הדברים החשובים בחיים - שבוע ישראלי
Connect with us

ארה"ב-ישראל

הדברים החשובים בחיים

Published

on

הפרשן הפוליטי הבכיר של ״וושינגטון פוסט״, צ׳ארלס קראוטהאמר, הלך לעולמו ביום שישי שעבר בגיל 68 לאחר מאבק במחלת הסרטן. ההודעה על מותו נמסרה מהעיתון שבו כתב מ-1984 ומרשת ״פוקס ניוז״ שהעסיקה אותו. הוא הותיר אחריו אישה ובן.

קראוטהאמר, בן להורים יהודים-דתיים שהיגרו מאירופה לניו יורק ומשם למונטריאול, קנדה, הודיע בתחילת החודש כי נותרו לו שבועות ספורים לחיות. ״חיי היו מלאים ואין בי חרטות. עצוב לי ללכת, אך אני עוזב בידיעה שחיי היו בדיוק מה שרציתי״, כתב
בטורו הקבוע.

קראוטהאמר, פסיכיאטר במקצועו, סיים את לימודי הרפואה באוניברסיטת הרווארד למרות שהיה משותק מצווארו ומטה בעקבות תאונה בבריכה, בשנה הראשונה ללימודיו. בתחילת שנות ה-70 אחד ממחקריו הציג פריצת דרך בחקר ההפרעה הדו-קוטבית, אך בסוף שנות העשור הצטרף למטה הבחירות של ג׳ימי קרטר וכתב את נאומיו של סגנו וולטר מונדייל. הוא זכה בפרס הפוליצר היוקרתי ב-1987 בשל טורי הפרשנות החדים שלו, ועל אף שהזדהה כתומך המפלגה הדמוקרטית בצעירותו, הפך לאחד הקולות המשפיעים בקרב הרפובליקנים. ספרו ״Things That Matter״ הפך לרב מכר וניצב בצמרת הרשימה של הניו יורק טייימס. להלן מבחר ציטוטים מהספר והמורשת שלו:

מקבל את זה נכון

״החלטתי להיות סופר כדי שאוכל לכתוב על פוליטיקה, כי חשבתי שזה הדבר הכי חשוב שאפשר לשלב בו את עצמך. בסופו של דבר, כל הדברים היפים והאלגנטיים בחיים, הדברים שחשובים לי, הדברים שמשנים, תלויים במעורבות פוליטית. כי בחברות שבהן הם טועים, כל השאר נהרס, כל השאר מפולס״.

הייחודיות של אמריקה

״אמריקה היא המדינה היחידה שנוסדה על רעיון. המדינה היחידה שאינה מבוססת על גזע או אפילו על היסטוריה משותפת. היא מבוססת על רעיון והרעיון הוא חירות. זו כנראה התופעה הנדירה ביותר בהיסטוריה הפוליטית של העולם; זה לא קרה מעולם. ולא רק שזה קרה, זה גם עבד. אנחנו המדינה המשגשגת ביותר, החזקה והמשפיעה ביותר על פני כדור הארץ, עם המערכת הזאת, שהמציאו הגאונים הפוליטיים הגדולים ביותר כנראה בהיסטוריה האנושית״.

לכו לאן שהאירוע תופס אתכם.

״בצעירותי הייתי בעד חברה ליברלית גדולה. חשבתי שאנחנו צריכים לעזור לעניים, אנחנו צריכים לתת להם את כל הכסף שאנחנו יכולים. ואז, הראיות החלו לזרום פנימה. עדויות כיצד תוכניות גדולות אלה, תוכניות העוני, תוכניות הרווחה – הכל החמיר את המצב. לא היה לי אינטרס במאבק הזה. הייתי מוכן ללכת לאן שיובילו הראיות. כרופא הוכשרתי לראיות אמפיריות. אם הטיפול הורג את המטופלים שלך, אתה מפסיק את הטיפול״.

בזכות הכתיבה והמילים

״המחזאי טום סטופארד אמר פעם שהסיבה שהוא כותב היא כי כל פעם שאתה שם כמה מילים ביחד בסדר הנכון – אתה יכול לתת לעולם דחיפה. ולפעמים אני מסוגל לעשות את זה״.

איך לשכנע אחרים

״אתה לא רוצה לדבר בסגנון גבוה, עם הפשטות מגוחכות שאף אחד לא מבין. רק תנסו לעשות דברים פשוטים וברורים. הדבר היחיד שאני מנסה לעשות כאשר אני רוצה לשכנע מישהו הוא לא להתחיל עם ההנחות שלי, כי אם אני עושה כך, אנחנו לא הולכים לשום מקום. אתה צריך להבין במה האדם האחר מאמין, ולאחר מכן לנסות לצייר קו ממה שהם מאמינים לתוך מה שאתה מאמין על ידי הצגתם ברצף הגיוני. אבל אתה חייב להוביל אותם יחד, ואתה צריך להבהיר את זה בראש שלך מההתחלה, או שאתה לעולם לא תגיע למחוז חפצך״.

חשיבות המבנה

״כשאתה כותב משהו – טור, מסה – אם יש לך את המבנה הנכון, הכל קל. אתה מקבל את המבנה הלא נכון, אתה לעולם לא תקבל את זה נכון. אתה תבלה שעות לפלס את הדרך שלך דרך עשבים עם מאצ׳טה ואתה לא תוכל להימלט מן הביצה״.

אינדיווידואלים יוצרים הבדל

״בניתוחים ההיסטוריים המתוחכמים שלנו, אנחנו נוטים לייחס המון חשיבות לזרמים הגדולים האלה, לאידיאולוגיות פוליטיות מסוימות, או לשינויים חברתיים כמו תיעוש או לצמיחה של זכויות נשים וכל זה. אבל זה חסר את המובן מאליו – יש בדרך כלל אדם שהשפיע על הדברים בצורה שכל הכוחות הבסיסיים לא יכול להסביר. בהיסטוריה האמריקאית, וושינגטון, לינקולן, רוזוולט, רייגן כולם בולטים כמגדלור. זוהי דרך להביט בהיסטוריה שהיא פחות מופשטת, והיא מכירה יותר באדם״.

אמונה

״האמונה היא משהו שיש או אין; האדם לא בונה אותה. הדבר היחיד שאני מאמין הוא זה שלכל הדעות האפשריות יש אלוהים, אבל אתאיזם הוא לפחות מתקבל על הדעת. הרעיון שאין שום משמעות או תכלית או מוצא – שהיקום הוא כפי שהיה תמיד, הוא עבורי לחלוטין בלתי מתקבל על הדעת מסיבות של פיזיקה, מלבד האמונה. כי אם אתה מבין את הסיבה הראשונה, ואם אתה אתאיסט, אתה מקבל סתירה לוגית״.

ארה"ב-ישראל

מה קורה כשמלך הביצה בישראל מנסה להשתלב בתעשייה ההוליוודית

Published

on

בעונה החדשה והמצופה של "איש חשוב מאוד", יהודה לוי מנסה את מזלו כשחקן אנונימי בלוס אנג'לס

לוי. מנסה להזניק את הקריירה מעבר לים

יהודה לוי חוזר – בטיזרים הרישמיים לעונה החדשה של הסידרה איש חשוב מאוד. העונה השנייה של הסדרה המצליחה של HOT, זאת שגילתה לנו את אלמה דישי, ולא פחות חשוב – זאת ש(ספק) עסקה בסיפור הפרידה של לוי ונינט טייב בחיים עצמם – תעקוב הפעם אחרי יהודה כשהוא מנסה להזניק קריירה מעבר לים.

בהתאם, העונה החדשה יוצאת מגבולות רוטשילד-שינקין בת"א – ומצולמת בלוס אנג'לס, שם מנסה יהודה, מלך הביצה בישראל, להשתלב כשחקן אנונימי בתעשייה ההוליוודית. במהלך העונה הוא יפגוש את אלי שיין (הליהוק החדש נטע ריסקין), מפיקה ישראלית קשוחה שחיה בארה"ב כבר 20 שנה, שתנסה לעזור לו להשתלב כשהיא בעצמה עושה הכול כדי להתרחק מהמקום ממנו היא באה.

העונה הראשונה של איש חשוב מאוד עלתה ב-2014, והיתה בין החלוצות בגל הסדרות העוסקות ב'שחקנים שמגלמים את עצמם בסדרה על עצמם', שהתחיל בטלוויזיה האמריקאית אי שם באייטיז עם סיינפלד (ואז תרגיע, לואי ועוד) ומאוחר יותר בארץ עם צומת מילר אדיר מילר), לצבי יש בעיה (צביקה הדר), נפלת חזק מיקי גבע) וחיים שלי (קובי מימון).

הסדרה של היוצרת והבמאית שירלי מושיוף עוררה עניין מהפרק הראשון, עם תוכן צהוב וממכר יותר מהאח הגדול, וגם קטפה תארים כמו "סדרת הדרמה הטובה ביותר" ו"השחקן הטוב ביותר". אז יאללה יהודה, ברייק איי לג.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

עזרא מילר על הוליווד: ״אנחנו עובדים בתעשיית מין"

Published

on

השחקן היהודי עזרא מילר, שכיכב לצידה של גל גדות ב"ליגת הצדק", מספר בריאיון למגזין "ההוליווד ריפורטר" על החוויה המטרידה שעבר ועל הקלות שבה מתייחסים למין בלוס אנג'לס: ״מפיק ובמאי הגישו לי אלכוהול כשהייתי קטין"

יככבו בסרט ההמשך של "ליגת הצדק". גל גדות ומילר

המגזין ה"ההוליווד ריפורטר" פירסם השבוע ריאיון עם השחקן היהודי (והגיי המוצהר) עזרא מילר בן ה-26, במסגרת גיליון האנשים הצעירים המבטיחים בהוליווד, שם סיפר לראשונה על חוויותיו כשחקן מתחיל בניו יורק לפני כעשור ועל ההצעה המפורשת שקיבל מאנשי תעשייה בכירים. "במאי ומפיק מזגו לי יין בהיותי קטין ושאלו אותי אם ארצה לשחק בסרט על מהפכת הקהילה ההומוסקסואלית", הוא חושף. "עניתי להם – לא, שניכם פשוט מפלצות!". רגע אחרי הווידוי שנתן למגזין, מילר פרץ בבכי, והעדיף שלא להרחיב יותר על סיפורו האישי. בהמשך הוא ניצל את הבמה כדי להביע את דעתו על התעשייה ההוליוודית בצל מחאת Me Too: "יודעים מה? השיט הזה ממש לא מתקבל על הדעת! כולנו ידענו שמקרים כאלה ממש לא מקובלים, בעודנו חווים אותם. אני חושב שכולנו ידענו שאחנו עובדים בתעשיית מין".

מילר התייחס לתקופת ילדותו בניו ג'רזי, שם נולד לאימו הרקדנית מרת'ה, ולאביו היהודי רוברט ס. מילר, שעבד בחברת וולט דיסני. למרות שאימו אינה יהודייה, השחקן מגדיר עצמו כיהודי כשר ובשנה שעברה הצטרף לוונדרוומן גל גדות ב"ליגת הצדק", שם גילם את גיבור העל פלאש, אשר מיניותו הוגדרה לא פעם כקוויר כלומר- סטרייט הוא לא).

עזרא עצמו יצא מהארון כהומוסקסואל כבר ב-2012 אבל בריאיון הנוכחי הוא לא ממהר להגדיר את זהותו המינית לכדי תבנית אחת: "אני לא מגדיר עצמי כגבר. אני לא מגדיר עצמי כאישה. אני בקושי מגדיר עצמי כבן אנוש". עד שיפגוש את גדות שוב בסרט ההמשך ל"ליגת הצדק", תוכלו לראות אותו על המסך הגדול בסרט "חיות הפלא: הפשעים של גרינדלוולד" בדמותו של קרדנס ברבון.

המשך לקרוא

ארה"ב-ישראל

רשת CNN תובעת את הנשיא טראמפ

Published

on

אחרי התקרית במסע"ת: הערוץ טוען כי הנשיא ובכירים בצוותו אשמים בהפרת זכותו החוקתית של כתב הרשת, לאחר ששללו את אישור הכניסה שלו לבית הלבן

President Trump and Jim Acosta. Photo: Jim Watson/AFP/Getty Images

מאת: מערכת ישראל היום

רשת החדשות CNN הגישה תביעה נגד נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ וכמה מעוזריו ודרשה כי הבית הלבן ישיב באופן מידי את זכות הסיקור של כתב הרשת, ג'ים אקוסטה.

על פי הרשת, התביעה היא תגובה להשעיית אישור הכניסה של אקוסטה לבית הלבן. על פי התביעה שהגישה הרשת, מדובר בפגיעה בזכותו החוקתית של אקוסטה לפי התיקון הראשון לחוקה האמריקנית, המבטיח את חופש הביטוי.

בנוסף לנשיא טראמפ, הרשת תבעה גם את ראש לשכתו של הנשיא, ג'ון קלי, דוברת הבית הלבן, שרה הקבי סנדרס, סגן ראש מערך התקשורת של הנשיא, בי לשיין, מנהל השירות החשאי וסוכן השירות ששלל את אישורו של אקוסטה.

אישור הכניסה לבית הלבן של כתב רשת CNN, ג'ים אקוסטה, נשלל לאחר שזה התעמת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במהלך תדרוך עיתונאים בבית הלבן לאחר בחירות האמצע.

בשלב השאלות, אקוסטה קיבל את זכות הדיבור וניסה לשאול את הנשיא על אודות מדיניות ההגירה בגבול מקסיקו. "הנה אנחנו מתחילים", השיב הנשיא בעוד הכתב מדבר. אקוסטה שאל את הנשיא האם הוא עורך "דמוניזציה" לאותם מהגרים. טראמפ השיב כי הוא רוצה ש"כולם ייכנסו באופן חוקי".

לאחר שהנשיא ניסה לעבור לענות לשאלתו של כתב אחר, אקוסטה סירב למסור את המיקרופון. טראמפ הורה לעיתונאי "להניח את המיקרופון" ואחת מעובדות הצוות בבית הלבן ניסתה לקחת לו את המיקרופון, אך אקוסטה לא ויתר.

לאחר שהעיתונאי בכל זאת התרצה ומסר את המיקרופון, הנשיא החל לתקוף. "ב-CNN צריכים להתבייש שאתה עובד עבורם", אמר טראמפ. "אתה חצוף, אדם נוראי. אתה לא צריך לעבוד עבור CNN".

המשך לקרוא

אירועים קרובים

נוב
16
ו
17:57 השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב!!
נוב 16 @ 17:57 – 18:57
השבת אצל יניב!!
השבת אצל יניב" מזמינה אותכם לארוחת שבת באווירה ישראלית עם מלא יהודים מכל רחבי העולם. שירים, הכרויות, הפתעות ועוד. מוזמנים לבדוק בדף הפייסבוק השבת אצל יניב, או ליצור קשר בטל': 877-969-1932. שבת שלום!
22:00 Tiesto @ Academy
Tiesto @ Academy
נוב 16 @ 22:00 – 23:00
Tiesto @ Academy
Doors open at 10pm. 21 & over. About this Event Friday, November 16th Insomniac presents Tiesto Dress code strictly enforced. No sandals or flip-flops. No shorts, baggy jeans or tank tops with sleeveless shirts. Tennis[...]
נוב
17
ש
19:00 Taste Buds Hummus & Hashish Night @ Rita House
Taste Buds Hummus & Hashish Night @ Rita House
נוב 17 @ 19:00 – 22:30
Taste Buds  Hummus & Hashish Night @ Rita House
Hummus & Hashish is coming back by popular demand! We're going to focus on our favorite Mediterranean dish & feature Hummus creations by 5 different chefs. Each guest will receive a mini Hummus dish from each chef, and[...]
20:00 מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואל... @ וואלי בית שלום
מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואל... @ וואלי בית שלום
נוב 17 @ 20:00 – 23:00
מופע מוזיקה ושירה בינלאומי בוואלי בית שלום @ וואלי בית שלום
הזמר הבינלאומי יבגני שפובלוב, המוכר לכולנו בעיקר מאז הופעתו המשותפת והנפלאה דואט" עם שלומית אהרון, מארח את האומנים המפורסמים אלכסנדר גונקו – טנור, אולנה גליטסקה – פסנתר וסוזנה פורטסקי – מצו סופרן, בערב שכולו מוסיקה[...]

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות