Connect with us

ארה"ב-ישראל

ההזדמנות החד-פעמית של אילן קאר

Published

on

בארה״ב, כמו גם במרכז ודרום אמריקה, האנטישמיות גואה, וכמו הר געש העומד להתפרץ כבר ניתן לראות את סימני האזעקה מכל עבר • חושו אחים חושו, הבית בוער

אילן קאר, מימין, במפגש בלשכת רה"מ נתניהו עם שגרירי ארה"ב באירופה והשגריר בירושלים דיוויד פרידמן

החברה הישראלית בארץ ובתפוצות הפכה לחברה נהנתנית שאוהבת לשבת בסלון, בבית קפה אופנתי או על מרפסת בית מלון מהודר באתר נופש זה או אחר ולמחוא כפיים כשאחרים עושים את העבודה עבורנו. כה מלהיב לחוות איך אנחנו מתלהבים בזמן הנכון, נרגשים מהשגי אחרים, מבסוטים מעצמנו (על פועלם של אחרים).

השגרירה ניקי היילי זוכה למחיאות כפיים נמרצות, והקהל המשולהב עומד על רגליו באקסטזה. הפרלמנט הגרמני מגדיר את תנועת החרם כתנועה אנטישמית, ומבול הזרים מוענק על ידי עצמם לדני דנון, גלעד ארדן ועוד הולכי בטל אחרים. השגרירים האירופאים מדווחים בועדות הכנסת על פעילותם נגד אנטישמיות, ונציגי המשרדים הממשלתיים השונים מצביעים ואומרים ״זו אחריותכם". נשיא ארה״ב פועל למען ישראל (העברת השגרירות לירושלים, הכרה בסיפוח רמת הגולן, הפסקת התמיכה הכספית המועברת למחבלים ובני משפחותיהם) וקיתונות השופכין מגיעה מהשמאל בארץ ומגופים יהודים בארה״ב שנעלבים אח״כ שאינם מוזמנים יותר לקבלות פנים בבית הלבן.

כל אימת שמישהו אחר – לא יהודי ולא ישראלי עושה את הדבר המתבקש, הדבר הנכון, הדבר המצביע על מחשבה בריאה, שכל והגיון, אנחנו יוצאים מגדרנו בהתלהבות שכך הם פני הדברים. אך משום מה, תמיד זה מישהו אחר, ולא אנחנו. הפסקנו ליזום. הפסקנו להוביל. והגרוע ביותר, הפסקנו לעמוד על שלנו. כמובן שלא נעים לשמוע ולהפנים שאלו פני הדברים, אך אולי עוד פחות נעים לחוות את המפלות אחת אחרי השניה, ולדעת שהפכנו לקבוצה של מגיבים, לא יוזמים, ושמרוב שומנים כבר קשה לנו לנוע בזריזות וביעילות שכה איפיינו אותנו בעבר. לכן כדאי לקחת פסק זמן ולבחון בעצמנו את שקורה. בפנינו חלון הזדמנויות חד פעמי – רופא הלב המומחה הציב בפנינו את הדברים לאשורם והוסיף: ״אם לא תשתנה בצורה מהותית בחודשים הקרובים, תסבול מהתקף לב, וכנראה שלא תשרוד אותו".

האש מסביבנו משתוללת, תנועת החרם מצליחה בכל אשר תפנה, המפלגה הדמוקרטית נשבתה בקסמי חברות הקונגרס החדשות והשאננות שלנו זמנית בלבד. כיפת הברזל המקיפה אותנו תחזיק מעמד עד יום שלישי, השלושה בנובמבר, 2020, אך מה יהיה מעבר לכך? מה עוד יכולים אנו לבקש שלא ביקשנו? האם יש עוד משהו שאנחנו יכולים לקבל שלא ניתן לנו בשנתיים האחרונות מעבר לדמיון הפורה ביותר במחננו?

בנקודת זמן עתידית, או בעוד שנה וחצי או בעוד חמש וחצי שנים, הנשיא טראמפ יוחלף בנשיא אחר, ועוד נתגעגע ל-8 שנות אובמה. יעבור זמן מה – קצר או ארוך – ואנחנו נסתכל אחורה ונכה על חטא: איך נתנו לתקופת הנשיא טרמאפ להתבזבז? מדוע לא ביקשנו? מדוע לא קידמנו? מדוע נתנו לימים להפוך לשבועות ואלו לחודשים, ועברו השנים הטובות ביותר לישראל ולעם היהודי, עד ש״קם מלך חדש על מצרים אשר לא ידע את יוסף, ויאמר אל עמו, הנה עם בני ישראל רב ועצום ממנו. הבה נתחכמה לו פן ירבה ויהיה כי תקראנה מלחמה ונוסף גם הוא על שונאינו ונלחם בנו ועלה מן הארץ". כבר היום נשמעים קולות בקונגרס על ״נאמנות כפולה״ ומכינים את ארה״ב לנקודת הזמן המתוארת בספר שמות (א׳:8-10).

הן בארץ והן בתפוצות, רב השיח על האנטישמיות הפורצת מכל עבר. אש יוקדת ומתפרצת, סנה הבוער באש ואיננו אוכל השכיל נשיא ארה״ב למנות נציג בכיר של מזכיר המדינה האמריקאי למלחמה באנטישמיות. אין נציג זה כשגרירת ארה״ב לאו״ם, ניקי היילי. יחידה היא ומיוחדת במינה. אך האם זו תהיה הזדמנות שהוחמצה, או שיעלה השליח ממדרגה למדרגה וינצל את ההזדמנות שניתנה לו ולפיכך לכולנו?

אין ספק שזו אחת המשרות (או המינויים) הבכירים ביותר של ישראלי-אמריקאי בממשל הנוכחי. מיד עם כניסתו לתפקיד, קאר החל במסעות ברחבי העולם אירופה, ישראל) ובהופעות בבסיסו בלוס אנג׳לס בבתי כנסת ובמוזיאון הסובלנות כמו גם בארועי גאלה של גיוס כספים. ההזדמנות שניתנה לקאר וכך לכלל הישראלים-אמריקאים היא יחידה במינה ויוצאת דופן. קאר אמנם לא מגיע ממשפחה שסבלה מפוגרומים או מהשואה, אך הוא מייצג דרך משפחתו חלק שלם מהאומה שלנו שגם הוא נרדף, גורש מבתיו וממדינות מגוריו לאחר מאות שנים שגר שם בבטחה – לכאורה. גירוש יהודי מדינות ערב ערב הקמת מדינה ישראל חשוב עד מאד וצריך להציגו מול טענות ה״גירוש״ והשמדת העם בהם לכאורה עסקה המדינה שבדרך.

בפני קאר – ולכן בפנינו – הזדמנות פז. האירופאים לוחמים באנטישמיות, באפקטיביות ראויה לציון. אך לאירופאים בעיות רבות משלהם, וגולת הכותרת היא המוסלמים שכבר טוענים שאירופה בידיהם. המלחמה באנטישמיות חשובה לאירופאים, אך שרידות ועצם קיום חשובות עוד יותר.

בארה״ב, כמו גם במרכז ודרום אמריקה, האנטישמיות גואה, וכמו הר געש העומד להתפרץ, כבר ניתן לראות את סימני האזעקה מכל עבר – גיצי האש והגופרית, העשן המתמר אל על, עשן שיקיף את כל כדור הארץ ויגרום לחשיכה מוחלטת, מסוכנת, כמוה כבר היתה. הזמן קצר והמלאכה מרובה. כרגע בפנינו שנה וחצי עד הבחירות הבאות, ואחריהן עוד שלושה חודשים. אם הנשיא לא יבחר מחדש, תגיע התקופה לסיומה. ואם הוא כן יבחר, יתווספו עוד ארבע שנים לשעון החול ההולך ואוזל.

בפרק זמן כה קצר, צריך ללמוד את השטח, לייצג נכונה, ליזום וליצור. קאר אינו היילי. היא הספיקה בפרק זמן קצר ביותר לשנות סדרי עולם. אך גם אם אין הוא מנהיג בעל אותו שיעור קומה, את חינוכו הוא קיבל בבית ישראלי ובצבא ארה״ב, והוא יכול לבנות, לבנה על לבנה, בצורה מתודית ויסודית. כל זמן שקאר יתרחק משאיפות העבר להיות פוליטיקאי וממסגרת ההווה של דיפלומטיה, ויתמקד במלחמה באנטישמיות, כשהוא מפעיל ונעזר בכל הכלים שלרשותו (כולל גם הקהילה הישראלית והקהילות היהודיות בארה״ב ובתפוצות), הוא יוכל להשאיר לנו בסוף התקופה בנין שאת יסודותיו לא ניתן יהיה לערער.

זו התקווה, זו הציפייה, ורק העתיד יוכיח האם אותו בניין שקאר אמור לשקוד על בניתו עתה עשוי יהיה בסופו מפח, מקש או מלבנים. עומד בזאת ונושף מלוא ריאותיו, ממתין ליום המבחן.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ארה"ב-ישראל

רמת טראמפ: מתנת ישראל לנשיא ארה"ב ביומולדת ה -73

Published

on

"תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר לאחר שהממשלה אישרה הקמת ישוב בגולן על שמו

Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu (2nd-R) and US Ambassador to Israel David Friedman (L) applaud after unveiling the place-name sign for the new settlement of "Ramat Trump", or "Trump Heights" in English, named after the incumbent US President, during an official ceremony in the Israeli-annexed Golan Heights on June 16, 2019. (Photo by Jalaa MAREY / AFP)

נשיא ארה"ב דונלד טרמאפ הודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שעות אחרי שהממשלה אישרה קריאת
יישוב ברמת הגולן על שמו – "רמת טראמפ". "תודה לך ראש הממשלה נתניהו ולמדינת ישראל על הכבוד הגדול הזה", טראמפ צייץ בטוויטר.

קודם לכן הממשלה קיימה ישיבה חגיגית בצפון רמת הגולן לציון ההכרה של טראמפ בריבונות הישראלית בגולן ובמהלכה אושר קריאת היישוב על שמו. בפתח הישיבה, שבה נכח גם שגריר ארה"ב בישראל, נתניהו בירך את טראמפ ואמר המחווה נועדה לחלוק "כבוד גדול לידיד גדול של ישראל".

"אנחנו ביום היסטורי", אמר נתניהו בפתח הישיבה שהתקיימה ביישוב ברוכים קלע אלון. "אנחנו הולכים
לעשות שני דברים: להקים יישוב חדש ברמת הגולן, דבר שלא נעשה שנים רבות, אקט של התיישבות
וציונות ראשון במעלה; ושנית, לכבד את ידידנו, ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל, הנשיא דונלד טראמפ,
שהכיר לאחרונה בריבונות ישראל ברמת הגולן, המנהיג הבינלאומי הראשון שעשה זאת".

עוד אמר נתניהו: "הוא פשוט קרע את המסכה מעל כל מסך הצביעות הזה, שלא מכיר במובן מאליו. לכן בגין אמר, כשהעביר את 'חוק הגולן', שלפעמים גם את המובן מאליו צריך לעשות".

דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל, הודה בשמו של הנשיא טראמפ על הקמת היישוב הנושא את שמו. "ביום שישי חגג טראמפ את יום הולדתו ואני לא יכול לחשוב על מתנה יותר נאותה ויפה להעניק לו מאשר רמת טראמפ. האוויר כאן טהור, השמש מרהיבה, הנוף מדהים", אמר.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

מרגש: משפחת נרצחי הפיגוע בפיטסבורג ב"בית אורי" בעפולה

Published

on

בני משפחתם של ססיל ודיוויד רוזנטל, שנרצחו בפיגוע בפנסילבניה, ביקרו במוסד לבעלי מוגבלויות ושתלו עץ לזכר יקיריהם

כשמונה חודשים לאחר הפיגוע הקטלני בבית הכנסת בפיטסבורג שבפנסילבניה, שגבה את חייהם של 11 מתפללים ונחשב כמתקפת הטרור הגדולה ביותר על הקהילה היהודית בארה"ב, הגיעו קרובי משפחתם של שניים מהרוגי הפיגוע לסיור מרגש במוסד לבעלי מוגבלויות בעפולה. הוריהם ושתי אחיותיהם של ססיל ודיוויד רוזנטל ז"ל, שני אחים בעלי צרכים מיוחדים שנרצחו בפיגוע, הגיעו ל"בית אורי" שבעפולה, המשמש ככפר לילדים ומבוגרים בעלי מוגבלות שכלית-התפתחותית. זאת לאחר שדיירי המקום שתלו עץ זיכרון למען שני האחים וריגשו את משפחתם עם המחווה לשני יקיריהם שנרצחו בפיגוע. אלי רוזנטל (האב) אמר בהתרגשות: "זכינו לבקר במקום מקסים ומיוחד בזכות הבנים שלנו".

בני המשפחה הגיעו לארץ בעזרת קרן פרס בראשית וארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה JFNA . הפיגוע בבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג התרחש באוקטובר 2018 , לאחר שרוברט באוורס, בעל רקע אנטישמי, התפרץ למקום במהלך תפילת שחרית ביום שבת ופתח בירי לעבר המתפללים תוך שהוא צועק "כל היהודים חייבים למות". בפיגוע נהרגו 11 איש ו 6- נפצעו, בהם 4 שוטרים.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים"

Published

on

צעיר מקליפורניה איים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי ליד סן דייגו, "רק עם מדים נאציים"

רוס פארקה, צעיר בן 23 מאזור סן פרנסיסקו, מואשם שאיים בצ'אט לבצע ירי המוני בבית כנסת בהשראת הירי בבית הכנסת בפאווי, "רק עם מדים נאציים" – כך נמסר מהמשטרה המקומית. על פי ההודעה מואשם הצעיר, תושב העיירה קונקורד, באיומים, החזקה לא חוקית של נשק וייצור נשק. הרשויות מצאו בביתו
של פארקה, המתגורר יחד עם אמו, רובה AR-15 חצי אוטומטי, ספרות נאצית, בגדי הסוואה, חרב ומחסניות עם קיבולת גדולה. במשטרה אמרו כי הוא רכש מוקדם יותר השנה את הרובה כשהוא אינו שלם, ובהמשך שדרג אותו.

מכתב האישום עולה כי פארקה היה על הרדאר של ה- FBI והמשטרה כטרוריסט פוטנציאלי. חוקרי ה- FBI איתרו את הדברים שהוא כתב ברשת, וכללו בנוסף גם איומים לפגוע בשוטרים. הוא נהג להשתמש ברשת החברתית ,Steam שם היו כינויו " Adolf Hitler ((( 6 Million )))". פארקה כתב שהושפע מאירוע הירי ההמוני בבית הכנסת בפאווי שבאזור סן דייגו ומהטבח במסגדים בקרייסטצ'רץ' בניו זילנד מוקדם יותר השנה, וכינה את המחבל שביצע אותו "גיבור". פארקה כתב שישדר את הטבח בחי. בפוסטים אחרים, לפי הפרסום, הוא כתב שיבחר מטרה טובה יותר מאשר "סתם בית כנסת אקראי", והתייחס ליהודים כאל "תתי אדם".

"הייתי מסוגל בוודאי להגיע למספר גופות של 30 יהודונים ואז בערך חמישה שוטרים, כי גם הייתי מחליט להיאבק עד מוות", הוא כתב באחד הפוסטים. פארקה אושפז במוסד לחולי נפש בשנת 2011 לאחר שנאבק בשוטרים שהועזקו לביתו בעקבות סכסוך משפחתי. עובדת מרכז האזורי של איסט ביי, המסייע לאנשים הסובלים ממוגבלות התפתחותית, אמרה לרשויות בשנת 2015 כי היא מאמינה שהוא מתאים לפרופיל של מבצעי ירי המוני. האירוע מצטרף לידיעות נוספות על פשעי שנאה נגד יהודים ברחבי ארה"ב מהימים האחרונים.

בין היתר, תושב פלורידה, ג'ושוע ג'ון לף בן ה -40 , נעצר לאחר שאיים ברשתות החברתיות להרוג
קבוצות מיעוט שונות, בהן יהודים. בפוסטים שכתב ברשת, שיבח הנאשם את ג'ון ארנסט, בן ה 19- שביצע את הירי בבית הכנסת בפאווי, ואמר כי הוא מצטער שהוא לא הרג יותר בני אדם.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות