Connect with us

חדשות

הבטחות לחוד ומציאות לחוד

Published

on

מחיקת חובות סטודנטים בסך 10,000 דולר? העלאת תשלומי הביטוח הלאומי ב-200 דולר לחודש? אפשרות לרכישת ביטוח בריאות ממלכתי? * הקמפיין נגמר, והנשיא המיועד יצטרך להתפשר עם האופוזיציה הרפובליקנית והפרגורסיבים במפלגתו

במהלך קמפיין הבחירות של 2020, ג'ו ביידן הציג מצע ליברלי מהפכני, קרא לשינוי מוסדי בסיסי ולהשקעה של 7 טריליון דולר בכלכלה האמריקאית. אבל לנצחונו האישי המוחלט – הפרש של 5 מיליון קולות, 232 אלקטורים ומהפך בחמש מדינות – לא התלוו התוצאות שיאפשרו לו להגשים את מדיניותו. האמריקאים אולי דחו את דונלד טראמפ אבל גם את הרעיון של שליטה דמוקרטית מוחלטת בפוליטיקה המקומית, ובכך חייבו את ביידן לחשב מחדש את מסלולו והאפשרויות הניצבות בפניו.

תומכיו של ביידן אומרים, שאין למחוק לחלוטין את המצע שלו, שכן הוא יוכל לשלוט באמצעות צווים נשיאותיים, כמו שעשו טראמפ וברק אובמה. שני מירוצים בג'ורג'יה בתחילת ינואר יכריעו האם הרפובליקנים ימשיכו לשלוט בסנאט, או שהדמוקרטים יגיעו לתיקו אותו תשבור סגנית הנשיא, קאמלה האריס. 

ניצחון רפובליקני יחזיר ויציב את מיץ' מקונל בראש הרוב מול רבות מהתוכניות שבראש סדר היום של ביידן: ביטוח בריאות, רפורמה בהגירה, ביטול קיצוצי המס של טראמפ וצעדים משמעותיים לחיסול פליטת גזי החממה. מה גם שהצטמקות הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים (ל-16 בלבד, הקטן ביותר שלהם מאז 1945) מלמדת על אפשרות של מהפך רפובליקני ב-2022, שימעיט עוד יותר את יכולתו של ביידן להעביר חקיקה.

התוצאה היא מבחן הן למתינות ולפשרות שאפיינו את ביידן, והן למפלגה הדמוקרטית המפולגת מבחינה אידיאולוגית. הוא יצטרך להחליט האם להתמודד עם האגף הליברלי הקולני במפלגתו, או איכשהו לאחד אותה מול הרפובליקנים. תסבוכת נוספת היא טראמפ, העשוי להתמודד ב-2024 ולכל הפחות יכול לצאת מול ביידן בגיבוי עשרות המיליונים שתמכו בו.

לפי הוושינגטון פוסט, הדמוקרטים מקווים לשנות בשנתיים הקרובות את הלך הרוח הפוליטי באמצעות מהלך להכלת הקורונה, הפצת חיסון והכשרת הקרקע לזינוק כלכלי לפני בחירות האמצע. הרפובליקנים ינסו לטרפד כל הצלחה של ביידן, מתוך תחושה שהשליטה בשני בתי הקונגרס נמצאת בהישג ידיהם. השאלה תהיה האם מקונל יסבור שהגעה להסכמים עם הדמוקרטים תסייע לסיעה ב-2022 או שעדיף לה להימנע מכך.

בדרך כלל רואים הדמוקרטים את מקונל כאדם קר ומחושב, שמטרתו המרכזית היא שימור הרוב הרפובליקני. בזכרונותיו המתפרסמים השבוע כותב אובמה על "חוסר הבושה" של מקונל בשאיפתו לכוח. הוא משחזר סיפור מפיו של ביידן, שניסה פעם לשכנע את מקונל בהגיונה של חקיקה שהוא חסם. מקונל הרים את ידו מול ביידן כמו שוטר תנועה ואמר: "בטח נדמה לך בטעות שאכפת לי". אין זה אומר שהשניים לא יוכלו לעשות עסקים, מדגיש הפוסט. מקונל הביע עניין בחבילת סיוע כלכלית למי שנפגעו מהקורונה. מדינתו קנטקי נקלעה בשבוע שעבר לתוהו ובוהו, כאשר גשר מרכזי המקשר אותה עם אוהיו נסגר בשל דליקה; הגשר נמצא מזה שנים ברשימה להחלפה בכל הסכם פוליטי על השקעה בתשתיות.

תוכניותיו של ביידן במהלך הקמפיין היו מקיפות ושאפתניות. הוא אימץ כמה מהצעותיה של הסנאטורית אליזבת וורן, כולל מחיקת חובות סטודנטים בסך 10,000 דולר לפחות והעלאת תשלומי הביטוח הלאומי ב-200 דולר לחודש. הוא הבטיח לבטל ביום הראשון את קיצוצי המס של טראמפ, להציע אפשרות לרכישת ביטוח בריאות ממלכתי ולהשקיע 2 טריליון דולר במלחמה בשינויי האקלים.

רעיונות כאלו נראים כעת בלתי אפשריים להשגה, כאשר אסטרטגים משתי המפלגות חוששים שטראמפ ואנשיו יאיימו להעניש ב-2022 מחוקקים רפובליקנים שישתפו פעולה עם הדמוקרטים. אפילו אם יהיה לו רוב בסנאט, ביידן יהיה חייב להבטיח שכל 50 הדמוקרטים יצביעו איתו, ובמקרים מסוימים – לגייס עשרה רפובליקנים למנוע פיליבסטר.

הליברלים בשני בתי הקונגרס צפויים להמשיך ולדחוף יוזמות חקיקה שביידן אימץ בקמפיין שלו, אך עלולים לפלג את הדמוקרטים, כולל הרחבת ביטוח הבריאות הממלכתי ומימון ל"גרין ניו דיל" – סיוע ממשלתי מאסיבי לענפים נטולי פחמן. תוכניות כאלו יקוממו את המתונים במפלגה, שבחירתם מחדש בעוד שנתיים היא הדרך היחידה לשימור הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים. חלק מהם נבחרו לאחר שהבטיחו לפעול בצורה עצמאית מן המפלגה הדמוקרטית, וצפויים לפעול כך בחלק מן המקרים.

הרפובליקנים מצידם כבר משדרים שיחזרו על המצב שעבר בקלפיות השנה, כולל התמקדות ניכרת על כוכבים ליברליים בולטים כמו חברת בית הנבחרים אלכסנדריה אוקסיו-קורטז, כמי שמאיימים על אורח החיים האמריקאי. מסרים כאלו היו קטלניים למועמדים דמוקרטיים ב-3 בנובמבר, כולל במחוזות בחירה בהם ביידן ניצח.

כאשר הם ניצבים בפני תסבוכות שכאלו, הדמוקרטים כרגע מנחמים את עצמם באמונתם בעבר הייחודי של ביידן ובדמות הציבורית שלו, ככאלו שיוכלו לגשר על חילוקי דעות עמוקים, גם אם אינו נהנה מן ההתלהבות שסבבה את נצחונו של אובמה ב-2008. לביידן יש הזדמנות לעצב מחדש בדמותו את המפלגה הדמוקרטית, אם כי לא ברור כמה זמן היא תישאר פתוחה. או כפי שאומר חבר בית הנבחרים הדמוקרטי טים ריאן: "אם תשאלו עשרה אנשים במה מאמינה המפלגה הדמוקרטית, תקבלו עשר תשובות שונות".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

לוס אנג’לס: העיר הראשונה בארה״ב שתחלק 1,000 דולר בחודש כהכנסה מובטחת

Published

on

ראש עיריית לוס אנג'לס אריק גרסטי מציע תוכנית הכנסה מובטחת לתושבים מעוטי יכולת, מה שהופך אותה לעיר הגדולה בארה"ב לבדיקת מדיניות שכזו.

גרסטי יבקש ביום שלישי ממועצת העיר להפריש 24 מיליון דולר מהתקציב לשנה הבאה כדי לשלוח 1,000 דולר חודשיים במשך שנה שלמה ל-2,000 משפחות בעלות הכנסה נמוכה בעיר השנייה בגודלה באמריקה, לוס אנג’לס. כספים ממחוזות המועצה וממקורות אחרים עשויים להביא לסכום כולל של 35 מיליון דולר.

המועמדים לתכנית ייבחרו מבין 15 מחוזות העיר, בהתבסס על מצבם הכלכלי בהתאם להנחיות העוני הפדרליות. גרסטי מכוון למשקי בית עם קטין אחד לפחות, ואלו הסובלים ממצוקה כלשהי הקשורה למגיפת הקורונה.

התנועה אמנם ארצית, אבל העוני בלוס אנג'לס, שבו אחד מכל חמישה, מתוך כמעט 4 מיליון תושבים בלוס אנג‘לס, בקושי מצליח להסתדר שלא לדבר על לסגור את החודש, שם אור זרקור לאומי על התוכנית.

"כמה עשורים נמשיך להילחם במלחמה בעוני באותן תוצאות ישנות," אמר גרסטי. "זו אחת מתוכניות הפיננסיות למתן משאבים הזולות ביותר שהיו בכדי לשנות חיי אדם לצמיתות.”

הרעיון של הממשלה לספק לתושבים העניים רמה כלשהי של הכנסה בסיסית הוצף על ידי מספר אנשים בולטים לאורך השנים, כולל מנהיג זכויות האזרח מרטין לותר קינג הבן, הכלכלן הליברטריאני מילטון פרידמן ונשיא הרפובליקנים ריצ'רד ניקסון.

אומנם ישנם ערים נוספות המציעות עזרה כספית כלשהי לתושביה, אך אף עיר עדיין לא יזמה תוכנית נרחבת שכזו ובטח שלא בסכומים כאלו.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות