Connect with us

Featured

הגוונים של ישראל

Published

on

קבוצה גדולה של נשים-אמהות מלוס אנג'לס הישראלית חרשה באחרונה את הארץ לאורכה ורוחבה במסגרת "גוונים-רמון" – מסע שורשים בסגנון אחר אשת הנד"לן עדי לויתן, מו"ל 'שבוע ישראלי' שרונה קופר ויזמית התוכנית וחיבורה לקהילה מזל חדד מספרות על טיול עוצמתי שמשנה פרספקטיבות וחיים

ארגון ׳מומנטום׳ מוציא טיולים בן 8 ימים לישראל לאמהות עם ילדים מתחת לגיל 18 מכל רחבי העולם: גרמניה, אוקראינה, אוסטרליה, רוסיה וארצות הברית. לכולן מכנה משותף: היהדות. חלק מהאמהות לא ביקרו מעולם בארץ הקודש, וזו הייתה עבורם הפעם הראשונה בה זכו להכיר מקרוב מקומות מיוחדים בישראל ולמסע רוחני-היסטורי לשורשיהם היהודיים.

בשנים האחרונות חבר ארגון ה-IAC למומנטום ויצר את ״גוונים-רמון״ – תוכנית מיוחדת להעצמה נשית דרך ערכים ציוניים ומנהיגות. התוכנית מזמינה אמהות ומנהיגות חברתיות בקהילה הישראלית בלוס אנג׳לס וברחבי ארצות הברית להתנסות בחוויית הטיול הלא שגרתי הזה.

על קבוצת גוונים רמון אמונה מזל חדד – חברת הדירקטריון הארצי של IAC ופעילה מוכרת בקהילה הישראלית המקומית. התוכנית מסובסדת על ידי ארגון ה- IAC, ״מומנטום״ ומשרד התפוצות בישראל.

בחודש שעבר יצאה לדרך קבוצה בת 22 אמהות מהקהילה הישראלית באל-איי שכללה אמהות ודמויות מוכרות בקהילה הישראלית. הטיול היה עמוס בכל טוב וכלל שלל מרצים ומנטורים שהעשירו את המשתתפים במגוון נושאים: יהדות, הורות, זוגיות ומערכות נישואים, אהבת הארץ, שורשים, ציונות ועוד. קבוצת הנשים מאל-איי מספרות על הקסם הגדול של הטיול והחוויות האישיות והרוחניות שעברו. חלקן מעידות כי הטיול שינה את חייהן ואת השקפת עולמן.

אשת הנדל״ן המצליחה עדי לויתן הצטרפה לטיול של ׳מומנטום׳ כבר בשנה שעברה וחזרה מוקסמת. היום היא פעילה בתוכנית ומקדמת אותה בקהילה הישראלית כדי שכמה שיותר נשים יזכו להתנסות בחוויה יוצאת הדופן. לטיול הנוכחי יצאה כמנהיגת העיר אל-איי תוך שהיא מסייעת לבנות החדשות שזו השנה הראשונה שלהן.

עדי: ״נולדתי בישראל אבל גדלתי פה בארצות הברית. למרות שהייתי עשרות פעמים בכותל ובכל המקומות המפורסמים בארץ אף פעם לא הרגשתי את אותן תחושות שהיו לי בטיול של 'מומנטום'. זו הייתה רכבת הרים של רגשות – בכינו, צחקנו, נפתחנו. הרגשתי שאני נמצאת בענן, הטיול כאילו חדר לי את העור והוציא כל מיני ברים החוצה".

לויתן הדגישה שפרק היהדות בטיול אינו מנסה להחזיר אותך בתשובה אלא פשוט להציג את ההוויה היהודית: ״למרות שאני יהודיה וישראלית עם בית כשר, עושה שבת וחוגגת את החגים היהודיים, הטיול של ׳מומנטום׳ שינה אצלי משהו בדרך שאני מסתכלת על דברים. במהלך השבוע הזה ביקרנו בהמון מקומות בארץ – היינו בהרצאות מרתקות בצפת ובבתי כנסת ישנים, היינו במקווה וגם כשביקרנו בכותל המערבי זה הרגיש שונה. לא כמו סתם עוד ביקור, הכינו אותנו לזה. בילינו שבת בכותל ואפילו שמרתי שבת למרות שלא הייתי חייבת, פשוט רציתי. אני זוכרת שאמרתי למזל שאני לא בטוחה איך אבל אני רוצה להיות חלק מ'מומנטום'. בטיול פגשתי נשים מרוסיה, אוסטרליה, דרום אפריקה ומכל העולם. הכרתי ישראליות שמעולם לא עשו קידוש או שבת ובמהלך הטיול גילו את החוויה הקסומה הזו".

קבוצת גוונים-רמון נקראת על שמה של רונה רמון ז״ל, אחת הנשים האהובות בישראל, שהייתה פעילה ציבורית ותומכת נלהבת בחינוך וקידום של בני נוער בארץ. העשייה הציבורית והחינוכית הענפה שלה זיכתה אותה בפרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשע״ט. סיפורה האישי של רמון מעורר השראה; כאלמנתו של אלוף משנה אילן רמון, האסטרונאוט הישראלי הראשון, שנספה באסון מעבורת החלל קולומביה ב-2003. רמון גם איבדה את בנה, סרן אסף רמון, שהיה טייס קרב בחייל האויר אך נהרג בתאונת
אימונים בשנת 2009.

מטרת קבוצת גוונים רמון של ה- IAC היא להביא אמהות יהודיות וישראלית ארצה למסע חוויתי שיחבר אותם למסורת היהודית ויעצים את הזיקה לארץ ישראל. מדוע דווקא נשים? מפני שאלו נחשבות לעמוד התווך של הבית. האישה בהווייתה מנווטת את הבעל והילדים. כך, מכלול הערכים שהנשים סופגות במהלך הטיול: נתינה, אהבה, מסורת, חגים ויהדות יעברו מהן הלאה לשאר המשפחה. יהודיות וישראלית ארצה למסע חוויתי שיחבר אותם למסורת היהודית ויעצים את הזיקה לארץ ישראל. מדוע דווקא נשים? מפני שאלו נחשבות לעמוד התווך של הבית. האישה בהווייתה מנווטת את הבעל והילדים. כך, מכלול הערכים שהנשים סופגות במהלך הטיול: נתינה, אהבה, מסורת, חגים ויהדות יעברו מהן הלאה לשאר המשפחה.

קבוצת מומנטום מנתה השנה לא פחות מ-400 נשים מרחבי הגלובוס שהתחלקו לשתי קבוצות טיולים מקבילים ומתוכן 100 נשים מקבוצת IAC גוונים-רמון. מו"ל ״שבוע ישראלי״ שרונה קופר שהצטרפה לטיול לראשונה סיפרה לי בין היתר: ״בהתחלה חשבתי לעצמי מדוע שישראליות שמכירות את הארץ ואת החוויה הישראלית יצאו בעצם לטיול מאורגן לישראל? אני טסה לארץ פעמיים-שלוש בשנה. אבל אני חייבת לומר שבטיול הזה הייתי במקומות שבחיים לא ביקרתי בהם בעבר, ושמעתי הרצאות מעניינות שלא הייתי שומעת בטיול עצמאי. אם לא הייתי מגיעה דרך גוונים לא הייתי נחשפת לכל התובנות שהגעתי אליהם. למשל, היינו במקווה בצפת הפעם האחרונה שהייתי במקווה הייתה לפני הרבה שנים כשהתחתנתי. היום אני רואה את המקווה בצורה אחרת לגמרי, עם הרבה יותר רוחניות ואני מבינה מה החשיבות האמיתית שלו".

אחת המרצות בטיול שכבשה את לב המשתתפות הייתה אדריאן גולד שעסקה במגוון נושאים: חברה, זוגיות והורות. קופר: ״היה משפט שאדריאן אמרה שהולך איתי כאמא: כל ההורים תמיד משווים בין הילדים שלהם; תוהים למה אחד לא יצא כמו האחר ולפעמים אנחנו אפילו מתלוננים. אדריאן הסבירה לנו שגידול ילדים דומה לגידול פרחים: רקפת צריכה אדמה רטובה, בוצית והמון צל. חמניה גדלה בשדה בשמש. כל פרח למעשה גדל בצורה אחרת. ככה כל ילד הוא פרח בפני עצמו והוא צריך את המינון שלו במים, בצל , בשמש, החיבוק והאהבה. התפקיד שלנו בתור הורים הוא להיות סרט אחד גדול שקושר את כל הפרחים שלנו לזר יפה".

הטיול היה מגוון מצפון ועד דרום במקומות רבים ברחבי בארץ. המשתתפות יודעות לספר על על ימים שהחלו בשש וחצי בבוקר והסתיימו באחת בלילה. מלבד צפת, תל אביב וירושלים הן ביקרו במוזיאונים ומרכזים יהודיים, עברו שלל סדנאות והרצאות מרתקות וגם אכלו במסעדות שוות במיוחד. קופר: ״כישראלית שיש לה כבר קשר חזק לישראל הושפעתי רבות מהטיול הזה. חזרתי מהארץ ביום חמישי, ובשישי כבר הבטחתי לעצמי שאני עושה עם הבנות שלי חלות לשבת. ככה עשיתי, ואני רוצה לעשות זאת בכל יום שישי כדי להראות לבנות שלי את השייכות לעם ולמסורת שלנו".

את ארוחת שבת עשתה הקבוצה ברובע היהודי בירושלים והתארחו במוסד ״אש התורה״. הרב גבריאל חידד את סגולות השבת ואת חוכמת החיים שהתורה מלמדת אותנו, כיצד להפיק את מרב ההנאה והתועלת מהפוטנציאל הגלום בנו. כל זה עשה בצורה הומוריסטית ובדבריו השתמש בדוגמאות משעשעות משירים של פוליס וגאנז אנד רוזס. לויתן: ״חלק גדול מהמשתתפות בחרו להתנסות בשמירת שבת. זו הייתה חוויה לצעוד לכותל בלילה ברגל ולעשות שם קבלת שבת. יכולנו להרגיש את הקדושה באוויר. התארחנו בבית מדהים עם נוף של הר הבית. כל היום שרנו, בכינו ורקדנו".

להבדלה של מוצאי שבת הגיעה הקבוצה לביתם המדהים של בני הזוג פמלה ואבא קלמן שפתחו את ביתם וליבם. הזוג מארח לשבת ללא תשלום יהודים שמגיעים לעיר העתיקה וגם פתח לאחרונה את עמותת ׳תודה צה״ל׳ התומכת בחיילים ומסייעת בארוחת צהרים חמה.

מזל חדד, שעומדת כאמור מאחורי התוכנית החלה אותה במסגרת ה-IAC לפני ארבע שנים. מאז היא זוכה לתגובות חיוביות מכל רחבי ארצות הברית. חדד, (55), במקור מבאר שבע מתגוררת בעיר המלאכים כבר 34 שנים. היא אמא לארבעה ילדים. ״התחלתי להתקרב ליהדות דרך חב״ד בשרמן אוקס והילדים שלי כולם הלכו לבתי ספרי יהודיים" היא מספרת. חזרתי בתשובה אחרי שהבנתי שהמסורת היהודית טובה לחיי משפחה ודרך נכונה לגדל את הילדים שלי. התורה עבורי היא לא דת אלא דרך לבנות משפחה בצורה טובה יותר״. לחדד עשייה חברתית ענפה: מלבד פעילותה ב-IAC באל-איי, היא הקימה את סניף ׳בני עקיבא׳ בוואלי ואת ארגון ״שבילים״.

חדד: ״אני יודעת שגידלתי את הילדים טוב מכיוון שאחרי שהם למדו בבית ספר יהודי הם הלכו לאוניברסיטה רגילה וראיתי שהם המשיכו לשמור כשרות ושבת, הולכים לבתי כנסת ועושים פעילויות עם חב״ד. הם לא איבדו המסורת היהודית גם כשלמדו באוניברסיטה אמריקאית לגמרי.

״היום, כששיעורי ההתבוללות כל כך גבוהים, קרוב ל- 80 אחוזים, אני שמחה שהבן שלי התחתן עם יהודיה, והם מסתדרים נפלא למרות שהוא ספרדי-ישראלי והיא אמריקאית אשכנזיה. המכנה המשותף ביניהם היה היהדות. יהדות זה עם וזה מה שמחבר בינינו. הטיול של גוונים ומומנטום ממחיש את זה כי אתה רואה נשים מכל העולם שכולן מאוד דומות למרות שהן גדלו במקומות שנים, בערים שונות ובצורה שונה. מה הדומה ביניהן? המסורת היהודית שמחברת אותן.

חדד: "התוכנית של גוונים רמון אומנם נפתחת בטיול לישראל. אבל הרעיון הגדול והחשוב הוא יצירת המשכיות מהמסע המשותף. כשהמטרה היא לקחת את התובנות ליישם אותן לא רק פנימה אלא גם עבור אחרים: משפחה ולקהילה. התוכנית להעצמה נשית עוברת דרך ערכים ציוניים ומנהיגות. התוכנית היא שנתית וכל הנשים שנרשמו אליה ולטיול המקדים מתחייבות להשתתף בה. שלושה שבועות לאחר הטיול הבנות נפגשות כדי לדבר על התובנות שלהן מהטיול. העבודה מתחילה במפגשים של פעם בחודש שמתקיימים במרכז שפר של ה- IAC שם אנחנו לומדות על ערכים, ציונות ומנהיגות. על פי תוכנית שנתית שבנינו".

במהלך הפגישות הנשים מנסות להבין כיצד הן יכולות לסייע אחת לשניה ולחזק עצמן כקהילה. מזל: ״יש לנו את איילת ששון שמובילה את עמותת ׳מעגלים׳. כל האמהות שפגשו אותה בטיול התרגשו מהביקור המשותף במרכז ׳שלוה׳ בישראל שמטפל בילדים עם צרכים מיוחדים. הן הבטיחו לעזור לאיילת לפתוח מרכז כזה גם בלוס אנג׳לס. הן ממשיכות לחזק אותה ומביאות את הילדים שלהם להתנדב בעמותה.

אנחנו בונות תוכניות שנתיות שיפעלו בחגים כדי לתת בחזרה לקהילה: בפורים נעשה משלוחי מנות למעוטי יכולות. אנחנו גם אוספות תרומות לתומכי שבת, ויש לנו תוכנית מיוחדת לט"ו בשבט. כלומר – כל העוצמה הזו חוזרת בחזרה לקהילה.

״התחלנו את התוכנית לפני ארבע שנים; מה שהיה פעם קבוצה קטנה הפך להצלחה גדולה והיום יש רשימת המתנה של 70 נשים אבל יש רק 20 מקומות פנויים".

כשביקשתי מחדד לסכם את הטיול אמרה:״ החשיבות של הטיול הזה היא להחזיר לתודעה את הערכים היהודים שמחזקים ומשפיעים על קהילה ומנהיגות.

הנשים נתנו פידבק אחת לשניה וגם המון כוח. היו רגעים מאוד קשים לפעמים ואישיים אבל הן תמכו אחת בשניה לכל אורך הדרך. זה מסע רוחני, נפשי ואישי לכל אישה. כששוחחנו ושמענו הרצאות על גידול ילדים או איך לחנך ילדים, הרבה נשים הבינו שהרבה פעמים הן לא עושות את הדבר הנכון. או כאשר דיברנו על זוגיות הרבה נשים הבינו שיש בעיה בזוגיות שלהן. לכל אחת היה את המשבר שלה ואת החלק שהאיר אותה. הנשים נפתחו וסיפרו על ההתמודדויות שלהן. זה מרגש לראות איך הבנות מחזקות אחת את השניה.

״כן, טיילנו בהמון מקומות בארץ. אבל הרעיון הוא יותר לחבר נשים מכל רחבי העולם עם ישראל. החוויה הזו מחזירה אותך חזרה לשורשים, ליהדות, למי שאנחנו ומה שאנחנו. המשתתפות הבינו כמה חשוב לשמור על קשר עם ישראל.

״המטרה: לחזק את הקהילה היהודית. להחזיר את היהודות שלנו הבייתה, בחזרה לקהילה. הטיול הזה מאוד השפיע על המשתתפות וגרם להן לרצות ללמוד עוד על יהדות. הן מבינות עכשיו שיהדות זה לא רק מה מותר ומה אסור. יהדות היא מאוד עמוקה ועם רבדים וערכים. יהדות זו דרך חיים".

הרבנית לונה כדורי היא המנחה של ״גוונים-רמון״ בלוס אנג׳לס. היא מעבירה את כל הנושא הלימודי ומעניקה לבנות חלק מהכלים שהן משתמשות בהן יום יום: ״כשבן אדם לומד משהו רק לעצמו יש סיכוי שהוא ישכח את זה. אבל כשבן אדם לומד משהו בשביל להעביר לאחר זה הופך חלק ממנו היא אומרת. אחרי שיצאנו לטיול שבו למדנו לגדול ולהתבונן על עצמנו, אנחנו ממשיכות את המסע ביחד כדי להעביר אותו אחד לשני ולקהילה שלנו".

לונה, נשואה +1, היא במקור מירושלים. בצבא שירתה כמורה חיילת וסייעה לבנות תוכנית חינוכית על ההיסטוריה של מדינת ישראל. במסגרת שירותה הצבאי הגיעה לשכונות מצוקה והעבירה שיעורים על אהבת הארץ יחד עם טיולים ברחבי ישראל בשיתוף החברה להגנת הטבע. לונה מתגוררת למעלה מ- 30 שנה בוואלי של לוס אנג׳לס. בנה כבר עלה לישראל. היא, למרות הפטריוטיות העצומה, מספרת שעדיין לא סיימה את השליחות שלה בארצות הברית. היא ממשיכה לעסוק בהוראה גם כאן והיום מעבירה הרצאות בנושאי פילוסופיה יהודית למבוגרים.

לדבריה, בכל פגישה חודשית עם הבנות של "גוונים רמון" הן עוסקות בנושא אחר כשהמטרה בגדול היא העצמה נשית ועשיית שינוי פנימי והוצאתו החוצה. ״אנחנו
לוקחות גם תכנים דתיים וגם חילוניים, ועושות סבב חשיבה בו כל אחת מביאה את ההבנה שלה מהמקום שלה. אני נותנת לנשים מידע ואנחנו מדברות על איך לקחת את הידע הזה ולהביא אותו לפעילויות שלנו, לילדים ולקהילה בכלל.

כדורי: "יש המון שאלות שעולות בעיקר בנושאים שקשורים לחיים בגולה והקשר לארץ ישראל ולעם ישראל. אנחנו מדברות המון גם על העניין של אהבת חינם, אחדות, נתינה וקבלת האחר. המטרה היא שכל אישה תהפוך להיות שגרירה בקהילה בלמידה. זה אחד הדברים הכי חזקים שלנו כדי להעביר אותנו התפתחות לשלב הבא. אנחנו לומדות ביחד כדי להבין איך אנחנו יכולים להתקדם הלאה ולגדול כקהילה.

״אני מלמדת את הקבוצה על נשים חזקות ומשפיעות בהיסטוריה של עם ישראל. כאלו שהעזו לעשות דברים גדולים. מהן אנחנו לומדות איך לפעול, כמו למשל רונה רמון ז"ל שהעשייה שלה היא מודל לחיקוי לכולנו. המסע הזה מביא לקדמת הבמה את הנשים המדהימות הללו ומראה לא רק את ההצלחה האישית שלהן, אלא מה הן
יכולות לעשות למען הקהילה ואיך ניתן לעזור ולהשפיע".

Featured

חג השבועות: האור של חיי נצח

Published

on

חג השבועות חל ב-ו׳ בסיוון ומקושר למזל תאומים. ע״פ המסורת בני ישראל יצאו ממצרים בט״ו בניסן ( ליל הסדר) ו50- ימים לאחר מכן חנו מתחת להר סיני על מנת לקבל את עשרת הדברות . ביום זה התגלה האור של חיי נצח. כל סוג של חיסרון אשר היה קיים התמלא באורו של הבורא. כל החולים הבריאו, כל העיוורים חזרו לראות, וכל בעלי המום נרפאו. החושך לא יכל לעמוד בעוצמתו של האור אשר התגלה ביום השישי של מזל תאומים.

השם שבועות מרמז על סיום ספירת העומר, הנמשכת כשבעה שבועות, אשר בסיומה מתגלה האנרגיה המאפשרת לכל אדם לגלות מי הוא באמת. חכמת הקבלה מלמדת כי הסיבה לכך שהתורה ניתנה בחודש השלישי (סיוון) ביום השישי שלו (ו׳ בחודש שווה פעמיים שלוש) מקושרת לשלושת הכוחות העיקריים ביקום  אשר התגלו בזמן בריאת העולם.

מבנה האטום ומתן תורה

שלושת הכוחות שהתגלו בזמן הבריאה מייצגים כח של איזון והם הבסיס לכל החומר הקיים ביקום. הכוח הראשון הנקרא הרצון לקבל, מקושר עם יד שמאל, ומאפשר לנו למשוך את כל מה שאנו רוצים לקבל בחיינו. לעומתו ,ישנו כוח הנקרא הרצון לתת, המקושר עם יד ימין ומאפשר לנו לתת ולהיות כמו הבורא. הכוח השלישי הוא הכוח המאזן בין השניים. שלושת כוחות אלו קיימים בכל אטום: האלקטרון המייצג את הרצון לקבל, הפרוטון המייצג את הרצון לתת והנייטרון אשר אינו נוטה לשום צד, אך יוצר את האיזון בין שניהם. חג השבועות, הוא חג מתן תורה, מביא עמו את האנרגייה המאוזנת בין שלושת הכוחות הללו לכל היקום.

כאשר המקובלים כינו את התורה בשם ״ תורת אמת״ הם ידעו את הצופן של המילה אמת: האות א' היא האות הראשונה באלף בית, האות ת' היא האות האחרונה, והאות מ' היא האות האמצעית. המילה ״אמת״ מלמדות אותנו כי התורה מכילה בתוכה את האנרגיה האולטימטיבית של איזון בין שלושת הכוחות, ולכן החיבור לתורה יוצר איזון רוחני וגשמי כאחד.

משה רבינו, אשר נבחר להיות השליח של הבורא להעביר את האור האין סופי של התורה לעולם, היה בין הנשמות המאוזנות ביותר בעולם. השם משה כולל את שלושת האותיות המייצגות איזון מושלם: האות מ' מייצגת את הרצון לתת (מים); האות ה' מייצגת את הרצון לקבל( (האות ה מקושרת עם העולם הפיסי); והאות ש' המייצגת איזון בין השניים (לכן האות ש מורכבת משלושה קווים). אחד מ72- השמות של הבורא המעביר אנרגיה של רפואה הוא השם  מ. ה. ש, אשר כולל את שלושת האותיות של השם משה.

הגוף נוטה לחלות, כאשר אין איזון בין שני הכוחות, ולכן השם מ. ה. ש מחזיר לאדם החולה את האיזון אותו הוא איבד. מכאן אנו מבינים שהתורה ניתנה בחודש השלישי, הוא חודש סיוון, וביום השישי, הכולל פעמיים את המספר שלוש, על מנת להעביר את האנרגייה הטהורה והמאוזנת של התורה לכל העולם. התורה מכילה בתוכה את כל הרפואות לכל הבעיות שהיו ויהיו מעתה ועד גמר התיקון, מכיוון שהתורה היא למעלה מהזמן וכוללת בתוכה את כל צירופי השמות של הבורא, המשמשים כערוצים לחיבור עם האנרגיה המאוזנת והנצחית  של  האור.

בשל העובדה כי התורה כתובה בצפנים, ישנה נטייה של רבים להתחבר לסיפורי התורה המשמשים רק כמלבושים לאור הבורא. לכן ניתנה הרשות לרבי שמעון בר יוחאי לכתוב את ספר הזוהר, המאפשר חיבור ישיר ופשוט לאור. כאשר האדם מחובר, יותר לרצון לקבל שלו, תהייה לו נטייה להתנהג בצורה אנוכית, ואפילו פעולות הנתינה שלו יבואו ממקום של אגו. מאידך, כאשר האדם מחובר יותר לרצון לתת שלו, תהייה לו נטייה להדחיק את הרצונות האמיתיים שלו, ולכן ירגיש תחושה של חוסר.

הדרך הטובה ביותר להשגת איזון נפשי היא היכולת לאזן בין שני הכוחות הללו, ונקראת ״הרצון לקבל על מנת לתת״. האדם עובר תהליך שבו הוא מגדיל את הרצון שלו לקבל, על מנת שהוא יוכל להיות יותר בנתינה, ובכך להשיג שיווי צורה עם הבורא. (כאן חכמי הקבלה מלמדים על הפרדוקס, אשר מצד אחד הבורא ברא את העולם על מנת להטיב לנבראיו, ומצד שני, אין אנו יכולים לקבל שום מילוי, מכיוון שאנו נמצאים בהפכיות צורה מהבורא – כמו פלוס ומינוס אשר לא מתחברים ביחד, ולכן אנו מחוייבים לעבור תהליך של שינוי הטבע שלנו, מהרצון לקבל לרצון לתת, אשר זאת תכלית החיים). בד״כ הנטייה של רובנו היא להגדיל הכוח של הרצון לקבל, ומכאן נובע חוסר האיזון הנפשי של רובנו (לדוגמא – הסיבה לחוסר שמחת חיים היא חוסר בנתינה והתמקדות ברצון לקבל לעצמי ועוד).

מנהגי חג השבועות

״ודע כי מי שלא ישן בלילה זה ( ליל שבועות) כלל, אפילו רגע אחד, ועוסק בתורה כל הלילה, מובטח לו שישלים שנתו ולא יארע לו שום נזק בשנה זו״ (האר״י הקדוש, מצטט מספר הזוהר)

המנהג החשוב ביותר בחג הוא המנהג לעסוק בדברי תורה כל הלילה והוא ידוע  כ״תיקון ליל שבועות״. מומלץ לכל מי שרוצה להתחבר עם האנרגיה של החג, לקרוא קטע מספר הזוהר הנקרא ״ בליליא דכלה״ (ליל הכלה ) המלמד על החיבור הנדיר בין אור הבורא לביננו אשר מתרחש בלילה זה. חיבור זה משול לחופה אשר מחברת בין החתן (הבורא) לכלה (הנשמה) לכל מי שמעוניין לקבל את המאמר, אנא כתבו לי ואשמח לשלוח במייל.

האר״י הקדוש מלמד כי בכל ליל שבועות מתגלה אותה האנרגיה אשר התגלתה במעמד הר סיני: האור של חיי נצח אשר ביטל את כל המוות מהעולם. מכיוון ששינה היא אחד חלקי שישים ממוות ואילו במעמד הר סיני בני ישראל חוו את המציאות של חיים ללא מוות, ללא מחלות וללא כאוס, לכן האר״י כתב שכל אדם אשר נשאר ער בליל שבועות ועוסק בדברי תורה כל הלילה יזכה לחיים לכל השנה.

מנהג מפורסם נוסף, הוא עריכת סעודת חג המבוססת על מוצרי חלב. שורש המנהג נמצא בצבעו הלבן של החלב המייצג אנרגיה של נתינה. מכיוון שהתורה מעוררת את האדם להתנהג בדרך של חסד וחמלה עם כל הסובבים אותו. לכן נהוג לאכול בחג מוצרי חלב המכילים אנרגיה של חסד ואף ללבוש בגדים לבנים.

חודש סיוון ומזל תאומים

חודש סיוון נשלט ע״י כוכב מרקורי, הקרוי על שמו של מרקוריוס – שליח  האלים ע״פ המיתולוגיה היוונית. בעברית, נקרא מרקורי ״כוכב״ (או ״כוכב חמה״) המייצג את החיבור בין העולם הפיסי לעולם הרוחני. למרות נטייתם של בני מזל  תאומים להיות אינטלקטאולים ומהירי מחשבה הסובלים מחוסר נוחות רגשי, החודש שלהם מייצג חיבור מושלם בין העולמות.

האותיות העבריות שמחברות אותנו אל האנרגיה הרוחנית של החודש הן ר' שבראה את כוכב מרקורי, ו- ז ', שבראה את מזל תאומים. יחד הן אומרות לנו שחודש סיוון מלא באפשרות לאחדות, במיוחד בין העולם הגשמי והרוחני. כאשר אנו מחברים את האותיות, נוצרת המילה רז שפירושה סוד, וערכן הגימטרי שווה למילה אור. 

סוד ההצלחה בעולם הוא היכולת להתחבר לכח האור של הבורא ולהעבירו לאחרים.

בחודש זה, תינתן ההזדמנות לכל מי שמבקש להעמיק ולגלות את המשמעות הרוחנית האמיתית המסתתרת מתחת לפני השטח של העולם הגשמי. זהו חודש בו כדאי להתמקד בפיתוח יחסים עם אחרים ולהעצים את הרצון הרוחני שלנו לגדול ולהיות האדם שאנו אמורים להיות. זהו זמן ליצור איחודים בכל תחומי החיים ובעיקר להתאחד עם האמת שכל אחד ואחת מאיתנו באנו לגלות בעולם: האמת על עצמנו. מה שאנו חושבים על עצמנו לא קרוב בשום צורה למי שאנו מסוגלים להיות. החלומות הכי גדולים שלנו, הם רק קצה הקרחון למה שאנו מסוגלים לעשות. חג שבועות מגלה לכל אדם שהקשר הכי חשוב בחיים הוא הקשר לאור הבורא ואשר ניתן להשיגו רק דרך שינוי וגדילה רוחנית. זאת מהותה האמיתית של חכמת הקבלה.

מזכיר לכולם, כי ב-1 ביוני אתחיל ביחד עם רחל אשתי, את קורס קבלה 1 און ליין, ללא עלות, למשך 10 מיפגשים, לכל דוברי השפה  העברית בעולם. ניתן לקבל פרטים בפייסבוק: Avner Madar.

חג שבועות שמח לכולם!

ליצירת קשר: avner.madar@kabbalah.com

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות