותי הוציא לאחרונה רישיון ותעסוק במכירת נדל"ן". מספרת נטלי בעברית קולחת. 

הראיון עם נטלי מתקיים טלפונית. לפני שבע שנים, היא עברה לדאלאס, טקסס עם בעלה, שם גם נולדו שלושת ילדיה. "בעלי פתח כאן חברת שיפוצים עוד קודם לכן ומאחר והיה כל הזמן בנסיעות בין לוס אנג'לס ודאלאס, החלטנו לעבור כדי שהוא יוכל לנהל את העסק מקרוב. לפני שנה גם פתחנו סופר כשר, הראשון בדאלאס. בכל פעם שהייתי מגיעה לביקור באל-איי, הייתי חוזרת עם מזוודה מלאה במוצרים כי לא היה ניתן למצוא אותם כאן, עד שהחלטנו שאין ברירה וצריך לפתוח סופר כשר כך שלא אצטרך להיסחב עם מזוודות של אוכל כשר," צוחקת נטלי.

בשנים האחרונות נרשמה עלייה גדולה במספר הישראלים שעברו לדאלאס ושמחו מאוד כשסופר ישראלי כשר נפתח עבורם בעיר. 

המחירים זינקו בשנה האחרונה, גם כתוצאה מהנדידה הגדולה לדאלאס. עדיין כדאי לקנות שם בתים?

"המחירים אכן התייקרו אך עדיין זולים בהרבה מלוס אנג'לס. בדאלאס ניתן לקנות בית ב-450-550 אלף דולר ואנשים ממשיכים לקנות. גם כאלו שעוברים לכאן וגם כאלו שמבקשים להשקיע. אם אתה רוצה להשקיע בנכס, בלוס אנג'לס תצטרך לפחות מיליון דולר, כאן תוכל להשקיע במחצית המחיר".

את עובדת בעיקר עם אנשים שעוברים לטקסס ומבקשים לקנות בית מגורים או עם משקיעים?

"גם וגם".

הריבית הגבוהה לא מרתיעה קונים?

"זה אכן מרתיע אבל צריך לזכור שמחיר הנכסים היום הוא עדיין טוב ואין הרבה תחרות עכשיו על בתים. זאת אומרת, אין כל כך הרבה הצעות על כל בית כמו שהיו לפני כשנה. אז כן, את משלמת יותר בריבית אבל זאת עוד תרד וברגע שהיא תרד, בעוד שנה-שנתיים, אפשר יהיה לעשות Refinance ולהוריד את הריבית. ועוד דבר – ברגע שהריביות ירדו, גם מספר ההצעות על כל בית יהיה גדול יותר וכך גם המחירים יעלו".

איפה את ממליצה בעיקר לרכוש, בדאלאס או בסביבה?

"בדאלאס וגם באזורים סמוכים כמו פלאנו ופריסקו. זה מקום הנחשב היום לקצת יותר יקר כי הולכים לבנות באזור את יוניברסל סטודיוס".

את לא מתגעגעת קצת ללוס אנג'לס?

"מאוד. למרות שאני אוהבת את דאלאס, אני מגיעה לבקר באל-איי כל שלושה חודשים. עדיין מסתפרת אצל אותו מעצב שיער, גיא לוי, עדיין הולכת לאותה קוסמטיקאית ולכל המסעדות שאני אוהבת".

יש לך שלושה ילדים קטנים. איך מתמרנים בין עבודה מאוד תובענית בנדל"ן להורות?

"התאומות שלי בנות חמש והולכות לגן חובה ויש לי ילדה בת שלוש. זה אכן קשה אבל תמיד רציתי להיות אישה עובדת. היה לי מודל כזה בבית. ההורים שלי התגרשו כשהייתי ילדה ואמי עבדה מ-9 בבוקר עד 5 כל יום. למעשה, היה זה בעלי שתמיד אמר לי: תגשימי את עצמך, אני רוצה שיהיה לך גב כלכלי. הבנות שלי אגב, מתות על זה שאני עובדת. אני מביאה אותן לפעמים ל- Open House והן מתלהבות ואומרות: "אנחנו רוצות להיות כמו אמא". חשוב לי שהילדות שלי ידעו שהן יכולות לעשות הכל, גם להיות אמא וגם לנהל חברה, אנחנו לא צריכים להגביל את עצמנו. בנוסף אני גם מנהלת לבעלי את עבודות השיפוצים".

אחיה של נטלי, דניאל אוחנה, עובד בחברת הברוקרים הידועה The Agency. מי שצופה בנטפליקס, יכול לראות את סוכני הנדל"ן של בעל החברה מוריסיו אומנסקי בפעולה, מנהלים משא ומתן על נכסים במיליוני דולרים ואף עשרות מיליונים.  דניאל, הנמצא  חמש שנים בחברה, הספיק כבר למכור בתים ל-100 משפחות כשהנכס היקר ביותר שמכר עמד על 8 מיליון דולר. אבל דניאל מדגיש שאין מבחינתו עסקאות קטנות מדי והוא יקח בשמחה גם נכסים ששוויים רק מספר מאות אלפי דולרים.

באלו איזורים אתה בעיקר מתמחה?

"בעיקר בוואלי, האזורים החמים שלי הם מסטודיו סיטי ועד קלאבסס, אבל אני עובד גם בעיר כמובן".

היית ממליץ למישהו שרוצה להשקיע לצאת קצת מחוץ למרכז ולהשקיע במקומות כמו סימי ואלי למשל?

"בהחלט. אמנם תרוויח פחות בשכר דירה, אבל תצטרך לשים פחות דאון פיימנט כי המחירים שם זולים יותר. בנוסף, קליפורניה היא המדינה הכי טובה בארה"ב מבחינת השכרת נכסים כי היא די יציבה מבחינת מחירי השכירויות".

מה לגבי ערים יותר מרוחקות? אם הלקוח שלך רוצה למשל להשקיע בפאלם ספרינגס, תוכל למצוא עבורו בית שם?

"אני הולך לכל מקום שהלקוח מבקש, גם אם זה בערים מחוץ לקליפורניה. יש לי סוכנים שאני מכיר ואוכל לשלוח אותם אליהם".

דניאל מעיד על עצמו שהוא עובד 24/7. "אני עובד שבעה ימים בשבוע ותמיד זמין ללקוחות שלי. זו עבודה קשה אבל אני אוהב אותה, תמיד אהבתי ארכיטקטורה ובתים ואני נהנה כשאני מצליח למצוא ללקוח שלי את בית חלומותיו או מוכר עבורו את הבית".

הרבה ישראלים כאן רוצים למכור כי הם יכולים לקבל על הבית סכום גבוה. אבל הבעיה שאין לאן לעבור…

"יש לי לקוחות שמכרו ואחר כך השכירו בחזרה את הבית שלהם לשנה או עד שימצאו בית לקניה. יש כאלו שאפילו היו מוכנים לקנות את הבית ולתת למוכרים להמשיך לגור שם ללא שכר דירה עד שימצאו משהו. יש לי לקוח כזה שמכר את הבית ונשאר לגור שם שלושה חודשים מבלי שיצטרך לשלם מאום. אז אפשר להכניס כל סעיף שאתה רוצה לחוזה המכירה אם אתה מבקש למכור עכשיו. זה עולם של מוכרים, אז אל תחשוש להעמיד את הבית שלך למכירה היום".

ליצירת קשר עם נטלי ודניאל:

נטלי: 818-445-1303

דניאל: 818-633-5521 

Featured

אמריקה במתח: האם לאחר מעצרו של טראמפ יצאו תומכיו לרחובות; ומה זה אומר על סיכוייו להיבחר כנשיא

Published

on

לראשונה בהיסטוריה האמריקאית, נשיא לשעבר צפוי להיות תחת כתב אישום. לפי הדלפה של שלושה מקורות מוסמכים לאתר "פוליטיקו" ביום שני, הנשיא ה-45 צפוי להיות מואשם בהפרת חוקי מימון הבחירות של מדינת ניו יורק לכל המאוחר ביום רביעי בתצלום: פוטו-שופ של המעצר המתוכנן).  לפי הדיווח, משטרת עיריית ניו יורק כבר החלה להיערך לכתב האישום, וגורם שמעורב בתכנון אמר לאתר כי "אנחנו מדברים על הדרך שבה נביא את טראמפ".

טראמפ הזהיר ברשתות החברתיות בסוף השבוע כי הוא צפוי להיות מובל למעצר "ביום שלישי" וקרא לתומכיו לצאת לרחובות למחות על כך. גורם שמעורב בדיונים אמר ל-"פוליטיקו" שלא הוחלט איך תתבצע הבאתו הרשמי של טראמפ לרשויות אכיפת החוק. 

כתב האישום, שצפוי להיות מוגש לבית משפט על-ידי הפאנל המיוחד שהקים התובע המחוזי של מנהטן, יתייחס לתשלום של 130 אלף דולר מטעמו של טראמפ לשחקנית הפורנו סטורמי דניאלס במהלך המרוץ לבית הלבן בשנת 2016.

התשלום בוצע בפועל על-ידי עורך דינו של ארגון טראמפ בזמנו, מייקל כהן, במטרה להביא להשתקתה בכל הנוגע ליחסים שלכאורה היו לה עם הנשיא העתידי עשור לפני כן. כהן עצמו הורשע בבית דין פדראלי על כך שהונה את הרשויות משום ששילם באמצעות חברת קש באופן שלמעשה היווה תרומה אסורה לקמפיין של טרמאפ. בכתב האישום של מדינת ניו יורק ככל הנראה יוצגו טענות דומות נגד טראמפ עצמו, בגין הפרת חוקי הבחירות המדינתיים. סביר שהתביעה תטען שמדובר בשימוש לא ראוי בכספים פוליטיים ללא דיווח כדין ונראה שהיא תסתמך על דבריו של כהן עצמו בבית המשפט. הוא הורשע בסעיפים דומים והודה שעשה זאת "מטעם מועמד פוליטי". 

לפי הנוהל הרשמי של מעצר, ברגע שמוגש כתב אישום לבית המשפט, משרד התובע המחוזי רשאי לדון עם עורכי דינו של הנאשם בדרכים שבהם הוא צריך להתייצב אצל התביעה. אם טראמפ לא יגיעו מרצונו החופשי, ייתכן ויוחלט להוציא צו מעצר כדי להביאו, על כל המשתמע מכך. במקרה כזה, התובע רשאי להחליט לאזוק אותו כמו כל עצור אחר. 

בכירים רפובליקנים חזרו בסוף השבוע על טענתו של הנשיא לשעבר כי כתב האישום נגדו  הוא רדיפה פוליטית, בעוד בכירים דמוקרטים מנגד הזהירו כי הקריאה שלו לתומכיו לצאת להפגין עלולה לעורר מהומות וכאוס כמו אלה שהתחוללו בפריצה לקפיטול ב-6 בינואר 2021. סגנו של טראמפ לשעבר מייק פנס שעשוי להודיע בקרוב על ריצה לבית הלבן, אמר לרשת ABC: "אני נחרד מהרעיון שנשיא לשעבר של ארה"ב יועמד לדין בשעה שהעיר ניו יורק סובלת מגל פשיעה. התחושה היא שמדובר פה בתביעה טעונה פוליטית. אני מרגיש שזה פשוט לא מה שהעם האמריקאי רוצה לראות".

אם כתב אישום אכן יוגש נגד טראמפ, הוא יהפוך כמור לנשיא הראשון בתולדות ארה"ב – נשיא מכהן או נשיא לשעבר – שעומד לדין פלילי. במקרה כזה יהיה עליו, כמו על כל נאשם בניו יורק, להתייצב בפני שופט, למסור טביעות אצבע – ולהצטלם לתמונת פנים. עם זאת, כנשיא לשעבר זוכה טראמפ כל העת לאבטחה של השירות החשאי, ומכיוון שלשירות צפויה להישמר המילה האחרונה בנוגע לאופן שבו ינוהל ההליך הבירוקרטי הכרוך במעצר, סביר להניח שחלק מההליך ייחסך ממנו, אולי גם איזוק ידיו.

בניו יורק נערכים לאפשרות הסבירה למדי של מהומות ומראות כאוטיים מחוץ לבית המשפט, וה-Daily Beast דיווח  כי משטרת ניו יורק מתכוונת לתגבר את כוחותיה בכ-700 שוטרים המתמחים בפיזור הפגנות. כוחות הביטחון עוקבים אחר הדיונים ברשתות החברתיות כדי ללמוד על כוונותיהם של תומכי טראמפ.

עצם האפשרות שיוגש כתב אישום נגד טראמפ משלהבת את היצרים במחנה הרפובליקני לקראת הפריימריז שייפתחו רשמית בתחילת השנה הבאה. לפי כל הסקרים טראמפ מוביל במרוץ לזכות במועמדות הרפובליקנית לנשיאות, כשאחריו, בפער לא גדול, מושל פלורידה רון דה סנטיס שצפוי להכריז על מועמדותו בהמשך השנה. סגן הנשיא לשעבר פנס והשגרירה לשעבר באו"ם ניקי היילי משתרכים הרחק מאחור. טראמפ הדגיש כי ירוץ לנשיאות גם אם יוגש נגדו כתב אישום.

הסנאטור הרפובליקני לינדזי גרהאם, תומך נלהב של טראמפ, אמר על האפשרות שכתב אישום יוגש נגד הנשיא לשעבר כי מדובר ב"מאמץ בלתי-נגמר להרוס את דונלד טראמפ, הכול סביב דונלד טראמפ". אפילו מושל ניו המפשייר כריס סונונו, מבקר חריף של טראמפ ומי שלפי הדיווחים שוקל להתמודד מולו בפריימריז, הזהיר כי הגשת כתב אישום עלולה לגרור תגובת נגד חריפה.

"אני חושב שזה בונה הרבה סימפתטיה לנשיא לשעבר", אמר היום סונונו לתוכנית "מצב האומה" ברשת CNN. "זה משנה דרסטית את הפרדיגמה לקראת בחירות 2024. כתב אישום כזה הולך להיות קרקס". מומחים לענייני משפט אומרים כי אם כתב אישום יוגש נגד טראמפ, משפטו יתחיל רק בעוד יותר משנה, כך שהוא ייערך במקביל לחודשים הראשונים של קמפיין הנשיאות שלו.

בצד הדמוקרטי הביעו בכירים חשש שקריאתו של טראמפ תוביל לאלימות. יו"ר בית הנבחרים לשעבר ננסי פלוסי הזהירה כי הודעתו של טראמפ פזיזה וכי הוא מנסה "לעורר תסיסה בקרב תומכיו".

יושב הראש המכהן של בית הנבחרים, הרפובליקני קווין מקארתי הזהיר  כי מעצר של טראמפ יהיה "ניצול מקומם של סמכות מצד תובעים רדיקליים", והוסיף כי ינחה ועדות בבית הנבחרים לחקור אם גורמים כלשהם עושים שימוש בכספים פדרליים "כדי להטות את הדמוקרטיה".

האם טראמפ יוכל להיבחר לנשיא אם יוגש נגדו כתב אישום?

השאלה: מה קורה למירוץ 2024, וליכולתו של דונלד טראמפ להשתתף בו, אם יגיע לכתב אישום פלילי?התשובה הקצרה היא, לא הרבה. אין מגבלות בחוקת ארה"ב המונעות מכל מי שהוגש נגדו כתב אישום או הורשע בפשע, או אפילו מרצה כעת, לרוץ או לזכות בנשיאות. גם אם הוא נשפט ויורשע באחד ממה שנקרא "משפטים מהירים" הוא הריע שוב ושוב את ממשלת סין על כך שהיא פועלת במקרים של עבירות סמים, מר טראמפ עדיין יכול לנהל את מסע הבחירות שלו לנשיאות מתא כלא.

מה שהרבה פחות ברור הוא מה היה קורה אילו ינצח בתרחיש הזה. כשם שאין הגבלות בחוקה לאדם להתמודד בזמן כתב אישום, אין הסבר למה צריך לקרות במקרה שהוא יזכה. אין שום דבר במסמך שיעניק לטראמפ דחייה מעונש מאסר באופן אוטומטי, למעט הסבירות שכל האשמות שהוגשו על ידי הרשויות הפדרליות, אם הן עדיין נמצאות בדין בנקודה שבה טראמפ נכנס לתפקיד הנשיא בפעם השנייה, ירדו מהפרק עקב סירובו של משרד המשפטים להעמיד לדין נשיא מכהן.האשמות ברמת המדינה רודף הן הרבה יותר מסובכות, והן ייפלו מחוץ לסמכות החנינה של טראמפ אם יגיעו להרשעה. אם הרשעה באישומי מדינה תתרחש לצד ניצחון של טראמפ בבחירות, סביר להניח שהדבר יוביל למאבק משפטי מסיבי כדי לקבוע אם יש דרך לנשיא לשעבר לפלס את דרכו מזמן כהונתו.אם טראמפ לא היה מסוגל להימנע מתוצאה זו, זה יוביל כמעט בוודאות להדחתו או להדחתו באמצעות התיקון ה-25, המאפשר לקבינט להדיח נשיא שאינו מסוגל לבצע את תפקידו. יש הרבה תפקידים ומלכודות של הנשיאות שפשוט אי אפשר יהיה להפעיל אותם או לבצע אותם מתא כלא, צפייה בחומרים מסווגים רק לפי שמו.כל הרשעה פוטנציאלית של טראמפ עדיין מאוד רחוקה. אבל השיחות שהוא פתח עם ריצתו לנשיאות למרות חקירות פליליות מרובות כבר הפכו חלקים מהחוק החוקתי התיאורטי של ארה"ב למקום הרבה יותר אמיתי ממה שמומחים רבים דחפו אי פעם שחשבו שהוא יראה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות