Connect with us

גוף ונפש

האם אפליקציה יכולה לנבא איך נזדקן?

Published

on

לאחר שהרשת התמלאה בתמונות "מהעתיד" באמצעות אפליקציית FaceApp בדקנו האם באמת ניתן לחזות כיצד נראה בעוד כ-30 שנים, והאם אפשר לשפר את המצב אם יצאה לנו תמונה מזעזעת

נראה שאין בן אדם אחד בעולם שלא בדק בשבוע האחרון איך הוא ייראה בעוד 30 שנה. האפליקציה FaceApp השתלטה על הפיד של כולנו, ונתנה לנו הצצה מטרידה ומשעשעת לעתיד. אבל האם אפליקציה אחת באמת יכולה לנבא איך נראה בעוד 30 שנה? FaceApp יודעת לנתח את מגוון התהליכים שקורים לנו במהלך השנים כאשר אנחנו מתבגרים. התהליכים האלה משקפים איך אדם מסוים ייראה בגיל 20, ואילו שינויים יתרחשו אצלו כעבור 30 שנה. אצל כל אדם ניבוי התהליכים שונה ואינדיבידואלי, כלומר, ייתכן שלאדם אחד תהליך ההתבגרות יהיה יותר דומיננטי, ואצל השני הוא פחות יורגש ופחות יבלוט.

יש 3 תהליכי ההזדקנות הנפוצים:

1. ירידה באיכות העור – כשאנחנו צעירים העור אחיד קורן ומבריק, ועקב כך אנחנו נראים צעירים. ככל שאנחנו מתבגרים איכות העור יורדת, ובאה לידי ביטוי בהופעה של כתמים וחוסר אחידות של העור, ובעיקר במראה דהוי ולא קורן.

2. איבוד נפחים באזורים שונים בפנים – כשאנחנו צעירים הפנים הן בצורת משולש. במשך השנים אנחנו מאבדים נפח בעיקר באזור של עצמות הלחיים ובאזור הרקות. שינויי נפח אלו נותנים מראה שמתקשר אוטומטית למראה מבוגר יותר.

3. צניחה של אזורים בפנים – תהליך מאוד משמעותי שבו אזורים רבים בפנים צונחים עקב חוסר נפח, דבר הגורם בצורה מידית למראה זקן ומדלדל.

אם לא אהבתם את התמונה שיצאה לכם, אל תתייאשו. הבשורה הטובה היא שלחלק גדול מן התהליכים קיים פתרון וניתן למנוע וגם להפוך את תהליכי הזדקנות האלה לטובים מן המקור. לצורך העניין אם חסר נפח בפנים, כיום בעזרת שורה ארוכה של אמצעים טכנולוגיים לסדר זאת ולהוסיף נפח לפנים. כמו כן, ניתן לטפל בבעיות כמו גוון עור לא אחיד וצניחה של אזורים בפנים בעזרת מגוון טיפולים חדשניים שקיימים בשוק".

כשמדובר בהזדקנות ישנם שני תהליכים שמתרחשים במקביל: הזדקנות פנימית והזדקנות חיצונית. ההזדקנות הפנימית מתייחסת לנטייה הגנטית בהקשר לתופעות כמו פיגמנטציה, קמטי הבעה במצח, צניחה של עפעף, עור דק ומיובש, אודם וכדומה. ההזדקנות החיצונית מתייחסת לסגנון החיים שלנו: מה אנו אוכלים ושותים, מה רמת הסטרס שלנו, עד כמה אנחנו חשופים לשמש, האם אנו מעשנים ושותים, האם ירדנו באופן דרמטי ומהיר מידי במשקל ועוד. מול שני סוגי הזדקנות אלה עומדת השאלה – מה אנו עושים עבור עור הפנים שלנו בכדי לעכב ולעדן את סימני ההזדקנות? כלומר, עד כמה העור שלנו מטופל והאם אנו מעניקים לו את הטיפול הראוי. מספר דרכים לעכב את הופעת סימני ההזדקנות:

1.הימנעות מחשיפה מוגברת לרדיקלים חופשיים:

רדיקלים חופשיים מאיצים את קצב הזדקנות העור, מעודדים יצירת קמטים ומראה עור מיובש ופגום. עישון, שמש, סטרס נפשי, תזונה לא מאוזנת, זיהום אוויר ועוד רבים מעלים את כמות הרדיקלים החופשיים בגוף, ולכן ההמלצה הראשונה היא לנסות ולמנוע את יצירתם בגופנו. דרך להוריד את כמות הרדיקלים החופשיים היא על ידי העלאת כמות האנטיאוקסידנטים בעור. ניתן להכניס לגופנו אנטיאוקסידנטים על ידי אכילת פירות וירקות בצבעים שונים בדגש על עלים ירוקים, אולם אם אנו רוצים לוודא כי אותם אנטיאוקסידנטים מגיעים באופן ישיר לעור הפנים שלנו, עלינו להחדיר אותם לעור במריחה. חפשו תכשירים עם ויטמין C, ויטמין E ועשב חיטה.

2. הקפידו על רמות לחות גבוהות:

עור מיובש מעיד על כך ששכבת העור העליונה חשופה ומאפשרת למים מתוך העור להתאדות החוצה. עור מיובש פגיע יותר לנזקי הסביבה ונוטה להתקמט ולהראות את סימני הגיל במהירות רבה יותר מעור רווי. בנוסף, רמת החומצה ההיאלורונית הנמצאת באופן טבעי בעור ושומרת על כמות מים גבוהה, הולכת ופוחתת עם הגיל. שימוש קבוע בתכשיר המכיל חומצה היאלורונית ממוזערת, יחזיר לעור את החומצה ההיאלורונית הטבעית שאבדה, וישמור על מראה עור רווי ומלא.

3. אל תהרסו את העור

עור צעיר מתאפיין במערכת חיסונית חזקה, כזו שמונעת ממיקרואורגניזמים שונים לחדור פנימה ולעורר מנגנוני דלקת. שימוש בחומרים קוסמטיים אגרסיביים מידי יפגעו במערכת החיסונית של העור ויאיצו את תהליך ההזדקנות. כדאי להימנע משימוש מוגבר בסבונים יבשים ובפילינגים חזקים.

4. עודדו הליך חידוש קבוע ועדין של העור

אחד התהליכים שמאפיינים עור צעיר הוא קצב חידוש התאים המהיר שלו. שכבת העור העליונה מתחלפת כל 28 ימים, מה שגורם לעורנו להראות קורן וחיוני. עם השנים תהליך זה הולך ונהיה איטי יותר, מה שגורם למראה עור אפרורי ועייף. שימוש קבוע במחדש עדין על בסיס חומצות אלפא הידרוקסי ישמור על קצב חידש עורי תקין, ויאפשר לעור להמשיך ולהתנהג כעור תעיר למשך יותר זמן.


לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

גוף ונפש

סקס וגיל המעבר

Published

on

נכון, החשק לסקס יורד דווקא בסביבות הגיל הזה, אבל במחקר חדש נטען כי זה הזמן לא לוותר על יחסי המין

נשים שמקיימות יחסי מין לפחות פעם בחודש נמצאות בסיכון נמוך יותר להיכנס מוקדם לגיל המעבר, ביחס לנשים עם חיי מין פחות פעילים, כך מצאו מדענים.

מחקר שנערך על כמעט 3,000 נשים בארצות הברית הראה כי אלה שאמרו כי היו פעילות מינית פעם בשבוע או בתדירות גבוהה יותר – כולל קיום יחסי מין, מין אוראלי ואפילו אוננות – היו בסבירות נמוכה ב-28 אחוזים להכנס מוקדם גיל המעבר, מאשר נשים שאמרו כי קיימו יחסי מין פחות מפעם בחודש באותו גיל.

חוקרים מאוניברסיטת קולג' בלונדון (UCL), הסבירו לסוכנות הידיעות רויטרס כי "אם אישה לא מקיימת יחסי מין ואין סיכוי שהיא תכנס להריון, הגוף 'בוחר' לא להשקיע בביוץ, מכיוון שזה יהיה חסר טעם".

התקופה שבין גיל הפריון לגיל המעבר נמשכת ארבע שנים, מתחילה בדרך כלל בגיל 45-48 ומאופיינת בתנודתיות הורמונלית. לדבריהם, הממצאים מחזקים את הרעיון כי גיל המעבר האנושי התפתח במקור כדי להפחית את הסכסוך הרבייתי בין דורות של נשים, ולאפשר לנשים מבוגרות לשמור על הכושר הפיזי שלהן באמצעות השקעה דווקא בנכדיהן. בנוסף, נשים רגישות יותר למחלות בזמן הביוץ, מכיוון שמערכת החיסון שלהן מדוכאת במהלך תקופה זו. כשאין ביוץ – הן בריאות יותר.

החוקרים טוענים כי "הסחר הביולוגי" לכאורה, נובע מכך שזה מיותר להשקיע אנרגיה בתהליך הביוץ אם נשים מקיימות יחסי מין מועטים או כלל לא מקיימות, ולכן אין זה סביר שיכנסו להריון, כך שהגוף מפנה את משאבי האנרגיה להגנה על טיפול בצאצאים קיימים.

"גיל המעבר הוא כמובן בלתי נמנע עבור נשים, ואין התערבות התנהגותית שתמנע אותו", הבהירו החוקרים, "עם זאת, תוצאות אלה הן אינדיקציה ראשונית לכך שתזמון גיל המעבר עשוי להיות סתגלני בתגובה לסבירות להיכנס להריון".

המחקר פורסם בכתב העת Royal Society Open Science והתבסס על נתונים ממחקר שנערך בארה"ב בנושא בריאות נשים ברחבי המדינה, המכונה גם מחקר SWAN.

המשך לקרוא

גוף ונפש

הנחיות חדשות לטיפול בטסטוסטרון בגברים

Published

on

בעקבות מחקרים מ-20 השנים האחרונות שהתבצעו ברחבי העולם: טיפול בטסטוסרון אינו יעיל!

בניגוד להנחיות קודמות, המלצות חדשות קובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים אינו יעיל: האיגוד האמריקאי לרפואת משפחה יוצא בהנחיות חדשות הקובעות כי טיפול בטסטוסטרון בקרב גברים מבוגרים לא פותר בעיות זיכרון ואנרגיה, ובעל יעילות קלה בפתרון בעיות בתפקוד המיני.  

ההמלצות החדשות מתבססות על נתונים מחקריים מהשנים 1997 ל-2018, אודות היעילות בטיפול בטסטוסטרון אצל גברים הסובלים מרמות נמוכות של ההורמון. המחקרים בדקו את יעילות הטיפולים בקרב גברים מארצות הברית, אירופה, אסיה ואוסטרליה בתחומי התפקוד המיני והגופני, איכות החיים, חיוניות, דיכאון, תפקוד שכלי, ואת הסיכון לתופעות לוואי חמורות כמו מחלות לב, שבץ מוחי וסיכון תמותה.

המחקרים כללו גברים, לרוב מעל גיל 60, שקיבלו טיפול בטסטוסטרון דרך זריקות, ג'ל או מדבקות במשך פחות מ-12 חודשים ועד שלוש שנים. בסקירה החדשה נמצא שהגברים בעלי רמות הטסטוסטרון הנמוכות, הסובלים מבעיות בתפקוד המיני, עשויים להפיק תועלת קלה בלבד מהטיפולים. בנוגע לשיפור אנרגיה, תפקוד גופני וקוגניציה – אין הוכחות מספיקות ליעילות הטיפול.

באשר לתופעות לוואי, מציינים החוקרים כי מספר מועט של מחקרים הראו כי טיפול בתחליפי טסטוסטרון עלול להגביר את הסיכון להתקף לב או שבץ מוחי, אולם הממצאים היו חלשים מכדי להגיע למסקנות נחרצות באשר לבטיחות בריאות הלב בטיפול הזה.

רמות הטסטוסטרון בקרב גברים יורדות בכ-1.6 אחוזים לשנה, החל מאמצע שנות השלושים. כך, בערך 20 אחוז מהגברים בגיל 60 ומעלה סובלים מרמות נמוכות של טסטוסטרון. מספר זה עולה ל- 30 אחוזים בקרב גברים בשנות ה-70 לחייהם ול-50 אחוז אצל גברים בשנות ה-80 לחייהם. בתוך כך, ההנחיות החדשות מגיעות אחרי שנים בהן נטען כי טסטוסטרון – אותו הורמון המופרש אצל האחראי על התפתחות אברי הרבייה הגבריים, ייצור תאי זרע ומסת שריר ועצם – יכול להחזיר את "מעיין הנעורים" האובד.  

בין 2000 – 2010 מכירות מוצרי ההורמון שילשו את עצמן, אך החל בשנת 2013 המגמה התהפכה, עם פרסומם של מחקרים שהצביעו על כך שמתן ההורמון עלול להגביר את הסיכון לשבץ והתקפי לב. בשנת 2016, מינהל המזון והתרופות האמריקני ה-FDA, הורה ליצרנים לרשום אזהרות על הסיכון לתופעות לוואי אלה. אלא שהתרופות נשארו פופולריות בארה"ב.

המשך לקרוא

גוף ונפש

ממשלת ארה"ב מרגיעה: שימוש בטלק אינו מסרטן!

Published

on

אמריקאים תובעים שוב ושוב יצרניות טלק כמו ג'ונסון את ג'ונסון בטענה שבמוצרים מעורב גם אסבסט

מחקר מטעם ממשלת ארה"ב לא מצא הוכחות קשיחות שמחברות בין אבקת טלק לסרטן השחלות. הממצאים כונו "מרגיעים באופן כללי" במאמר מערכת בכתב העת של האיגוד הרפואי האמריקאי. "המידע מייצג את הנתונים הטובים ביותר שיש לנו בנושא", אמרה קייטי אובריאן, מדענית בכירה במכון הלאומי למדעי הבריאות הסביבתיים, ממובילות המחקר.

חששות בריאות מאבקת טלק הובילו לאלפי תביעות בארה"ב מצד נשים שטוענות כי אסבסט באבקה גרם להן ללקות בסרטן. טלק הוא מינרל הדומה במבנה לאסבסט המסרטן, ולעיתים הם נכרים בסמוך. בשנת 1976 הסכימה תעשיית הקוסמטיקה לוודא שמוצרי הטלק שלה אינם מכילים כמויות ניתנות לגילוי של אסבסט.

למחקרים קטנים יותר שחקרו קשר אפשרי בין אבקת טלק לסרטן היו תוצאות סותרות, אם כי ברובם לא נמצא כל קשר כזה. הפרסום החדש כלל תוצאות מארבעה מחקרים ארוכי־טווח שכללו 250 אלף נשים אמריקאיות, שנשאלו מעת לעת על השימוש באבקה. כ־40 אחוז ענו שהשתמשו בה. במהלך 11 שנות מעקב, 2,168 מהנשים פיתחו סרטן שחלות, בשיעור דומה, בין שהשתמשו באבקה ובין שלא.

התביעות בארה"ב התמקדו בתאגיד התרופות המוביל "ג'ונסון אנד ג'ונסון". אף שבכמה מקרים פסקו מושבעים פיצויים בשווי מיליוני דולרים לתובעים נגד החברה, כולם בוטלו או נמצאים כעת בהליכי ערעור. ג'ונסון אנד ג'ונסון אומרת שהאבקה שלה נבדקת באופן שגרתי כדי להבטיח שאין בה אסבסט.

השבוע הוכרז על הסדר יוצא דופן בתביעה בקליפורניה, במקרה שבו אישה טענה כי אסבסט באבקה גרם לה לפתח מזותליומה ממאירה, סרטן שעלול להשפיע על הריאות ועל איברים אחרים. דוברת ג'ונסון אנד ג'ונסון, קימברלי מונטנינו סירבה לחשוף את התנאים או את הנימוקים להסדר, "שבשום אופן לא משנה את עמדתנו הכוללת כי הטלק שלנו בטוח, אין בו אסבסט ואינו גורם לסרטן". בשבוע שעבר תבעה ניו־מקסיקו את החברה בטענה שבמשך עשרות שנים שיווקה החברה שיווק מכוון לנשים וילדים שחורים והיספנים אבקות המכילות אסבסט ואבקות טלק אחרות ב"מסרים כוזבים" על בטיחות. ג'ונסון אנד ג'ונסון מכחישה את הטענות.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות