הבטחות לחוד ומציאות לחוד – שבוע ישראלי
Connect with us

חדשות

הבטחות לחוד ומציאות לחוד

Published

on

מחיקת חובות סטודנטים בסך 10,000 דולר? העלאת תשלומי הביטוח הלאומי ב-200 דולר לחודש? אפשרות לרכישת ביטוח בריאות ממלכתי? * הקמפיין נגמר, והנשיא המיועד יצטרך להתפשר עם האופוזיציה הרפובליקנית והפרגורסיבים במפלגתו

במהלך קמפיין הבחירות של 2020, ג'ו ביידן הציג מצע ליברלי מהפכני, קרא לשינוי מוסדי בסיסי ולהשקעה של 7 טריליון דולר בכלכלה האמריקאית. אבל לנצחונו האישי המוחלט – הפרש של 5 מיליון קולות, 232 אלקטורים ומהפך בחמש מדינות – לא התלוו התוצאות שיאפשרו לו להגשים את מדיניותו. האמריקאים אולי דחו את דונלד טראמפ אבל גם את הרעיון של שליטה דמוקרטית מוחלטת בפוליטיקה המקומית, ובכך חייבו את ביידן לחשב מחדש את מסלולו והאפשרויות הניצבות בפניו.

תומכיו של ביידן אומרים, שאין למחוק לחלוטין את המצע שלו, שכן הוא יוכל לשלוט באמצעות צווים נשיאותיים, כמו שעשו טראמפ וברק אובמה. שני מירוצים בג'ורג'יה בתחילת ינואר יכריעו האם הרפובליקנים ימשיכו לשלוט בסנאט, או שהדמוקרטים יגיעו לתיקו אותו תשבור סגנית הנשיא, קאמלה האריס. 

ניצחון רפובליקני יחזיר ויציב את מיץ' מקונל בראש הרוב מול רבות מהתוכניות שבראש סדר היום של ביידן: ביטוח בריאות, רפורמה בהגירה, ביטול קיצוצי המס של טראמפ וצעדים משמעותיים לחיסול פליטת גזי החממה. מה גם שהצטמקות הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים (ל-16 בלבד, הקטן ביותר שלהם מאז 1945) מלמדת על אפשרות של מהפך רפובליקני ב-2022, שימעיט עוד יותר את יכולתו של ביידן להעביר חקיקה.

התוצאה היא מבחן הן למתינות ולפשרות שאפיינו את ביידן, והן למפלגה הדמוקרטית המפולגת מבחינה אידיאולוגית. הוא יצטרך להחליט האם להתמודד עם האגף הליברלי הקולני במפלגתו, או איכשהו לאחד אותה מול הרפובליקנים. תסבוכת נוספת היא טראמפ, העשוי להתמודד ב-2024 ולכל הפחות יכול לצאת מול ביידן בגיבוי עשרות המיליונים שתמכו בו.

לפי הוושינגטון פוסט, הדמוקרטים מקווים לשנות בשנתיים הקרובות את הלך הרוח הפוליטי באמצעות מהלך להכלת הקורונה, הפצת חיסון והכשרת הקרקע לזינוק כלכלי לפני בחירות האמצע. הרפובליקנים ינסו לטרפד כל הצלחה של ביידן, מתוך תחושה שהשליטה בשני בתי הקונגרס נמצאת בהישג ידיהם. השאלה תהיה האם מקונל יסבור שהגעה להסכמים עם הדמוקרטים תסייע לסיעה ב-2022 או שעדיף לה להימנע מכך.

בדרך כלל רואים הדמוקרטים את מקונל כאדם קר ומחושב, שמטרתו המרכזית היא שימור הרוב הרפובליקני. בזכרונותיו המתפרסמים השבוע כותב אובמה על "חוסר הבושה" של מקונל בשאיפתו לכוח. הוא משחזר סיפור מפיו של ביידן, שניסה פעם לשכנע את מקונל בהגיונה של חקיקה שהוא חסם. מקונל הרים את ידו מול ביידן כמו שוטר תנועה ואמר: "בטח נדמה לך בטעות שאכפת לי". אין זה אומר שהשניים לא יוכלו לעשות עסקים, מדגיש הפוסט. מקונל הביע עניין בחבילת סיוע כלכלית למי שנפגעו מהקורונה. מדינתו קנטקי נקלעה בשבוע שעבר לתוהו ובוהו, כאשר גשר מרכזי המקשר אותה עם אוהיו נסגר בשל דליקה; הגשר נמצא מזה שנים ברשימה להחלפה בכל הסכם פוליטי על השקעה בתשתיות.

תוכניותיו של ביידן במהלך הקמפיין היו מקיפות ושאפתניות. הוא אימץ כמה מהצעותיה של הסנאטורית אליזבת וורן, כולל מחיקת חובות סטודנטים בסך 10,000 דולר לפחות והעלאת תשלומי הביטוח הלאומי ב-200 דולר לחודש. הוא הבטיח לבטל ביום הראשון את קיצוצי המס של טראמפ, להציע אפשרות לרכישת ביטוח בריאות ממלכתי ולהשקיע 2 טריליון דולר במלחמה בשינויי האקלים.

רעיונות כאלו נראים כעת בלתי אפשריים להשגה, כאשר אסטרטגים משתי המפלגות חוששים שטראמפ ואנשיו יאיימו להעניש ב-2022 מחוקקים רפובליקנים שישתפו פעולה עם הדמוקרטים. אפילו אם יהיה לו רוב בסנאט, ביידן יהיה חייב להבטיח שכל 50 הדמוקרטים יצביעו איתו, ובמקרים מסוימים – לגייס עשרה רפובליקנים למנוע פיליבסטר.

הליברלים בשני בתי הקונגרס צפויים להמשיך ולדחוף יוזמות חקיקה שביידן אימץ בקמפיין שלו, אך עלולים לפלג את הדמוקרטים, כולל הרחבת ביטוח הבריאות הממלכתי ומימון ל"גרין ניו דיל" – סיוע ממשלתי מאסיבי לענפים נטולי פחמן. תוכניות כאלו יקוממו את המתונים במפלגה, שבחירתם מחדש בעוד שנתיים היא הדרך היחידה לשימור הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים. חלק מהם נבחרו לאחר שהבטיחו לפעול בצורה עצמאית מן המפלגה הדמוקרטית, וצפויים לפעול כך בחלק מן המקרים.

הרפובליקנים מצידם כבר משדרים שיחזרו על המצב שעבר בקלפיות השנה, כולל התמקדות ניכרת על כוכבים ליברליים בולטים כמו חברת בית הנבחרים אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, כמי שמאיימים על אורח החיים האמריקאי. מסרים כאלו היו קטלניים למועמדים דמוקרטיים ב-3 בנובמבר, כולל במחוזות בחירה בהם ביידן ניצח.

כאשר הם ניצבים בפני תסבוכות שכאלו, הדמוקרטים כרגע מנחמים את עצמם באמונתם בעבר הייחודי של ביידן ובדמות הציבורית שלו, ככאלו שיוכלו לגשר על חילוקי דעות עמוקים, גם אם אינו נהנה מן ההתלהבות שסבבה את נצחונו של אובמה ב-2008. לביידן יש הזדמנות לעצב מחדש בדמותו את המפלגה הדמוקרטית, אם כי לא ברור כמה זמן היא תישאר פתוחה. או כפי שאומר חבר בית הנבחרים הדמוקרטי טים ריאן: "אם תשאלו עשרה אנשים במה מאמינה המפלגה הדמוקרטית, תקבלו עשר תשובות שונות".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

חדשות

קונספריציה בע"מ

Published

on

השביב של ביל גייטס, ההשפעה של ה- 5G על התפרצות הקורונה, הדיפ סטייט של טראמפ,  QAnon. איך קרה שכל אלה חדרו למיינסטרים וצברו השפעה פוליטית? 

ישנן כל מיני תיאוריות קשר, אבל הסוג הנפוץ ביותר הוא תיאוריות על קנוניה גלובלית. סקר שנערך לאחרונה בקרב 26 אלף אנשים מ-25 מדינות, שאל האם לדעתם ישנה "קבוצה אחת של אנשים שיחד שולטים בעולם ומכוונים בסתר את האירועים". 37 אחוז מהאמריקאים השיבו שזה "בוודאות נכון" או "כנראה נכון". כך השיבו גם 45 אחוז מהאיטלקים, 55 אחוז מהספרדים ו-78 אחוז מהניגרים. 

תיאוריות על קנוניה גלובלית אינן דבר חדש, כותב פרופ' יובל נח הררי ב"ניו יורק טיימס". הן קיימות  אלפי שנים, ולחלקן הייתה השפעה לא מבוטלת על ההיסטוריה. הנאציזם הוא דוגמה טובה. בליבו של הנאציזם עמדה תיאוריית קשר על קנוניה גלובלית, שאמרה ש"חבורה של בעלי הון יהודים שולטת בעולם בחשאי וזוממת לחסל את הגזע הארי ואת תרבות המערב. חבורת היהודים הזו עומדת מאחורי המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, מנהלת את הדמוקרטיות המערביות, ומחזיקה בבנקים הגדולים, באולפנים של הוליווד ובמרבית כלי התקשורת. רק היטלר הצליח להבין את המזימה שלהם – ורק הוא יכול לעצור אותם ולהציל את האנושות".

 תיאוריות על קנוניה גלובלית תמיד טוענות שמאחורי אינספור האירועים שאנו רואים על פני השטח, מסתתרת חבורה קטנה של קושרים. החבורה הקטנה הזאת עושה שני דברים ביעילות מדהימה: היא שולטת בכמעט כל מה שקורה, ומצליחה להסתיר את השליטה שלה. מהנחות היסוד האלה מתגבשת תמונת עולם שלמה. האירועים שעושים כותרות הם מסך עשן שנועד להטעות אותנו. המנהיגים שמושכים את תשומת ליבנו הם בובות על חוט, שמצייתות לשליטים האמיתיים של העולם. 

לדעתו של פרופ' הררי, תיאוריות על קנוניה גלובלית מצליחות לשכנע הרבה אנשים כי הן מציעות הסבר פשוט אחד לאינספור תהליכים מורכבים. החיים שלנו עוברים טלטלות בגלל מלחמות, מהפכות, מגפות ומשברים כלכליים. אבל אם אני מאמין בתיאוריה כלשהי על קנוניה גלובלית, אני לפחות נהנה מההרגשה המנחמת שאני מבין כל מה שקורה. כך משמשת תיאוריית הקנוניה הגלובלית כפתרון קסם שמסביר את כל מסתרי העולם. יתרה מזאת, בזכות התיאוריה הזו אני עכשיו חכם יותר לא רק מרוב האנשים, אלא אפילו מהאליטה האינטלקטואלית והפוליטית: מהפרופסורים, העיתונאים והפוליטיקאים. אני רואה היטב את מה שהם החמיצו – או אולי את מה שהם מנסים להסתיר. 

ישנן כמובן הרבה קנוניות אמיתיות בעולם. אנשים, תאגידים, ארגונים, כנסיות, מפלגות וממשלות כל הזמן מתכננים ומוציאים לפועל מזימות שונות ומשונות. אבל זו בדיוק הסיבה שקשה לשלוט בעולם. יש בו כל כך הרבה מזימות שמושכות ודוחפות בכיוונים מנוגדים, שאף אחד לא יכול לצפות מה יקרה ובטח לא לשלוט בהכל. 

ההבנה שאנחנו מסוגלים לזהות את הקבוצות שנאבקות זו בזו בעולם, ואנחנו יכולים לכרות ברית עם קבוצות מסוימות נגד אחרות – לזה קוראים פוליטיקה.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות