Connect with us

גוף ונפש

החיים יכולים להיות יותר פשוטים אם נצחק עליהם

Published

on

כילדים צחקנו 400 פעמים ביום, כמבוגרים אנחנו צוחקים (הצוחקים שבינינו) 15 פעמים ביום. אז מה קרה לנו עם השנים? • הזמנה פתוחה לסדנת היוגה-צחוק שלי שהיא חוויתית, משחררת, מטעינת אנרגיה שמחה ואופטימיות

שמי מירי אלפרסון ואני מנחת סדנאות צחוק, בת , נשואה לדורון ואמא ל-3 בנות גדולות. בחרתי בגיל 50 בקריירה שנייה, וברצוני להעביר את המסר שלי לכמה שיותר אנשים על פני האדמה להשתמש בכלי הצחוק שלנו.

רובנו שבויים בחיי היום יום ואנחנו לא עוצרים לרגע, מה שגורם למתח ורצינות יתר. החיים יכולים להיות הרבה יותר פשוטים אם נצחק עליהם, איתם ותוך כדי סיטואציות. מחקרים רבים גילו את הצחוק ככוח מרפא. צחוק הוא אמצעי טבעי וזמין 24/7 , ממש מתחת לאף שלנו. ההומור והצחוק הם דרך יצירתית המאפשרת לנו לשנות את זווית הראייה הקבועה שלנו לחדשה ואופטימית יותר.

כשאנחנו צוחקים, מופרשים מהמוח אנדורפינים שהם למעשה הורמוני השמחה שגורמים לנו להיות יותר אנרגטיים ובריאים.

לכולנו יש את מנגנון הצחוק בגוף, כולנו נולדנו איתו והוא נרדם במשך השנים; בעצם רק צריך לעורר אותו. כילדים צחקנו 400 פעמים ביום, כמבוגרים אנחנו צוחקים ( הצוחקים שבינינו) 15 פעמים ביום. אז מה קרה לנו עם השנים?

הגוף לא מבדיל בין צחוק אמיתי לצחוק מלאכותי ולכן היתרונות הבריאותיים הם אותו דבר. לא צריך להיות תלויים שמישהו יספר לנו בדיחה, או שנראה סרט מצחיק או אפילו שיהיה לנו חוש הומור. אפשר להתחיל לצחוק גם בלי גירויים חיצוניים.

את הטרנד הזה פיתח ד"ר מאדן קטריה רופא קרדיולוג שחי שנים רבת בבומביי שבהודו. ד״ר מדן האמין שלרפואה המשלימה יש חלק גדול בהתמודדות עם מחלות וכאבים. במאמר מפורסם שכתב ב-1996בשם ״הצחוק הוא התרופה הטובה ביותר״ סקר ד״ר מדן את ההשלכות החיוביות של הצחוק על הגוף והנפש.

תחילה ערך קבוצת בדיקה והזמין לפארק קטן בעיר מגוריו בהודו קבוצות של אנשים להתקבץ יחדיו, לשמוע בדיחות ולצחוק. ההצלחה הייתה מיידית, וכך מידי יום התקיימה לה קבוצת צחוק חברתית שהלכה וגדלה. ד"ר מדן קרא מחקר על חולה סופני בשם Norman cousins, שהרופאים אמרו לו שנשארו לו מספר שבועות לחיות, הוא ביקש שיכניסו לו לחדר בבית החולים טלוויזיה והוא רוצה לראות ולשמוע דברים מצחיקים עד יום מותו. אחרי שצחק שבועיים רצופים בדיקות הדם שלו חזרו טובות יותר, ואחרי שבועיים נוספים שצחק חזרו הבדיקות טובות עוד יותר.

הוא למעשה ריפא את עצמו בעזרת כלי הצחוק וחי עוד הרבה שנים אחרי, אפילו כתב על כך ספר – Anatomy of an illness.בעקבות המחקר שקרא החליט הרופא לפתח את שיטת היוגה צחוק שמשלבת בתוכה צחוק עם תרגילי נשימה יוגיות. כיום ישנם 6000 מועדוני צחוק ב-120 מדינות שמתרגלים את תורתו.

בלי דאגות או חרדות

סדנת היוגה צחוק שלי היא חוויתית, משחררת , מטעינת אנרגיה שמחה ואופטימיות. ההפעלה קלה ולא דורשת ניסיון קודם. נחזור להיות לשעה כמו הילד הזה בתוכינו, שפעם צחק 400 פעמים ביום.

השיעורים עצמם הם בקבוצות כי אני אוהבת שיש יחס אישי. יש גם אפשרות קבוצות של זוגות וילדים. השיעור נעשה בקבוצות בדרך כלל כדי ליצור דינמיות ותחושה משחקית, ממש כמו כשהיינו ילדים – משחקים בפארק בלי דאגות או חרדות.

אנחנו מתכנסים במעגל ועושים שורה של תרגילים קצרים. בהמשך אני מסבירה על יוגה צחוק ומה אנו יכולים לקבל ממנה. לאחר מכן, אנחנו עושים תרגלי נשימות ומשחררים את הסרעפת כדי שהיא תתחמם והצחוק יצא ממנה ולא מהגרון. לאחר החימום אנחנו מתחילים בתרגילי צחוק מודרכים. כל השיעור הוא מאוד משוחרר ואנשים עובדים בקשר עין ובצורה פיזית בין אחד לשני עם לחיצות יד, חיבוק ומשחק. יש תרגילים שגורמים הפוגה ממתח בחיים ולכאב להתפוגג. הקטע הקבוצתי מאוד חזק, מפני שלכולנו יש בעיות ודברים שגורמים להם מתח בחיים רק בנושאים שונים. אבל החיבור של הקבוצה גורם לכך שהם יכולים להזדהות אחד עם השני.

בהמשך אני עושה מדיטציה בשכיבה שזו פעולה מאוד מרגיעה, ולסיום אנחנו עושים שיחה קצרה על איך הגענו ומה התחושות שהיו לנו לפניו ואחרי. זה מדהים כמה בהמשך אני עושה מדיטציה בשכיבה שזו פעולה מאוד מרגיעה, ולסיום אנחנו עושים שיחה קצרה על איך הגענו ומה התחושות שהיו לנו לפניו ואחרי. זה מדהים כמה הסתיים השיעור.

הסדנאות שלי מתקיימות גם בבתים פרטיים כשאנשים יכולים להזמין אותי לאירוע מסויים או לסדנה אצלם. הסדנה גם מאוד פופולארית בבתי עסק של חברות מפני שזה מאוד תורם לאיחוד של העובדים – כשהם צוחקים ביחד הם גם עובדים טוב יותר ביחד.

אני עובדת עם ילדים, בני נוער, הגיל השלישי, בתי אבות, וכאמור סדנאות צחוק בבתי עסק וחברות. אני מנחה סדנאות פרטיות, ימי הולדת לקטנים ולמבוגרים, bridal shower, מעגלי נשים, ימי גיבוש למורות, סדנאות צחוק לחולים (לעזור לאנשים להבריא בעזרת שימוש בכלי הצחוק), ערבי זוגות והרשימה עוד ארוכה…

כמו כל דבר בחיים, צריך to practice happiness; אם נכניס יותר שמחת חיים וצחוק נרגיש מייד בהבדל באיכות החיים שלנו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

פיתרון חלומות

Published

on

״כן למדנו, כי כפי מה שהאדם, כן מראים לו בחלומו, וכן רואה, וכן עולה הנשמה להשיג, כל אחד ואחד כפי מדרגתו כראוי לו״ (ספר הזוהר, פרשת מקץ, פסוק כד)

חכמת הקבלה מייחסת חשיבות רבה לשינה ולפיתרון החלומות. מכיוון שיש קונפליקט גדול בין הנשמה לגוף, הנשמה היא כח של נתינה והגוף הוא כח של רצון לקבל לעצמו בלבד, לכן הנשמה שואפת לעזוב את הגוף בזמן השינה, על מנת להיטען. מטרת השינה, היא להשתיק את מודעות הגוף והרצון לקבל, על מנת לאפשר  למודעות הנשמה שלנו לחזור למקום שממנו היא באה, ואף לקבל מסרים על התהליך הרוחני אשר עלינו לעבור.

ע״פ המסורת, חלום הוא כמו איגרת, המגיעה ישירות אל האדם, ומגלה לו  סודות ומסרים אשר עליו ללמוד ולפענח. בתקופות קדומות היו פותרי חלומות מקצועיים, אשר היה ניתן להתייעץ איתם בכל בוקר על משמעות החלומות. פותרי החלומות היו יודעים להבחין בין החלק האמיתי לחלק השקרי בחלום. לעיתים אדם רואה בחלומו דברים הקשורים במה שהוא חווה באותו יום, וזה לא מראה את המסר שעליו לקבל.

לעומת זאת, ישנם חלומות בעלי משמעות עמוקה בעבור החולם או החולמת, וכדאי למצוא את הדרך לפרש את החלום.

החלום הוא המראה של הנשמה, אם האדם מעורר במשך היום את מודעות הנשמה והולך בדרך האמת בהתנהלות היום יומית שלו, אז הוא זוכה שבלילה יראו לו חלומות בהירים ואמיתיים. לעומת זאת, אדם אשר מנוהל ע״י האגו והרצון לקבל לעצמו, נשמתו לא מצליחה לעלות בזמן השינה ולכן החלומות שלו מגיעים ממקום נמוך עם מסרים אשר מעורבים בשקר. ישנם אנשים אשר ״ לא חולמים כלל״ אולם ספר הזוהר מלמד, כי בכל לילה  כל אדם אשר ישן חולם כמה וכמה חלומות, וחוסר היכולת לזכור אותם מורה כי על האדם לעורר יותר את מודעות הנשמה שלו במשך היום.

החלום הולך אחר פיתרונו

"מכאן נשמע, שהחלום הולך אחר הפיתרון… דהיינו בכח הפיתרון ההוא שפתר לו שהיה מוכרח להתקיים כך,וכתוב ויהי כאשר פתר לנו כך היה״ (ספר הזוהר, פרשת  מקץ,  פסוק לא)

בסיפור המפורסם על יוסף אשר נמכר על ידי אחיו והושלך לכלא המיצרי למשך  12 שנים, מסופר כי שני שריו של פרעה היו עימו בכלא, שר המשקים ושר האופים (לא רק היום יש תפקידים מוזרים…). שניהם חלמו חלום, אשר גרם להם להם לחשוש על חייהם: שר המשקים חלם שהוא סוחט ענבים לכוס של פרעה, ואילו שר האופים חלם שעל ראשו היו סלים עם דברי מאפה, וציפור גדולה באה ואכלה את המאפים. הם פנו ליוסף בבקשה שיפתור להם את חלומותיהם. יוסף פתר לשר המשקים כי הוא ייצא מהכלא ויחזור לתפקידו כשר של פרעה, ולשר האופים הוא פתר שבעוד שלושה ימים פרעה יתלה אותו על העץ. זה בדיוק מה שקרה, שר המשקים השתחרר וחזר לתפקידו הרם, ושר האופים נתלה כפי שיוסף פתר.

מכאן אנו למדים, כי החלום הולך אחר פיתרונו. למילים ולמחשבות שלנו יש כח עצום, הרבה יותר ממה שנדמה לנו. כאשר אדם חולם חלום, חשוב לא לספר לאנשים אשר לא רוצים בטובתו, או לאנשים אשר אינם מבינים בפיתרון חלומות. מכיוון שהפיתרון של אנשים אשר אינם רוצים בטובת החולם, עלולים לפרש את החלום לרעה, ישנה סכנה שהפיתרון יהפוך למציאות.

ע״פ המסורת, פותר החלום צריך להתחיל את פיתרון החלום במילים ״חלום טוב, חלום שלום״ על מנת להכניס אנרגיה טובה ולכוון את פיתרון החלום למקום טוב.

כדאי לזכור חלום טוב

המילה זיכרון נובעת מהמילה זכר אשר מייצג המשכיות. כאשר מופיע חלום טוב, המביא עמו בשורות טובות, כדאי לזכור אותו ולהמשיך את האנרגיה, כי הוא יכול להתגשם גם אחרי 20 שנים מהלילה שבו הוא התגלה. כאשר יוסף חלם כי השמש והירח ואחד עשר הכוכבים כורעים בפניו, האחים שלו קינאו בו, וראו בו כנער מפונק, מבלי להבין את האחריות הקוסמית אשר היתה לו לפרנס את העולם.

ספר הזוהר מלמד, כי בגלל שיוסף סיפר את החלום לאחיו, הוא גרם שהחלום ייצא לפועל באיחור רב. יוסף זכר את חלומו במשך 22 שנים, עד שהוא יצא לפועל, והוא הפך להיות השליט של מצרים ואחראי על כל הכסף בעולם. בדיוק  כפי שהוא ראה בחלום: 11 האחים שלו באו וכרעו בפניו, ואילו יוסף סלח להם וחילק איתם את השפע, כי הוא הבין שהכל היה צריך לקרות בדיוק כך. הבורא סיבב את הכל כדי שהוא יגיע למעמד הזה, אך יחד עם זאת הוא הקפיד להזכיר לעצמו את החלום בכל יום, כדי לגרום לו להתממש.

אם אתם חולמים חלום טוב, תכתבו אותו, תזכרו אותו, אפילו להמון שנים. כל עוד אתם זוכרים אותו, הוא עוד יכול להתגשם.

הסיבה לסיוטי לילה

סיוטי לילה אשר חוזרים על עצמם, מראים כי האדם עובר תהליך כואב ועל כך שהנשמה שלו זועקת לשינוי. מומלץ לטהר  את הבית בקטורת אחת לשבוע, ואף לנקות את החדר –  ניקיון פיסי גורם לניקיון רוחני.

הזוהר מספר על אדם אשר ניסים היו מתרחשים בחייו באופן קבוע, וכאשר הוא נשאל מה הדבר המיוחד שהוא עושה שכל כך הרבה ניסים קורים לו, הוא הסביר כי בכל לילה לפני השינה, הוא לא יכול להירדם עד שהוא עובר תהליך שבו הוא סולח לכל מי שפגע בו באותו יום, והיה נוהג אף  לברכם. ניתן לעשות חשבון נפש קצר לפני השינה על מנת לסלק את כל המשקעים ולאפשר לנשמה לעלות ולהיטען באנרגיה של התחדשות. חכמי הקבלה נוהגים לאמר את קריאת שמע שעל המיטה, על מנת להדביק את המחשבות שלהם עם אורו של הבורא לפני השינה.

מומלץ להכניס את ספרי זוהר לתוך הבית, מכיוון שכאשר הזוהר נכנס, כל החושך מסתלק. סריקה בעיניים של  מספר פסוקים לפני השינה, מעלה את המודעות שלנו על מנת שנוכל לחלום חלומות טובים. הנוכחות של ספר הזוהר משרה אור של הגנה על כל מי שנמצא בבית. 

פיתרון חלומות נפוצים 

להלן מספר דוגמאות של חלומות ופיתרונם:

חלום על נחש – סימן לפרנסה; הנחש מכיש את האדם- פרנסתו נכפלת; האדם הרג את הנחש- פרנסתו מתמעטת; חלום על נשר – מראה על גדולה; חלום על אריה- מראה על אויבים; האריה בורח מפניו- האויבים שלו לא יוכלו לו; חלום על ביצה- מה שביקשת עומד תלוי; ביצה שבורה – בקשתך התקבלה.

חלום על אדם שנפטר – מראה על אריכות ימים; נפטר המופיע בחלום ונותן משהו – סימן טוב; הנפטר לוקח נעל מהאדם – סימן לא טוב; חלום על כבשים – מראה על הצלחה גדולה; חלום על גמל – היה על האדם דין והוא ניצל; חלום על גזירת שיער – סימן למיתוק דינים; חלום על ענבים – מראה על הצלחה כלכלית.

חלום על פיל – מראה על ניסים ונפלאות; הרואה את עצמו ערום – מראה כי האדם חסר הגנה רוחנית; הרואה כלב בחלום- כלב מראה על אויבים; אם הכלב בורח ממנו – האויבים שלו לא יצליחו לפגוע בו; הרואה אווז בחלום – יצפה לחכמה.

איך מרגישים בבוקר בזמן שמתעוררים?

הדבר החשוב ביותר בהבנת פיתרון החלום, הוא לשים לב לתחושה ולהרגשה כאשר מתעוררים. אם התחושה היא לא נעימה, מלווה בפחדים, כנראה שהחלום לא היה טוב, וההיפך: אם התחושה היא טובה, מלווה בשמחה כנראה שקיבלתם מסר חיובי, מעורר השראה ובבשורות טובות.

כאשר קשה לקום בבוקר ויש נטייה לקום בתחושה של עייפות, כנראה שעל האדם ליצור שינוי בחייו. לתת יותר עדיפות לגדילה הרוחנית. יחד עם זאת, עלינו לזכור כי מטרת החלומות היא להראות לנו את השינויים אותם עלינו לעבור, על מנת להגשים את הייעוד האישי. ידוע כי לדוד המלך, היו רק חלומות רעים, ולכן הוא לא הפסיק להעריך כל רגע בחייו, וידע שתמיד יש עוד מקום לגדול, לבוא ממקום של נתינה, וזה מה שעשה אותו ראוי להיות המנהיג של ישראל. אל תפחדו לחלום!

==

למעוניינים לקבל ייעוץ רוחני במגוון נושאים אישיים כגון פרנסה, זוגיות, בריאות ועוד, ניתן לפנות אליי במייל: Avner.madar@kabbalah.com, או בטל': 323-616-3270

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות