Connect with us

בריאות

האם החיסונים עובדים ואיך עושים מבצע מוצלח: העולם מתבונן על ישראל בהתשאות

Published

on

הניסיון שנצבר בארץ משיעור המתחסנים הגבוה מביא אמצעי תקשורת ומומחים בעולם למסקנות ותובנות על החיסונים, ניהול המבצע וההתנהלות מול האזרחים 

אחת הידיעות הפופולריות ביותר באתר המגזין הגרמני "דר שפיגל" בשבוע האחרון עסקה בהתפרצות קורונה "מסתורית" בבית חולים בעיר ביירוית, שאירעה אף שרוב הצוות הרפואי במקום התחסן נגד קורונה. "מדוע אפשר להידבק גם אחרי החיסון הראשון? מידע מישראל מסייע לענות על השאלה", הכריזה הכותרת, ובתוך הידיעה פירטו הכותבים את הניסיון שנצבר מישראל, שבה אירעו מקרים רבים של הדבקה דווקא בשבוע הראשון שאחרי קבלת המנה הראשונה של החיסון, לפני ההגנה החלקית שהוא מקנה למחוסנים ולפני המנה השנייה.

כמו ידיעה זו, כלי התקשורת ומומחים בארה"ב ואירופה מסתכלים בשבועות האחרונים על ישראל כמוקד עולמי להפקת לקחים. מבצע החיסונים הישראלי הוא המקיף ביותר בעולם מבחינת השיעור באוכלוסייה, והניסיון שנצבר כעת בישראל יכול לשמש גם כדי לשפר את מבצעי החיסון המתוכננים באירופה ברגע שיושגו מספיק מנות, למנוע הדבקות במהלכו, לדעת למה לצפות מבחינת תופעות לוואי ולעמוד על הדינמיקה שעשויה להיות מושא לחיקוי במדינות אירופה בקיץ הקרוב.

בשלב זה, הדיווחים על "ההצלחה הישראלית" בעצם חיסון והגעה לחלקים גדולים מהאוכלוסייה פינו את מקומם לשאלה אם הם עובדים. "חדשות טובות מישראל", כתב השבוע אתר מגזין "נייצ'ר", "חוקרים ישראלים רואים סימנים לכך שחיסונים נגד Covid-19 מסייעים להפחית את שיעורי ההדבקה והאשפוז של חולים מבוגרים, קרוב לשישה שבועות אחרי שהחל מבצע החיסונים של קבוצת גיל זו". התוצאות שפרסם מכון המחקר של "כללית" השבוע, לגבי יעילות של 94% על סמך מאות אלפי מבוטחים, התפרסמו ברחבי העולם. "האם החיסונים לקורונה יעילים? העולם מסתכל כרגע על ישראל כדי לענות על השאלה הזו", כתב השבועון הגרמני "די צייט".

אבל המומחים מחפשים לא רק את ההצלחה הישראלית, אלא כל לקח שניתן ללמוד מהנעשה בארץ. כאמור, אחת התופעות המרכזיות שאליה שמו לב באירופה היא שבישראל דווקא נרשמה עלייה בשיעור ההדבקה בקרב המתחסנים בימים הראשונים שאחרי קבלת החיסון. חוקרים בריטים שעיבדו נתונים שפרסמו קופות החולים הישראליות על חצי מיליון ישראלים שקיבלו את המנה הראשונה, אמרו ל"גרדיאן": "להפתעתנו, מספר מקרי הקורונה עלה באופן משמעותי החל מקבלת החיסון ועד בערך היום השמיני – פחות או יותר עלייה של פי שניים".  בריטניה קיבלה החלטה שנויה במחלוקת לעכב את המנה השנייה של חיסוני הקורונה בעד תשעה שבועות אחרי המועד שנדרש, בגלל המחסור החמור בהם. אותם חוקרים בריטים שביצעו אנליזה מחדש לנתונים הישראליים מצאו כי היעילות של חיסון "ביונטק-פייזר" בהגנה מקורונה בישראל "הייתה פחות או יותר אפס עד היום ה-14 אחרי קבלת המנה הראשונה. אבל אחרי יום זה, החסינות עלתה בהדרגה עד שהיא הגיעה ל-90% עד היום ה-21". החוקרים לא יכלו לבדוק מה קורה מנקודה זו והלאה, מכיוון שרוב הישראלים קיבלו מנה שנייה של חיסון, אולם הם טענו כי העובדה שיש הגנה משמעותית כבר מהיום ה-18, על סמך הנתונים מישראל, מצדיקה בדיעבד את ההכרעה הבריטית.

תובנה נוספת שהמומחים גיבשו על בסיס הניסיון הישראלי נוגעת לחלוקה-מחדש של מנות החיסון של ביונטק-פייזר, שיוצאים מהמפעלים באירופה כשהם ארוזים בקופסאות עטופות קרח יבש ומכילות אלפי מנות. "אחת הסיבות לכך שמבצע החיסונים בישראל הוא הצלחה טמונה בדרך האספקה שלהם לתושבים", כתב האתר "מדיקל ניוז טודיי", "צוותים ישראלים פיתחו דרך לארוז מחדש מנות למגשים בגודל מגש פיצה, ועל ידי כך לשנע כמויות קטנות יותר ליעדים מרוחקים ושוממים", נכתב. הצוותים הישראלים, מציין האתר, הצליחו ליצור מיני-מגשים של 100 מנות בלבד. "פייזר אישרה את ההליך", נכתב.

התובנות מהניסיון הישראלי

1. שיעורי ההדבקה והאשפוז בקרב קשישים יורדים 6 שבועות לאחר החיסון
2. היעילות של החיסון בהגנה מקורונה היא אפסית עד 14 ימים מרגע החיסון
3. ההימור הבריטי השתלם? החיסון הראשון מגיע ליעילות של 90% אחרי 18 ימים
4. עלייה בשיעור ההדבקה בקרב קבוצת המתחסנים בימים הראשונים לאחר החיסון
5. שיטת האספקה והשינוע של מנות החיסונים קריטית לחסן בשיעורים גבוהים
6. ישראל הצליחה לאלתר משטחים קטנים של מנות בגודל של מגשי פיצה וכך להגיע לפריפריה.

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

בשורות טובות: ״רק 0.007% מאלו שהתחסנו באופן מלא נדבקו בקורונה, רובם במצב קל״

Published

on

כ-77 מיליון אנשים בארה"ב חוסנו במלואם, מה שמצריך תקופת המתנה של שבועיים לאחר מנה סופית, כלומר אחוז אלו שחלו בנגיף הוא פחות מ- 0.007%.

ה-CDC (האירגון העולמי לטיפול ומניעת מחלות) חשף תופעות לוואי של אנשים מחוסנים לחלוטין, ואמר כי 5,800 מאלו שהתחסנו באופן מלא נבדקו חיוביים לקורונה, יחד עם 74 מקרי מוות ו-396 אשפוזים, על פי CNN.

"עד כה דווח ל-CDC על כ-5,800 מקרי פריצת דרך. עד כה לא זוהו דפוסים בלתי צפויים הקשורים למצב דמוגרפי או תכונות מסויימות של החיסון", אמר ה-CDC ל- CNN.

מתוך 5,800 המקרים החיוביים, 65% הגיעו מנשים ו -40% מהאנשים היו מעל גיל 60.

לאף אחד מהחיסונים, פייזר, מודרנה או ג’ונסון אנד ג’ונסון, לא הייתה חסינות מלאה של 100% כלפי הנגיף.לפי הדייוחים של החברות עצמן, לפייזר יעילות של כ-95% כנגד הנגיף, למודרנה 94%, ואילו ג'ונסון אנד ג'ונסון היו יעילים בכ-77%.

בעבר האמינו כי החיסונים מביאים ליעילות של 100% כנגד אשפוזים ומוות, אולם כעת נתונים חיים מראים שזה לא המקרה. ד"ר אנתוני פאוצ'י אמר כי מקרי פריצת דרך היו בלתי נמנעים מכיוון שהחיסונים אינם יעילים ב-100%, אך האחוזים עדיין יהיו נמוכים מאוד.

עדין בחיסונים עושים עבודה מעולה, אחוז שנדבקים בנגיף לאחר חיסון מלא נגד הוא עדיין נמוך ביותר, ויותר מזה, רוב אותם אלו שנדבקים מקבלים את המחלה במצב הרבה יותר טוב מאלו שלא התחסנו. לכן עדיין ממולץ מפי רוב מוחלט של המומחים לצאת ולהתחסן. 

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות