Connect with us

גוף ונפש

החיים יכולים להיות יותר פשוטים אם נצחק עליהם

Published

on

כילדים צחקנו 400 פעמים ביום, כמבוגרים אנחנו צוחקים (הצוחקים שבינינו) 15 פעמים ביום. אז מה קרה לנו עם השנים? • הזמנה פתוחה לסדנת היוגה-צחוק שלי שהיא חוויתית, משחררת, מטעינת אנרגיה שמחה ואופטימיות

שמי מירי אלפרסון ואני מנחת סדנאות צחוק, בת , נשואה לדורון ואמא ל-3 בנות גדולות. בחרתי בגיל 50 בקריירה שנייה, וברצוני להעביר את המסר שלי לכמה שיותר אנשים על פני האדמה להשתמש בכלי הצחוק שלנו.

רובנו שבויים בחיי היום יום ואנחנו לא עוצרים לרגע, מה שגורם למתח ורצינות יתר. החיים יכולים להיות הרבה יותר פשוטים אם נצחק עליהם, איתם ותוך כדי סיטואציות. מחקרים רבים גילו את הצחוק ככוח מרפא. צחוק הוא אמצעי טבעי וזמין 24/7 , ממש מתחת לאף שלנו. ההומור והצחוק הם דרך יצירתית המאפשרת לנו לשנות את זווית הראייה הקבועה שלנו לחדשה ואופטימית יותר.

כשאנחנו צוחקים, מופרשים מהמוח אנדורפינים שהם למעשה הורמוני השמחה שגורמים לנו להיות יותר אנרגטיים ובריאים.

לכולנו יש את מנגנון הצחוק בגוף, כולנו נולדנו איתו והוא נרדם במשך השנים; בעצם רק צריך לעורר אותו. כילדים צחקנו 400 פעמים ביום, כמבוגרים אנחנו צוחקים ( הצוחקים שבינינו) 15 פעמים ביום. אז מה קרה לנו עם השנים?

הגוף לא מבדיל בין צחוק אמיתי לצחוק מלאכותי ולכן היתרונות הבריאותיים הם אותו דבר. לא צריך להיות תלויים שמישהו יספר לנו בדיחה, או שנראה סרט מצחיק או אפילו שיהיה לנו חוש הומור. אפשר להתחיל לצחוק גם בלי גירויים חיצוניים.

את הטרנד הזה פיתח ד"ר מאדן קטריה רופא קרדיולוג שחי שנים רבת בבומביי שבהודו. ד״ר מדן האמין שלרפואה המשלימה יש חלק גדול בהתמודדות עם מחלות וכאבים. במאמר מפורסם שכתב ב-1996בשם ״הצחוק הוא התרופה הטובה ביותר״ סקר ד״ר מדן את ההשלכות החיוביות של הצחוק על הגוף והנפש.

תחילה ערך קבוצת בדיקה והזמין לפארק קטן בעיר מגוריו בהודו קבוצות של אנשים להתקבץ יחדיו, לשמוע בדיחות ולצחוק. ההצלחה הייתה מיידית, וכך מידי יום התקיימה לה קבוצת צחוק חברתית שהלכה וגדלה. ד"ר מדן קרא מחקר על חולה סופני בשם Norman cousins, שהרופאים אמרו לו שנשארו לו מספר שבועות לחיות, הוא ביקש שיכניסו לו לחדר בבית החולים טלוויזיה והוא רוצה לראות ולשמוע דברים מצחיקים עד יום מותו. אחרי שצחק שבועיים רצופים בדיקות הדם שלו חזרו טובות יותר, ואחרי שבועיים נוספים שצחק חזרו הבדיקות טובות עוד יותר.

הוא למעשה ריפא את עצמו בעזרת כלי הצחוק וחי עוד הרבה שנים אחרי, אפילו כתב על כך ספר – Anatomy of an illness.בעקבות המחקר שקרא החליט הרופא לפתח את שיטת היוגה צחוק שמשלבת בתוכה צחוק עם תרגילי נשימה יוגיות. כיום ישנם 6000 מועדוני צחוק ב-120 מדינות שמתרגלים את תורתו.

בלי דאגות או חרדות

סדנת היוגה צחוק שלי היא חוויתית, משחררת , מטעינת אנרגיה שמחה ואופטימיות. ההפעלה קלה ולא דורשת ניסיון קודם. נחזור להיות לשעה כמו הילד הזה בתוכינו, שפעם צחק 400 פעמים ביום.

השיעורים עצמם הם בקבוצות כי אני אוהבת שיש יחס אישי. יש גם אפשרות קבוצות של זוגות וילדים. השיעור נעשה בקבוצות בדרך כלל כדי ליצור דינמיות ותחושה משחקית, ממש כמו כשהיינו ילדים – משחקים בפארק בלי דאגות או חרדות.

אנחנו מתכנסים במעגל ועושים שורה של תרגילים קצרים. בהמשך אני מסבירה על יוגה צחוק ומה אנו יכולים לקבל ממנה. לאחר מכן, אנחנו עושים תרגלי נשימות ומשחררים את הסרעפת כדי שהיא תתחמם והצחוק יצא ממנה ולא מהגרון. לאחר החימום אנחנו מתחילים בתרגילי צחוק מודרכים. כל השיעור הוא מאוד משוחרר ואנשים עובדים בקשר עין ובצורה פיזית בין אחד לשני עם לחיצות יד, חיבוק ומשחק. יש תרגילים שגורמים הפוגה ממתח בחיים ולכאב להתפוגג. הקטע הקבוצתי מאוד חזק, מפני שלכולנו יש בעיות ודברים שגורמים להם מתח בחיים רק בנושאים שונים. אבל החיבור של הקבוצה גורם לכך שהם יכולים להזדהות אחד עם השני.

בהמשך אני עושה מדיטציה בשכיבה שזו פעולה מאוד מרגיעה, ולסיום אנחנו עושים שיחה קצרה על איך הגענו ומה התחושות שהיו לנו לפניו ואחרי. זה מדהים כמה בהמשך אני עושה מדיטציה בשכיבה שזו פעולה מאוד מרגיעה, ולסיום אנחנו עושים שיחה קצרה על איך הגענו ומה התחושות שהיו לנו לפניו ואחרי. זה מדהים כמה הסתיים השיעור.

הסדנאות שלי מתקיימות גם בבתים פרטיים כשאנשים יכולים להזמין אותי לאירוע מסויים או לסדנה אצלם. הסדנה גם מאוד פופולארית בבתי עסק של חברות מפני שזה מאוד תורם לאיחוד של העובדים – כשהם צוחקים ביחד הם גם עובדים טוב יותר ביחד.

אני עובדת עם ילדים, בני נוער, הגיל השלישי, בתי אבות, וכאמור סדנאות צחוק בבתי עסק וחברות. אני מנחה סדנאות פרטיות, ימי הולדת לקטנים ולמבוגרים, bridal shower, מעגלי נשים, ימי גיבוש למורות, סדנאות צחוק לחולים (לעזור לאנשים להבריא בעזרת שימוש בכלי הצחוק), ערבי זוגות והרשימה עוד ארוכה…

כמו כל דבר בחיים, צריך to practice happiness; אם נכניס יותר שמחת חיים וצחוק נרגיש מייד בהבדל באיכות החיים שלנו.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סקס וגיל המעבר

Published

on

נכון, החשק לסקס יורד דווקא בסביבות הגיל הזה, אבל במחקר חדש נטען כי זה הזמן לא לוותר על יחסי המין

נשים שמקיימות יחסי מין לפחות פעם בחודש נמצאות בסיכון נמוך יותר להיכנס מוקדם לגיל המעבר, ביחס לנשים עם חיי מין פחות פעילים, כך מצאו מדענים.

מחקר שנערך על כמעט 3,000 נשים בארצות הברית הראה כי אלה שאמרו כי היו פעילות מינית פעם בשבוע או בתדירות גבוהה יותר – כולל קיום יחסי מין, מין אוראלי ואפילו אוננות – היו בסבירות נמוכה ב-28 אחוזים להכנס מוקדם גיל המעבר, מאשר נשים שאמרו כי קיימו יחסי מין פחות מפעם בחודש באותו גיל.

חוקרים מאוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL), הסבירו לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אם אישה לא מקיימת יחסי מין ואין סיכוי שהיא תכנס להריון, הגוף 'בוחר' לא להשקיע בביוץ, מכיוון שזה יהיה חסר טעם".

התקופה שבין גיל הפריון לגיל המעבר נמשכת ארבע שנים, מתחילה בדרך כלל בגיל 45-48 ומאופיינת בתנודתיות הורמונלית. לדבריהם, הממצאים מחזקים את הרעיון כי גיל המעבר האנושי התפתח במקור כדי להפחית את הסכסוך הרבייתי בין דורות של נשים, ולאפשר לנשים מבוגרות לשמור על הכושר הפיזי שלהן באמצעות השקעה דווקא בנכדיהן. בנוסף, נשים רגישות יותר למחלות בזמן הביוץ, מכיוון שמערכת החיסון שלהן מדוכאת במהלך תקופה זו. כשאין ביוץ – הן בריאות יותר.

החוקרים טוענים כי "הסחר הביולוגי" לכאורה, נובע מכך שזה מיותר להשקיע אנרגיה בתהליך הביוץ אם נשים מקיימות יחסי מין מועטים או כלל לא מקיימות, ולכן אין זה סביר שיכנסו להריון, כך שהגוף מפנה את משאבי האנרגיה להגנה על טיפול בצאצאים קיימים.

"גיל המעבר הוא כמובן בלתי נמנע עבור נשים, ואין התערבות התנהגותית שתמנע אותו", הבהירו החוקרים, "עם זאת, תוצאות אלה הן אינדיקציה ראשונית לכך שתזמון גיל המעבר עשוי להיות סתגלני בתגובה לסבירות להיכנס להריון".

המחקר פורסם בכתב העת Royal Society Open Science והתבסס על נתונים ממחקר שנערך בארה"ב בנושא בריאות נשים ברחבי המדינה, המכונה גם מחקר SWAN.

המשך לקרוא

גוף ונפש

הנחיות חדשות לטיפול בטסטוסטרון בגברים

Published

on

בעקבות מחקרים מ-20 השנים האחרונות שהתבצעו ברחבי העולם: טיפול בטסטוסרון אינו יעיל!

בניגוד להנחיות קודמות, המלצות חדשות קובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים אינו יעיל: האיגוד האמריקאי לרפואת משפחה יוצא בהנחיות חדשות הקובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים מבוגרים לא פותר בעיות זיכרון ואנרגיה, ובעל יעילות קלה בפתרון בעיות בתפקוד המיני.  

ההמלצות החדשות מתבססות על נתונים מחקריים מהשנים 1997 ל-2018, אודות היעילות בטיפול בטסטוסטרון אצל גברים הסובלים מרמות נמוכות של ההורמון. המחקרים בדקו את יעילות הטיפולים בקרב גברים מארצות הברית, אירופה, אסיה ואוסטרליה בתחומי התפקוד המיני והגופני, איכות החיים, חיוניות, דיכאון, תפקוד שכלי, ואת הסיכון לתופעות לוואי חמורות כמו מחלות לב, שבץ מוחי וסיכון תמותה.

המחקרים כללו גברים, לרוב מעל גיל 60, שקיבלו טיפול בטסטוסטרון דרך זריקות, ג'ל או מדבקות במשך פחות מ-12 חודשים ועד שלוש שנים. בסקירה החדשה נמצא שהגברים בעלי רמות הטסטוסטרון הנמוכות, הסובלים מבעיות בתפקוד המיני, עשויים להפיק תועלת קלה בלבד מהטיפולים. בנוגע לשיפור אנרגיה, תפקוד גופני וקוגניציה – אין הוכחות מספיקות ליעילות הטיפול.

באשר לתופעות לוואי, מציינים החוקרים כי מספר מועט של מחקרים הראו כי טיפול בתחליפי טסטוסטרון עלול להגביר את הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי, אולם הממצאים היו חלשים מכדי להגיע למסקנות נחרצות באשר לבטיחות בריאות הלב בטיפול הזה.

רמות הטסטוסטרון בקרב גברים יורדות בכ-1.6 אחוזים לשנה, החל מאמצע שנות השלושים. כך, בערך 20 אחוז מהגברים בגיל 60 ומעלה סובלים מרמות נמוכות של טסטוסטרון. מספר זה עולה ל- 30 אחוזים בקרב גברים בשנות ה-70 לחייהם ול-50 אחוז אצל גברים בשנות ה-80 לחייהם. בתוך כך, ההנחיות החדשות מגיעות אחרי שנים בהן נטען כי טסטוסטרון – אותו הורמון המופרש אצל האחראי על התפתחות אברי הרבייה הגבריים, ייצור תאי זרע ומסת שריר ועצם – יכול להחזיר את "מעיין הנעורים" האובד.  

בין 2000 – 2010 מכירות מוצרי ההורמון שילשו את עצמן, אך החל בשנת 2013 המגמה התהפכה, עם פרסומם של מחקרים שהצביעו על כך שמתן ההורמון עלול להגביר את הסיכון לשבץ והתקפי לב. בשנת 2016, מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA, הורה ליצרנים לרשום אזהרות על הסיכון לתופעות לוואי אלה. אלא שהתרופות נשארו פופולריות בארה"ב.

המשך לקרוא

גוף ונפש

ממשלת ארה"ב מרגיעה: שימוש בטלק אינו מסרטן!

Published

on

אמריקאים תובעים שוב ושוב יצרניות טלק כמו ג'ונסון את ג'ונסון בטענה שבמוצרים מעורב גם אסבסט

מחקר מטעם ממשלת ארה"ב לא מצא הוכחות קשיחות שמחברות בין אבקת טלק לסרטן השחלות. הממצאים כונו "מרגיעים באופן כללי" במאמר מערכת בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי. "המידע מייצג את הנתונים הטובים ביותר שיש לנו בנושא", אמרה קייטי אובריאן, מדענית בכירה במכון הלאומי למדעי הבריאות הסביבתיים, ממובילות המחקר.

חששות בריאות מאבקת טלק הובילו לאלפי תביעות בארה"ב מצד נשים שטוענות כי אסבסט באבקה גרם להן ללקות בסרטן. טלק הוא מינרל הדומה במבנה לאסבסט המסרטן, ולעיתים הם נכרים בסמוך. בשנת 1976 הסכימה תעשיית הקוסמטיקה לוודא שמוצרי הטלק שלה אינם מכילים כמויות ניתנות לגילוי של אסבסט.

למחקרים קטנים יותר שחקרו קשר אפשרי בין אבקת טלק לסרטן היו תוצאות סותרות, אם כי ברובם לא נמצא כל קשר כזה. הפרסום החדש כלל תוצאות מארבעה מחקרים ארוכי־טווח שכללו 250 אלף נשים אמריקאיות, שנשאלו מעת לעת על השימוש באבקה. כ־40 אחוז ענו שהשתמשו בה. במהלך 11 שנות מעקב, 2,168 מהנשים פיתחו סרטן שחלות, בשיעור דומה, בין שהשתמשו באבקה ובין שלא.

התביעות בארה"ב התמקדו בתאגיד התרופות המוביל "ג'ונסון אנד ג'ונסון". אף שבכמה מקרים פסקו מושבעים פיצויים בשווי מיליוני דולרים לתובעים נגד החברה, כולם בוטלו או נמצאים כעת בהליכי ערעור. ג'ונסון אנד ג'ונסון אומרת שהאבקה שלה נבדקת באופן שגרתי כדי להבטיח שאין בה אסבסט.

השבוע הוכרז על הסדר יוצא דופן בתביעה בקליפורניה, במקרה שבו אישה טענה כי אסבסט באבקה גרם לה לפתח מזותליומה ממאירה, סרטן שעלול להשפיע על הריאות ועל איברים אחרים. דוברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, קימברלי מונטנינו סירבה לחשוף את התנאים או את הנימוקים להסדר, "שבשום אופן לא משנה את עמדתנו הכוללת כי הטלק שלנו בטוח, אין בו אסבסט ואינו גורם לסרטן". בשבוע שעבר תבעה ניו־מקסיקו את החברה בטענה שבמשך עשרות שנים שיווקה החברה שיווק מכוון לנשים וילדים שחורים והיספנים אבקות המכילות אסבסט ואבקות טלק אחרות ב"מסרים כוזבים" על בטיחות. ג'ונסון אנד ג'ונסון מכחישה את הטענות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות