Connect with us

כתבות נבחרות

החיים על פי טוני רובינס

Published

on

הוא סבל מגידול במוח, גדל עם אמא אלכוהוליסטית, נשר מהלימודים, התגורר בידרת חדר מעופשת בווניס ביץ' ונאלץ לעבוד בניקיון • מפגש מקרי עם מנטור רוחני שינה את חייו של טוני רובינס והפך אותו לקואוצ'ר המפורסם בעולם, ששוויו מוערך בחצי מיליארד דולר, ובין לקוחותיו טראמפ, אופרה ווינפרי, ביל קלינטון וקים קרדשיאן • כמה ישראלים יגיעו לשמוע אותו בהיכל מנורה ביד אליהו?

הסדנאות של טוני רובינס תמיד נראות גדולות מהחיים. אלפי הצופים שרוכשים כרטיסים באלפי דולרים כדי להיות קרובים לגורו ההעצמה האמריקאי, בדרך כלל באולמות ענקיים, רוצים לחולל שינוי בעצמם, להתגבר על טראומה או לעבור חוויה משנה חיים.

זה לא תמיד עובד להם. באירוע שנערך בדצמבר 2018, שהקלטה ממנו הגיעה לאתר "באזפיד", סיפרה אחת הנשים בקהל כי חוותה התעללות רגשית מבן זוגה. "מה זו, לעזאזל, התעללות רגשית?" ענה לה רובינס. "האם אנחנו עד כדי כך פאקינג חלשים, שאנשים אחרים לא יכולים לומר לנו תוך סערת רגשות איך הם מרגישים, בלי שנרגיש שהם מתעללים בנו?"

האישה השיבה לרובינס שבן זוגה התעלל בה גם פיזית, והוא שאל אותה: "ואיזה תפקיד את שיחקת (בקשר הזה)? אני לא רומז שקיים תירוץ כלשהו להכות אישה, אבל אני גם רוצה שתדעי, שאנשים לא מתנהגים בצורה מסוימת סתם ככה".

בשלב הזה פנה רובינס אל הקהל, וקבע כי האישה האומללה משקרת לעצמה. אחר כך שאל אותה ישירות: "האם הוא אהב אותך? האם הוא חיפש אותך? האם הוא ניסה להשלים איתך כשאת היית כלבה משוגעת? האם באמת היית Crazy Bitch?"

נראה שכן", ענתה האישה בקול רועד, והקהל הגיב בצחוק גדול. שירו של מובי – "Why Does My Heart Feel So Bad?" – החל להתנגן ברמקולים.

טוני רובינס (59) ענק בכל דרך שמסתכלים עליו. הוא מתנשא לגובה 2.01 מ', הדיבור שלו מהיר וחד, והוא מלא בביטחון עצמי בכמויות בלתי נתפסות ובכריזמה של איש מכירות מיומן. בצעירותו המציא שיטה להעצמה עצמית, ומאז הוא מעביר את חוכמתו הלאה, אל חסידיו, שרואים בו גורו של ממש. מעטים יחלקו על כך שהוא המנטור המוערך, המצליח, העשיר והמשפיע ביותר בעולם. מעריציו מדווחים כי בזכות סדנאות ההעצמה שלו, קיבלו כוחות נפשיים להחליף מקצוע, להשלים עם בני משפחה, להיגמל מהרגלים מזיקים, לסיים מערכות יחסים בעייתיות, ואפילו לחפש את הנשמות התאומות שלהם.

אחרי כמעט 40 שנה בעסק, שוויו של רובינס מוערך בחצי מיליארד דולר. האימפריה שלו צמחה לממדיה המשגשגים עוד בשנות ה־90 כשהוא מכר מיליוני קלטות וספרים והפך לכוכב טלוויזיה. יש בבעלותו אי פרטי בפיג'י, מטוס צמוד, שבו הוא מדלג בין מדינות, וגם רשימת מעריצים וחברים מפורסמים, כמו דונלד טראמפ, ביל קלינטון, אופרה ווינפרי, נלסון מנדלה, לאונרדו דיקפריו, מייקל ג'ורדן, סרינה וויליאמס, אנדרה אגאסי, אלישיה קיז, אשר, יו ג'קמן, אווה לונגוריה, קניה ווסט וקים קרדשיאן. סשן העצמה פרטי עם רובינס, כפי שעשו חלק מהאישים הללו, יעלה למעוניין יותר ממיליון דולר.

והוא בהחלט מתמחר את עצמו בגדול. באתר האינטרנט שלו אפשר לרכוש, תמורת 85 אלף דולר, כרטיס חבר מועדון אקסקלוסיבי, שמאפשר למחזיק בו, בין היתר, להיכנס בחינם במשך שנה למגוון הכנסים שהוא מארגן ברחבי העולם, וגם להשתתף בסדנאות קואוצ'ינג. כרטיס כניסה רגיל לאירוע כזה, שנמשך בין ארבעה ימים לשבוע, עולה כמה אלפי דולרים.

המפגשים נערכים לרוב באולמות ובחדרים סגורים, ממוזגים בקור מקפיא, משעות הבוקר המוקדמות ועד הלילה, עם הפסקות קצרות וקצובות לאוכל ולשתייה. זורמים אליהם משתתפים מעשרות מדינות. בחודש שעבר, למשל, העביר רובינס סמינר בדובאי, משם המשיך לסינגפור, והחודש ייתן הרצאה מקוצרת של חמש שעות בלבד בהיכל מנורה בתל אביב. זאת תהיה ההופעה הראשונה שלו בישראל, ומי שירצה לבחון את התופעה מקרוב, יידרש לשלם בין 300-1500 דולר.

רובינס גדל בהוליווד של שנות ה־60, בשם אנתוני ג'יי מאחארוביץ'. הוריו התגרשו כשהיה בן 7. בראיונות איתו תיאר את אמו כאישה קשת יום, אלכוהוליסטית ומכורה לסמים. היא התחתנה והתגרשה ארבע פעמים, ולדבריו, היו לו "ארבעה אבות שונים" במהלך חייו.

בנעוריו סבל מגידול שפיר במוחו, שכתוצאה ממנו צמח לגובהו המרשים. הוא נשר מלימודיו בתיכון ועבד למחייתו בעבודות ניקיון. בראיון ל־CNN חשף שאמו התעללה בו וגירשה אותו מהבית כשהיה בן 17.

חייו השתנו כשפגש את המנטור ג'ים רוהן המנוח, שערך לו היכרות עם אמנות הקואוצ'ינג וההעצמה האישית. תחילה עבד רובינס בתור איש מכירות של תוכנית הסמינרים שהפעיל רוהן. כשהבין שזה מה שהוא רוצה לעשות בחייו, המשיך לחקור את התחום, למד שיטות מגוונות ופיתח טכניקות משלו.

כשלמד כיצד להפסיק לחשוב על עצמו כעל קורבן ולהתגבר על הכאב שלו, כפי שהוא מתאר בהרצאותיו, כבר היה רובינס נחוש להעביר הלאה את משנתו. לדבריו, בגיל 24 הרוויח את מיליון הדולרים הראשונים שלו, ודי מהר האפיל על המנטור שלו והפך לאחד הקואוצ'רים הגדולים בעולם. חלק מרבי המכר שכתב תורגמו לעברית, ובהם "להעיר את הענק שבפנים" ו"כוח בלתי מוגבל".

רובינס ידוע כפילנתרופ: על פי פרסום ב"ביזנס אינסיידר", העמותה שלו מאכילה כ־4 מיליון נזקקים בארה"ב מדי שנה בתקופת החגים, אחראית לאספקת מים נקיים ל־100 אלף אנשים בהודו ומסייעת לחסרי בית ולאסירים בשיקום.

מדי פעם חושף רובינס את אורח חייו יוצא הדופן בראיונות בתקשורת, בהרצאות ובסרטונים ביוטיוב. את הבוקר הוא נוהג להתחיל בתרגילי נשימה של כמה דקות. לדבריו, הוא טובל באמבטיות קרח, ומדי פעם גם נוהג להקפיא את גופו בטמפרטורה של מינוס 220 מעלות במשך שלוש דקות, כדי לזרז את חילוף החומרים. הוא נמנע משתיית אלכוהול וקפאין ומאכילת בשר אדום ועוף, ומקפיד על אימוני כושר קבועים.

