fbpx
Connect with us

בריאות

האם אפשר להיגמל משוקולד?

Published

on

השוקולד הוא סוג של מתנה, פרס שאנחנו מחלקים לעצמו על דברים אחרים שאולי אין לנו • משהו שיגרום לנו קצת נחת לאחר מעשה למחשבות וכעסים רבים על ששוב נפלנו לזה ושוב עשינו מה שאנחנו לא אמורים לעשות…

בעבר סיפרתי על טכניקה נפלאה שאני משתמשת לטיפול בשיחרור רגשות שליליים -EFT- Emotional Freedom Technique את הטכניקה אני משלבת בטיפול ואף מלמדת את המטופל להשתמש בה לבדו בבית.

כשלקחתי את ההשתלמות במסגרת לימודי בקולג׳ החליט המורה להדגים את נפלאות הטכניקה כששאל מי מאיתנו אוהב שוקולד ומתקשה לשלוט בכמות שאנחנו צורכים אותו? כמובן שרוב הידיים הורמו. אז הזמין המורה 3 תלמידות לבמה לצורך הדגמה ואיתגר אותנו הסטודנטים היושבים באולם לחזור על מה שהם רואים, במקום מושבנו ולעשות בדיוק את אותו דבר.

קודם פתח בשיחה עם כל אחת מהת־למידות לגבי הרגלי צריכת השוקולד. סוג השוקולד, הכמות, באיזה שעה משעות היום, מה גורם לה/לו לחשוק כ לכך בשוקולד דווקא ולמה לא בפרי לדוגמא. הוא גם שאל מה הקושי שלה/שלו פשוט לקחת ביס ולהפסיק? שהרי זאת בחירה שלנו להמשיך לאכול עד שחיסלנו את החפיסה. ככל ששאל יותר ושמענו את התשובות הבנו שזה סוג של התמכרות. צורך לפצות את עצמנו על משהו שעברנו באותו יום, אולי באותה תקופה.

השוקולד הוא סוג של ״מתנה״, ״פרס״ שאנחנו מחלקים לעצמו על דברים אחרים
שאולי אין לנו. משהו שגורם לנו לנחת באותו רגע בלבד! לרגיעה! משהו שיגרום לנו קצת נחת לאחר מעשה למחשבות וכעסים רבים על ששוב נפלנו לזה ושוב עשינו מה שאנחנו לא אמורים לעשות.

ולמחרת סבירות שניסלח לעצמנו ונחזור בשנית ובשלישית. בשפה המקצועית קוראים לזה אכילה רגשית. אכילה לא מתוך רעב, לא מתוך צורך, כמות שבהחלט לא נכונה או בריאה לנו. אכילה נגררת שתלווה אותנו בהרבה רגשי אשם לאחר מעשה.

בתחילה שאל כל אחת מהן עד כמה בא לה שוקולד מאפס עד עשר. רובן היו ב-8,9 או 10 לאחר מכן נתן לתלמידות המתנדבות להריח שוקולד שהביא איתו ואף נתן לכל אחת קוביה למאכל. לאחר שסיימו לאכול החל להדריך אותן ולימד את נקודות האנרגיה בגוף. לאחר מכן ביקש שיסתכלו עליו, יעשו בדיוק מה שהוא עושה ויחזרו אחרי המילים והמשפטים שהוא אומר. וגם מאיתנו ביקש לעשות אותו דבר. ואכן כך היה.

לאחר כעשר דקות של תירגול הטכניקה שאל מאפס עד עשר עד כמה בא להן שוקולד? לאחת ירד לגמרי ל-2. לשאר ירד ל-5. גם אצלי הרגשתי ירידה חדה בצורך. אז נתן להן שוב קוביה של שוקולד. אחת לא רצתה אפילו ביס. השתיים האחרות נתנו ביס והחזירו לו. ואז חזר שוב על התהליך שאפשר לחזור עליו כמה פעמים שצריך עד שהמספר של החשק יורד למספר נמוך ביותר.

לאחר הטיפול/ ההדגמה במקרה זה לא רצו אף אחת מהבנות לנגוע בשוקולד והיו כלכך מופתעות שואלות מה בעצם קרה פה ומדוע השפיע עליהן כלכך. אני לא ייחסתי לזה חשיבות למרות שממקום מושבי באולם חזרתי אחריו ותירגלתי בדיוק לפי מה שעשה. למחרת שמתי לב שלא בא לי לנגוע בשוקולד! במקרה שלי השפיע עליי על אכילת מתוקים בכלל. 7 חודשים לא נגעתי במתוק. לא כי עבדתי על עצמי לסרב, פשוט לא רציתי מתוק! אני זוכרת שנסעתי לשבוע חופשה באירופה. היינו 20 חברים. בסוף כל ארוחה התנפלו כולם על שולחנות המתוקים.

וגלידה – אהובת ליבי הגלידה! אפילו בה לא נגעתי! בשוקולד לא נגעתי תקופה אפילו ארוכה יותר. איך זה ולמה? קשר גוף נפש. אין לי הסבר מדעי אבל עובד. בכל פעם שאני מרגישה שיש לי צורך שוב להפסיק את הצורך למתוק שמעורב בחוסר שליטה, אני חוזרת בעצמי על התהליך ומקלה על עצמי מצריכת מתוקים שגרועה ומזיקה כלכך לגוף שלנו.

זה לא נס ולא קסם. ואכן עובד אבל לא באותה מידה על כולם. ואני תמיד אומרת – שווה נסיון!

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

מדוע דווקא דבש בראש השנה? חמישה טעמים רוחניים ובריאותיים לאכילת התפוח דווקא בדבש 

Published

on

מ נהג ישראל לאכול תפוח בדבש בראש השנה, כדי שתהיה לנו שנה טובה ומתוקה. אבל למה דווקא דבש? למה לא סילאן? ובכלל, התפוח עצמו מתוק, למה צריכים עוד המתקה נוספת? אז הנה 5 הסיבות הרוחניות מדוע דווקא דבש:

1. דבש מופק באמצעות דבורה 

הדבורה היא בעל חיים עוקץ ומכאיב ולמרות זאת היא זו שמפיקה את הדבר המתוק ביותר.   אנחנו אוכלים דבש כדי לסמל שגם אירועים 'עוקצים' בחיים, בפנימיות שלהם יש הרבה טוב עבורנו. במיוחד לקראת השנה החדשה, אנחנו מאחלים לעצמו שנרגיש שכל הכאב והארס שאנחנו מקבלים בחיינו, הוא בעצם מקור להרבה טוב.

2. הדבורה היא בעל חיים טמא, שאסור באכילה

יש כלל בהלכה שכל היוצא מן הטמא – טמא. אם כך, דבש היה אמור להיות טמא, אבל הדבש הוא הרי כשר למהדרין!   איך זה יתכן? מבחינה טכנית, הסיבה היא שהדבש לא מופק מגופה של הדבורה (כמו חלב שמופק מגופה של הפרה), אלא היא רק הפועלת שמייצרת אותו מצוף הפרחים. אכילת הדבש מסמלת שגם דבר טמא יכול להיות אמצעי ליצירה של משהו טהור ושאם נתקל במשהו 'טמא' בשנה הקרובה, נזכור שהוא יכול להיות אמצעי להביא לנו הרבה טוהר לחיים.

3. הדבש טוב לנו, אך לא לחיידקים! 

חיידקים לא שורדים בדבש ולכן הוא משמש גם כחומר חיטוי וכחומר משמר. הפרעונים השתמשו בדבש כחלק מרכזי מנוזל החניטה שלהם.   אכילת הדבש מסמלת שבשנה זו נקבל את הטוב לנו, אך אלו שעלולים לפגוע בנו – לא יהנו ממנו.

4. הדבש נחשב למאכל מרפא

בכל התרבויות הקדומות השתמשו בדבש כתרופה. בתרבויות רבות ייחסו לדבש תכונות שמחזקות את הפוריות, הן של הגבר והן של האשה.   הסיבה שהדבש הינו מאכל מרפא, היא שהוא מכיל חומרים פעילים שיש בפרחים. הוא בעצם מרכז אותם. כל דבש מכיל חומרים פעילים שונים בהתאם לסוג הפרחים בהם ליקטו הדבורים את הצוף.
כיום יש ענף שלם ברפואה שעוסק בחקר ההשפעה הרפואית של סוגי דבש שונים בהתאם לפרחים השונים ממנו הוא הופק. לדבש יש יכולת למצות את כל הטוב שיש בפרחים. אכילתו בראש השנה מסמלת את היכולת שלנו למצות את הטוב מכל מה שאנחנו נתקלים בו בחיים.
 

5. הדבש שומר על איכותו גם לאחר מאות ואפילו אלפי שנים! 

בחפירות במצרים מצאו כדי דבש בני אלפי שנים. כאשר טעמו אותו גילו שהדבש מצויין וראוי למאכל. אכילת הדבש בראש השנה מסמלת שגם אנחנו נהיה כמו הדבש ונשמור על האיכות שלנו להרבה שנים מבלי לאבד כהוא זה מהתכונות הטובות והיכולות שלנו.

אז כעת, כאשר תאכלו תפוח בדבש בראש השנה, תדעו מהן התכונות שאתם מטמיעים בתוככם.

המסר של אכילת הדבש לחיינו רלוונטי תמיד. במיוחד בתקופה האחרונה, בה סדרי עולם השתנו ואנשים רבים חוו מצוקה גופנית / כלכלית / רגשית ועוד. חשוב לזכור להפיק את המתיקות מתוך כל הכאב והעוקץ.

==

לקבלת תכנים נוספים: www.rambam-medicine.org.il

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

Featured3 ימים ago

לאן הגענו? בתי הספר הציבוריים בלוס אנג'לס יצויידו בתרופה נגד מנות יתר מעורבות בפנטניל, שגרמו להתמוטטות שבעה תלמידים בחודש האחרון

Featured3 ימים ago

מגניבייישן: שיעור נגינה על יוקולילי תוך כדי טיסה להוואי – שת"פ בין סאות'ווסט איירלינס וגיטר סנטר בלוס אנג'לס  

Featured3 ימים ago

התרסקות מפוארת: מארק צוקרברג הפסיד השנה 70 מיליארד דולר — וכבר אינו בין 20 עשירי העולם

Featured3 ימים ago

"מוות לישראל": מפגינים ריססו כתובות נאצה על קירות שגרירות ישראל במקסיקו-סיטי

Featured3 ימים ago

Pretty Pretty Good: לארי דיוויד עשה 'פליפ' בדרום קליפורניה – והרוויח יותר ממיליון דולר תוך פחות משנה

Featured4 ימים ago

סוף סוף: קליפורניה חושפת מתי יישלחו כספי הסיוע ל"הקלה באינפלציה" – עד 1,050 דולר למשפחה 

Featured4 ימים ago

משיבים מלחמה: בני זוג בטרזנה התעוררו מקולות שבירת זכוכית. בעל הבית שלף רובה ציד – והניס את הפורצים

Featured4 ימים ago

ניו יורק: הכתבת הבכירה של סי.אן.אן סירבה לעטות רעלה – נשיא איראן ביטל את הראיון

כתבות שבועיות