Connect with us

ספורט

ההזדמנות האחרונה של הקליפרס

Published

on

הבאתם של קוואי לנארד ופול ג'ורג' הפכה את הקליפרס בן רגע ממועדון כושל למועמדת מיידית לאליפות *  אבל בעיות כימיה ו"יחס מועדף לכוכבים" גרמו למגדל בבל של המיליארדר ממיקרוסופט, סטיב באלמר, להתרסק * אחרי שידוד מערכות, העונה החדשה תראה אם יימצא פתרון הולם שישאיר את לנארד בעיר המלאכים

לנארד וג'ורג', במשחק ההכנה מול הלייקרס בסטטיפלס סנטר. בעיות בהנהגה

ב-6 ביולי 2019, אחרי 49 שנה במחשכים, הקליפרס זכו סופסוף להיות בקדמת הבמה של ה-NBA. אחרי שנים של דיכוי בידי לוס אנג'לס הראשונה – הלייקרס – הגיעה נקמתה המתוקה של לוס אנג'לס השנייה. הימים, אמנם, ימי פגרה, אבל במובן מסוים, הרגע הזה, שגרם לעולם ה-NBA לצפות בחדשות בפה פעור, היה מתוק יותר מאליפות. "זה השוד הכי שקט שראיתי בחיים שלי!", צייץ ג'מאל קרופורד, שראה כמה דברים בחיי ה-NBA שלו; "למה אתה שואל את זה, מאיפה אני פאקינג יודע?", התעצבן לברון ג'יימס, כשנשאל על המחטף, "אין לי מושג, אין לי מושג למה. תשאל את קוואי!".

לברון ג'יימס לא היה היחיד שחיפש הסבר להחלטה של קוואי לנארד להצטרף לקליפרס. אחרי שהוביל את טורונטו לאליפות היסטורית, הוא יכול היה ללכת לאן שירצה. בזמן שהתקשורת תהתה אם יחתום בלייקרס או שמא ימשיך להוביל את הראפטורס, קוואי בחר בקליפרס. מכולן, דווקא לקליפרס. סטיב באלמר – הבעלים, אבי המהפכה, והאדם העשיר ב-NBA – מסר חצי מלכות והביא גם את פול ג'ורג', לדרישת לנארד. המאמן דוק ריברס התמוגג מאושר. מונטרז הארל, פטריק בברלי ולו וויליאמס החלו לחלום על טבעת. בן לילה הפך אחד המועדונים הכי לא-יוצלחים ב-NBA למועדון "האיכותי בליגה", ע"פ דירוג ESPN; למועדון שחייב להביא אליפות – עכשיו.

בהסתכלות לאחור, מסתבר שזו היתה הנקודה בה הקליפרס החלו להסתבך. כאשר צו התקופה ב-NBA הוא מכירת העתיד לטובת הווה, לעולם יהיו קבוצות אינסטנט שיצליחו בגדול – לייקרס – ולעולם יהיו קבוצות שייכשלו, גם כן בגדול. הקליפרס ניסו לבנות את מגדל בבל, להגיע הכי רחוק שאפשר, וקרסו בשל אותה סיבה מקראית: כל אחד דיבר בשפה אחרת – סופרסטארים בעלי אופי מסתורי-חשוד (לנארד וג'ורג') נדרשו להוביל אסופת סופרסטארים-בעיני-עצמם (בברלי, וויליאמס, הארל). התוצאות היו עגומות: חיבור מוטל בספק מהרגע הראשון, וברגע האחרון – הדחה מבישה בחצי גמר המערב למרות יתרון 1:3 מול דנבר.

במובן מסוים, התוצאה העגומה ביותר הגיעה הקיץ. כתבה אחת ב"אתלטיק" הצליחה לחשוף את אחורי הקלעים המכוערים במיוחד של הקליפרס בעונה שעברה, ולהעיב על תקוות העונה החדשה. "איך אתה בונה קבוצה חזקה כשכל החרא הזה קורה כאן?", אמר חבר קבוצה, "מההתחלה אני אמרתי לעצמי שאנחנו אבודים, שקוואי דורש לעצמו יחס יותר מדי מיוחד". מהתחקיר עלתה מציאות דיקטטורית בהנהגת לנארד וג'ורג', שקיבלו כל מה שדרשו: מאבטחים אישיים, שליטה במהלך האימונים ובעצם קיומם, הימנעות מהתייצבות מיידית מול התקשורת לאחר משחקים ואיחורים תמידיים של לנארד שהתעקש להתגורר בסן דייגו. בנוסף, שחקנים בקבוצה רתחו על כך שלנארד וג'ורג' אף קבעו לעצמם מתי הם ישחקו, ומתי הם לא. לאורך העונה, בקליפרס קראו לזה "מנוחה מונעת".

באלמר. בעל הבית הכי עשיר בליגה

את העצבים הגואים שאפיינו את העונה הזאת, הצליחו הקליפרס לתעל לביסוסם כ"קבוצה קשוחה" – בברלי, ככל הנראה השחקן המעצבן בליגה, המשיך להתרברב ולהרגיז (ולפצוע) את לברון; הארל ומרכוס מוריס חבטו ביריבים בשעת הצורך; והפחד החל לחלחל אל היריבות. כך למעשה ההגנה עבדה. במקביל, היעילות ההתקפית של לנארד וג'ורג' הצליחה לתת את התחושה שהקליפרס פשוט מתכוננים למאני-טיים. אחרי שהתגברו בפתיחת הפלייאוף על דאלאס ולוקה דונצ'יץ' והביסו את דנבר במשחק הראשון של הסיבוב השני (97:120), אפשר היה לחוש שהנה, הקליפרס מעלים הילוך לקראת אליפות. אבל בכל אותה עת התיאום הקבוצתי, שבא לידי ביטוי בהתקפות תקועות והגנות מבולבלות, היה מקור לדאגה ממשית. מול דנבר, גם לנארד, ובמיוחד ג'ורג', קרסו. "הרבה מצבים שנקלענו אליהם, זה הכישרון שהציל אותנו", הודה וויליאמס אחרי ההדחה, "הכימיה לא עשתה את זה. ובסדרה הזאת היא איכזבה אותנו".

לא רק בסדרה הזאת. לאורך כל העונה, נדמה היה שהחיסרון הבולט ביותר בקליפרס הוא היעדר הנהגה. הקלישאה לפיה "מנהיגות מקבלים, לא לוקחים" התגלמה היטב בחדר ההלבשה הזה. אף אחד לא קיבל מנהיגות, אבל כל אחד ניסה לקחת אותה. "אם תשאל את כל שחקני הסגל מי היה המנהיג, כל אחד ייתן לך תשובה שונה", אמר ל"אתלטיק" מקור בליגה. בסבך הזה עמד ריברס, שניהול האגו שלו בתקופת שושלת בוסטון בעשור הקודם אולי נלמד כיום בסדרת נטפליקס ("חוקי המשחק"), אבל נכשל בגרסת הקליפרס. במקומו מונה לתפקיד טיירון לו, עוזרו בשנים האחרונות, ואדם שזכה כבר באליפות בזכות יכולתו לנהל חדר הלבשה נפיץ (קליבלנד, 2016). לו הבטיח שהעונה לא תהיה "ניסיון להצליח במה שכשלנו בעונה שעברה", מפני שמינה צוות אימון חדש לחלוטין, אבל נראה שריברס שמח להמשיך למשרה בפילדפיה להשאיר אותו עם הצרה הזאת.

"טיי לו ישב לידי כל הזמן, זה לא הולך להיות שונה כל כך", אמר ריברס בריאיון ל-ESPN, בתגובה לביקורת מוקדמת של ג'ורג' עליו בעקבות ההפסד לנאגטס. "שמע, הפסדנו במשחק ואני חושב שכולם צריכים לקחת אחריות". בתגובה לטענתו של ג'ורג' לפיו ריברס לא השתמש ביכולותיו כראוי, ריברס קטל שוב: "קליעה לא היתה הבעיה שלנו (שנייה בטיבה בליגה). ווינריות, זאת היתה הבעיה".

בסיום העונה, ניכר שלכל אדם בקליפרס היתה סיבה בלעדית לכישלון – יחס מועדף לכוכבים, כימיה רעילה, חוסר מנהיגות, ניהול משחק שגוי, היעדר ווינריות – אבל איש לא ידע איך לחתור לפתרון. השאלות נותרו בעינן גם אחרי העברות הקיץ הסולידיות בלבד שביצעו הג'נרל-מנג'ר מייקל ווינגר והנשיא לענייני כדורסל לורנס פרנק. סרג' איבקה, ניקולה באטום ולוק קנארד הם שחקנים מצוינים (ולא מוערכים מספיק), ונדמה שגם עזיבתו של הארל עדיפה לכל הגורמים, אבל הפתרון יצטרך לנבוע מתוך השלד הקיים – אולי המוכשר ב-NBA, ובוודאות המסוכסך שבהם. "החבר'ה כאן עצבניים, וזה דבר טוב", הציע בברלי את הפתרון המועדף עליו בפתיחת האימונים לקראת העונה, "אנחנו באמת צריכים להיות עצבניים אחרי העונה שעברה. העונה יהיה כאן שקט יותר, כי החבר'ה נעולים על המטרה – כמו שצריך להיות".

מעל העונה הקרובה תרחף שאלה נוספת, המוכרת לכל קבוצותיו הקודמות של לנארד – האם האיש בעל הצחוק המקריפ וכפות הידיים המקריפות עוד יותר, יחליט להישאר? כפי שאירע בסן אנטוניו ובטורונטו, גם בתום העונה הזאת יהפוך לנארד לשחקן חופשי. בניגוד לג'ורג', שחתם לאחרונה על חוזה מקסימום והביע תקווה "להישאר קליפר עד סוף הקריירה", לנארד לא ממהר להישבע אמונים לאיש. זאב הערבה של ה-NBA, שייך-לא שייך נצחי, יישאר רק אם זה ישתלם לו. ואליפות, יעידו הראפטורס, איננה התנאי היחיד להישארות.

ב-23 בדצמבר 2020, 536 ימים מאז שהקליפרס צירפו את לנארד והרימו ראש מול לייקרס, הם יידרשו להרכין אותו ולמחוא להם כפיים. יהיה זה המשחק הראשון של העונה, דרבי בלוס אנג'לס, והלייקרס לא יתחילו אותו לפני טקס קבלת טבעות האליפות שלהם. "כשהקליפרס הודחו התקשיתי להאמין, עד היום אני לא מאמין. איזו קבוצה היתה להם", סיפר בעונג לברון ג'יימס, בריאיון לפודקאסט "Road Trippin", "(לא האמנתי) בגלל כל הטראש-טוק שלהם השנה. אני לא מכליל את פול ולא את קוואי, גם לא את הארל. כולם יודעים מי זה שדיבר כל כך הרבה בולשיט". 

לטובת אוהדי הקליפרס, מוטב שהשינוי יתחיל קודם כל אצל אדון פטריק בברלי.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

ספורט

כרטיס אספנים של לברון ג'יימס הפך ליקר בהיסטוריה

Published

on

כרטיס 'רוקי' של כוכב הלייקרס מ-2003 נרכש על ידי אספן שהשקיע סכום עתק

שוק כרטיסי האספנים הספורטיביים ממשיך להתחמם. הפעם, זהו כרטיס 'רוקי' של לברון ג'יימס שקבע שיא מחירים חדש לכרטיסי כדורסל, ועקף את השיא בדרך להפוך לכרטיס היקר ביותר מכל ענף ספורט. מחיר הרכישה הסופי? 5.2 מיליון דולר. הכרטיס הוא חלק ממהדורה מוגבלת ביותר של 23 עותקים בלבד, מה שהופך אותו לאחד משלושת הקלפים הנדירים ביותר שקיבלו דירוג זה. ג'סי קרייג, מומחה בתחום, מסביר: "הדרישה לכרטיסים נדירים, במיוחד כדורסל, היא בדיוק כמו הדרישה לאמנות יפה".

הוא לא מגזים: ערכי כרטיסי המסחר הנדירים לאספנים הרקיעו שחקים בשנה האחרונה. ספורט אילוסטרייטד ציין לאחרונה כי 23 מתוך 24 המכירות הגדולות ביותר התרחשו במהלך 15 החודשים האחרונים. רק בשנה שעברה, כרטיס לברון דומה ומדרג גבוה יותר לזה שנמכר ב- 5.2 מיליון דולר, עמד על 1.85 מיליון הדלים יחסית, מה שנותן מושג כיצד השוק רק המשיך לעלות. 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות