fbpx
Connect with us

כלכלה

ההונאה הגדולה ביותר בארה"ב בתקופת הקורונה: רבע מיליארד דולר לרכישת מזון לילדים נזקקים – בכאילו

Published

on

חבר מושבעים גדול במדינת מינסוטה הגיש השבוע כתב אישום נגד 44 איש, המואשמים בהונאה בסך 240 מיליון דולר מכספי הסיוע להתמודדות עם הקורונה. לטענת התביעה, המעורבים קיבלו כספים שנועדו לרכישת מזון לילדים נזקקים, תמורת רכישות שלא בוצעו לילדים שאינם קיימים. לפי הניו-יורק טיימס – זוהי ההונאה הגדולה ביותר מתקופת הקורונה בעטיה הוגש כתב אישום.

על-פי כתב האישום, מדובר בהונאה חצופה במיוחד: אחד הנאשמים דיווח שהוא מאכיל 5,000 ילדים מדי יום בדירת מגורים. נאשמים אחרים לא טרחו במיוחד להסתיר את מעשיהם: הם השתמשו באתר listofrandomnames.com כדי ליצור רשימות פיקטיביות של מקבלי סיוע. אחרים השתמשו בתוכנה מחוללת נתונים כדי ליצור את בני הילדים שכביכול האכילו, מה שגרם לגילאים לעלות ככל שההונאה נמשכה. מאחר שהממשל הסתפק בפיקוח רופף מאוד (אם בכלל) על תוכניות הסיוע בעת המגיפה, ומשום שנעזרו בגורם פנימי, הצליחו הנאשמים לקבל מיליוני דולרים בשבוע.

התביעה טוענת, כי הגורם הפנימי בו מדובר היא איימי בוק, אשר הקימה את המלכ"ר Feeding Our Future, עליו הטיל הממשל של מינסוטה את המשימה למנוע הונאות בתוכניות ההזנה. בפועל, בוק עשתה את ההפך: כאשר תוכניות הסיוע שפכו כסף על הפרויקטים השונים, היא ניצלה את מעמדה כדי להזרים כספים ל-200 תוכניות למרות שידעה שהן מוסרות דיווחים כוזבים. אפילו כאשר הממשל הציג שאלות, בוק הגיבה בהגשת תביעה בה טענה לאפליה נגד אנשי הקבוצה שלה, ברובם יוצאי מזרח אפריקה.

בוק מואשמת בהונאה ושוחד, עוד מעורבים אחרים מואשמים גם בהלבנת הון, בטענה שהעבירו את הכסף הגנוב דרך רשת של חברות קש. לדברי התביעה, המעורבים בהונאה השתמשו בכסף לרכישת נדל"ן בארה"ב, קניה וטורקיה, כמו גם לרכישת מכוניות ומוצרי יוקרה. משרד המשפטים מבקש לחלט נכסים אלו, ובהם 20 מכוניות, 40 נכסי מקרקעין, כלי נשק, מטבעות קריפטו ואפילו ארנק תוצרת לואי ויטון.

משרד המשפטים האמריקאי מנסה בשנתיים האחרונות להתמודד עם גלי ענק של הונאות שהתלוו לטריליוני הדולרים שהזרימו ממשלי טראמפ וביידן למשק האמריקני, לעיתים קרובות ללא פיקוח של ממש. רבבות חקירות מנוהלות בידי משרדים פדרליים שונים – היקף שללא ספק יגרום לכך שלפחות חלקן יסתיימו בלא-כלום. אולם, מציין הטיימס, כתב האישום במינסוטה מאותת שהממשל יפעל בתקיפות רבה במקרים הבולטים.

הפיקוח ירד ביחס הפוך לעליית המימון

התביעה טוענת, כי הנאשמים מיקדו את מאמציהם בשתי תוכניות סיוע פדרליות בתחום המזון, אשר נוהלו ברמת השטח בידי ממשלות המדינות. מטרתן המקורית הייתה לספק מזון לילדים אחרי שעות הלימודים ובמחנות קיץ, ובעת הקורונה שינה הקונגרס את ייעודן והפנה את הכסף להזנת מיליוני ילדים שנתקעו בבית ואיבדו גם את ההזנה בבתי הספר.

הפיקוח ירד ביחס הפוך לעליית המימון, והממשלות עמוסות העבודה העבירו אותו למלכ"רים כמו Feeding Our Future. מלכ"רים אלו היו הצינור להעברת הכספים ליעדיהם ואמורים היו לפקח על השימוש בהם, תמורת 15%-10% מסכומי הסיוע. במבט לאחור, הייתה זו סיבה מצוינת עבורם שלא לחשוף הונאות, שכמובן היו מפחיתות את הסיוע וממילא את העמלה שלהם. לטענת התביעה, זה בדיוק מה שעשו בוק וחבריה.

Feeding Our Future החל את פעילותו לפני הקורונה כארגון קטן שפיקח על העברת 3.5 מיליון דולר. הוא מעולם לא העסיק רואה חשבון פנימי ולעיתים לא עמד בכללים בסיסיים של ממשל תאגידי, וזמן מסוים איבד את מעמדו המלכ"רי. אולם ב-2021 הופקד בידיו הפיקוח על 197 מיליון דולר. תחת המטרייה שלו החלו שישה ארגונים נוספים לנהל תרמית דומה, נטען בכתב האישום. הקושרים רשמו עוד ועוד חברות ומלכ"רים ומיהרו לדווח עליהם כפועלים תחת הפיקוח של Feeding Our Future. לאחר מכן דיווחו שהם מאכילים אלפי ילדים ביום והחלו לקבל אלפי דולרים ולאחר מכן מיליוני דולרים.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מחירי השכירות בלוס אנג'לס עלו בארבעים וחמש אחוז בשנה: באוסטין, טקסס – בקרוב לתשעים אחוז בשנה 

Published

on

מחירי השכירות בארה"ב המשיכו לטפס בחודש אוגוסט, לפי דו"ח חדש, על רקע העלאת הריבית החדה מצד הבנק הפדרלי שנועדה לצנן את האינפלציה. אך העלייה הייתה מתונה יותר מהצפוי לעונה, ומהווה ברכה עבור שוכרי הדירות – שלנוכח עליית הריבית על משכנתאות, יתקשו יותר מבעבר לרכוש בית.

בסך הכל, מחירי השכירות בארה"ב השלימו עלייה של 28% מאז אוגוסט בשנה שעברה, כשאוסטין, טקסס, הובילה את עליית מחירי השכירות עם המראה של 87 אחוזים בשנה לפי דו"ח עדכני של דוולסי, חברת מחקר ופלטפורמת פרסום בתחום הנדל"ן, שחישבה את התוצאות לפי שכר דירה מבוקש. שורשי ההמראה בפער בין ההיצע המוגבל של דירות להשכרה לביקוש, שממשיך להיות גבוה. שכר הדירה החציוני בארה"ב עמד על 2,110 דולר לחודש.

הערים הגדולות ממשיכות להוביל את התייקרות המגורים בשכירות בארה"ב, עם ניו יורק במקום הראשון, שבה שכר הדירה החציוני באוגוסט היה 3,021 דולר לחודש. אחריה בפער קטן בוסטון שבמדינת מסצ'וסטס, סן חוזה וסן פרנסיסקו שבקליפורניה, ולאחר מכן אוסטין טקסס, סן דייגו קליפורניה ומיאמי, פלורידה. לוס אנג'לס קליפורניה, דנוור קולורדו וטמפה פלורידה סוגרות את העשירייה היקרה ביותר, עם שכר דירה חציוני של 2,500 דולר לחודש. בשתי הערים האחרונות ניכרה המראה משמעותית בשכר הדירה בשנה החולפת, של כ-45%.

גם בערים קטנות חלה התייקרות, כששמונה מתוך עשר הערים הקטנות בעשירייה הפותחת נמצאות בחוף המערבי ובמערב התיכון. בטוסון אריזונה נרשמה התייקרות יוצאת דופן, של 124% בחישוב שנתי.

העלייה בשכר הדירה קשה במיוחד עבור משקי בית שהיו צפויים להפוך לרוכשים לפני העלאת הריבית מצד הבנק הפדרלי, וכעת יישארו בבתים שכורים. הריבית על משכנתאות בארה"ב ל-30 שנה עלתה לכ-6.9%, וההחזרים החודשיים על המשכנתאות התייקרו במאות דולרים. בחלקם הם מתגלגלים אל השוכרים ומקשים על רוכשים פוטנציאליים להיכנס לשוק.

נוכח איתותים אחרים על האטה בעליית המחירים בשוק הדירות למכירה, גוברות ההערכות כי ייתכן ששכר הדירה הגיע לשיא וכי תיתכן הצטננות ברבעון האחרון של השנה. דו"ח של פלטפורמת הנדל"ן זאמפר מצא כי בחודש אוגוסט שכר הדירה החציוני עבור דירת שני חדרים בשורה של ערים מבוקשות ירד ביחס ליולי, ביניהן דה מוין איווה, שיקאגו אילינוי, אל פאסו טקסס ונשוויל, טנסי.

הנכס המבוקש ביותר בשוק השכירות בארה"ב הוא בית פרטי. שכר הדירה החציוני עבור בית פרטי המריא ב-36% בשנה החולפת, והוא גבוה ב-40% משכר הדירה החציוני עבור דירה בבניין. סנטה ברברה קליפורניה מובילה עם הבתים הפרטיים היקרים ביותר לשכירות: כ-3,800 דולר לחודש שכר דירה חציוני. בעולם הדירות, ניו יורק מובילה כעיר שבה השכירות עבור דירה היא היקרה ביותר, כ-3,182 נכון לאוגוסט.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured3 שבועות ago

"יודעת שאני פרובוקטיבית": הכלה מורן בן אסולין שהפכה לכוכבת רשת על החתונה שכולם מדברים עליה 

Featured2 שבועות ago

ברנינג מן 2022: הייתי או היה זה חלום – פסטיבל המוזיקה המשוגע ביותר בעולם

Featuredשבוע 1 ago

מדינת כל מהגריה: קליפורניה תעניק לכל מהגר לא חוקי תעודת זהות שתאפשר גישה לעבודה, חשבונות בנק ושירותי בריאות   

Featured2 שבועות ago

גל הפשע ממשיך להשתולל בוואלי: אדם נהרג במהלך שוד מזוין בבית להשכרה קצרה באנסינו

Featured3 שבועות ago

סקר עושר גלובלי: אחד מכל עשרה מתושבי תל אביב – מיליונר; לוס אנג'לס במקום השישי אחרי ניו יורק וסן פרנסיסקו בדירוג המיליונרים בעולם

נפש4 שבועות ago

חובה בכל בית: "החגים היהודיים בהתנסות אישית"

Featured3 שבועות ago

"היא ממש בלתי ניתנת לזיהוי": מה עובר על גוון סטפני (ומה בלייק שלטון חושב על זה)?

Featured3 ימים ago

סערה בקהילה היהודית בארה״ב: תשעה ארגוני סטודנטים באונ׳ ברקלי בקליפורניה החליטו להחרים מרצים ציוניים/ תומכי ישראל

כתבות שבועיות