Connect with us

לוס אנג'לס

הדיפלומט מספר אחד בלוס אנג'לס

Published

on

נא להכיר את ד"ר הלל ניומן – הקונסול הכללי בעיר המלאכים בארבע השנים הקרובות • ולהתרגש מהשינוי המבורך אותו יזם: מענה קולי חי במחלקה הקונסולרית ובנציגות הישראלית בברנטווד בכלל

הדיפלומט הוותיק ד"ר הלל ניומן, תושב גבעת שמואל שכונה מאוד נחמדה ליד אוניברסיטת בר אילן בה שימשתי כמרצה על תולדות ישראל",) החליף את קודמו לפני כחודשיים. ניומן, 54, החל בתפקידו הרשמי כקונסול הכללי בלוס אנג'לס בתחילת חודש יולי 2091 לפני הגעתו שימש איתן וייס כקונכ"ל בפועל, מאז סם גרונדוורג עזב את העמדה והצטרף לניהול קרן היסוד-ישראל (UIA) בנובמבר האחרון.

בשיחה עימו בחדר הישיבות של הקונסוליה הישראלית בברנטווד, מנמק ניומן כמה מהסיבות לכך שהוא ומדינת ישראל מייחסים חשיבות כה רבה לעיר המלאכים וקליפורניה., "קליפורניה – כשלעצמה – היא כיום הכלכלה החמישית בגודלה בעולם, קובעת את קצב הטכנולוגיה והחדשנות" הואאומר, "היא בעלת קהילה יהודית גדולה ופעילה, ומפעילה כוח פוליטי ניכר". בנוסף, הוא מציין, "יש את הוליווד, שכרגע כוללת לא מעט ישראלים עם ההשפעה הגלובלית העצומה שלה".

שני הקונסולים הכלליים האחרונים כאן היו ישראלים בעלי אנגלית כשפת אם:דייוויד סיגל, יליד ניו המפשייר, וסם גרונדוורג, מפלורידה. עתה הגיע ניומן, שנולד ביוהנסבורג, דרום אפריקה. (הילל: "את הילדות שלי ביליתי שם, כך שאני מכיר היטב את יהדות התפוצות"). שלושתם גודלו בבתים ציוניים מאוד וכולם מילאו את המשימה הקשה של דיבור עברית שוטפת, עם זכר מועט מאוד למבטא זר. "החיים והזהות היהודיים בתפוצות בסכנה", אומר לי ניומן. "יש פיגועים רצחניים ישירים בבתי כנסת בפיטסבורג ובסן דייגו והאיומים הפנימיים של התבוללות וחוסר בחינוך יהודי".

אביו, הרב ג'ייקוב ניומן, נולד בסלובקיה, אז חלק מצ'כוסלובקיה, עבר לדרום אפריקה ושימש כרב בסי-פורט בקייפ טאון, בקהילה היהודית הכי גדולה בדרום אפריקה (הלל: "ההורים שלי תמיד רצו לעלות ארצה הם היו ציונים שרופים ורק חיכו להזדמנות בעבודה לעלות לישראל"). לאחר העלייה ארצה הוא התחתן והתגורר עם המשפחה בנתניה שם שימש מנהל אולפני הגיור של הרב שלמה גורן, שהיה אז הרב הראשי לישראל. נתניה הייתה המקום בו הלל למד לאהוב את הים, סנטימנט שהוא מקווה שבנו שלו, רם בן ה9-, יאמץ על שפת האוקיאנוס הפאסיפי במהלך שהותה של המשפחה בארבע שנים הקרובות באל-איי. אישתו של ניומן, איילה, היא מומחית ליהלומים ותצטרף לצוות הקונסוליה בקרוב.

ניומן הוא דיפלומט ישראלי מזה 20 שנה. כבוגר ישיבת הסדר הוא שימש כחובש במלחמת לבנון (1982), סיים תואר דוקטורט בהיסטוריה יהודית ולימודי יהדות באוניברסיטת בר אילן, ושולט ביוונית עתיקה ששימשה לו כדי לחקור את תולדות ישראל בתקופות ההלניסטית והרומית. במיוחד התמחה בנושא הכיתתיות היהודית בתקופת הכיבוש הרומאי בארץ. חמש שנים שימש כמרצה על ההיסטוריה היהודית בתקופה ההלניסטית – רומית.

