הזמן ללכת עם הקו שלך! - שבוע ישראלי
Connect with us

כללי

הזמן ללכת עם הקו שלך!

Published

on

בשבוע האופנה מציגים טרנדים ואאוטפיט אולטימטיבי של מעצבים למה נישמע -למה שייחשב ״שיק״ או ״שוק״, או נרכיב מלתחה עם אמירה אישית? • והאם באמת ״הקיץ הזה נלבש לבן״?

תחום האופנה הוא אחד התחומים הקורא לייצוגים נוספים של נשים מבוגרות על המסלול. ״זו תזכורת עדינה לכך שאנחנו עדיין כשירות לעבודה״, הסבירה אז ג׳ונסון

אל מקפרסון וכריסטי ברינקלי

את ההפגנה, ״אנשים נוטים לחשוב כי ברגע שמגיעים לגיל 40, נשים לא מעוניינות בבגדים ולא קונות שום דבר. שמכתיב כללים, שרובנו נשמעים להם כדי ל״היראות בעניינים״ ולהרגיש שייכים ורלוונטיים.

זאת, כמובן, טעות״. ואכן, כבר ידוע, שכיום בנות ובני 60 ,50 וגם 70ומעלה יכולים להפתיע ולהיות אופנתיים, ללכת עם הצעקה האחרונה, אבל גם למרוד בה ולהגיע עם משהו שונה, שיש בו אמירה ברורה משלהם. חלק לא מבוטל מבני גילאים אלו מהווים חלק משוק העבודה, הם בעלי מודעות לתזונה מתאימה ונאמנים לשגרת טיפוח קפדנית. הם מודעים ל״משטרת האופנה״, בעיקר בעולם גלובאלי, בו הרדיפה אחר הצעקה האופנתית האחרונה מתעצמת ומתפשטת ברשתות החברתיות. ואז מתחזקת השאלה ״איפה אני באופנה הזאת״, עד כמה אני עצמאי לבחור את מה שבא לי ללבוש.

התחום הזה, יותר מהרבה תחומים אחרים, מביא לא פעם לדיסוננס שבין אם ללכת עם הטרנדים או עם מה שבאמת מרגיש לנו כמתאים ונוח. לפעמים זו טעות לנסות בכל הכוח להיות אופנתי, כמו שזו טעות לחשוש להיות אופנתי, מסיבות שונות, כדוגמת תכתיב הגיל. אחת השאלות הרלוונטיות היא עד כמה האופנה, שמיוצגת לרוב על-ידי דוגמניות ודוגמנים בני מקסימום 30, מכוונת ויכולה להכתיב את הכללים גם לנשים וגברים מעל גיל 50?

בפברואר 2017 נפתח שבוע האופנה בלונדון עם הפגנה של חמש דוגמניות בריטיות לשעבר: ג׳ני פלסטיד (65), ג׳ילי ג׳ונסון (63), ג׳ינס מיטשל (47 ברוסלה ניומן פרסאוד (50) וליזהון (50 ),שהקימו את ארגון GrowUp, שעצמאות בתחום הזה אומרת לפעמים אאוטוסיידריות ומרדנות. והרי להיות כזה מותר בכל גיל.

גלית גוטמן

 

לפעמים זו טעות לנסות בכל הכוח להיות אופנתי, כמו שזו טעות לחשוש להיות אופנתי.

עד כמה האופנה, שמיוצגת לרוב על-ידי דוגמניות ודוגמנים בני מקסימום 30, מכוונת ויכולה להכתיב את הכללים גם לנשים וגברים מעל גיל50 ?

אנחנו והטרנדים

סקירה קצרה של הטרנדים האופנתיים לקיץ 2018 מציגה מגמות שונות, ולא רק אתהכלל הידוע: ״בקיץ הזה תלבשי לבן״. אחד הטרנדים שנראה בשבוע האופנה הלונדוני, הפריזאי והניו יורקי, הוא בגדים שקופים. על המסלולים צעדו דוגמניות בשמלות רשת שחורות, חצאיות טול ורודות, ז׳קטים שקופים, מגפיים מפלסטיק שקוף ואפילו כובעים שקופים. טרנד אחר הוא הטרנד הפסטלי, שהביא למלתחות הקיץ צבעי גלידה עם מראה רך וילדותי.

הפרנזים (ילדי הפרחים, זוכרים?) חזרו בגדול והשתלטו על הבגדים. חלק מהקולקציות זרעו אופי רומנטי, כשהבגדים עוטרו בפרחים בגדלים שונים, בנוסף ההרגשה היא שכל שילוב אפשרי, אם זה שילוב של צבעים נועו זים או של הדפסים שונים. בקיצור: קיץ ססגוני.

רשתות האופנה הישראליות אמנם מבססות את הקולקציה שלהן על הטרנדים העולמיים, אבל לרגע לא שוכחים את האקלים הישראלי החם והמהביל, מה שבא לידי ביטוי בבדים ובצבעים.

אופנת קרייזי ליין, שפונה לקהל של נשים מטוו פחות שרוצות להרגיש אופנתיות אך לא על חשבון נוחות ואיכות, מציגה באמצעות הפרזנטורית גלית גוטמן מספרת סיפורים בקולקציה: קולקציית Natural שעשוייה מבדים טבעיים, כגון: כותנה, פשתן וויסקוזה שמאוד נעימים לימי הקיץ החמים, קולקציית Vacation כל מה שאישה צריכה לחופשה מהנה מבגד חוף, ברמודות, טישרטים צבועוניים ושמחים, שמלות קלילות בגזרות משוחררות ועד לוקים אלגנטיים לערב. ובנוסף, קולקציה ייחודית של המעצבת סיגל דקל – גזרות גיאומטריות בשילובי בדים ובמחירים סבירים. כמו כן, נוכל לראות השנה בחברות האופנה השונות, אוברולים, שמלות עם כתפיים חשופות וג׳ינס, שתמיד יישאר באופנה עבור כל עונה ומעצב.

לגברים, בדרך-כלל, קצת יותר קל מבחינת הבחירה, אבל גם הם צריכים לבחור לא אחת אם להישמע לתכתיבי הצבעים המובילים, לכללי המעמד, היראות מרושל ונוח. אנחנו חיים בעידן של אופנה שמאפשרת כמעט הכל מבחינת דגמים, צבעים ושילובים. עם זאת, הגענו לגיל, שבו לאמירה האישית יש מקום בחיינו, ואל לנו לחשוש מה״מה יגידו״. עכשיו – עם יד על הלב: כמה מאיתנו מצליחים לדלג על ההוראות המחמירות של ״משטרת האופנה״, וללכת לפי צו ליבם האופנתי?

״אני לא דוגמנית מסלול״, אמרה לי לאחרונה אחת מחברותיי, אשת עסקים ידועה, ״אבל אני רוצה להרגיש כמו דוגמנית בכל יום שאני יוצאת מהבית, ולא ממש אכפת לי מה אומרים עליי. אם יתחשק לי אלבש שמלת מיני קצרה, ואלך עם ביקיני בחוף הים, למרות שעברתי את ה-60 והגוף שלי אינו כמו של ג׳ני חדיד – וארגיש בו נוח. אני קונה בגדים, נעליים ואקססורייז גם בחנויות של ״צעירים״, ואלבש אותם אם ארגיש שהם מבטאים אותי, לא רק בגלל שהם טרנדיים. ״אגב״, הוסיפה, ״בעלי שמתקרב ל-70 עונד עגיל באוזן ומרגיש עם זה נוח, גם כשזה מרים גבות אצל אחרים״.

מתחכמים ל״צו האופנה״

הפתרון, כמו תמיד, נמצא בשאלת המינון. כאמור, אנחנו חיים בעידן של אופנה שמאפשרת כמעט הכל מבחינת דגמים, צבעים ושילובים. עם זאת, הגענו לגיל, שבו לאמירה האישית יש מקום בחיינו, ואל לנו לחשוש מה״מה יגידו״.

בני 50 ומעלה יכולים להרשות לעצמם מצד אחד לרכוש פריטים יקרים, גם אם יחזיקו מעמד עונה אחת בלבד, לפי צו השעה של האופנה, ומאידך להיות בעלי אמירה אישית: להחליט על שפתון בצבע מיוחד, תספורת אחרת, צבע מיוחד לשיער, בושם או אפטרשייב צעקני, צבע בגד מוביל וכד׳.

כלומר: אפשר להתחכם עם האופנה ובשם האופנה, ללכת עם הקו שלנו, להטביע את החותם שלנו. לפעמים זו נועזות ואפילו חתרנות, אבל בסוף זה ללכת עם מה שמרגיש מתאים לנו.

ג׳ורג קלוני

כללי

For Anit…

Published

on

המשך לקרוא

latest

צחי ולוסי? ירידה והתבוללות!

Published

on

הנישואים הסודיים הכי מתוקשרים בישראל גרמו השבוע לרבים להסתכל במראה

לוסי אהריש וצחי הלוי ביום חתונתם. פתחו תיבת פנדורה

מאת: גל שור

חבר הכנסת אורן חזן מהליכוד הבעיר בשבוע שעבר את המדינה, הציבוריות הישראלית ואת הרשת הגועשת בארץ ובחול, לאחר שהעביר ביקורת על נישואי השחקן היהודי צחי לוי והעיתונאית הערבייה לוסי אהריש. הפרלמנטר חובב השערוריות פירסם בפייסבוק טקסט חריף נגד הזוג, שנישאו בסתר בתום ארבע שנות זוגיות סודית. " לא מאשים את לוסי אהריש שפיתתה נפש יהודי במטרה לפגוע במדינתנו ולמנוע מעוד צאצאים יהודים להמשיך את השושלת היהודית – להיפך, היא מוזמנת להתגייר", כתב חזן. כן מאשים את צחי המתאסלמלוי שלקח את פאודה צעד אחד רחוק מדי – אחי, צא מהסרט". את דבריו חתם במילים: "לוסי, זה לא אישי, אבל דעי: צחי אחי ועם ישראל עמי, די להתבוללות!".

דבריו של חזן התקבלו בביקורת נוקבת מצד חברי כנסת מהאופוזיציה וגם מהקואליציה. ח"כ שלי יחימוביץ' הגיבה תוך שימוש במונחים מהעולם הספרותי של "הארי פוטר": אוכלי המוות סברו שרק טהורי דם (Pure-bloods) רשאים להתקיים ומי שהתחתן עם מוגלגית נחשב בוגד דם. וסליחה שהשתמשתי במטאפורה עדינה מדי". בריאיון לתכנית פגישה" עם רוני קובן (שששודרה השבוע בכאן 11 סיפרה אלהריש שבני זוג יהודים רבים ביקשו ממנה בעבר להתגייר. ברור שלא אתגייר. למה שהוא לא יתאסלם?".

הריאיון עם קובן התקיים לפני שפורסם כי לוסי אהריש היא בת זוגו של השחקן והזמר צחי הלוי ("פאודה"). ביום רביעי שעבר התחתנו השניים בטקס נישואים מצומצם עם בני משפחה וחברים קרובים. השניים יצאו במשך חמש שנים ולבקשתם, התקשורת שמרה על פרטיותם ולא פרסמה את דבר הקשר. לאחר שספגה כאמור ביקורות גזעניות מצד חברי הכנסת אורן חזן ובצלאל סמוטריץ' והשר אריה דרעי, הגיבה אהריש במונולוג הפתיחה של תוכניתה "שיחת היום" המשודרת ברשת 13: "יש דברים חשובים הרבה יותר על סדר היום של המדינה הזאת מאשר חיי הפרטיים. 20 נשים נרצחו מתחילת השנה, ואנחנו עדיין לא מזועזעים מספיק כדי לעצור את האלימות הנפשעת הזאת; לזקנים על ערש דווי שולחים חוקרים כדי להראות שהם יכולים לתפקד ולחסוך למדינה כמה פרוטות; ילדים חולים מחכים שיאשרו להם תרופה מצילת חיים; נכים לא מצליחים להתקיים מקצבת רעב; אנשים שיש מצב שיושבים בכלא על לא עוול בכפם; קהילה להט"בית שלא מקבלת זכויות בסיסיות בגלל זהותם המינית; הדרום הבוער, ששוב נשכח ונופל חלל במשחק הפוליטי; פתיחת מושב הכנסת, שיושבים בו אנשים ששכחו שהם נמצאים שם בשליחות ציבורית וכל מה שהם עושים זה להביא את המערכת לריקבון מוחלט. אלה הנושאים שאמורים להעסיק ולהדאיג כל אחד ואחת מאתנו, ובטח לא מה אמן ועיתונאית עשו בחייהם הפרטיים ביום רביעי.

״החיים שלי הם החיים שלי ולא עניינו של אף אדם אחר. נקודה, סימן קריאה! ובכל זאת, לא פעם עמדתי כאן ודיברתי על האלימות וההסתה הגואה בחברה שלנו. בימים הללו, מלבד עשרות אלפי הודעות תמיכה ופירגון, היו גם כמה כאלה שהרימו את ראשו המכוער של השיח האלים והמסית – ושלא לומר המיזוגיני – תחת מעטה של חופש הדיבור הדמוקרטי. אז תרשו לי, מבין כל ההודעות הטובות שקיבלנו בימים האחרונים, לציין את הידיעה שריגשה יותר מכל: מנהל בית ספר שהחליט לפתוח את יום הלימודים שאחרי החתונה בשיח פתוח עם תלמידי תיכון על גזענות, אלימות, לאומנות ומה תפקידם של נבחרי הציבור – האם ללבות את השנאה, או להיות גשר לעם היושב היום בישראל? התלמידים החליטו לתלות על קירות בית הספר את ערכיהם 'מזל טוב ללא הבדל דת גזע ומין'. עכשיו תגידו לי אתם למי להתייחס ולתת את הבמה, למנהיגי האתמול או למנהיגי המחר?"

הנישואים המתוקשרים הפכו כאמור לסוגיה ציבורית ועוררו תגובות קיצוניות, שנעו מהשתלחותו הגזענית הנחותה של ח"כ אורן חזן, ועד דברי תהילה נלהבים בשבח ההתבוללות. אבל אפשר להירגע, טוען אוריאל הייטנר ב"ישראל היום". יהודי לא יכול להתבולל בישראל. ישראל היא מדינה יהודית; החברה בה היא יהודית; התרבות שלה היא יהודית. מעגל השנה שלה
נע סביב רצף החגים היהודי, ויום המנוחה השבועי הוא שבת. השפה היא העברית, והאוכלוסייה היא יהודית ברובה המכריע. "כמעט מאה אחוז מן היהודים בישראל מתחתנים עם יהודים, וגם יהודי או יהודייה שבן זוגם אינו יהודי, הם, ילדיהם ונכדיהם יוסיפו להיות חלק בלתי נפרד מן הקולקטיב היהודי – כל
עוד יגורו בארץ" טוען הייטנר. אבל לא כך בגולה: בארצות הרווחה, שבהן ההתבוללות היא סכנה ממשית. היהודים הם מיעוט; מבחינה סטטיסטית, רוב הסיכויים הם שיהודי יתאהב בלא יהודייה, כי אותה הוא יפגוש בבית הספר, בעבודה ובמקומות הבילוי. ואכן, שיעור נישואי התערובת בחו"ל גבוה מאוד, ואף הולך וגדל. לאורך זמן – אין עתיד יהודי בגולה".

הייטנר טוען ששיעור הירידה מהארץ כיום הוא הנמוך ביותר מאז קום המדינה, אך הוא עדיין גבוה, וחמור מכך הוא נהנה מלגיטימציה חברתית ותרבותית. "ישראלים רבים מתייחסים לירידה מן הארץ כבחירה הגיונית וטבעית. עצם הביטוי "ירידה" נעשה לבלתי-תקין פוליטית. לא עוד עלייה וירידה, כי 'אסור להיות שיפוטיים', אלא הגירה מן הארץ לחו"ל – או להפך". לדעת הייטנר, "ישראלי שירד מן הארץ והשתקע בגולה, רבים הסיכויים שילדיו – ואם לא ילדיו, נכדיו – כבר לא יהיו יהודים, ולא יהיו חלק מעם ישראל. לכן מי שחרד מפני התבוללות, אל יתעסק באיזו חתונה, שאינה אלא סנסציה רכילותית צהובה. דחוף יותר להעלות לסדר היום את סוגיית העלייה לארץ והירידה ממנה. מחויבותה של ישראל, כמדינת הלאום של העם היהודי, לעתיד העם היהודי ולהבטחת המשך יהדותם של בני העם היהודי צריכה להתבטא בפעולה למען עליית היהודים לישראל ומניעת ירידתם של ישראלים לחו"ל".

המשך לקרוא

כללי

מסיבת ראש השנה עם די ג'יי אביאל 2018

Published

on

 

 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות