Connect with us

כלכלה ועסקים

החוק הקליפורני שמבלבל את עובדי כלכלת החלטורה

Published

on

ב-1 בינואר ניכנס לתוקף בקליפורניה חוק שנוי במחלוקת, שמחייב מעסיקים להגדיר מחדש את מעמדם של עצמאים רבים כעובדים מן המניין * אובר וליפט בפאניקה

נהג משאית הזבל תנג נגוין חשב שהוא מתכנן את העתיד כשהוציא השנה יותר מ-200 אלף דולר על משאית חדשה שתעמוד בתקני הפליטה המחמירים של קליפורניה. כעת הוא חושש שחוק מדינה חדש יקשה עליו למצוא די לקוחות כדי לממן את ההחזרים על ההלוואה שלקח. נגוין, כותב ה"וול שסטריט ג'ורנל", הוא אחד מקבלנים הפרטיים או העצמאים הרבים במדינה המאוכלסת ביותר בארה"ב והכלכלה החמישית בגודלה בעולם שנלכד בחוסר הוודאות שיצר חוק שעבר בבית המחוקקים של קליפורניה בספטמבר האחרון ונחתם זמן קצר אחר כך על ידי המושל הדמוקרטי גווין ניוסאם.

הוויכוח על חוק מספר 5, AB5 בקיצור, נוגע בעיקר לעובדי "כלכלת החלטורה" (Gig Economy) כמו נהגי אובר ונהגי משלוחי מזון. הוא מחייב את המעסיקים להגדיר רבים מהם כעובדים במקום קבלנים עצמאים, כדי שיוכלו ליהנות משכר מינימום ושעות נוספות, פיצויי פיטורים וימי מחלה.

מעסיקים ועובדים במגזרים נוספים, ובהם נהגי משאיות, פסיכולוגים ובדרנים, אומרים שלא ברור איך החוק ישפיע עליהם. כמה מהם נוקטים אמצעי זהירות, ואחרים מקווים שבית משפט יבהיר בקרוב את המצב. לנושא הזה עשויות להיות השלכות בקנה מידה ארצי בארה"ב, מאחר שמחוקקים במדינות כמו ניו יורק וניו ג'רזי שוקלים חקיקה דומה.

"יש הרבה פחד, כאוס ובלבול בנוגע לאופן שבו החוק הזה ישפיע על אנשים", אמר כריס שימודה, סגן נשיא לנושאים ממשלתיים באגודת בעלי המשאיות בקליפורניה. האגודה הגישה תביעה בטענה שחוקים פדרליים הנוגעים למשאיות ולמסחר בין-מדינתי מחריגים נהגי משאיות. שימוע בתביעה אמור להתקיים ב-30 בדצמבר.

אובר וליפט, עם עוד כמה חברות גדולות המשויכות לכלכלת החלטורה, השקיעו יחד יותר מ-100 מיליון דולר כדי לגייס תמיכה בהצעת חוק שתפטור אותן מהחוק. לטענת החברות האלה, AB5 יכריח אותן להעלות תעריפים, להנהיג לוח עבודה לפי שעות ולבצע שינויים נוספים שיגזלו את הגמישות שנהגים רבים רוצים.

יותר מ-2.8 מיליון תושבים בקליפורניה התפרנסו ב-2016 מעבודה עצמאית ללא מעסיקים, כולל עובדי פרילנס, קבלנות עצמאית ועבודות חלטורה כמו הסעות שיתופיות, לפי כלכלנים שניתחו נתונים של מנהל מס ההכנסה. מדובר ב-14% מהעובדים במדינה שמילאו הצהרות מס או קיבלו מסמכי מס ממעסיקים ומלקוחות.

חשש מתביעות רטרואקטיביות. "AB5 הולך לשנות באופן יסודי את המגזר בקליפורניה שמשתמש בקבלנים עצמאיים ובפרילנסרים", אמרה טרישיה לג'יטינו, שותפה במשרד עורכי הדין פרנקפורט קורניט קליין וזלץ.

אחד החששות של לקוחות המשרד, לדבריה, הוא שהחוק יהיה רטרואקטיבי, דבר שיאפשר לעובדים לתבוע מעסיקים על שסיווגו אותם כקבלנים עצמאים בשנים הקודמות. השאלה הזו תעלה בדיון שאמור להיערך בבית המשפט העליון של קליפורניה.

העלות למעסיק עשויה להיות משמעותית. בדוגמה היפותטית שהציגה חברת הייעוץ הקליפורנית קליפטון לרסון אלן, שמשלמת לקבלן 150 אלף דולר בשנה תמורת שירותיו, החברה תצטרך לשלם 161 אלף דולר בתוספת מסי מדינה ומס פדרלי. ההטבות לעובד יוסיפו עוד כ-15%-20%. לג'יטינו צופה גל של תביעות של עובדים וגופים ממשלתיים שיבקשו מבתי משפט הבהרות לגבי מי חייבים להגדיר כעובדים במשרה מלאה.

הפסיכולוג אבו זולטניאן, שעובד בפרבר של לוס אנג'לס, אמר שהוא לא בטוח שיוכל להרוויח תחת החוק החדש. הפטור שהחוק מעניק לפסיכולוגים אינו חל על הפירמה שלו, אנקור קאונסלינג, שמעסיקה עוד ארבעה פסיכולוגים מורשים.

הוא מתכנן להפוך את הסטטוס של כולם לעובדים במשרה חלקית מ-1 בינואר, מפני שהחוק כבר לא יאפשר לו להגדיר אותם כקבלנים בקבוצה. להערכתו, העלויות שלו יגדלו ב-15%-20% לפחות. "אנחנו נכנסים לטריטוריה שאנחנו לא מכירים. אם שולי הרווח שלי יהיו כה קטנים, זה לא יהיה שווה את המאמץ".

עובדים עצמאים אחרים מקדמים בברכה את החוק, בנימוק שעד כה לא היו להם הגנות בסיסיות. "זה משהו שרצינו בשנים האחרונות", אמרה אלנה אבנס, שחקנית בסרטים למבוגרים. היא אמרה שהטבות כמו קרן פיצויים הן קריטיות לעובדים שעבודתם תובענית מבחינה גופנית ולעתים מסוכנת.

נגוין, פליט מווייטנאם שמתגורר בסן לאונרדו, ליד אוקלנד, מפעיל משאית זבל עצמאי 15 שנה. השעות הגמישות אפשרו לו ולאשתו לפצל את שעות הטיפול בילדים כשהם היו קטנים. בחודש טוב, הוא אומר, הוא יכול להרוויח 13 אלף דולר. "היום הם אומרים לי, 'אתה צריך לנהוג בשביל מישהו', אז מה אעשה עם המשאית שלי? זה לא הוגן מבחינתי", אמר.

מגזרים נוספים מבקשים פטורים מהחוק החדש. כשהוא עבר, הוא החריג כמה אנשי מקצוע שמרוויחים הרבה, והם במקרים רבים עצמאים, כמו רופאים, עורכי דין ואדריכלים.

חברת האסמבלי הדמוקרטית לורנה גולזנס, שחיברה את AB5, אמרה שהיא ועמיתיה קיימו שיחות במשך מאות שעות עם בעלי העניין השונים לפני העברת החוק, והוסיפה שפטורים עלולים להחליש אותו.

לדבריה, "הגיוני" שאנשים יחששו מהשפעת החוק עליהם, אך "אנשים אחרים נהנים מזה, ואנחנו לא הולכים למחוק אותם".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כלכלה ועסקים

המקצוע הנחשק של ילדי ישראל: כוכב רשת

Published

on

סקר על ילדים מגיל 8: מה הם עושים ברשת? רוצים להיות כוכבים ודואגים מלייקים

55% מהילדים בגילאי 8 עד 12 מייצרים תוכן ייעודי ליוטיוב לפחות פעם בשבוע ו- 35% מהילדים העלו לפחות סרטון אחד. כך עולה מהדו"ח השנתי  על מצב האינטרנט בישראל שמפרסמת בזק. המקצוע הנחשק ביותר בקרב הילדים הוא כוכב רשת עם 23%, לעומת שחקן/ית כדורגל עם 15%, או זמר/ת עם 8% בלבד. כשליש מבני הנוער בודק לייקים כל כמה דקות ו-59% מבני הנוער חשים אכזבה מכמות הלייקים שקיבלו.

נועה קירל, כוכבת הרשת מס' 1 בישראל

עוד עולה מהסקר כי ההורים לעומת הצעירים, אינם מוצאים את הרשת כבטוחה עבור ילדיהם: עיקר דאגתם מהטרדות מיניות, ביוש (שיימינג), חרם והפצת מידע שלילי על ילדיהם ברשת. מהדו"ח עולה שההורים אקטיביים ועושים מאמצים לשמור על ילדיהם ברשת וכי 75% מההורים דיווחו כי הם מחטטים בוואטסאפ של ילדיהם, ו-37% מההורים משתמשים בשירותי ניטור וסינון תכנים. 

הרשת החברתית מכניסה גם מתח לחיים, כאשר 45% מבני הנוער טוענים שהרשת גורמת להם להרגיש שהחיים של אחרים יותר מאושרים ו-55% מבני הנוער מרגישים שהם מחמיצים חוויות מהנות שאחרים חווים (FOMO – Fear of missing out). נתונים אלו משתקפים היטב גם בתופעת המציאות המדומה שהרשת יוצרת לעיתים, כאשר 60% מבני הנוער מודים שהם מעלים תמונות ורודות יותר מהמציאות. 75% מבני הנוער (גילאי 13-17) ציינו שהם גולשים בנייד במקביל לצפייה בטלוויזיה, לעומת 45% מהבוגרים (גיל 55 ומעלה).

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

דליפה בטינדר: גן עדן לרמאים וסוטים

Published

on

יותר מ-70 אלף תמונות נשים, משתמשות אתר ההיכרויות טינדר, דלפו מהאתר והן זמינות לכל רוכש בפורום המשמש לסחר בלתי חוקי ברשת.

יותר מ-70 אלף תמונות של משתמשות טינדר הודלפו בפורום נסתר ברשת, כך מפרסם האתר גיזמודו (Gizmodo). לצד התמונות נמצא גם קובץ טקסט שמכיל כ-16 אלף נתוני זיהוי של משתמשים בטינדר, ומשתמשים אלה הם הנפגעים העיקריים באירוע. זמינות הצילומים לפושעי הרשת מעוררת חששות כבדים לשימוש בהן ביצוע מעשים בלתי חוקיים והטרדת המשתמשים עצמם.

החשיפה מגיעה לאחר שנחשף כי שורת אפליקציות היכרויות שיתפו מידע אישי על משתמשים כולל נתוני מיקום עם חברות שיווק ופרסום באופן שמפר את זכותם לפרטיות. המטה לביטחון לאומי בארה"ב הזהיר את הציבור כי נתונים שנאספים באפליקציות עלולים לשמש למטרות זדוניות, כולל זיהוי מדוייק של האנשים, מיקומם והעדפותיהם המיניות. בין השאר הזהירו במטה לביטחון לאומי מפני שימוש באפליקציות של חברות סיניות שכן על פי החוק בסין כל חברה חייבת למסור את כל המידע שברשותה לשלטונות. 

דליפת התמונות מטינדר עלולה להביא לתביעות משפטיות ולתשלום פיצויים מצד החברה. לפני מספר חודשים נאלצה אפליקציית ההיכרויות Jack’d לפצות 1,900 משתמשים מניו-יורק, לאחר שתמונות עירום שלהם דלפו לרשת לאורך שנה שלמה מבלי שהחברה ניסתה למנוע זאת. החשש הוא תמונות 70 אלף משתמשות טינדר שדלפו ישמשו לביצוע פעולות  Catfishing, כלומר פתיחת חשבון מתחזה ברשתות חברתיות. ישנם עבריינים רבים שעושים שימוש בטכניקה הזו כדי להערים על גברים בודדים ולחלץ מהם סכומי כסף גדולים, כמו גם סוטים שמפיקים עונג מקיום של מערכות יחסים וירטואליות דרך חשבונות מתחזים.

חשש נוסף הוא שחברה כלשהי תשתמש  בתמונות כדי לפתח מוצר לזיהוי פנים. מתוך מידע מטא-דאטה (Metadata) שהודלף יחד עם התצלומים ניתן לזהות דגמי טלפון מסוימים, דוגמת iphone X ששימש לצילום, ובנוסף כי תמונות רבות של סלפי מכילות חותמות זמן עדכניות. בעבר כבר השתמשו לרעה במאגרי התמונות של טינדר, כמו למשל בשנת 2017 בה הודלפו 40 אלף תמונות פרופיל שנוצלו לטובת יצירת מערך נתונים לפנים, ככל הנראה לצורך פיתוח מנגנון ללמידת מכונה.

המשך לקרוא

כלכלה ועסקים

יותר מפריז ולונדון: תל אביב במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם

Published

on

רק טוקיו יקרה יותר מהעיר הישראלית באסיה * חיפה מדורגת במקום ה-31 וירושלים במקום ה-34 * לוס אנג'לס? רק במקום ה-50…

אם מחירים גבוהים הם מדד להצלחה, תל אביב יכולה לחגוג. העיר דורגה במקום ה-20 בדירוג הערים היקרות בעולם של אתר Numbeo, שמשווה נתונים סטטיסטיים שונים בין 440 ערים ברחבי העולם. אולי החדשות לא לגמרי רעות, כיוון שבפעם הקודמת דורגה העיר במקום ה-18.

תל אביב ממוקמת בדירוג בין קופנהגן במקום ה-21, לאוקלנד בקליפורניה במקום ה-19. חיפה שמרה על מקומה במקום ה-31, קצת לפני שיקגו (32) ואוסקה (33), וירושלים, שניצבת במקום ה-34, ירידה של מיקום אחד מהדירוג של השנה שעברה.

ערי שוויץ מחזיקות בחמשת המקומות הראשונים בדירוג של האתר. ציריך היא העיר היקרה בעולם, כשאחריה באזל, לוזאן, ג'נבה וברן. ארבעה ערים בנורבגיה מרכיבים את המשך העשירייה, פרט לרקייאוויק שנמצאת במקום התשיעי. ניו יורק נמצאת במקום ה-11 וסן פרנסיסקו במקום ה-12. לוס אנג'לס דורגה הרחק מאחור, במקום ה-50.

על פי הנתונים, רק טוקיו יקרה יותר מתל אביב ביבשת אסיה. סינגפור, הונג קונג ודובאי זולות ממנה. ב-27 המקומות האחרונים בדירוג (ממקום 414 ועד 440) נמצאות ערים בהודו ובפקיסטן.

כאשר מדרגים את הערים על פי שכר דירה בלבד הדירוג משתנה מעט. תל אביב מדורגת במקום ה-42 במחירי השכירות. ירושלים ניצבת במקום ה-111 וחיפה במקום 209 מבין הערים שנסקרו. סן פרנסיסקו היא העיר עם השכירות הממוצעת הגבוהה בעולם, ואחריה מנהטן בניו יורק, סן חוזה בקליפורניה, ברוקלין והונג קונג.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות