הזמן ללכת עם הקו שלך! - שבוע ישראלי
Connect with us

כללי

הזמן ללכת עם הקו שלך!

Published

on

בשבוע האופנה מציגים טרנדים ואאוטפיט אולטימטיבי של מעצבים למה נישמע -למה שייחשב ״שיק״ או ״שוק״, או נרכיב מלתחה עם אמירה אישית? • והאם באמת ״הקיץ הזה נלבש לבן״?

תחום האופנה הוא אחד התחומים הקורא לייצוגים נוספים של נשים מבוגרות על המסלול. ״זו תזכורת עדינה לכך שאנחנו עדיין כשירות לעבודה״, הסבירה אז ג׳ונסון

אל מקפרסון וכריסטי ברינקלי

את ההפגנה, ״אנשים נוטים לחשוב כי ברגע שמגיעים לגיל 40, נשים לא מעוניינות בבגדים ולא קונות שום דבר. שמכתיב כללים, שרובנו נשמעים להם כדי ל״היראות בעניינים״ ולהרגיש שייכים ורלוונטיים.

זאת, כמובן, טעות״. ואכן, כבר ידוע, שכיום בנות ובני 60 ,50 וגם 70ומעלה יכולים להפתיע ולהיות אופנתיים, ללכת עם הצעקה האחרונה, אבל גם למרוד בה ולהגיע עם משהו שונה, שיש בו אמירה ברורה משלהם. חלק לא מבוטל מבני גילאים אלו מהווים חלק משוק העבודה, הם בעלי מודעות לתזונה מתאימה ונאמנים לשגרת טיפוח קפדנית. הם מודעים ל״משטרת האופנה״, בעיקר בעולם גלובאלי, בו הרדיפה אחר הצעקה האופנתית האחרונה מתעצמת ומתפשטת ברשתות החברתיות. ואז מתחזקת השאלה ״איפה אני באופנה הזאת״, עד כמה אני עצמאי לבחור את מה שבא לי ללבוש.

התחום הזה, יותר מהרבה תחומים אחרים, מביא לא פעם לדיסוננס שבין אם ללכת עם הטרנדים או עם מה שבאמת מרגיש לנו כמתאים ונוח. לפעמים זו טעות לנסות בכל הכוח להיות אופנתי, כמו שזו טעות לחשוש להיות אופנתי, מסיבות שונות, כדוגמת תכתיב הגיל. אחת השאלות הרלוונטיות היא עד כמה האופנה, שמיוצגת לרוב על-ידי דוגמניות ודוגמנים בני מקסימום 30, מכוונת ויכולה להכתיב את הכללים גם לנשים וגברים מעל גיל 50?

בפברואר 2017 נפתח שבוע האופנה בלונדון עם הפגנה של חמש דוגמניות בריטיות לשעבר: ג׳ני פלסטיד (65), ג׳ילי ג׳ונסון (63), ג׳ינס מיטשל (47 ברוסלה ניומן פרסאוד (50) וליזהון (50 ),שהקימו את ארגון GrowUp, שעצמאות בתחום הזה אומרת לפעמים אאוטוסיידריות ומרדנות. והרי להיות כזה מותר בכל גיל.

גלית גוטמן

 

לפעמים זו טעות לנסות בכל הכוח להיות אופנתי, כמו שזו טעות לחשוש להיות אופנתי.

עד כמה האופנה, שמיוצגת לרוב על-ידי דוגמניות ודוגמנים בני מקסימום 30, מכוונת ויכולה להכתיב את הכללים גם לנשים וגברים מעל גיל50 ?

אנחנו והטרנדים

סקירה קצרה של הטרנדים האופנתיים לקיץ 2018 מציגה מגמות שונות, ולא רק אתהכלל הידוע: ״בקיץ הזה תלבשי לבן״. אחד הטרנדים שנראה בשבוע האופנה הלונדוני, הפריזאי והניו יורקי, הוא בגדים שקופים. על המסלולים צעדו דוגמניות בשמלות רשת שחורות, חצאיות טול ורודות, ז׳קטים שקופים, מגפיים מפלסטיק שקוף ואפילו כובעים שקופים. טרנד אחר הוא הטרנד הפסטלי, שהביא למלתחות הקיץ צבעי גלידה עם מראה רך וילדותי.

הפרנזים (ילדי הפרחים, זוכרים?) חזרו בגדול והשתלטו על הבגדים. חלק מהקולקציות זרעו אופי רומנטי, כשהבגדים עוטרו בפרחים בגדלים שונים, בנוסף ההרגשה היא שכל שילוב אפשרי, אם זה שילוב של צבעים נועו זים או של הדפסים שונים. בקיצור: קיץ ססגוני.

רשתות האופנה הישראליות אמנם מבססות את הקולקציה שלהן על הטרנדים העולמיים, אבל לרגע לא שוכחים את האקלים הישראלי החם והמהביל, מה שבא לידי ביטוי בבדים ובצבעים.

אופנת קרייזי ליין, שפונה לקהל של נשים מטוו פחות שרוצות להרגיש אופנתיות אך לא על חשבון נוחות ואיכות, מציגה באמצעות הפרזנטורית גלית גוטמן מספרת סיפורים בקולקציה: קולקציית Natural שעשוייה מבדים טבעיים, כגון: כותנה, פשתן וויסקוזה שמאוד נעימים לימי הקיץ החמים, קולקציית Vacation כל מה שאישה צריכה לחופשה מהנה מבגד חוף, ברמודות, טישרטים צבועוניים ושמחים, שמלות קלילות בגזרות משוחררות ועד לוקים אלגנטיים לערב. ובנוסף, קולקציה ייחודית של המעצבת סיגל דקל – גזרות גיאומטריות בשילובי בדים ובמחירים סבירים. כמו כן, נוכל לראות השנה בחברות האופנה השונות, אוברולים, שמלות עם כתפיים חשופות וג׳ינס, שתמיד יישאר באופנה עבור כל עונה ומעצב.

לגברים, בדרך-כלל, קצת יותר קל מבחינת הבחירה, אבל גם הם צריכים לבחור לא אחת אם להישמע לתכתיבי הצבעים המובילים, לכללי המעמד, היראות מרושל ונוח. אנחנו חיים בעידן של אופנה שמאפשרת כמעט הכל מבחינת דגמים, צבעים ושילובים. עם זאת, הגענו לגיל, שבו לאמירה האישית יש מקום בחיינו, ואל לנו לחשוש מה״מה יגידו״. עכשיו – עם יד על הלב: כמה מאיתנו מצליחים לדלג על ההוראות המחמירות של ״משטרת האופנה״, וללכת לפי צו ליבם האופנתי?

״אני לא דוגמנית מסלול״, אמרה לי לאחרונה אחת מחברותיי, אשת עסקים ידועה, ״אבל אני רוצה להרגיש כמו דוגמנית בכל יום שאני יוצאת מהבית, ולא ממש אכפת לי מה אומרים עליי. אם יתחשק לי אלבש שמלת מיני קצרה, ואלך עם ביקיני בחוף הים, למרות שעברתי את ה-60 והגוף שלי אינו כמו של ג׳ני חדיד – וארגיש בו נוח. אני קונה בגדים, נעליים ואקססורייז גם בחנויות של ״צעירים״, ואלבש אותם אם ארגיש שהם מבטאים אותי, לא רק בגלל שהם טרנדיים. ״אגב״, הוסיפה, ״בעלי שמתקרב ל-70 עונד עגיל באוזן ומרגיש עם זה נוח, גם כשזה מרים גבות אצל אחרים״.

מתחכמים ל״צו האופנה״

הפתרון, כמו תמיד, נמצא בשאלת המינון. כאמור, אנחנו חיים בעידן של אופנה שמאפשרת כמעט הכל מבחינת דגמים, צבעים ושילובים. עם זאת, הגענו לגיל, שבו לאמירה האישית יש מקום בחיינו, ואל לנו לחשוש מה״מה יגידו״.

בני 50 ומעלה יכולים להרשות לעצמם מצד אחד לרכוש פריטים יקרים, גם אם יחזיקו מעמד עונה אחת בלבד, לפי צו השעה של האופנה, ומאידך להיות בעלי אמירה אישית: להחליט על שפתון בצבע מיוחד, תספורת אחרת, צבע מיוחד לשיער, בושם או אפטרשייב צעקני, צבע בגד מוביל וכד׳.

כלומר: אפשר להתחכם עם האופנה ובשם האופנה, ללכת עם הקו שלנו, להטביע את החותם שלנו. לפעמים זו נועזות ואפילו חתרנות, אבל בסוף זה ללכת עם מה שמרגיש מתאים לנו.

ג׳ורג קלוני

כללי

גרין קארד משפחתי ללא הגרלה!!!

Published

on

By

המשך לקרוא

כללי

מילון הישראלי העילג

Published

on

היכן עובר הגבול בין החינני והעילג? מתי יצירת דיבור טבעית היא לגיטימית ויצירתית, ומתי היא נכה ומעצבנת? מבחר קייצי

מאת: רוביק רוזנטל

120 שנות דיבור עברי בארץ ישראל יצרו שפה חיה, דינמית ועשירה. עשרות אלפי מילים נוספו, מאות אלפי טקסטים נכתבו, מיליוני ילדים נולדו לתוך השפה וממשיכים לקיים ולהחיות אותה.

אבל כל זה קורה מהר, אולי מהר מדי. העברית החדשה נולדה בתנאי לחץ, כמעט תנאי מעבדה, ללא זמן הבשלה וצמיחה. אנחנו מדברים בשפת התנ״ך והמשנה, אבל אלו שפות טקסטים עתיקים. לצד ״העברית״ כשפה שלמה ולגיטימית, צומחת ״העברית הישראלית״, לשון הדיבור, ויש לה כללים וחוקים ומילונים משלה, לטוב ולרע.

אני אוהב מאוד את מה שקורה בעברית. בדרך כלל. אבל בהחלט לא תמיד. שפת הדיבור יכולה להיות גמישה וחיננית, אבל היא יכולה להיות גם עילגת ואפילו קלוקלת. היכן עובר הגבול בין החינני והעילג? מתי יצירת דיבור טבעית היא לגיטימית ויצירתית, ומתי היא נכה ומעצבנת? הגבול אינו ברור לגמרי, ואנסה לשרטט אותו על דרך השלילה. מן השאלה ״מה אינה עילגות״ תיווצר אולי התפיסה של ״מהי עילגות עברית ישראלית״.

והרי מבחר ערכים ממילון העילגות הישראלית. אפשר להוסיף, אפשר להמעיט ואפשר להתווכח.

אינו אמר. וגם ״היא אינה פתרה״, ״הם אינם מצאו חן בעינינו״. השימוש במקרים האלה ב״אינו/אינם במקום ב״לא״ מתפשט כאש בשדה קוצים. המשתמשים מרגישים שהם מדברים בשפה גבוהה. אז לא.

אלף כל. החלופה העילגת והמעצבנת עד מאוד של ״ראשית״ או ״ראשית כל״. אחותה המגוחכת ממש: בית כל.

אני יגיד לך. השגיאה הוותיקה ביותר בעברית הישראלית. עתיד מדבר בצורת עתיד נסתר: אני יעשה, אני יאכל. בתיאבון.

אני לא יודע להגיד. ‘אינני בטוח׳ בשפת העילגים. ערד ניר בערוץ 2 על פגישת טראמפ וקים ג׳ונג און: ״אני לא ודע להגיד במקרה הזה מי האדם ומי הבהמה״.

אפילו ש… חלופה עילגת של למרות ש…, על אף ש.. ואחרות: ״אפילו שהטורניר נערך ברוסיה, כשמביאים בחשבון את הבדלי שעות לא כל כך נוח לצפות במשחקים בשידור חי״ (ציטוט של פרופסור רוסי, התרגום ישראלי).

בללמוד. בללכת. בלהגיד. שם הפועל מחליף את שם הפעולה (בלמידה, בהליכה, באמירה). המצאה מתפשטת של העברית העילגת. יש אפילו ערכה המציעה ״שיטות פשוטות בהצלחה בלימודים״ ששמה ״הסוד בללמוד״. אם כבר, אז ״שיטות בפשוטות בלהצליח בלימודים״, לא?

גנב אותי. יונתן רושפלד: ״האדם היחידי שגנב אותי בחיים הוא חרדי, שהטיס אותי יחד עם כל הצוות שלי למלון בחו״ל״. החזיר אותך או לא?

הזאתי. ״אבא שלי סידר לאבא שלך 20 מיליארד דולר. אחי, אני אסדר לך את הזאתי״. יאיר נתניהו, זוכרים?

הכי הטוב. ״כמה כואב כמה כואב, שהחבר הכי הטוב אותך עוזב״. משירת אבי ביטר.

העניין הזה של… דפוס דיבור המופיע שוב ושוב ודווקא בטקסטים משובחים. למשל, כותרת ב-929 ״לא פשוט העניין הזה של הצדק״. בעיני, ניסיון בעייתי להישמע דיבורי ומגניב.

הקורס קצינים. שיבוש נפוץ עד מאוד שני אחרי שלוש שקל): ה׳ הידיעה לפני הנסמך (המילה הראשונה בסמיכות). דרך המלך של סמיכויות מיודעות בצהלית, הלא היא שפת הצבא הישראלית. דוגמאות מתועדות: ״אני אעביר לכם את השיעור מתיחות״. ״הרס״רים נתנו את הכללי משמעת עם השנים״.

הרבה בהצלחה. שיהיה לכם הרבה בהצלחה. מוטציה מקומית נפוצה.

הרוויח את הכדור. ״היו להם הרבה הזדמנויות להרוויח את הכדור״, ועוד הרווחות ממוטי איווניר, פרשן המונדיאל. במונדיאל הבא, מוטי, תהיה להם הזדמנות להרוויח את הגביע.

והכול. וכולי, ועוד, גירסה ישראלית מאונגלזת (and all ״הוא סבבה והכול אבל לא שילם בדייט הראשון״ (שאלה באתר היכרויות). על הגבול הדק בין סלנג לבין עילגות.

זה למה. גירסה עילגת של זו הסיבה׳. ״כי הצבעתם ליכוד, זה למה״. כותרת למאמר של איריס לעאל בהארץ. עוד ניסיון להישמע דיבורי בטקסט מוקפד, אולי בעקיצה לנמעני המאמר. אפשר לקבל בדוחק, אבל הכותרת הבאה באתר אינסטגרם כבר לא מתחכמת: ״זה למה ההורים אמרו לכם לא לדבר עם זרים״.

יושנת. גם גודלת ועוד. שאלה לרב הגאון בן ציון מוצפי שליט״א (לא נגענו): ״לאח שלי הגדול יש חברה הוא סים צבא ועכשב היא יושנת הרבה אצלנו״. תשובת הרב: ״אין בידך לעשות מאומה, תתפללי שיחזרו בתשובה, כי כל יום כזה הם עוברים על התורה הקדושה״.

יכל. וגם יכלתי, יכלנו: ״הוא לא יכל להרשות לעצמו בריכה גדולה. מה הוא בנה במקום? גאוני!״ כותרת באתר ישראספורט). מה נכון? יכול, יכולתי, יכולנו.

לבחוץ, לבפנים. ״אני יוצא לבחוץ מחפש לאן ללכת, מה לעשות, להכיר אנשים חדשים לא יודע מה״ (אליהו, אתר שאלות ותשובות). ״אני נכנסת לבפנים ומרגישה את השלפוחית לוחצת בחוזקה״. פורום אהבה אסורה, ואללה).

באתי הבית. ״באתי הבית עכשיו מיום עבודה והדיון הזה עשה אותי מה זה רעבה״ (אתר דהמארקר). גם ״לך הבית״.

לשמה. להנה. ״בירושלים יש מספיק שכונות ערביות שאפשר למכור בהן חמץ בכיף, רוצה פיתה סע לשמה״ (אתר ירושלמי). גם ‘בוא להנה׳, ‘סע לקדימה׳.

רק ש. במשמעות ״אלא ש״, מאונגלז בעקבות only that אביב גפן: ״לשניהם יש אשה וכבוד הדדי, לשניהם יש אותו חיוך, הומור, אותם קללות וטעמים, רק שהוא ליכודניק וההוא ערבי״.

שבוע שעבר. עוד מוצר של של הישראלי העצלג. ״שבוע שעבר טסתי לאורוגוואי להופעה מיוחדת, היה ממש מגניב״ (הזמר טל רמון). יש גם ״שבת נסענו לכינרת״, ועוד כהנה.

שום אחד. זה לא בקשה ממוכר השומים בשוק, זו גרסה לביטוי הפשוט ‘אף אחד׳. כותרת באתר הידברות: ״הלכות בנושא שלא לקלל דיין ולא שום אחד מישראל״. בהלכות עצמן הביטוי אינו מופיע, האחריות על האתר ולא על הרב עובדיה.

שלוש שקל. כמשל: שם מספר בנקבה נצמד לשם בזכר. מלך מלכי העילגות, החותר בלי הצלחה (עדיין) אל התקן הלשוני.

המשך לקרוא

Featured

איך זה שכוכב אחד מעז: המלחמה על המרצפה של טראמפ בהוליווד

Published

on

כך הפכה המדרכה בחזית הדולבי תיאט'ר בהוליווד בולווארד לאחד ממוקדי האקשן המעניינים בעיר המלאכים

שדרות הכוכבים בהוליווד מוכרות בעולם כסמל של הוליווד ותעשיית הבידור. בכל שנה מבקרים בהן יותר מעשרה מיליון בני אדם והן רשומות כאתר היסטורי מאז 1978. בכל שנה ישנם כ–200 מועמדים חדשים לקבלת כוכב וחודש ביוני מתכנסת ועדה מיוחדת כדי לבחור כ–25 כוכבים חדשים.

בין השחקנים שזכו לכבוד הזה השנה, למשל, נמנים ג'ף גולדבלום, ג'ק בלאק וקירסטן דנסט. בשנה שעברה הוצב בשדרה הכוכב הראשון עבור יליד ישראל: חיים סבן, שהביא כזכור את הפאוור ריינג'רס מיפן לאמריקה בדרך לצמרת תעשיית הבידור המקומית. התקנת כל כוכב, אגב עולה כ–30 אלף דולר כשרוב העלויות מושתתות על מי שזוכה לכבוד לשכון לעד במדרכת התהילה.

דונאלנד טראמפ קיבל כוכב ב-2007 בשל היותו מפיק תחרות מיס יוניברס. בהמשך כיכב בתוכנית הריאליטי "המתמחה". הכוכב שלו הושחת פעמים רבות ואף הושמד לחלוטין פעמיים. התקרית האחרונה אירעה בחודש שעבר, כשצעיר בן 24 החריב את הכוכב עם מעדר. הוא נעצר ושוחרר בערבות בסך 20 אלף דולר. באוקטובר 2016 נעצר גבר בן 52 שהתחפש לעובד בניין והרס את הכוכב. באחד הסרטונים שתיעדו את האירוע אמר הגבר לעוברי אורח כי יש לו קרובי משפחה שהותקפו מינית והוא זועם על יחסו של טראמפ לנשים. אקטיביסטים אחרים בנו סביב הכוכב חומה במחאה על כוונתו של הנשיא לבנות חומה בגבול מקסיקו, או סתם ריססו עליו צלב קרס.

במקביל, תומכי טראמפ מקפידים לבקר גם הם במקום וחלקם אף מצחצחים את הכוכב שלו. "בפעם האחרונה שניקיתי את הכוכב של טראמפ בחור בתחפושת דארת ויידר ירק עלי", אמר ל"גרדיאן" צעיר שפוקד את המקום בקביעות. "ראיתי אנשים משתינים עליו. שופכים עליו בירה. זה מגעיל. זה סיכון תברואתי".

לפני שבועיים, לשכת הסחר של מועצת ווסט הוליווד אישרה "פה אחד" החלטה הקוראת למועצת העיר לוס אנג'לס להסיר לצמיתות את הכוכב של דונלד טראמפ משדרות הכוכבים של הוליווד, "בשל יחסו הבעייתי לנשים ופעולות נוספות שלא עומדות בקנה אחד עם הערכים של מועצת וסט הוליווד, המחוז והמדינה". במסמך ההחלטה של הלשכה מפורטות סיבות נוספות להסרת הכוכב, בהן הפרדת ילדי מהגרים ממשפחותיהם, הכחשת השפעת התחממות כדור הארץ, יחסו של הנשיא לקהילת הטרנסג'נדרים והכחשת ממצאי קהילת המודיעין בנוגע להתערבות רוסיה בבחירות 2016. "כוכב בשדרות התהילה הוא דבר מבוקש בקרב חברים בתעשיית הבידור", נכתב בהחלטה. "בגלל יחסו של טראמפ לנשים, על אנשי הוליווד ותעשיית הבידור לסרב את השארת הכוכב על שמו, בעיקר בעידן MeToo ו-Time's up".

עם זאת, הכדור נמצא בידיים של אנשי לשכת הסחר של הוליווד, שאחראית על הוספת כוכבים חדשים לשדרות. מכיוון שאלה שדרות ציבוריות הן שייכות לעיריית לוס אנג'לס, שאחראית לתחזוקת הכוכבים. בעבר סירבה לשכת הסחר של הוליווד לדרישה ציבורית להסיר את כוכביהם של קווין ספייסי וביל קוסבי, שהואשמו בתקיפות מיניות ואונס. נשיא לשכת הסחר של הוליווד, לרון גובלר, אמר ל"הוליווד ריפורטר" ב-2015 שהלשכה לא מסירה כוכבים בשל חשיבותם ההיסטורית. "שדרות הכוכבים בהוליווד הוא אתר היסטורי רשמי. ברגע שנוסף כוכב לשדרה, הוא נחשב חלק מהמרקם ההיסטורי… זו הסיבה שאנחנו אף פעם לא מסירים כוכב מהשדרה", אמר אז גובלר.

לוס אנג'לס וקליפורניה כולה הפכו בשנתיים האחרונות למוקד תנועת "הריזיסטנס" לממשל טראמפ ולכל מה שהוא מייצג. המאבק על הכוכב בהוליווד בולווארד הוא מדגם מייצג לכך. ומעניין שהתומכים בהסרת הכוכב עליו מוטבע שמו של הנשיא הם אלה הזועקים בראש חוצות על הפגיעה בחופש הדעה ובתקשורת להם אחראים כביכול הנשיא ואנשיו. צביעות בהוליווד? לא יכול להיות…

המשך לקרוא

אירועים קרובים

ספט
21
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
ספט 21 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
ספט
28
ו
17:00 שישי ישראלי @ IAC Shepher Community Center
שישי ישראלי @ IAC Shepher Community Center
ספט 28 @ 17:00 – 18:00
שישי ישראלי @  IAC Shepher Community Center
ה-IAC בשיתוף עם ארגון מת"י מזמין אותכם לקבלת שבת קהילתית באווירה ישראלית בסגנון פיקניק מתחת לכיפת השמיים . אתם דואגים להביא את המאכלים החלביים האהובים עליכם ואנחנו דואגים לקידוש בסוכה, חלות, יין , קינוחים, הפעלה[...]
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
ספט 28 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
ספט
29
ש
20:00 נאסף תשרי @ Valley Beth Shalom
נאסף תשרי @ Valley Beth Shalom
ספט 29 @ 20:00 – 21:00
נאסף תשרי @ Valley Beth Shalom
ערב שירה בציבור בוואלי בית שלום. שירים לסיום הקיץ, שירים לתחילת הסתיו ולחגי תשרי.  המחיר בכניסה 20 דולר . הארוע יתחיל בשעה 8:00 בערב.

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות