fbpx
Connect with us

כלכלה

האתגר של הכלכלה האמריקאית: איך להוציא אוויר משוק הנדל"ן בלי למוטט אותו

Published

on

במשבר של 2008 התרסקו המחירים לאחר שנחשפה ההתנהלות חסרת הזהירות של שוק הנדל"ן ■ כיום השוק בריא יותר והבנק הפדרלי מעלה את הריבית כדי לשלוט באינפלציה * ברבעון הראשון של השנה השלימו מחירי הדיור בארה"ב עלייה של 37% בשנתיים, המהירה מסוגה * עכשיו הריל אסטייט משמיע חריקת בלמים – סקירה ותחזית

סוכני נדל"ן ידועים באופטימיות שלהם. לינדסי גרסיה, מתווכת ממיאמי, אינה יוצאת דופן: היא מהללת את האקלים החם של העיר ואת המסים הנמוכים, שמשכו לפלורידה גל של מהגרים.  במשך רוב השנתיים האחרונות, כותב "האקונומיסט", מתווכים בארה"ב נהנו מבוננזה. קונים נלחמו זה בזה עם הצעות מחיר גבוהות, ורכשו בתים אפילו לפני שראו אותם. אבל אז התחילו הריביות על המשכנתאות לטפס, וציננו מעט את ההתלהבות. רק בתים ששופצו באחרונה או שהיו מוכנים למעבר מיידי של דיירים חדשים קיבלו הרבה הצעות, לדברי גרסיה. כעת הריבית קופצת שוב, ונראה ששוק הנדל"ן יעצור בחריקת בלמים.

ב–15 ביוני העלה הבנק הפדרלי את הריבית ב-0.75%. יום לאחר מכן טיפסה הריבית הקבועה על משכנתאות ל-30 שנה ל-5.78%, עלייה של יותר מ-0.5% לעומת השבוע הקודם. עד ה-17 ביוני, שניים מעמיתיה של גרסיה קיבלו ביטולים מצד לקוחות שאמרו שכבר אין ביכולתם לרכוש את הנכס שהסכימו לקנות.

מצוקת הקונים ממחישה עד כמה ברוטלית היתה העלאת הריבית, וכמה מיידית ההשפעה על מגזרים הרגישים לכך, כמו הדיור. בינואר היו הריביות על משכנתאות כ-3%, מעט יותר מהשפל ההיסטורי של 2.67% בזמן המגפה. מאז, במהירות שלא נראתה מאז שנות ה-80, הנתון כמעט הוכפל. בינואר, קונה עם הון עצמי של 100 אלף דולר שבאפשרותו לשלם החזר חודשי של 3,000 דולר, יכול היה להרשות לעצמו נכס ב-815 אלף דולר. היום הוא ייאלץ להסתפק בנכס בעלות של 600 אלף דולר.

המחשבה על היפוך מגמה בשוק הנדל"ן מעלה זיכרונות ממשבר הדיור ב-2008, אך יש הבדל משמעותי בין השניים. עליית הריבית לפני המשבר הקודם חשפה עד כמה שוק המשכנתאות התנהל בחוסר זהירות. ציון FICO החציוני, שמדרג את כושר פירעון החובות של הלקוחות, גבוה היום ב-48 נקודות ממספרו לפני המשבר הפיננסי, שהיה אז 700. המאזנים של משקי הבית יציבים יותר, בין היתר בזכות הסיוע מתקופת מגפת הקורונה, וההלוואות שנלקחו לטובת רכישת בתים קטנות בהרבה ממה שהן היו בתחילת שנות ה-2000. חוב המשכנתאות הכולל הוא כעת 65% מהכנסות משקי הבית, לעומת כמעט 100% ב-2007.

למרות ש"כיסים" של חוב מפוקפק עלולים להסתתר בצללים של השוק, פחות סביר שעליית הריבית תחשוף חולשות ברמה של מתן הלוואות שיובילו למעגל נפילת מחירים ועיקולים. הבעיה ב–2022 היא מחירי הבתים עצמם. "המראת המחירים שראינו בשנתיים האחרונות היא חסרת תקדים", אומר אנריקה מרטינז גרסיה מהבנק הפדרלי של דאלאס. ברבעון הראשון של השנה, השלימו מחירי הדיור בארה"ב עלייה של 37% בשנתיים, המהירה מסוגה. במקביל, לפי נתוני פלטפורמת החיפוש רדפין, שכר הדירה המבוקש בארה"ב גבוה כעת ב-15% ביחס לתקופה המקבילה בשנה שעברה. בקיץ, כשחוזים חדשים ייחתמו, המחירים המעודכנים יתרמו לעלייה במדד המחירים לצרכן. ואכן, עלויות דיור היו אחראיות ל-20% מהעלייה החודשית במדד המחירים לצרכן ביוני. "צינון שוק הדיור הוא כמעט תנאי הכרחי להתחלת השגת שליטה על האינפלציה", אומר מרטינז גרסיה. לכן, ההאטה בשוק הדיור תהיה הפעם מתוכננת.

המצב בארה"ב ייחודי

התוצאה הטובה ביותר תהיה אם הבנק הפדרלי יצליח להאט את שוק הנדל"ן מספיק כדי לשלוט על האינפלציה, בלי להגזים.  ריבית גבוהה צפויה לפגוע תחילה במספר העסקות. כתוצאה מכך יירדו מחירי הנכסים, הודות למאפיין מיוחד של שוק הדיור והמשכנתאות האמריקאי: רוב המשכנתאות הן ל-30 שנה, ונושאות ריבית קבועה. בלי מאפיין זה, הנפילה במספר העסקות היתה מובילה למצוקה פיננסית בקרב בעלי הבתים. ברוב המדינות, מקבלים לווים משכנתא בריבית קבועה רק לשנתיים עד חמש שנים. המצב האמריקאי הייחודי נובע מכך שהוקמו סוכנויות נדל"ן במימון ממשלת ארה"ב, במטרה לעודד בעלות על בתים. זה גורם למוכרים פוטנציאליים להעדיף להחזיק בביתם כדי לא לוותר על המשכנתא הזולה שלהם כשהריבית עולה. קונים, מצדם, כבר לא יכולים להרשות לעצמם את הבתים שרצו. לכן, ברדפין צופים שהשוק ייכנס ל"תקופת התקררות" עד סוף השנה.

אך דברים בהחלט יכולים להסתבך, ביחס לשנות ה-80, אם הבנק הפדרלי לא יצליח להיות מדויק מספיק כדי לייצב את השוק בלי לגרום למחירים להתמוטט. המראת המחירים הקיצונית מקשה על המצב. ההמראה יוצאת הדופן בשנתיים האחרונות לא התיישבה עם ההסברים המקובלים, כמו אופי דור ה-Y או בעיות בהיצע. גורמים אלה נשללו, ונשארו רק הציפיות והפחד לפספס את ההזדמנות האחרונה לרכוש בית. צינון שוק הנדל"ן לרמה שתצנן את האינפלציה זה דבר אחד. אבל להוציא אוויר מבועה בלי לפוצץ אותה, זה סיפור אחר לגמרי.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

התרסקות מפוארת: מארק צוקרברג הפסיד השנה 70 מיליארד דולר — וכבר אינו בין 20 עשירי העולם

Published

on

הונו האישי המוערך של מארק צוקרברג נחתך מתחילת השנה ביותר מ-70 מיליארד דולר, ועקב כך נדחק מנכ"ל ענקית הרשתות החברתיות מטא (לשעבר פייסבוק) אל מחוץ לרשימת 20 האנשים העשירים בעולם. הנפילה החדה בהונו האישי של צוקרברג באה על רקע משבר זהות שבו נתונה מטא — החברה האם של פייסבוק, וואטסאפ ואינסטגרם — אשר חתך את מחיר מניית החברה ביותר ממחצית מתחילת 2022. מרבית הונו של צוקרברג (38) קשור להחזקותיו במניות מטא. מניית מטא צנחה ב-57% מתחילת השנה, לעומת ירידה של 27% במדד מניות הטכנולוגיה נאסד"ק באותו פרק זמן.

לפי בלומברג, הונו של צוקרברג מוערך כעת ב-55.3 מיליארד דולר — נפילה של 70.2 מיליארד דולר, או יותר מ-55%, מתחילת השנה. סכום זה מציב את צוקרברג במקום 20 ברשימת עשירי העולם — הדירוג הנמוך ביותר שלו מאז 2014. במאי 2020 צוקרברג טיפס למקום השלישי בדירוג העשירים של בלומברג, אחרי ג'ף בזוס וביל גייטס. בתחילת 2022 עוד דורג מייסד פייסבוק במקום השישי ברשימה. עם זאת, בניגוד למדד של בלומברג, לפי נתוני זמן אמת של דירוג המיליארדרים של מגזין פורבס, צוקרברג כבר אינו נמנה על 20 עשירי העולם, והוא מדורג כעת במקום 22 ברשימת העשירים, עם הון אישי המוערך ב-53.5 מיליארד דולר.

התכווצות הונו של צוקרברג, המנכ"ל, היו"ר ובעל השליטה של מטא, החלה זמן קצר אחרי הכרזתה של פייסבוק באוקטובר 2021על החלפת שמה למטא, ועל התמקדותה בחזון המטאוורס השאפתני, שבינתיים רק עלה לה כסף — וייתכן שיחלפו שנים עד שיניב תוצאות. השקעות החברה במיזם הסתכמו ב-10 מיליארד דולר בשנה שעברה.

מטא, פלטפורמת הפרסום הדיגיטלי השנייה בגודלה בעולם, גם מתמודדת עם תחרות גוברת מצד אפליקציות ורשתות חברתיות כמו טיקטוק הסינית, שמושכות קהל צעיר מאינסטגרם ומפייסבוק. ברבעון האחרון של השנה שעברה  התכווץ מספר המשתמשים היומיים בפייסבוק בפעם הראשונה ב-18 שנות קיומה של החברה, וברבעון השני של השנה הנוכחית דווח על ירידה ראשונה בהכנסות מאז הנפקתה לציבור (IPO) ב-2012.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured3 ימים ago

לאן הגענו? בתי הספר הציבוריים בלוס אנג'לס יצויידו בתרופה נגד מנות יתר מעורבות בפנטניל, שגרמו להתמוטטות שבעה תלמידים בחודש האחרון

Featured3 ימים ago

מגניבייישן: שיעור נגינה על יוקולילי תוך כדי טיסה להוואי – שת"פ בין סאות'ווסט איירלינס וגיטר סנטר בלוס אנג'לס  

Featured4 ימים ago

התרסקות מפוארת: מארק צוקרברג הפסיד השנה 70 מיליארד דולר — וכבר אינו בין 20 עשירי העולם

Featured4 ימים ago

"מוות לישראל": מפגינים ריססו כתובות נאצה על קירות שגרירות ישראל במקסיקו-סיטי

Featured4 ימים ago

Pretty Pretty Good: לארי דיוויד עשה 'פליפ' בדרום קליפורניה – והרוויח יותר ממיליון דולר תוך פחות משנה

Featured4 ימים ago

סוף סוף: קליפורניה חושפת מתי יישלחו כספי הסיוע ל"הקלה באינפלציה" – עד 1,050 דולר למשפחה 

Featured4 ימים ago

משיבים מלחמה: בני זוג בטרזנה התעוררו מקולות שבירת זכוכית. בעל הבית שלף רובה ציד – והניס את הפורצים

Featured4 ימים ago

ניו יורק: הכתבת הבכירה של סי.אן.אן סירבה לעטות רעלה – נשיא איראן ביטל את הראיון

כתבות שבועיות