בשנת 1998 הלל התחתן והצטרף למשרד החוץ כצוער. אישרו לי להמשיך ללמד בזמן שעשיתי את קורס הצוערים"). הוא שימש כסגן הקונסול הכללי בבוסטון, ולאחר מכן כשגריר ישראל ברפובליקות אוזבקיסטן וטג'יקיסטן. הילל: "בתור שגריר אתה עובד עם הצמרת של המדינה, פגשתי את הנשיא, איסלם קרימוב, איש חזק ביותר, ריכוזי והעריך מאוד את ישראל. הוא היה המייסד של אוזבקיסטן והיה הנשיא עד שנפטר לפני שנה". שתי המדינות בהן שירת הן מאוהדות ישראל באסיה. הלל: "זהו איסלם אחר ,שאנחנו לא מכירים. אנחנו רגילים לאיסלם של המזרח התיכון שהוא מאוד פוליטי. יש איסלם שרואה את היהודים כקרובי משפחה; הם קוראים לזה המשפחה האברהמית. יש להם יותר קירבה אלינו מאשר לנצרות". רשימת המטלות שלו כללה אז בין השאר שימור בתי קברות יהודיים ו"הקלת" אספקת מצות ויין כשר לפסח ליהודים ולישראלים.

ניומן גם שימש יועץ מדיני לשלושה שרי חוץ, בתקופות שונות: "זו עבודה קשה ומרתקת. אתה לא עובד עם עץ כזה או עץ אחר, אתה רואה את כל היער של מדיניות החוץ של מדינת ישראל. הייתי שותף לעשיה המדינית. עבדתי עם שרי חוץ ממפלגות שונות. הייתי מקצועי ולא פוליטי. בכלל, אומרים שדיפלומט מוצלח שמסיים כהונה הוא כזה שאף אחד לא יודע מה הדעות הפוליטיות שלו". בשנתיים האחרונות שימש כיועץ מדיניות מיוחד מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם (הוא עצמו היה קונסול כללי בלוס אנג'לס בשנים 1999-2004).

ניומן חולש היום על כל דרום קליפורניה מסקרמנטו ודרומה, וגם מדינות מזרחיות יותר כגון יוטה, אריזונה, הוואי ונבאדה: "יש טעות שהישראלים והיהודים חושבים שהקונסוליה היא רק בשבילם. למעשה אנחנו פועלים רבות מול הרשויות האמריקאיות, השפעה על דעת הקהל לגישה חיובית יותר לישראל". הנציגות ובראשה הקונכ"ל משתדלת להיפגש אחד על אחד עם ראשי עיר ומושלים, יוזמים ומשתתפים באירועי תרבות או אירועים שמקשרים באסוציאציות חיוביות את ישראל. זה יכול להיות במשלחות בנושא חדשנות, מדע וטכנולוגיה. הקונסוליה פועלת גם במידיה חברתית ופונה לכל הקהלים והדתות. "רק לפני שבועיים", מספר ניומן," ביקרתי בכנסיה המורמונית הגדולה שעל שדרות סנטה מוניקה. המטה שלהם כמובן בסאלט לייק סיטי, אבל פה יש פעילות רצינית ומדברים על שיתופי פעולה; העיקר שישראל תהיה באג'נדה שלהם".

מה המסר שלך לקוראי "שבוע ישראלי" ולקהילה הישראלית בעיר?

״קודם כל שתדעו שיש לכם פה כתובת. אנחנו משפרים את הקשר בין הקונסוליה והקהל. כשהגעתי גיליתי שאין מענה חי לטלפון. גם באגף הקונסולרי למי שהייתה בעיה חריפה לא היה מענה מיידי בטלפון. אנחנו משנים את כל הטלפוניה של הקונסוליה, יהיה מענה חי ביחידה הקונסולרית וגם לקונסוליה כקונסוליה. כל ישראלי כאן יכול להיות שותף ושגריר של רצון טוב של מדינת ישראל. אני מבקש מהישראלים לגלות מעורבות; אל תחיו בדלת אמות של העסק או העבודה. תהיו איתנו בקשר וגם עם הקהילה האמריקאית-יהודית. הפדרציה היהודית משנה את פניה… זו אחד המטרות שלי. תרגישו גאים במדינה שלכם, וגלו נכונות לייצג את המדינה ולהיות שותפים ומעורבים בעשייה המדינית למען ישראל".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

לוס אנג'לס

רצח 13 בני אדם, אנס 50 נשים

Published

on

45 שנה אחרי הפשע הראשון, הסיפור של הרוצח מגולדן סטייט סוף סוף נגמר: באולם חסר ייחוד בסקרמנטו,  ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו הודה בפשעיו ונגזרו עליו 11 מאסרי עולם * "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה אחת מקורבנותיו * שלא נדע

במשך עשרות שנים הסתובב לו רוצח חופשי בקליפורניה. הוא לא רק הטיל אימה על תושבי המדינה – לאורך השנים הוא פילס את דרכו לתודעה הציבורית, היה מושא של תוכניות טלוויזיה פופולריות והעסיק לשווא שורה ארוכה של בלשים חובבים. הצמידו לו כינויים רבים, אבל האחרון בהם, "The Golden State Killer" ("הרוצח ממדינת הזהב", כינויה של קליפורניה), הוא שדבק בו. ג'וזף ג'יימס ד'אנג'לו רצח בסך הכל 13 בני אדם ואנס 50 נשים. ביום שני, באולם חסר ייחוד בסקרמנטו, 45 שנים של פשע הגיעו לסיומן.

ד'אנג'לו, גבר חלוש בן 74, נזקק לעזרה כדי לקום על רגליו עם כניסת השופט לאולם. הוא לא הזכיר את הפושע מעורר האימה, שהיה מסתנן לבתיהן של נשים בחסות החשכה. הדיון נמשך שעות ארוכות, וד'אנג'לו, שנלכד לפני כשנתיים הודות לשימוש בטכניקת דנ"א חדשה, הודה באישומים, שכללו 13 מעשי רצח מדרגה ראשונה שביצע ברחבי קליפורניה בשנות השבעים והשמונים.

בתמורה להודאתו, משרד התובע בנפת סקרמנטו הודיע שעונש המוות הורד מהשולחן, ועל ד'אנג'לו נגזרו 11 מאסרי עולם רצופים. השופט מייקל בומן שאל את ד'אנג'לו אם הוא מודה באשמה, והפושע השיב "אני מודה" שוב ושוב. בתום יותר משלוש שעות מתחילת הדיון, ד'אנג'לו הודה באשמה בכמעט כל האישומים.

התובעת איימי הולידיי הסבירה לצופים – הדיון נערך ללא קהל בשל מגפת הקורונה, אך הועבר בשידור חי – כי ההחלטה להגיע להסכם טיעון עם ד'אנג'לו, במקום להעמידו למשפט עם מושבעים, התקבלה בין היתר בגלל המגפה והסיכון לבריאות הציבור. לדבריה, גם לגילם המופלג של רבים מהמעורבים היה חלק בהחלטה. "רבים מהקורבנות, עדים ואנשי כוחות אכיפת החוק, כבר בני שמונים או תשעים", הוסיפה, "רבים מהם, שנפגעו אנושות מהפשעים של ד'אנג'לו, עלולים לא להיות איתנו אם המשפט היה מתקיים".

לפי "הניו יורק טיימס", ההחלטה לחתום עם ד'אנג'לו על עסקת טיעון, ולחסוך ממנו את עונש המוות, מעוררת רגשות מעורבים בקרב כמה מקורבנותיו ובני משפחותיהם. גיי הרדוויק, שנאנסה ב-1978 בעוד בעלה בוב היה כפות, אמרה בראשית החודש ששום עונש אינו חמור דיו. "הוא לא יוכל לרצות עונש מאסר ארוך דיו", אמרה, "הוא לעולם לא ירצה את העונש שאנחנו ריצינו", אמרה, אך הוסיפה: "הידיעה שהוא הודה היא בשבילנו צעד גדול למציאת שקט".

טכניקה מעוררת ספקות

ד'אנג'לו חמק מהחוק במשך למעלה מארבעים שנה, עד שנעצר ב-2018 בפרבר של סקרמנטו. זה המקרה המפורסם הראשון שפוענח באמצעות טכניקה חדשה, המסתמכת על זיהוי דגימות דנ"א שנאספו בזירות פשע באמצעות איתור קרובים של החשודים במאגרים גנטיים. החוקרים השתמשו בדגימת דנ"א שנמצאה בזירת רצח בנפת ונטורה ב-1980 כדי ליצור פרופיל מזויף באתר גיניאולוגי מקוון, והצליחו להתאים את הדגימה לזו של קרובים רחוקים של ד'אנג'לו.

בעקבות הצלחת השימוש בטכניקה זו בקליפורניה, החלו עשרות סוכנויות לאכיפת החוק בארה"ב לבקש את שירותיהם של גיניאולוגים גנטיים, על מנת ליישם אותה במקרי רצח ותקיפה מינית לא פתורים. כך, הצליחו כוחות המשטרה ברחבי ארה"ב לערוך בתוך זמן קצר עשרות מעצרים בתעלומות פשע ישנות שנראו בלתי פתירות; ובהתאם, גברה ההתלהבות בקרב הסוכנויות השונות להקים יחידות לגיניאולוגיה גנטית.

אבל לאחר שהשימוש בטכניקה נעשה נפוץ יותר ויותר, הביעו גיניאולוגים, משפטנים ומחוקקים חשש שהטכניקה מפרה את זכותם לפרטיות של אותם אנשים המצטרפים למאגר הדנ"א כדי ללמוד על תולדותיהם. העובדה שהנוהג אינו מוסדר בחוק, אף שכוחות אכיפת החוק מיישמים אותו לעתים גם במקרה של עבירות פחות חמורות – כמו במקרי פריצות – רק מגבירה את הביקורת.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות