fbpx
Connect with us

Featured

הגוונים של ישראל

Published

on

קבוצה גדולה של נשים-אמהות מלוס אנג'לס הישראלית חרשה באחרונה את הארץ לאורכה ורוחבה במסגרת "גוונים-רמון" – מסע שורשים בסגנון אחר אשת הנד"לן עדי לויתן, מו"ל 'שבוע ישראלי' שרונה קופר ויזמית התוכנית וחיבורה לקהילה מזל חדד מספרות על טיול עוצמתי שמשנה פרספקטיבות וחיים

ארגון ׳מומנטום׳ מוציא טיולים בן 8 ימים לישראל לאמהות עם ילדים מתחת לגיל 18 מכל רחבי העולם: גרמניה, אוקראינה, אוסטרליה, רוסיה וארצות הברית. לכולן מכנה משותף: היהדות. חלק מהאמהות לא ביקרו מעולם בארץ הקודש, וזו הייתה עבורם הפעם הראשונה בה זכו להכיר מקרוב מקומות מיוחדים בישראל ולמסע רוחני-היסטורי לשורשיהם היהודיים.

בשנים האחרונות חבר ארגון ה-IAC למומנטום ויצר את ״גוונים-רמון״ – תוכנית מיוחדת להעצמה נשית דרך ערכים ציוניים ומנהיגות. התוכנית מזמינה אמהות ומנהיגות חברתיות בקהילה הישראלית בלוס אנג׳לס וברחבי ארצות הברית להתנסות בחוויית הטיול הלא שגרתי הזה.

על קבוצת גוונים רמון אמונה מזל חדד – חברת הדירקטריון הארצי של IAC ופעילה מוכרת בקהילה הישראלית המקומית. התוכנית מסובסדת על ידי ארגון ה- IAC, ״מומנטום״ ומשרד התפוצות בישראל.

בחודש שעבר יצאה לדרך קבוצה בת 22 אמהות מהקהילה הישראלית באל-איי שכללה אמהות ודמויות מוכרות בקהילה הישראלית. הטיול היה עמוס בכל טוב וכלל שלל מרצים ומנטורים שהעשירו את המשתתפים במגוון נושאים: יהדות, הורות, זוגיות ומערכות נישואים, אהבת הארץ, שורשים, ציונות ועוד. קבוצת הנשים מאל-איי מספרות על הקסם הגדול של הטיול והחוויות האישיות והרוחניות שעברו. חלקן מעידות כי הטיול שינה את חייהן ואת השקפת עולמן.

אשת הנדל״ן המצליחה עדי לויתן הצטרפה לטיול של ׳מומנטום׳ כבר בשנה שעברה וחזרה מוקסמת. היום היא פעילה בתוכנית ומקדמת אותה בקהילה הישראלית כדי שכמה שיותר נשים יזכו להתנסות בחוויה יוצאת הדופן. לטיול הנוכחי יצאה כמנהיגת העיר אל-איי תוך שהיא מסייעת לבנות החדשות שזו השנה הראשונה שלהן.

עדי: ״נולדתי בישראל אבל גדלתי פה בארצות הברית. למרות שהייתי עשרות פעמים בכותל ובכל המקומות המפורסמים בארץ אף פעם לא הרגשתי את אותן תחושות שהיו לי בטיול של 'מומנטום'. זו הייתה רכבת הרים של רגשות – בכינו, צחקנו, נפתחנו. הרגשתי שאני נמצאת בענן, הטיול כאילו חדר לי את העור והוציא כל מיני ברים החוצה".

לויתן הדגישה שפרק היהדות בטיול אינו מנסה להחזיר אותך בתשובה אלא פשוט להציג את ההוויה היהודית: ״למרות שאני יהודיה וישראלית עם בית כשר, עושה שבת וחוגגת את החגים היהודיים, הטיול של ׳מומנטום׳ שינה אצלי משהו בדרך שאני מסתכלת על דברים. במהלך השבוע הזה ביקרנו בהמון מקומות בארץ – היינו בהרצאות מרתקות בצפת ובבתי כנסת ישנים, היינו במקווה וגם כשביקרנו בכותל המערבי זה הרגיש שונה. לא כמו סתם עוד ביקור, הכינו אותנו לזה. בילינו שבת בכותל ואפילו שמרתי שבת למרות שלא הייתי חייבת, פשוט רציתי. אני זוכרת שאמרתי למזל שאני לא בטוחה איך אבל אני רוצה להיות חלק מ'מומנטום'. בטיול פגשתי נשים מרוסיה, אוסטרליה, דרום אפריקה ומכל העולם. הכרתי ישראליות שמעולם לא עשו קידוש או שבת ובמהלך הטיול גילו את החוויה הקסומה הזו".

קבוצת גוונים-רמון נקראת על שמה של רונה רמון ז״ל, אחת הנשים האהובות בישראל, שהייתה פעילה ציבורית ותומכת נלהבת בחינוך וקידום של בני נוער בארץ. העשייה הציבורית והחינוכית הענפה שלה זיכתה אותה בפרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשע״ט. סיפורה האישי של רמון מעורר השראה; כאלמנתו של אלוף משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, שנספה באסון מעבורת החלל קולומביה ב-2003. רמון גם איבדה את בנה, סרן אסף רמון, שהיה טייס קרב בחייל האויר אך נהרג בתאונת
אימונים בשנת 2009.

מטרת קבוצת גוונים רמון של ה- IAC היא להביא אמהות יהודיות וישראלית ארצה למסע חוויתי שיחבר אותם למסורת היהודית ויעצים את הזיקה לארץ ישראל. מדוע דווקא נשים? מפני שאלו נחשבות לעמוד התווך של הבית. האישה בהווייתה מנווטת את הבעל והילדים. כך, מכלול הערכים שהנשים סופגות במהלך הטיול: נתינה, אהבה, מסורת, חגים ויהדות יעברו מהן הלאה לשאר המשפחה. יהודיות וישראלית ארצה למסע חוויתי שיחבר אותם למסורת היהודית ויעצים את הזיקה לארץ ישראל. מדוע דווקא נשים? מפני שאלו נחשבות לעמוד התווך של הבית. האישה בהווייתה מנווטת את הבעל והילדים. כך, מכלול הערכים שהנשים סופגות במהלך הטיול: נתינה, אהבה, מסורת, חגים ויהדות יעברו מהן הלאה לשאר המשפחה.

קבוצת מומנטום מנתה השנה לא פחות מ-400 נשים מרחבי הגלובוס שהתחלקו לשתי קבוצות טיולים מקבילים ומתוכן 100 נשים מקבוצת IAC גוונים-רמון. מו"ל ״שבוע ישראלי״ שרונה קופר שהצטרפה לטיול לראשונה סיפרה לי בין היתר: ״בהתחלה חשבתי לעצמי מדוע שישראליות שמכירות את הארץ ואת החוויה הישראלית יצאו בעצם לטיול מאורגן לישראל? אני טסה לארץ פעמיים-שלוש בשנה. אבל אני חייבת לומר שבטיול הזה הייתי במקומות שבחיים לא ביקרתי בהם בעבר, ושמעתי הרצאות מעניינות שלא הייתי שומעת בטיול עצמאי. אם לא הייתי מגיעה דרך גוונים לא הייתי נחשפת לכל התובנות שהגעתי אליהם. למשל, היינו במקווה בצפת הפעם האחרונה שהייתי במקווה הייתה לפני הרבה שנים כשהתחתנתי. היום אני רואה את המקווה בצורה אחרת לגמרי, עם הרבה יותר רוחניות ואני מבינה מה החשיבות האמיתית שלו".

אחת המרצות בטיול שכבשה את לב המשתתפות הייתה אדריאן גולד שעסקה במגוון נושאים: חברה, זוגיות והורות. קופר: ״היה משפט שאדריאן אמרה שהולך איתי כאמא: כל ההורים תמיד משווים בין הילדים שלהם; תוהים למה אחד לא יצא כמו האחר ולפעמים אנחנו אפילו מתלוננים. אדריאן הסבירה לנו שגידול ילדים דומה לגידול פרחים: רקפת צריכה אדמה רטובה, בוצית והמון צל. חמניה גדלה בשדה בשמש. כל פרח למעשה גדל בצורה אחרת. ככה כל ילד הוא פרח בפני עצמו והוא צריך את המינון שלו במים, בצל , בשמש, החיבוק והאהבה. התפקיד שלנו בתור הורים הוא להיות סרט אחד גדול שקושר את כל הפרחים שלנו לזר יפה".

הטיול היה מגוון מצפון ועד דרום במקומות רבים ברחבי בארץ. המשתתפות יודעות לספר על על ימים שהחלו בשש וחצי בבוקר והסתיימו באחת בלילה. מלבד צפת, תל אביב וירושלים הן ביקרו במוזיאונים ומרכזים יהודיים, עברו שלל סדנאות והרצאות מרתקות וגם אכלו במסעדות שוות במיוחד. קופר: ״כישראלית שיש לה כבר קשר חזק לישראל הושפעתי רבות מהטיול הזה. חזרתי מהארץ ביום חמישי, ובשישי כבר הבטחתי לעצמי שאני עושה עם הבנות שלי חלות לשבת. ככה עשיתי, ואני רוצה לעשות זאת בכל יום שישי כדי להראות לבנות שלי את השייכות לעם ולמסורת שלנו".

את ארוחת שבת עשתה הקבוצה ברובע היהודי בירושלים והתארחו במוסד ״אש התורה״. הרב גבריאל חידד את סגולות השבת ואת חוכמת החיים שהתורה מלמדת אותנו, כיצד להפיק את מרב ההנאה והתועלת מהפוטנציאל הגלום בנו. כל זה עשה בצורה הומוריסטית ובדבריו השתמש בדוגמאות משעשעות משירים של פוליס וגאנז אנד רוזס. לויתן: ״חלק גדול מהמשתתפות בחרו להתנסות בשמירת שבת. זו הייתה חוויה לצעוד לכותל בלילה ברגל ולעשות שם קבלת שבת. יכולנו להרגיש את הקדושה באוויר. התארחנו בבית מדהים עם נוף של הר הבית. כל היום שרנו, בכינו ורקדנו".

להבדלה של מוצאי שבת הגיעה הקבוצה לביתם המדהים של בני הזוג פמלה ואבא קלמן שפתחו את ביתם וליבם. הזוג מארח לשבת ללא תשלום יהודים שמגיעים לעיר העתיקה וגם פתח לאחרונה את עמותת ׳תודה צה״ל׳ התומכת בחיילים ומסייעת בארוחת צהרים חמה.

מזל חדד, שעומדת כאמור מאחורי התוכנית החלה אותה במסגרת ה-IAC לפני ארבע שנים. מאז היא זוכה לתגובות חיוביות מכל רחבי ארצות הברית. חדד, (55), במקור מבאר שבע מתגוררת בעיר המלאכים כבר 34 שנים. היא אמא לארבעה ילדים. ״התחלתי להתקרב ליהדות דרך חב״ד בשרמן אוקס והילדים שלי כולם הלכו לבתי ספרי יהודיים" היא מספרת. חזרתי בתשובה אחרי שהבנתי שהמסורת היהודית טובה לחיי משפחה ודרך נכונה לגדל את הילדים שלי. התורה עבורי היא לא דת אלא דרך לבנות משפחה בצורה טובה יותר״. לחדד עשייה חברתית ענפה: מלבד פעילותה ב-IAC באל-איי, היא הקימה את סניף ׳בני עקיבא׳ בוואלי ואת ארגון ״שבילים״.

חדד: ״אני יודעת שגידלתי את הילדים טוב מכיוון שאחרי שהם למדו בבית ספר יהודי הם הלכו לאוניברסיטה רגילה וראיתי שהם המשיכו לשמור כשרות ושבת, הולכים לבתי כנסת ועושים פעילויות עם חב״ד. הם לא איבדו המסורת היהודית גם כשלמדו באוניברסיטה אמריקאית לגמרי.

״היום, כששיעורי ההתבוללות כל כך גבוהים, קרוב ל- 80 אחוזים, אני שמחה שהבן שלי התחתן עם יהודיה, והם מסתדרים נפלא למרות שהוא ספרדי-ישראלי והיא אמריקאית אשכנזיה. המכנה המשותף ביניהם היה היהדות. יהדות זה עם וזה מה שמחבר בינינו. הטיול של גוונים ומומנטום ממחיש את זה כי אתה רואה נשים מכל העולם שכולן מאוד דומות למרות שהן גדלו במקומות שנים, בערים שונות ובצורה שונה. מה הדומה ביניהן? המסורת היהודית שמחברת אותן.

חדד: "התוכנית של גוונים רמון אומנם נפתחת בטיול לישראל. אבל הרעיון הגדול והחשוב הוא יצירת המשכיות מהמסע המשותף. כשהמטרה היא לקחת את התובנות ליישם אותן לא רק פנימה אלא גם עבור אחרים: משפחה ולקהילה. התוכנית להעצמה נשית עוברת דרך ערכים ציוניים ומנהיגות. התוכנית היא שנתית וכל הנשים שנרשמו אליה ולטיול המקדים מתחייבות להשתתף בה. שלושה שבועות לאחר הטיול הבנות נפגשות כדי לדבר על התובנות שלהן מהטיול. העבודה מתחילה במפגשים של פעם בחודש שמתקיימים במרכז שפר של ה- IAC שם אנחנו לומדות על ערכים, ציונות ומנהיגות. על פי תוכנית שנתית שבנינו".

במהלך הפגישות הנשים מנסות להבין כיצד הן יכולות לסייע אחת לשניה ולחזק עצמן כקהילה. מזל: ״יש לנו את איילת ששון שמובילה את עמותת ׳מעגלים׳. כל האמהות שפגשו אותה בטיול התרגשו מהביקור המשותף במרכז ׳שלוה׳ בישראל שמטפל בילדים עם צרכים מיוחדים. הן הבטיחו לעזור לאיילת לפתוח מרכז כזה גם בלוס אנג׳לס. הן ממשיכות לחזק אותה ומביאות את הילדים שלהם להתנדב בעמותה.

אנחנו בונות תוכניות שנתיות שיפעלו בחגים כדי לתת בחזרה לקהילה: בפורים נעשה משלוחי מנות למעוטי יכולות. אנחנו גם אוספות תרומות לתומכי שבת, ויש לנו תוכנית מיוחדת לט"ו בשבט. כלומר – כל העוצמה הזו חוזרת בחזרה לקהילה.

״התחלנו את התוכנית לפני ארבע שנים; מה שהיה פעם קבוצה קטנה הפך להצלחה גדולה והיום יש רשימת המתנה של 70 נשים אבל יש רק 20 מקומות פנויים".

כשביקשתי מחדד לסכם את הטיול אמרה:״ החשיבות של הטיול הזה היא להחזיר לתודעה את הערכים היהודים שמחזקים ומשפיעים על קהילה ומנהיגות.

הנשים נתנו פידבק אחת לשניה וגם המון כוח. היו רגעים מאוד קשים לפעמים ואישיים אבל הן תמכו אחת בשניה לכל אורך הדרך. זה מסע רוחני, נפשי ואישי לכל אישה. כששוחחנו ושמענו הרצאות על גידול ילדים או איך לחנך ילדים, הרבה נשים הבינו שהרבה פעמים הן לא עושות את הדבר הנכון. או כאשר דיברנו על זוגיות הרבה נשים הבינו שיש בעיה בזוגיות שלהן. לכל אחת היה את המשבר שלה ואת החלק שהאיר אותה. הנשים נפתחו וסיפרו על ההתמודדויות שלהן. זה מרגש לראות איך הבנות מחזקות אחת את השניה.

״כן, טיילנו בהמון מקומות בארץ. אבל הרעיון הוא יותר לחבר נשים מכל רחבי העולם עם ישראל. החוויה הזו מחזירה אותך חזרה לשורשים, ליהדות, למי שאנחנו ומה שאנחנו. המשתתפות הבינו כמה חשוב לשמור על קשר עם ישראל.

״המטרה: לחזק את הקהילה היהודית. להחזיר את היהודות שלנו הבייתה, בחזרה לקהילה. הטיול הזה מאוד השפיע על המשתתפות וגרם להן לרצות ללמוד עוד על יהדות. הן מבינות עכשיו שיהדות זה לא רק מה מותר ומה אסור. יהדות היא מאוד עמוקה ועם רבדים וערכים. יהדות זו דרך חיים".

הרבנית לונה כדורי היא המנחה של ״גוונים-רמון״ בלוס אנג׳לס. היא מעבירה את כל הנושא הלימודי ומעניקה לבנות חלק מהכלים שהן משתמשות בהן יום יום: ״כשבן אדם לומד משהו רק לעצמו יש סיכוי שהוא ישכח את זה. אבל כשבן אדם לומד משהו בשביל להעביר לאחר זה הופך חלק ממנו היא אומרת. אחרי שיצאנו לטיול שבו למדנו לגדול ולהתבונן על עצמנו, אנחנו ממשיכות את המסע ביחד כדי להעביר אותו אחד לשני ולקהילה שלנו".

לונה, נשואה +1, היא במקור מירושלים. בצבא שירתה כמורה חיילת וסייעה לבנות תוכנית חינוכית על ההיסטוריה של מדינת ישראל. במסגרת שירותה הצבאי הגיעה לשכונות מצוקה והעבירה שיעורים על אהבת הארץ יחד עם טיולים ברחבי ישראל בשיתוף החברה להגנת הטבע. לונה מתגוררת למעלה מ- 30 שנה בוואלי של לוס אנג׳לס. בנה כבר עלה לישראל. היא, למרות הפטריוטיות העצומה, מספרת שעדיין לא סיימה את השליחות שלה בארצות הברית. היא ממשיכה לעסוק בהוראה גם כאן והיום מעבירה הרצאות בנושאי פילוסופיה יהודית למבוגרים.

לדבריה, בכל פגישה חודשית עם הבנות של "גוונים רמון" הן עוסקות בנושא אחר כשהמטרה בגדול היא העצמה נשית ועשיית שינוי פנימי והוצאתו החוצה. ״אנחנו
לוקחות גם תכנים דתיים וגם חילוניים, ועושות סבב חשיבה בו כל אחת מביאה את ההבנה שלה מהמקום שלה. אני נותנת לנשים מידע ואנחנו מדברות על איך לקחת את הידע הזה ולהביא אותו לפעילויות שלנו, לילדים ולקהילה בכלל.

כדורי: "יש המון שאלות שעולות בעיקר בנושאים שקשורים לחיים בגולה והקשר לארץ ישראל ולעם ישראל. אנחנו מדברות המון גם על העניין של אהבת חינם, אחדות, נתינה וקבלת האחר. המטרה היא שכל אישה תהפוך להיות שגרירה בקהילה בלמידה. זה אחד הדברים הכי חזקים שלנו כדי להעביר אותנו התפתחות לשלב הבא. אנחנו לומדות ביחד כדי להבין איך אנחנו יכולים להתקדם הלאה ולגדול כקהילה.

״אני מלמדת את הקבוצה על נשים חזקות ומשפיעות בהיסטוריה של עם ישראל. כאלו שהעזו לעשות דברים גדולים. מהן אנחנו לומדות איך לפעול, כמו למשל רונה רמון ז"ל שהעשייה שלה היא מודל לחיקוי לכולנו. המסע הזה מביא לקדמת הבמה את הנשים המדהימות הללו ומראה לא רק את ההצלחה האישית שלהן, אלא מה הן
יכולות לעשות למען הקהילה ואיך ניתן לעזור ולהשפיע".

Featured

עוד מכה לעסקים בקליפורניה: חוק חדש יחייב את המעסיק לחשוף כמה העובדים האחרים מרוויחים 

Published

on

מושל קליפורניה גאווין ניוסום חתם השבוע על חוק חדש המחייב מעסיקים בקליפורניה לפרסם טווחי שכר עבור פרסום משרות "במאמץ לצמצם את הפער בין המינים והגזעים".

לפי SB-1162, מעסיקים עם 15 עובדים או יותר יידרשו לכלול טווחי שכר בפרסומי משרות, ואלה עם 100 עובדים או קבלנים או יותר יצטרכו לדווח על תעריפי שכר חציוניים וממוצעים לפי קטגוריית עבודה ו"כל שילוב של גזע , אתניות ומין."

"לקליפורניה יש את חוקי שוויון השכר החזקים ביותר במדינה, אבל אנחנו לא מוותרים על משימתנו כדי להבטיח שכל הנשים במדינתנו יקבלו את התשלום המגיע להן ויקבלו יחס שווה בכל תחומי החיים", אמר ניוסום. "הצעדים הללו מביאים לשקיפות חדשה להתמודדות עם פערי שכר, להפסיק את התמחור המפלה של מוצרים על בסיס מגדר ולהרחיב את התמיכה בנפגעי התעללות ותקיפה. אני מודה לוועדת הנשים המחוקקת על המנהיגות והשותפות שלהן בבניית קליפורניה שוויונית יותר לכולם".

בנוסף לדרישת טווחי שכר, החוק החדש אומר שמעסיקים בכל הגדלים צריכים לספק את טווח השכר לעובד עבור התפקיד שהם ממלאים אם הם מבקשים זאת. משמעות הדבר היא שהעובדים הקיימים יכולים לבדוק היכן המשכורת שלהם ממוקמת בטבלת השכר בחברה שלהם, להעלות חוסר עקביות בשכר ולנהל משא ומתן או לבקש התאמה.

מושל קליפורניה גם אישר את חוק איגוד העובדים החקלאי. החוק יחייב חברות עם 100 עובדים או יותר שנשכרים דרך סוכנויות כוח אדם של צד שלישי להגיש דוחות נתוני שכר לסוכנות לזכויות האזרח של קליפורניה עבור אותם עובדים, בחלוקה לפי מגדר, גזע ומוצא אתני.

מבחינה לאומית, לשכת מפקד האוכלוסין האמריקאית מעריכה שנשים מרוויחות 82 סנט על כל דולר שמרוויח גבר, והפער מתרחב עבור נשים רבות ממגזרים לא לבנים.

בקליפורניה משלמים לנשים בערך 88 סנט על כל דולר שמשלמים לגבר, כשהפער גדל אצל נשים "צבעוניות". נשים במדינה מפסידות בסך הכל 87 מיליארד דולר מפערי השכר מדי שנה, על פי ארגון ״השותפות הלאומית לנשים ומשפחות״.

החוק יכנס לתוקף ב-2023.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות