Connect with us

כללי

הווידאו, הקסטה והטלוויזיה השמנה: 5מוצרים שנעלמו מן העולם

Published

on

סקירה של כמה מכוכבי-העל לשעבר של עידן הטכנולוגיה שהחל במאה שעברה

זוכרים את טייפ המנהלים? – אותו מכשיר הקלטה קטן ששומש בעיקר על ידי אנשי עסקים, עורכי דין ורופאים? מתי ראיתם אחד בפעם האחרונה?

או איזו מצלמת וידאו סופר 8 ? לא מדובר על מכשירי הקלטה הקיימים היום או על מצלמות וידאו דיגיטליות, אלא על דיקטפונים ומצלמות מעידן שחלף, ישנם לא מעט טכנולוגיות וגאדג'טים ששלטו ברחבה בתקופת השיא שלהם אך כיום קשה מאוד למצוא אותם אפילו בחנויות לעתיקות. נכון, ניתן למצוא אותם בebay או בעליית הגג של סבתא, אך לשימוש אמיתי, טכנולוגיות אלו בהחלט עברו מן העולם.

Betamax ו-VHS

בשנות ה-80 מכשירים אלו נלחמו על השליטה בתחום אחסון סרטי וידאו. Betamax הפסיד לבסוף, אבל אפילו הVHS שהיה מצוי בכל מקום כבר אינו בשימוש. אפשר להגיד בבטחה שישנם המון אנשים שעדיין מחזיקים בביתם קלטות VHS ישנות עם תוכניות כמו זהו זה (זוכרים את זהו זה?) מוקלטות עליהם, אך יהיה זה קשה מאוד למצוא מכשיר וידאו עובד על מנת לצפות בהם. הפורמטים הללו מסמנים את המעבר מסרט כימי פילם) לסרט מגנטי ומשם למדיה אופטית, וברגע שפורמטים דיגטליים כמו VCD ו DVD נכנסו למשחק, העולם עבר במהירות לאחסון דיגיטלי ולא הביט לאחור מאז. כיום, אפילו הפורמט האופטי הולך ונמוג וישנה העדפה לפתרונות אחסון דיגיטליים וחזקים כגון: כוננים קשיחים לא ניידים ואפילו דיסק-און-קי, כל אלה הולכים ונהיים יותר משתלמים גם כלכלית וגם מבחינת קיבולת ועמידות.

קלטות שמע (אודיו)

יצירת קלטת מיקס לבן או בת הזוג היא היום שאלה של צריבת פלייליסט על דיסק או דיסק-און-קי – או אפילו שליחת הרשימה באופן ישיר אל הטלפון שלהם דרך אינסוף אפשרויות שיתוף הקבצים הקיימים היום. בזמנם של קלטות השמע, היינו צריכים לבחור בקפידה את השירים, להשיג אותם דרך מקורות שונים ואז להעלותם על קלטת חדשה בזה אחר זה. זה הצריך המון עבודה, אך עם קצת מזל הצד השני אהב את הקלטת – ואת הכוונה! בזמנו היה קשה להאמין שקלטות אלה יעלמו לחלוטין, במיוחד כשהן היו למעשה ה-פורמט לאודיו בכל העולם. קלטות שמע הוצגו לראשונה בתחילת שנות ה60, הדבר הייחודי בהן הוא היותן המרכז בין תקליטי LP מיושנים לבין דיסקים (CDs) – שניהם הגיעו בצורת דיסק אך היוו את שתי קצוות הטכנולוגיה. קלטות שמע נהנו ממקומם בפסגה עד לשנות ה80 המאוחרות, והן זכו לשלטון של יותר מ20 שנה, שלאחריה החלה ירידה שגם היא נמשכה כ 20שנה לערך.

תקליטים ונגני תקליטים

ויניל היה בסביבה זמן רב עד שקלטות ביססו דומיננטיות. שמם נגזר מאחד מסוגי הפלסטיק השימושיים בכל הזמנים – פוליוויניל כלוריד או PVC.

הם הופיעו לראשונה בשנות ה40 והמשיכו לשלוט על עולם האודיו עד שנות ה60 כשקלטות השמע ושאר מדיה מגנטית נכנסו למיינסטרים עקב היותם נוחים ועמידים יותר. לצד התקליטים, כמובן, גם נגני התקליטים הפכו לטכנולוגיה מיושנת. עד לפני מספר שנים היה ניתן למצוא אותם רק בחנויות עתיקות, או אצל אנשים שהצליחו לשחזר ולשקם את הפטיפון הישן שלהם למצב שמיש. הויניל תמיד שמר לעצמו מקום של כבוד בקרב DJ's (תקליטנים בעברית, שהיו חייבים להצדיק את שמם). בשנים האחרונות חזר הויניל וקמה תעשיה של משוגעים לדבר" הבטוחים, שהסאונד היוצא מהתקליט הוא איכותי ועשיר יותר מהקלטות דיגיטליות. היום ניתן למצוא פטיפונים ממחירים זולים באתרי מכירות ועד פטיפוני יוקרה במחירים של עשרות ואף מאות ואלפי דולרים. מחיר תקליט נע בין 30 ל-80 דולר להוצאות מחודשות ומטפס גבוה אם מדובר בתקליט בהוצאה מקורית (אז אם יש לכם בבוידם תקליטים ישנים, זה הזמן לבדוק!).

טלוויזיה "שמנה" לעומת טלוויזיה שטוחה

טלוויזיות שמנות, או בשמן היותר נכון טכנית, שפופרות קרני קתודה או טלוויזיות CRT, הן קטגוריה אחרת של טכנולוגיה שנעלמה לאורך הדרך. עם זאת, חובה לציין שטכנולוגיית CRT למסכים ומצגים היתה קיימת זמן רב לפני שהיא נאלצה לפנות מקום לטלוויזיות השטוחות כגון: פלזמה ו-LED. הטכנולוגיה מאחורי הטלוויזיות המגושמות הללו היא למעשה הרבה יותר ישנה ממושג הטלוויזיה כמו שאנו מכירים אותו, הוא מתוארך במאה הקודמת ב-1897. אך רק בתחילת שנות ה-30 היה CRT עמיד מספיק לשימוש בטלוויזיות. מכאן ואילך, CRT שלטה בעולם הבידור עד תחילת המאה הנוכחית. היא הצליחה לשרוד בשווקים מתפתחים כמו הודו עד לפני מספר שנים. אך אפילו בשווקים אלו, ישנו ריגוש נוסטלגי בכל הגוף כאשר רואים טלוויזית CRT עובדת, קל וחומר טלוויזיה כזו חדשה.

טלפון חוגה

טכנולוגיית הטלפון היא למעשה הרבה יותר ישנה, אך לפני טלפון החוגה, היה צריך להרים את השפורפרת ולבקש מהמרכזנית לחבר אותך ליעד. טלפון חוגה הציע דרך ישירה לדבר עם היעד ללא עזרה חיצונית, אך טלפונים אלה הפכו לפריט נפוץ רק אחרי שחברת הטלפון האמריקאית "בל" רכשה את הטכנולוגיה ב-1916 והחלה את השירות רשמית בשנת 1919 לכלל לקוחותיה. זאת הייתה האופציה הזמינה היחידה עד שנות ה-70 כאשר טלפון לחצנים הושק לראשונה. כיום, ייתכן ונראה טלפון חוגה בתצוגה בחנות עתיקות או בביתו של מישהו, אך הטכנולוגיה עצמה אינה בשימוש.

חשים בנוסטלגיה? זה לגמרי טבעי אם גדלתם עם חלק מהטכנולוגיות הללו. למרבה הצער, המירוץ להתפתחות הטכנולוגיה האנושית רק הולך ומתעצם עם הזמן. גאדג'טים וטכנולוגיות שלמות הופכות למיושנות וחסרות שימוש במהירות הבזק. מוצרים המופעלים על ידי קול הוא תחום בעלייה כיום, ואפילו הטלפון החכם הכל יכול יפנה את מקומו בסופו של דבר למכשירים ידידותיים יותר למשתמש אשר ישתלבו טוב יותר בחיינו.

לא ניתן לעצור את זה. הטוב ביותר שנוכל לעשות הוא לחלוק כבוד למכשירים ולטכנולוגיות שלקחו אותנו בבטחה דרך אחת התקופות המהפכניות ביותר בהיסטוריה האנושית – המאה ה-20.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

כללי

PG&E הציעה 13.5 מיליארד דולר לקורבנות השריפות בקליפורניה

Published

on

חברת החשמל פושטת הרגל מקליפורניה, PG&E, הציעה 13.5 מיליארד דולר כפיצוי לקורבנות שריפות, כחלק מתוכנית ארגון מחדש. חברת החשמל האמריקאית הגישה בינואר בקשה להגנה מפני פשיטת רגל, בעקבות התחייבויות בשווי מיליארד דולר, הקשורות לשריפות ענק בקליפורניה ב-2017 וב-2018 בנוסף, המנכ"לית גיישה ויליאמס התפטרה. החברה הציעה בעבר לשלם 8.4 מיליארד דולר כפיצוי. אבל הקורבנות סירבו בתקווה לקבל יותר כסף.

שריפות רבות בקליפורניה בשנים האחרונות נגרמו בגלל בעיות בקווי חשמל. גורמי ממשל במדינה קבעו כי הציוד של PG&E, הכולל כבלים ועמודי חשמל, היה הסיבה ל-17 מתוך 21 שריפות בקליפורניה בשנה שעברה. שריפת קאמפ פייר פרצה בבוקר ה-8 בנובמבר 2017 בסמוך לעיירה פרדייז. היא כילתה שטחים נרחבים מהעיר והביאה למותם של 86 בני אדם לפחות – מה שהפך אותה לשריפה הקטלנית וההרסנית ביותר בהיסטוריה של קליפורניה. PG&E מתמודדת בימים אלה גם עם עשרות תביעות של בעלי בתים ועסקים שנפגעו בשריפות ב-2017.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

בהשראת מדי צה"ל: הלוק המחאתי של נועה קירל

Published

on

מדובונים למדי צה"ל: נועה קירל, כוכבת הפופ המצליחה ביותר בישראל, השבוע בטקס פרסי המוזיקהEMA של ערוץ MTV כאורחת כבוד בטקס. מדובר בפעם השנייה שקירל צועדת על השטיח האדום של הטקס. בשנת 2017, קירל השאירה רושם בלתי נשכח עם שמלת הדובונים השנויה במחלוקת שלבשה. אבל גם הפעם היא לא ויתר קונטרוברסליות, עם תלבושת בהשראת מדי צה"ל.

על השטיח האדום, קירל לבשה שמלה כסופה מבריקה של המעצב אלון ליבנה, שאולי משכה עיניים מרוב ברק ונצנוצים, אבל זו לא התלבושת שנזכור לדורות. לעומת זאת, למסיבת האפטר פארטי קירל הגיעה עם לוק מעורר עניין, לכל הפחות, ששואב השראה ממדים צבאיים, ומזכיר מאוד מדי צה"ל. ע"פ המעצבת בוגרת שנקר ליה פתאל, הבגד שואב השראה ממדים צבאיים "כביטוי לאיום על החברה משימוש בנשק בלתי חוקי". "הבגד מייצג את האשליה החברתית שאנו חיים בה שהכל נראה ורוד ויפה על מנת להסתיר לפעמים את הבעיות החברתיות מתחת לפני השטח", מסבירה המעצבת. בחרתי ליצור את הפרינט של ההסוואה מפרחים בצבעוניות נועזת ובולטת כביטוי לחיים חסרי הדאגות שאנו מציגים".

המשך לקרוא

כללי

ערב ההופעה בלוס אנג'לס: מאור אדרי ביטל השתתפות בעצרת לזכר רבין בת"א

Published

on

הזמר מאור אדרי, שיופיע השבוע במסיבה בהוליווד בהפקת האמרגן ליאור גוב, הסביר בעמוד האינסטגרם שלו את הסיבה לביטול השתתפותו בעצרת השנתית לזכר ראש הממשלה המנוח יצחק רבין, שנערכה ביום ראשון האחרון בתלאביב. לדברי אדרי העצרת הייתה בעלת גוון פוליטי, שכן הנואם המרכזי בה היה בני גנץ. לביטול קדמו פוסטים שיצאו נגד השתתפותו של אדרי בעצרת, בהם של יואב (הצל) אליאסי.

אדרי: "בבחירות האחרונות הובלתי את הקמפיין של ראש הממשלה נתניהו. עשיתי זאת מאהבה לארץ ולא מתוך מהלך פוליטי. אניציוני שחי במדינה הזו ומשלם מיסים ומאוד מכבד את ראשי הממשלה מקום המדינה ועד היום!". הזמר בן ה-30 המשיך וכתב: "כשביקשו ממני להופיע בעצרת לזכר ראש הממשלה לשעבר מר יצחק רבין ז"ל, לא חשבתי פעמיים. הרגשתי ששוב ראש הממשלה קורא לי. קיבלתי צמרמורות בגוף וחשבתי על הכבוד שבאדם ולא ובדעותיו הפוליטיות. כאשר התברר לי שייתכן שמדובר בעצרת פוליטית החלטתי לקחת צעד אחד גדול אחורה ולבטל את השתתפותי". אדרי חתם את הודעתו בהצהרה: "במקום להופיע בעצרת אעלה להר הרצל, אדליק נר ואכבד את מותו. רק אהבה תוביל אהבה, לשון הרע לא מדבר אליי. צאו להפיץ אהבה חינם ועם ישראל חי".

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות