Connect with us

Featured

האינפלציה בארה"ב – 8.3; העלאת הריבית עלולה לגרור את הכלכלה האמריקאית למיתון

מדד המגורים בזינוק החד מאז 1991 ■ מחירי המזון בקפיצה החדה מזה 41 שנים * סקר: 80% מהאמריקאים סבורים שהנשיא לא עושה מספיק לבלום את האינפלציה

Published

on

מדד המחירים לצרכן (CPI) בארה"ב קפץ באפריל ב-8.3% במונחים שנתיים, לאחר זינוק של 8.5% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס, שהיה העלייה החדה ביותר מאז דצמבר 1981. תחזית הכלכלנים היתה לעלייה מתונה יותר של 8.1% בשנה החולפת.

זו הפעם הראשונה זה חמישה חודשים שהמדד אינו רושם את הזינוק השנתי החד ביותר זה ארבעה עשורים. עם זאת, כלכלנים העריכו עוד לפני פרסום המדד כי צפויה התמתנות בעליות, בין השאר משום שההשוואות לחודשים המקבילים הן מול מדדים גבוהים יותר, מאחר שהאינפלציה בארה"ב החלה להרים ראש באביב שעבר.

מחירי האנרגיה היו מהתורמים המרכזיים להאטה בקצב התייקרות המחירים החודשי. מדד מחירי המזון טיפס באפריל ב-0.9% לעומת מארס, וקפץ ב-9.4% לעומת אפריל 2021 – הזינוק החד ביותר זה 41 שנים. מדד מחירי המגורים, שמשקלו כשליש ממדד המחירים לצרכן, עלה באפריל ב-0.5% לעומת מארס, בהמשך לעליות בשיעור דומה בחודשיים הקודמים. המדד קפץ ב-5.1% ב-12 החודשים האחרונים – הזינוק החד ביותר מאז מארס 1991.

המשקיעים הגיבו בצורה שלילית על נתוני האינפלציה, והחוזים על המדדים המרכזיים בוול סטריט עברו לירידות. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות עבר לירידות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים שבה ומטפסת מעל לרמה של 3%. הדולר עבר לעליות, ונסחר קרוב לרמתו הגבוהה מאז שנת 2002.

האינפלציה בארה"ב גאתה בשנה החולפת על רקע התאוששות חדה בצריכה הפרטית לאחר משבר הקורונה, המשך השיבושים בשרשראות האספקה העולמיות שגרמה המגפה, והתייקרות מחירי האנרגיה והסחורות עקב הפלישה הרוסית לאוקראינה. חששות כי העלאות ריבית שיבצע הבנק הפדרלי כדי לרסן את האינפלציה עלולות לגרור את כלכלת ארה"ב למיתון, עשו שמות בוול סטריט השנה, והפילו את מדד נאסד"ק לשוק דובי.

הזינוק במחירים אילץ את הבנק הפדרלי להעלות את הריבית בארה"ב ולהתחיל לצמצם את היקף הנכסים שבמאזניו, בניסיון לצנן את הצריכה הפרטית וההשקעות העסקיות כדי לצנן את האינפלציה. 

התגברות האינפלציה בארה"ב מטרידה מאוד את הציבור האמריקאי, ומהווה את אחת הסוגיות הפוליטיות הבוערות לקראת בחירות אמצע הקדנציה שיתקיימו בארה"ב בעוד חצי שנה. סקר שערכה באחרונה רשת החדשות CBS מצא כי 90% מהאמריקאים העידו כי יוקר המחיה מכביד עליהם כלכלית וגורם להם אי נוחות. בסקר אחר של CNN שנערך בחודש שעבר, הביעו רוב הנשאלים חוסר שביעות רצון מתפקודו הכלכלי של נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, ו-80% אמרו כי הוא אינו עושה מספיק על מנת לבלום את האינפלציה.

בנאום שנשא השבוע טען ביידן כי המאבק באינפלציה הוא בעדיפות העליונה שלו. הנשיא תלה את האשמה ב"מגפה של פעם במאה שנה" וכן ב"מלחמה של פוטין באוקראינה", אבל גם הפנה אצבע מאשימה לרפובליקאים, "הם לא רוצים לפתור את האינפלציה באמצעות הפחתת העלויות שלכם", אמר, כשהוא מתייחס לתוכניות שהעלו הרפובליקאים בקונגרס. "הם רוצים לפתור אותה באמצעות העלאת המסים והורדת ההכנסות שלכם".

לחץ להגיב

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

Featured

בעלי עסקים תתכוננו: שכר המינימום בקליפורניה יעלה בגלל האינפלציה

שכר המינימום יזנק ב-1 בינואר 2023, ויהיה הגבוה ביותר בכל מדינות ארה"ב * העלייה עלולה לגרום לזינוק מחירים במסעדות, שלהן שולי רווח נמוכים

Published

on

האינפלציה הגואה תגרום לעלייה אוטומטית בשכר המינימום בקליפורניה בשנה הבאה, כך הודיע הממשל של המושל גאווין ניוסום ביום חמישי.

שכר המינימום יזנק ל-15.50 דולר לשעה ב-1 בינואר 2023, הגבוה ביותר בכל ארה"ב. זה עלייה מ-15 דולר לשעה עבור חברות עם יותר מ-25 עובדים ו-14 דולר לשעה עבור חברות עם 25 עובדים או פחות.

מחוקקים בקליפורניה הצביעו על העלאת שכר המינימום ל-15 דולר לשעה ב-2016, אך ההעלאה בוצעה בהדרגה במשך מספר שנים. החוק אומר ששכר המינימום חייב לעלות ל-15.50 דולר לשעה עבור כולם אם יעלה יותר מ-7%. 

ביום חמישי, משרד האוצר של קליפורניה אמר שהם צופים כי האינפלציה לשנת הכספים 2022 – שתסתיים ב-30 ביוני – תהיה גבוהה ב-7.6% מהשנה הקודמת, מה שיגרום לעלייה.

נתוני האינפלציה הרשמיים לא יהיו סופיים עד הקיץ הקרוב. אבל ממשל ניוסום מאמין שהצמיחה תהיה די והותר כדי להפעיל את העלייה האוטומטית.

האינפלציה הייתה בעיה בכל מקום, שכן המחירים לצרכן זינקו ב-8.3% בחודש שעבר לעומת שנה שעברה ודיללו את כוח הקנייה של הצרכן האמריקאי. מחסור בעבודה לאורך המגיפה גרם לחברות רבות להגדיל את השכר לפעמים מעבר לשכר המינימום רק כדי למשוך ולשמור עובדים.

בקליפורניה ישנם כ-3 מיליון עובדים בשכר מינימום, לפי הערכה שמרנית של משרד האוצר של המדינה. העלייה בשכר המינימום תהיה כ-3 מיליארד דולר, או פחות מ-0.1% מההכנסה האישית של 3.3 טריליון דולר שצפויים להרוויח תושבי קליפורניה.

העלייה עלולה לגרום למחירים לזנק במסעדות, שלהן שולי רווח נמוכים. אבל בסך הכל, היא אמרה שלעליית שכר המינימום "צפויה להיות השפעה מינימלית מאוד על האינפלציה הכוללת בכלכלת המדינה".

החדשות מגיעות כאשר ממשל ניוסום הציע לשלוח צ'קים של 1,000 דולר לעובדים בבתי חולים ובבתי אבות כהכרה בעבודתם המסוכנת במהלך המגיפה. כ-600,000 עובדים יהיו זכאים לכסף, שיגיע לכל מי שעובד בבית חולים או בבית אבות – כולל רופאים, אחיות וצוות תמיכה אחר.

לעובדים יובטח המחאה של 1,000 דולר. אבל אם חברות יסכימו להוסיף עוד 500 דולר, המדינה תשווה את זה בסכום כולל של 2,000 דולר.

המשך לקרוא

הפייסבוק שלנו

הירשם לניוזלטר שלנו

כתבות שבועיות