אילנה כהן (47), אם לארבעה מנס ציונה ומאמנת אישית ועסקית, טסה כבר לשש סדנאות של רובינס בארה"ב. עד 2009 היא החזיקה בתפקיד בכיר בחברה בינלאומית, אבל רצתה לעשות שינוי בחייה, "כי הרגשתי לא מסופקת". את הסדנאות היא מתארת כ"חוויה יוצאת דופן. הן נמשכות ארבעה ימים, מתוכם טוני נמצא עם המשתתפים במשך יומיים. בשאר הימים יש מרצים אחרים ותרגולים קבוצתיים; מתחלקים לקבוצות עם המאמנים שתחת טוני ומתרגלים את מה שטוני מלמד בהרצאותיו.

״טוני מתמקד בשלושה דברים – פוקוס, שפה ופיזיולוגיה. אדם חייב להיות מפוקס במסר שהוא רוצה להעביר; אדם צריך לשכנע את עצמו להאמין בהצלחה של עצמו; ואדם חייב להשתמש ביצירת תנועה, אנרגיה וספורט. שילוב של שלושת האלמנטים הללו מייצר את השינוי אצל המשתתפים בסדנאות. וזה רק על קצה המזלג, כי הנושאים שעולים במהלך הסדנאות עמוקים מאוד".

רגע השיא בכנסים של רובינס הוא אירוע הטבּ לה" שהוא מקיים בכל הסדנאות – טקס הליכה של המשתתפים על גחלים לוהטות, שמסמל את המסע הכואב של המימוש העצמי בחיים האישיים והמקצועיים.

הליכה על גחלים היא סמל עוצמתי לכל הדברים שאפשר לעשות כשאתה צועד צעדים ראשונים אל השחרור, אל עתיד מספק יותר", נכתב באתר שלו. "זאת המטאפורה האולטימטיבית לעבודה בחיים מאתגרים ומלאי מכשולים. כדי לחצות את האש, עליך להיות בטוח לחלוטין שאתה מסוגל, ואז גם תצליח. כשמאבדים ריכוז, הפחד מתחיל לכרסם, ואתה מתחיל להיתקע".

אילנה כהן אומרת שכאשר שמעה לראשונה שבסדנה של רובינס תתבקש ללכת על גחלים לוהטות, היא צחקה. "אמרתי, 'אין שום סיכוי שאעשה את זה'. הרי מה ההיגיון לפגוע בעצמי ולשרוף את כפות הרגליים שלי?

״אבל בחיים צריך להתמודד עם פחדים. הפחד מונע מאיתנו להשיג מה שאנו רוצים. טוני מוכיח שגם בפעולה הכי לא הגיונית שיש, כמו הליכה על גחלים בטמפרטורה של 2,000 מעלות, אנחנו מסוגלים להתגבר על פחדים ולהראות לעצמנו עד כמה אנחנו חזקים מנטלית.

״ההכנה המוקדמת שלו החדירה בי אנרגיות ואומץ, ועשיתי את זה. הלכתי על גחלים לוחשות בכל אחת מהסדנאות שהשתתפתי בהן, כשכולם מסביבי מעודדים אותי. אחר כך אני עודדתי את האחרים. זאת תחושה משותפת של ניצחון, לכל מי שנמצא באולם.

״הלכתי שש פעמים על גחלים. ברגע שמסיטים את המחשבות השליליות ומכוונים רק לניצחון, אין מצב שלא תצליח. וכל זה הולך איתך הביתה, ועד כמה שזה אולי נשמע מצחיק ולא הגיוני, אלה כלים שמחזקים אותך".

אלא שהליכה על גחלים לא קשורה לאמונה עצמית, אלא דווקא לחוקי החומר. הפיזיקאי דיוויד ווילי הסביר בעבר ל"נשיונל ג'יאוגרפיק" כי אדם לא יכול ללכת על גחלים אדומות או מלובנות מבלי להיכוות, אבל הוא כן יצליח לדרוך על שכבת הפחם שמצפה את הגחלים, כך שבעזרת מספיק אפר שרוף שחוצץ בין כפות הרגליים לבין הגחלים, המשימה אכן אפשרית.

לפחות בשני מקרים בעבר, ההליכה על גחלים באירועים של רובינס הסתבכה. ביולי 2012 דיווח ה"ניו יורק טיימס" על יותר מ־20 משתתפים, שטענו כי נפצעו כשהלכו על גחלים בסדנה שערך רובינס בסן חוזה.

ביוני 2016 פרסם ה"וושינגטון פוסט" כי "חמישה אנשים אושפזו בבית חולים ולפחות 30 אחרים נזקקו לטיפול, לאחר שסבלו מכוויות בכפות רגליהם ובגפיים התחתונות כשניסו ללכת על גחלים לוהטות בכנס של רובינס בדאלאס". לאחר המקרה התייצב רובינס באולפן "בוקר טוב אמריקה" ואמר: "הנה האמת, אף אחד לא נפצע. מישהו שלא הבין את התהליך ראה אנשים שחשב שנפגעו, התקשר ל־911 ואמר, 'תשלחו ארבעה אמבולנסים'". אבל תמונות שצילמו הפצועים עדיין מסתובבות ברשת ומראות שכמה מהם אכן סבלו מכוויות.

עורכי דינו של רובינס אומרים כי "מעט מאוד אנשים דיווחו על פגיעה גופנית משמעותית או על מצב רפואי מסוים, לאורך אלפי אירועים שערך רובינס במשך 40 השנים האחרונות".

״טוני לא המציא את הגלגל", אומרת אילנה כהן. "הוא מוציא משהו אמיתי מאוד מהנשמה ומהלב, משהו שעובד, ואי אפשר להתווכח עם זה. אין אדם שנכנס לסמינר שלו ויוצא ממנו ללא שינוי. יש כאלה שזה מעיף אותם למרחקים, ויש אחרים שעוברים שינוי מינורי. הוא רק מייצר עבורנו כלים שיגרמו לנו לשנות את חיינו.

״אני הייתי בעמדת מפתח בעבודה, הרווחתי הרבה מאוד כסף, ואחרי הסדנה עזבתי הכל, כי הבנתי איך אני רוצה לחיות. מאז אני מאושרת ברמה שאי אפשר לתאר, והיום אני מאמנת אישית בעצמי. טוני מלמד שכשאתה רוצה לכבוש מטרה, אתה צריך לשרוף את הספינות בדרך. אם תיכשל, אתה צריך למצוא דרך אחרת להצליח. כישלון הוא לא סוף הדרך.

״מדובר בבן אדם מדהים עם נשמה אדירה. נפגשתי איתו לפני כמה שבועות וקיבלתי צמרמורת מהאנרגיות שיש לאיש הזה. אנשים יודעים מה הם לא רוצים מעצמם, אבל קשה להם להצביע על הדבר שהם כן רוצים, והוא מסייע להם בזה. לכן כבר הייתי שש פעמים בסמינרים שלו, ועוד פעם אחת בסמינר מתקדם".

בכל אחת מהסדנאות שבהן נכחה כהן השתתפו, לדבריה, כ־15 אלף איש מ־72 מדינות. ההרצאה מתורגמת סימולטנית לשבע שפות, ובהן עברית.

ביום הראשון מזהים את הפחדים שתוקעים אותנו, מתגברים עליהם ויוצאים עוצמתיים. ההליכה על הגחלים היא חלק מאותו תהליך.

״היום השני הוא המעבר מהחלום למציאות – שילוב של מדיטציות, קבלת כלים שונים, הפיכת החלום למציאות וביצוע של פעולות פרקטיות. אני נטענתי ביום הזה בעוצמה ובאנרגיה, שאפשרו לי לסגור את הפער בין המקום שבו הייתי לבין המקום ששאפתי להגיע אליו.

״היום השלישי הוא בעצם יום השינוי. טוני מעביר את המשתתפים תהליך 'דיקנס' – תהליך של שינוי אמונות ודפוסים מגבילים. התהליך נועד למנוע את הכאב ואת תחושת הפספוס בעתיד. הוא נקרא כך על שם ספרו של צ'ארלס דיקנס, 'מזמור חג המולד', שבמהלכו רוח רפאים מראה לגיבור הסיפור איך ייראה עתידו אם ימשיך בהתנהגותו.

״משולבת גם שיטת ה־NLP ויש פה פעילות ברמת התת־מודע. התהליך מתנהל בעמידה ונמשך כשעתיים. הוא כואב וסיזיפי. הפיזיולוגיה היא מפתח לשינוי.

״התהליך הזה גורם לך להסתכל אחרת על החיים ולהרגיש כאילו אתה חווה כאן ועכשיו את הכאב שחווית בעבר. זאת הסיבה שאנשים מתפרקים, צורחים ובוכים במהלכו. אבל אז טוני מחזיר את המשתתפים בחזרה למקום שבו הם רוצים להיות – ההצלחה. הוא משתמש בכמה משפטים, מעין מנטרות שפשוט נוגעות בכולם, ומייצר אצל המשתתפים רגשות מטורפים.

ביום הרביעי מדברים על חיזוק המערכת החיסונית, על ספורט, על אורח חיים בריא ועל דרכים נוספות למלא את הגוף שלנו
באנרגיה. איזון של הגוף והנפש.

״בסך הכל טוני היה על הבמה 12 שעות ביום, במשך יומיים. היו המון הפעלות עם מוזיקה, ריקודים ועוד. עוברים תהליך, מתפרקים ונבנים מחדש. ארבעה ימים שלמים של תהליך מובנה".

מה הניע אותך לטוס לאותה סדנה שש פעמים?

״בכל פעם למדתי דברים חדשים, יצאו ממני דברים שלא הכרתי בעצמי. אנשים שואלים אותי, 'איך יכול להיווצר שינוי גדול כזה בארבעה ימים?', ואני תמיד עונה שכאשר אני חוזרת מאירוע של טוני, נוצר אצלי מומנטום מטורף. אבל חשוב להמשיך לתרגל את הדברים ביומיום. זה כמו שריר, שצריך לפתח את המיומנויות שלו. אם תפסיק להתאמן – תלך אחורה".

אבל הטכניקות של רובינס הובילו אותו לאורך השנים גם לאזורים אפורים. במארס 2018, למשל, הוא דיבר על תנועת #MeToo באולם בסן חוזה, והצית מחאת רשת סוערת. במהלך הרצאתו חזר והתעקש כי הוא מתנגד למה שכינה "Victimhood" – התקרבנות.

אם את משתמשת ב־#MeToo כדי לנסות להיות בעלת ערך, אז ודאי כשזה נעשה באמצעות תקיפה ורמיסה של מישהו אחר – לא התקדמת בכך אפילו מילימטר", אמר. "כל מה שעשיתן זה להשתמש בסם שנקרא Significant כדי לגרום לעצמכן להרגיש טוב".

סרטון וידאו של 11 דקות, שהועלה ליוטיוב, מתעד את המשך ההתרחשויות באולם. נאנין מק'קול, שישבה בקהל, קיבלה לידיה את המיקרופון וטענה כי היא מתנגדת לעמדתו.

רובינס השיב לה: "תסתכלי על האנשים כאן ותראי מה זאת העצמה. כעס הוא לא העצמה. מה שאת רואה אלה אנשים שהופכים את עצמם למשמעותיים, לא בכך שהם קובעים כי מישהו אחר טועה".

הוא ניגש אל מק'קול וביקש ממנה לדחוף את האגרוף שלה כנגד האגרוף שלו. הוא החל להדוף אותה בעזרת האגרוף, דחף אותה אחורנית, וכשהחלה להתנגד, שאל למה היא דוחפת אותו בחזרה. "כשאת דוחפת מישהו, זה לא יגרום לך להרגיש בטוחה יותר", אמר לה.

לאחר מכן סיפר: "יום אחד הסביר לי מישהו מפורסם מאוד, אדם רב־עוצמה, כי הוא שרוי בלחץ עצום כי ראיין למשרה אצלו שלושה אנשים: אישה אחת ושני גברים. האישה היתה הכי מתאימה לעבודה, אבל היא היתה מאוד מושכת, והוא אמר לעצמו: 'אני לא יכול שהיא תסתובב לי כאן, כי זה סיכון גבוה מדי'. לכן הוא בחר במישהו אחר. וחוץ ממנו, היו עשרות גברים שסיפרו לי דברים דומים".

עורכי הדין של רובינס שלחו מכתב אזהרה לאישה שהעלתה את הסרטון לאינטרנט ואיימו עליה בהליכים משפטיים, בטענה שהפצת הצילומים היא הפרה של תנאי ההסכם, שעליו חתמה לפני שנכנסה לאירוע – כפי שחותם כל אחד מהמשתתפים. הם דרשו ממנה למחוק לאלתר את הסרטון, והיא בתגובה פרסמה ברשת את המכתב שקיבלה מהם.

כמה ימים לאחר שהסרטון הפך ויראלי, כתב רובינס בחשבון הפייסבוק שלו: "אני מתנצל על כך שרמזתי דברים אחרים, מלבד התפעלותי העמוקה מתנועת #MeToo. תנו לי להבהיר: אני מסכים עם מטרותיה של תנועת #MeToo ועם המסר הבסיסי שלה, העצמה באמצעות אמפתיה".

אולם בהקלטה אחרת, שפורסמה ב"באזפיד" מאירוע סגור שנערך בדצמבר 2018, שוב נשמע רובינס אומר: בתרבות שלנו כיום מתגמל להתקרבן. היום אנשים יכולים לטעון משהו על מישהו, ומייד כולם יקפצו כדי לתמוך בהם".

עורכי דינו של רובינס אמרו בתגובה לפרסום כי "בעוד באזפיד' מנסים להציג את דבריו בצורה שלילית, חשוב מאוד לזכור כי כאשר הוא אומר משהו כמו 'בתרבות שלנו היום מתגמל להתקרבן', זה משום שבמצבים מסוימים, כך הם אכן הדברים".

רובינס נשוי מאז 2001 לסייג' שחקנית קנדית, שאותה פגש בסמינר בהוואי אחרי 15 שנות נישואים עם אשתו הראשונה, בקי.

הוא התגאה בעבר בתשומת הלב ובחיזורים שהוא מקבל מהמעריצות שלו. "הן שולחות לי את התחתונים שלהן ומתגנבות לכנסים בלימוזינות כדי לעבור את האבטחה", אמר בשנת 2013 למגזין "פלייבוי". "יש כאלו שמופיעות בבית שלי כדי לשכנע אותי שיש להן הצעה שאי אפשר לסרב לה. בזמנו הייתי מתפתה. לא היו לי תקופות של יובש, זה בטוח. הייתי כמו ילד בחנות ממתקים".

קייט ריטייס, שעבדה בעבר כעוזרת האישית של רובינס, סיפרה ל"באזפיד" כי נאלצה לעבוד עימו בזמן שהיה עירום, ולא חשה מוטרדת. "התפקיד שלי היה להוציא אותו מהמיטה בבוקר, אז הערתי אותו ושלפתי את התחת העירום שלו מהמיטה", אמרה. אחר כך הייתי צריכה לדחוף את ישבנו למקלחת ולתוך החליפה שלו".

היא הוסיפה כי במקרים וימים, היה רובינס קורא לה לחדר האמבטיה בזמן שהתקלח. "אני מניחה שיש אנשים שיחשבו שזה מוזר, אבל מבחינתי זה היה חלק מהעבודה. כן, יכולתי להיות קורבן, יכולתי לקחת פנייה לנתיב הקורבנוּת, אבל בחרתי שלא".

אולם בתחקיר של העיתונאיות ג'יין בראדלי וקטי בקר, שפורסם השנה באתר "באזפיד", טענו תשע נשים, מעריצות ועובדות שלו לשעבר, כי רובינס חשף את עצמו בפניהן או נגע בהן בניגוד לרצונן. שמונה מהן אמרו כי הוטרדו מהתנהגותו. עורכי הדין של רובינס מסרו בתגובה כי "החברה לא הצליחה לאתר כל רישומים או מידע לגבי אף אחת מהנשים. אף אחד מעולם לא הגיש תלונה בגין הטרדה מינית או תלונה על התעללות נגד מר רובינס במהלך ארבעת העשורים האחרונים".

אחת הנשים שנחשפו בתחקיר היא קימברלי סטוקס, שפגשה את רובינס בשנת 1988, כשהיתה בת 22. לדבריה, היא חוותה התעללות בילדותה, עזבה את הבית בגיל 14 והתגלגלה לרחוב. היא מכרה תכשיטים שקיבלה בירושה כדי לרכוש כרטיס טיסה וכרטיס כניסה לסדנה של רובינס, ובהמשך התקבלה לעבודה אצלו כאסיסטנטית והתגוררה עימו ועם אשתו הראשונה בביתם בסן דייגו. סטוקס סיפרה כי קיבלה מרובינס הצעות רומנטיות, ואחרי שדחתה אותן, הוא לקח אותה לטיסה במסוק שלו ושם ניסה לנשק אותה. כעבור כחודש, בזמן שהתקלחה בחדר האמבטיה שלה בביתו, הסיטה את וילון המקלחת, ולטענתה ראתה אותו עומד מולה במגבת.

״בשלב הזה הוא הסיר את המגבת וחשף את עצמו בפניי", סיפרה ל"באזפיד". "צרחתי עליו לצאת מייד. רתחתי מזעם, כי זאת היתה מעילה באמון. אני לא מבלבלת במוח. אם אמרתי 'לא', אז התכוונתי ל'לא'".

לוסי גלווז סיפרה ל"באזפיד" כי בשנת 2001, בגיל 21, קיבלה מאמה כרטיסים לסמינר של רובינס כמתנת יום הולדת. "אמא שלי מעריצה גדולה של רובינס, ואף השמיעה לי קלטות של מדריך החיים שלו לאורך תקופת ההתבגרות שלי. בכנס שאל רובינס אם מישהי בקהל מעוניינת לעבוד כעוזרת האישית שלו. היו שם
כמה נשים שרצו, ואני ביניהן.

״בהמשך הלכתי אליו לראיון עבודה. אני זוכרת שהוא שאל אותי, איך את מרגישה לגבי עירום?' ואז הסביר לי שבתפקיד, שמחייב עבודה צמודה איתו, יש סיכוי גבוה שאראה אותו ואת אשתו עירומים. זה הרגיש כאילו הוא מראיין אותי לשלישייה ולא למשרת עוזרת. זה היה ראיון עבודה בעל אופי מיני.

״בצוות של רובינס מספרים לךְ כל הזמן כמה העבודה איתו נוצצת, מספרים לך על ההטבות, ושתמיד יתייחסו אלייך כמלכה. במבט לאחור, אני קולטת איך הוא בחר אנשים צעירים מאוד, כאלה שקל להרשים אותם, כדי שתהיה לו השפעה רבה עליהם".

עורכי הדין של רובינס אמרו כי הוא מכחיש לחלוטין כל אחת מההאשמות הללו, וספציפית מכחיש כל קשר לטענות על ההתנהגות המתוארת בתחקיר". הם טענו כי אין שום רישומים של הנשים על תלונות נגד החברה של רובינס, לא בעל פה ולא בכתב. לדבריהם, "רובינס מעולם לא היה עירום בכוונה תחילה בפני אנשי צוות. ייתכן שהוא היה עירום בכמה מקרים בביתו או בבתי מלון, או כשהתלבש או התקלח במהלך עבודתו. במקרים מסוימים, ייתכן כי עוזרת אישית היתה נוכחת באותו זמן, מסיבה
כלשהי. למר רובינס אין שום זיכרון על הדברים".

סופיה קויקאס פקדה את הסמינר של רובינס בהוואי ב־1991. במהלך לחיצות יד שלו עם תומכיו, הוא הזיז לכאורה את ידה והניח אותה על מפשעתו. כשהוא לקח את היד שלי, הוא הצמיד אותה לאיבר המין שלו", סיפרה קויקאס ל"באזפיד". ניסיתי למשוך אותה מהר ככל האפשר, אבל היתה לו אחיזה חזקה כל כך, שהוא לא שחרר לי את היד.

״בהמשך, בשלב ההליכה על הגחלים, הוא הניח את ידו על השד השמאלי שלי, חפן אותו וניער אותו. אחר כך קיבלתי פתק מאחד המאבטחים של רובינס, שבו נכתב: 'טוני חושב שאת חמודה. האם תרצי להכיר אותו לעומק?'. סירבתי".

למרות הכעס, חזרה קויקאס לאירוע של רובינס כעבור כמה שנים. "בזמנו, לא דיברנו על הדברים האלה. חשבנו שפשוט מדובר בסוטה מוזר", היא אומרת. עורכי דינו של רובינס הכחישו בשמו את כל טענותיה.

מרי לנץ טסה לאירוע של רובינס בתחילת שנות ה־90 אחרי שקראה את ספריו והחשיבה עצמה כמעריצה. היא סיפרה ל"באזפיד" כי רובינס משך אותה לכיוונו כדי להתחבק, נישק אותה על הלחי, ואז כרך את זרועו סביבה, כך שחפן מהצד את השד שלה.

נדהמתי שהוא מסוגל לעשות את זה מול אלפי אנשים", סיפרה. "הרגשתי שמדובר בהטרדה מינית. אמנם הביטוי הזה לא היה קיים בזמנו, אבל הרגשתי שהוא 'עושה עלי מהלך'". לטענתה, חודשים לאחר התקרית היא שלחה מכתב תלונה על התנהגותו למשרדי החברה שלו וכתבה כי הוא "הרס לה את כל הסמינר". היא לא קיבלה כל מענה. עורכי הדין של רובינס אמרו בתגובה לטענותיה כי "החברה לא הצליחה לאתר כל רישומים או מידע על מרי לנץ".

שני אנשי אבטחה לשעבר של רובינס סיפרו ל"באזפיד" כי נשלחו לקהל כדי לחפש עבורו נשים מושכות. שתי נשים סיפרו כי היו עדות לכך, או חוו זאת בעצמן. הוא עצמו מכחיש בתוקף כי לקח חלק בכל "התנהגות מינית שאינה הולמת", כמו שליחת אנשים לאתר עבורו נשים, או כי ביצע פניות כאלו באופן אישי.

בסרטון וידאו שפרסם לאחר התחקיר הגיב רובינס בביטול להאשמות של המתלוננות והאשים את אתר באזפיד" ב"שקר מוחלט". עם זאת, הוא התנצל על כל פגיעה שנגרמה ממעשיו בזמנו ואמר: "מעולם לא טענתי שאני מושלם, ואם יש משהו שאי פעם אמרתי או עשיתי, בכנות, שהעליב מישהו, שפגע ברגשותיו של מישהו, או אם אנשים הרגישו משהו בסגנון הזה, ואני פשוט לא תמכתי בהם – אני מתנצל. זאת בהחלט לא היתה כוונתי. היום אני אדם טוב יותר מאשר הייתי בשנות העשרים והשלושים לחיי".

במכתב פומבי שכתב לעורכי באזפיד", הוא הוסיף: "אני מודה שעשיתי טעויות במערכות יחסים ובהיבטים אחרים בחיי, אך מעולם לא נהגתי באופן אינטימי, כמתואר בהאשמות הזימתיות והשקריות".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

חדשות ואקטואליה

‫תחקיר בארה״ב‪:‬‬ ‫״בלאק קיוב הישראלית היא‬ ‫כמו זרוע פרטית של המוסד״‬

Published

on

‫חברת הריגול העסקי מישראל זכתה לתחקיר‬ ‫ב‪ NBC־‬על דרכי הפעולה שלה • ״אף פעם לא תפעל‬ ‫בניגוד לאינטרס הישראלי״‬

מ‬משיכה לרתק את העולם‪ :‬חברת הריגול העסקי הישראלית ״בלאק קיוב״‬ ‫עלתה לכותרות בשנה שעברה לאחר שכלי התקשורת בארה״ב חשפו כי‬ ‫המפיק ההוליוודי הארווי וינשטיין‪ ,‬שהסגיר עצמו בשבוע שעבר למשטרה לאחר‬ ‫שהואשם באונס‪ ,‬שכר את שירותיה כדי להכפיש את המתלוננות נגדו‪.‬‬ ‫

רשת ‪ NBC‬פרסמה השבוע תחקיר מקיף על החברה שעל פי הדיווחים בארה״ב‬ ‫פנתה לגורמים בממשל אובמה ולבני משפחותיהם‪ .‬החברה‪, ‬שנוסדה ב‪2011־‬‬ ‫ע״י קצינים לשעבר בצה״ל‪ ,‬תוארה בתחקיר כבעלת קשרים קרובים לקהילת‬ ‫המודיעין הישראלית‪ ,‬ועובדים רבים בה הם אנשי מוסד לשעבר‪.‬‬ ‫

גורמים המעורים בפעילותה של‬ ‫החברה אמרו ל‪ NBC־‬כי היא מחולקת‬ ‫לשתי חטיבות‪ :‬ייעוץ לתאגידים‬ ‫ופוליטיקאים‪.‬‬ ‫למשטרים‬ ‫וייעוץ‬ ‫באתר החברה נכתב כי היא ״מסייעת‬ ‫ללקוחותיה לגלות את נקודות התורפה של יריביהם ולמצוא הוכחות לאי‪-‬סדרים‬ ‫בפעילותם״‪ .‬עוד נכתב כי אחד היתרונות שלה הוא היכולת ״לספק את המידע‬ ‫שלא ניתן להשיג״‪ .‬לפי הדיווח‪ ,‬פעילותה בקרב ממשלות מורגשת מסביב לעולם‪.‬‬ ‫כך לדוגמא דווח לפני כשנתיים על מעצרם של שני עובדי החברה בחשד לריגול‬ ‫אחר התובעת הכללית ברומניה שנאבקה בשחיתות‪.‬‬ ‫

הכותרות האחרונות עסקו במעורבותה של החברה בפוליטיקה האמריקנית‪.‬‬ ‫לפי הדיווחים‪ ,‬״בלאק קיוב״ עסקה בהכפשת הסכם הגרעין עם איראן‪. ‬ב‪NBC־‬‬ ‫הדגישו כי פעילותה של החברה מצטלבת לא פעם עם האינטרסים המדיניים‬ ‫והביטחוניים של ישראל‪ .‬״הם אף פעם לא יעבדו בניגוד לאינטרסים הישרא־‬ ‫ליים״‪ ,‬אמר גורם שמעורה בפרוייקט האיראני של החברה והוסיף‪ :‬״הם כמעט‬ ‫כמו זרוע פרטית של המוסד״‪ .‬עם זאת‪ ,‬הגורם הוסיף כי קיים סיכוי שנתניהו‬ ‫והממשלה לא ידעו על מעורבותה של ״בלאק קיוב״ בהכפשת ההסכם‪ .‬הגורם‬ ‫ציין כי מהיכרותו עם תחום הריגול העסקי‪ ,‬הדיווחים אודות פעילותה של‬ ‫״בלאק קיוב״ בעניין הסכם הגרעין יביאו עמם לקוחות נוספים‪ .‬״ככל שידברו‬ ‫על זה יותר‪ ,‬הם ירוויחו עוד לקוחות״‪.‬‬ ‫

בתגובה לדברים מסרה ״בלאק קיוב״ כי לפרויקט אין קשר לממשל טראמפ‪,‬‬ ‫ליועציו או למי ממקורביו‪ .‬הבית הלבן סירב להגיב לדברים‪.‬‬

המשך לקרוא

חדשות ואקטואליה

‫״‪Toy‬״ שבר את שיא הצפייה ביוטיוב

Published

on

השיר הישראלי הזוכה באירוויזיון ‪ 2018‬שבר שיא נוסף והפך רשמית‬ ‫לנצפה ביותר אי פעם בעמוד הרשמי של תחרות האירוויזיון ביוטיוב‪ ,‬לאחר‬ ‫שחצה את רף ‪ 57‬מיליון הצפיות ‪ -‬תוך חודשיים וחצי בלבד‬

ש‫יא נוסף ששברו השבוע נטע ברזילי וישראל עם השיר הזוכה באירוויזיון ‪ :2018‬״‪Toy‬״ הפך רשמית לשיר האירוויזיון הנצפה ביותר אי פעם שהועלה לעמוד הרשמי של תחרות האירוויזיון ביוטיוב‪ .‬שבועיים בדיוק אחרי‬ ‫הזכייה‪ ,‬חצה השיר הישראלי את רף ‪ 57‬מיליון הצפיות ‪ -‬והפך רשמית לשיר הכי נצפה בעמוד הרשמי של התחרות‪ .‬נטע‬ ‫עקפה את השיר הזוכה מגרמניה משנת ‪ 2010‬ואת השיר שייצג את צרפת באותה השנה ‪ -‬והתברגה במקום הראשון‪.‬‬ ‫

ההישג של ״‪Toy‬״ מדהים; הקליפ הרשמי לשיר נחשף רק לפני חודשיים וחצי ‪ -‬ב‪ 11־‬במרס‪ ,‬ומאז הספיק לצבור קרוב‬ ‫ל‪ 60־‬מיליון צפיות ‪ -‬מספר שהשיגו השירים הנצפים מגרמניה ומצרפת רק כעבור ‪ 8‬שנים מאז ששוחררו רשמית‪ .‬ביום‬ ‫בו החלה התחרות השנה‪ ,‬עמד מספר הצפיות בקליפ הרשמי לשיר ״‪Toy‬״ על כ‪ 18־‬מיליון‪ .‬תוך שבועיים‪ ,‬במיוחד מאז‬ ‫שהשיר הוכתר לזוכה‪ ,‬נוספו עוד לא פחות מ‪ 40־‬מיליון צפיות ‪ -‬מה שהפך כעת את השיר לנצפה ביותר אי פעם בעמוד‬ ‫הרשמי של האירוויזיון‪ .‬ומספר הצפיות רק הולך וגדל‪.‬‬

‫ישראל ‪ -‬במקום הרביעי בכל הזמנים באירוויזיון‬ ‫

בתוך כך‪ ,‬העמוד הרשמי של תחרות האירוויזיון עדכן בסוף השבוע האחרון את רשימת הזוכים של כל הזמנים‪ ,‬בה‬ ‫ישראל עלתה רשמית למקום הרביעי ‪ -‬עם ארבע זכיות באירוויזיון לדורותיו‪ 1978,1979,1998 :‬ו‪ .2018-‬ישראל חולקת‬ ‫את המקום הרביעי יחד עם הולנד‪ ,‬שגם לה יש ‪ 4‬זכיות בתחרות‪.‬‬ ‫אלופת האירוויזיונים של כל הזמנים נותרה אירלנד עם ‪ 7‬זכיות‪ ,‬אחריה שוודיה עם ‪ 6‬ואחריה לוקסמבורג‪ ,‬צרפת‬ ‫ובריטניה עם ‪ 5‬זכיות‪ .‬אם ישראל תנצח בתחרות שתיערך בשטחה בשנה הבאה ‪ -‬היא תשתווה להן במספר הזכיות‬ ‫ותעלה למקום השלישי בכל הזמנים‪.‬‬ ‫

ולמעריצי האירוויזיון בישראל יש כבר ״שיטה״ איך לנצח שוב בקרוב‪ :‬לא בהכרח לשלוח נציג ממוצא תימני ‪ -‬כלל‬ ‫שנשבר השנה עם זכייתה של נטע ברזילי‪ ,‬אלא לשלוח שיר ששמו הוא בעל מילה אחת בלבד‪ .‬בכל ‪ 4‬הפעמים בהם זכתה‬ ‫ישראל זה עבד (״אבניבי״‪ ,‬״הללויה״‪ ,‬״דיווה״ וכעת ״‪Toy‬״‪ ,‬שהוא גם השיר בעל השם הקצר ביותר שזכה מעולם)‪.‬‬

‫כמה תרוויח ישראל מהזכייה באירוויזיון?‬

‫על בסיס בדיקה שערך הכלכלן הראשי של ה‪) RBS־‬הבנק המלכותי של סקוטלנד) לפני שנתיים‪ ,‬הזכייה בתחרות‬ ‫מגדילה את מספר התיירים במדינה המארחת בזמן האירוע בין ‪ 32-39‬אלף תיירים‪ .‬המשמעות היא שברזילי תביא‬ ‫לישראל ‪ -‬וליתר דיוק לירושלים ‪ -‬עשרות אלפי תיירים שיגיעו במיוחד על מנת לצפות בתחרות וליהנות מאווירת‬ ‫האירוע‪ .‬מנתוני משרד התיירות עולה כי בממוצע‪ ,‬כל תייר שנכנס לישראל תורם לתעשיית התיירות הישראלית כ‪1,500־‬‬ ‫דולר‪ ,‬כך שאירוח התחרות האירופית צפוי להניב למשק – מעבר לסכום התיירותי השגרתי ‪ -‬סכום שבין 160 ‬ל‪210־‬‬ ‫מיליון שקל‪.‬‬ ‫

לפי נתונים של משרד התיירות‪ ,‬בשנת ‪ 2017‬נכנסו לישראל ‪ 3.6‬מיליון תיירים‪ ,‬אך מאז ועד אפריל האחרון‪ ,‬קצב כניסת‬ ‫תיירים כבר גדל בקצב של כ־17% (לא כולל התיירות הנכנסת בעקבות הג׳ירו ד׳יטליה) כאשר היא תרמה לתוצר כ‪2־‬‬ ‫מיליארד שקל ב‪) 2017־‬זה צפוי להגיע ליותר מ‪ 25-‬מיליארד שקלים ב‪־2018).

המשך לקרוא

Featured

‫״המטבח הישראלי‬ ‫עוסק במצויינות‬ כי כל מנה היא אולי הסעודה‬ ‫האחרונה שלנו‪…‬״‬

Published

on

אייל שני פתח מסעדה חדשה וכשרה בתל אביב (״כדי שב‪ 11-‬בלילה‬ ‫ירקדו פה דתיים וחלוניים ביחד על הבר״) • מרחיב את הצלחת ״המזנון״‬ ‫במנהטן (״יש לישראלים כאן געגוע עמוק לאוכל ישראלי״) • ומספר‬ ‫מה שהוא מתכנן להציג בלוס אנג׳לס בפסטיבל ‪TASTE OF ISRAEL‬‬ ‫(״שבילים עליהם יצעדו הטבחים שלי וישימו רוטב מיוחד על הכרובית״) •‬ ‫ראיון עם השף‪-‬הפילוסוף הכי מפורסם ופורה בישראל‬

‫הדבר הכי נפלא באוכל זה שהוא יודע להכיל‬ ‫את החלומות של האדם שמכין אותו״‪.‬‬ ‫לעיתים רחוקות אפתח כתבה בציטוט של‬ ‫מרואיניי‪ ,‬אך כאשר מדובר בעוד פנינה מבריקה‬ ‫עליה חתום שף אייל שני הדבר כמעט מתבקש‪.‬‬ ‫שני ידוע בשפתו המליצית שהפכה לסימן ההיכר‬ ‫שלו‪ ,‬יחד עם הערצה כמעט אובססיבית לעגבניות‪.‬‬ ‫כזו‪ ,‬שגרמה לו להתלונן באוזני כבר בדקות הראשונות‬ ‫של שיחתנו על דרך הטלאים שעוברת עגבניה שגדלה‬ ‫בשלווה בקליפורניה כל הדרך עד למטבח של‬ ‫מסעדתו החדשה בניו יורק‪ .‬החוק הכי חשוב עבורו‪,‬‬ ‫הסביר לי‪ ,‬הוא הימצאותם של מוצרי גלם טריים‪.‬‬ ‫כאלו שלא איבדו את ״אשיותם״ ושיובילו את השף‬ ‫להגיע לרמות הבישול הגבוהות ביותר‪.‬‬ ‫

שף אייל שני נכנס לתודעה הטלוזיונית כבר בשנת‬ ‫‪ ,2004‬אז הגיש את התוכנית ״אוכל למחשבה״ בערוץ‬ ‫‪ 8‬יחד עם הבמאי שחר סגל במהלכה היה מבשל ודן‬ ‫בנושאים של זוגיות‪ ,‬נטיות מניות‪ ,‬משפחה וילדים‪.‬‬ ‫שני‪ ,‬שאוהב לדבר על המשמעות הפילוספיות‬ ‫והחברתית מאחורי האוכל‪ ,‬המשיך בסדרה הדו־‬ ‫קומנטרית ״איפה האוכל?״ שם היה מציג בכל‬ ‫פרק מרכיב אחר בעולם האוכל‪ ,‬מנתח ומסביר על‬ ‫מאפיוניו‪ .‬באותם שנים גם פתח את המסעדות‬ ‫המצליחות שלו‪ :‬״צפון אברקסס״ וכמה שנים מאוחר‬ ‫יותר את ״המזנון״ ברחוב אבל גבירול בתל אביב‬ ‫שבנויה על טהרת הפיתה‪.‬‬

‫שני הפך כוכב באופן רישמי כאשר נבחר להיות‬ ‫שופט בתוכנית הראליטי המצליחה ״מאסטר שף״‬ ‫בפריים טיים של ערוץ ‪ .2‬שם‪ ,‬בלטה בין היתר‬ ‫היכולת הוורבלית העשירה שלו שהייתה לא פחות‬ ‫צבעונית מהאוכל אותו הכין‪.‬‬ ‫כיום‪ ,‬שני הוא הבעלים של מסעדות מצליחות‬ ‫רבות בארץ (פורט סעיד‪ ,‬רומנו‪ ,‬מלכה) וגם בצרפת‪,‬‬ ‫אוסטרליה ולפני מספר חודשים פתח את הסניף הניו‬ ‫יורקי של ״המזנון״ שם הוא מאכיל בפיתה כ‪1800-‬‬ ‫לקוחות בכל יום‪ .‬ב״הארץ״ דווח השבוע ששני עומד‬ ‫לפתוח בניו יורק שתי מסעדות נוספות והוא הולך‬ ‫לבלות בתפוח הגדול זמן רב‪.‬‬ ‫

תפסתי את שני לשיחה בעודו מתרוצץ ב״מלכה״‬ ‫המסעדה החדשה והכשרה שפתח לפני מספר‬ ‫חודשים בתל אביב‪ .‬הוא סיפר לי שחבריו חשבו‬ ‫שהשתגע שהחליט לפתוח מקום כשר‪ ,‬אבל אייל‬ ‫שני כמו אייל שני נשאר נאמן לחזון שלו וכמו שאר‬ ‫המסעדות שלו בארץ וברחבי העולם‪ ,‬״מלכה״ היא‬ ‫סיפור הצלחה‪.‬‬ ‫רגע לפני שהוא מגיע לככב בפסטיבל ‪Taste of‬‬ ‫‪ Israel‬שיתקיים במרכז סקירבול ב‪ 7-‬ביוני‪ ,‬ויארח‬ ‫נבחרת שפים מכובדת מישראל וקליפורניה‪ .‬ישבנו‬ ‫לדבר אוכל‪ .‬הגלגול של המטבח הישראלי‪ ,‬השף‬ ‫כסלבס והאגו שמגיע איתו‪ ,‬מה הוא חושב על אסף‬ ‫גרניט‪ ,‬מה הוא הולך לבשל בפסטיבל הקרוב וגם‬ ‫אחרי ההצלחה הגדולה של ״המזנון״ בניו יורק האם‬ ‫הוא עומד לפתוח מסעדה גם אצלנו בעיר המלאכים‪.‬‬

‫גן עדן קולינרי‬

‫אייל‪ ,‬הביקור האחרון שלך ב‪ L.A-‬היה לפני ‪15‬‬ ‫שנה‪.‬‬ ‫

״נכון‪ ,‬עבר יותר מידי זמן אני לא מכיר אצלכם‬ ‫כמעט שום מסעדה היום‪ .‬אני מבין שלוס אנג׳לס‬ ‫היא גן עדן קולינרי ‪ -‬התחושה היא שאני נוחת לזמן‬ ‫קצר לתוך עולם אין סופי של אוכל‪ .‬אני יודע את זה‬ ‫מהרשת ומסיפורים ואני מבין איזה עוצמה נהדרת יש‬ ‫שם‪ .‬אתה יודע‪ ,‬אחרי חודשים של עבודה בניו יורק‬ ‫שהיא עיר מאוד לא פשוטה מבחינה קולינרית אני‬ ‫רואה שבצד החוף המזרחי של ארצות הברית העולם‬ ‫התהפך״‪.‬‬ ‫

מה ההבדל בין הקולונריה בתפוח הגדול וזו שבעיר‬ ‫המלאכים?‬

‫״ניו יורק זו עיר שכמעט בלתי אפשרי להכניס לתוכה‬ ‫אוכל‪ .‬יש במנהטן קרוב לעשרה מיליון תושבים‪ ,‬כולל‬ ‫תיירים‪ ,‬על שטח כל כך קטן‪ .‬איך אתה דוחף ‪30‬‬ ‫מיליון ארוחות ביום לאנשים? איך אתה מארגן את‬ ‫הלוגיסטיקה מבחינת החומרים? אם טראמפ היה‬ ‫אומר לי לדאוג לבעיית האוכל בעיר הייתי אומר ‪-‬‬ ‫תכניס ‪ 30‬מיליון מנות קרב לתושבים״‪.‬‬ ‫

תסביר‪.‬‬ ‫

״קישוא לא בנוי שינהלו אותו דרך הובלות‪ ,‬ודרך‬ ‫אריזה במחסנים ושינוע של שבעה שמונה ימים‬ ‫מהרגע שהוא נקטף בקליפורניה ועד לניו יורק‪ .‬הוא‬ ‫בנוי שתופעל מולו תשוקה ולא ניהול‪ .‬כשמופעלת‬ ‫מולו תשוקה קישוא אחד יכול להפוך ליצירת מופת‪.‬‬ ‫לטריות יש משמעות עליונה‪ ,‬וגם למרחק הקצר של‬ ‫הירק מהאדמה לצלחת שמשמרת את האופי של‬ ‫הירק‪ .‬כשאין טריות אין חיים‪ ,‬וההבדל בין קישוא‬ ‫לבין חציל קטן‪.‬‬ ‫

הטריות הוא סימן החיים שמפעיל את הטבח‬ ‫והיצירתיות שלו‪ .‬חלק מהטבחים לא מבחינים בדבר‬ ‫הזה‪ ,‬אבל ברגע שעומד מולם משהו רוטט מחיים הוא‬ ‫קורא אליהם לבוא אליו והוא מגרה אותם וממקד את‬ ‫כל העולם שלהם מולו‪.‬‬ ‫״בניו יורק אתה רואה לפעמים יצירות מופלאות של‬ ‫אוכל‪ ,‬אבל ההרגשה היא שונה‪ :‬אם חס וחלילה הכיש‬ ‫אותך נחש ואתה מגיע לבית חולים‪ ,‬שם נותנים לך‬ ‫נסיוב‪ .‬כלומר‪ ,‬הצורה החיצונית של מולוקולת הארס‬ ‫אבל אין בה את התוכן של הארס‪ .‬כך גם האוכל‬ ‫בניו יורק ‪ -‬אתה מקבל את הצורה החיצונית של כל‬ ‫הטקסים‪ ,‬הטכניקות והידע עם אוכל מהמשובחים‬ ‫שקיימים אבל בפנים לא קיים את התוכן שמרעיד לך‬ ‫את הנפש״‪.‬‬

‫מה אתה הולך להכין ב‪?Taste of Israel -‬‬ ‫

״אני מבין שזה הולך להיות במוזיאון‪ ,‬ושאלתי את‬ ‫עצמי מה אני הולך לעשות שם‪ .‬אמרו לי שיהיו ‪1800‬‬ ‫איש ושזה קורה הכל בשלוש שעות‪ .‬החלטתי שאני‬ ‫אלך על הסמל הכי גדול שלי בניו יורק ‪ -‬הכרובית‪.‬‬ ‫אותה אני אסדר בתוך אדמה באולם‪ ,‬ואני אצור‬ ‫שבילים עליהם יבוא הטבחים שלי וישימו רוטב‬ ‫מיוחד על הכרובית‪.‬‬ ‫״אני לא בטוח אם אני אעשה משהו בפיתה‪ ,‬יכול‬ ‫להיות‪ ,‬נראה איך יהיה המעבר בין כרובית החורף‬ ‫לכרובית הקיץ‪ .‬אז אולי אני אלך על שנים שלושה‬ ‫דברים בפיתה כי אז זה פינגר פוד ‪ -‬בן אדם יכול‬ ‫להחזיק את זה‪ ,‬ללכת עם זה ולדבר‪ .‬זה נפלא לאירוע‬ ‫כזה״‪.‬‬

‫מה ההבדל מבחינתך לבשל לישראלים בארץ לבין‬ ‫ישראלים בחו״ל?‬

‫״יותר קל לבשל לישראלים בחו״ל ואני רואה‬ ‫את זה בניו יורק‪ .‬יש לישראלים כאן געגוע עמוק‬ ‫לאוכל ישראלי‪ .‬אני אספר לך משהו‪ :‬אני מגדל צבים‬ ‫ישראלים כל החיים שלי‪ .‬לפני שנה קיבלתי מבחורה‬ ‫צבה סודנית קטנה‪ .‬הצב הסודני מגיע לגודל של‬ ‫מטר וחצי‪ ,‬חי ‪ 250‬שנה ושוקל ‪ 150‬קילו. הצבה שלי‬ ‫היא קטנה וכל יום היא גדלה ב‪ 2-‬גרם‪ .‬היא כנראה‬ ‫הוברחה מסודן (תכתוב שאני לא עוסק בסחר בבעלי‬ ‫חיים)‪ .‬עכשיו אני רק מגדל אותה תחת התנאים שצריך‬ ‫לגדל צב‪ ,‬ובכל זאת‪ ,‬אני רואה שהיא לא אוהבת את‬ ‫האדמה שיש פה‪ ,‬היא לא אוהבת את אור השמש פה‪,‬‬ ‫היא לא אוהבת את טעם האוכל כאן‪ .‬היא לא קשורה‬ ‫אליו אין לה געגעועים אליו‪.‬‬

‫״גם אתה כשהיית ישראלי ועברת לכאן‪ ,‬למקום‬ ‫אחר‪ ,‬אתה יכול להסתדר חברתית‪ ,‬כלכלית‪ ,‬יצירתית‪.‬‬ ‫יכולים להיות לך חיים מופלאים‪ ,‬אבל אנחנו חיות‬ ‫והחיה שבך גולה מארצה‪ .‬אני רואה שאנשים מגיעים‬ ‫אליי ל׳מזנון׳ בניו יורק עם עיניים דומעות מהתרגשות‪,‬‬ ‫מתקווה ומגעגועים כשהם אוכלים את האוכל‪ .‬הם‬ ‫עוצמים את העיניים והנשמה שלהם מתייחדת עם‬ ‫הזיכרון שעובר להם דרך הטעם‪.‬‬

‫״הקהל הישראלי בארץ הוא הרבה יותר ציניקן‪,‬‬ ‫תוקפני והרבה יותר ביקורתי; והוא גם קהל חם מאוד‬ ‫וגמיש מאוד״‪.‬‬ ‫דמות הישראלי החדש‬ ‫נראה כי המטבח הישראלי עבר תהפוכות רבות‪.‬‬ ‫

מה הוא אוכל ישראלי בעינך?‬ ‫

״ישראל נבנתה ממהגרים‪ ,‬כשהם הגיעו לארץ‬ ‫המדיניות של הממשלה וההנהגה הציונית הייתה‬ ‫לחתוך את מקור מוצאם ולבנות ישראלי שהוא‬ ‫אדם עליון מסוג אחד‪ .‬הם עקרו את כל הישראלים‬ ‫מהשורש‪ ,‬מהמורשת‪ ,‬מהתרבות ומהאוכל שלהם וניסו‬ ‫ליצור דמות של ישראלי החדש‪ .‬הישראלי הוא בעצם‬ ‫עקור שורשים‪.‬‬ ‫

״אבל מצד שני לחלק גדול מהישראלים יש זיכרונות‬ ‫עמוקים מהאוכל של ההורים שלהם ושל הסבים‬ ‫והסבתות שלהם‪ .‬אוכל שנסגר בתוך הבתים כי לא‬ ‫היה להם מקום בחוץ‪ .‬אז הישראלים הם בלי שורש‬ ‫אבל עם זכרונות של שורשים‪.‬‬

‫״המטבח הישראלי הוא מהיר מאוד ואינטלגנטי‪.‬‬ ‫הוא קולט את המגמות בעולם‪ ,‬הוא יבואן מצויין‬ ‫שמייבא אופנות ובארץ הוא מערבב אותם יחד‪.‬‬ ‫כלומר‪ ,‬הוא מייצר פיוז׳ן כזה‪ .‬זה תהליך שקרה בארץ‪.‬‬ ‫אם היית שואל אותי את השאלה הזו לפני חמש עשרה‬ ‫שנה‪ ,‬הייתי אומר לך שאוכל ישראלי זה רול של סושי‬ ‫שבתוכו יש שניצל‪.‬‬ ‫

״הדבר הזה מוציא מטבח הזוי‪ ,‬אבל מצד שני‬ ‫מהמטבח הזה יוצאות מוטציות ופתאום קורים‬ ‫דברים אחרים ונפלאים‪ .‬אני חושב שהרבה בהשפעתי‪,‬‬ ‫ואני לא אומר שאת זה ביהירות‪ ,‬המטבח הישראלי‬ ‫הבין פתאום שכן יש אוכל שמתאים למקום ולאנשים‬ ‫של המקום ולקיום היומי בישראל‪ .‬בארץ שלנו העבר‬ ‫עמוס מידי והוא נשכח‪ ,‬העתיד לא ברור וההווה הוא‬ ‫מאוד משמעותי‪ .‬כלומר ישראל עדיין ממשיכה לחיות‬ ‫את הרגע ומה שיקרה בעתיד אף אחד לא יודע‪.‬‬

‫״הדבר הזה של לחיות את הרגע אומר שאם אני‬ ‫שותה עכשיו אספרסו אני רוצה שזה היה האספרסו‬ ‫הכי טוב ששתיתי בחיים שלי‪ .‬ואם אני הולך עכשיו‬ ‫לאכול פסטה במסעדה אני רוצה שזו תהיה הפסטה‬ ‫הכי טובה בחיים שלי כי אולי זה הפעם האחרונה‬ ‫שאני אוכל פסטה‪ .‬כשאיטלקי הולך לאכול פסטה‬ ‫במסעדה הוא לא מצפה שהיא תהיה הכי טובה‪ ,‬כי‬ ‫סבי הסבים שלו אכלו את זה ובעתיד גם הנכדים‬ ‫שלו יוכלו את זה‪ .‬לנו לישראלים‪ ,‬במחשבה‪ ,‬אין את‬ ‫הפריבילגיה הזו‪ .‬המטבח הישראלי עוסק במצויינות‬ ‫כי כל מנה היא אולי הסעודה האחרונה שלנו‪.‬‬ ‫

״המטבח הישראלי מרהיב‪ .‬הוא התחיל להכיר‬ ‫בעצמו ונעשה פשוט יותר‪ ,‬פחות מסובך ופחות‬ ‫מתוסבך‪ .‬הכירו בקיומם של חומרי הגלם המרכזים‪:‬‬ ‫קיומה של העגבניה‪ ,‬בקיומו העצום של שמן הזית‪ ,‬של‬ ‫הטלה ושל העשבים הטריים‪ .‬מתהווה פה מטבח ים‬ ‫תיכוני חדש‪ ,‬קל מאוד‪ ,‬סוער מאוד מבחינת צבעים‪,‬‬ ‫טעמים ומלא בשמש״‪.‬‬

‫רבים מהשפים בקליפורניה התלוננו בפניי‬ ‫שעליהם להכין אוכל כשר כדי להגיע לקהל היהודי‪,‬‬ ‫דבר שמאוד מגביל את היצירה שלהם‪ .‬טענה‬ ‫מוצדקת?‬

‫״אנחנו מדברים עכשיו כשאני נמצא ב״מלכה״‪,‬‬ ‫המסעדה החדשה והכשרה שפתחתי בתל אביב‪ .‬פתחתי‬ ‫אותה יחד עם השותף שלי כי חלמנו ליצור מסעדה‬ ‫שהיא גשר בין חילוניים ודתיים‪ .‬רצינו שב‪ 11-‬בלילה‬ ‫על הבר ירקדו פה דתיים וחלוניים יחדיו‪ .‬בהתחלה‬ ‫חשבתי שאם אני אלך לעולם הכשר אני לא אצא‬ ‫מזה‪ .‬אז החלטתי שאני אעשה מסעדה שלי שתתאים‬ ‫גם לעולם הדתי‪ .‬אז נכון אני צריך לנקות את החלב‬ ‫ואת החמאה‪ .‬אבל גם ככה אני לא עובד הרבה עם‬ ‫חלב וחמאה אלא יותר עם שמן זית אפילו בקינוחים‪.‬‬ ‫אז הייתי צריך להוריד את הפירות ים וזהו‪ .‬אני מכין‬ ‫אוכל ים תיכוני שהוא במהות שלו אוכל כשר‪ .‬באמת‬ ‫שעשיתי שינויים מאוד מינורים‪ .‬הדתיים באים לכאן‬ ‫אוכלים את האוכל הזה והם אומרים ״אנחנו לא‬ ‫מאמינים שהוא כשר״‪ .‬אז אצלי אין מגבלה‪.‬‬

מה שמבדיל בין מסעדה טובה למסעדה מופלאה‬ ‫היא רמת הכוונה וצומת הלב שהשף והטבחים שלו‬ ‫יודעים לתת לאכול״‪.‬‬ ‫בפסטיבל הקרוב אתה תשתף פעולה עם מאיר‬ ‫אדוני ושאול אדרת‪ .‬לשפים יש כידוע אגו גדול זה‬ ‫באמת כל כך קשה כמו שזה נראה?‬

‫״אלעד‪ ,‬אתה ואני מדברים באותן מילים‪ ,‬אבל כל‬ ‫אחד מטעין אותן במשמעות אחרת וכל אחד ששומע‬ ‫אותן מבין בצורה אחרת‪.‬‬ ‫

״למאיר אדוני יש מחשבה ואמונה מסויימת ואחרת‬ ‫על אוכל‪ ,‬לי יש מחשבה ואמונה אחרת על אוכל‪ .‬הדבר‬ ‫המשותף בינינו הוא שכל אחד מאיתנו חי את האוכל‬ ‫במלואו ומפענח אותו ביכולת המגע שלו‪ .‬מבחינתי לא‬ ‫יכולה להיווצר תחרות‪ .‬זו לא ריצה ‪ -‬מי מגיע יותר‬ ‫מהר או מי קופץ גבוה יותר‪ .‬אצלנו זה כמו אומנות‬ ‫שלא יכולה להתחרות בתוכה‪ .‬בארץ שלנו יש מעט‬ ‫מאוד שפים ברמה מאוד גבוהה‪ ,‬הארץ לא מייצרת‬ ‫הרבה שפים‪ .‬זה מדהים ששפים קדומים יחסית כמוני‪,‬‬ ‫כמו חיים כהן ויונתן רושפלד‪ ,‬עדיין שולטים בתחום‬ ‫ללא עוררין‪ .‬איך לא קמו מלא שפים צעירים שיורשים‬ ‫אותנו? זו שאלה מאוד גדולה״‪.‬‬

‫אסף גרניט הוא היורש שלכם?‬

‫״גרניט הוא שף חדש יותר‪ ,‬צעיר יותר מאיתנו‬ ‫שכבר גדל מתוך עולם הטלוויזיה ועושה עבודה מאוד‬ ‫מאוד יפה‪ .‬אני חושב שגם מאיר אדוני כבר גדל מתוך‬ ‫עולם הטלוויזיה והאינסטגרם‪ .‬אבל הם לא הכוחות‬ ‫העצומים שהתחילו את המטבח הישראלי וששמו‬ ‫יסודות איתנים ועצומים ויצרו מבנה‪ ,‬בסיס ושלד‬ ‫של המטבח הישראלי‪ .‬אני לא אומר שהם לא טבחים‬ ‫גדולים ומופלאים‪ ,‬אבל יוצרי השפה של המטבח‬ ‫הישראלי לא הוחלפו‪.‬‬

‫״למשל ב״מאסטר שף״ של היום ‪ -‬יש את חיים‬ ‫(כהן)‪ ,‬אהרוני ואני; ויש את מיכל שבאה מכיוון אחר‪.‬‬ ‫אז אני יכול לומר שביני לבין חיים יש יחסים של‬ ‫קנאת יוצרים ושל הערצה גדולה וסמויה‪ .‬אני חושב‬ ‫שהערצה אחד לשני גוברת על הכל ונותנת לנו אהבת‬ ‫לב אמיתית ושותפות לדרך שגדולה יותר מכל קנאה״‪.‬‬

‫עגבניות או לא להיות‬ ‫

מה אייל שני אוכל כשהוא רעב?‬ ‫

״אני עובד המון שעות ביום ונמנע מארוחות‬ ‫מסודרות‪ .‬אני לא מצליח להתארגן על האוכל שלי‪,‬‬ ‫אני לא יכול לשבת במסעדות ולאכול כי אנשים ישר‬ ‫ניגשים אלי‪ .‬במסעדות שלי אני אוכל את האוכל‬ ‫במחשבה שלי אז אני ממעט לאכול בהן‪.‬‬ ‫

״אז על מה אני חולם? אני חולם לבוא הבייתה‬ ‫ולעשות לי ולאשתי פסטת עגבניות‪ .‬אני אוכל הרבה‬ ‫לחם עם שמן זית וזרי עגבניות‪ .‬אני מגיע הרבה‬ ‫למטבחים ורואה סירים שהטבחים שלי עשו וזה נראה‬ ‫נהדר אז אני אוכל מהסיר‪ ,‬מלקק עצמות של כל מיני‬ ‫חיות וזאת הסביבה של האוכל שלי‪ .‬אבל כשאני נוסע‬ ‫בעולם אני תמיד אעדיף פסטה נפלאה מאשר נתח של‬ ‫בשר״‪.‬‬

‫יש סיכוי שתפתח גם מסעדה בלוס אנג׳לס?‬ ‫

״כשאתה נכנס לניו יורק זו עיר שאתה יכול רק‬ ‫להצליח‪ ,‬או לקחת את זה כדי לפענח את העיר הזו‬ ‫ולמצוא את החריצים דרכם תוכל לחדור ולייצר‬ ‫מציאות אחרת באוכל‪ .‬בעיר הזו יש עבודה שאין לה‬ ‫סוף‪ .‬אני מרגיש אני בתחילת צעדיי שם‪ .‬זה ממש כמו‬ ‫להתחתן עם אישה ‪ -‬אתה לא יכול לעזוב אותה‪ ,‬צריך‬ ‫למצות את זה‪ ,‬וזה לא פשוט להסתובב עם בחורות‬ ‫אחרות‪ ,‬ולוס אנג׳לס היא בחורה אחרת‪.‬‬ ‫

״יש לי עוד המון זמן להיות בניו יורק‪ ,‬אני חייב‬ ‫להמשיך להתפתח שם אם אני רוצה לשרוד‪ .‬אני‬ ‫בטוח שכשאגיע לקליפורניה אומר לעצמי ‪ -‬למה לא‬ ‫התחתנתי עם האישה הזו״‪.‬‬ ‫

השפים אייל שני‪ ,‬מאיר אדוני‪ ,‬שאול אדרת ואביב משה יככבו בפסטיבל ‪ Taste Of Israel‬לצד מיטב השפים והמסעדות בלוס אנג׳לס‪.‬‬ ‫ב‪ 7־‬ביוני במרכז הסקירבול בבל אייר‪ .‬לפרטים ורכישת כרטיסים‪.323-353-4555 :‬‬

 

צילומים‪ :‬סנדי אהרון ואריאל עפרון‪-‬מלכה

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות